PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί μπορώ να κάνω?



filippos_
12-06-09, 19:08
Από Τετάρτη βράδυ δεν έχω Ιντερνετ και τηλέφωνο. Το ανακαλύπτω Παρασκευή απόγευμα (έλειπα από το σπίτι), καλώ Forthnet και μου λένε πως είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Ρωτάω τι σκατά ιδιόκτητο δίκτυο μιλάμε, απαντάει πως μόνο τα ακρα είναι της Forthnet και τα καλώδια του ΟΤΕ και πως είναι θέμα του ΟΤΕ μου λένε. Ρωτάω πότε θα φτιαχτεί και μου λένε 2 με 3 εργάσιμες ημέρες, δηλαδή από Τετάρτη κ μετά και σήμερα είναι Παρασκευή. Εγώ έγινα έξαλλος και αρχισε να μου λεει για συμβόλαια πως έχω υπογράψει τέτοιες συμφωνίες και αλλα..
Νέα Σμύρνη μένω και μου λέει πως υπήρχε πρόβλημα με το DSLAM της ΝΣμύρνης αλλά επιδιορθώθηκε, το δικό μου όμως όχι. Και ρωτάω από Τετάρτη βράδυ δεν έπρεπε να είχαν δει οτι έχω πρόβλημα και να μιλήσουν με ΟΤΕ???Έπρεπε να τους καλέσω εγώ και να χαθούν 3 εργάσιμες μέρες? Τι στο καλό Monitoring κάνουν?
Είμαι έξαλλος.. κ τους είπα να μιλήσω με νομικό τμήμα αλλα κ αυτό ήταν απών, από Δευτέρα θα με καλέσουν.
Τί μπορώ να κάνω? Τί να ισχυριστώ?
Συγγνώμη για το ύφος αλλά φτάνει η κοροιδία τους!
Κατακρίνουν τον ΟΤΕ για να γίνουμε πελάτες τους στο "ιδιόκτητο" δίκτυο κ μετά μας λένε πως φταιεί ο ΟΤΕ!!

jstrat
12-06-09, 20:00
Καταρχήν υπομονή ,Σου ανάφεραν ότι έχει δηλωθεί βλάβη στον OTE?Αν ναι πότε?Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να απαντήσει μέσα σε τρεις εργάσιμες μέρες.Προσοχή να απαντήσει.Αυτό δεν σημάνει απαραίτητα ότι θα έχει πάει κάποιο συνεργείο και θα έχει αποκατασταθεί η βλάβη Μαθέ λοιπόν πότε έχει δηλωθεί η βλάβη.

filippos_
12-06-09, 20:06
Δηλώθηκε σήμερα το απόγευμα αφού κάλεσα εγώ.

Giorgos1996
12-06-09, 20:18
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να περιμένεις.
Υπομονή;)

ifaigios
12-06-09, 21:43
Εμάς στη Cyta που υπήρξε διακοπή του Internet και του τηλεφώνου για καμιά 5-6 ώρες μας έκαναν έκπτωση 20% στο λογαριασμό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=302068). :shock:

Athlon_XP
12-06-09, 23:10
Άλλο όμως η Forthnet και άλλο όμως η cyta γιατί η δεύτερη απλά δεν έχει τους πελάτες της πρώτης οπότε...

michpan
13-06-09, 01:23
Το τι εσωτερική συμφωνία έχουν κάνει με τον ΟΤΕ, δεν μας αφορά καθόλου. Αφού θέλουν να ισχυρίζονται ότι προσφέρουν υπηρεσίες εναλλακτικά του ΟΤΕ, θα έπρεπε και ν'αναλαμβάνουν την ευθύνη για τ' οτιδήποτε (το πως θα το λύσουν με τον ΟΤΕ, δικό τους πρόβλημα). Εχει καταντήσει αηδία πια.. Δικό τους πρόβλημα πότε μπορεί να είναι, για να καταλάβω δηλαδή.. αν χαλάσει το router που σου έδωσαν;

Η Forthnet πρέπει να έχει μακράν την χειρότερη εξυπηρέτηση πελατών..


Μιχάλης

jack1987
14-06-09, 13:05
Από Τετάρτη βράδυ δεν έχω Ιντερνετ και τηλέφωνο. Το ανακαλύπτω Παρασκευή απόγευμα (έλειπα από το σπίτι), καλώ Forthnet και μου λένε πως είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Ρωτάω τι σκατά ιδιόκτητο δίκτυο μιλάμε, απαντάει πως μόνο τα ακρα είναι της Forthnet και τα καλώδια του ΟΤΕ και πως είναι θέμα του ΟΤΕ μου λένε. Ρωτάω πότε θα φτιαχτεί και μου λένε 2 με 3 εργάσιμες ημέρες, δηλαδή από Τετάρτη κ μετά και σήμερα είναι Παρασκευή. Εγώ έγινα έξαλλος και αρχισε να μου λεει για συμβόλαια πως έχω υπογράψει τέτοιες συμφωνίες και αλλα..
Νέα Σμύρνη μένω και μου λέει πως υπήρχε πρόβλημα με το DSLAM της ΝΣμύρνης αλλά επιδιορθώθηκε, το δικό μου όμως όχι. Και ρωτάω από Τετάρτη βράδυ δεν έπρεπε να είχαν δει οτι έχω πρόβλημα και να μιλήσουν με ΟΤΕ???Έπρεπε να τους καλέσω εγώ και να χαθούν 3 εργάσιμες μέρες? Τι στο καλό Monitoring κάνουν?
Είμαι έξαλλος.. κ τους είπα να μιλήσω με νομικό τμήμα αλλα κ αυτό ήταν απών, από Δευτέρα θα με καλέσουν.
Τί μπορώ να κάνω? Τί να ισχυριστώ?
Συγγνώμη για το ύφος αλλά φτάνει η κοροιδία τους!
Κατακρίνουν τον ΟΤΕ για να γίνουμε πελάτες τους στο "ιδιόκτητο" δίκτυο κ μετά μας λένε πως φταιεί ο ΟΤΕ!!

Να βάλουμε ένα ένα πράγμα στη θέση του.Αρχικά να σου ξεκαθαρίσω,γιατί πολλές φορές τα γραφόμενα παρεξηγούνται,οτι δεν έχω καμία σχέση με την εταιρία.Για το θέμα του ιδιόκτητου.Τώρα το έμαθες οτι η forthnet δεν έχει πρόσβαση σε όλο το βρόγχο σου;Μου κάνει εντύπωση εγγεγραμμένος χρήστης στο site απο το 2007 και να μην το γνωρίζει.Βέβαια πολλές φορές στους εναλλακτικούς παρόχους,ότι βλάβη συμβεί την φορτώνουν με τη μια στον οτε,χωρίς να κάνουν έλεγχο στα σημεία που έχουν πρόσβαση.Ας πούμε οτι στην περίπτωση σου,ο τεχνικός που μίλησες ορθώς άνοιξε ticket στον οτε για την βλάβη σου.Που είναι το κακό μέχρι εδώ;
Για το θέμα του monitoring.Ti ακριβώς monitoring να κάνουν δηλαδή;Πιστεύεις οτι κάθονται στους παρόχους οι τεχνικοί και κάνουν test στην κάθε πόρτα για να ελέγξουν εαν είναι οκ ή αν προκύψει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα σε έναν πελάτη(π.χ διακοπή) χτυπάει κάνα καμπανάκι και τους ειδοποιεί;Για αυτό υπάρχει και η ΤΥ σε κάθε εταιρία(άσχετα αν σε πολλές υπολειτουργεί)όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού,για να ενημερώνουμε για τυχόν βλάβες.
Για το θέμα αποστολής βλάβης στον ΟΤΕ.Όπως έγραψα και παραπάνω απο την στιγμή που ο τεχνικός έκανε την απαραίτητη διαδικασία δηλαδή να ανοίξει ticket στον οτε(με το απαραίτητο σχόλιο-τύπο βλάβης που διαπίστωσε) απο εκεί και πέρα είναι ζήτημα του οτε να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο.Δυστυχώς έπεσες σε ΣΚ.Αυτό σημαίνει οτι αύριο θα φανεί στο σύστημα του οτε η βλάβη.Όλοι οι εναλλακτικοί,απ' όσο γνωρίζω πρέπει να πάρουν απάντηση για τις βλάβες που στέλνουν εντός 2-3 ημερών απο τον οτε.Επειδή είπε και κάποιος φίλος οτι εμάς δεν μας νοιάζει τι συμφωνία έχει κάνει η π.χ η forthnet με τον οτε,θα του πω οτι έχει και δίκιο και άδικο.Σαφώς και δεν μας νοιάζει η διαδικασία που θα σταλεί η βλάβη και το πως ακριβώς ενημερώνει ο οτε την εταιρία.Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι εαν εμείς απαιτήσουμε επίλυση εντός της ημέρας,η εταιρία είναι υποχρεωμένη να το κάνει,απο την στιγμή που έχει οριστεί ένα διάστημα κατα το οποίο ο οτε πρέπει να απαντήσει και αυτό δεν είναι την ίδια μέρα που θα του σταλεί η βλάβη.Μην νομίζεις βέβαια οτι εαν δεν έμπαινε στην μέση ο οτε,οι εναλλακτικοί θα έφτιαχναν όλες τις βλάβες την ίδια μέρα.Πάλι έως 2-3 εργάσιμες θα ήθελαν και αυτοί.
Περί νομικού τμήματος.Πιστεύεις εσύ οτι θα σε καλέσουν την Δευτέρα;Aπλά ο υπάλληλος που μίλησες(κακώς βέβαια) σου το είπε έτσι για να μην τον πρίζεις.Ακόμα και αν μίλαγες να τους πεις τι ακριβώς;Ότι έλειπες 2 ημέρες και η εταιρία δεν έλεγξε οτι υπάρχει βλάβη για να την στείλει στον οτε ή ότι σου είπαν οτι σε 2-3 εργάσιμες θα πρέπει να τους έχει απαντήσει ο οτε;Μήπως έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο που να λέει οτι πρέπει να σε αποζημιώσουν εάν συμβεί κάτι απο τις παραπάνω περιπτώσεις;Αυτό το θέμα με τις καταγγελίες,τις αποζημιώσεις κτλ. έχει καταντήσει γραφικό.Ο καθένας βέβαια είναι ελεύθερος να κάνει οτι θέλει.Αλλά πως να καταγγείλει κάποιος μια πράξη που δεν είναι αξιόποινη;
Αυτό που σου προτείνω αρχικά είναι να κατανοήσεις αυτά που έγραψα πιο πάνω.Οι εταιρίες σαφώς και θα πρέπει να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους.Δεν μπορούμε όμως να ζητάμε και παράλογα πράγματα.Κάνεις υπομονή λοιπόν μέχρι την Τετάρτη.Κάλεσε αύριο να δεις αν όντως ανοίχθηκε η βλάβη και ζήτα τον αριθμό της.Επειδή μπορεί ο οτε να τους απαντήσει π.χ και την Τρίτη και το πρόβλημα να είναι αλλού(π.χ στο χώρο σου) και να χρειαστεί να σου στείλουν τεχνικό κάλεσε τους και την Τρίτη μετά τις 2-3 γιατί μπορεί να μην σε ενημερώσουν αμέσως.

Blitzball
16-06-09, 01:53
μια φιλη στη ν σμυρνη εχει απο την προηγουμενη βδομαδα ασταματητες αποσυνδεσεις.πρεπει να εχουν σχεση.

frenty
16-06-09, 02:22
Τί μπορώ να κάνω? Τί να ισχυριστώ?
Συγγνώμη για το ύφος αλλά φτάνει η κοροιδία τους!
Κατακρίνουν τον ΟΤΕ για να γίνουμε πελάτες τους στο "ιδιόκτητο" δίκτυο κ μετά μας λένε πως φταιεί ο ΟΤΕ!!

Κανένα πραγματικό ιδιόκτητο δίκτυο στους εναλλακτικούς δεν υπάρχει.
Στην πραγματικότητα είναι μικτό δίκτυο.
Όλοι οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν μέρος του δικτύου οτε.
Το μόνο ιδιόκτητο δίκτυο (100%) είναι του οτε.
Αν θες πραγματικά ιδιόκτητο δίκτυο, τότε δεν έχεις επιλογή πάρα μόνο οτε.
Οι επιλογές σου είναι θες ιδιόκτητο ή μικτό δίκτυο;

theopan
21-06-09, 00:18
Οι επιλογές σου είναι θες ιδιόκτητο ή μικτό δίκτυο;

Το "ιδιοκτησιακό" του δικτύου, (πρέπει να) είναι παντελώς αδιάφορο για τον πελάτη. Κοιτάτε μόνο τι ποιότητας υπηρεσίες σας παρέχουν. Και το γεγονός είναι ότι κάποιοι τα καταφέρνουν καλύτερα από κάποιους άλλους.-

Vitruvian78
21-06-09, 01:15
Γι' αυτούς τους λόγους κρατάμε τον ΟΤΕ. Το να μένεις 3 μέρες και βάλε χωρίς τηλέφωνο δεν είναι και λίγο...

wasntme
24-06-09, 14:13
Το δίκτυο του ΟΤΕ δεν είναι του ΟΤΕ ανήκει στο ελληνικό δημόσιο απλώς εκμεταλλεύεται και αυτός την υποδομή

ifaigios
24-06-09, 15:09
Το δίκτυο του ΟΤΕ δεν είναι του ΟΤΕ ανήκει στο ελληνικό δημόσιο απλώς εκμεταλλεύεται και αυτός την υποδομή
Το δίκτυο του ΟΤΕ ανήκει στον ΟΤΕ, επειδή ο ΟΤΕ είναι εταιρία και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό ιδιωτικοποιημένη. Απλώς υποχρεούται να νοικιάζει το δίκτυό του στους παρόχους.

pk33
24-06-09, 16:00
Το "ιδιοκτησιακό" του δικτύου, (πρέπει να) είναι παντελώς αδιάφορο για τον πελάτη. Κοιτάτε μόνο τι ποιότητας υπηρεσίες σας παρέχουν. Και το γεγονός είναι ότι κάποιοι τα καταφέρνουν καλύτερα από κάποιους άλλους.-

Από τη στιγμή που υπάρει ο 3431 και από τη στιγμή που το RUO είναι νόμος του κράτους, πρέπει να ενδιαφέρει τον καθε πελάτη το ιδιοκτησιακό του δικτύου, αλλά και η διαδικασίες που περιγράφονται στο RUO.

@ ADSLgr.com All rights reserved.