PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι routers δίνει αυτή τη περίοδο η Forthnet;



cdokolas
17-06-09, 16:48
Θα ήθελα να μάθω τι routers δίνει αυτή τη περίοδο η Forthnet (σκέφτομαι να φύγω από τη Tellas). Περισσότερο με ενδιαφέρει το wireless router.

Ευχαριστώ όλους.

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει αρνητικά σχόλια για το δικό του router (αρκεί να είναι ένα από αυτά που δίνει τώρα η Forthnet), με ενδιαφέρουν.

Billmg81
17-06-09, 17:01
Επειδή έτυχε να πάω σήμερα σε ένα κατάστημα FORTHnet να πληρώσω τον λογαριασμό μου είδα που έκαναν μπροστά μου αίτηση κάποιοι νέοι πελάτες & με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως έδιναν τα THOMSON SpeedTouch TG585v7! Περισσότερες πληροφορίες εδώ ---> http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=7721

Υ.γ:Δεν γνωρίζω πολλά για το συγκεκριμένο router αλλά σίγουρα κάποιοι που το έχουν μπορούν να σου πούνε γνώμες & εντυπώσεις! Βέβαια μπορείς να βρεις τα πάντα & από εδώ---> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

RASTAVIPER
17-06-09, 22:18
Τελικά μετά από επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι, ανακάλυψα ότι η διακοπή στο ίντερνετ οφείλεται από το USR 9107.
Ο τεχνικός μου είπε ότι αν πάω το παλιό Crypto F200 πίσω στη Forthnet, παίζει να μου δώσει άλλο για αντικατάσταση.
Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση αν πάω σε Forthnet Shop να μου δώσουν άλλο?

spsomas
17-06-09, 22:33
Τελικά μετά από επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι, ανακάλυψα ότι η διακοπή στο ίντερνετ οφείλεται από το USR 9107.
Ο τεχνικός μου είπε ότι αν πάω το παλιό Crypto F200 πίσω στη Forthnet, παίζει να μου δώσει άλλο για αντικατάσταση.
Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση αν πάω σε Forthnet Shop να μου δώσουν άλλο?

Τζαμπέ χλωμό αλλά κοίτα και αυτό
http://www.forthnet.gr/media/katalogoi%20forthnet/katalogos_iouniou_09.pdf
εγώ πάντως πριν κανένα μήνα πήγα και πήρα το Thomson speedtouch 585v7 προσφορά με 53€, από το κατάστημά τους.

RASTAVIPER
18-06-09, 10:44
Τελικά αγγούρια..50€ το δίνουν.
Αξίζει ρε παιδιά αυτό το Thomson?Κάνει δουλειά με forthnet και για καλά Pings στα games?
Ή να κοιτάξω για κανένα άλλο?

hemlock
18-06-09, 10:49
Τελικά αγγούρια..50€ το δίνουν.
Αξίζει ρε παιδιά αυτό το Thomson?Κάνει δουλειά με forthnet και για καλά Pings στα games?
Ή να κοιτάξω για κανένα άλλο?
Αν εχεις προβληματικη γραμμη τοτε (πιθανως) να σε σωσει....Βεβαια απο την αλλη μερια θα πρεπει να ιδρωσεις για να καταλαβεις πως δουλευει ,οπως και σε παρα πολλες επιμερους ρυθμισεις θα πρεπει να ανοιξεις και κονσολα...
Εγω ΔΕΝ θα το εβαζα ξανα πανω στα μηχανακια μου.;)

gtl
18-06-09, 10:54
Τελικά αγγούρια..50€ το δίνουν.
Αξίζει ρε παιδιά αυτό το Thomson?Κάνει δουλειά με forthnet και για καλά Pings στα games?
Ή να κοιτάξω για κανένα άλλο?

To Speedtouch 585 είναι το σταθερότερο router της αγοράς. Σε προβληματικές γραμμές κυριολεκτικά δεν παίζεται - εκεί που τα άλλα αποσυνδέονται δέκα φορές την ημέρα, αυτό χάνει την σύνδεση μια φορά το δεκαπενθήμερο (το παράδειγμα από προσωπική εμπειρία και σύγκριση με 3com).

Από εκεί και πέρα, θαύματα δεν κάνει βέβαια. Αν η Forthnet έχει μπουκωμένη σύνδεση με το εξωτερικό και υψηλά pings, κανένα router δεν θα σώσει την κατάσταση.

hemlock
18-06-09, 10:56
To Speedtouch 585 είναι το σταθερότερο router της αγοράς.
Νομιζεις λαθος....;)
Στη δικη μου γραμμη το zyxel βλεπει 22 μεγαμπιτα και το 585 v6 εβλεπε μοναχα 16....(ουτε καν εκανε/κανει αποσυνδεση το zyxel)...

manicx
18-06-09, 14:50
Τελικά αγγούρια..50€ το δίνουν.
Αξίζει ρε παιδιά αυτό το Thomson?Κάνει δουλειά με forthnet και για καλά Pings στα games?
Ή να κοιτάξω για κανένα άλλο?

Για pings ξέχνα το. Θαύματα δεν γίνονται. Επίσης, με το ST έχω δει ότι δίνει περίπου 4ms παραπάνω από άλλα routers για Ping στον ίδιο server.

anepro
18-06-09, 19:24
Τελικά αγγούρια..50€ το δίνουν.
Αξίζει ρε παιδιά αυτό το Thomson?Κάνει δουλειά με forthnet και για καλά Pings στα games?
Ή να κοιτάξω για κανένα άλλο?

Προτείνω το siemens sl2-141. Το δίνουν με 49 ευρώ στα καταστήματα 4νετ. Συνεργάζεται με το DMT tool και είναι ιδανικό για προβληματικές γραμμές. Σου μιλάω εκ πείρας.

zartman
19-06-09, 09:08
Νομιζεις λαθος....;)
Στη δικη μου γραμμη το zyxel βλεπει 22 μεγαμπιτα και το 585 v6 εβλεπε μοναχα 16....(ουτε καν εκανε/κανει αποσυνδεση το zyxel)...

Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά από την αλλαγή μόνο router; Ή πρέπει να βρούμε με κάποιο τρόπο ότι μάρκα υπάρχει και να δοκιμάζουμε..:hmm:

hemlock
19-06-09, 10:18
Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά από την αλλαγή μόνο router; Ή πρέπει να βρούμε με κάποιο τρόπο ότι μάρκα υπάρχει και να δοκιμάζουμε..:hmm:
Ετσι λειτουργουν τα ρουτέρια....Κανενα δεν συχγρονιζει ιδια με καποιο αλλο...
Απλα τωρα η συγκριση Zyxel/speedtouch ειναι ουσιαστικα τα ακρα...
Δηλαδη το μεν zyxel αν εχεις καλη γραμμη θα βαρεσει κοφτες (:p) το μεν speedtouch θα συχγρονισει ποιο κατω (αλλα χωρις κοφτες) και ειναι απο τα μηχανακια που θα σε "βοηθησουν" σε προβληματικες γραμμες πχ σε περιπτωσεις μακρυα απο το DSLAM....

anepro
19-06-09, 16:27
Έτσι είναι :oneup:

tombras
23-06-09, 15:19
Προτείνω το siemens sl2-141. Το δίνουν με 49 ευρώ στα καταστήματα 4νετ. Συνεργάζεται με το DMT tool και είναι ιδανικό για προβληματικές γραμμές. Σου μιλάω εκ πείρας.

συμφωνω ,το εχω δοκιμασει απο φιλο και ειναι αψογο ,περιμενω την forthnet να το φερει (49ευρω) για να το παρω

edm0d0n
24-06-09, 11:12
Γεια σας.... Ειμαι φοιτητης και μετακομίζω απο athens στην πάτρα!!!! Και μου έχει μεινει το wireless router ενα speedtouch thomson!!!! Σκέφτομαι να βάλω forthnet... Γινεται να δουλεψει χωρίς να αγοράσω καινούργιο ή είναι κλειδωμένο?

psytransas
24-06-09, 12:32
Προτείνω το siemens sl2-141. Το δίνουν με 49 ευρώ στα καταστήματα 4νετ. Συνεργάζεται με το DMT tool και είναι ιδανικό για προβληματικές γραμμές. Σου μιλάω εκ πείρας.

+1 και απο εμενα. Αριστο μηχανακι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.