PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγωσανε οι γραμμές???



Σελίδες : [1] 2

iasonakos
25-01-06, 19:05
Τις τελευταιες δυο ημέρες δεβ εχω καθολου dsl. Μπαινω κανονικα με την PSTN.
Πηρα τηλέφωνο στην Οτενετ και μου είπανε το εξής απίστευτο.
"Παγωσανε οι γραμμες" Μεσα σε λιγες ωρες το προβλημα θα εχει λυθει!
Ενταξει λεω και εγω και το κλεινω. Πηρα καπακι στο 121 και ανεφερα βλαβη.. Και αυτοι μια απο τα ιδια μου ειπανε!
Τελος παντων,
Συμβαινει και σε κανεναν αλλον αυτο ή μονο η δική μου γραμμη εχει παγώσει??

Και κατι τελευταιο...
ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ DSL??? ΓΙΑΤΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

Ακομα περιμενω να μου το φτιαξουν.....

Περιοχη: Βυρωνας

baskon
25-01-06, 19:08
:haha βαλε καμια σομπα στη γραμμη μπας και ξεπαγωσει!
α ρε οτε αθανατε:thumb_dup
εκτος αν παγωσε το dslam μαλλον δε γινεται.στο υπαιθρο τα εχουν τα dslam???

theodoros2004
25-01-06, 19:11
Να δουμε τι αλλο ψεμα θα σκεφτουν...τι αλλη δικαιολογια θα πουν...:worthy: :worthy:

Aegean24
25-01-06, 19:12
απλα η τηλεφωνητρια εννουσε οτι οι τεχνικοι ελειπαν λογω της χιονοπτωσης και της κακοκαιριας και δεν θα μπορουν αμεσα να λυσουν το προβλημα σου...ειναι μαλλον το συνθηματικο τους αυτο...'παγωσε η γραμμη'!!!

Tauntaun13
25-01-06, 19:34
Και εγώ από το πρωί δεν έχω σήμα ADSL (είμαι περιοχή Γηροκομείου Αθηνών). Πήρα τηλέφωνο στο 121 και μου είπαν τα γνωστά (αν δεν έχει φτιάξει σε 1-2 μέρες θα στείλουν τεχνικό). Ρώτησα αν μπορεί να φταίει ο καιρός και μου είπαν ότι δεν τους έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο. Και σε μένα το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Αφού από ότι βλέπω συνέβει και σε άλλους αυτό σημαίνει ότι μάλλον κάτι έχει γίνει με το χιόνι. Ξέρει κάποιος αν πράγματι μπορεί να συμβεί να παγώσουν οι γραμμές; Όλα είναι πιθανά στην Ελλάδα...

torix
25-01-06, 19:47
Από περιέργια τη γραμμή έχετε PSTN ή ISDN;

[PWN] ROXAMIS
25-01-06, 20:09
Τις τελευταιες δυο ημέρες δεβ εχω καθολου dsl. Μπαινω κανονικα με την PSTN.
Πηρα τηλέφωνο στην Οτενετ και μου είπανε το εξής απίστευτο.
"Παγωσανε οι γραμμες" Μεσα σε λιγες ωρες το προβλημα θα εχει λυθει!
Ενταξει λεω και εγω και το κλεινω. Πηρα καπακι στο 121 και ανεφερα βλαβη.. Και αυτοι μια απο τα ιδια μου ειπανε!
Τελος παντων,
Συμβαινει και σε κανεναν αλλον αυτο ή μονο η δική μου γραμμη εχει παγώσει??

Και κατι τελευταιο...
ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ DSL??? ΓΙΑΤΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

Ακομα περιμενω να μου το φτιαξουν.....

Περιοχη: Βυρωνας

Μετά από μια καλή εντριβή στο modem πήγαινε στην Νομαρχία και πάρε αλάτι να του ρίξεις ….Εγώ έχω φωνάξει την πεθερά μου (112 κιλων)και του κάνει εντριβές από εχθές :worthy:

Tauntaun13
25-01-06, 20:10
PSTN έχω.

iasonakos
25-01-06, 20:33
Λιγο δυσκολο να φερω την πεθερά μου... !!!

Παντως εχω αρχισει και τσαντιζομαι. Στον οτε οποτε περνω μου λενε να κανω restart το modem μου. Την επομενη φορα δεν θα ειμαι τοσο ευγενικος...

Ασε που αυτες τις δυο μερες τις εχω πληρωσει.. Αναρωτιεμαι ποσα βγαζει ο οτε απο το downtime. Υπηρεσιες δεν παραεχει αλλα λεφτα παιρνει..
Σε αλλη χωρα θα ειχε τσακιστει ο τεχνικος να το φτιαξει.. Αμα μπλεκεις με το δημοσιο να τι παθαινεις!

PSTN εχω αλλα δεν νομιζω να εχει καμια σημασια!
Πριν λιγο με πηρε μια τυπισσα απο τον οτε και με ρωταγε τί προβλημα εχω. Αφου την ενημερωσα ΚΑΙ αυτην μου ειπε να ξαναπροσπαθησω σε λιγο. Το "λιγο" εχει ηδη διαρκέσει 7-8 ωρες...

Στο τελος θα μας πουν οτι φταιει η κυβερνηση και θα βγουν στα παραθυρα να τσακονωνται. Ο μεν βουλευτης της ΝΔ θα λεει οτι οταν κυβερνουσε το πασοκ το downtime ηταν βδομαδες ολοκληρες οι δε Πασοκοι θα λενε οτι κοροιδευουνε τον κοσμακη...
ΕΛΑΔΑ FOR EVER:respekt:

SpoonMan
25-01-06, 21:29
Καλοοοοοοο 'εχουνε παγωσει οι γραμμες' καλα τα τυπακια εκει ειναι πολυ genius σε δικαιολογιες.
Εγω Βουλιαγμενη εχασα σημερα και χθες το πρωη για 15 λεπτα την dsl.Μετα ολα καλα,μαλιστα εχει παρει και τα πανω της..


Παντως αμα πας να του κανεις εντριβη καντου με βιξ,οχι με οινοπνευμα γιατι μπορει να το καψεις:haha :haha

Αν θες το βραδυ για να μην ξαναπαγωσει κουκουλωσε το με κασκολ και ενα σκουφακι :lol:

Υ.Γ πλακα κανω μην παρεις στραβα ,απλα τα τυπακια εκει ειναι για πολλα γελια

JoeBar
25-01-06, 21:34
Δώσε στο ρούτερ κονιάκ και σταφίδες... :lol:

iasonakos
25-01-06, 21:37
Γελατε γελατε!!!

Μην το παθετε μονο και καραφλιασετε!

Α! Και προσβαση στο dslam για κονιακ δεν εχω... Κερναω ουζακι ομως τον τεχνικο αν ερθει συντομα!!!

Το θεμα ειναι οτι περιμενεις την ενεργοποιηση 15 μερες. Και οταν τελικα στην ενεργοποιουνε αμεσως μετα σκανε μυτη τα προβληματα! Καποια κατοχυρωση ως χρηστες δεν εχουμε? Τα λεφτα μας πισω ισως?? Γιατι αν καθησουμε και συνεχισουμε ετσι (τουμπεκι ψιλοκομμενο) τοτε καλα μας κανουνε!!!

stavpal
25-01-06, 21:43
εμένα τα ίδια (λίγα pps) αλλά από ποιότητα γραμμής μια χαρά (snr=31db) (τοκ τοκ - χτύπα ξύλο)
(Πεντέλη μένω)

Tauntaun13
25-01-06, 22:27
Μίλησα με έναν φίλο μου και μου είπε ότι αρκετοί γνωστοί του έχουν το ίδιο πρόβλημα από το πρωί. Πάντως θα ήθελα πολύ να μάθω ποιά είναι η "επιστημονική-τεχνική" εξήγηση για αυτό το φαινόμενο, πώς δηλαδή το χιόνι/πάγος επηρεάζει την γραμμή DSL...

theodoros2004
25-01-06, 22:33
Πολλα απροσμενα συμβαινουν μονο στην Ελλαδα...οποτε μπορει να της παγωσουν και οι γραμμες τοσο εξελιγμενες που ειναι εχουν και αισθησεις.

JoeBar
25-01-06, 22:35
Μίλησα με έναν φίλο μου και μου είπε ότι αρκετοί γνωστοί του έχουν το ίδιο πρόβλημα από το πρωί. Πάντως θα ήθελα πολύ να μάθω ποιά είναι η "επιστημονική-τεχνική" εξήγηση για αυτό το φαινόμενο, πώς δηλαδή το χιόνι/πάγος επηρεάζει την γραμμή DSL...
Καλώδια που δεν είναι μονωμένα καλά, αποκτούν υγρασία η οποία με το κρύο παγώνει και δημιουργεί θόρυβο στην γραμμή. Θόρυβός στην γραμμή = εχθρός του adsl.
Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι θα σου κοπεί το adsl. Απλά θα πέσει η ποιότητα του.
Και όλοι γνωρίζουμε πόσο "ποιοτικές" είναι οι γραμμές στην Ελλάδα. Ε;;; :haha

Tauntaun13
25-01-06, 22:47
Δηλαδή όταν με το καλό λιώσουν τα χιόνια θα λυθεί το πρόβλημα; Ή θα πρέπει να γίνει επέμβαση σε καλώδια κλπ από τεχνικό με ότι αυτό συνεπάγεται;

skyman
25-01-06, 22:53
Δηλαδή εγώ που έχω πρόβλημα ως προς τις ταχύτητες τελευταία και τους έκανα παράπονα σήμερα είμαι τυχερός να υποθέσω, μάλιστα το πρωί έδωσα την βλάβη και το μεσημέρι περνώντας από το καφάο της γειτονιάς μου είδα έναν ΟΤΕτζή να έχει βάλει μια ομπρέλα μέσα στο χιόνι και κάτι να κάνει στο καφάο. Όση ώρα ήτσν εκεί έγινε μια διακοπή στο ADSL μου και μετά επανήλθε και πήγαινε σφαίρα για κανα δύωρο μετά πάλι η ταχύτητα έπεσε μέχρι τώρα από τα 335kbps στα 280-300 kbps, δηλαδή λίγο καλύτερα από τις τελευταίες μέρες. Περιοχή Υμηττού, Dslam Αγ. Αρτεμίου. Πάντως τεχνικός του ΟΤΕ δεν με έχει πάρει τηλέφεωνο ακόμα κλασσικά.

theodoros2004
25-01-06, 22:59
Δηλαδή εγώ που έχω πρόβλημα ως προς τις ταχύτητες τελευταία και τους έκανα παράπονα σήμερα είμαι τυχερός να υποθέσω, μάλιστα το πρωί έδωσα την βλάβη και το μεσημέρι περνώντας από το καφάο της γειτονιάς μου είδα έναν ΟΤΕτζή να έχει βάλει μια ομπρέλα μέσα στο χιόνι και κάτι να κάνει στο καφάο. Όση ώρα ήτσν εκεί έγινε μια διακοπή στο ADSL μου και μετά επανήλθε και πήγαινε σφαίρα για κανα δύωρο μετά πάλι η ταχύτητα έπεσε μέχρι τώρα από τα 335kbps στα 280-300 kbps, δηλαδή λίγο καλύτερα από τις τελευταίες μέρες. Περιοχή Υμηττού, Dslam Αγ. Αρτεμίου. Πάντως τεχνικός του ΟΤΕ δεν με έχει πάρει τηλέφεωνο ακόμα κλασσικά.

Οποτε μπορει για αλλο λογο...να πηγε...

skroutzer
25-01-06, 23:18
ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ DSL???

Φυσικά και παγώνουν.
Επίσης το καλοκαίρι υπερθερμαίνονται
Το φθινόπωρο πλημμυρίζουν λόγω βροχών
και την άνοιξη υποφέρουν από αλλεργίες.
Τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου λειτουργούν τέλεια.

@GT
26-01-06, 00:06
Σήμερα το μεσημέρι έπεσε για Κανά 20 λεπτό και το δικό μου DSL.:(
Πήρα τηλέφωνο την ΟΤΕΝΕΤ και μου είπαν πως γίνονται εργασίες και να περιμένω.
Μετά τηλεφώνησα και στον ΟΤΕ και μου είπαν πως γίνονται εργασίες σε κάποια ΑΤΜ.

Iasonako βάλε και ένα ζευγάρι αλυσίδες να σε καλυμμένος μην ξανά χιονίσει.
Χαχα καλά οι άνθρωποι είναι γελοίοι με αυτά που λένε.:lol: :lol: :lol:

iasonakos
26-01-06, 00:07
Δεν ξερω τι μου λετε εσεις, παντως εγω καθε φορα που περνω στον Οτε μου λενε να κανω reboot το modem μου!
Να σου πω ρε skyman, μπορεις να βγεις στο μπαλκονι και να πεις στον Οτετζη να περασει και απο εδω?? Ξερω ρε φιλε κανει κρυο αλλα pleazzzz!!!:D :D :D

Αμα λιωσουν τα χιονια και πλυμιρισουν τα καλωδια τοτε την κατσαμε! Με τις σφουγγαριστρες θα βγουμε!!!

Περιμενετε! Το adsl2+ ειναι προ των πυλων!!!!!!

:spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam:

iasonakos
26-01-06, 00:10
Iasonako βάλε και ένα ζευγάρι αλυσίδες να σε καλυμμένος μην ξανά χιονίσει.
Χαχα καλά οι άνθρωποι είναι γελοίοι με αυτά που λένε.:lol: :lol: :lol:

Και τσαγακι του εφταξα και κασκολ του εβαλα, γαντια σκουφι και καροτο στην ethernet (Λες αυτο να φταιει?)!!! Επισης εχω ριξει αλατι στον περιβαλλοντα χωρο και εχω τις αλυσιδες ακριβως διπλα μου.!!!!!

ΟΤΕ RYLEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ:respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt:

@GT
26-01-06, 00:27
Iasonako από ότι βλέπω έλαβες τα μέτρα σου μια χαρά.:lol:
Εάν σου ξαναπούν μ******ς πέταξέ τα στο κεφάλι τους.:lamer

Πάνος21
26-01-06, 01:07
Παιδιά είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα τελικά με τις μειωμένες ταχύτητες.και είναι τραγικό. Ακριβώς και μένα μου είπαν ότι μαλλον θα φταίει ο καιρός και έχω μειωμένη ταχύτητα. Μάλιστα μου είπε να ακουω το δελτίο καιρού και όταν καλυτερέψει ο καιρός σίγουρα θα φτιάξει και το δίκτυο.Και αυτό απο την ΟTENET που λειτουργει σήμερα με προσωπικό ασφαλείας. Μην αναρωτιέστε γιατί.Λόγω δυσμενών καιρικών φαινομένων.Η αναμονη μου ξεπέρασε την μισή ώρα.Το 1242 έπεφτε συνέχεια:mad: Ρε παιδια να οργανωθούμε να πάρουμε φτιάρια και να ξεμπλοκάρουμε τις γραμμές. Πάντως πέρα απο την πλάκα αν ρίξετε μια ματιά εδω μέσα έχουν πολλοί προβλημα με αργές ταχύτητες.:cry:
Εγώ έχω 1024 και κατεβάζω ποσο????? 50-60 kbps. Την έκανα αναβάθμιση απο την Δευτέρα και μέχρι τώρα φως δεν έχω δει. Δεν ξέρω αν είναι ο καιρός πάντως μετά απο πίεση στο 134 μου είπαν οτι το DSLAM PSTN του Κορυδαλλου είναι γεμάτο,φίσκα όπως μου το είπε. Τώρα περιμένω απάντηση απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ όπου ακόμα δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο..Μήπως αποκλείστηκαν στα χιόνια;;;:evil:

iasonakos
26-01-06, 03:53
50-60k και δεν εισαι ευχαριστιμένος?
Τι να πουμε και εμεις που κατεβαζουμε με 5k?
Μαλλον δεν θα ξερεις τι θα πει παγωμα των γραμμων!!!!!
Μου ειπαν οτι αυριο θα επιληφθει του προβληματος ο τεχνικος! Αλλα ξεχασα, οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν πανε στις δουλειες τους αυτη την εβδομαδα... Βλεπετε... ΧΙΟΝΙΖΕΙ!!!!

Μαλλον πρεπει να παμε με τα οπλα μια βολτα απο Μαρουσι μερια!!! :viking

Πάνος21
26-01-06, 04:04
Επιτέλους παιδιά έπιασα και 85 μόλις τώρα.Τίνα πω..ξεπάγωσαν οι γραμμές, κοιμήθηκαν οι χρήστες του Κορυδαλλου και μου άφησαν όλο το bandwitch δικό μου;:roll: Περιμένω να δω τι θαμου πουν αύριο ο τεχνικός γιατί έτσι και δεν με πάρουν ούτε αύριο θα τα ακούσει η πρώτη κοπέλα που θα μου πέσει στο 121.:evil:

Πάνος21
26-01-06, 04:05
Φυσικά και παγώνουν.
Επίσης το καλοκαίρι υπερθερμαίνονται
Το φθινόπωρο πλημμυρίζουν λόγω βροχών
και την άνοιξη υποφέρουν από αλλεργίες.
Τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου λειτουργούν τέλεια.

Η πιο τέλεια απάντηση που έχω ποτε ακούσει.όπου και αν την έχω διαβάσει έχουν ξεραθεί στα γέλια. Θα το πω και αύριο στον τεχνικό να δω τι θα μου πεί.....:-k

skyman
26-01-06, 10:06
Δεν ξερω τι μου λετε εσεις, παντως εγω καθε φορα που περνω στον Οτε μου λενε να κανω reboot το modem μου!
Να σου πω ρε skyman, μπορεις να βγεις στο μπαλκονι και να πεις στον Οτετζη να περασει και απο εδω?? Ξερω ρε φιλε κανει κρυο αλλα pleazzzz!!!:D :D :D

Αμα λιωσουν τα χιονια και πλυμιρισουν τα καλωδια τοτε την κατσαμε! Με τις σφουγγαριστρες θα βγουμε!!!

Περιμενετε! Το adsl2+ ειναι προ των πυλων!!!!!!

:spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam: :spam:



Τι να πώ ρε παιδιά όταν είδα χθές τον ΟΤΕτζή μέσα στο χιόνι με την ομπρέλα και το σκαμνάκι στο καφάο της γειτονιάς είπα μα καλά βλέπω καλά; είμαι άρρωστος; μήπως έχω πυρετό και έχω παραισθήσεις; και όμως ήταν γεγονός, τελικά στον ΟΤΕ δουλεύουν με αντίθετα ωράρια δηλαδή όταν έχει καλό καιρό και όλοι δουλεύουν αυτοί παίζουν πρέφα στα καφενεία και βγαίνουν με τα χιόνια κάτι σαν συνεργεία διάσωσης της ΕΜΑΚ:haha . Φυσικά δεν νομίζω ότι είχαν έρθει για να φτιάξουν αποκλειστικά την ADSL μου. Αλλά ίσως να πήρε και την δικιά μου γραμμή η μπάλα μιας και φαίνεται να πηγαίνει λίγο καλύτερα.

Tauntaun13
26-01-06, 11:05
Ακόμα τίποτα... τουλάχιστον βγήκε ήλιος, μάλλον η φύση θα μας ξελασπώσει γιατί αν περιμένουμε απ' τον ΟΤΕ...

theodoros2004
26-01-06, 11:09
Λιωνουν τα χιονια και καλυτερευουν τα πραγματα...αν περασει και ο παγος θα ειναι ολα ok.:worthy: :worthy: :worthy:

Unreal
26-01-06, 13:13
Εμένα το SNR έχει πέσει από τα 35-40 στα 20-25 και το attenuation από τα 20 ανέβηκε στα 35-40. Καταστράφηκα, max attainable rate se upload 256kbit με το ζόρι. To voice τηλέφωνο (ISDN) έχει κοπεί τελείως, με έχουν στήσει οι τεχνικοί του ΟΤΕ και συν τοις άλλοις με έχει στήσει και η Τελλας που εδώ και 10 μέρες δεν μου έχει κάνει την αναβάθμιση σε 1Mbit. Κατά τα άλλα μια χαρά... Αρε αυτή την Ελλάδα πως την έχουμε καταντήσει...

pts
26-01-06, 13:33
Φυσικά και παγώνουν.
Επίσης το καλοκαίρι υπερθερμαίνονται
Το φθινόπωρο πλημμυρίζουν λόγω βροχών
και την άνοιξη υποφέρουν από αλλεργίες.
Τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου λειτουργούν τέλεια.

Έχεις όλα τα προσόντα για να γράφεις οδηγούς απαντήσεων για helpdesk.
Ενσωματωσέ το με κάποιο τρόπο στο βιογραφικό σου. :roll:

Unreal
26-01-06, 13:45
Παρεπιμπτόντως έχει κανείς 512 να του δουλεύει με attenuation 40-45db(SNR 20-25) download, 30-35db upload(SNR 15)? Πιθανότατα το Netmod δεν μπορεί να δουλέψει με τέτοια επίπεδα σήματος γι αυτό και έχει κοπεί και το τηλέφωνο.

Aegean24
26-01-06, 14:15
Μίλησα με έναν φίλο μου και μου είπε ότι αρκετοί γνωστοί του έχουν το ίδιο πρόβλημα από το πρωί. Πάντως θα ήθελα πολύ να μάθω ποιά είναι η "επιστημονική-τεχνική" εξήγηση για αυτό το φαινόμενο, πώς δηλαδή το χιόνι/πάγος επηρεάζει την γραμμή DSL...

Δε νομιζω ρε παιδια να επηρεαζεται το adsl απο τις καιρικες συνθηκες...ισα ισα που τα dslam εκει που τα εχουν εχουν ισχυρο κλιματισμο για να τα κρατανε σταθερα στους 18 βαθμους περιπου(το καλοκαιρι ειδικα)....

Αλλου στην ευρωπη που εχουν -15 και βαλε και εκει παιζουν ολα κανονικα...τι γινεται? μαλλον η τηλεφωνητρια ηταν ασχετη η τους ειπαν να λενε τετοιες παπ!@$ς για δικαιολογιες επειδη μπορει να κοπηκε καμια γραμμι και τετοια...

iasonakos
26-01-06, 14:36
Σημερα το πρωι που σηκωθηκα ολα δουλευανε μια χαρα! Το dslaki μου φυσαει!!! Τωρα παει πιο γρηγορα απο χθες... Ρε, τους κακολογησα τους Οτετζηδες. Μπραβο παιδια! Αλλες δυο φορες να μου το κοψετε και φτανω την τελεια ταχυτητα της 384. Αυτη τη στιγμη παιζω με 41!!!! Αντε και σε λιγο με 48!!!!!!!!:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

Πριν το προβλημα ημουνα με 37..... Οτε οτε οτε οτε!!!:ufoabduct

@GT
26-01-06, 15:53
Άμα είναι να παρακαλάμε τον καιρό για να έχουμε ταχύτητες να μαζευτούμε όλοι να κάνουμε τον χορό του ήλιου να έχει πάντα ήλιο να μην έχουμε προβλήματα.:haha

Πάνος21
26-01-06, 16:46
:-k Σημερα το πρωι που σηκωθηκα ολα δουλευανε μια χαρα! Το dslaki μου φυσαει!!! Τωρα παει πιο γρηγορα απο χθες... Ρε, τους κακολογησα τους Οτετζηδες. Μπραβο παιδια! Αλλες δυο φορες να μου το κοψετε και φτανω την τελεια ταχυτητα της 384. Αυτη τη στιγμη παιζω με 41!!!! Αντε και σε λιγο με 48!!!!!!!!:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

Πριν το προβλημα ημουνα με 37..... Οτε οτε οτε οτε!!!


:twisted: :twisted: μπα μην χαίρεσαι για πολύ γιατί θα γεμίσει kai to DSLAM το δικό σου και θα έχεις πάλι το 37αρι.....:-k

skyman
26-01-06, 17:15
Εγώ πάντως σήμερα είμαι σε χειρότερα χάλια από χθές. Όλα τα τέστ με δείχνουν 220-260kbps το πολύ. Donwload από ftp του Πολυτεχνείου 23-25kbps, σκεφτείτε από τους υπόλοιπους servers τι γίνεται. To κορυφαίο ο ΟΤΕ δεν με έχει πάρει και από χθές που δήλωσα βλάβη γραμμής και από ότι ακούγεται πλέον δεν δέχονται βλάβες για τέτοιες ταχύτητες αλλά θεωρούν μια 384 προβληματική όταν είσαι στα 150Kbps. Δηλαδή σε λίγο καιρό μάλλον καλό θα είναι να καταργήσουμε τις ADSL και να πάμε σε ISDN. Με τον ΟΤΕ βαδίζουμε μπροστά.:D

nmavro73
26-01-06, 17:53
Κοντευω να κυλιστώ στο πάτωμα από τα γέλια.Δηλαδή σε χώρες που έχουν μόνιμα χιόνι πως δεν παγώνουν;
:evil:

Unreal
26-01-06, 18:02
Δε νομιζω ρε παιδια να επηρεαζεται το adsl απο τις καιρικες συνθηκες...ισα ισα που τα dslam εκει που τα εχουν εχουν ισχυρο κλιματισμο για να τα κρατανε σταθερα στους 18 βαθμους περιπου(το καλοκαιρι ειδικα)....

Αλλου στην ευρωπη που εχουν -15 και βαλε και εκει παιζουν ολα κανονικα...τι γινεται? μαλλον η τηλεφωνητρια ηταν ασχετη η τους ειπαν να λενε τετοιες παπ!@$ς για δικαιολογιες επειδη μπορει να κοπηκε καμια γραμμι και τετοια...
Βασικά στα ΚΑΦΑΟ(κοινώς τα κουτιά του ΟΤΕ που υπάρχουν έξω σε πάρα πολλά σημεία της πόλης) τα οποία είναι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες , παγώνουν οι υδρατμοί της ατμόσφαιρας.
Μέσα στα σύγχρονα καφάο υπάρχουν ηλεκτρονικά μηχανήματα στα οποία συνδέδονται τα συνεστραμμένα ζευγη(κοινώς οι γραμμές) που έρχονται από τα σπίτια. Τα ηλεκτρονικά έχουν τυπικές θερμοκρασίες λειτουργίας -5C με 55C. Το κυριότερο όμως πίστευω πως δεν είναι η θερμοκρασία αυτή καθαυτή όσο το πάγωμα των υδρατμών στα μηχανήματα των ΚΑΦΑΟ που σίγουρα επηρεάζει τα ηλεκτρικά σήματα που κυκλοφορούν σε αυτά.
Στο εξωτερικό πιθανότατα έχουν πολύ καλύτερα ΚΑΦΑΟ όσο αφορά την εξωτερική κατασκευή και την προστασία που αυτή δίνει. Εκεί και τα μηχανήματα επιλέγονται ώστε να μπορούν να λειτουργουν σε μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασίων, υγρασίας και καιρικών συνθηκών. Αλλά προηγμένες χώρες είναι αυτές, εδώ και δεν έχουμε τόσα λεφτά, αλλά δεν έχουμε και την τεχνογνωσία αρκετές φορές.

Tauntaun13
26-01-06, 18:13
Σε μένα ακόμα τίποτα :( Αν δεν φταίει ο καιρός, τι μπορεί να "εξαφανίσει" την παροχή ADSL από την μια μέρα στην άλλη; Η πρίζα λειτουργεί κανονικά, είτε με το τηλέφωνο είτε με το PSTN μόντεμ. Το ρούτερ μου (USR 9107) το δοκίμασα στο σπίτι ενός φίλου μου και είναι μια χαρά όπως επίσης διπλοτσέκαρα και όλα τα καλώδια.

Edit: Τώρα είδα το post για τα ΚΑΦΑΟ... ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα... δηλαδή μόλις ξεπαγώσει θα είναι όλα όπως πριν ή να επιμείνω να έρθει τεχνικός να το ελέγξει;

Unreal
26-01-06, 18:20
Σε μένα ακόμα τίποτα :( Αν δεν φταίει ο καιρός, τι μπορεί να "εξαφανίσει" την παροχή ADSL από την μια μέρα στην άλλη; Η πρίζα λειτουργεί κανονικά, είτε με το τηλέφωνο είτε με το PSTN μόντεμ. Το ρούτερ μου (USR 9107) το δοκίμασα στο σπίτι ενός φίλου μου και είναι μια χαρά όπως επίσης διπλοτσέκαρα και όλα τα καλώδια.

Edit: Τώρα είδα το post για τα ΚΑΦΑΟ... ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα... δηλαδή μόλις ξεπαγώσει θα είναι όλα όπως πριν ή να επιμείνω να έρθει τεχνικός να το ελέγξει;
Αν δεν προκληθεί μόνιμη ζημιά τότε θα είναι όπως πριν. Περίμενε ως το Σαββατο το πολύ Κυριακή(που σύμφωνα με προβλεψεις θα αρχισει να βελτιωνεται ο καιρος). Ζήτησε τεχνικό αλλά θα αργήσει να έρθει(εμένα σήμερα με έστησαν). Εγώ ελπίζω ως το Σάββατο που θα διορθωθει ο καιρός να φτιάξει και το ISDN γιατί δεν ελπίζω να έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ ως τότε :( .

@GT
27-01-06, 02:00
Ρε παιδιά για να τελειώνουμε με αυτές τις μ******ς περί παγώματος γραμμών.
Βάλτε στο ΚΑΦΑΟ μια θερμάστρα.:haha

iasonakos
27-01-06, 02:10
Τωρα που ξεπαγωσε η γραμμη και λιωσανε τα χιονια μου μεινανε τα γαντια και το σκουφακι (βλεπε προηγουμενο post!). Λετε να τα δωσω σε κανεναν οτετζη να τα βαλει στο ΚΑΦΑΟ μου?? Εχω και το αλατακι αλλα αυτο λεω να το κρατησω για κανενα παϊδάκι.....

ZORO
27-01-06, 03:19
Παιδιά είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα τελικά με τις μειωμένες ταχύτητες.και είναι τραγικό. Ακριβώς και μένα μου είπαν ότι μαλλον θα φταίει ο καιρός και έχω μειωμένη ταχύτητα. Μάλιστα μου είπε να ακουω το δελτίο καιρού και όταν καλυτερέψει ο καιρός σίγουρα θα φτιάξει και το δίκτυο.

:haha:haha:haha:lol::lol::lol::haha:haha:haha

Unreal
27-01-06, 11:03
Ρε παιδιά για να τελειώνουμε με αυτές τις μ******ς περί παγώματος γραμμών.
Βάλτε στο ΚΑΦΑΟ μια θερμάστρα.:haha

Τα ΚΑΦΑΟ θέλουν σύστημα No Frost:roll: . Το περίεργο στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον είναι ότι μου δουλεύει το DSL αλλά όχι το ISDN που χρησιμοποιεί πιο χαμηλό φάσμα συχνοτήτων. Στο 13888 μου είπαν ότι έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο στην περιοχή και αυτή την ώρα υπάρχουν κάποιοι που σκάβουν κοντά στο ΚΑΦΑΟ που είναι σχεδόν δίπλα στην πολυκατοίκια μου.

Tauntaun13
27-01-06, 11:04
Χάρη στον μεγάλο τεχνικό της φύσης (βλέπε Ήλιος), από σήμερα το πρωί η ADSL γραμμή μου λειτουργεί και πάλι κανονικά. Άντε και στην επόμενη κακοκαιρία με βλέπω να καλύπτω με κουβέρτες το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς :D

Unreal
27-01-06, 11:28
Χάρη στον μεγάλο τεχνικό της φύσης (βλέπε Ήλιος), από σήμερα το πρωί η ADSL γραμμή μου λειτουργεί και πάλι κανονικά. Άντε και στην επόμενη κακοκαιρία με βλέπω να καλύπτω με κουβέρτες το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς :D

Φοβερός,, απο ότι φαίνεται ο ήλιος είναι απαραίτητος όχι μόνο για την λειτουργία του οικοσυστήματος, την χλωρίδα και την πανίδα, αλλά και για την λειτουργία των τεχνολογικών συστημάτων.:roll:

murlock
27-01-06, 11:31
Λοιπόν, όπως έγραψα και σε άλλο thread έχω και εγώ πρόβλημα με τη DSL το οποίο ξεκίνησε απο την Τρίτη το βράδυ. Το μόντεμ αποσυγχρονίστηκε κατά τις 23:00 περίπου και επανήλθε το πρωί της Τετάρτης. Στη συνέχεια το βράδυ της Τετάρτης με τα πολλά χιόνια αποσυγχρονίστηκε ξανά και... ακόμα περιμένω πότε θα κάνει ξάστερια! (περιοχή Χολαργού)

@ ADSLgr.com All rights reserved.