PDA

Επιστροφή στο Forum : Self-diagnosis με DMT | αποσυνδέσεις | χαμηλός χρονισμός | Κυψέλη



grnemo
14-06-09, 17:13
Καλησπέρα σας,

Την πρώτη ιδέα την έχετε από τον τίτλο. Αυτή είναι η κατάσταση που επικρατεί στη γραμμή μου τις τελευταίες εβδομάδες και αποφάσισα να σταματήσω να έχω τη γραμμή σε ADSLv1 μιας και πληρώνω για ADSL2+. Το θέμα είναι ότι σε G.992.5 αποσυγχρόνιζε άπειρες φορές τη μέρα και δεν μπορούσα ούτε μη απαιτητικές συνδέσεις να πραγματοποιήσω, μέχρι που επικοινώνησα με Forthnet την περασμένη εβδομάδα και ανοίξαμε βλάβη. Μέσα σε ένα 24ωρο μου αύξησαν το SNR (8-9) και μείωσαν την ταχύτητα χρονισμού στα 8.000 kbps. Δυστυχώς τα προβλήματα παρέμειναν και εδώ ήταν το σημείο που μου έλεγαν ότι φταίει η συνδεσμολογία μου, το router μου κτλ. Δοκίμασα χωρίς συσκευές, απομάκρυνα το router από κάθε συσκευή, κτλ. Δυστυχώς δεν δύναμαι να τους πιστέψω ότι φταίω εγώ και αναγκαστικά έχω ζητήσει τεχνικό σπίτι (παρά τον εκφοβισμό για πληρωμή αν φταίω εγώ). Ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση για το θέμα του τεχνικού (από αύριο όμως, αυτό το θέμα πάλι θα το ξανακάνω poll). Έτσι λοιπόν η κατάσταση που επικρατεί τώρα είναι πως και με τα δύο router μου έχω το ίδιο θέμα επικρατεί, παρόλα αυτά έχω αφήσει πάνω το Netgear DG834N για να σας δείξω τι γίνεται μέσω DMT tool.

Μπορεί κάποιος να πει μία γνώμη για να δω πώς πρέπει να κατευθυνθώ; Να ζητήσω εξέταση του Local Loop; Τι συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε από το διάγραμμα; Μόλις τώρα άνοιξα ένα torrent και άρχισε τα disconnects (CRC error burst όπως βλέπετε)

Το shot στο διάγραμμα είναι με idle γραμμή. Απλά να αναφέρω ότι έχω σταθερό ΟΤΕ και internet Forthnet.

57836

spideman3
15-06-09, 20:45
Φταις δεν φταις το τεχνικό θα τον πληρώσεις φίλε όπως εγώ.Με τον λογαριάσμό ήρθε και η ταχυπληρωμή η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 60,00.

[Insomniac]
16-06-09, 03:24
Κάνε ένα srn monitoring (με το snrft κλικαρισμένο) για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όταν η γραμμή έχει πρόβλημα και αφού σχηματιστεί το αντίστοιχο γράφημα ανέβασε το snapshot, ώστε να δούμε τις όποιες μεταβολές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.