PDA

Επιστροφή στο Forum : web server



giwrgis
26-01-06, 03:16
Γειά χαρά σε όλες και όλους...

έχω μια μικρή απορία, έχω εγκατεστημένο apache web server στον Η/Υ μου και θέλω να φαίνεται η σελίδα μου στο internet. Μήπως ξέρει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο netroute2 που έχω; Έχω lan και όταν από τον έναν Η/Υ δίνω το IP αυτού που τρέχει τον apache βλέπω κανονικά τη σελίδα. Είναι όμως NAT και δε φαίνεται στο Internet πως μπορώ να κάνω την αντιστοίχηση στον router έτσι ώστε να μπορώ να την δώ από οπουδήποτε;

Υ.Γ. Δεν έχω static IP αλλα δεν με πειράζει μπορώ και βλέπω το IP που έχω κάθε φορά.

Ευχαριστώ...

pHuNkY
03-02-06, 11:31
Υποθέτω ότι απλά ανοίγεις το αντίστοιχο port που έχεις βάλει να 'παίζει' o Apache (το default είναι 80).

hadderakk
03-02-06, 11:40
Θες να το κανεις με Dynamic DNS, ωστε να μη χρειαζεται να ξερεις την ΙP σου για να σε βλεπουν; {δηλ. να βαζεις justaname.dynxxx.net και να βγαινει το σιτε σου}

plouf
12-02-06, 13:55
πας WAN Connections επιλέγεις Firewall και βάζεις
Rule Type: DNAT
Port: 80 IP: του Η/Υ σου Protocol: tcp

jacobgr
12-03-06, 17:46
Ναι βρε παιδιά αλλά παίζει αυτό? Το παλεύω εδώ και αρκετό καιρό και δεν παιρνάει στο PC.
Υπάρχει κάποιος που το δοκίμασε και δουλεύει με netroute2 & HOL?
To ίδιο πρόβλημα έχω και για FTP (port 21).

fadasma
12-03-06, 20:21
Δοκίμασε να αλλάξεις την πόρτα, ρύθμισε και την καινούργια πόρτα στο forward και δες αν έτσι παίζει. Το λέω μπας και κόβει τις πόρτες η hol.

jacobgr
12-03-06, 21:07
Αλλαξα πορτες και σε FTP και σε web αλλα δεν περνάει.
Απλά για επιβεβαίωση απο κάποιον που το δοκίμασε και δούλεψε:
Κάνω DNAT την πορτα που θέλω (80) στην IP του PC που τρέχει ο web server, και save.
Θέλει κάτι άλλο ?

fadasma
12-03-06, 23:48
Δοκίμασε να κάνεις port range forwarding βάζοντας start & end port την ίδια Ip, αυτή του server σου.

jacobgr
13-03-06, 17:29
Πως το κάνεις αυτο στο NetRoute2 ????

papajohn
15-03-06, 17:55
Δεν γίνεται στο netroute το port range forewarding

alexandros
18-03-06, 02:46
Για δοκιμασε και αυτό, πρέπει να του ανοίξεις το port 80 εκτός απο το dnat που έχεις κάνει:

iptables -A INPUT -p tcp -i ppp0 --dport 80 --sport 1024:65535 -m state --state NEW -j ACCEPT

και μετά θα δοκιμάσεις να δεις το pc σου από άλλο pc και όχι από το δικό σου βάζοντας την εξωτερική σου ip.

alala321
20-03-06, 14:37
Μπορείς και από το δικό σου PC να δεις ότι παίζει ο web-server, αν έχεις telnet account κάπου
,οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παλαιολιθικό text-based browser που λέγεται lynx (για να θυμούνται οι παλιοί ... :p )

lynx IPaddress
lynx yourdomain.dyndns.org

@ ADSLgr.com All rights reserved.