PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις αποσυνδεσεις καθε 2 λεπτα σε στανταρ ωρες



k4ileb
16-06-09, 14:32
Γεια σας,
οπως καταλαβατε αντιμετωπιζω προβλημα με disconnects, εχω connx εως 24Mbps εδω και 1 χρονο περιπου , στην αρχη της συνδεσης ειχα παρα πολλες αποσυνδεσεις στην διαρκεια της μερας και δηλωσα βλαβη, την πρωτη φορα μου ειπαν οτι δεν φταιει η γραμμη κτλ κτλ , ξαναδηλωσα βλαβη και με την τριτη ευτυχως κατι κανανε και η γραμμη ηταν μια χαρα .
και τωρα φτανουμε στο τωρα, που εδω και ενα μηνα περιπου εχω αποσυνδεσεις σε στανταρ ωρες της μερας, πχ 1-2 το μεσημερι περιπου μπορει να γινουν και 20 απανοτα disconnects ανα 2 λεπτα (πολυ σπαστικο οπως καταλαβαινετε) , και το βραδυ 1-3 παλι τα ιδια .
πριν μια βδομαδα και κατι δηλωσα παλι βλαβη , εδωσα κινητο και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν , οπως καταλαβατε και εσεις ακομα περιμενω. σκεφτομαι να ξαναπαρω τηλεφωνο και να ζητησω αμεση λυση, γιατι δεν μπορουν να το κανουν αυτο σε κανενα. καθομαι και πληρωνω καθε μηνα τα κερατα μου για να εχω αξιοπιστο Internet και στο τελος βγαινω χαμενος.

τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι :

Upstream: 913 (Kbps.)
Downstream: 7490 (Kbps.)

SNR: 9 dB και UP και DOWN ( Mονο που οταν γινεται αποσυνδεση το down τρελενεται και φτανει κατι τρελες τιμες οπως 23231231231 dB )

Attenuation : 27 και UP και DOWN

καμια προταση?

nnn
16-06-09, 14:59
Έχεις άλλο modem να δοκιμάσεις ?
Το νούμερο που φτάνει το attenuation παραπέμπει σε βραχυκύκλωμα/βλάβη.

maik
16-06-09, 17:53
Ψαξε για κατι που μπαινει σε λειτουργεια εκεινη την ωρα. Μηχανη, λαμπα φθορισμου, ιονιστη, ψυγειο, τηλεοραση, . Οχι απαραιτητα στο δικο σου χωρο.

eLeKtriK EyE
16-06-09, 20:49
Και σε μένα ορισμένες ώρες το βράδυ το παθαίνει αυτό και μάλιστα πιο έντονα:
Πέφτει ανά 20 δευτερόλεπτα περίπου. Το Attenuation είναι γύρω στο 38 (όπως πάντα) και απλά εκείνη την ώρα πέφτει το SNR περίπου στο 6 (ενώ συνήθως βρίσκεται από 12 και πάνω). Επίσης έχω και αυξημένο TxPwr στα 18.5.
Τι να συμβαίνει;
Κατά τ' άλλα η γραμμή είναι πολύ σταθερή και πολύ γρήγορη.

k4ileb
16-06-09, 21:16
θα δοκιμασω αυριο ενα αλλο modem (τωρα δεν προλαβαινω)
@maik49 : και πως θα καταλαβω εγω αν ο γειτονας ανοιγοκλεινει ηλεκτρικες συσκευες η δεν ξερω και εγω τι ;

Davout
17-06-09, 21:43
Δηλαδή σε μερικούς είναι ξεκλείδωτο το SRN και πέφτει κάτω από 9; Ζητήστε να σας το κλειδώσουν στο 9 ή και λίγο παραπάνω για σταθερότητα, αφού αποκλείσετε φυσικά άλλους (δικούς σας) λόγους για πολύ θόρυβο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.