PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση μετά την αναβάθμιση



Erevis Cale
13-06-09, 17:37
Καλησπέρα σε όλους,

έκανα πρόσφατα αναβάθμιση στην γραμμή μου (απο 1mpbs σε 8mbps) και από τότε αντιμετωπίζω προβλήματα, στην αρχή ενώ συνδεόταν στη DSL δε μπορούσε το router να πάρει IP . Αφού πήρα τον ΟΤΕ και μου είπαν να δηλώσω βλάβη περίμενα 2 μέρες για να μου πουν ότι τελικά δεν έφταιγε η γραμμή αλλά οι ρυθμίσεις του router. Μου είπαν να βάλω το encapsulation σε PPPoE , το multiplexing σε LLC και τα VPI,VCI 8 και 35 αντίστοιχα. Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι πως ενώ συνδέεται κανονικά και παίρνει ΙP, μετά από κάποιο Χ (γύρω 2 ώρες) διάστημα φαίνεται να 'μπουκώνει' η σύνδεση , μέχρι και τις ιστοσελίδες παίρνει πάρα πολύ ώρα να τις φορτώσει,αν κάνω restart το router διορθώνεται αλλά δε μπορεί να γίνεται αυτή η δουλειά συνέχεια..Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Το router μου είναι το WAG200G της linksys(με το τελευταίο firmwire)

Thanks in advance :)

Vitruvian78
13-06-09, 18:18
Μήπως δεν σηκώνει η γραμμή σου τα 8; Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικα με ρίξανε στα 2Μ

Erevis Cale
13-06-09, 18:28
Από τον ΟΤΕ δε μου είπαν κάτι τέτοιο 3-4 φορές που μίλησα με την τεχνική υποστήριξη μέσα στην εβδομάδα :hmm:

Vitruvian78
14-06-09, 02:42
Λογικά πρέπει να είναι το πρώτο πράγμα που θα κοιτάνε.....αλλά για ρώτησε τους να σου πούνε πόσο μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου. Να ξέρεις κι εσυ πληροφοριακά. Μάλλον κάτι εχεις κανει λάθος στο σετάρισμα του ρούτερ σου και γι αυτό δεν μπορείς να συνδεθείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.