PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΛΛΑΣ στην Καβάλα



Winter_of_Souls
14-06-09, 13:17
Καλημερίζω!Είμαι συνδρομιτής ADSL στην Καβάλα και σκέφτομαι να μεταπηδήσω απο CON-X σε ΤΕΛΛΑΣ.Για την ώρα έχω 2mb/s αλλά επειδή είναι πολύ "αργή" πλέον θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Απ'ότι έχω πληροφορηθεί η TEΛΛΑΣ δείνει πολύ φτηνά πακέτα με ταχύτητες μεχρι 24mbps και 1mbps upload.Ακούγεται ιδανικό.Μια πωλήτρια που μιλήσαμε στο τηλ,με διαβεβαίωσε ότι θα πιάνω καθαρά 24Mbps ..εμένα μου αρκεί να πιάνω και 10...

Το θέμα όμως είναι τι κάνει η ΤΕΛΛΑΣ στην Καβάλα.Υπάρχουν προβλήματα;Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρις Internet-Τηλέφωνο για κάποια χρονικά διαστήματα;Αυτό είναι που φοβάμαι εγώ περισσοτερο..

Πληροφοριακά μένω στην συνοικία Καλαμίτσα της Καβάλας και είμαι περίπου 2-2.5χιλιόμετρα απο τον Κόμβο.

Davout
14-06-09, 13:19
Κατ'αρχάς η πωλήτρια σου λέει ψέματα και ανοησίες. Κατά δεύτερον γράψε τα στατιστικά της γραμμής σου (attenuation, SNR κλπ) να σου πούμε τι γίνεται. Ο εναλλακτικός πάροχος κατ'εμέ προσφέρει καλύτερες τιμές, όχι καλύτερες υπηρεσίες. Σκέψου το καλά.

Winter_of_Souls
14-06-09, 13:36
Davout το ξέρω ότι η πωλήτρια μου είπε ψέματα.Γι'αυτό γράφω και με 10 είμαι ευχαριστημένος.

Noise Margin Upstream: 4294967275 dB (?????!!?!!) Downstream:17 dB
Attenuation Upstream:24 dB Downstream:43 dB

Βασικά...για οποιονδήποτε υψηλό θόρυβο στα από πάνω,μάλλον εφθύνονται τα τελευταία 50εκατοστά καλωδίου που έχω σπίτι μου μιας και είναι ψιλοπατέντα :P

Davout
14-06-09, 14:54
Βάσει attenuation φτάνεις γύρω στα 7 Mbps, φοβάμαι όμως ότι ο θόρυβος θα σε περιορίσει αρκετά. Γιατί δε δοκιμάζεις 8άρα του ΟΤΕ αν σου κάνει και βλέπεις, ειδικά αν γίνεται να καταφέρεις να μη σε δεσμεύσουν για 1 χρόνο. Ο ΟΤΕ έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να κάνει παρεμβάσεις στο δίκτυο/καλώδιο και να βελτιώσει/διορθώσει βλάβες και ατέλειες (μιλώ από προσωπική πείρα). Εξαρτάται τι θες και πόσο είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.