PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x με άλλο modem

alex2005gr
17-06-09, 13:18
**ελπίζω να το έβαλα στο σωστό section **
καλησπέρα , επειδή μετακόμισα και η hol ήθελε ενα μήνα για μεταφορά , αποφάσισα να πάω στον οτέ ktlp ktlp,,
έχω κάνει σύνδεση 8 mbps ωστόσο επειδή είχα modem το
fritz box fon wlan 7140
δεν πήρα το modem του οτε
τέλως πάντων το θέμα είναι ότι στο modem μου γράφει dsl speed μόνο 2.5k ενώ χρησιμοποιώ τους κωδικούς της hol ακόμα γιατιί του conn-x δεν έχουν και δεν μπορώ να τους ενεργοποιήσω .
--->μία προτεινόμενη ιδέα από αυτούς ήταν να χρησιμοποιήσω ένα άλλο ενδύρματο modem να για ενεργοποιήσω τους τους κωδικούς στον υπολογιστή και /. mpla mpla mpla./
Απλώς το ερωτημά μου είναι το εξης : :hmm:
¨να κάνω όλα αυτά θα γίνει τίποτα ? θα πίασω κανονική ταχύτητα παρ'ολο που το modem λέει dsl speed 2.5 ή να πάω να αγοράσω το modem απο τον οτε?
ευχαριστώ
**p.s. αν είναι να κάνω το πρώτο θα ήθελα και λίγη βοήθεια plx :D **:hmm:

pskouras
17-06-09, 13:22
γράψε Ελληνικά Απαγορεύονται τα greeklish

alex2005gr
17-06-09, 13:38
γράψε Ελληνικά Απαγορεύονται τα greeklish

ok ελπίζω να το διόρθωσα ;)

030366
17-06-09, 13:39
Δεν χρειάζεται να πάρεις modem, αφού έκανες αίτηση θα σου δώσουν ούτως η άλλως.

alex2005gr
17-06-09, 13:43
Δεν χρειάζεται να πάρεις modem, αφού έκανες αίτηση θα σου δώσουν ούτως η άλλως.

όχι δεν είναι εκεί το θέμα διάλεξα το δώρο και όχι το modem άρα να πάω να το αγοράσω ή μπορώ να ρυθμίσω το δικό μου ?

pskouras
17-06-09, 13:44
Παντος εγω εβαλα σε ενα σπιτι με conn-x το μοντεμ που εχεις απο χολ και δουλευε κανονικα,
Απλα ομως εβαλα τους κωδικους απο το conn-x,

treli@ris
17-06-09, 13:45
Οποιοδηποτε router μπορει να δουλεψει με οποιαδηποτε εταιρεια χωρις κανενα προβλημα. Περιμενε τους κωδικος του connx, δε χρειαζεται να αλλαξεις ή να αγορασεις (απο τη στιγμη που στο δινουν δωρεαν) αλλη συσκευη.

alex2005gr
17-06-09, 13:49
ευχαριστώ παιδιά αλλα δεν πίανει ταχύτητα και οι τους κωδικούς παρ'οτι τους έχω δεν μπορώ να τους χρησιμοποιήσω γιατί δεν έχουν ενεργοποιηθεί ή κάτι τέτοιο ... αρα?

treli@ris
17-06-09, 13:56
Τρεξε ξανα το setup του Fritz βαζοντας τους κωδικους της HOL.

Παρε επισης ενα τηλ στο 134, ισως σου πουνε τους κωδικους.

alex2005gr
17-06-09, 13:57
μα τους έχω τους κωδικούς απλα πήρα τηλέφωνο και μου είπανε οτι χρειάζετε modem conn-x για να ενεργοποιήσω τους κωδικούς... αλλο φρουτο!!!
εμένα αυτο με απασχολεί DSL is available (DSL synchronization exists with 2304/384 kbit/s).
το dsl δεν έχει σχέση με την γραμμή ? ότι κωδικούς και να βάλω αυτο θα μου βγάζει ... άρα η ταχυτητά μου θα ανέβει?

terko
17-06-09, 13:58
Μπες εδώ http://www.otenet.gr/hd/ και κάνε ενεργοποίηση λογαριασμού.

alex2005gr
17-06-09, 14:03
Μπες εδώ http://www.otenet.gr/hd/ και κάνε ενεργοποίηση λογαριασμού.

το δοκίμασα πολλές φορές αλλά μου βγάζει αυτο ¨Τα στοιχεία που εισάγατε δεν είναι σωστά!

Προσπαθήστε ξανά!

τους κωδικούς τους έλεγχξα αρκετές φορές

reinenuts
17-06-09, 14:40
Παιδιά ψυχραιμία! Μην του λέμε άσχετα!!
Οι κωδικοί του connx δεν ενεργοποιούνται από ιστοσελίδα όπως παλιά που διάλεγε ο συνδρομητής.. Από τον Δεκεμβρη του 2008 και μετά δίνονται στον συνδρομητή με το που κάνει την αίτηση κι ενεργοποιούνται εντός μίας ημέρας το πολύ...Αν εσύ τώρα έχεις κάνει αίτηση εδώ και πολλές μέρες τότε παίζει δυσλειτουργία...κάλεσε 8011135555 να στο φτιάξουν.

pana8a
17-06-09, 15:13
Στην υποδοχή του dsl είναι συνδεδεμένο ένα καλώδιο που διακλαδώνεται σε δύο?
Αν είναί έτσι, πές πώς τα έχεις συνδέσει?

alex2005gr
17-06-09, 17:48
ναι έτσι είναι , αλλά έχω συνδέσει μόνο το γκρί και όχι το μαύρο γιατί έτσι δεν μου πιάνει η dsl γραμμή

........Auto merged post: alex2005gr πρόσθεσε 14 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

to problima lithike * kapws* apo mono tou... tora pou pws pote giati den kserw,,, oute kan ti kodiko (hol i conn-x den ksero ti exo balei) !!! :worthy::hmm:
koulo? speedtest : ISP : Hellas On Line S.A.

........Auto merged post: alex2005gr πρόσθεσε 14 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

tora pali 2.3k to dsl.. mperdeyome....

pana8a
17-06-09, 18:13
ναι έτσι είναι , αλλά έχω συνδέσει μόνο το γκρί και όχι το μαύρο γιατί έτσι δεν μου πιάνει η dsl γραμμή

........Auto merged post: alex2005gr πρόσθεσε 14 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

to problima lithike * kapws* apo mono tou... tora pou pws pote giati den kserw,,, oute kan ti kodiko (hol i conn-x den ksero ti exo balei) !!! :worthy::hmm:
koulo? speedtest : ISP : Hellas On Line S.A.

........Auto merged post: alex2005gr πρόσθεσε 14 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

tora pali 2.3k to dsl.. mperdeyome....

Θα πρέπει να περιμένεις να γίνει η συνδεση με τον ΟΤΕ.
Οταν γίνει η σύνδεση με τον ΟΤΕ θα δεις οτι δεν μπορείς να συνδεθείς στο internet γιατί θα έχεις username και password της HOL.
Οπότε βάζεις username και password (του ΟΤΕ) και θα είσαι οκ.

alex2005gr
17-06-09, 21:03
τώρα έχω συνδεδεμένο και το μαύρο καλώδιο αλλα είμαι οκ.
το θέμα ειναι : οτι για να έχω internet πρέπει να βάζω τον κωδικό και username της hol
όποτε δοκιμάζω με το user/pass απο το conn-x έχει dsl αλλα δεν έχει internet και λέει invalid username
αλλα γιατί όταν στο my.otenet.gr βάζω τα στοιχεία μου , μου λέει οτι είναι λάθος? αυτο δεν καταλαβαίνω
μήνυμα μου έστειλαν την τρίτη .
ευχαριστώ πολύ
** δεν είναι stable όμως με την hol , με πετάει που και που .

nongrata
17-06-09, 22:00
To 7140 είναι ADSL 2+ οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι μην είναι κλειδωμένο από τη HOL και δουλεύει μόνο με αυτή. Πρέπει λοιπόν να ξαναδείς τα settings του. Ρώτησε γι αυτό στο τμήμα της φόρουμ που αναφέρεται στη HOL.

Τώρα αυτό με τους κωδικούς δεν το κατάλαβα. Εμένα η σύνδεση έγινε 2-3 μέρες πριν μου στείλουν Modem και κωδικούς. Πήρα τηλ και τους είπα ότι έχω δικό μου και θέλω τους κωδικούς. Με καθοδήγησαν τηλεφωνικά και έφτιαξα κωδικούς με τους οποίους μπήκα στο internet. Έχω το fritz 7170. Το ρούτερ του ΟΤΕ είναι ακόμη στο κουτί άθικτο και το κρατάω για ρεζέρβα.

alex2005gr
18-06-09, 00:36
eyxaristo tha to dokimaso , tora an einai klidomeno to modem....

treli@ris
18-06-09, 00:43
To Fritz (αλλα και το NetFaster πλεον) δεν ειναι κλειδωμενα και δουλευουν σε οποιοδηποτε παροχο. Ελεγμενο :)

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.