PDA

Επιστροφή στο Forum : περιορισμένος χώρος στο linux



vril
18-06-09, 13:23
Είμαι αρχάριος στο linux και εγκατέστησα τη διανομή ubuntu 9.04. Πραγματοποίησα την εγκατάσταση αφήνοντας τις προεπιλογές στο παράθυρο διαλόγου, μιας και δε γνωρίζω προκειμένου να επέμβω, και όταν ολοκληρώθηκε διαπίστωσα ότι οι διάφοροι φάκελοι έχουν ελεύθερο χώρο μόλις 80 mb. Προηγουμένως είχα επαναλάβει τη διαδικασία αρκετές φορές για ποικίλους λόγους που κρίνω περιττό να αναφέρω. Πως το ρυθμίζω, λοιπόν, αυτό;

jim_p
18-06-09, 13:31
Επειδη η εγκατασταση του ubuntu γινεται και μεσα απο τα windows, και επειδη οπως λες εισαι αρχαριος, μηπως την εκανες ετσι?

Αν ναι, παιζει το wubi να δεσμευσε Χ GB απο το σκληρο σου για να κανει ενα "partition" (βασικα pre-allocated space ειναι) και να σε αφησε με λιγο χωρο στο partition/σκληρο των windows.

Simpleton
18-06-09, 13:36
Για ποιους φακέλους μιλάμε;

_sleeper
18-06-09, 14:55
κ μένα wubi μου βρωμάει εδώ.

vril
18-06-09, 15:21
Επειδη η εγκατασταση του ubuntu γινεται και μεσα απο τα windows, και επειδη οπως λες εισαι αρχαριος, μηπως την εκανες ετσι?

Αν ναι, παιζει το wubi να δεσμευσε Χ GB απο το σκληρο σου για να κανει ενα "partition" (βασικα pre-allocated space ειναι) και να σε αφησε με λιγο χωρο στο partition/σκληρο των windows.
Δεν ξέρω, άφησα τις προεπιλογές όπως ήταν. Από την άλλη, δεν θυμάμαι ο οδηγός εγκατάστασης να παρείχε δυνατότητα να επιλέξεις partition.

........Auto merged post: vril πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για ποιους φακέλους μιλάμε;
/home, /etc, /bin κλπ.

........Auto merged post: vril πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κ μένα wubi μου βρωμάει εδώ.
Το πακέτο είχε όντως ένα wubi.exe.

jim_p
18-06-09, 17:57
Το "πακετο", που καθε αλλο παρα πακετο ειναι, ειναι ενα .iso αρχειο και τα .iso αρχεια προοριζονται για εγγραφη σε δισκακια. Αν τωρα στα windows το βλεπεις με το εικονιδιο του winrar, φταινε και τα windows που αποκρυπτουν την καταλληξη του αρχειου, φταει και το winrar που δεν εχει μεριμνησει για διαφορετικο εικονιδιο.

Το γραφεις λοιπον το .iso σε χαμηλη ταχυτητα σε ενα δισκακι και με αυτο κανεις boot το pc σου. Ολα τα αλλα ειναι αυτονοητα απο εκει και μετα.

WAntilles
18-06-09, 18:02
Είμαι αρχάριος στο linux και εγκατέστησα τη διανομή ubuntu 9.04. Πραγματοποίησα την εγκατάσταση αφήνοντας τις προεπιλογές στο παράθυρο διαλόγου, μιας και δε γνωρίζω προκειμένου να επέμβω, και όταν ολοκληρώθηκε διαπίστωσα ότι οι διάφοροι φάκελοι έχουν ελεύθερο χώρο μόλις 80 mb. Προηγουμένως είχα επαναλάβει τη διαδικασία αρκετές φορές για ποικίλους λόγους που κρίνω περιττό να αναφέρω. Πως το ρυθμίζω, λοιπόν, αυτό;

Δηλαδή δέχεσαι ότι σου πασάρουν σαν προεπιλογή, χωρίς καν να τις διαβάσεις;

Και είναι αυτό υπεύθυνη στάση χρήστη;

Κι σου έλεγε θα παρτισιονάρω-φορμάρω όλο σου το δίσκο, θα το δεχόσουν;

Eruyome(MMXGN)
18-06-09, 19:03
Είμαι αρχάριος στο linux και εγκατέστησα τη διανομή ubuntu 9.04. Πραγματοποίησα την εγκατάσταση αφήνοντας τις προεπιλογές στο παράθυρο διαλόγου, μιας και δε γνωρίζω προκειμένου να επέμβω, και όταν ολοκληρώθηκε διαπίστωσα ότι οι διάφοροι φάκελοι έχουν ελεύθερο χώρο μόλις 80 mb. Προηγουμένως είχα επαναλάβει τη διαδικασία αρκετές φορές για ποικίλους λόγους που κρίνω περιττό να αναφέρω. Πως το ρυθμίζω, λοιπόν, αυτό;

Καταρχήν, απάντησε καθαρά στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Απο μέσα απο τα windows έκανες την εγκατάσταση; Και αν ναι πως; Πες ακριβώς (πχ έτρεξα εκείνο το πρόγραμμα) έχει σημασία, μεγάλη.

2. Σε linux κατάφερες να μπείς;

@ ADSLgr.com All rights reserved.