PDA

Επιστροφή στο Forum : windsurfing



Σελίδες : [1] 2

ipo
15-06-09, 01:42
Άρχισα να αποκτώ πάλι επαφή με το αγαπημένο μου άθλημα, μετά από 7-8 χρόνια αποχής και ήδη μπορώ να δηλώσω κατενθουσιασμένος και ερωτευμένος. Φτιάχνω λοιπόν αυτό το νήμα, μήπως και μαζευτούμε μερικοί windsurfers, αλλάξουμε μερικές απόψεις, εμπειρίες, ιδέες, προτάσεις.

Ξεκίνησα σχεδόν από την αρχή και βρίσκομαι, μετά από λίγες ώρες προπόνησης σε μέτριο στάδιο. Δυστυχώς ποτέ δεν είχα μάθει επαρκώς τη βασική τεχνική του water start και σπάνια το πετύχαινα παλιά. Τώρα ούτε κατά διάνοια, μέχρι στιγμής. Ακόμα και γάντζο που έβαλα σήμερα, ήπια αρκετό νερό :) μέχρι να συνηθίσω να γέρνω το πανί αρκετά σοφράνο.

Ιστιοπλοΐα έκανα πολλά χρόνια (optimist, laser, ανοικτής θαλάσσης) και ήμουν σε καλό επίπεδο, οπότε το κομμάτι της θεωρίας, αν και μικρής σημασίας στο fun board, δε με δυσκολεύει. Περί ισορροπίας και τεχνικής έχω πάρα πολλά να μάθω.

Το θετικό γεγονός είναι ότι οι νέες σανίδες freeride είναι καταπληκτικές σε ευστάθεια και πλανάρισμα για κάποιον που μαθαίνει, οπότε δεν χρειάζεται να παιδευτείς πάρα πολύ πριν αρχίσει να νιώθεις την ομορφιά του αθλήματος. Παλιότερα πάλευες με μακρινάρια 3,5 μέτρα για να συνηθίσεις την ισορροπία και να κάνεις κανένα τακ, ενώ τώρα βλέπω φίλους μου με ελάχιστη εμπειρία, να πετυχαίνουν γρήγορα κάποιες πλεύσεις με 170 λίτρα φαρδιές σανίδες.

pts
15-06-09, 09:41
Είναι από τα ωραιότερα πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς. Ένα άθλημα που σχεδόν το 90% που το ξεκινάει παθιάζεται με αυτό. Ειδικά στον δικό μας τον χώρο που δυστυχώς πρέπει να ανεχόμαστε πολλές παραξενιές σε ηρεμεί σαν να έχεις πάρει 10 Lexotanil μαζί. Όμως έχει ένα πρόβλημα. Εθίζεσαι επικίνδυνα. Όταν έχει αέρα κόβονται οι οικογενειακές επισκέψεις, οι καφέδες με φίλους σε σημείο που όσοι δεν είναι στο χώρο και δεν μπορούν να κατανοήσουν την κατάσταση νομίζουν ότι τους σνομπάρεις.

ipo για το waterstart μην ανησυχείς λίγο επιμονή θέλει και δεν θα καταλάβεις για πότε το έμαθες. Θα σε συμβούλευα να δεις το video beginner to winner έχει εκπληκτικά tips για το waterstart ακόμη και όταν ο αέρας είναι οριακός. Αν σε βγάλει ο δρόμος προς Ανατολική Αττική ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε να το μάθεις.

Ο εξοπλισμός βελτιώνεται συνέχεια με εκπληκτικούς ρυθμούς. Είναι απίστευτο το ότι πλέον μπαίνεις με >7 πανί σε 15-20knots και έχεις εκπληκτική ευστάθεια ενώ τα σανίδια κοντένουν και φαρδένουν ακολουθώντας το πρότυπο των formula. Η εξέλιξη τουλάχιστον στα starboard που παίρνω εγώ θυμίζει τους υπολογιστές (ευτυχώς που εκεί δεν υπάρχουν windows). Παίρνεις το τελευταίας τεχνολογίας σανίδι και νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες για 5 χρόνια και στην επόμενη χρονιά προσθέτουν δυο εσοχές και βελτιώνεται απίστευτα η συμπεριφορά του.

Άντε να βοηθήσουμε και λίγο από εδώ το άθλημα γιατί είναι κρίμα σε μια χώρα με τόση θάλασσα να ασχολούμαστε τόσοι λίγοι με τέτοια πράγματα και να έχουμε ως κεντρικό σπορ τις καφετέριες.

Και ένα βασικό tip για όσους ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν τώρα. Δεν λέμε ποτέ και σε κανέναν στην δουλειά ότι κάνουμε windsurfing, γιατί αργότερα όταν θα θέλουμε να κάνουμε κοπάνα θα το συνδυάζουν όλοι με τον αέρα που θα φυσάει την συγκεκριμένη μέρα θα θα το καταλαβαίνουν.

chat1978
15-06-09, 10:09
Ηθελα και εγώ να ασχοληθώ πολύ. Αλλα οταν μένεις σε ένα διαμερισμά σε πολυκατοικία τι μπορείς να κάνεις? Ειλικρινά ρωτάω. Θέλει χώρο ο εξοπλισμός.
Εκτός και αν υπάρχει πατέντα που έχω χάσει.

pts
15-06-09, 10:32
Ηθελα και εγώ να ασχοληθώ πολύ. Αλλα οταν μένεις σε ένα διαμερισμά σε πολυκατοικία τι μπορείς να κάνεις? Ειλικρινά ρωτάω. Θέλει χώρο ο εξοπλισμός.
Εκτός και αν υπάρχει πατέντα που έχω χάσει.

Δεν χρειάζεται να τα κουβαλάς στο σπίτι. Υπάρχουν σχεδόν σε όλους τους σερφότοπους μέρη με φύλαξη που μπορείς να αφήνεις τον εξοπλισμό σου.

chat1978
15-06-09, 13:32
Δεν χρειάζεται να τα κουβαλάς στο σπίτι. Υπάρχουν σχεδόν σε όλους τους σερφότοπους μέρη με φύλαξη που μπορείς να αφήνεις τον εξοπλισμό σου.
ωχ ? Τώρα επαναπροσδιορίζεις κάποια πράγματα.

mach
15-06-09, 13:59
Πολύ καλό thread. Πάντα μου άρεσε η ιδέα αλλά ποτέ δεν κατάφερα να ασχοληθώ.
Για δώστε καμιά πληροφορία για εμάς τους άσχετους. Πως μπορούμε να μάθουμε να σερφάρουμε;

Π.χ έχω δει σε παραλίες να γίνονται μαθήματα αλλά είναι λίγο δύσκολο να μπεις μέσα στο μπουλούκι με τα 10χρονα. Τμήματα... ενηλίκων υπάρχουν πουθενά; :lol:

pts
15-06-09, 14:53
Πολύ καλό thread. Πάντα μου άρεσε η ιδέα αλλά ποτέ δεν κατάφερα να ασχοληθώ.
Για δώστε καμιά πληροφορία για εμάς τους άσχετους. Πως μπορούμε να μάθουμε να σερφάρουμε;

Π.χ έχω δει σε παραλίες να γίνονται μαθήματα αλλά είναι λίγο δύσκολο να μπεις μέσα στο μπουλούκι με τα 10χρονα. Τμήματα... ενηλίκων υπάρχουν πουθενά; :lol:

Αυτή η περίοδος είναι γενικά δύσκολη για μαθήματα στην Αττική καθώς τα ΣΚ συσσωρεύεται πολύς κόσμος στις παραλίες. Παρόλα αυτά, τα μαθήματα τουλάχιστον στο Σχοινιά που έχω παρακολουθήσει, γίνονται συνήθως σε προσωπικό επίπεδο ή σε ομάδες το πολύ 5 ατόμων, ενώ οι μικρές ηλικίες κάνουν συνήθως μάθημα σε μεμονωμένα γκρουπ. Αν πας κάποιο απόγευμα μετά την δουλειά το πιο πιθανό είναι να κάνεις μάθημα μόνος σου. Επίσης για όσους ενδιαφέρονται να ξέρετε ότι σχεδόν πάντα θα υπάρχουν και ωραίες παρουσίες που θα μαθαίνουν μαζί με σας.

Όμως παρά την δυσκολία του κόσμου, σε πρώτη φάση καλό είναι να κάνεις κάποια μαθήματα. Από 5-10 ανάλογα με την ευκολία εκμάθησης του καθενός. Επειδή είναι περισσότερο θέμα τεχνικής απευθύνεται σε όλους ανεξαρτήτως ηλικίας, κιλών και ύψους χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι λ.χ. κάποιος με πολλά κιλά δεν θα δυσκολευτεί περισσότερο να μάθει από κάποιον αδύνατο.

Σε δεύτερη φάση θα πρέπει να αγοραστεί ο πρώτος εξοπλισμός ο οποίος καλό θα είναι να είναι μεταχειρισμένος. Αυτός προκύπτει από τα κιλά αναβάτη/συνθήκες αέρα του μέρους που σκεφτόμαστε να κάνουμε. Συνήθως, ξεκινάμε από τα πολλά λίτρα και στην συνέχεια κατεβαίνουμε όσο βελτιώνεται το επίπεδο μας.

Πολύ χρήσιμο forum για πληροφορίες είναι το http://www.windsurfing.gr. (http://www.windsurfing.gr/) Στην ενότητα web links μπορείτε να δείτε τα πιο γνωστά spots της Ελλάδας και να πάρετε πληροφορίες σχετικά με το που γίνονται μαθήματα κλπ.

ipo
15-06-09, 15:08
Αν σε βγάλει ο δρόμος προς Ανατολική Αττική ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε να το μάθεις.
Ανατολική Αττική κάνω κι εγώ. Συγκεκριμένα νοικιάζω στο Σχοινιά, λίγο πιο βόρεια από το "Καράβι", ώστε να κόβει λίγο η πολυκοσμία. Εσύ από Παλλήνη φαντάζομαι ότι θα πηγαίνεις πιο συχνά στη Λούτσα.

Συνήθως το καλοκαίρι πηγαίνω στο Μάτι (ανάμεσα Ραφήνα και Ν. Μάκρη), όπου ο αέρας είναι ίσως ο μέγιστος στην Ανατολική Αττική ("μάτι του ανέμου" -> Μάτι) και το κύμα μεγαλύτερο από το αναμενόμενο για την εκάστοτε ένταση ανέμου. Δυστυχώς όμως δεν έχω κατάλληλη σανίδα για να μπορώ να σηκώσω πανί και να εξασκηθώ. Βρέθηκα πριν από 14 χρόνια με μία wave slalom 2,6m/120L, με την οποία φυσικά δεν μπορώ να σηκώσω πανί, ενώ απέχω αρκετά από το waterstart που προϋποθέτει και την άνετη πλεύση με 15knots που χρειάζεται για να πλανάρει. Πικρή ιστορία... Αν είχα πάρει μία 160L τώρα θα σε πήγαινα κόντρα στη Λούτσα. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 7 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτή η περίοδος είναι γενικά δύσκολη για μαθήματα στην Αττική καθώς τα ΣΚ συσσωρεύεται πολύς κόσμος στις παραλίες. Παρόλα αυτά, τα μαθήματα τουλάχιστον στο Σχοινιά που έχω παρακολουθήσει, γίνονται συνήθως σε προσωπικό επίπεδο ή σε ομάδες το πολύ 5 ατόμων, ενώ οι μικρές ηλικίες κάνουν συνήθως μάθημα σε μεμονωμένα γκρουπ. Αν πας κάποιο απόγευμα μετά την δουλειά το πιο πιθανό είναι να κάνεις μάθημα μόνος σου. Επίσης για όσους ενδιαφέρονται να ξέρετε ότι σχεδόν πάντα θα υπάρχουν και ωραίες παρουσίες που θα μαθαίνουν μαζί με σας.
Το τελευταίο Π/Σ/Κ περνούσα όλο το απόγευμα στο Σχοινιά. Παρόλο τον πολύ κόσμο, οι περισσότεροι έκαναν ιδιαίτερο μάθημα και μάλιστα αυτούς που είδα έτυχε να είναι άνω των τριάντα ετών. Άντρες και γυναίκες. Υπάρχουν και ωραίες παρουσίες που κάνουν surf, αλλά οι καλύτερες λιάζονται στις ξαπλώστρες. :) Το μαύρισμα είναι πιο in από τον αθλητισμό στο γυναικείο φύλο.

Πρώτα μαθήματα κι εγώ στο Σχοινιά έκανα. Πρακτικά με 1,5 ώρα μάθημα είχα μάθει τις βασικές τεχνικές (τότε ήμουν 14 χρονών) κι από εκεί και πέρα παιδευόμουν μόνος μου, ώστε να αποκτήσω την απαραίτητη ισορροπία και εξοικείωση με τις αντιδράσεις πανιού και σκάφους. Η πρώτη-πρώτη επαφή ήταν στην Καλαμάτα σε ένα φίλο που είχε ένα mistral (3,72m, πάνω από 6 τετραγωνικά μέτρα πανί). Δεν είχα καταφέρει να κάνω τίποτε το σπουδαίο, αλλά τα 5 μέτρα που προχώρησα στην πρώτη μου επαφή ήταν αρκετά για να με ενθουσιάσουν για μία ζωή. Άσχετα αν τελικά δεν έφτασα ποτέ σε καλό επίπεδο, αφού ασχολήθηκα με άλλες κατηγορίες ιστιοπλοϊκών που διέθεταν οι όμιλοι της περιοχής.

Χτες νοίκιασα μία free ride 160L με 5,8m^2 πανί. 10-12 knots αέρα πρόλαβα στις 4 το απόγευμα, αλλά ήταν απίστευτα. Πόσο μπορώ να βρω άραγε σε μεταχειρισμένο αυτόν τον εξοπλισμό; Καινούριος κοστίζει 1600 ευρώ απ' ό,τι μου είπαν. Πολλά τα βαλάντια...

pts
15-06-09, 15:16
Ανατολική Αττική κάνω κι εγώ. Συγκεκριμένα νοικιάζω στο Σχοινιά, λίγο πιο βόρεια από το "Καράβι", ώστε να κόβει λίγο η πολυκοσμία. Εσύ από Παλλήνη φαντάζομαι ότι θα πηγαίνεις πιο συχνά στη Λούτσα.

Συνήθως το καλοκαίρι πηγαίνω στο Μάτι (ανάμεσα Ραφήνα και Ν. Μάκρη), όπου ο αέρας είναι ίσως ο μέγιστος στην Ανατολική Αττική ("μάτι του ανέμου" -> Μάτι) και το κύμα μεγαλύτερο από το αναμενόμενο για την εκάστοτε ένταση ανέμου. Δυστυχώς όμως δεν έχω κατάλληλη σανίδα για να μπορώ να σηκώσω πανί και να εξασκηθώ. Βρέθηκα πριν από 13 χρόνια με μία wave slalom 2,6m/120L, με την οποία φυσικά δεν μπορώ να σηκώσω πανί, ενώ απέχω αρκετά από το waterstart που προϋποθέτει και την άνετη πλεύση με 15knots που χρειάζεται για να πλανάρει. Πικρή ιστορία... Αν είχα πάρει μία 160L τώρα θα σε πήγαινα κόντρα στη Λούτσα. :p

Εξαρτάται από τον αέρα. Αυτήν την στιγμή είμαι λίγο στην φάση του φορτώνω τα πράγματα και πάω όπου έχει καλό αέρα. Έτσι, στους βοριάδες πάω στο Λιμανάκι της Νέας Μάκρης, σε νοτιάδες και ανατολικούς κάνω στο sailing academy ανάμεσα στο καράβι και τον Μωραϊτη. Στους δυτικούς πάω στο Σέσι Γραμματικού. Λούτσα ακόμα δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτά που λέγονται για την πολυκοσμία στα Νησάκια και γιατί δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα kite. Νόμιζω όμως ότι δεν θα το αποφύγω για πολύ γιατί η ποιότητα του αέρα εκεί είναι φανταστική.

Αν πας Λούτσα με >130L πάρε και ένα κουπί μαζί σου γιατί μόνο κανό θα μπορέσεις να κάνεις. Όταν όμως βελτιώσεις το water start θα κάνεις εκπληκτικό windsurf εκεί με την 120. Μπορείς όμως να μου πεις που μπαίνεις στο Μάτι για να έρθω μια μέρα να με περάσεις:p.



Χτες νοίκιασα μία free ride 160L με 5,8m^2 πανί. 10-12 knots αέρα πρόλαβα στις 4 το απόγευμα, αλλά ήταν απίστευτα. Πόσο μπορώ να βρω άραγε σε μεταχειρισμένο αυτόν τον εξοπλισμό; Καινούριος κοστίζει 1600 ευρώ απ' ό,τι μου είπαν. Πολλά τα βαλάντια...

Μεταχειρισμένο εξοπλισμό μπορείς να βρεις στο windsurfing.gr άλλα και σε όλα τα γνωστά surfομάγαζα (θα σου πρότεινα το sportop). Πουλάω και εγώ ένα fanatic 155 αν ενδιαφέρεσαι. Επειδή πάντως τα 160L είναι πάρα πολλά να πάρεις οποσδήποτε μεταχειρισμένο γιατί πολύ γρήγορα θα χρειαστεί να το αλλάξεις.

ipo
15-06-09, 15:39
Αν πας Λούτσα με >130L πάρε και ένα κουπί μαζί σου γιατί μόνο κανό θα μπορέσεις να κάνεις. Όταν όμως βελτιώσεις το water start θα κάνεις εκπληκτικό surf εκεί με την 120. Μπορείς όμως να μου πεις που μπαίνεις στο Μάτι για να έρθω μια μέρα να με περάσεις:p.

Μεταχειρισμένο εξοπλισμό μπορείς να βρεις στο windsurfing.gr άλλα και σε όλα τα γνωστά surfομάγαζα (θα σου πρότεινα το sportop). Πουλάω και εγώ ένα fanatic 155 αν ενδιαφέρεσαι. Επειδή πάντως τα 160L είναι πάρα πολλά να πάρεις οποσδήποτε μεταχειρισμένο γιατί πολύ γρήγορα θα χρειαστεί να το αλλάξεις.
Πριν από 8 χρόνια που έκανα, ήμουν και 20 κιλά λιγότερο. Τώρα με 90 κιλά (15 κιλά έβαλα στο στρατό...) δε με βοηθάει το σώμα μου παρόλο που το ηθικό είναι ακμαίο. :) Ευελπιστώ να χάσω μερικά σύντομα.

Με ενδιαφέρει το fanatic σου, αλλά πρώτα θα ήθελα να το δοκιμάσω, όχι για να το κρίνω αντικειμενικά, αλλά για να δω αν μπορώ να κάνω εγώ με αυτό. Απαιτήσεις για άριστη κατάσταση δεν έχω, χρειάζομαι απλώς κάτι αξιόπιστο που να με βοηθήσει να ξεφύγω επιτέλους από το βραχνά του uphaul. Ακόμα και τα πανιά που έχω είναι αρκετά χρησιμοποιημένα, ενώ δε διαθέτω άλμπουρο.

Το περί Λούτσας και κανό με μεγάλη σανίδα δεν το έπιασα. Στο Μάτι 2-3 φορές είχα δοκιμάσει με τη δική μου σανίδα, αλλά ακόμα και με 65 κιλά που ήμουν στα 16 έτη μου, η σανίδα βούλιαζε πολύ και η ευστάθεια ήταν πρακτικά ανύπαρκτη. Είχα πάρει τη συγκεκριμένη off season, σε εξαιρετική τιμή, από έναν φανατικό του είδους, ο οποίος (καλόπιστα βέβαια, αφού κάποιοι του έδιναν 50% περισσότερα χρήματα για όλο το πακέτο με μάτσα και πανιά) με είχε διαβεβαιώσει ότι με 3 μήνες εξάσκηση θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω. Αντικειμενικοί λόγοι (χρόνος, χρήμα) δε μου επέτρεψαν ποτέ να αφιερώσω πολλές ώρες σε ενοικίαση, οπότε η σανίδα έμεινε πλήρως αναξιοποίητη και τελικά απέβη κακή επιλογή.

Να σε περάσω δεν τίθεται θέμα, αλλά μπορώ να σε παρακολουθώ με τα κυάλια. :p Στο Μάτι όπως κατάλαβες δεν κάνω surf (ιστιοπλοΐα έκανα εκεί πολλά χρόνια), αλλά μόνο μπάνιο πλέον. Στην παραλία μπροστά στα δύο μεγάλα ξενοδοχεία ("Μάτι", "Attica Beach"). Μέχρι Γερμανοί έρχονται για τον αέρα και το κύμα στο Μάτι, ακολουθώντας τις πληροφορίες από ταξιδιωτικούς οδηγούς για windsurf. Με τα Μελτέμια οι 25 και 30 κόμβοι είναι συχνό φαινόμενο Ιούλιο και Αύγουστο στην περιοχή.

pts
15-06-09, 16:37
Με ενδιαφέρει το fanatic σου, αλλά πρώτα θα ήθελα να το δοκιμάσω, όχι για να το κρίνω αντικειμενικά, αλλά για να δω αν μπορώ να κάνω εγώ με αυτό. Απαιτήσεις για άριστη κατάσταση δεν έχω, χρειάζομαι απλώς κάτι αξιόπιστο που να με βοηθήσει να ξεφύγω επιτέλους από το βραχνά του uphaul. Ακόμα και τα πανιά που έχω είναι αρκετά χρησιμοποιημένα, ενώ δε διαθέτω άλμπουρο.

Εννοείτε πως θα το δοκιμάσεις όπως και εννοείτε ότι θα πρέπει να το ελέγξει και κάποιος που ξέρει, για χτυπήματα κλπ. Είτε πάρεις αυτό είτε πάρεις οποιοδήποτε μεταχειρισμένο σκάφος. Εγώ έτσι και αλλιώς έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω οπότε μπορώ να στο δώσω όσο καιρό θέλεις.



Το περί Λούτσας και κανό με μεγάλη σανίδα δεν το έπιασα.

Πολύς/λίγος αέρας=λίγα/πολλά λίτρα.Σε μέρη όπως η Λούτσα επειδή ο αέρας είναι συνήθως δυνατός είναι αδύνατον να κάνεις windsurf με πολλά λίτρα.



Στο Μάτι 2-3 φορές είχα δοκιμάσει με τη δική μου σανίδα, αλλά ακόμα και με 65 κιλά που ήμουν στα 16 έτη μου, η σανίδα βούλιαζε πολύ και η ευστάθεια ήταν πρακτικά ανύπαρκτη. Είχα πάρει τη συγκεκριμένη off season, σε εξαιρετική τιμή, από έναν φανατικό του είδους, ο οποίος (καλόπιστα βέβαια, αφού κάποιοι του έδιναν 50% περισσότερα χρήματα για όλο το πακέτο με μάτσα και πανιά) με είχε διαβεβαιώσει ότι με 3 μήνες εξάσκηση θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω. Αντικειμενικοί λόγοι (χρόνος, χρήμα) δε μου επέτρεψαν ποτέ να αφιερώσω πολλές ώρες σε ενοικίαση, οπότε η σανίδα έμεινε πλήρως αναξιοποίητη και τελικά απέβη κακή επιλογή.

Με τα λίγα λίτρα είχα και εγώ (και εξακολουθώ να έχω) το ίδιο πρόβλημα. Όταν αρχίζεις να βελτιώνεσαι έρχονται όλοι και σε ζαλίζουν να κατέβεις λίτρα. Εκεί είναι λίγο παγίδα. Κατά πρώτον όταν είσαι 90 κιλά (ή 95 που είμαι εγώ) και έρχεται ένας 75-85 κιλά και σου λέει λ.χ. πάρε αυτό το σανίδι των 100 λίτρων είναι εκπληκτικό όσο καλή διάθεση και αν έχει να σε βοηθήσει επειδή υπολογίζει με τα δικά του κριτήρια, στην ουσία σου φορτώνει ένα σανίδι που θα κάνεις χρόνια να μάθεις να το καβαλάς. Κατά δεύτερον, επειδή εμείς κάνουμε σε μέρη που πρέπει να βάζουμε μεγάλα πράγματα τις περισσότερες φορές γιατί ο αέρας δεν είναι αρκετός το σκάφος βγαίνει σπάνια και έτσι δεν το μαθαίνουμε ποτέ. Εδώ η λύση είναι ή η Λούτσα με τα γνωστά προβλήματα ή ότι πας μια εβδομάδα σε ένα νησί με πολύ αέρα και μαθαίνεις εκεί να κάνεις με λίγα λίτρα έχοντας μια σχετική ασφάλεια. Αυτό βέβαια αφού μάθεις καλό water start και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για μικρό slalom σανίδι όχι για wave που είναι το δικό σου και απαιτεί άλλες τεχνικές για να γεμίσει το πανί, άλλη θέση για να βγάλεις όρτσα κλπ.

ipo
15-06-09, 16:59
Έχω πλέον την εμπειρία, ώστε να τιθασεύω τον ενθουσιασμό μου και να περιορίζω τις επιθυμίες μου, σκεπτόμενος λίγο πιο ρεαλιστικά. Επομένως προτιμώ να αγοράσω μία σανίδα 145-160 λίτρα, με την οποία θα μπορώ να παιδεύομαι και να ευχαριστιέμαι απλές πλεύσεις κάθε καλοκαίρι, ακόμα κι αν δεν εξασκηθώ ποτέ πολύ καλά ώστε να κάνω άνετα water start (με το beach start τα πάω σχετικά καλά). Καταλαβαίνω και αυτό που λες για τον αέρα στην περιοχή μας που συνήθως δεν ξεπερνάει τους 20 κόμβους, οπότε μία μικρή σανίδα μάλλον θα αποβεί ξανά κακή επιλογή, λόγω περιορισμένης δυνατότητας χρήσης. Μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη του παρελθόντος.

Ας φτάσω στο σημείο να γίνω καλός windsurfer, να με περιορίζουν τα 160 λίτρα, να κάνω και το χειμώνα και μετά ας μετανιώσω που δεν πήρα 110 λίτρα σανίδα. Και πάλι επιτυχία θα είναι για εμένα.

Το κακό με το windsurf είναι ότι χρειάζεται χρήματα για το ξεκίνημα. Άκου 1600€ για ένα καινούριο σύγχρονο πακέτο freeride. Απλησίαστα. Κι αν σκεφτείς ότι μιλάμε για βασικό εξοπλισμό και όχι κάτι extreme. Πόσο λες να τα πουλάνε αυτά μεταχειρισμένα; Μου είπαν ότι μετά από 1-2 μήνες χρήσης πουλάνε από τις σχολές κάποια από τα καινούρια τους σκάφη και πανιά.

ipo
02-07-09, 22:16
Σήμερα έκανα με 145L σανίδα και ήταν απίστευτα. Αρχίζω να πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει το "As good as sex" που λένε οι φανατικοί windsurfer. :up:

pts
03-07-09, 11:29
Σήμερα έκανα με 145L σανίδα και ήταν απίστευτα. Αρχίζω να πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει το "As good as sex" που λένε οι φανατικοί windsurfer. :up:


Χωρίς σχόλια....

58493

wireless_surfer
03-07-09, 11:36
σε όποια αντιπροσωπία αν πας στο τέλος της σεζόν θα βρεις άπειρα περσινά μοντέλα να πουλιούνται σε κάθε τιμή. Από σχολές.
Αν βρεις κάποιο μοντέλο να σου αρέσει δηλαδή, μετά πας στο τέλος της σεζον στην αντιπροσωπία και αγοραζεις ανάλογα το budget σου. Mε μία γρατζουνιά στη γάστρα ή με μια λακουβίτσα στο πάνω μέρος ή με κάποια επισκευή στο fin box ή στις δέστρες οι τιμές πέφτουν δραματικά. Σαφώς και βρίσκεις και άψογα κομμάτια.
ϊσως είσαι τυχερός και βρεις και τώρα, θυμαμαι που μίλαγαν για 200 και 300 κομμάτια καθε τέλος σεζόν. Αλλα το ξέρουν πολλοί το "μυστικό" :p
μία που γνωρίζω και μαζεύει πολύ πράμα είναι η αντιπροσωπία της f2 http://www.funsports.gr/

ipo
03-07-09, 15:16
pts, θα πέσεις σήμερα; Στο Σχοινιά βλέπω σπηλιάδες των 18-20 κόμβων.
:up:

pts
03-07-09, 15:36
pts, θα πέσεις σήμερα; Στο Σχοινιά βλέπω σπηλιάδες των 18-20 κόμβων.
:up:

Πρέπει να βρω έναν τρόπο να την κοπανήσω. Αλλιώς καλές 18:00 πάλι.

Εσύ που ανοίγεις topic και topic δεν ανοίγεις και ένα "Ιδέες για να την κοπανίσετε από την δουλειά σας;"

ipo
03-07-09, 15:43
Πρέπει να βρω έναν τρόπο να την κοπανήσω. Αλλιώς καλές 18:00 πάλι.

Εσύ που ανοίγεις topic και topic δεν ανοίγεις και ένα "Ιδέες για να την κοπανίσετε από την δουλειά σας;"
"...προκειμένου να προλάβετε το μεσημεριανό θερμικό άνεμο." :up:

Αν πας Σχοινιά, θα τα πούμε εκεί. :oneup:

hercules_j
03-07-09, 17:14
Πολύ ωραίο το windsurfing αλλά δημιουργεί εξάρτηση και εθισμό με όλα τα επακόλουθα.

ipo
05-07-09, 22:22
Σήμερα με τα 4 μποφόρ έκανα μία δοκιμή με σανίδα 130L. Πολύ όμορφα ήταν, αλλά ο αέρας δεν κράτησε πολύ από την ώρα που πήγα. Όσο κάνω, τόσο πορώνομαι. :up:

Άντε να αρχίσουν τα μελτέμια. :clap:

leros2004
05-07-09, 22:48
Καταραμένη εξάρθρωση ώμου (όχι απο surfing απο volley έγινε), τα διαβάζω και ζηλεύω.....

Στα νιάτα μου αυτοδίδακτος στην αρχή, με πολλούς κάλλους στα χέρια μέχρι να μάθω πώς να σηκώνω το πανί, μετά μου χάρισαν αυτό και είδα το φως μου (το έχω ακόμα):

58609

ipo
05-07-09, 23:06
Περαστικά. Ξεκούρασε τον ώμο όσο μπορείς, ώστε να είσαι καλά τον Αύγουστο που θα έχουμε τα μελτέμια. Κάτι είπε ο pts, ότι αρχίσουν οσονούπω. :) Κι αν είσαι Αττική, κάνε καμία βόλτα από Ανατολική Αττική να τα πούμε και να ανταλλάξουμε εμπειρίες.

leros2004
05-07-09, 23:20
Τώρα είμαι 1 χαρά, είναι παλιότερο ατύχημα αλλά ο γιατρός μου το απαγορεύεσαι δια ροπάλου :(

Ξέχνα: βόλεϋ, surfing, κτλ κτλ αν δεν κάνεις εγχείρηση (τάδε έφη ο γιατρός). Φυσικά δεν τον άκουσα και τον ξαναέβγαλα 3-4 φορές (1 κάνοντας surfing), από τότε δεν έχω ξανακάνει .........

Ευχαριστώ πάντως .....

wireless_surfer
06-07-09, 00:22
Τώρα είμαι 1 χαρά, είναι παλιότερο ατύχημα αλλά ο γιατρός μου το απαγορεύεσαι δια ροπάλου :(

Ξέχνα: βόλεϋ, surfing, κτλ κτλ αν δεν κάνεις εγχείρηση (τάδε έφη ο γιατρός). Φυσικά δεν τον άκουσα και τον ξαναέβγαλα 3-4 φορές (1 κάνοντας surfing), από τότε δεν έχω ξανακάνει .........

Ευχαριστώ πάντως .....
στην Λέρο έκανες surf? Αϋγουστος στα Άλιντα σημαινει 31 ημέρες 5αράκια στο νερό. Ακόμα και τα θερμικά εκεί ειναι πολύ σταθερά. Flat θαλασσα και τρελά speed
:)

pts
06-07-09, 09:31
Κάτι είπε ο pts, ότι αρχίσουν οσονούπω. :) Κι αν είσαι Αττική, κάνε καμία βόλτα από Ανατολική Αττική να τα πούμε και να ανταλλάξουμε εμπειρίες.

Μπα. Βλέπω windguru και meteo σήμερα και είναι σκέτη πίκρα για την επόμενη εβδομάδα. Μάλλον μας έχει βαρέσει η άπνοια στον εγκέφαλο και φτιάχνουμε σενάρια φαντασίας στο μυαλό μας. Κλείνουμε 7η εβδομάδα απόλυτης άπνοιας στα ΣΚ και φτάσαμε να περιμένουμε θερμικό ρεύμα για να κάνουμε λες και είμαστε στο Ιόνιο. Μερικοί άρχισαν και το ποδήλατο για να εκτονωθούν. Δεν πάει άλλο.


στην Λέρο έκανες surf? Αϋγουστος στα Άλιντα σημαινει 31 ημέρες 5αράκια στο νερό. Ακόμα και τα θερμικά εκεί ειναι πολύ σταθερά. Flat θαλασσα και τρελά speed


Είναι σίγουρα γιατί ακούγεται ότι η Αλίντα έχει πολύ chopαδούρα και ότι ο αέρας είναι στεριανός; Θα ήθελα πραγματικά να μάθω γιατί το νησί λόγω της φυσικής του ομορφιάς είναι πολύ ενδιαφέρον προορισμούς.

wireless_surfer
07-07-09, 12:36
ωπ ένας Βραυρόνιαν (κατα το Λούτσιανς, την ειδική αυτή κατηγορία ατόμων :lol: )
καλά περνάτε εκεί ε; απο surf εννοώ, χαλαρά, χύμα στο κύμμα και άγιος ο θεός :) (αν και ψιλομπερδεύω όλα αυτά τα μέρη δίπλα δίπλα κει κάτου :p )

έτσι είναι όπως τα λες για Άλιντα, το chop-άκι είναι στάνταρντ και αναγκαίο "καλό" (για να μη βαριέσαι ;) ), όμως είναι σταθερο, χαμηλό συγκριτικά, ομαλό και παράλληλο με τον άνεμο (οι θερμικοί είναι επίσης παράλληλοι με τον φυσικο και αρκετά σταθεροί) και δεν θυμαμαι αέρα μη στεριανό. Για την ακρίβεια 40-50 30-40 μοίρες με την παραλία (περίπου ε;)
Chop hops, aerial jibes, bodydrags και τρέλα με κορδέλα :p

Πιστεύω μοιάζει κάπως με το Σχοινιά στα καλύτερά του, αλλα έχω μείνει κι εκεί 15 μέρες, χωρίς ούτε να κουνηθεί φύλλο και τον μίσησα..:angryr: pray for wind καταστάσεις, μπύρες, γυναίκες, κοψίδια... παρακμή ....
:p.

Όπως μπαίνεις στα Άλιντα, είναι το καλύτερο σημείο για surf, απο εκεί "ξεκινάνε" και οι ανέμοι, αν βρεις έναν ντόπιο Surfer (είχε μια σχολή εκει) θα σου δείξει που δεν πεφτει ποτε ο αέρας (μεγάλη "πίστα" συγκριτικά και όχι μακριά απο την παραλία).
η άλλη άκρη έχει λιμανάκι και κόβει στα ρηχά, αλλά και γυρνάει περισσότερο στεριανός στα βαθιά. Εναλλαγές πολλύ ομαλες και προβλέψιμες όπως είπα (μεγαλείο το λέγαμε στα χρόνια μου :p ).

Σαν Βραυρόνιαν που είσαι, αν έχει αέρα, μπορείς να πας στην πίσω πλευρά του νησιού, στην Γούρνα και να βρεις όσο κύμμα μπορείς να φανταστείς. Αν όχι, περιμένεις τον θερμικό το μεσημεράκι στα ΆΛιντα ;)

Αν αποφασίσεις να πας, απο 10 ΑΥγούστου και μετά είναι σιγουράτζα (και θεού θέλοντος βέβαια). Εγώ πήγα τέλη Ιουλίου, τυχαία κατα το περισσότερο (ήξερα απλά οτι "σηκώνει") και τον επόμενο χρόνο καταλήξαμε εκεί όλο το team.
Σπαστήκαμε μόνο που δεν είχαμε κανένα ταχύμετρο... :rocker


Το νησί έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον και τουριστικά. Μπόλικη ιστορία απο τον Β παγκόσμιο και μέρη ατόφια ακόμα. Βέβαια πάνε αρκετά χρόνια απο την τελευτάι α μου επίσκεψη, αλλα΄πόσο να έχει αλλάξει... ; Ενα μικρό-μεγάλο νησί :)

Πιστεύω να σου έδωσα μια εικόνα... :p

ipo
07-07-09, 14:13
Wireless_surfer προς στιγμήν νόμιζα ότι είσαι ο συνονόματος του awmn που έχει το link από Λούτσα προς ...Τήνο! Πού πέφτεις τακτικά εσύ;

Θερμικό θα βγάλει σήμερα καλό στο Σχοινιά; Είναι offline το ανεμόμετρο και δεν έχουμε εικόνα. :mad: Τώρα άνοιξε αλλά με 10 κόμβους άνεμο δεν κάνουμε δουλειά...

leros2004
07-07-09, 15:14
στην Λέρο έκανες surf? Αϋγουστος στα Άλιντα σημαινει 31 ημέρες 5αράκια στο νερό. Ακόμα και τα θερμικά εκεί ειναι πολύ σταθερά. Flat θαλασσα και τρελά speed
:)

Περίπου έτσι (20 μέρες του αυγούστου σίγουρα) αλλά δυστυχώς όταν ήμουν εκεί δεν δοκίμασα ούτε 1 φορά, λόγο του ώμου :nono:

Αξίζει να πάει κάποιος, αν και ξερονήσι είναι αρκετά γραφικό νησί, τον Αύγουστο έως τις 20 έχει πολύ κόσμο, μετά σπάει η κίνηση αρκετά...

pts
07-07-09, 15:22
ωπ ένας Βραυρόνιαν (κατα το Λούτσιανς, την ειδική αυτή κατηγορία ατόμων :lol: )
καλά περνάτε εκεί ε; απο surf εννοώ, χαλαρά, χύμα στο κύμμα και άγιος ο θεός :) (αν και ψιλομπερδεύω όλα αυτά τα μέρη δίπλα δίπλα κει κάτου :p )

έτσι είναι όπως τα λες για Άλιντα, το chop-άκι είναι στάνταρντ και αναγκαίο "καλό" (για να μη βαριέσαι ;) ), όμως είναι σταθερο, χαμηλό συγκριτικά, ομαλό και παράλληλο με τον άνεμο (οι θερμικοί είναι επίσης παράλληλοι με τον φυσικο και αρκετά σταθεροί) και δεν θυμαμαι αέρα μη στεριανό. Για την ακρίβεια 40-50 μοίρες με την παραλία (περίπου ε;)
Chop hops, aerial jibes, bodydrags και τρέλα με κορδέλα :p

Πιστεύω μοιάζει κάπως με το Σχοινιά στα καλύτερά του, αλλα έχω μείνει κι εκεί 15 μέρες, χωρίς ούτε να κουνηθεί φύλλο και τον μίσησα..:angryr: pray for wind καταστάσεις, μπύρες, γυναίκες, κοψίδια... παρακμή ....
:p.

Όπως μπαίνεις στα Άλιντα, είναι το καλύτερο σημείο για surf, απο εκεί "ξεκινάνε" και οι ανέμοι, αν βρεις έναν ντόπιο Surfer (είχε μια σχολή εκει) θα σου δείξει που δεν πεφτει ποτε ο αέρας (μεγάλη "πίστα" συγκριτικά και όχι μακριά απο την παραλία).
η άλλη άκρη έχει λιμανάκι και κόβει στα ρηχά, αλλά και γυρνάει περισσότερο στεριανός στα βαθιά. Εναλλαγές πολλύ ομαλες και προβλέψιμες όπως είπα (μεγαλείο το λέγαμε στα χρόνια μου :p ).

Σαν Βραυρόνιαν που είσαι, αν έχει αέρα, μπορείς να πας στην πίσω πλευρά του νησιού, στην Γούρνα και να βρεις όσο κύμμα μπορείς να φανταστείς. Αν όχι, περιμένεις τον θερμικό το μεσημεράκι στα ΆΛιντα ;)

Αν αποφασίσεις να πας, απο 10 ΑΥγούστου και μετά είναι σιγουράτζα (και θεού θέλοντος βέβαια). Εγώ πήγα τέλη Ιουλίου, τυχαία κατα το περισσότερο (ήξερα απλά οτι "σηκώνει") και τον επόμενο χρόνο καταλήξαμε εκεί όλο το team.
Σπαστήκαμε μόνο που δεν είχαμε κανένα ταχύμετρο... :rocker


Το νησί έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον και τουριστικά. Μπόλικη ιστορία απο τον Β παγκόσμιο και μέρη ατόφια ακόμα. Βέβαια πάνε αρκετά χρόνια απο την τελευτάι α μου επίσκεψη, αλλα΄πόσο να έχει αλλάξει... ; Ενα μικρό-μεγάλο νησί :)

Πιστεύω να σου έδωσα μια εικόνα... :p

Νάσαι καλά για τις πληροφορίες Αλίντιαν (κατά το Βραυρόριαν). Για φέτος έχω κλείσει αλλά του χρόνου νομίζω ότι θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Πρέπει μόνο να πείσω και τους υπόλοιπους γιατί το ταξίδι νομίζω ότι είναι μακρύ.

Γενικά τι πράγματα παίζουν εκεί τον Αύγουστο; Το θερμικό κάτω από ποιες συνθήκες βγαίνει στην Αλίντα;

Ο Σχοινιάς είναι λογικό να φαίνεται χάλια σε κάποιον που έχει γράψει χιλιόμετρα σε μέρη όπως αυτά που περιγράφεις. Είναι καλά μόνο τον Αύγουστο που αραιώνει ο κόσμος και τον χειμώνα βέβαια. Έχει όμως πολύ καλές συνθήκες όταν φυσάει ΒΑ για slalom και Νοτιάδες για wave.

Όσο για το κύμα είμαι Βραυρόριαν αλλά της δεξιάς πλευράς (εκεί που κάνουν slalom στα νησάκια της Λούτσας) προς το παρόν. Μου αρέσει πολύ να κάνω σε κύμα άλλα έχω πολύ δρόμο ακόμη.

ipo
07-07-09, 15:28
Για φέτος έχω κλείσει αλλά του χρόνου νομίζω ότι θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Πρέπει μόνο να πείσω και τους υπόλοιπους γιατί το ταξίδι νομίζω ότι είναι μακρύ.
"Που λες Μαρία, μου είπαν κάτι φίλοι ότι η Λέρος είναι καταπληκτική. Γαλαζοπράσινα νερά, ήρεμη θάλασσα, φρέσκο ψάρι, ευχάριστοι άνθρωποι. Τέλεια θα είναι και για το παιδί με τις αμμουδιές για να φτιάχνει πυργάκια. Μάλλον δεν κάνει για windsurfing, επειδή δεν έχει αέρα, αλλά θα το πάρω καλού-κακού μαζί, έτσι για να νιώθω ότι μπορεί και να κάνω, αν βγάλει για 1-2 ώρες αέρα.

Φανταστικό και το φρέσκο ψάρι που θα φάμε εκεί. Το δε ταξίδι είναι μακρύ σαν κρουαζιέρα με όμορφα καράβια και διαδρομή που βλέπεις πολλά νησιά."
:rofl::rofl:

wireless_surfer
07-07-09, 15:45
Wireless_surfer προς στιγμήν νόμιζα ότι είσαι ο συνονόματος του awmn που έχει το link από Λούτσα προς ...Τήνο! Πού πέφτεις τακτικά εσύ;

Θερμικό θα βγάλει σήμερα καλό στο Σχοινιά; Είναι offline το ανεμόμετρο και δεν έχουμε εικόνα. :mad: Τώρα άνοιξε αλλά με 10 κόμβους άνεμο δεν κάνουμε δουλειά...
Δυστυχώς εδώ και κάμποσα χρόνια δεν πέφτω. Αλλα όταν ήμουν Αθήνα (για κάμποσα χρόνια επίσης) συχνότερα τραβάγαμε Ανάβυσσο , Ραφήνα και Ωκεανίδα . Νέα Μάκρη επίσης. Ίσως και άλλα που δεν μου κάνουν κλικ τώρα. Να σς πω ιστορια απο Ωκεανίδα; :ppp
Αντε και Λούτσα που αργότερα μεταφέρθηκε "η βάση μας" απο Βούλα και Άγιο Κοσμά, -κλασσική surfo-διαδρομή.
Ξέρω, πολυ φκατό, αλλα το ευτύχημα ήταν πως δεν πεφταμε συχνα απο το surf :p και ήταν δίπλα για τις καθημερινές . Γενικότερα δεν είχαμε όρια για το που :p

το άλλο τυχαία συνωνυμία, το σκεφτόμουν κάμποση ώρα το nick, αλλα είμαι ενημερωμένος... Δεν γνωριστήκαμε ποτέ με τον αδελφό. Μάλλον δηλαδή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

@leros2004
;) ορθά μιλάς αν και καθήμενος
απο την Σάμο πχ που ειχε περισσότερο κόσμο και που παλεύεις ανάμεσα σε "υποβρύχιο" και καπάκια 6άρες θερμικών, μου άρεσε περισσότερο η Λερος, αλλα όχι και απο την Πάρο, που πήγα 5 ή 6 καλοκαίρια.
Και απο Σκόπελο προτιμότερη, που surf απλά ΔΕΝ κάνεις, όχι αυτό που εννοούμε surf τουλάχιστον.
Αλλα είναι μάλλον πολλά τα μυστικά των νησιών και τα θέλω του καθένα για να απολαύσει το 100% των διακοπών του.

pts
07-07-09, 15:49
"Που λες Μαρία, μου είπαν κάτι φίλοι ότι η Λέρος είναι καταπληκτική. Γαλαζοπράσινα νερά, ήρεμη θάλασσα, φρέσκο ψάρι, ευχάριστοι άνθρωποι. Τέλεια θα είναι και για το παιδί με τις αμμουδιές για να φτιάχνει πυργάκια. Μάλλον δεν κάνει για windsurfing, επειδή δεν έχει αέρα, αλλά θα το πάρω καλού-κακού μαζί, έτσι για να νιώθω ότι μπορεί και να κάνω, αν βγάλει για 1-2 ώρες αέρα.

Φανταστικό και το φρέσκο ψάρι που θα φάμε εκεί. Το δε ταξίδι είναι μακρύ σαν κρουαζιέρα με όμορφα καράβια και διαδρομή που βλέπεις πολλά νησιά."
:rofl::rofl:

Πολύ ωραία ιδέα. Δύο τεχνικά προβληματάκια όμως:

Α. Η "Μαρία" δεν πολυμασσάει από αυτά γιατί με έχει σπουδάσει τόσα χρόνια και με ξέρει από έξω και ανακατωτά.

Β. Θα πρέπει κάποιος να ακούει μετά την μουρμούρα της "Μαρίας" για τα νερά που δεν θα είναι ακριβώς γαλαζοπράσινα, τις αμμουδιές που τους χτυπάει η άμμος στα μούτρα από τον αέρα, το 5ώρο που θα είμαι εξαφανισμένος στην θάλασσα κλπ. πλπ.

Για να μαθαίνετε λοιπόν εσείς οι νεώτεροι και ελεύθεροι η τακτική είναι η εξής: Όλα αυτά τα λες όχι στην ίδια άλλα εμπιστευτικά στους γκόμενους των φιλενάδων της. Αυτές λοιπόν τις τα μεταφέρουν. Όταν τα ακούς αντιδράς αρνητικά της λες ότι δεν θες να πας εκεί είναι χάλια κλπ. Όταν φτάσεις αρχίζεις την γκρίνια ότι δεν σου αρέσει έτσι από την μια σε λυπάται και από την άλλη σε στέλνει να κάνεις windsurf για να μην γκρινιάζεις.

ipo
07-07-09, 15:58
Για να μαθαίνετε λοιπόν εσείς οι νεώτεροι και ελεύθεροι η τακτική είναι η εξής: Όλα αυτά τα λες όχι στην ίδια άλλα εμπιστευτικά στους γκόμενους των φιλενάδων της. Αυτές λοιπόν τις τα μεταφέρουν. Όταν τα ακούς αντιδράς αρνητικά της λες ότι δεν θες να πας εκεί είναι χάλια κλπ. Όταν φτάσεις αρχίζεις την γκρίνια ότι δεν σου αρέσει έτσι από την μια σε λυπάται και από την άλλη σε στέλνει να κάνεις windsurf για να μην γκρινιάζεις.
:respekt::rofl::rofl:
Νόμιζα ότι η στρατηγική της καλά προγραμματισμένης πονηριάς είναι προνόμιο των γυναικών.
:rofl::rofl:

wireless_surfer
07-07-09, 16:31
Νάσαι καλά για τις πληροφορίες Αλίντιαν (κατά το Βραυρόριαν). Για φέτος έχω κλείσει αλλά του χρόνου νομίζω ότι θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Πρέπει μόνο να πείσω και τους υπόλοιπους γιατί το ταξίδι νομίζω ότι είναι μακρύ.

Γενικά τι πράγματα παίζουν εκεί τον Αύγουστο; Το θερμικό κάτω από ποιες συνθήκες βγαίνει στην Αλίντα;

Ο Σχοινιάς είναι λογικό να φαίνεται χάλια σε κάποιον που έχει γράψει χιλιόμετρα σε μέρη όπως αυτά που περιγράφεις. Είναι καλά μόνο τον Αύγουστο που αραιώνει ο κόσμος και τον χειμώνα βέβαια. Έχει όμως πολύ καλές συνθήκες όταν φυσάει ΒΑ για slalom και Νοτιάδες για wave.

Όσο για το κύμα είμαι Βραυρόριαν αλλά της δεξιάς πλευράς (εκεί που κάνουν slalom στα νησάκια της Λούτσας) προς το παρόν. Μου αρέσει πολύ να κάνω σε κύμα άλλα έχω πολύ δρόμο ακόμη.
hehe,
για τον θερμικό στα Άλιντα (έτσι τα ξέρω),
σηκώνονται μόλις πέσει η ντάλα της 12ης μεσημβρινής :p, νομίζω κατα τις 2 με 3 το μεσημεράκι. Αν έχει κι άλλες παραμέτρους δεν τις γνωρίζω, ίσως αν γυρίσει νοτιάς τιθεται θέμα αέρα γενικότερα, αλλα δεν μου έτυχε τέτοιο πράγμα όταν ήμουν εκεί. (12νησιακός Αύγουστος γαρ) Αντε μια-δυο μέρες τώρα που το σκέφτομαι, αλλα καλό είναι και η αποτοξίνωση

Τον 15αυγουστο εχει άπλετη οινοποσία στη γιορτή που κάνουν σε ένα κάστρο (κάστρο Mπελένη νομίζω ή κάπως έτσι) στα Άλιντα, μια κι εχουν το (αλλο και μεγάλο) κάστρο αφιερωμένο στην Παναγία στο νησί. Το cosmopolitan είναι cafe-clubακι πάνω στην παραλία εκεί στα Άλιντα, με τα ανάλογα Σουηδο-Ολλανδο-κλπ κομμάτια, το οποίο αν μείνει κανείς Άλιντα γίνεται το ορμητηριό του (αμφίδρομα :P ) .
Στο Λακί, (κέντρο) θα βρεις Ιταλικα κτίσματα, όπως τον σινεμα πλέον που είναι μικρογραφία λένε της όπερας της ιταλικής σκαλας του μιλάνου (του κυρίως κτηρίου της όπερας :p ) . Αν θυμαμαι στον Ξηρόκαμπο, είναι ενα τεράστιο οίκημα πάνω στην παραλία , που λέγεται πως ήταν εξοχικό του ιδιου του Μουσολίνι αλλα απαγορευόταν η πρόσβαση. Υπήρχαν ναυσταθμοι υπόγειοι (σκαμμενοι στα παραθαλάσσια βουνα, άλλοι φυσικοί) των ιταλών. Υπάρχουν μουσεία για τον Παγκόσμιο μέσα σε στοές στα βουνά.
Iστορικά αν το ψάξεις (ως attraction για τους φίλους σου) έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Μην φαντάζεσαι πολλά περισσότερα και μεγαλύτερα, γιατί είναι μικρό νησί όντως. Το ταξίδι ίσως είναι μακρύ για καράβι, αλλα εγώ το απολλαμβάνω. 12 ώρες θυμαμαι, ίσως έχει μικρύνει. Περισσότερο πήζει κανείς στη δουλειά μια τσαγκαροδευτέρα ή μια γαιδουροτετάρτη :p

Ωραία τα νησάκια της Λούτσας, αλλα χάλασαν πια για μένα, κάποτε κάναμε μόνοι εκεί, μετά έσκασαν οι ούνοι και τα 2μετρα σιλικονάτα και τα events. Δεν ξέρω την κατάσταση πλέον, αλλα πέρασαν οι καλύτερεςς surfo-ημέρες νομίζω, εκτός του χειμώνα βέβαια. Άλλοι βολεύονται -και καλά κάνουν.

καλά φοβερή η τεχνική για την πληροφόρηση των γυναικών :lol:

pts
07-07-09, 16:55
:respekt::rofl::rofl:
Νόμιζα ότι η στρατηγική της καλά προγραμματισμένης πονηριάς είναι προνόμιο των γυναικών.
:rofl::rofl:

Οι Ασιάτες έφτιαξαν κορυφαίες αυτοκινητοβιομηχανίες αντιγράφοντας τα Ευρωπαικά και τα Αμερικάνικα αυτοκίνητα.:whistle:


hehe,

Ωραία τα νησάκια της Λούτσας, αλλα χάλασαν πια για μένα, κάποτε κάναμε μόνοι εκεί, μετά έσκασαν οι ούνοι και τα 2μετρα σιλικονάτα και τα events. Δεν ξέρω την κατάσταση πλέον, αλλα πέρασαν οι καλύτερεςς surfo-ημέρες νομίζω, εκτός του χειμώνα βέβαια. Άλλοι βολεύονται -και καλά κάνουν.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσο για την Λούτσα έχει γίνει πλέον ένας χώρος 150τ.μ. με 300 windsurf. Δεν έχει βέβαια ακόμα τα προβλήματα που υπάρχουν σε άλλα μέρη όπου τα windsurf είναι κάτι σαν τα συγκρουόμενα άλλα δεν μπορώ να πω ότι είναι και ότι καλύτερο.


καλά φοβερή η τεχνική για την πληροφόρηση των γυναικών

Μην μπούνε στο topic γυναίκες μόνο γιατί θα μας περιλάβουν και καήκαμε.

ipo
07-07-09, 17:03
Ωραία τα νησάκια της Λούτσας, αλλα χάλασαν πια για μένα, κάποτε κάναμε μόνοι εκεί, μετά έσκασαν οι ούνοι και τα 2μετρα σιλικονάτα και τα events.
Δίμετρα σιλικονάτα είναι χαρακτηρισμός νέου τύπου σανίδων ή νέου τύπου ψηλών γυναικών με "διόρθωση στήθους"...; :confused:

Πραγματικά ταιριάζει και στις δύο περιπτώσεις. :lol:

wireless_surfer
07-07-09, 17:47
πάντως αυτά που βλέπω σαν "νεα κομμάτια" (για σανίδες surf μιλάμε τώρα λέμε!) , υπήρχαν απο πάντα, απλά θεωρούνταν πολύ ειδικά και κυκλοφορούσαν κυρίως σε custom παραγγελίες και λίγο ασχολήθηκε η βιομηχανία
εννοώ τα διπλά φινς, τα μικρά και με πολύ ογκο boards, τα wings στην πρύμνη, πλωτήρες :crazy: κλπ

είναι αλήθεια πάντως, βλέπω κάτι τρελές καμπύλες στα 220-230cm και με όμορφους όγκους και μου ρχεται να τρέξω παραλία.

ΓΙΑ ΣΑΝΙΔΕΣ ΜΙΛΑΜΕ!!

Patentman
07-07-09, 17:50
Εγω την βρισκω με vodasurfing.
:rofl:

wireless_surfer
07-07-09, 18:19
Εγω την βρισκω με vodasurfing.
:rofl:
βλέποντας και την υπογραφή σου, πραγματικά αν γνώριζα στα 30 μου τα επαγγελματικά slaloms Που μου έκρυβε άυτή η **τάνα ζωή, δεν θα εγκατέλειπα το windsurf ούτε θα επένδυα χρόνο και χρήμα σε ανώφελες ειδικότητες
αλλα βλέπω τον Pts (μόλις παρατηρησα την ηλικία) τον συνομήλικο και ζηλεύω πραγματικά
αλλα δεν είναι ποτε αργα θεωρώ; :) αλλα ας αφήσω και λίγο χώρο στους νέους :p

καλά πλαναρίσματα :oneup:

leros2004
07-07-09, 20:04
hehe,
για τον θερμικό στα Άλιντα (έτσι τα ξέρω),
σηκώνονται μόλις πέσει η ντάλα της 12ης μεσημβρινής , νομίζω κατα τις 2 με 3 το μεσημεράκι. Αν έχει κι άλλες παραμέτρους δεν τις γνωρίζω, ίσως αν γυρίσει νοτιάς τιθεται θέμα αέρα γενικότερα, αλλα δεν μου έτυχε τέτοιο πράγμα όταν ήμουν εκεί. (12νησιακός Αύγουστος γαρ) Αντε μια-δυο μέρες τώρα που το σκέφτομαι, αλλα καλό είναι και η αποτοξίνωση

Τον 15αυγουστο εχει άπλετη οινοποσία στη γιορτή που κάνουν σε ένα κάστρο (κάστρο Mπελένη νομίζω ή κάπως έτσι) στα Άλιντα, μια κι εχουν το (αλλο και μεγάλο) κάστρο αφιερωμένο στην Παναγία στο νησί. Το cosmopolitan είναι cafe-clubακι πάνω στην παραλία εκεί στα Άλιντα, με τα ανάλογα Σουηδο-Ολλανδο-κλπ κομμάτια, το οποίο αν μείνει κανείς Άλιντα γίνεται το ορμητηριό του (αμφίδρομα :P ) .
Στο Λακί, (κέντρο) θα βρεις Ιταλικα κτίσματα, όπως τον σινεμα πλέον που είναι μικρογραφία λένε της όπερας της ιταλικής σκαλας του μιλάνου (του κυρίως κτηρίου της όπερας ) . Αν θυμαμαι στον Ξηρόκαμπο, είναι ενα τεράστιο οίκημα πάνω στην παραλία , που λέγεται πως ήταν εξοχικό του ιδιου του Μουσολίνι αλλα απαγορευόταν η πρόσβαση. Υπήρχαν ναυσταθμοι υπόγειοι (σκαμμενοι στα παραθαλάσσια βουνα, άλλοι φυσικοί) των ιταλών. Υπάρχουν μουσεία για τον Παγκόσμιο μέσα σε στοές στα βουνά.
Iστορικά αν το ψάξεις (ως attraction για τους φίλους σου) έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Μην φαντάζεσαι πολλά περισσότερα και μεγαλύτερα, γιατί είναι μικρό νησί όντως. Το ταξίδι ίσως είναι μακρύ για καράβι, αλλα εγώ το απολλαμβάνω. 12 ώρες θυμαμαι, ίσως έχει μικρύνει. Περισσότερο πήζει κανείς στη δουλειά μια τσαγκαροδευτέρα ή μια γαιδουροτετάρτη

έτσι ακριβώς είναι, να προσθέσω ότι το νταβαντούρι γίνεται στην Αγιά Μαρίνα (δίπλα στα Άλιντα) με όλα τα μαγαζιά δίπλα δίπλα πχ: Μελτέμι ξένα (ποπ-ροκ) κολλητά αποκάλυψη (Σκυλάδικο) :p

pts
08-07-09, 09:48
Το windsurf επειδή βασίζεται στην τεχνική και δεν χρειάζεται δύναμη απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες. Όσοι κάνουν στην Ανατολική Αττική έχουν ακούσει σίγουρα για τον περίφημο "παππού" ο οποίος ενώ πλησιάζει τα 70 χτυπάει 3ωρα και 4ωρα στο νερό βγάζοντας κινήσεις που τις ζηλεύουν ακόμη και οι πιο έμπειροι surfaδες. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία των καλών surfaδων είναι από 35-45.

Η στροφή των βιομηχανιών προς τα κοντά και φαρδιά σκάφη με τις ωραίες καμπύλες που ξεκίνησε από την starboard είναι σίγουρο ότι υπήρχε από παλιά αφού φαίνεται να έχει πάρει ιδέες από την τεχνολογία της formula. Άλλες επίσης τεχνολογίες όπως λ.χ. η ραγδαία αλλαγή της κατανομής των λίτρων στα σκάφη είναι δυνατόν να υπήρχαν από παλιά στα συρτάρια καθώς στηρίζονται σε καλύτερη εκμετάλλευση νόμων αεροδυναμικής και όχι σε χρήση υλικών ή κατασκευαστικών μηχανημάτων που παλαιότερα δεν υπήρχαν. Πάντως ειδικά στα πανιά άλλα κυρίως στα σκάφη οι αλλαγές στις τεχνολογίες κατασκευής μου θυμίζουν το αλαλούμ των επεξεργαστών. Παίρνεις το τελευταίας τεχνολογίας σκάφος νομίζοντας ότι καλύφθηκες για 10 χρόνια και σου πετάνε μετά από 5 μήνες την επόμενη γενιά του που επειδή έχει αλλάξει η θέση κάποιων εγκοπών ή η γεωμετρία στην μύτη έχει απίστευτα καλύτερη συμπεριφορά στο νερό. Πάντως για τα διπλά και τα τετραπλά fin υπάρχουν πολλές και σοβαρές ενστάσεις, ενώ ακόμα δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο κάτω από ποιες συνθήκες έχει πλεονεκτήματα η χρήση τους.

ipo
08-07-09, 19:13
Άσε, είδα κι εγώ τον "παππού" κι έπαθα σοκ. Μου είπε ότι κάνει windsurfing 30 χρόνια.

Πράγματι τα νέα σκάφη, τουλάχιστον τα >130L που κάνω τώρα, είναι πολύ πιο ευσταθή σε σχέση με πριν από 8 χρόνια που έκανα. Πολύ πιο εύκολα, ακόμα και οι αρχάριοι ισορροπούν άνετα με λίγη εξάσκηση, ενώ προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση σε σχέση με τα "εκπαιδευτικά" μακρινάρια των 3-4 μέτρων του παρελθόντος.

Σχετικά με τη δύναμη που χρειάζεται, θα έλεγα ότι όσο βελτιώνεις την τεχνική σου, τόσο λιγότερη δύναμη χρειάζεσαι. Στα αρχικά στάδια όμως (αφού πάρεις φόρα κι αρχίσεις να πέφτεις με περισσότερο αέρα και μεγαλύτερο πανί) χρειάζεσαι κάποια δύναμη για να αντισταθμίσει τα τεχνικά λάθη που κάνεις συνεχώς. Αν δεν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς και γάντζο, τότε σου φεύγει το χέρι αν βγάλει κανένα 5άρι μποφόρ. Καταπληκτικό άθλημα. :)

Άντε να βγάλει κανέναν αέρα. Έχει ξεσκιστεί στους 5-10 κόμβους αυτή την εβδομάδα. :clap:

Απ' ό,τι λέει το αστεροσκοπείο μας για το Ν. Ευβοϊκό, την Παρασκευή το πρωί θα βγάλει κάτι (το οποίο θα κόψει ο μεσημεριανός θερμικός) και μετά πάμε για Δευτέρα με καλό αέρα, αλλά με με την αβεβαιότητα της 5ήμερης πρόβλεψης.

wireless_surfer
08-07-09, 20:16
Παίρνεις το τελευταίας τεχνολογίας σκάφος νομίζοντας ότι καλύφθηκες για 10 χρόνια και σου πετάνε μετά από 5 μήνες την επόμενη γενιά του που επειδή έχει αλλάξει η θέση κάποιων εγκοπών ή η γεωμετρία στην μύτη έχει απίστευτα καλύτερη συμπεριφορά στο νερό. Πάντως για τα διπλά και τα τετραπλά fin υπάρχουν πολλές και σοβαρές ενστάσεις, ενώ ακόμα δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο κάτω από ποιες συνθήκες έχει πλεονεκτήματα η χρήση τους.
γι αυτό μιλάω
απλή ανακύκλωση ;) των ευρώ
ζήτα να σου φτιάξουν ένα custom board και περίμενε να ακούσεις πόσα πράγματα θα σε ρωτήσουν για να φτιάξουν το σχήμα, τι κόγχες, να τοποθετήσουν τις δέστρες και τα box και να κατανήμουν τον όγκο. Απλά μένει πόσο ειδικό για μια πίστα, βάρος,ring, άνεμο το θες ή ππόσο all around ή απλά σχετικό.
Η formula που αναφέρεις, πιστεύω πως ήταν πραγματι μια "επανάσταση" στο design, όπως άλλωστε τα fun πάνω απο τις ρεγγάτες κι αλλα . Κάτι λίγα πρόλαβα απο αυτά και τα free-whatever..

απόλυτο είναι πως αν θες να χτυπήσεις ρεκόρ ταχύτητας, θα πας σε ποτάμι/λίμνη και θα ανέβεις σε gun. :p (πλάκα κάνω για το απόλυτο)
http://www.youtube.com/watch?v=R3-euMjOAA0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9uncBkDegnA&feature=related
gun boards έφτιαχνε ο Joseph εκεί στα μέρη σου (Λούτσιαν) και είχε και διακρίσεις στο εξωτερικό, το πόδι σου άν δεν είχε γωνία, απλά δεν χώραγε στο πλάτος... τέλος
πάει αυτός όμως (αυτοκινητιστικό νομίζω; ) τωρα το club πρεπει να το έχει ο Paul, αν δεν έχει καεί κι αυτός ακόμα απο αυτά που πίνει :lol:
στα 14 μου κοιμώμουν σε ξαπλώστρες στο "club" τους τα βράδυα, ω καιροί ω ήθη :p

pts
09-07-09, 11:22
Πράγματι τα νέα σκάφη, τουλάχιστον τα >130L που κάνω τώρα, είναι πολύ πιο ευσταθή σε σχέση με πριν από 8 χρόνια που έκανα. Πολύ πιο εύκολα, ακόμα και οι αρχάριοι ισορροπούν άνετα με λίγη εξάσκηση, ενώ προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση σε σχέση με τα "εκπαιδευτικά" μακρινάρια των 3-4 μέτρων του παρελθόντος.


Απλώς σκεφτήκανε κάποια στιγμή ότι είναι λάθος να είναι τα λίτρα κατανεμημένα ομοιόμορφα στα σκάφη αφού ο αναβάτης πατάει στο κέντρο. Έτσι μαζεύοντας τα λίτρα σε συγκεκριμένα σημεία του σκάφους κατάφεραν να κάνουν τα σανίδια να δείχνουν πιο ευσταθή ενώ ταυτόχρονα τους απεγκλώβισε από έναν κανόνα που τους εμπόδιζε να σχεδιάσουν ελεύθερα ότι ήθελαν όταν κατέβαιναν τα λίτρα. Έτσι από την μια άνοιξε ο δρόμος για τους slaloμάδες να φύγουν από τα μακριά και στενά σκάφη και να πάνε στα κοντόχοντρα που έχουν καλύτερο chop και από την άλλη για τους wavάδες να έχουν πλέον ελαφρύτερα σκάφη με γεωμετρία προσανατολισμένη στην καλύτερη συμπεριφορά στο ride και στα άλματα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν πατήσεις λίγα εκατοστά πιο πέρα από εκεί που πρέπει την έκανες. Για αυτό και η κυρίαρχη ερώτηση όλων όσων καβαλάνε κάποιο σκάφος για πρώτη φορά είναι "που βγάζει τα λίτρα;" Εγώ δυστυχώς εμπεδώσα την σημασία αυτής της ερώτησης μετά από μπόλικο νερό που ήπια με το freeride μου.

user1
09-07-09, 11:28
Άσε, είδα κι εγώ τον "παππού" κι έπαθα σοκ. Μου είπε ότι κάνει windsurfing 30 χρόνια.

Πράγματι τα νέα σκάφη, τουλάχιστον τα >130L που κάνω τώρα, είναι πολύ πιο ευσταθή σε σχέση με πριν από 8 χρόνια που έκανα. Πολύ πιο εύκολα, ακόμα και οι αρχάριοι ισορροπούν άνετα με λίγη εξάσκηση, ενώ προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση σε σχέση με τα "εκπαιδευτικά" μακρινάρια των 3-4 μέτρων του παρελθόντος.

Σχετικά με τη δύναμη που χρειάζεται, θα έλεγα ότι όσο βελτιώνεις την τεχνική σου, τόσο λιγότερη δύναμη χρειάζεσαι. Στα αρχικά στάδια όμως (αφού πάρεις φόρα κι αρχίσεις να πέφτεις με περισσότερο αέρα και μεγαλύτερο πανί) χρειάζεσαι κάποια δύναμη για να αντισταθμίσει τα τεχνικά λάθη που κάνεις συνεχώς. Αν δεν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς και γάντζο, τότε σου φεύγει το χέρι αν βγάλει κανένα 5άρι μποφόρ. Καταπληκτικό άθλημα. :)

Άντε να βγάλει κανέναν αέρα. Έχει ξεσκιστεί στους 5-10 κόμβους αυτή την εβδομάδα. :clap:

Απ' ό,τι λέει το αστεροσκοπείο μας για το Ν. Ευβοϊκό, την Παρασκευή το πρωί θα βγάλει κάτι (το οποίο θα κόψει ο μεσημεριανός θερμικός) και μετά πάμε για Δευτέρα με καλό αέρα, αλλά με με την αβεβαιότητα της 5ήμερης πρόβλεψης.

στο σχοινια που πας?
μου εχει σπασει τα νευρα 10 μερες τωρα

καθολου αερα, βρεχει κιολας
σημερα βλεπω ενα ανοιγμα στις 18.00 στο windguru

ipo
09-07-09, 13:24
στο σχοινια που πας?
μου εχει σπασει τα νευρα 10 μερες τωρα
καθολου αερα, βρεχει κιολας
σημερα βλεπω ενα ανοιγμα στις 18.00 στο windguru
Μωραΐτη συνήθως. :)

Για προγνώσεις χρησιμοποιώ το meteo.gr (http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=27) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Έχει και ιστιοπλοϊκούς χάρτες (http://www.meteo.gr/SailingMapF.asp) με ανάλυση της διεύθυνσης των ανέμων. Για το poseidwn (http://www.poseidon.hcmr.gr) διαπίστωσα κάποιες φορές αρκετή απόκλιση από τον άνεμο στο Νότιο Ευβοϊκό, οπότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Γι΄αυτή την ώρα ας πούμε δίνει 4-5 μποφόρ για Σχινιά. :rofl:

Έτσι κι αλλιώς για πρόγνωση καιρού πρόκειται, η οποία είναι ακριβής, με την έννοια που έχουμε συνηθίσει στη ζωή μας για την ακρίβεια, μόνο για το επόμενο τρίωρο. Ήδη στις 3 μέρες πέφτει στο 30% η πιθανότητα πρόβλεψης. Οπότε, όπως λέει και ο pts, κοιτάς τον καιρό ενδεικτικά, πας στην παραλία, πλατσουρίζεις και αρχίζεις τα "θα τον βγάλει επιτέλους;", "δεν τον βγάζει τον άτιμο". Μέχρι που κάποια στιγμή βγαίνει ο θερμικός, ξανοίγεσαι και μόλις κόβει επιστρέφεις κολυμπώντας. :p

pts
09-07-09, 14:01
Αν και μακριά για να θεωρηθεί ασφαλής πρόγνωση, άρχισε να φαίνεται ένα φως στο βάθος του τούνελ!!! (http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=6423).

Επιτέλους γιατί έχουμε αρχίσει να κόβουμε φλέβες.

ipo
09-07-09, 14:12
Αν και μακριά για να θεωρηθεί ασφαλής πρόγνωση, άρχισε να φαίνεται ένα φως στο βάθος του τούνελ!!! (http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=6423).

Επιτέλους γιατί έχουμε αρχίσει να κόβουμε φλέβες.
Πολύ βαθιά στο τούνελ όμως. Χρειάζεται η Νικολούλη για να βοηθήσει να βρούμε τον αέρα.

Επίσης μπορείς να πας Παρασκευή και Σάββατο πρωί από τις 4 μέχρι τις 9 το πρωί πριν τη δουλειά για να προλάβεις τους 17-18 κόμβους. :p

Πάντως και το ποδήλατο καλό είναι. :rofl:

pts
09-07-09, 14:27
Εγώ το έχω πει από πέρσι στον Μωραϊτη να βάλει βάλει νυχτερινό surf (κατά το νυχτερινό σκι) αλλά δεν θέλει να με ακούσει.

user1
09-07-09, 15:24
Μωραΐτη συνήθως. :)

Για προγνώσεις χρησιμοποιώ το meteo.gr (http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=27) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Έχει και ιστιοπλοϊκούς χάρτες (http://www.meteo.gr/SailingMapF.asp) με ανάλυση της διεύθυνσης των ανέμων. Για το poseidwn (http://www.poseidon.hcmr.gr) διαπίστωσα κάποιες φορές αρκετή απόκλιση από τον άνεμο στο Νότιο Ευβοϊκό, οπότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Γι΄αυτή την ώρα ας πούμε δίνει 4-5 μποφόρ για Σχινιά. :rofl:

Έτσι κι αλλιώς για πρόγνωση καιρού πρόκειται, η οποία είναι ακριβής, με την έννοια που έχουμε συνηθίσει στη ζωή μας για την ακρίβεια, μόνο για το επόμενο τρίωρο. Ήδη στις 3 μέρες πέφτει στο 30% η πιθανότητα πρόβλεψης. Οπότε, όπως λέει και ο pts, κοιτάς τον καιρό ενδεικτικά, πας στην παραλία, πλατσουρίζεις και αρχίζεις τα "θα τον βγάλει επιτέλους;", "δεν τον βγάζει τον άτιμο". Μέχρι που κάποια στιγμή βγαίνει ο θερμικός, ξανοίγεσαι και μόλις κόβει επιστρέφεις κολυμπώντας. :p

Και εγω εκει παω
Θα πατε σημερα?

ΥΓ το windguru δινει δυο πινακες
ποιος ειναι σωστος ο πανω ή ο κατω?

........Auto merged post: user1 πρόσθεσε 7 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ανατολική Αττική κάνω κι εγώ. Συγκεκριμένα νοικιάζω στο Σχοινιά, λίγο πιο βόρεια από το "Καράβι", ώστε να κόβει λίγο η πολυκοσμία. Εσύ από Παλλήνη φαντάζομαι ότι θα πηγαίνεις πιο συχνά στη Λούτσα.

Συνήθως το καλοκαίρι πηγαίνω στο Μάτι (ανάμεσα Ραφήνα και Ν. Μάκρη), όπου ο αέρας είναι ίσως ο μέγιστος στην Ανατολική Αττική ("μάτι του ανέμου" -> Μάτι) και το κύμα μεγαλύτερο από το αναμενόμενο για την εκάστοτε ένταση ανέμου. Δυστυχώς όμως δεν έχω κατάλληλη σανίδα για να μπορώ να σηκώσω πανί και να εξασκηθώ. Βρέθηκα πριν από 14 χρόνια με μία wave slalom 2,6m/120L, με την οποία φυσικά δεν μπορώ να σηκώσω πανί, ενώ απέχω αρκετά από το waterstart που προϋποθέτει και την άνετη πλεύση με 15knots που χρειάζεται για να πλανάρει. Πικρή ιστορία... Αν είχα πάρει μία 160L τώρα θα σε πήγαινα κόντρα στη Λούτσα. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 7 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το τελευταίο Π/Σ/Κ περνούσα όλο το απόγευμα στο Σχοινιά. Παρόλο τον πολύ κόσμο, οι περισσότεροι έκαναν ιδιαίτερο μάθημα και μάλιστα αυτούς που είδα έτυχε να είναι άνω των τριάντα ετών. Άντρες και γυναίκες. Υπάρχουν και ωραίες παρουσίες που κάνουν surf, αλλά οι καλύτερες λιάζονται στις ξαπλώστρες. :) Το μαύρισμα είναι πιο in από τον αθλητισμό στο γυναικείο φύλο.

Πρώτα μαθήματα κι εγώ στο Σχοινιά έκανα. Πρακτικά με 1,5 ώρα μάθημα είχα μάθει τις βασικές τεχνικές (τότε ήμουν 14 χρονών) κι από εκεί και πέρα παιδευόμουν μόνος μου, ώστε να αποκτήσω την απαραίτητη ισορροπία και εξοικείωση με τις αντιδράσεις πανιού και σκάφους. Η πρώτη-πρώτη επαφή ήταν στην Καλαμάτα σε ένα φίλο που είχε ένα mistral (3,72m, πάνω από 6 τετραγωνικά μέτρα πανί). Δεν είχα καταφέρει να κάνω τίποτε το σπουδαίο, αλλά τα 5 μέτρα που προχώρησα στην πρώτη μου επαφή ήταν αρκετά για να με ενθουσιάσουν για μία ζωή. Άσχετα αν τελικά δεν έφτασα ποτέ σε καλό επίπεδο, αφού ασχολήθηκα με άλλες κατηγορίες ιστιοπλοϊκών που διέθεταν οι όμιλοι της περιοχής.

Χτες νοίκιασα μία free ride 160L με 5,8m^2 πανί. 10-12 knots αέρα πρόλαβα στις 4 το απόγευμα, αλλά ήταν απίστευτα. Πόσο μπορώ να βρω άραγε σε μεταχειρισμένο αυτόν τον εξοπλισμό; Καινούριος κοστίζει 1600 ευρώ απ' ό,τι μου είπαν. Πολλά τα βαλάντια...


τωρα που το ειδα σκεφτομαι να δωσω το 160l και να παω σε μικροτερο
το συζηταμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.