PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακύρωση αίτησης



t300
15-06-09, 01:09
Πως μπορώ να ακυρώσω την αίτηση που έκανα για double play lite; Τα χαρτιά μου τα πήραν την Παρασκευή που μας πέρασε.

terko
15-06-09, 01:24
Στέλνοντας τους FAX με το αίτημα ακύρωσης, πάρε τους πρώτα και ένα τηλέφωνο και μετά από λίγες ημέρες ξανά να το επιβεβαιώσεις ότι όντως ακυρώθηκε η αίτησή σου (χρειάζονται 2-3 ημέρες για να καταχωρηθεί η αίτηση στα συστήματά τους).

Κάτι που ξέχασα, φύλαξε καλού-κακού την απόδειξη αποστολής του FAX.

valadis volos
15-06-09, 11:31
Κάτι που ξέχασα, φύλαξε καλού-κακού την απόδειξη αποστολής του FAX.

ολα να τα περιμενεις απο την hol:p:p

t300
17-06-09, 17:05
Τελικά την έκανα. Μόλις την έκανα βέβαια, ως δια μαγείας έφτασε την ίδια μέρα και ο κουριερ με την αίτηση αλλά πέταξε το πουλάκι. Η πρώτη εικόνα που πήρα αρκούσε για να φύγω τρέχοντας. Μία εβδομάδα για να αντιληφθούν ότι τους έχω στείλει τα δικαιολογητικά και λίγες ακόμα μέρες μέχρι να θυμηθούν να μου ζητήσουν λογαριασμό ΔΕΗ ως αποδεικτικό για τη διεύθυνση.

enakos
17-06-09, 17:12
αδικεισαι και σπαταλας ο χρονο σου σε αυτον τον πλανητη.

georgep138
18-06-09, 15:02
Τα χαρτιά μου τα πήραν την Παρασκευή που μας πέρασε.

----------

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μόλις την έκανα βέβαια, ως δια μαγείας έφτασε την ίδια μέρα και ο κουριερ με την αίτηση αλλά πέταξε το πουλάκι.

Αφού όπως λέτε παραπάνω τα είχατε στείλει τα χαρτιά.
Γιατί έστειλαν courier;
Τί άλλο να παραλάβει;

t300
18-06-09, 15:37
----------

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αφού όπως λέτε παραπάνω τα είχατε στείλει τα χαρτιά.
Γιατί έστειλαν courier;
Τί άλλο να παραλάβει;

Καλή ερώτηση. Δεν κάθισα να μάθω την απάντηση. Ήδη είχα ασχοληθεί πολύ μαζί τους.

Vitruvian78
18-06-09, 21:25
Νομιζω υπερβάλλεις. Αν κάνεις την αίτηση και στείλεις τα χαρτιά όλα μαζί δεν χάνεται κάτι. Πολλές φορές τυχαίνει να μιλάς και με υπάλληλο που δεν ξέρει τί του γίνεται. Λες η εταιρία να μην θέλει να σε βάλει στο πελατολόγιο της το συντομώτερο δυνατόν;;

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλή ερώτηση. Δεν κάθισα να μάθω την απάντηση. Ήδη είχα ασχοληθεί πολύ μαζί τους.

προφανώς η αίτηση σου δεν ήταν πλήρης γι' αυτό στείλανε κούριερ

sdikr
18-06-09, 21:32
το ότι δεν είναι πλήρης δεν σημαίνει οτι δεν θα ξεκινήσουν την διαδικασία,

Vitruvian78
18-06-09, 21:49
Μα πώς θα την ξεκινήσουν όταν για παράδειγμα δεν έχεις υπογράψει την αίτησή σου;; Ή όταν τους λείπει κάποιο από τα δικαιολογητικά που ζητάνε;

sdikr
18-06-09, 21:51
Μα πώς θα την ξεκινήσουν όταν για παράδειγμα δεν έχεις υπογράψει την αίτησή σου;; Ή όταν τους λείπει κάποιο από τα δικαιολογητικά που ζητάνε;

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ, η διαδικασία ξεκινά απο την στιγμή που λες ΝΑΙ στο τηλέφωνο.

Vitruvian78
18-06-09, 22:04
Η hol υποστηρίζει οτι δεν μπορεί να ξεκινήσει καμία διαδικασία αν η αίτηση δεν είναι πλήρης από τον πελάτη. Επιπλέον είναι παράνομο να ξεκινάνε διαδικασίες με ένα απλό τηλεφωνικό ναι του πελάτη, και χωρίς την υπογραφή του. Η Vivodi έφαγε πρόσφατα πρόστημο για τέτοιου είδους τακτικές.

sdikr
18-06-09, 22:14
Η hol υποστηρίζει οτι δεν μπορεί να ξεκινήσει καμία διαδικασία αν η αίτηση δεν είναι πλήρης από τον πελάτη. Επιπλέον είναι παράνομο να ξεκινάνε διαδικασίες με ένα απλό τηλεφωνικό ναι του πελάτη, και χωρίς την υπογραφή του. Η Vivodi έφαγε πρόσφατα πρόστημο για τέτοιου είδους τακτικές.


Και η hol έχει φάει και άλλοι ;)

t300
19-06-09, 07:46
Παιδιά, είχα στείλει με fax την αίτηση υπογεγραμμένη μαζί με την ταυτότητα. Λένε δεν τα πήρα. Τα ξαναστέλνω. Τους καλώ για επιβεβαίωση και τελικά είχαν βρει και το πρώτο fax. Με καλούν και ζητούν υπεύπυνη δήλωση ότι κατοικώ στην τάδε οδό και ζητάω τηλεφωνική γραμμή (η αίτηση ήταν για νέα γραμμή). Στέλνω και την υπεύθυνη δήλωση.
Και μετά από 2 μέρες ήρθε κουριερ που από ότι μου είπε είχε χαρτιά που χρειάζονταν υπογραφή και επιστροφή πίσω.
Τι να πω...

Vitruvian78
19-06-09, 12:08
Παιδιά, είχα στείλει με fax την αίτηση υπογεγραμμένη μαζί με την ταυτότητα. Λένε δεν τα πήρα. Τα ξαναστέλνω. Τους καλώ για επιβεβαίωση και τελικά είχαν βρει και το πρώτο fax. Με καλούν και ζητούν υπεύπυνη δήλωση ότι κατοικώ στην τάδε οδό και ζητάω τηλεφωνική γραμμή (η αίτηση ήταν για νέα γραμμή). Στέλνω και την υπεύθυνη δήλωση.
Και μετά από 2 μέρες ήρθε κουριερ που από ότι μου είπε είχε χαρτιά που χρειάζονταν υπογραφή και επιστροφή πίσω.
Τι να πω...

Ωραία, πού είναι το πρόβλημα;; Πρέπει να ξέρεις οτι οι νέες αιτήσεις δεν καταχωρούνται στο σύστημα κατευθείαν, γι αυτό και ο κάθε υπάλληλος δεν μπορεί να βλέπει άμεσα την αίτησή σου. Μολις ελεγχθεί και περαστεί η αίτησή σου, θα σου σταλεί μήνυμα στο κινητό. Και με εμένα έτσι είχε γίνει. Το μήνυμα οτι η αίτηση έχει περαστεί μου ήρθε μετά απο μια εβδομάδα. Και μετά απο άλλη μια εβδομάδα μου ήρθε και η ειδοποίηση ενεργοποίησης οτι θα γίνει τελικά πριν το τέλος του ίδιου μήνα. Οπότε μια χαρά, σε λιγότερες απο 25 μέρες θα γίνει (περιμένω για τις 28 την ενεργοποίηση, ενώ την αίτηση την έκανα στις 5 του μήνα). Λίγη υπομονή θέλει χωρίς να τους ζαλίζεις στα τηλεφωνήματα, γιατί έτσι μπρερδεύεται η κατάσταση, σου λέει ο καθένας ότι θέλει.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 7 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και η hol έχει φάει και άλλοι ;)

Δεν έχω ακούσει συγκεκριμένα για τη hol κάτι. Το αν προβαίνουν σε τακτικές που δεν προβλέπονται είναι δικό τους πρόβλημα. Ο καταναλωτής έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να κάνει καταγγελία και να ζητήσει τη δικαίωσή του σε μια τέτοια περίπτωση (αν δεν έχει υπογράψει, ή δεν έχει αποστείλει πλήρη αίτημα). Εάν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος οτι έχουν λάβει γνώση την ακύρωση της αίτησής του, παίρνει τηλέφωνο και επιβεβσιώνει οτι το αίτημα έχει παραληφθεί και είναι σε φάση υλοποίησης.

t300
19-06-09, 13:24
Ωραία, πού είναι το πρόβλημα;;

Επί μία εβδομάδα τι χαρτιά συμπλήρωνα και έστελνα fax αφού τελικά δεν τους έκαναν και ήθελαν αίτηση με courrier; Γιατί δε λένε εξαρχής "θα κάνεις την αίτηση online αλλά θα σου στείλουμε και courrier να τα υπογράψεις και εκεί; )
Επίσης, αν δεν έψαχνα την πρώτη φορά το αν πήραν το πρώτο μου fax θα περίμενα ακόμα να με ειδοποιήσουν ότι τους λείπει το τάδε δικαιολογητικό. Όταν κάλεσα και μου λένε δεν έχει έρθει το fax ξαναστείλτε το, το έστειλα 2η φορά και φάνηκε στο σύστημά τους την ίδια μέρα. Αλλά τότε ο υπάλληλος που μου μίλησε έβλεπε και το πρώτο. Επίσης, η αίτηση ακύρωσης φάνηκε στο σύστημά τους την ίδια μέρα που την έστειλα.
Μπορεί να έκανα βιαστική κίνηση αλλά μου φάνηκε ανοργάνωτο το όλο σκηνικό.
Πως δηλαδή η cyta με ένα fax μόνο των δικαιολογητικών που μου ζητούσε, μέσα σε 2 μέρες προώθησε το αίτημα στον ΟΤΕ και έβγαλε ημερομηνία ενεργοποίησης;

Vitruvian78
19-06-09, 13:49
Κοίταξε, εγώ έκανα αίτηση μέσω ιντερνετ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η αίτησή σου απλά δεν είχε περάσει απο έλεγχο ακόμη. Προφανώς δεν είχες υπογράψει. Αφού κάνεις την αίτηση, σου στέλνουνε κάποιο e-mail που σε ενημερώνει οτι η αιτηση πέρασε στο σύστημά τους επιτυχώς και οτι χρειάζεται να κατεβάσεις και να εκτυπώσεις την αίτηση που μόλις συμπλήρωσες, να την υπογράψεις και να την στείλεις πίσω, είτε ταχυδρομικά, είτε με κούριερ, είτε μέσω φαξ. Επιπλεόν στην αίτηση πρέπει να υπογράψεις σε δύο σημεια. Όλα αυτά τα έκανες; Εμένα μου φαίνεται οτι κάτι δεν εκανεσ από όλα αυτά γι αυτο και η βαβούρα. Προφανώς δεν έστειλες υπογεγραμμένη πληρώς την αίτηση, ή δεν την έστειλες καν πίσω με υπογραφές.

t300
19-06-09, 14:55
Κοίταξε, εγώ έκανα αίτηση μέσω ιντερνετ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η αίτησή σου απλά δεν είχε περάσει απο έλεγχο ακόμη. Προφανώς δεν είχες υπογράψει. Αφού κάνεις την αίτηση, σου στέλνουνε κάποιο e-mail που σε ενημερώνει οτι η αιτηση πέρασε στο σύστημά τους επιτυχώς και οτι χρειάζεται να κατεβάσεις και να εκτυπώσεις την αίτηση που μόλις συμπλήρωσες, να την υπογράψεις και να την στείλεις πίσω, είτε ταχυδρομικά, είτε με κούριερ, είτε μέσω φαξ. Επιπλεόν στην αίτηση πρέπει να υπογράψεις σε δύο σημεια. Όλα αυτά τα έκανες; Εμένα μου φαίνεται οτι κάτι δεν εκανεσ από όλα αυτά γι αυτο και η βαβούρα. Προφανώς δεν έστειλες υπογεγραμμένη πληρώς την αίτηση, ή δεν την έστειλες καν πίσω με υπογραφές.

2 φορές στάλθηκε με fax υπογεγραμμένη σε κάθε της σελίδα.

Vitruvian78
19-06-09, 15:30
Δεν ξέρω τότε να σου πω. Κάνεις αυτό που κρίνεις καλύτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.