PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση στα Βριλήσσια και PCM



Σελίδες : [1] 2

ocelot
14-06-09, 13:59
Καλησπερα παιδια, τα φωτα σας παρακαλω γιατι δεν την παλευω αλλο, σκεφτομαι να παρω ενα μπιτονι κ να μπουκαρω στον οτε...
Εχω μια βδομαδα που μετακομισα (4 στενα παραπανω απο εκει που ημουν - Βριλησσια με dslam στο χαλανδρι κ παλι). Θελοντας να κρατησω τον ιδιο αριθμο στο νεο σπιτι, εκανα αιτηση μεταφορας γραμμης. Μεχρι εδω, ολα καλα...
Καλω 3 μερες μετα, οπως μου ειπαν, τους τεχνικους για να κλεισω ραντεβου να κανουν την μεταφορα στο νεο σπιτι (κ ενω εχει κοπει το τηλ. στο παλιο), οπου κ ακουω το εξης θεικο:
Δεν γινεται να ολοκληρωθει το αιτημα μεταφορας λογω "ελλειψης δικτυου" (παρτον κατω τον δικο σου, 1ο σοκ), μου δινουν ενα τηλ του τοπικου γραφειου τεχνικων (στο χαλανδρι) για να μιλησω μαζι τους, καθως απο τα κεντρικα δεν ειχαν αλλες πληροφοριες... Καλω το συγκεκριμενο τηλ απο την προηγουμενη Παρασκευη εως κ προχτες, πολλες φορες την ημερα, απο τις 8.00 εως τις 15.00, χωρις ποτε να το σηκωσει καποιος. Ε εντελει αποφασιζω να περασω απο εκει, βρισκω την διευθυνση κ παω, οποτε κ μου λενε τα εξης:
Στην συγκεκριμενη πολυκατοικια, οπου 6 στα 8 διαμερισματα εχουν adsl (εγω ειμαι ενας απο τους δυο ατυχους), δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες κ μου βγαζουν διαθεσιμοτητα μονο για pcm (2ο σοκ, εγκεφαλικο κ εμφραγμα μαζι), "για να εχω τουλαχιστον τηλεφωνο κ για ιντερνετ βλεπουμε".
Τους λεω λοιπον οτι, εχοντας ηδη κινητα κ οντας φοιτητης πληροφορικης επι πτυχιω με πτυχιακη που πρεπει να βγει μεχρι σεπτεμβρη κ εργαζομενος μεσω νετ, δεν ειναι προτεραιοτητα το τηλεφωνο αλλα η adsl!
Δεν μπορουμε να κανουμε κατι μου λεει, με υφος χιλιων καρδιναλιων..............
Παραλληλα, σημερα το πρωι (ναι, κυριακη) πετυχαινω στο κουτι του οτε της γειτονιας κατι τεχνικους απο τις βλαβες, οι οποιοι μου λενε μεσες ακρες οτι μαλλον δεν εχει αλλες γραμμες η πολυκατοικια (μλκια του εργολαβου, καποιοι πηραν κ 2ες κ τελειωσαν προφανως οι διαθεσιμες pstn) κ να μην δεχτω την PCM γιατι πιθανοτατα την γ@***α, αφου δεν προκειται να μου την βγαλουν συντομα αν μπει, κ να παω την δευτερα το πρωι στον προισταμενο των τεχνικων στο χαλανδρι να τον παρακαλεσω "να κανει κατι"..............

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ, αλλα αληθεια θελω καπου να τα πω... Μα εν ετει 2009, σε κεντρικο δημο της αθηνας, κ σε πολυκατοικια οπου κυριολεκτικα 6 στους 8 εχουν dsl, "δεν υπαρχει δικτυο"??!!
Τι μπορω να κανω εγω τωρα ρε παιδια? Καποιος εναλλακτικος παροχος θα μπορεσει να μου βαλει νετ, η τζαμπα θα τρεχω? Την pcm να την δεχτω η οχι (δευτερα μου ειπαν οτι θα με παρουν για να κλεισουμε ραντεβου για την μεταφορα)???
Βοηθεια καλοι μου ανθρωποι!..... Εχω φαει ολο τον κοσμο ψαχνωντας μεσο στον οτε για να μπορεσω να κανω την δουλεια μου!....:worthy::rtfm:

lb058
14-06-09, 14:13
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να βρεις κάποιον 'γνωστό' στον ΟΤΕ, ούτως ώστε να σου αλλάξουν τη γραμμή σε PSTN (αν είσαι τυχερός, γιατί υπάρχουν άτομα που περιμένουν 2 χρόνια και βάλε) ή να κάνεις αίτηση για γραμμή ISDN, οπότε και λύνεται το πρόβλημά σου 100%.

emeliss
14-06-09, 14:24
Ο γνωστός (που κακώς ψάχνεις) δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα. Αν ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας ζήτησε και έβαλε 10 ζευγάρια και κάποιοι πήραν διπλές συνδέσεις και αυτά τελείωσαν τότε μία είναι η λύση για adsl.

Παίρνεις σβάρνα όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας και ρωτάς ποιος έχει δύο συνδέσεις pstn και του ζητάς πολύ φιλικά να το γυρίσει σε isdn, να ελευθερωθεί ένα καλώδιο, να το πάρεις εσύ.

maik
14-06-09, 14:30
Πολυσυζητημενο το θεμα.
Συμφωνα με αυτα που λες ο προβλημα ειναι στο ακραιο δικτυο. Δηλαδη στο κοματι απο το KV μεχρι την πολυκατοικια. Αφου λοιπον οι υπαρχουσες γραμμες ειναι κατηλειμενες και ηδη εχουν οι υπολοιποι adsl δεν γινεται τιποτε. Ουτε με αλαγη . Το λαθος ειναι πιθανοτατα του εργολαβου που δηλωσε , αγνωστο για ποιο λογο, λιγοτερα διαμερισματα απο αυτα που τελικα εφτιαξε. Ετσι ο ΟΤΕ πηγε τις αναλογες γραμμες μεχρι εκει.
Δεν μπορει να κανεις αιτηση για 10 διαμερισματα και να σου φερει 5 ζευγαρια. Θα φερει τουλαχιστον 10.
Το μονο που μενει να κανεις ειναι να πιεσεις να γινει , ενισχυση των ζευγαριων στην πολυκατοικια αλλα αυτο παιρνει χρονο. Δεν γινεται σε μια βδομαδα.

ocelot
14-06-09, 14:31
κατι τετοιο σκεφτομουν κ εγω, να τυπωσω φυλλαδια λεγοντας οτι εχω προβλημα με την γραμμη του οτε (δεν υπαρχει δηλ, τι προβλημα...) κ οποιος εχει 2η για φωνη αποκλειστικα, αν θελει να παρει την pcm...
τι να πω, κοντευω να σκασω...
αυτο με την πολυκατοικια ειναι ψιλο-ανεπισημο, δεν εχει ερθει τεχνικος να κοιταξει κ να μου το πει, απλα μου ειπαν οτι παιζει να ειναι κ αυτο... το λεω γιατι οταν πηγα στον οτε, μου ειπαν οτι υπαρχει θεμα με την γυρω περιοχη (4 οικοδομικα τετραγωνα, εγω ειμαι σχετικα στο κεντρο τους), κ συγκεκριμενα 28ης οκτωβριου κ δ. βερναδου γωνια, με ακτινα ενος τετραγωνου...

υγ: εναλλακτικοι παροχοι υπαρχει περιπτωση να μπορουν να κανουν κατι με ιδιοκτητο, η δεν εχει διαφορα? επισης, την pcm πρεπει να την δεχτω τλκ ε?

emeliss
14-06-09, 14:41
υγ: εναλλακτικοι παροχοι υπαρχει περιπτωση να μπορουν να κανουν κατι με ιδιοκτητο, η δεν εχει διαφορα? επισης, την pcm πρεπει να την δεχτω τλκ ε?
Δεν υπάρχει "ιδιόκτητο" στον χαλκό. Δεν έχει διαφορά.

Αν βάλεις pcm και η κατάσταση είναι όπως την φανταζόμαστε, θα πιθανότατα μείνεις με την pcm. Μόνο αν μετακομίσει ένας από τους σημερινούς ενοίκους θα μπορέσεις να έχεις καθαρό χαλκό. Ή κάποιος αποφασίσει να κάνει διακοπή.

ocelot
14-06-09, 15:16
οποτε μοιραζω το σημειωμα οπου εξηγω τα καθεκαστατα κ βλεπουμε αν θελει καποιος να μου δωσει 1 απο τις 2 pstn του... δεν υπαρχει περιπτωση να ζητησει κ αλλες γραμμες απο τον οτε η πολυκατοικια? η μηπως με βαρεσε η ζεστη στο ελλαδισταν?

nnn
14-06-09, 15:38
Η προσθήκη ζευγών, όπως σου έγραψαν παραπάνω δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, θα πάρει μήνες λογικά.

Άρχισε να ρωτάς στην πολυκατοικία, και αφού το έχεις απόλυτη ανάγκη, κοίτα προς δορυφορικό Internet μέχρι να βρεις άκρη.

MNP-10
14-06-09, 15:51
Δες επισης το σεναριο μπας και κανενας στη πολυκατοικια μπορει να σου δωσει με WiFi..

ocelot
14-06-09, 15:56
μοιραζομαι ηδη με wifi με την απο κατω, αλλα πιανει μονο σε ενα συγκεκριμενο μερος του σπιτιου, αναμεσα σε μπανιο κ κουζινα, οπου δεν μπορω να κατσω να δουλευω με τις ωρες.... υποθετω οτι φταιει η μονωση η κατι, κ για καλωδιο δεν το συζηταει καν...
απο εδω γραφω κ τωρα, στο πατωμα στον διαδρομο :)

sdikr
14-06-09, 16:05
μοιραζομαι ηδη με wifi με την απο κατω, αλλα πιανει μονο σε ενα συγκεκριμενο μερος του σπιτιου, αναμεσα σε μπανιο κ κουζινα, οπου δεν μπορω να κατσω να δουλευω με τις ωρες.... υποθετω οτι φταιει η μονωση η κατι, κ για καλωδιο δεν το συζηταει καν...
απο εδω γραφω κ τωρα, στο πατωμα στον διαδρομο :)

Μπορείς τότε να κοιτάξεις για range expander, τουλάχιστον θα βοηθήσει μέχρι να βρεθεί μια λύση

ocelot
14-06-09, 16:20
δηλαδη?? εχεις καποιο λινκ?
το θεμα ειναι οτι δεν βαζει μεγαλυτερη κεραια (το συζητησαμε αυτο, λογω ακτινοβολιας, κ δεν την αδικω), οποτε οτι γινει πρεπει να γινει στον δικο μου οροφο...
μηπως να δεχτω την pcm κ να της πω να κανουμε μια αναβαθμιση στην ταχυτητα κ να το πληρωνουμε μισο/μισο (ηδη το προτεινα αυτο για τα χρηματα, αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται, απλα να μην το γονατιζω)?

nnn
14-06-09, 16:24
Χρειάζεσαι wifi repeater ~ 80 €, που θα μπει στο σπίτι σου, εκεί που πιάνει σήμα και θα κάνει αναμετάδοση.

emeliss
14-06-09, 16:24
μηπως να δεχτω την pcm κ να της πω να κανουμε μια αναβαθμιση στην ταχυτητα κ να το πληρωνουμε μισο/μισο (ηδη το προτεινα αυτο για τα χρηματα, αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται, απλα να μην το γονατιζω)?
Το αν θα βάλεις την pcm με το αν θα κάνει η κοπέλα αναβάθμιση είναι τελείως άσχετο. Αν θα συνεχίσει να σου δινει net και αν θέλεις να έχεις σταθερό, τότε ναι.

ocelot
14-06-09, 16:49
Το αν θα βάλεις την pcm με το αν θα κάνει η κοπέλα αναβάθμιση είναι τελείως άσχετο. Αν θα συνεχίσει να σου δινει net και αν θέλεις να έχεις σταθερό, τότε ναι.

Ναι φιλε μου, το φανταζομαι... Το θεμα ειναι οτι με βαση το συμπερασμα στο οποιο καταληξαμε, μαλλον θα κανω καιρο να δω pstn στην πορτα μου (εκτος κ αν καποιος απο τους γειτονες δεχτει να κανει την καλη), οποτε θα πρεπει να δεχτω pcm κ να επενδυσω σε repeater, οποτε η (ρητορικη) ερωτηση πηγαινε στο τι αξιζει περισσοτεροπ απο τα δυο.
Επισης, καποια στιγμη απο τον οτε μου δωσαν ενα τηλ για εναν κυριο ο οποιος θα εκανε καποιου ειδους μετρηση στην γραμμη (δεν θυμαμαι πως λεγοταν ακριβως η διαδικασια), τον οποιο επισης δεν μπορεσα να βρω ποτε... Μηπως λεει κατι σε κανεναν αυτο? Κυριως για το νοημα της διαδικασιας αυτης ενδιαφερομαι, μηπως δεν ειμαι τοσο καταδικασμενος τελικα...

emeliss
14-06-09, 17:05
Επισης, καποια στιγμη απο τον οτε μου δωσαν ενα τηλ για εναν κυριο ο οποιος θα εκανε καποιου ειδους μετρηση στην γραμμη (δεν θυμαμαι πως λεγοταν ακριβως η διαδικασια)
Προμέτρηση;

ocelot
14-06-09, 20:42
Αυτο ακριβως!... Το οποιο σημαινει?...

emeliss
14-06-09, 20:52
Βλέπει σε ποιο κομμάτι του δικτύου ανήκεις, αν υπάρχει εισαγωγή, αν χρειάζεται εργολάβο, αν χρειάζεται pcm...

ocelot
14-06-09, 20:54
Οποτε νεωτερα απο αυριο που θα παω να τον βρω πρωι πρωι...
Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε μου...

emeliss
14-06-09, 21:09
Παρακαλώ, αλλά δεν έκανα κάτι που να αξίζει ευχαριστώ.

kover
15-06-09, 07:47
Στο τετράγωνο που μένεις, μένω και εγώ. Μου ακούγεται κουφό το pcm, γιατί εγώ έχω adsl εδώ και 4 χρόνια και γενικότερα προβλήματα με pcm στα βριλήσσια δεν έχω ακούσει. Επίσης οι γονέις μου μένουν 28ης και θερμοπυλών και 2 φίλοι μου ακόμα 28ης και σαλαμίνος και 28ης και μαραθώνος και έχουν όλοι adsl κανονικά. Θεωρώ, επειδή ζω τη περιοχή πως είναι πρόβλημα μεταξύ του καφάο και της πολυκατοικίας (δηλαδή εργολάβος power). Πάντως pcm στα βριλήσσια (αν και είμαστε οι περισσότεροι με attenuation 40-60), δε το έχω ξανά ακούσει.

Ίσως η λύση του να ψάξεις ποιός έχει παραπάνω από μία γραμμή στη πολυκατοικία σου να είναι η καλύτερη. Αν θες να ανεβάσει ταχύτητα η από κάτω σου να ξέρεις πως θα πιάσεις το πολύ 4 mbit.

ocelot
15-06-09, 14:47
Δυστυχως δεν ειχα ανταποκριση απο την υπολοιπη πολυκατοικια, αλλα μαλλον κατι τετοιο συμβαινει, με μ@****α του εργολαβου...
Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα, γιατι σημερα που πηρα τηλ για ραντεβου μου ειπαν οτι μαλλον ειναι pcm, αλλα για σιγουρα να ρωτησω το παληκαρι που θα ερθει στο καφαο για να κανει την μεταφορα

xmperop1
15-06-09, 23:48
Δυστυχως δεν ειχα ανταποκριση απο την υπολοιπη πολυκατοικια, αλλα μαλλον κατι τετοιο συμβαινει, με μ@****α του εργολαβου...
Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα, γιατι σημερα που πηρα τηλ για ραντεβου μου ειπαν οτι μαλλον ειναι pcm, αλλα για σιγουρα να ρωτησω το παληκαρι που θα ερθει στο καφαο για να κανει την μεταφορα

Οταν με το καλό λοιπόν έρθει θα του ζητήσεις ευγενικά να δει ποιοί άλλοι συνδρομητές υπάρχουν στην πολυκατοικία που να είναι σε pstn και χωρίς adsl (π.χ καμμιά γιαγιά κάποιος με χρήση φαξ ) και αν υπάρξουν 2 η και παραπάνω να βάλει τουλάχιστον τους 2 στο pcm ώστε να ελευθερωθεί η μία γραμμή και να την πάρεις εσύ.
Προσοχή δεν είναι υποχρεωμένος να σου κάνει την χάρη , για άλλο λόγο έχει έρθει άλλωστε και με άλλα στοιχεία δικτύου για να δουλέψει και θα έχει γίνει πιθανότατα κάποια προεργασία με το κατανεμητή η οποία συνήθως δεν είναι τόσο εύκολο να αλλάξει αν και ο απέναντι δεν έχει την καλή διάθεση.

030366
16-06-09, 03:55
Σε pcm γραμμή επιτυγχάνεται dialup σύνδεση;

emeliss
16-06-09, 08:02
Σε pcm γραμμή επιτυγχάνεται dialup σύνδεση;
Ναι, σε λίγο μικρότερη ταχύτητα από όταν δεν είσαι πάνω σε pcm.

enwsitis21
16-06-09, 09:50
Συνήθως η ταχύτητα της dial-up σε pcm είναι < 20.000 bps.

ocelot
16-06-09, 20:03
μαλλον βρηκα ακρη, μετα απο παρακαλια στον προισταμενο του τεχνικου, ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος οφειλω να πω...
απ' οτι μου ειπε, υπαρχει ενας με pstn που δεν εχει dsl, οποτε θα μπει σε αυτον το pcm κ σε εμενα μαλλον ο χαλκος... ας ερθει απο πεμπτη ο τεχνικος για μεταφορα κ βλεπουμε <fingers crossed>...

enwsitis21
16-06-09, 20:36
μαλλον βρηκα ακρη, μετα απο παρακαλια στον προισταμενο του τεχνικου, ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος οφειλω να πω...
απ' οτι μου ειπε, υπαρχει ενας με pstn που δεν εχει dsl, οποτε θα μπει σε αυτον το pcm κ σε εμενα μαλλον ο χαλκος... ας ερθει απο πεμπτη ο τεχνικος για μεταφορα κ βλεπουμε <fingers crossed>...

Και αν ζητήσει στο μέλλον να ενεργοποιήσει dsl, τί γίνεται?

ubuntubu
16-06-09, 20:39
Όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε .

giorgiosb
17-06-09, 00:34
Οποτε συμπερασματικα πριν την ενοικιαση η την αγορα καποιας κατοικιας θα πρεπει να φωναζουμε τεχνικο για να ελεγξει την καλωδιωση του σπιτιου? Ρωτω διοτι υπαρχει ενδιαφερον για αγορα σπιτιου στην περιοχη του φιλου κοντα!

kover
17-06-09, 09:05
No you don't need to. Vrilissia don't have a PCM problem. The problem was at his block of flats due to contractors fault.

Sorry for the English (iPhone and dry bread)

Jazzer
17-06-09, 09:16
Πάντως διακρίνω πολύ καλή θέληση αλλά και βοήθεια από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής του φίλου.
Το έψαξε σωστά, κινήθηκε οργανωμένα και απ΄ότι φαίνεται βρήκε λύση τελικά ! :oneup:

giorgiosb
17-06-09, 11:56
Πάντως διακρίνω πολύ καλή θέληση αλλά και βοήθεια από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής του φίλου.
Το έψαξε σωστά, κινήθηκε οργανωμένα και απ΄ότι φαίνεται βρήκε λύση τελικά ! :oneup:

Ναι και ποια ηταν η λυση ?

Jazzer
17-06-09, 11:59
Ναι και ποια ηταν η λυση ?

Άμα διαβάσεις τα post # 27 θα δεις.;)

Collective_Soul
17-06-09, 12:16
H καλυτερη καβαντζα ειναι να πετας στο pcm στο διπλανο διαμερισμα της γριας και να καβαντζωνεις εσυ την καθαρη pstn γραμμη
Μου ειχε τυχει παλια και εμενα τετοιο θεμα

giorgiosb
17-06-09, 13:09
Συμφωνοντας με την την λυση του pcm, ειδαλλως δεν υπαρχει λυση ειδικα οταν χρειαζεται να ανοιξεις γραφειο (χωρις ιντερνετ δεν γινεται), οτι οι εν λογο περιοχες εχουν γεμισει με αλχημιες απο τους προηγουμενους ενοικους, που πλεον δεν γνωριζεις αν θα εχεις καν τηλεφωνο οταν πας να εγκατασταθεις και δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορεις να το ελεγξεις εκ τω προτερον, μεσω του ΟΤΕ !
Ευχαριστω!

maik
17-06-09, 18:15
Συμφωνοντας με την την λυση του pcm, ειδαλλως δεν υπαρχει λυση ειδικα οταν χρειαζεται να ανοιξεις γραφειο (χωρις ιντερνετ δεν γινεται), οτι οι εν λογο περιοχες εχουν γεμισει με αλχημιες απο τους προηγουμενους ενοικους, που πλεον δεν γνωριζεις αν θα εχεις καν τηλεφωνο οταν πας να εγκατασταθεις και δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορεις να το ελεγξεις εκ τω προτερον, μεσω του ΟΤΕ !
Ευχαριστω!

Συμβαινει μερικες φορες. Καποια περιοχη ξαφνικα απο αμιγη κατοικια γινεται επαγγελματικη. Τα διαμερισματα μετατρεπονται σε γραφεια ,ιατρεια, κλπ. Κυριως αν το παρκινγ ειναι ευκολο και τα ενοικια χαμηλα. Αυτο συνηθως ειναι απροβλεπτο. Και η λυση παιρνει χρονο να μην πω χρονια.

giorgiosb
17-06-09, 19:59
Ακριβως !!! οποτε θα πρεπι να ελεγχουμε αν υπαρχει τηλεφωνικη συνδεση ικανη ωστε να καλυψει και τις αναγκες του ιντερνετ , ελπιζω πως ο ΟΤΕ να μπορει να ελεγξει αν υπαρχει προβλημα η οχι !!! πριν προβουμε σε αγορες η ενοικιασεις!!!

xmperop1
17-06-09, 23:27
Ακριβως !!! οποτε θα πρεπι να ελεγχουμε αν υπαρχει τηλεφωνικη συνδεση ικανη ωστε να καλυψει και τις αναγκες του ιντερνετ , ελπιζω πως ο ΟΤΕ να μπορει να ελεγξει αν υπαρχει προβλημα η οχι !!! πριν προβουμε σε αγορες η ενοικιασεις!!!

Φυσικά με μια επίσκεψη στον ΟΤΕ της περιοχής που πρόκειται να αγοραστεί το διαμέρισμα.

ocelot
18-06-09, 20:45
Το θεμα ηταν οτι το συγκεκριμενο ΚΑΦΑΟ εχει προβλημα εδω κ 1-2 χρονια (απ' οτι μου ειπαν οι τεχνικοι) κ συνεχως αναβαλλουν την ενισχυση του, επειδη σκοπευουν να περασουν "καποια στιγμη" οπτικες ινες...
Αν κ αυτο το διαμερισμα (με το οποιο εγινε η ανταλλαγη) ειχε dsl, θα ειχα κολλησει αρκετο καιρο μου ειπανε, χωρις να μπορει καποιος να κανει κατι. Απο την αλλη, εφοσον ο διπλα δεν ειχε κανει μεχρι τωρα αιτηση για dsl, κ εγω ημουν απεγνωσμενος, "επιχειρηματικα" λογικο ηταν να παρω την pstn... Οχι οτι δεν θα ειχα προβλημα αν μου καναν το ιδιο, αλλα στην τελικη το δικτυο ανηκει στον οτε, κ οπως μου ειπε το χρησιμοποιει κατα βουληση για να καλυψει οσο το δυνατον περισσοτερες αναγκες.
Τεσπα, πλεον εβαλα connx φοιτητικο στα 8, επειδη ενιωθα ψιλουποχρεωμενος για την εξυπηρετηση, κ connx-tv, κ αναμενω ενεργοποιηση (η οποια σημειωτεον εχει οριζοντα παραδοσης τις 5 εργασιμες, με μεσο ορο τις 2.5(!), κ οχι 20 που εδιναν οι εναλλακτικοι)...

K καπου εδω με κερδισε σαν πελατη ο ΟΤΕ!..

........Auto merged post: ocelot πρόσθεσε 7 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως διακρίνω πολύ καλή θέληση αλλά και βοήθεια από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής του φίλου.
Το έψαξε σωστά, κινήθηκε οργανωμένα και απ΄ότι φαίνεται βρήκε λύση τελικά ! :oneup:

Ομολογω οτι δεν το περιμενα, η αληθεια ειναι ομως οτι ο προισταμενος ηταν πολυ πιο εξυπηρετικος απ οτι περιμενα, εψαξε ο ιδιος το θεμα!

orck
20-06-09, 11:24
δουλεια του ειναι
για αυτο πληρωνεται

προφανος με τοσα που βλεπουμε αισθανομαστε υποχρεωμενοι επειδη καποιος εκανε την δουλεια του

giorgiosb
20-06-09, 12:08
Συμφωνω ομως υπαρχει παντα ενα λεπτο οριο του που κανω την δουλεια και που οχι, εφοσον οι συνθηκες το επιτρεπουν και πραγματικα εχουν αλλαξει τα πραγματα στο οτε προσ το καλητερο, το ειδα κι σε εμενα που εφαγα ολη την αθηνα για να παρω το ρουτερ μου και οταν περασα απο το οτε τησ γειτονιας μου, το ζητησαν απο αλλου και μου το εδωσαν! Τελος καλο ολα καλα με τον φιλο ηρεμησα και εγω γιατι ενδιαφερομαι για την περιοχη αυτη!

emeliss
20-06-09, 15:58
δουλεια του ειναι
για αυτο πληρωνεται

προφανος με τοσα που βλεπουμε αισθανομαστε υποχρεωμενοι επειδη καποιος εκανε την δουλεια του
Φυσικά και δεν είναι δουλειά του, ούτε έχει καμία υποχρέωση να βάλει κάποιον άλλο στο pcm και να δώσει σε αυτόν καθαρή γραμμή.

orck
20-06-09, 17:31
συμφωνουμε οτι δεν εχει υποχρεωση να βαλει αλλον στο pcm για να ελευθερωθει γραμμη για τον φιλο
αλλα δουλεια του ειναι να προσπαθει να εξυπηρετησει τους πελατες, να τους δωσει αυτο που θελουν
κακως εχει επικρατησει οτι ειναι καλυτερα ενα PCM παρα ενισχυση δικτυου αλλα προφανος τα μεγαλα κεφαλια εχουν μελετησει το θεμα οικονομοτεχνικα και εχουν καταληξει εκει

emeliss
20-06-09, 17:35
κακως εχει επικρατησει οτι ειναι καλυτερα ενα PCM παρα ενισχυση δικτυου αλλα προφανος τα μεγαλα κεφαλια εχουν μελετησει το θεμα οικονομοτεχνικα και εχουν καταληξει εκει
Το ένα είναι μικροεπέκταση και το άλλο επέκταση. Δεν γίνεται για 2-3 βρόχους να σκάβεις και να περνάς νέα καλώδια. Αλλά δεν γίνεται επίσης να βάζεις παντού pcm. Και τα δύο χρειάζονται στην ανάλογη περίπτωση.

giorgiosb
20-06-09, 17:44
Τουλαχιστον ο καινουριος που θσ μπει σε σπιτι με pcm μπορει να το μαθει ή θα το ανακαλυψει οταν του ακυρωθει η αιτηση για dsl γιατι στον ελεγχο διαθεσημοτητας γραφει

" Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 2Mbps , 8Mbps , 24Mbps

Υπάρχει διαθεσιμότητα conn-x TV* στην περιοχή σας. Προϋπόθεση είναι να διαθέτετε ταχύτητα πρόσβασης 8Mbps ή 24Mbps.

(*Υπάρχουν περιπτώσεις που το αίτημά σας δε θα μπορεί να ικανοποιηθεί στην παρούσα φάση, π.χ. η τηλεφωνική σας σύνδεση να είναι σε PCM ή η απόστασή σας από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να είναι μεγάλη κ.ά.) "

emeliss
20-06-09, 18:15
Είναι πρακτικά αδύνατο να το μαθαίνεις με την αίτηση.

dimitri_ns
21-07-09, 11:27
Ψώνησε από ΟΤΕ Θα σου λύσει το πρόβλημα ταχύτατα (15 ημέρες) Ολο και κάποιος θα υπάρχει στην πολυκατοικία που θα έχει γραμμή μόνο για τηλέφωνα και Ο ΟΤΕ ΤΟ ΞΕΡΕΙ.
Θα του φορτώσουν το pcm και θα σου δώσουν ιντερνετ. Μετά αν θέλεις πας σε εναλλακτικό. Αν σε ενδιαφέρει έχει ο οτε connex χωρίς δέσμευση (50 ευρώ ενεργοποίηση και αν ζητήσεις 2αρα + 16,5 τον μήνα και διακόπτεις όποτε θέλεις )

21706
21-07-09, 18:45
Αν σε μια πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων οι 5 πρώτοι ένοικοι
ζητήσουν από δύο γραμμές δεν μπορεί ο ΟΤΕ να τους δώσει
μία κανονική γραμμή και μία PCM στον καθένα ώστε να μείνουν
5 κανονικές γραμμές και για τους επόμενους 5 ενοίκους;

xmperop1
21-07-09, 20:48
Αν σε μια πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων οι 5 πρώτοι ένοικοι
ζητήσουν από δύο γραμμές δεν μπορεί ο ΟΤΕ να τους δώσει
μία κανονική γραμμή και μία PCM στον καθένα ώστε να μείνουν
5 κανονικές γραμμές και για τους επόμενους 5 ενοίκους;

Οχι, θα πάρουν όλοι κανονικές γραμμές αν υπάρχουν 10.
Το PCM είναι καθαρά λύση έσχατης ανάγκης και θα απασχολήσει τον ΟΤΕ στο 11το αίτημα που θα δεχτεί,και αν εγκριθεί τελικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.