PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Εγκατάσταση Crypto F200 σε Linux!!!!!!!!!



quom
25-01-06, 02:47
Μέτα από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο κατάφερα να βρω μια άκρη και να καταφέρω να κάνω το μόντεμ να δουλεύει

Tο σύστημα που το κατάφερα ειναι:

Αρχητεκτονικη: Intel Pentium 4 @ 2.66Ghz (Laptop Compaq Presario 2540EA)
Διανομή: Slackware Linux Current <- θα το βρείτε στο ftp.ntua.gr/pub/linux/slackware/slackware-current
Πυρήνας: Αν θέλετε μπορείτε να κατεβάσετε την τελευταία έκδοση του πυρήνα 2.6.15 <- θα το βρείτε στο www.kernel.org (http://www.kernel.org)
Οδηγοί: Οι οδηγοί βρίσκονται μέσα στον τελευταίο πυρήνα καλύτερά να κατεβάσετε τον τελευταίο πυρήνα παρά να κάνετε patch και άλλα που δεν είναι και τόσο εύκολα!!! Αν έχετε κατεβάσει όλη την έκδοση από την slackware τότε δεν χρειάζεστε να κατεβάσετε και τον πυρήνα μιας και υπάρχει μέσα στον φάκελο "testing" του φακέλου "slackware-current" !!!

Αυτά για αρχή μετά τα υπόλοιπα!!!!

Σε όποιον δεν του αρέσει η διανομή Slackware για όποιον λόγο θέλει, μπορεί να βάλει όποια άλλη διανομή αρκη να υπάρχει εγκατεστημένος ο πυρήνας 2.6.14 και πάνω. Είναι πολύ σημαντικό γιατί μόνο εκεί μπορούμε να βρούμε τον οδηγό για το μόντεμ. Ο λόγος είναι να μην κάνουμε patch και καθόμαστε και πειράζουμε τον πυρήνα μην τυχών υπάρχει κάποιο πρόβλημα με χαλασμένου drivers.

Αν η διανομή που έχετε έχει ήδη τον πυρήνα 2.6.14 έτοιμο όπως η Slackware Linux Current τότε παρακάμπτουμε το επόμενο βήμα και πάμε στο ψητό!!!!

Θα το κάνουμε σε 2 βήματα:

Πρώτα πρέπει να βρούμε τα απαραίτητα αρχεία από τον πυρήνα!!

Βήμα 1 (Όλα από την αρχή)!!!
1) Κατεβάστε τον πυρήνα από το www.kernel.org (http://www.kernel.org) και κάντε το extract στον φάκελο που θέλετε.
2) Πρέπει να βρούμε το αρχείο ".config", κατεβάστε το δικό μου από την διανομή της Slackware στην "http://briefcase.pathfinder.gr/view/linux_f200" με όλες της απαραίτητες ρυθμίσεις για το μόντεμ
3) Αφού το βρούμε το τοποθετούμε στον φάκελο που υπάρχει ο source code του πυρήνα που κατεβάσαμε. Με ονομα ".config"
4) Μέσα από κονσόλα πάμε στον φάκελο του πυρήνα και τρέχουμε τις εντολές με την σειρα:



"make" <-- κάνει compile όλων τον πυρήνα
"make modules" <-- κάνει compile τα modules
"make modules_install" <-- κάνει setup τα modules
"make bzImage" <-- φτιάχνει τον πυρήνα σε αρχείο για φόρτωμα κατά την εκκίνηση!!

5) Κάνουμε setup τον πυρήνα στον boot loader που έχουμε. Εγώ έχω τον lilo οπότε θα αναφερθώ για το lilo και το setup.
Παίρνουμε τον πυρήνα από τον φάκελο linux-2.6.14/arch/i386/boot/bzImage το κάνουμε αντιγραφή στον φάκελο /boot/kernel-2.6.xx
Παίρνουνε επίσης και τα αρχεία "linux-2.6.15/System.map" και "linux-2.6.15/.config" και τα βάζουμε και αυτά μέσα στον /boot/kernel-2.6.xx/
Τώρα πρέπει να δηλώσουμε τον πυρήνα στο lilo και παίρνουμε το αρχείο lilo.conf από τον φάκελο /etc και βάζουμε τα εξής στο τέλος του αρχείου

image="/boot/kernel-2.6.xx/bzImage"
root="/dev/hda5"
label="2.6.my"
read-only

εκεί που λέει root="" βάζουμε το partition που είναι ρίζα του συστήματος μας. Άμα δεν ξέρουμε πιο είναι το partition θα το βρούμε από το αρχείο fstab

6) Τώρα γράφουμε την εντολή στην κονσόλα lilo για να κάνουμε setup τον πυρήνα και αν δεν μας βγάλει κανένα λάθος κατά την εκτέλεση τότε κάνουμε reboot. Στην εκκίνηση επιλέγουμε τον καινούργιο πυρήνα και περιμένουμε να φορτώσει.

7) Όλα είναι οκ και εκτελούμε το επόμενο Βήμα 3

Βημα 2
Το βήμα 2 θα είναι γι αυτούς που έχουν την σειρά έως 2.6.13 η για την σειρά 2.4 που δεν έχουν τα module του μόντεμ αλλά επειδή έχω εξεταστική δεν θα το κάνω post τώρα!!!. Ελπίζω να μην απογοήτευσα κάποιους.

Βήμα 3 (Firmware)
Kατεβάζουμε από την διεύθυνση

http://briefcase.pathfinder.gr/view/linux_f200

το αρχείο cxacru-fw.c και γράφουμε την εντολή στην κονσόλα


gcc cxacru-fw.c -o cxacru
σε περίπτωση που δεν γίνει εκτέλεση της εντολής και το compile του αρχείου τότε κατεβάστε το cxacru που είναι το αποτέλεσμα της εντολής που θα εκτελούσατε.
Καλό είναι να το κάνετε εσείς για να είναι το συμβατό με τον σύστημα που έχετε!!

Τώρα χρειαζόμαστε ένα αρχείο από τους win drivers του μόντεμ, "CnxEtU.sys" σε αυτό το αρχείο υπάρχει το firmware του μόντεμ. Τώρα για να το βγάλουμε από κει χρειαζόμαστε το cxacru και γράφουμε το εξής


./cxacru CnxEtU.sys cxacru-fw.bin
cxacru = firmware extractor
CnxEtU.sys = Win Driver/Firmware
cxacru-fw.bin = το firmware που θέλουμε

Τώρα πρέπει να τοποθετήσουμε το firmware που πήραμε στον φάκελο που βλέπει το σύστημα για τα firmware.
Στον Slackware ο φάκελος είναι "/lib/firmware".
Για το δικό σας σύστημα πρέπει να βρείτε το αρχείο firmware.agent η κάπως έτσι στον φάκελο "/etc/hotplug".
Ανοίξτε το αρχείο αυτό και όχι να το τρέξετε και θα βρείτε που το hotplug βλέπει για τα firmware.
Τοποθετήστε στον φάκελο που βλέπει το σύστημα και είμαστε οκ να συνδέσουμε το μόντεμ!!!!.

Αν τα εχουμε κανει ολα σωστα τοτε στην κονσολα θα πρεπει με την εντολη lsmod θα πρεπει να εχουμε τα παρακατω modules:
atm, pppoatm, usbatm, firmware_class, cxacru or cxacrubdg

Μετά από μερικά δευτερόλεπτα θα αρχίσει να αναβοσβήνει το μόντεμ. Με μεγάλη επιτυχία έχουμε το μόντεμ να δουλεύει!!!

Τώρα θα πρέπει να το κάνουμε να συγχρονιστεί καθώς και να συνδεθούμε στο Internet

Βημα 4 (Ρυθμίσεις Συγχρονισμού και σύνδεση στο Internet)

Δημιουργούμε το αρχείο "cxacru" και το τοποθετούμε στον φάκελο /etc
Το αρχείο πρέπει να περιέχει το παρακάτω κείμενο:


#Config cases out for Conexant AccessRunner

#Driver mode
#1 = normal without debug,
#2 = debug,
#3 = normal+max speed (without ask ADSL status),
#4 = debug+max speed (without ask ADSL status)
Normal DRIVER_MODE=1

# Protocol
#1 = RFC1483/2684 routed, αν θέλουμε να κάνουμε ένα σύστημα router με το μόντεμ
#2 = PPP to over ATM (pppoa), αν θέλουμε σύνδεση PPP σε ΑΤΜ
#3 = RFC1483/2684 bridged, ακόμη δεν ξέρω αλλά το ερευνώ
#4 = PPP to over Ethernet (pppoe), αν θελουμε συνδεση PPP σε Ethernet
PROTOCOL_MODE=2

# Paths
BINARY_PATH="/usr/sbin"
ATM_PATH = "/etc/"


# ADSL
# if OPEN_MODE is blank then cxload you use default mode acoording GRAPEVINE & PID
# for Values OPEN_MODE plows:
# 0 = car selection, G.Handshake
# 1 = car selection, T1.413
# 2 = G.Handshake
# 3 = ANSI T1.413
# 4 = ITU-T G.992.1 (G.DMT)
# 5 = ITU-T G.992.2 (G.LITE)
# Επιλέγουμε τη σύνδεση θα κάνουμε
OPEN_MODE =

# ATM
VPI=8
VCI=35

# for Specific RFC1483/2684 routed/bridged
# if IP_ADDRESS is blank in bridged mode then it you use DHCP to get IP
IP_ADDRESS =
NETMASK=
GATEWAY =

Για PPP over ATM πάμε στον φάκελο /etc/ppp και ανοίγουμε το αρχείο options και τοποθετούμε το ακόλουθο κείμενο στο αρχείο αυτό



Lock
defaultroute
noipdefault
noauth
sync
noaccomp
nopcomp
noccp
novj
holdoff 4
persist
maxfail 25
passive
asyncmap 0
lcp-I throw-interval 2
lcp-I throw-failure 7
name ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ USERNAME ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
to user ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΔΩ
plugin /usr/lib/pppd/2.4.1/pppoatm.so
#VPI.VCI αν έχουμε κάτι διαφορετικό το αλλάζουμε όπως το παρακάτω
8.35


Μετά ανοίγουμε το αρχείο /etc/ppp/pap-secrets και τοποθετούμε μέσα σε αυτό


userid@xxxx * passwrd

Τελος τρεχουμε την εντολη pppd για να μπουμε στο Internet, αφου εχει γινει επιτυχείς ο συγχρονίσμος

quom
25-01-06, 02:53
Λόγο προβλήματος με την DSL μου δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επιτυχείς ο συγχρονισμός του μόντεμ.
Ελπίζω να γίνει γρήγορα. αν κάποιος φίλος κατάφερε να το συγχρονίσει παρακαλώ να κάνει post

immortal1979
25-01-06, 12:01
Θα το δοκιμασω και θα σου πω, σε 2-3 μερες γιατι δεν ειμαι σπιτι αυτες τις μερες, θα σου εχω απαντησει παντως ευχαριστω.
:thumb_dup

advantix
03-02-06, 22:14
Θέλω να χρησιμοποιήσω το knoppix 4.02 στον υπολογιστή μου αλλά όταν μπω από το λειτουργικό που είναι σε Linux δεν βλέπει το μόντεμ ( F200 ).
Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω drivers ?

quom
08-02-06, 22:05
Οπως ειπα και ποιο πανω, που οπως φενεται δεν διαβασες οι Drivers ειναι μεσα εγκατεστημενει με τον πυρινα 2.6.14 και πανω. Διαβασε το ποστ απο πανω και θα το λυσεις!!!

immortal1979
10-02-06, 18:32
Οπως ειπα και ποιο πανω, που οπως φενεται δεν διαβασες οι Drivers ειναι μεσα εγκατεστημενει με τον πυρινα 2.6.14 και πανω. Διαβασε το ποστ απο πανω και θα το λυσεις!!!

να σου πω, δεν καταλαβα οπως τα γραφεις, εχω πυρηνα 2.6.16 στο suse 10.1 beta-2.
ετσι που τα γραφεις, καταλαβαινω οτι πρεπει να κατεβασω patch για τον πυρηνα, ενω εχω εκδοση που οπως λες εχει τους drivers μεσα, ή δεν το πιανω εγω!!

advantix
11-02-06, 01:13
Εγώ δεν έχω εγκατεστημένα LINUX στο PC μου και το knoppix τρέχει μέσα από το CD κατά την εκκίνηση χωρίς να να κάνει εγκατάσταση τίποτα στο σκληρό δίσκο αφού τους έχω απενεργοποιήσει.
Επιδή δεν έχω καθόλου γνώσης από LINUX, δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα την παραπάνω περιγραφή σου.

quom
12-02-06, 22:57
1) Δεν Χρειαζετε Να Κανετε Κανενα Patch Στο Πυρινα Το Μονο Που Χρειαζετε Ειναι Να Κανετε Compile Ton Πυρινα Με Το Αρχειο Config Που Λεω Ποιο Πανω, Που Ειναι Το Δυσκολο Να Καταλαβετε?????

2) Μην Κατεβαζετε Βετα Εκδωσεισ Απο Διανομεσ Παρα Μονο Αν Ειστε Ικανοι Να Καταλαβετε Καποιο Προβλημα Και Να Το Διορθωσετε Η Εχετε Καποια Αλφα Εμπειρια Για Να Ξερετε Τι Κανετε Που Δεν Το Βλεπω!!!.

3) Οι Live Διανομεσ Μερικεσ Φορεσ Μπορει Να Μην Εχουν Ολα Τα Module Μεσα Οποτε Να Μην Εχουν Και Τουσ Drivers.

difylos
16-02-06, 16:15
Πώς μπορούμε να δούμε τι πυρήνα εχουμε ;
Eχω εγκαταστήσει το mandrake 10.1 official .
κατέβασα το πακετο cxacru-2004-01-23.k2.4.22 -26mdk.i586.rpm και
το modem συγχρονίστηκε απο οτι κατάλαβα (άναψε το λαμπάκι).
Απο κει και ύστερα ότι ρυθμίσεις και αν εχω προσπαθήσει να κάνω τιποτα.
Καμμιά βοήθεια ;
Ευχαριστώ !

crazykiller
17-02-06, 10:45
1) Δεν Χρειαζετε Να Κανετε Κανενα Patch Στο Πυρινα Το Μονο Που Χρειαζετε Ειναι Να Κανετε Compile Ton Πυρινα Με Το Αρχειο Config Που Λεω Ποιο Πανω, Που Ειναι Το Δυσκολο Να Καταλαβετε?????

2) Μην Κατεβαζετε Βετα Εκδωσεισ Απο Διανομεσ Παρα Μονο Αν Ειστε Ικανοι Να Καταλαβετε Καποιο Προβλημα Και Να Το Διορθωσετε Η Εχετε Καποια Αλφα Εμπειρια Για Να Ξερετε Τι Κανετε Που Δεν Το Βλεπω!!!.

3) Οι Live Διανομεσ Μερικεσ Φορεσ Μπορει Να Μην Εχουν Ολα Τα Module Μεσα Οποτε Να Μην Εχουν Και Τουσ Drivers.



HELP. Είμαι ΝΕΟΣ ΝΕΟΣ, γιαυτό μπορεί να κάνω μία πολύ χαζή ερώτηση. Αυτο το αρχείο
to ".config" που λες, δεν το βρίσκω. Ούτε στο λινκ που έδωσες (βρίσκω κάτι άλλα αρχεία, όπως και αυτό που μας λες ποιο κάτω, αλλά όχι το .config) ούτε στον υπολογιστή μου. Έκαna search όλο τον δίσκο και δεν βρίκα τπτα :(

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??
Ευχαριστώ

difylos
23-02-06, 11:45
Αυτά είναι αν ψάχναμε κάτι για windows θα το είχαμε βρεί !

MaNiFeStO
26-02-06, 23:52
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ Ε.Λ.Ε.Ο.Σ. ΠΙΑ! ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ config ΕΙΝΑΙ
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΥΡΙΝΑ! ΑΡΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΥΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΚΑΤΙ' ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ module, ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ MODULE!
ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΠΙΑ! ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ
ΚΑΝΤΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ POST ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ! Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ!
ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΠΗΓΕΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΕΙΔΗ ΑΛΥΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΜΙ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΣΤHΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΗ ΘΑΛΑΣΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ! ;-P

nnn
27-02-06, 01:26
Καλά ντε μην φωνάζεις ;) (κεφαλαία)

Καλώς ήρθες.

MaNiFeStO
27-02-06, 16:38
Συγνωμη nnn για τις φωνες αλλα το εχω βαρεθει αυτο το μαλακισμενο το modem(kαι καλα modem ;p)!
Σε ολα τα site poυ εχουν σχεση με το linux ειναι το πρωτο θεμα! Το εχετε δωσει πολυ αξια!
Βασικα μεχρι τωρα εβλεπα τα how to για το installation αυτης τησ μαλακιας και το εκγαν ολοι το θεμα! Παλι καλα που αποφασισατε να το κανετε γιατι ειχα εξεταστικη και δεν ειχα χρονο!
Βασικα ειχα σκοπο να δημοσιευσω μεσα απο το forum αυτο δυο τροπους για να το βαλετε σε linux αλλα με προλαβατε! :)

MaNiFeStO
27-02-06, 17:03
nnn τι πρεπει να κανω για να φυγει αυτο ο 'newbie' ? Μου τιν δινει στα νευρα!

sdikr
27-02-06, 22:01
nnn τι πρεπει να κανω για να φυγει αυτο ο 'newbie' ? Μου τιν δινει στα νευρα!

Σε άλλα φόρουμ πως φέυγει;
με το να κάνεις κάποιον αριθμό ποστ ;)

nnn
27-02-06, 22:31
nnn τι πρεπει να κανω για να φυγει αυτο ο 'newbie' ? Μου τιν δινει στα νευρα!
Με τη συμμετοχή σου εδώ σιγά-σιγά θα φύγει.
Μην συγχύζεσαι.
:cool:

difylos
28-02-06, 16:08
Καλά ρε παιδία μην τσαντιζόσαστε κιόλας !
Φανταστείτε ένα παιδί πού θέλει να ασχοληθεί λίγο με το linux αλλά δεν
έχει τα 70 η 100 ευρώ να πάρει ένα ρούτερ !
Καί αν δέν κάνω λάθος δέν υποχρέωσε κανείς και κανένα
να δημοσιεύσει την εγκατάσταση του συγκεκριμένου modem !
Όλα απο καλή θέληση εγιναν έτσι δέν είναι !

vaso7
16-03-06, 17:02
Εχω μια απορία το ubuntu 5.10 έχει τον πυρήνα που αναφέρεις ή θα χρειαστεί ψάξιμο?
Και επίσης πως μπορείς να δεις τι πυρήνα διαθέτει η κάθε διανομή?

immortal1979
16-03-06, 21:39
vaso7 ανοιξε την κονσολα και δωσε την εντολη uname -a και θα δεις ποια εκδοση πυρηνα διαθετεις.

graphi
27-03-06, 19:37
Δηλαδή τα adsl router δεν χρειάζονται εγκατάσταση; Ποια είναι η διαδικασία σύνδεσης με ένα adsl router;

nnn
27-03-06, 19:52
Δηλαδή τα adsl router δεν χρειάζονται εγκατάσταση; Ποια είναι η διαδικασία σύνδεσης με ένα adsl router;
Συνδέεις την κάρτα δικτύου με την ethernet έξοδο του router,ανοίγεις κάποιον browser και πας στο Web interface του και κάνεις όλες τις ρυθμίσεις.

Δεν χρειάζονται εγκατάσταση με την έννοια των drivers,αναγνώριση hardware κλπ.

Καλώς ήρθες.

graphi
31-03-06, 15:51
Συνδέεις την κάρτα δικτύου με την ethernet έξοδο του router,ανοίγεις κάποιον browser και πας στο Web interface του και κάνεις όλες τις ρυθμίσεις.

Δεν χρειάζονται εγκατάσταση με την έννοια των drivers,αναγνώριση hardware κλπ.

Καλώς ήρθες.

Thnxxx. Καλώς σας βρήκα.
Οπότε μάλλον θα πάρω το US ROBOTICS SURECONNECT 9107 μιας και έχω φάει μεγάλες πίκρες με εγκαταστάσεις στο Linux.

immortal1979
04-04-06, 03:04
graphi Εγω πηρα το ZyXEL 660HW ασυρματο ηθελα και ασυρματο πηρα (υπηρχε λογος, αποσταση, καλωδια κτλ), δεν εκανα τιποτα, αναγνωρισε με την μια την ασυρματη καρτα και επειδη ειχα μπει στα win και ειχα ρυθμισει το routerακι απο εκει, το καθε router κραταει τα στοιχεια και ετσι ουτε καμια ρυθμιση εκανα, κανονικα συνδεση και μετα σερφαρισμα και βρηκα την υγεια μου.

Καλωσηρθες.

demosthenis
09-04-06, 13:44
εμένα μέσα στο φάκελο του hotplug δεν εμαφανίζει το αρχείο fimware.agent βασικά δεν έχει κανένα αρχείο ... ξέρει κανείς τι γίνεται?

immortal1979
10-04-06, 03:23
demosthenis καλωσηρθες.

staaronis3
18-08-06, 09:31
Αυτές οι ρυθμίσεις έχουν πολά λάθη.
Ξεκινόντας απο το compile:
δεν είναι
gcc cxacru-fw -o cxacru
αλλά
gcc -o cxacru cxacru-fw

Αυτό που προσθέτουμε στο options του /etc/ppp

lock
defaultroute
noipdefault
noauth
sync
noaccomp
nopcomp
noccp
novj
holdoff 4
persist
maxfail 25
passive
asyncmap 0
lcp-echo-interval 2
lcp-echo-failure 7
name
user
plugin /usr/lib/pppd/2.4.3/pppoatm.so
#VPI.VCI
8.35

Μετά πρέπει στο /etc/resolv.conf να προσθέσετε:
Όσοι μπένετε από FORTHnet Κρήτης
domain forthnet.gr
nameserver 193.92.30.19

Τα αντίστοιχα για την δικιά σας ετερία ρωτήστε την ετερία.
Την εντολή pppd μπορείτε να την τρέξετε και απο το Run Command.
Όσο για το firmware.agent απ' ότι φένετε δεν πρέπει να υπάρχει ούτε φένετε να υπάρχει με άλλο όνομα.
Το firmware βάλτε το στο /lib/firmware.
To lsmod δεν είναι απαρέτητο να το κάνετε.
Εγώ το έβαλα και με πυρίνα 2.6.9
Εγώ μόνο έτσι κατάφερα να μπω στο ιντερνετ. Μονο με αυτές τις διορθόσεις.
Και προσέξτε σε ότι γράφετε στο λίνουξ να μην βάζετε όποτε θέλετε κεφαλεα γτ δεν τα βλέπει.

sdikr
19-08-06, 02:46
Αυτές οι ρυθμίσεις έχουν πολά λάθη.
Ξεκινόντας απο το compile:
δεν είναι
gcc cxacru-fw -o cxacru
αλλά
gcc -o cxacru cxacru-fw

Αυτό που προσθέτουμε στο options του /etc/ppp

lock
defaultroute
noipdefault
noauth
sync
noaccomp
nopcomp
noccp
novj
holdoff 4
persist
maxfail 25
passive
asyncmap 0
lcp-echo-interval 2
lcp-echo-failure 7
name
user
plugin /usr/lib/pppd/2.4.3/pppoatm.so
#VPI.VCI
8.35

Μετά πρέπει στο /etc/resolv.conf να προσθέσετε:
Όσοι μπένετε από FORTHnet Κρήτης
domain forthnet.gr
nameserver 193.92.30.19

Τα αντίστοιχα για την δικιά σας ετερία ρωτήστε την ετερία.
Την εντολή pppd μπορείτε να την τρέξετε και απο το Run Command.
Όσο για το firmware.agent απ' ότι φένετε δεν πρέπει να υπάρχει ούτε φένετε να υπάρχει με άλλο όνομα.
Το firmware βάλτε το στο /lib/firmware.
To lsmod δεν είναι απαρέτητο να το κάνετε.
Εγώ το έβαλα και με πυρίνα 2.6.9
Εγώ μόνο έτσι κατάφερα να μπω στο ιντερνετ. Μονο με αυτές τις διορθόσεις.
Και προσέξτε σε ότι γράφετε στο λίνουξ να μην βάζετε όποτε θέλετε κεφαλεα γτ δεν τα βλέπει.

Μα αφου δουλέυει το 1ο πόστ πως έχει λάθη;

staaronis3
19-08-06, 13:08
Εμένα πάντως μόνο έτσι δν μου βγάζει σφάλματα η κονσόλα. Όσο για το πρότο βήμα μου φάνηκε τελείως άχρηστό(δεν το έκανα καθόλου) και το έφτιαξα με πυρινα ποιό παλιο από αυτόν που λέει.(της σειρας 2.6 όμως)

sap2
23-08-06, 16:49
εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ http://rajeshjayaprakash.in/conexant.html και βρήκα την υγεια μου... :oneup: (με ubuntu 6.06)

quom
30-08-06, 20:03
Μερικά άτομα στο forum νομίζουν ότι είναι Linux experts αλλά όπως φαίνετε δεν ξέρουν που πάνε τα 4

1). Έτσι συντάσσετε η εντολή
gcc cxacru-fw.c -o cxacru

Και όχι
gcc cxacru-fw -o cxacru ή gcc –o cxacru cxacru-fw

2).
Τώρα πρέπει να τοποθετήσουμε το firmware που πήραμε στον φάκελο που βλέπει το σύστημα για τα firmware.
Στον Slackware ο φάκελος είναι "/lib/firmware".
Για το δικό σας σύστημα πρέπει να βρείτε το αρχείο firmware.agent η κάπως έτσι στον φάκελο "/etc/hotplug".

Ανοίξτε το αρχείο αυτό και όχι να το τρέξετε και θα βρείτε που το hotplug βλέπει για τα firmware.
Τοποθετήστε στον φάκελο που βλέπει το σύστημα και είμαστε οκ να συνδέσουμε το μόντεμ!!!!.

3).
το lsmod το κάνουμε για να δούμε αν έχουμε τα Modules φορτωμένα στην μνήμη
Αν τα εχουμε κανει ολα σωστα τοτε στην κονσολα θα πρεπει με την εντολη lsmod θα πρεπει να εχουμε τα παρακατω modules:
atm, pppoatm, usbatm, firmware_class, cxacru or cxacrubdg

4).
Με τον πυρήνα που έχεις επιλέξει θα είσαι μια ζωή εκεί μιας και ο τρόπος που έχω γράψει δεν είναι κατανοητός ενώ να κάνεις patch στον kernel και άλλα κουφά είναι!!!!! Και το καλύτερο είναι ότι αν κάποια στιγμή θα κάνεις αναβάθμιση την διανομή που έχεις να σε δω πως θα το κάνεις setup το modem μια και όλες οι διανομές δουλεύουν με τον τελευταίο kernel που έχει βγει και από τον 2.6.14 και μέχρι σήμερα είναι μέσα σαν επιλογή κατά το compile του kernel. Και όλες αυτές της πληροφορίες της δοκίμασα και της ξανά δοκίμασα και δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτως και σε μια διανομή που είναι μια από της δυσκολότερες στην εγκατάσταση του οτιδήποτε και όχι σε κάποιο ubuntu, mandriva, suse, knoppix κλπ…. που τα έχουν όλα έτοιμα, τώρα πως γίνετε να πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ευχαριστώ πολύ για τα ανούσια σχόλια

savidis
15-09-06, 04:32
Καλημέρα παιδια!Απ'οτι καταλάβατε είμαι αλλός 1 που προσπαθεί να βάλει αυτό το κ@@@λο modem στο net!Αρχικά χρησιμοποίησα το 1o post(quom) το link του sap2 ( http://rajeshjayaprakash.in/conexant.html ) στο ubuntu 6.06(2.6.15)!
Λοιπόν κατέβασα το cxacru-fw.c εδωσα gcc -o cxacru cxacru-fw.c και δημιουργήθηκε 1 ρόμβος με όνομα cxacru.Στη συνέχεια γράφω αυτή εδώ την εντολή ./cxacru CnxEtU.sys cxacru-fw.bin και μου εμφανίζει : cnacru: command not found
Κάτι παιζει μ'αυτό το στάδιο?Καμμία βοήθεια?Μετά παίρνω το firmware (cxacr-fw.bin) και το αντιγράφω στο /lib/fireware/2.6.15-26-386 και για καλού-κακού και στο /lib/fireware , μου εμφανίζει το εικονίδιο με την πατούσα και πάνω δεξια έχει 1 κοκκινο x!Το αρχείο fireware.agent δεν υπάρχει καν στο /etc/hotplug
Παρ'όλα αυτά έκανα restart και σύνδεσα το modem!Ανοιξε κανονικα το pc αναβόσβησε το led ώσπου θέλω να πιστεύω οτι συγχρονιστικέ είναι ανοιχτο(led)!
Είπα λοιπόν να προχωρίσω στις υπόλοιπες ρυθμίσεις..Ακολούθησα λοιπόν τις οδηγίες του staaronis3 καθώς είμαι Κρήτη και έχω και Forthnet..Στη συνέχεια ακολούθησα το βήμα 4 του quom..Όλα καλά όσον αφορά αυτά..Μετά ακολούθησα τα βήματα 6-7 από το link,τρέχω το 8 ( sudo modprobe pppoatm ) και δεν βγαζει καν1 error!Μετά πάω στο βήμα 9 και δίνω την εντολή ppd call conexant σαν root και μου εμφανίζονται τα εξή:
1)pppd: /usr/lib/pppd/2.4.1/pppoatm.so:cannot open shared object file :No such file or directory
2)pppd: Could't load plugin /usr/lib/pppd/2.4.1/pppoatm.so
Καμμιά ιδέα κανείς ρε παιδά!Χρειάζομαι οπωσδήποτε βοήθεια guys!!Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά τώρα???

savidis
15-09-06, 14:47
Ρε παιδιά καμμιά ιδέα κανείς???

pibies
30-09-06, 16:27
Geia sas paidia!

Yparxei kapoios pou exei kataferei na energopoiisei to Crypto F200 (USB) kata ti diarkeia tis egatastasis tou Gentoo ? Ta egxeiridia kaluptoun mono periptoseis to PC na einai sinedemeno me ethernet. An kapoios gnorizei kati as me voithisei...
Thanx

papagap
08-10-06, 13:46
Quom, καταρχήν ευχαριστούμε.
Δεν έχω προχωρήσει ακόμα στη διαδικασία εξαγωγής του firmware κτλ. γιατί φτιάχνοντας το Configuration του Kernel 2.6.18, είδα ότι τα πακέτα για το USB DSL Support και συγκεκριμένα το cxacru είναι grayed-out (κατάλαβες, δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής τους προς εγκατάσταση).
Έχεις κάποια ιδέα; Πιστεύεις ότι αν συνεχίσω θα υπάρχει η απαραίτητη υποστήριξη για να ακολουθήσω τη διαδικασία; Αυτό το .config που είπες να κατεβάσουμε, που είναι; Για ποιόν πυρήνα έχει κατασκευαστει; Και πως το προτείνεις με τόση σιγουριά χωρίς να ξέρεις τι configuration θέλουν να κάνουν οι άλλοι στον πυρήνα τους;
(Ειλικρινά πρόκειται για ερώτηση, δε στη λέω. Ίσως να το χρησιμοποιήσω κι εγώ!!!)

Φιλικά

sap2
26-10-06, 12:47
Καλημέρα παιδια!Απ'οτι καταλάβατε είμαι αλλός 1 που προσπαθεί να βάλει αυτό το κ@@@λο modem στο net!Αρχικά χρησιμοποίησα το 1o post(quom) το link του sap2 ( http://rajeshjayaprakash.in/conexant.html ) στο ubuntu 6.06(2.6.15)!
Λοιπόν κατέβασα το cxacru-fw.c εδωσα gcc -o cxacru cxacru-fw.c και δημιουργήθηκε 1 ρόμβος με όνομα cxacru.Στη συνέχεια γράφω αυτή εδώ την εντολή ./cxacru CnxEtU.sys cxacru-fw.bin και μου εμφανίζει : cnacru: command not found

Μάλλον η εντολή που έδωσες δεν ήταν η cxacru αλλά η cnacru γι' αυτο σου έβγαλε το "command not found"



Μετά παίρνω το firmware (cxacr-fw.bin) και το αντιγράφω στο /lib/fireware/2.6.15-26-386 και για καλού-κακού και στο /lib/fireware , μου εμφανίζει το εικονίδιο με την πατούσα και πάνω δεξια έχει 1 κοκκινο x!Το αρχείο fireware.agent δεν υπάρχει καν στο /etc/hotplug

Το αρχειο cxacr-fw.bin πρεπει να το βαλεις στο /lib/firmware



Παρ'όλα αυτά έκανα restart και σύνδεσα το modem!Ανοιξε κανονικα το pc αναβόσβησε το led ώσπου θέλω να πιστεύω οτι συγχρονιστικέ είναι ανοιχτο(led)!

Αν το λαμπακι ειναι μονιμα ανοιχτό,τοτε το μοντεμ συγχρονιστηκε!
(οπότε ό,τι και αν εχεις κάνει, δεν εχει σημασια αφου το μοντεμ συγχρονίζεται... ;) )
Απο εδω και πέρα η διαδικασια ειναι απλη:
1)πας στο /etc/ppp/peers
2)δημιουργεις ενα αρχειο που λεγεται forthnet με τα εξης περιεχομενα

lcp-echo-failure 3
noipdefault
defaultroute
#nb put your username and isp in the following line
user "USERNAME@forthnet.gr"
noauth
noaccomp
nopcomp
noccp
novj
holdoff 4
persist
maxfail 25
updetach
usepeerdns
#nb pppOE users put plugin pppOE for the next line
plugin pppoatm.so
#nb instead of 0.00* put your vpi.vci (if you are using pppOATM)
(pppOE users put nas0)
8.35

οπου USERNAME βάζεις το δικο σου username, π.χ. thanasis.her.forthnet.gr

(για να φτιάξεις αυτο το αρχειο, θα χρειαστει να εχεις δικαιωματα root (εντολη sudo))

3)Στη συνέχεια θα πας στο αρχειο pap-secrets που βρίσκεται στο /etc/ppp και θα προσθέσεις στο τελος (πάλι ως "root") το εξης

USERNAME@forthnet.gr '*' 'PASSWORD'

οπου USERNAME βάζεις το δικο σου username, π.χ. thanasis.her.forthnet.gr
και θα αντικαταστήσεις το PASSWORD με το password που σου εχει δωσει η forthnet π.χ. abc123

4)Αν όλα εχουν γινει σωστα, τοτε με την εντολη sudo pon forthnet, θα μπαίνεις στο ιντερνετ και με την εντολη sudo poff forthnet θα βγαίνεις.

Για οποιδήποτε πρόβλημα/απορία εδω είμαστε :)

wi fi thief
24-04-07, 15:28
Για οποιoδήποτε πρόβλημα/απορία εδω είμαστε :)

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1117738&postcount=18 :oops:

HEEEEEELP! :cry:

VoidEngineer
17-07-07, 13:50
Guys χρειάζομαι βοήθεια με το modem της crypto...Μόλις εγκατέστησα την καινούρια διανομή slackware (version 12) και έχω κολλήσει στο configuration του modem...ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του sap2 καθώς επίσης και αυτές εδω

http://www.slackwiki.org/Conexant_Crypto_F200_adsl_HOWTO
και μετά αφου προσπαθώ να συνδεθώ πληκτρολογώντας pppd πέρνω το παρακάτω αποτέλεσμα



Plugin pppoatm.so loaded
PPPoATM plugin_init
PPPoATM setdevname-pppoatm - SUCCESS:8.35


Το οποίο προφανώς σημαίνει ότι το Modem λειτουργεί και έχω συνδεθεί...όταν ανοίγω ομως τον browser(firefox,konqueror) δεν φορτώνει τις σελίδες...

Στην συνέχεια όταν κάνω Ping στον DNS του ISP μου (HOL) στέλνω πακέτα αλλα δεν λαμβάνω..
Έχει κανείς ιδέα του μπορεί να φταίει???ι

VoidEngineer
17-07-07, 16:06
Λοιπόν αγνοληστε το πιο πάνω post μου..είχα κάνει καποια λάθη στο αρχείο options..τώρα που το διόρθωσα..όταν καλώ τον pppd μου έχω σαν αποτέλεσμα το παρακάτω...


Plugin pppoatm.so
PPPoATM plugin_init
PPPoATM setdevname-pppoatm - SUCCESS:8:35
PAP authentication succeded
cannot determine ethernet address for proxy ARP
local IP ........
remote IP .......
Primary DNS .......
Secondary DNS .......


το cannot detrmine ethernet address for proxy ARP προσπάθησα να το λύσω βάζοντας το primary και seconadry dns της HOL μέσω της οποίας συνδέομαι..αλλα δεν άλλαξε τπτ..καμία ιδέα???

sap2
17-07-07, 16:33
[...]
το cannot detrmine ethernet address for proxy ARP προσπάθησα να το λύσω βάζοντας το primary και seconadry dns της HOL μέσω της οποίας συνδέομαι..αλλα δεν άλλαξε τπτ..καμία ιδέα???

Δεν ξερω τι σημαινει, αλλα μου το βγαζει κι εμενα και δεν εχω κανενα προβλημα με τη συνδεση :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.