PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόρια νεου



spiros-st
25-01-06, 13:56
Κατ αρχας συγχαρητήρια για το site σας με λένε Σπύρο και είμαι σχετικά νέος στο DSL (6 μήνες) με μια 384 από το in a box και με όσα έχω διαβάσει στο site σας (όσα μπόρεσα – πρόλαβα ) κλήσεις με το Skype κ.α……. το ξεχνάω (το δοκίμασα δηλαδή και τζίφος ) και από ότι κατάλαβα φταίει ο ΟΤΕ (μάλλον) και έτσι σκέφτομαι να βάλω 512
Και έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις
- Αφού είναι θέμα του ΟΤΕ (πακέτα/sec) τότε πως μερικοί φίλοι του site κάνουν κανονικά κλήσεις ????
Και άντε εγώ να δεχτώ ότι φταίνε αυτά τα πακέτα/sec τότε πως όταν μιλάω σε κάποιον (πάντα σε σταθερό) πως με ακούει καμπάνα χωρίς καθυστέρηση ούτε μισού sec ??? ενώ η επιστροφή είναι #$@%@# αστο καλύτερα και λέω μήπως φταίει το upload το 128 δηλαδή
- Και κάτι τελευταίο εάν βάλω 512 θα σωθώ ή θα δώσω τσάμπα τα λεφτά χωρίς να έχω κερδίσει κάτι (voip εννοώ)????
Ευχαριστώ για την υπομονή περιμένω τις απαντήσεις σας με αγωνία
EUXARISTO GIATIN YPOMONI PERIMENO TIS APANTISEIS SAS ME AGONIA:D

Aegean24
25-01-06, 14:12
Δεν ειναι απολυτα γενικο το προβλημα του OTE με τις καθυστερησεις των πακετων, εξαρταται αφενος απο τη συνδεση αλλα και την περιοχη που βρισκεσαι, δηλαδη ποσο γεματα ειναι τα dslam, ποσο μακρια εισαι απο το dslam και τετοια...γιαυτο και μερικοι μπορουν και χρησιμοποιουν ανετα το voip...ενω καποιοι αλλοι οχι.

Οσον αφορα την καθυστερηση της επιστροφης στη φωνη, ενω ο αλλος σε ακουει καμπανα...μαλλον τελικα ειναι θεμα της 4θνετ, γιατι το ιδιο προβλημα ειχε ενας φιλος με voipbuster αλλα το ιδιο εχω και εγω (και με i-call και με sipdiscount)...το οποιο ειναι και φαινομενικα παραλογο ετσι, γιατι εχεις 384 download και εχεις τρελη καθυστερηση (και η φωνη του αλλου ακουγεται σαν μαστουρωμενος, ετσι?) ενω το upload (με τα ταπεινα 128) φυσαει!! Μαλλον οφειλεται στο γεγονος οτι η αγαπητη 4θνετ χρησιμοποιει proxy και gateway εξωτερικου και δημιουργειται τρομερο latency στο download ....
δοκιμασε να παρεις demo απο Hol η vivodi και δες αν υπαρχει διαφορα...


PS:: Αλλαξε το κειμενο σου απο greeklish σε ελληνικα...θα στην πουν...κανενας δεν γραφει greeklish εδωμεσα!!

spiros-st
25-01-06, 14:27
OK MISO οκ ενταξη τωρα 1 12 123 τεστ:lol: ωραια παμε (καταρχας σορρυ για τα ορθογραφικα μου λαθη που θα ακολουθησουν:-k )
Λοιπον δεν ξερω τι ειναι το dslam :cry: κατι σαν δυκτιο ισως ??? παντος μενω Γαλατσι .
Μια ενσταση (μπορει να κανω λαθος) αλλα νομιζω οτι οταν μιλαω με καπιον τοτε ειναι το download και στην επιστροφη (η μαστουρα) ειναι το upload νομιζω.... ετσι το καταλαβενω εγω:( . και σχετικα με αυτο το demo τι εννοεις προγραμμα της HOL?????
παντος ευχαριστω για το αμεσο ενδιαφερον

bill2003
25-01-06, 14:47
Για τα ορθογραφικά εκτός από το σχολείο, υπάρχει και το word. Περισσότερα εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3883 :p

Αυτό που λέει ο Aegean24 για το demo: Μπορείς να καλέσεις στην ΗΟL και να τους πεις να σου δώσουν ένα λογαριασμό περιορισμένης διάρκειας (24 ώρες συνήθως) ώστε να δοκιμάσεις το δίκτυό τους.

Αν θες, κάνε edit και το αρχικό post που έχει greeklish

euri
25-01-06, 14:51
Λοιπον δεν ξερω τι ειναι το dslam :cry: κατι σαν δυκτιο ισως ??? παντος μενω Γαλατσι .

Πίνακας διαδρομής δεδομένων μέσω ADSL. (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/pos_douleuei.php
)


Μια ενσταση (μπορει να κανω λαθος) αλλα νομιζω οτι οταν μιλαω με καπιον τοτε ειναι το download και στην επιστροφη (η μαστουρα) ειναι το upload νομιζω.... ετσι το καταλαβενω εγω

Ό,τι έρχεται από έξω ΠΡΟΣ τον υπολογιστή σου είναι το download (ή αλλιώς downstream).

Ό,τι φεύγει ΑΠΟ τον υπολογιστή σου προς τα έξω είναι το upload (ή αλλιώς upstream).

@ ADSLgr.com All rights reserved.