PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελια στην ΕΕΤΤ για Forthnet



dantekavala
17-06-09, 12:08
Καλημερα σε ολους, Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν αντεχω αλλο και θελω να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω και πολλα. Το μονο που ξερω ειναι οτι οποιος ειχε προβλημα στο φορουμ αυτο εγγραφε. Καταγγελια. Οχι οτι θα λυθει κατι. Απλα ετσι για να ξεσπασω και γω καπου. Την καταγγελια την στελνω με mail στο katanalotes@eett.gr ???? Κατι τετοιο νομιζω βρηκα στην σελιδα τους. Στο mail θα γραψω απλα τι προβλημα εχω και τι εχει γινει μεχρι τωρα? Το προβλημα μου ενημερωτικα ειναι οτι απο τον νοεμβριο που εβαλα Forthnet, ιντερνετ εχω μονο τις πρωινες ωρες μεχρι τις 12-1 και τις βραδινες μετα τις 9. Ενδιαμεσα προσπαθει να συχρονισει το ρουτερ αλλα δεν μπορει. Σπανια να συχρονισει στα 300-1000. Η Forthnet οταν τους ζητησα να διακοψω το συμβολαιο μου ειπαν οτι θελουν 70Ε και αν δεν θελω να τα δωσω να διορθωσω μονος μου το προβλημα αλλαζωντας εσωτερικες καλωδιωσεις και κανοντας εξωτερικες απο την αρχη. Εννοειτε πως τα εκανα ολα και πως τα χρηματα που εδωσα ηταν πολλα παραπανω απο τα 70Ε που θα εδινα στην διακοπη. Σημερα περιπενω για δευτερη φορα τεχνικο στο σπιτι και ειπα οτι αν δεν λυθει να κανω καταγγελια. Ευχαριστω αυτους που θα απαντησουν και συγνωμη αν κουρασα με το κατεβατο.

manual2100
17-06-09, 12:33
μπορείς και από http://www.services.eett.gr/kataggelia/tel.do

psyxakias
17-06-09, 12:36
Για ρίξε μια ματιά πρώτα εδώ: Διαδικασία υποβολής αιτήματος /καταγγελίας. (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html), διότι δε δέχονται έτσι απλά τις καταγγελίες απ'ότι φαίνεται.

dantekavala
17-06-09, 12:42
Προφορικα με την εταιρια μιλαω σχεδον καθε μερα. Καταγγελια γραπτη δεν ξερω αν θεωρειτε και η επικοινωνια με την εταιρια μεσω mail. Τα mail που εχω στειλει στην forthnet τα εχω ολα κρατημενα σε txt. Απαντησεις δεν μπορεσα να κρατησω για παντα μου απαντουσαν τηλεφωνικα. Το μονο που θελω να πετυχω με την καταγγελια ειναι αν δεν λυθει και σημερα με τον τεχνικο το προβλημα να διακοψω την forthnet χωρις να πληρωσω τα 70Ε και στην καλυτερη μηπως καταφερω να παρω πισω καποιο ειδος αποζημιωσης για ολους αυτους τους μηνες που πληρωνα χωρις να εχω ιντερνετ

dantekavala
17-06-09, 14:58
Μολις εφυγε ο τεχνικος. Μπορω να πω οτι ηταν αψογος και στην συμπεριφορα του και στην δουλεια του. Πρωτη φορα μου ετυχε στην forthnet αυτο. Βρηκε ενα πιθανο βραχυκυκλωμα στα 150 μετρα και θα το δηλωσουν στον ΟΤΕ. Και οτι θα διορθωθει μεχρι την αλλη παρασκευη το πολυ. Αν παλι δεν γινει κατι την καταγγελια την εχω ετοιμη γραμμενη απο τωρα.

ubuntubu
17-06-09, 16:52
Βρηκε ενα πιθανο βραχυκυκλωμα στα 150 μετρα και θα το δηλωσουν στον ΟΤΕ. Και οτι θα διορθωθει μεχρι την αλλη παρασκευη το πολυ.
Ε αφού ο τεχνικός της Forthnet εντόπισε την βλάβη,να στείλουμε συνεργείο του ΟΤΕ να σκάψει στο σημείο που υπέδειξε.


Σοβαρά τώρα,εκτός απο κίνηση εντυπωσιασμού του αδαούς πελάτη,τι άλλο εξυπηρετεί αυτή η μανία των τεχνικών των παρόχων , να εντοπίζουν δήθεν την υποτιθέμενη βλάβη ;

dantekavala
17-06-09, 16:57
Δεν εντυπωσιαστηκα που καταφερε να βρει βλαβη. Απλα απο τον προηγουμενο Νοεμβρη που εβαλα ιντερνετ δεν ειχα σχεδον ποτε. Και παντα με οποιον και να μιλουσα θα ηταν αγενεστατοι. Θα ριχναν το φτεξιμο σε μενα και στην καλωδιωση της πολυκατοικιας. Την πρωτη φορα που ηρθε τεχνικος καθησε 10 λεπτα. Μετρησε μεσα και εξω και εφυγε. Ο σημερινος τεχνικος καθησε 1 ωρα. Πηρε τηλεφωνο και εκανε κατι ρυθμισεις. Μου εβγαλε και μου εδειξε γραφηματα απο το analyser και ηταν ο πρωτος που μου μιλησε τοσο ευγενικα και με διαβεβαιωσω δειχνοντας μου την βραχυκυκλωση. Δεν ειμαι και τοσο "χθεσινος" ωστε να παραμυθιαζομαι με τον καθε :nono:της Forthnet. Στο τηλεφωνο ηξερα παντα ποτε με δουλευαν οποτε τρωγαν τα καντιλια τους και ποτε μιλουσαν σοβαρα και προσπαθουσαν να βρουνε μια λυση

ubuntubu
17-06-09, 17:07
ΔΕΝ είναι δουλειά του τεχνικού της Forthnet να εντοπίζει βλάβες στο δίκτυο του ΟΤΕ.

Σχολίασα τον επαγγελματισμό και όχι την συμπεριφορά του συγκεκριμένου τεχνικού,που απο τα λεγόμενά σου κατα τα άλλα ήταν άψογος.

dantekavala
17-06-09, 17:09
Στο τηλεφωνο η Forthnet μου ειπε οτι απο την στιγμη που εχουμε κανει τοσα και δεν εχει λυθει το προβλημα μπορει να ειναι βλαβη του οτε. Τους ρωτησα αν μπορω να το δηλωσω εγω και μου ειπαν οτι μονο αυτοι μπορουν να το δηλωσουν φτανει να ερθει καποιος τεχνικος για να βεβαιωσει οτι ειναι βλαβη στον Οτε κ οχι καπου αλλου. Το θεωρησα σωστο απο την στιγμη που εγω δεν εχω καμια πλεον σχεση με τον Οτε

ubuntubu
17-06-09, 17:15
Και να ήθελες δεν θα μπορούσες να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ καθώς δεν είσαι πελάτης του.
Αυτός βλέπει την Forthnet και με αυτήν "συννενοείται".
Ειλικρινά εύχομαι να διέγνωσε σωστά και να βρείς λύση στο πρόβλημά σου.

manual2100
17-06-09, 17:20
το θέμα είναι αν θα του το φτιάξει ο οτε ή αν θα κλείσει τη βλάβη ως συνήθως χωρίς να έχει κάνει τίποτα..
εύχομαι το πρώτο αλλιώς δήλωνέ το μέχρι να το φτιάξουν.

dantekavala
17-06-09, 17:29
Εννοειτε. Αν και ειπα οτι αν δεν το φτιαξουν μεχρι την αλλη βδομαδα οπως μου ειπε ο τεχνικος θα κανω αιτηση για διακοπη μαζι με την καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Και να ψαξουν να τα βρουν απο αλλου τα 70Ε

psyxakias
17-06-09, 17:43
Ε αφού ο τεχνικός της Forthnet εντόπισε την βλάβη,να στείλουμε συνεργείο του ΟΤΕ να σκάψει στο σημείο που υπέδειξε.

Σοβαρά τώρα,εκτός απο κίνηση εντυπωσιασμού του αδαούς πελάτη,τι άλλο εξυπηρετεί αυτή η μανία των τεχνικών των παρόχων , να εντοπίζουν δήθεν την υποτιθέμενη βλάβη ;Προς τι αυτή η εναντίωση με τους τεχνικούς των παρόχων; Εμένα μου είχαν στείλει τεχνικό από την Forthnet και όχι απλά ήταν συνεργάσιμος, αλλά μου έφτιαξε μόνιμα το πρόβλημα των αποσυνδέσεων της γραμμής. Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι τεχνικά με ένα TDR (http://en.wikipedia.org/wiki/Time-domain_reflectometer) δε μπορούν να βρουν τη βλάβη έτσι ώστε να ενημερώσουν τον ΟΤΕ αναλυτικά μήπως και δε τους κλείσει τη βλάβη με τη μία; :rolleyes: - Φυσικά εννοείται ότι και ο ΟΤΕ θα το επιβεβαιώσει από την πλευρά του, δε θα πάει στα τυφλά με την διάγνωση του τεχνικού της Forthnet... αλλά γενικότερα δε βρίσκω καθόλου κακή ιδέα να κάνει έλεγχο και ο τεχνικός της Forthnet.

Ingenius
17-06-09, 17:46
ΔΕΝ είναι δουλειά του τεχνικού της Forthnet να εντοπίζει βλάβες στο δίκτυο του ΟΤΕ.


Και ποιος πρέπει να τη βρει ώστε να δηλωθεί στον ΟΤΕ, αφού ο πελάτης έχει να κάνει με τη Forthnet και όχι με τον ΟΤΕ :hmm:;

dantekavala
17-06-09, 17:50
Την πρωτη φορα ο τεχνικος δεν μπηκε καν στην διαδικασια να ψαξει για βλαβη. Απλα εκανε 2 μετρησεις μεσα εξω και ειδε την ταχυτητα που συχρονιζει. Σημερα που ηρθε ξανα αλλος τεχνικος μετρησε απο το ΒΟΧ του οτε και ειδε βλαβη. Το δηλωσε εκεινη την ωρα μπροστα μου στο τηλεφωνο. Απο δω και περα ειναι θεμα Οτε αν θα το κανει.


Σκεφτηκα να στειλω ενα mail - καταγγελια στην forthnet και θα ηθελα την γνωμη σας. Να τους ζητησω να πιστωσουν ενα μερος απο τα παγια που πληρωνα τοσους μηνες χωρις να εχω ιντερνετ (νομιζω οτι στην περιπτωση που εχεις ιντερνετ απλα με χαμηλη ταχυτητα δεν ισχυει). Τοσους μηνες μου λεγαν οτι ειναι προβλημα της πολυκατοικιας και να φωναξω ηλεκτρολογο. Ενω αποδειχτηκε οτι δεν ειναι δικια μου βλαβη. Και να τους ενημερωσω οτι θα περιμενω τις 10 εργασιμες μερες για να παρω απαντηση απο το τμημα βλαβων ωστε να εχω μια πληρη εικονα και επειτα θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

stefkon
17-06-09, 18:00
Εννοειτε. Αν και ειπα οτι αν δεν το φτιαξουν μεχρι την αλλη βδομαδα οπως μου ειπε ο τεχνικος θα κανω αιτηση για διακοπη μαζι με την καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Και να ψαξουν να τα βρουν απο αλλου τα 70Ε

Για όσο διάστημα λαμβάνεις "μισές" υπηρεσίες απο την forthnet να τους ενημερώσεις να σου "αφαιρέσουν" κάποιο ποσό (με πίστωση) για τους λογαριασμούς που πλήρωνες, δείχνοντας τους τα email που τους έστειλες αλλά και τα ονόματα των 2 τεχνικών της που ήρθαν, για αποδείξεις.
Αυτά να τα κάνεις από κάποιο κατάστημα της forthnet και όχι απο το τηλ.

ubuntubu
17-06-09, 21:56
Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι τεχνικά με ένα TDR (http://en.wikipedia.org/wiki/Time-domain_reflectometer) δε μπορούν να βρουν τη βλάβη έτσι ώστε να ενημερώσουν τον ΟΤΕ αναλυτικά μήπως και δε τους κλείσει τη βλάβη με τη μία; :rolleyes:
Η μέτρησή τους πάσχει σε ένα βασικό σημείο.
Αγνοούν τα χαρακτηριστικά των υπο μέτρηση καλωδίων.
Εξάλλου στην πράξη κάποιος άπειρος εύκολα θα μπερδέψει μία ιδιόμορφη σύνδεση , με βραχυκύκλωμα.
Το TDR είναι καλό για μια πρώτη επισκόπηση του προβλήματος και αποκαλύπτει τις καραμπινάτες βλάβες.
Για τα δύσκολα ,υπάρχουν άλλα όργανα και μεθοδολογίες.

- Φυσικά εννοείται ότι και ο ΟΤΕ θα το επιβεβαιώσει από την πλευρά του, δε θα πάει στα τυφλά με την διάγνωση του τεχνικού της Forthnet... αλλά γενικότερα δε βρίσκω καθόλου κακή ιδέα να κάνει έλεγχο και ο τεχνικός της Forthnet.
Είμαι θετικά προσκείμενος στην ιδέα μικτών συνεργείων απο τεχνικούς του ΟΤΕ και των παρόχων.:)

Και ποιος πρέπει να τη βρει ώστε να δηλωθεί στον ΟΤΕ, αφού ο πελάτης έχει να κάνει με τη Forthnet και όχι με τον ΟΤΕ :hmm:;
Η δικαιοδοσία και η ευθύνη του καθενός στον τοπικό βρόγχο ειναι ξεκάθαρη εδώ και χρόνια.

spideman3
17-06-09, 23:46
Εχεις δύο επιλογές η πρώτη με επιστολή και η δεύτερη με email.Απευθύνεσε προς forthnet και τα κοινοποιείς στους παρακάτω: ΕΕΤΤ email:info@eett.gr
ΕΚ.ΠΟΙ.ΖΩ e mail:katagelies@ekpizo.gr
Nέο ΙΝΚΑ e mail: inka@inka.gr
Γενική Γραμματεία Καταναλώτη
Συνήγορο του Καταναλωτή e mail: grammateia@synigoroskatanaloti.gr
Απάντηση θα πάρεις σε καμιά 30 με 20 μέρες αν στείλεις email βάλε την υπογραφή σου θα στο ζητήσουν.Έκανα και εγώ καταγγελία.;)

DjDamon
18-06-09, 00:13
Προς τι αυτή η εναντίωση με τους τεχνικούς των παρόχων; Εμένα μου είχαν στείλει τεχνικό από την Forthnet και όχι απλά ήταν συνεργάσιμος, αλλά μου έφτιαξε μόνιμα το πρόβλημα των αποσυνδέσεων της γραμμής. Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι τεχνικά με ένα TDR (http://en.wikipedia.org/wiki/Time-domain_reflectometer) δε μπορούν να βρουν τη βλάβη έτσι ώστε να ενημερώσουν τον ΟΤΕ αναλυτικά μήπως και δε τους κλείσει τη βλάβη με τη μία; :rolleyes: - Φυσικά εννοείται ότι και ο ΟΤΕ θα το επιβεβαιώσει από την πλευρά του, δε θα πάει στα τυφλά με την διάγνωση του τεχνικού της Forthnet... αλλά γενικότερα δε βρίσκω καθόλου κακή ιδέα να κάνει έλεγχο και ο τεχνικός της Forthnet.

Ενημερωτικά ..

1.Ο ΟΤΕ στέλνει τεχνικο ΜΟΝΟΝ όταν δνε μπορει να το διορθώσει απο τα κεντρικα.. και τώρα που σκαβει και περναει οπτικές ίνες είναι λίγο δυσκολο να στο κάνουν στα γρήγορα..

2. Εγώ τί να πώ? Έκανα αίτηση στις 16/12/2008 συνδέθηκε στις 23/03/2009 (Καθυστέρησε Λόγω αναβάθμισης)
Και ακόμη και τώρα τρώω 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα (Λόγω αναβάθμισης του δικτύου τους τελαιυταία μου απάντησαν) και στην αρχή με βγάλανε τα 3 router πού χω προβληματικα + προβληματικο το ups + πρόβλημα στις γραμμές της οικοδομής + το router να μήν έχει λένε απόσταση παραπάνω απο 2 μέτρα απο την μπρίζα (εκανα ολόκληρο δίκτυο με καλώδια απο εδώ και απο εκεί στο σπίτι μου)

Συνολικό κόστος?


65€ το καινούργιο Router
75€ το καινούργιο Ups
50€ η επίσκεψη του ηλεκτρολόγου για να ελένξει απο το διαμέρισμα στον 5ο όροφο μέχρι κάτω στο κούτι που συνδέετε η γραμμή (Γιατί λένε τεχνικός ΔΕΝ έρχετε για τέτοιου ίδους βλάβη)
Format σε 3 pc (Linux Server για το radio, Unix για firewall, Windows Server πρωσοπική χρήση)
2-3ώρες την ημέρα να ασχολούμαι με τους αχαίρευτους ..



Και τώρα τους πείραξε που τους έστειλα εξώδικο..
και ζητάω τα λεφτά αυτά που έδωσα για τις δήθεν βλάβες+ Ψυχική οδίνη και εννοείτε οτι ΔΕΝ πρόκειτε να πάρουν τα 70€ γιατι έκανα αίτηση επιστροφής σε ΟΤΕ..

3,5 χρόνια είχα ΟΤΕ και το ραδιοφωνάκι μου ΔΕΝ σταμάτησε να μεταδίδει για ούτε κάν μία ώρα...
3μήνες FORTHNET παίζει 15-16ώρες την ημέρα .. τις άλλες ώρες κάνει αναβάθμιση λένε η forthnet..

ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ.. φτάνει αυτή η κοροιδία απο τους ανεπρόκοπους.. ακούς εκει 7 μήνες κάνουν αναβάθμιση (απο τις 16/12/2008) ψυχολογικά προβλήματα απέκτησα.. να ξυπνάω τα χαράματα για να δώ εάν παίζει το internet..

Βάρα τους μεγάλε στα αυτιά.. για να πονέσουν μπας και ξυπνήσουν και διορθώσουν το δίκτυό τους.

ΥΣ: Ζητώ συγνώμη για το ύφος που έχω αλλά όπως καταλαβαίνετε έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.

xmperop1
18-06-09, 00:27
Δεν εντυπωσιαστηκα που καταφερε να βρει βλαβη. Απλα απο τον προηγουμενο Νοεμβρη που εβαλα ιντερνετ δεν ειχα σχεδον ποτε. Και παντα με οποιον και να μιλουσα θα ηταν αγενεστατοι. Θα ριχναν το φτεξιμο σε μενα και στην καλωδιωση της πολυκατοικιας. Την πρωτη φορα που ηρθε τεχνικος καθησε 10 λεπτα. Μετρησε μεσα και εξω και εφυγε. Ο σημερινος τεχνικος καθησε 1 ωρα. Πηρε τηλεφωνο και εκανε κατι ρυθμισεις. Μου εβγαλε και μου εδειξε γραφηματα απο το analyser και ηταν ο πρωτος που μου μιλησε τοσο ευγενικα και με διαβεβαιωσω δειχνοντας μου την βραχυκυκλωση. Δεν ειμαι και τοσο "χθεσινος" ωστε να παραμυθιαζομαι με τον καθε :nono: της Forthnet. Στο τηλεφωνο ηξερα παντα ποτε με δουλευαν οποτε τρωγαν τα καντιλια τους και ποτε μιλουσαν σοβαρα και προσπαθουσαν να βρουνε μια λυση

Από το Νοέμβριο που έβαλες Φόρτθνετ αξιώθηκαν να έρθουν 2 φορές!!!!!!!άψογα.:down:
Να παρακαλάς να είναι βλάβη της γραμμής γιατί τότε θα φτιαχτεί από τον ΟΤΕ αλλά και πάλι από τον Νοέμβρη.........
Αν μετά από τον έλεγχο που θα κάνει ο ΟΤΕ δεν βελτιωθεί η κατάσταση σου ζήτησε συνδιαστικό ραντεβού να ψαχτεί η περίπτωση ταυτόχρονα από Φόρθνετ και ΟΤΕ από κοινού.

dantekavala
18-06-09, 01:53
Τους εστειλα mail και τους ζητησα να μου πιστωσουν ενα μερος απο τους λογαριασμους αυτων των μηνων. Και τους ενημερωσα οτι μολις ξεκαθαρισει και το προβλημα με την βλαβη θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Αν δεν διορθωθει οπως μου ειπαν μεχρι την αλλα Πεμπτη δεν θα μπω στην διαδικασια να δηλωνω συνεχεια βλαβη μεχρι να αποφασισουν να το φτιαξουν. Θα κανω αιτηση για διακοπη και θα προσπαθησω να μην πληρωσω τα 70Ε

rexdimos
18-06-09, 07:53
<<Μολις εφυγε ο τεχνικος. Μπορω να πω οτι ηταν αψογος και στην συμπεριφορα του και στην δουλεια του. Πρωτη φορα μου ετυχε στην forthnet αυτο. Βρηκε ενα πιθανο βραχυκυκλωμα στα 150 μετρα και θα το δηλωσουν στον ΟΤΕ. Και οτι θα διορθωθει μεχρι την αλλη παρασκευη το πολυ. Αν παλι δεν γινει κατι την καταγγελια την εχω ετοιμη γραμμενη απο τωρα.>>

Ακριβως τα ιδια και σε μενα πριν 1-2 χρονια το εδωσαν στον ΟΤΕ ο ΟΤΕ ειπε οτι δεν εχω βλαβη και τελος οταν επεμεινα γιατι ημουν και πελατης του ΟΤΕ ειπαν οτι δεν βλεπουν βλαβηηταν η εποχη που ειχε βγει η γνωστη διαφημηση επισης ειπαν οτι και αν ακομα εχει δεν σκαβουν για ενα καταναλωτη αφου internet εχεις εστω και ετσι οποτε κανε καταγγελια κατευθειαν και φυσικα μετραει και η εποικοινωνια μεσω email ειναι νομικα κατοχυρωμενη

οσο για τα 70 μην μασας οταν διακοψεις αστουσ να χτυπιουνται και σε μενα τα ιδια εκαναν και τα πληρωσα και εστειλα στην ΕΕΤΤ τα παραστατικα πληρωμης και το λογο διακοπης και οτι ειχα απο χαρτια και μεσα σε 1 εβδομαδα μου ειχαν επιστρεψει τα χρηματα

nmavro73
18-06-09, 09:28
<<Μολις εφυγε ο τεχνικος. Μπορω να πω οτι ηταν αψογος και στην συμπεριφορα του και στην δουλεια του. Πρωτη φορα μου ετυχε στην forthnet αυτο. Βρηκε ενα πιθανο βραχυκυκλωμα στα 150 μετρα και θα το δηλωσουν στον ΟΤΕ. Και οτι θα διορθωθει μεχρι την αλλη παρασκευη το πολυ. Αν παλι δεν γινει κατι την καταγγελια την εχω ετοιμη γραμμενη απο τωρα.>>

Ακριβως τα ιδια και σε μενα πριν 1-2 χρονια το εδωσαν στον ΟΤΕ ο ΟΤΕ ειπε οτι δεν εχω βλαβη και τελος οταν επεμεινα γιατι ημουν και πελατης του ΟΤΕ ειπαν οτι δεν βλεπουν βλαβηηταν η εποχη που ειχε βγει η γνωστη διαφημηση επισης ειπαν οτι και αν ακομα εχει δεν σκαβουν για ενα καταναλωτη αφου internet εχεις εστω και ετσι οποτε κανε καταγγελια κατευθειαν και φυσικα μετραει και η εποικοινωνια μεσω email ειναι νομικα κατοχυρωμενη

οσο για τα 70 μην μασας οταν διακοψεις αστουσ να χτυπιουνται και σε μενα τα ιδια εκαναν και τα πληρωσα και εστειλα στην ΕΕΤΤ τα παραστατικα πληρωμης και το λογο διακοπης και οτι ειχα απο χαρτια και μεσα σε 1 εβδομαδα μου ειχαν επιστρεψει τα χρηματα

Καμιά τελεία για να το διαβάσουμε :whistle:;Είναι λίγο μονορούφι έτσι

dantekavala
18-06-09, 12:35
To mail που τους εστειλα χθες ειναι αυτο:
Απο 5 Νοεμβριου που ξεκινησε η συνεργασια μας ξεκινησαν και τα προβληματα.
Δεν παραπονιεμαι για τις χαμηλες ταχυτητες απο την στιγμη που με ενημερωσατε
οτι η ταχυτητα θα ειναι ΕΩΣ 24ΜΒ, αλλα το τις περισσοτερες ημερες της εβδομαδας
ιντερνετ ειχα το πρωι εως τις 12-1 και το βραδι μετα τις 9.
Ενδιαμεσα δεν ειχα καθολου ιντερνετ εκτος απο λιγα λεπτα.

Τοσους μηνες επιμενατε οτι ειναι προβλημα της πολυκατοικιας.
Μετα την σημερινη επισκεψη του τεχνικου αποδειχτηκε οτι το προβλημα
ηταν βραχυκυκλωμα καπου στην γραμμη εκτος πολυκατοικιας.
Σας παραθετω συνημενο και το δελτιο επισκεψης τεχνικου.
Επιθυμω λοιπον να μου πιστωσετε ενα ποσο για ολους αυτους τους μηνες
που λαμβανα "μισες" υπηρεσιες καθως να σας ενημερωσω οτι θα περιμενω
απαντηση απο το τμημα βλαβων αυτες τις 10 εργασιμες μερες ωστε να εχω
μια πληρη εικονα του προβληματας για να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Θα ηθελα η απαντηση σας να ειναι γραπτη με mail ωστε να μπορεσω να την
παραθεσω στην καταγγελια.


Οι ημερομηνιες επικοινωνιας μαζι σας ειναι 10-12-2008, 21-1-2009, 21-2-2009,
9-4-2009 με mail και τηλεφωνικα σχεδον καθε βδομαδα.

Και η απαντηση που πηρα σημερα το πρωι:
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε προχωρήσει σε δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ για το πρόβλημα της γραμμής σας. Ζητούμε την κατανόηση σας για το χρόνο που απαιτείται ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάστασή της.

Ουτε μια αναφορα για την πιστωση. Εννοειτε πως τους εστειλα ξανα και τους ειπα οτι την πιστωση την ζηταω για τους μηνες που περασαν και οχι για τις μερες που θα κανει να φτιαχτει η βλαβη. Και τους λεω να κοιταξουν παλι το αιτηνμα μου για πιστωση. Αρχιζω να παρακαλαω να μην λυθει η βλαβη με την πρωτη ωστε να εχω δικαιολογια να κανω αιτηση απενεργοποιησης

nmavro73
18-06-09, 13:16
Σιγά μην σου δώσουν!Θα σου πουν ότι δεν δικαιούσαι αφού έχεις νετ

dantekavala
18-06-09, 13:17
Αυτο ειναι το θεμα. Οτι ιντερνετ ειχα 3-4 ωρες την ημερα. Δεν το ζηταω για τις χαμηλες ταχυτητες

stefkon
19-06-09, 16:57
Τους εστειλα mail και τους ζητησα να μου πιστωσουν ενα μερος απο τους λογαριασμους αυτων των μηνων. Και τους ενημερωσα οτι μολις ξεκαθαρισει και το προβλημα με την βλαβη θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Αν δεν διορθωθει οπως μου ειπαν μεχρι την αλλα Πεμπτη δεν θα μπω στην διαδικασια να δηλωνω συνεχεια βλαβη μεχρι να αποφασισουν να το φτιαξουν. Θα κανω αιτηση για διακοπη και θα προσπαθησω να μην πληρωσω τα 70Ε

Μην μασάς.
Ξαναστείλε τους mail, περιγράφοντας πάλι την βλάβη λεπτομερώς, και λέγοντας ότι δεν είχες Internet όλους αυτούς τους μήνες, παρά μόνο μερικές ώρες το πρωί ή το βράδυ και ζητώντας να σου κάνουν "πίστωση" για όλους αυτούς τους μήνες που έχεις το πρόβλημα, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.
Άμα συνεχίσεις να τους στέλνεις mail, στο τέλος θα "αναγκαστούν" να σου την κάνουν.
Για την βλάβη θα περιμένεις έτσι και αλλιώς, αλλά θα πιέσεις να σου κάνουν και την πίστωση άμεσα.
Δεν είναι και λίγα τα χρήματα.
Βασικά αυτό γίνεται μέσω του λογιστηρίου της, που είναι για τα μπάζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.