PDA

Επιστροφή στο Forum : OVERCLOCKING FAILED



Stelios_1969
14-06-09, 00:42
γεια σας, εχω mb msi p45 neo, επεξεργαστη intel core 2 duo e7300 2,66ghz,
πηγα να αυξησω το FSB απο το BIOS που ηταν default 266 (δεν ειδα οτι η συχνοτητα του επεξεργαστη ηταν 266χ10), και την πηγα στα 800 με αποτελεσμα η
συχνοτητα του επεξεργαστη να παει στα 8GHZ!!!
οπως ηταν φυσικο το μηχανημα δεν ξεκινησε, και μου εβγαλε μηνυμα στο BIOS οτι απετυχε το overclocking, να ξαναγυρισω στις προηγουμενες ρυθμισεις οπως και εκανα. Υπαρχει περιπτωσει να εχω παθει καμια ζημια?:worthy:

tedd
14-06-09, 00:52
Οχι, και για αυτο βγηκε το μυνημα;) , ειδε το συστημα οτι δεν μπορουσε να σηκωσει τα σεττιγκς που έβαλες και δεν προχώρησε και σου ζητησε να γύρισει στα αρχικά. Αν ηταν ετσι ευκολα να χαλάνε οι μητρικες καθε εβδομαδα νεα μητρική θα θελάμε.

crypter
14-06-09, 02:54
:p Ηρεμα με το ανεβασμα βρε. :p Δες καλυτερα καποιους οδηγους (http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82+overclock&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=&aq=0&oq=%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82+o) σχετικα με το αντικειμενο για να μην βαδιζεις στα τυφλα. :D

alexgk
14-06-09, 04:11
Τη συχνότητα στο fsb την ανεβάζουμε βήμα βήμα ανάλογα με το πόσο επιτρέπει η μητρική (π.χ. ανά 5mhz) και αμέσως μετά από κάθε ανέβασμα κάνουμε επανεκκίνηση :)

cheese
14-06-09, 20:12
Έχω την ίδια μητρική φίλε μου και εχει καλές επιδόσεις στo overclocking επίσης μαζί με την μητρική σου δώσανε και κάποια utilities το Core Duo Center είναι για ένα προσωρινό o/c από τα windows, οι έλεγχος από το πρόγραμμα είναι αυστηρός και δεν σου επιτρέπει να κάνεις υπερβολικές ρυθμίσεις, ωστόσο είναι προσωρινό και το σύστημα επανέρχεται στις προηγούμενες ρυθμίσεις όταν κάνεις reboot θα σε βοηθήσει να δείς τις αντοχές του συστήματός σου και να κάνεις πιο σίγουρα βήματα όταν αποφασίσεις να κάνεις τις μόνιμες αλλαγές στα BIOS, ωστόσο είτε από τα BIOS είτε απο το Core Duo Center κάνεις το o/c πάντα να ανεβαίνεις με μικρά βήματα και πάντα να κάνεις stress test για να δοκιμάζεις το μηχάνημα μετα από κάθε αλλαγη! Κοίτα να απενεργοποιήσεις το αυτόματο o/c που προβλέπει η μητρική απο τα BIOS καθώς και τις λόιπές επιλογές που ανεβάζουν ή κατεβαζουν τη συχνότητα του επεξεργαστή. Διάβασε τους οδηγούς που σου λέει ο crypter παραπάνω και το manual της μητρικής (το οποίο να κατεβάσεις από την σελίδα της MSI είναι πολύ ποιο αναλυτικό στα θέματα o/c από το συνοπτικό manual που έχει η συσκευασία της μητρικής)

το manual μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ (http://www.msi.com/index.php?func=downloaddetail&type=manual&maincat_no=1&prod_no=1482)l

@ ADSLgr.com All rights reserved.