PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστο μήκος τηλεφωνικού καλωδίου στο netfaster



giorgos_gr
16-06-09, 09:56
Γεια σας,
ξέρει κάποιος πόσο είναι το μέγιστο μήκος τηλεφωνικού καλώδίου για τη συνδεση netfaster με τηλεφωνική συσκευή. Ειμαι σε HOL double play με voip τηλεφωνια.
Κάπου το είχα διαβάσει στα χαρτιά που μου έστειλε η hol αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

gfevran
16-06-09, 10:37
Νομίζω δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2 μέτρα.

goevra55
16-06-09, 18:47
Οσο μεγαλυτερο μηκος καλωδιου εχουμε τοσο αυξανεται η μαγνητικη αντισταση συρματος.Εξ αυτου εξαγεται το συμπερασμα οτι το μηκος θα πρεπει να ειναι μεχρι1.5 μετρο.Βεβαια στο εμποριο υπαρχουν τυποποιημενα μηκη αυτο ομως δεν σημαινει βαζουμε οτι θελουμε.Τα καλωδια αυτα λογω της μικρης διατομης τους παρουσιαζουν μικρη αντισταση εαν αυξησουμε το μηκος τοτε θα εχουμε κακο αποτελεσμα.

georgep138
16-06-09, 23:25
Οσο μεγαλυτερο μηκος καλωδιου εχουμε τοσο αυξανεται η μαγνητικη αντισταση συρματος.Εξ αυτου εξαγεται το συμπερασμα οτι το μηκος θα πρεπει να ειναι μεχρι1.5 μετρο.Βεβαια στο εμποριο υπαρχουν τυποποιημενα μηκη αυτο ομως δεν σημαινει βαζουμε οτι θελουμε.Τα καλωδια αυτα λογω της μικρης διατομης τους παρουσιαζουν μικρη αντισταση εαν αυξησουμε το μηκος τοτε θα εχουμε κακο αποτελεσμα.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
Οταν δεν ξέρουμε κάτι επ΄ακριβώς δεν το γράφουμε
γιατί μερικοί μπορεί να μας πιστέψουν

xmperop1
17-06-09, 23:52
1.59μέτρα.:p

voithostyrempora2
18-06-09, 00:32
Οσο μεγαλυτερο μηκος καλωδιου εχουμε τοσο αυξανεται η μαγνητικη αντισταση συρματος.Εξ αυτου εξαγεται το συμπερασμα οτι το μηκος θα πρεπει να ειναι μεχρι1.5 μετρο.Βεβαια στο εμποριο υπαρχουν τυποποιημενα μηκη αυτο ομως δεν σημαινει βαζουμε οτι θελουμε.Τα καλωδια αυτα λογω της μικρης διατομης τους παρουσιαζουν μικρη αντισταση εαν αυξησουμε το μηκος τοτε θα εχουμε κακο αποτελεσμα.

Ο,τιναναι :whistle:...
Θα ξεχάσω όσα μαθαίνω στο Πολυτεχνείο:p...


Το μήκος του καλωδίου πρακτικά δεν παίζει κανένα ρόλο. Σκέψου ότι ο βρόχος σου έχει ήδη πολλά εκατοντάδες μέτρα ή και κάποια χιλιόμετρα μήκος.Το να του προσθέσεις ακόμα 2,5,10 ή 50 μέτρα καλώδιο (δλδ χαλκό) δεν τον επηρεάζει πρακτικά.

treli@ris
18-06-09, 00:39
Εγω εχω 10 μετρα καλωδιο για να πηγαινω σε ολα τα δωματια :p

leros2004
18-06-09, 01:54
Προσωπικά χρησιμοποιώ 7-8 μνέτρα, πριν το βάλω δοκίμασα και το μικρό που έδινε η hol, αποτέλεσμα:
μηδαμινές οι διαφορές στη ταχύτητα/συγχρονισμό

giorgos_gr
18-06-09, 09:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ως τώρα είχα 5 μέτρα καλώδιο(εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα) και θα βάλω γύρω στα 10 μέτρα για να φτασει σε διπλανό δωμάτιο.

georgep138
18-06-09, 14:03
Νομίζω δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2 μέτρα.

Αφού νομίζετε και δεν είστε σίγουρος , γιατί το γράφετε ;
Τι πληροφορία δίνετε σ΄ αυτούς που σας διαβάζουν ;

giwrgosth
18-06-09, 14:09
Εξαρτάτε από το S/N που έχεις. Αν είναι καλό βάλε και 100 μέτρα. Αν όχι μη βάλεις πάνω από 20-30 μέτρα, γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα.
Α! Και μην ακούτε τα διάφορα cc που σας λένε για μικρά καλώδια και αυτά που ήταν στη συσκευασία όταν τους κάνετε παράπονα για τις κακές τους υπηρεσίες! Απλά πρέπει κάτι να πουν. Κάτι σαν την μαγνητική αντίσταση που έγραψε κάποιος άλλος φίλος.

Minas1000
18-06-09, 14:17
Απ' οτι καταλαβα ο ανθρωπος ρωταει ποσο καλωδιο μπορει να βαλει απο το ρουτερ σε μια συσκευη τηλεφωνου.Τι δουλεια εχουν τα snr att κτλ.

Φιλε εγω εχω φτιαξει ενα 15μετρα 4x0.50mm για να στελνω και τις 2 γραμμες απο το ρουτερ στο γραφειο μου και παιζει χωρις κανενα προβλημα.

giwrgosth
18-06-09, 14:18
Απ' οτι καταλαβα ο ανθρωπος ρωταει ποσο καλωδιο μπορει να βαλει απο το ρουτερ σε μια συσκευη τηλεφωνου.Τι δουλεια εχουν τα snr att κτλ. Ουπς! Γράψε λάθος! Νόμισα από πρίζα σε μοντεμ! :( Οπότε ναι, μπορείς να βάλεις εκατοντάδες μέτρα. (Υπερβάλω!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.