PDA

Επιστροφή στο Forum : Info: Επιλογή codec για VoIP συνδέσεις



cosmos
26-01-06, 10:05
Αν έχετε κάποιο ADSL και δεν ξέρετε τι codecs να επιλέξετε για καλή ποιότητα φωνής και γιατί, ίσως θα σας βοηθούσαν τα εξής (τα οποία γράφονται από VoIP-αδαή χρήστη όμως, οπότε μην τα πέρνετε και τις μετρητοίς).

Παρακάτω διαχωρίζω σε "καλές" και "κακές" συνδέσεις. Χρειάζεται εδώ μία σημαντική διευκρίνηση. Με τον όρο "σύνδεση", δεν εννοώ μόνο το κομμάτι από εσάς έως το Ιnternet, αλλά γενικότερα από εσάς προς τον συνομιλητή σας. Έτσι:
μία σύνδεση από εσάς προς ένα κανονικό τηλέφωνο είναι καλή, αν το "δικό σας" ας πούμε κομμάτι (το Internet-ικό) είναι καλό/σταθερό
μία σύνδεση από εσάς προς ένα επίσης VoIP χρήστη είναι καλή αν και οι δύο έχετε καλή Internet-ική σύνδεση (σημ: είναι αρκετή χοντράδα να μιλάω εδώ για δική μου/δική σου Internet-ική σύνδεση, αλλά προς χάρην απλότητας δε θα αναλύσω παραπάνω)
μία σύνδεση άπό εσάς προς ένα επίσης VoIP χρήστη είναι κακή αν είτε ο ένας είτε ο δεύτερος χρήστης έχει προβληματική σύνδεσηΜε τις παραπάνω διευκρινήσεις προχωράμε στο ζουμί:

1. Καλές συνδέσεις, χωρίς packet loss και/ή υπερβολική χρήση bandwidth - Κλήσεις κυρίως προς το τηλεφωνικό δίκτυο (POTS)
1.1 ADSL XXX/128 και παραπάνω: Αν έχετε ADSL XXX/128, τα G.711 είναι μία καλή αρχή αν έχετε κάποιο δωρεάν softphone (Χ-lite, SJPhone). Προτιμήστε το G.711A για κλήσεις προς Ελλάδα/Ευρώπη και το G.711u για κλήσεις προς Αμερική. Αν πάντως έχετε ΑΤΑ ή softphone που υποστηρίζει G.729, προτιμήστε το.
1.2 ISDN 64 και 128: Όπως 1.1
1.3 PSTN: Αν σας "παίρνει" τότε G.729, αλλιώς G.723 ή iLBC με αυτή τη σειρά.


2. Καλές συνδέσεις, χωρίς packet loss και/ή υπερβολική χρήση bandwidth - Κλήσεις κυρίως προς το άλλους χρήστες VoIP
2.1 ADSL XXX/128 και μεγαλύτερες: Προτιμήστε G.729, G.711, iLBC
2.3 ISDN 64 και 128: Όπως 2.1
2.4 PSTN: Όπως 1.3

3. Προβληματικές γραμμές, με packet loss και/ή υπερβολική χρήση bandwidth
Διαλέξτε iLBC ανεξαρτήτως σύνδεσης.

Για να μπορέσετε να κάνετε τις παραπάνω ρυθμίσεις ας γνωρίζετε ότι κάθε softphone, ΑΤΑ, router με ΑΤΑ έχει 2 πράγματα σε σχέση με τους codecs:
1) Ποιοί θέλετε να είναι ενεργοί και
2) Με ποια σχετική προτεραιότητα θέλετε να χρησιμοποιούνται

Φυσιολογικά θα σας έφτανε το 2, δηλαδή να βάλετε τους codec με σειρά τον προτιμητέο σας να είναι πρώτος κτλ. Αλλά η επιλογή codec προκύπτει μέσα από μια διαδικασία "συμφωνία" με το αντίστοιχο VoIP phone που καλείται. Οπότε για να είστε σίγουροι, απενεργοποιήστε ((1) παραπάνω) τα codecs που δε χρειάζεστε. Λ.χ. στο Χ-Lite από τη βασική του οθόνη έχω "γκριζάρει" τα G.711 και το GSM και έχω ενεργοποιήσει το codec που θέλω να επιλέγεται (iLBC).

Σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτες, τα παραπάνω είναι 10% πράξη και 90% σοφιστεία (η οποία περιλαμβάνει και ολίγην γνώση). ;)



Ποιότητα φωνής σε καμπανάουα γραμμή
Ένα καλό ερώτημα είναι ποιο codec δίνει την καλύτερη ποιότητα. Σύμφωνα με test της Cisco (http://www.cisco.com/en/US/tech/tk652/tk698/technologies_tech_note09186a0080094ae2.shtml), κάποια γνωστά codec της σειράς G, εξετάστηκαν με τυφλά test, όπου μετρήθηκε η μέση ποιότητα του καθενός (Mean Opinion Score - MOS) :
Τα G.711 είναι τα καλύτερα (πράγμα λογικό γιατί είναι τα στάνταρ codec με τα οποία η φωνή μας ταξιδεύει σε "κλασσική" τηλεφωνία), MOS=4.1
Ακολουθεί το G.729, MOS=3.92
G.723.1 (προσέξτε το .1, δεν είναι το απλό codec G.723) σε 6.3kbps, MOS=3.9
G.726 στα 32kbps (το ίδιο codec χρησιμοποιείται στα ασύρματα τηλέφωνα DECT),MOS=3.85
G.723.1 στα 5.3kbps, MOS=3.8Προσέξτε όμως ότι:
1) Τα παραπάνω αφορούν τέλειες γραμμές, με άπλετο bandwidth, χωρίς packet loss
2) Ένα codec που θα μπορούσε να δώσει καλύτερη ποιότητα είναι το G.722 στο οποίο η φωνή δειγματοληπτείται με διπλάσια συχνότητα. Σε κλασσική τηλεφωνία δεν είναι χρήσιμο γιατί από την άλλη πλευρά το σταθερό τηλέφωνο που μιλάμε παίζει με G.711, οπότε και δεν υπάρχει διαλειτουργικότητα. Είναι χρήσιμο όμως για καθαρά internet calls, πράγμα που κάνει και το Skype με το δικό του wideband codec.
3) Εδώ θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς: γιατί δεν παίζουμε μόνο με G.711; Για δύο λόγους. Πρώτον, η αντοχή σε packet problems. Από τα παραπάνω μόνο το G.729 είναι ανθεκτικό σε bit errors. Δεύτερον, το απαιτούμενο bandwidth, σύμφωνα με το οποίο τα G.711 θέλουν τον αγλέουρα, το G.729 κάμποσο λιγότερο και τα G.723.1 ακόμα λιγότερο...

Παρεπιμπτόντως, πολύ καλό και το πινακάκι εδώ: http://www.en.voipforo.com/codec/codecs.php

Πως επηρεάζουν τα μεγαλύτερα πακέτα φωνής το bandwidth

Αν έχετε πρόβλημα περιορισμού πακέτων λόγω ΟΤΕ, τότε ίσως έχετε προβλήματα με τη μεταφορά φωνής.

Εδώ θέλει λίγο και κάποιες εξηγήσεις. Για όλα τα codec, ένα πακέτο IP από default ενθυλακώνει 20msec φωνής (προσέξτε ότι μιλάμε για χρόνο και όχι για bytes). Όμως τα περισσότερα codec (λ.χ. iLBC, G.711, G.726-32, G.729) δέχονται και ρύθμιση ώστε το κάθε πακέτο να κουβαλά 50% περισσότερο χρόνο ομιλίας (30msec) με μικρό "τίμημα" στην καθυστέρηση.

Έτσι, λ.χ., οι απαιτήσεις των γνωστών G.711A/u και G.729 διαμορφώνονται σε IP επίπεδο ως ακολούθως:
Φορτίο|Δείγματα ανά δευτ.|IP header|UDP header|RTP header|φορτίο|συν. μεγ. πακέτου|bps|pps
G.711 20msec|8000|20|8|12|160|200|80000|50
G.711 30msec|8000|20|8|12|240|280|74667|33
G.729 20msec|8000|20|8|12|20|60|24000|50
G.729 30msec|8000|20|8|12|30|70|18667|33

Προσέξτε τη συντριπτική μείωση των πακέτων ανά δευτερόλεπτο, καθώς πηγαίνουμε από τα 20 στα 30msec!

Επειδή δε, οι περισσότεροι αναγνώστες εδώ είναι χρήστες ADSL, ας ξέρουμε δούμε τι γίνεται όταν η παραπάνω πληροφορία μεταφέρεται πάνω σε κελιά ATM.

Κάθε κελί έχει σταθερό μέγεθος 48 bytes. Είτε ένα byte θέλετε να στείλετε, είτε 10, πάλι ένα κελί θα χρειαστείτε. Το παρακάτω πινακάκι λοιπόν μετράει καταγράφει αντίστοιχες τιμές, αλλά στα πλαίσια του τι μεταφέρετε σε επίπεδο ATM (θεωρείτε ότι έχετε PPPoA/VCmux). Για να καταλά
Φορτίο|συν. μεγ. πακέτου (IP)|pps (IP)|κελιά ΑΤΜ/πακ. ΙP|κελλιά/δευτ.
G.711 20msec|200|50|5|250
G.711 30msec|280|33|6|198
G.729 20msec|60|50|2|100
G.729 30msec|70|33|2|66


Tα περισσότερα ΑΤΑ έχουν ρύθμιση για να αλλάξουν το payload από 20 σε 30 msec. Αλλά και η Altec/ΗΟL κάνουν κάτι αντίστοιχο στα i-Call/eVoice (στο πρώτο δυστυχώς αναφέρονται ρυθμίσεις 1-3, από τις οποίες δεν εξάγεται ποια τιμή payload χρησιμοποιείται, ενώ στο 2ο δηλώνεις διάρκεια κατά βούληση).

Αν μπορεί κάποιος admin ας το ενσωματώσει στο πρώτο post.

skyman
26-01-06, 11:16
Χρησιμοποιώ Eyebeam, Xlite και Voipbuster, sipdiscount αλλά κανένας από τους δύο VoIP providers δεν είναι συμβατοί με το ilbc ξέρεις κάποιον που να το υποστηρίζει και φυσικά να αφήνει κλίσεις προς Ελλάδα; Το ilbc είναι σαφώς ότι καλύτερο υπάρχει για εμένα ειδικά σε γραμμές ADSL Ote και σαφώς καλύτερο και από το g729.

sdn
26-01-06, 11:49
Αν έχετε κάποιο ADSL και δεν ξέρετε τι codecs να επιλέξετε για καλή ποιότητα φωνής και γιατί, ίσως θα σας βοηθούσαν τα εξής (τα οποία γράφονται από VoIP-αδαή χρήστη όμως, οπότε μην τα πέρνετε και τις μετρητοίς).

1. Καλές γραμμές, χωρίς packet loss και/ή υπερβολική χρήση bandwidth
1.1 ADSL XXX/128: Αν έχετε ADSL XXX/128, ξεχάστε τα G.711. Θέλουν τουλάχιστον 64kbps, που σε συνδυασμό με τον τρόπο λειτουργίας του ADSL για μικρά πακέτα (όχι, ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ) τα 128kbps του κυκλώματος ADSL δε θα σας φτάσουν. Αν έχετε κάποιο δωρεάν softphone (Χ-lite, SJPhone) διαλέξτε iLBC. Δουλεύει άψογα ακόμα και προβληματικά (δείτε packet loss) κυκλώματα. Αποφύγετε το GSM, δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από το iLBC. Αν από την άλλη έχετε εφαρμογή που υποστηρίζει και άλλα codecs ή ATA, δοκιμάστε G.729 και τις παραλλαγές του G.723
1.2 ADSL XXX/256 (και μεγαλύτερες ή μισθωμένα): Αν οι περισσότεροί σας προορισμοί είναι Ελλάδα ή Ευρώπη, διαλέξτε το G.711a. Αν είναι Αμερική, διαλέξτε το G.711u. Προτιμήστε G.729 αν υποστηρίζεται, μια που δίνει παρόμοια ποιότητα με σαφώς λιγότερο bandwidth.
1.3 ISDN 64: Όπως 1.1
1.4 ISDN 128: Όπως 1.2
1.5 PSTN: G.729 ή G.723 ή iLBC


2. Προβληματικές γραμμές, με packet loss και/ή υπερβολική χρήση bandwidth
2.1 ADSL XXX/128: Διαλέξτε iLBC.
2.2 ADSL XXX/256 (και μεγαλύτερες ή μισθωμένα): iLBC. Δοκιμάστε όμως και κάποια της σειράς G.ΧΧΧ, τα οποία όμως είναι αρκετά ευαίσθητα σε packet loss
2.3 ISDN 64: Όπως 2.1
2.4 ISDN 128: Όπως 2.2
2.5 PSTN: iLBC ή G.723

Για να μπορέσετε να κάνετε τις παραπάνω ρυθμίσεις ας γνωρίζετε ότι κάθε softphone, ΑΤΑ, router με ΑΤΑ έχει 2 πράγματα σε σχέση με τους codecs:
1) Ποιοί θέλετε να είναι ενεργοί και
2) Με ποια σχετική προτεραιότητα θέλετε να χρησιμοποιούνται

Φυσιολογικά θα σας έφτανε το 2, δηλαδή να βάλετε τους codec με σειρά τον προτιμητέο σας να είναι πρώτος κτλ. Αλλά η επιλογή codec προκύπτει μέσα από μια διαδικασία "συμφωνία" με το αντίστοιχο VoIP phone που καλείται. Οπότε για να είστε σίγουροι, απενεργοποιήστε ((1) παραπάνω) τα codecs που δε χρειάζεστε. Λ.χ. στο Χ-Lite από τη βασική του οθόνη έχω "γκριζάρει" τα G.711 και το GSM και έχω ενεργοποιήσει το codec που θέλω να επιλέγεται (iLBC).

Σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτες, τα παραπάνω είναι 10% πράξη και 90% σοφιστεία (η οποία περιλαμβάνει και ολίγην γνώση). ;)


Με ΧΧΧ/128 vivodi χρησιμοποιώ το 711 χωρίς πρόβλημα. Το iLBC για την ώρα χρησιμοποιείται για PC2PC και όχι PC2Phone γιατί οι περισσότεροι gatekeepers δεν το υποστιρίζουν. To GSM έχει τραγική ποιότητα. Άρα με καλή γραμμή 711. Με ISDN ή PSTN 729 / 723.

Χωρίς καλή γραμμή. Κοιτάξτε για άλλον provider γραμμής (vivodi, telepassport).

cosmos
26-01-06, 12:44
Χρησιμοποιώ Eyebeam, Xlite και Voipbuster, sipdiscount αλλά κανένας από τους δύο VoIP providers δεν είναι συμβατοί με το ilbc ξέρεις κάποιον που να το υποστηρίζει και φυσικά να αφήνει κλίσεις προς Ελλάδα; Το ilbc είναι σαφώς ότι καλύτερο υπάρχει για εμένα ειδικά σε γραμμές ADSL Ote και σαφώς καλύτερο και από το g729.
Τι codecs υποστηρίζουν οι providers σου; Τι codecs παίζουν για το eyebeam και το voipbuster; Τι upload έχεις (σε kbps);

Μία διευκρίνηση δική μου για το παραπάνω post: έδωσα βάρος στο iLBC για δύο λόγους: 1) αντέχει σε παραξενιές της δικής μας γραμμής και 2) αντέχει και στις παραξενιές της γραμμής του έτερου συνομιλητή

Το 2) προφανώς είναι αδιάφορο αν μιλάμε με κανονικό τηλέφωνο στην άλλη πλευρά και όχι με κάποιον VoIP (σε ΑDSL λ.χ.).

marios88
26-01-06, 13:03
Με xlite και G711u με γνωστο προγραμμα τηλεφωνιας σε 384/128, απιστευτη ποιοτητα χωρις κοψιματα και καθυστερηση στην φωνη,να φανταστειτε οτι αν δεν πω οτι παιρνω απο PC δεν το καταλαβαινουν οσοι δεν εχουν σχεση με ιντερνετικη τηλεφωνια,πληροφοριακα οταν μιλαω εχω κινηση 10kb/10kb /s

Με iLBC καθολου καθυστερηση αλλα μειωμενη ποιοτητα φωνης

Για το GSM θα συμφωνησω απολυτα οτι εχει τραγικη ποιοτητα αν και νομιζω οτι χρειαζετεαι πολυ λιγοτερα kb για να δουλεψει

cosmos
26-01-06, 13:06
Με ΧΧΧ/128 vivodi χρησιμοποιώ το 711 χωρίς πρόβλημα. Είσαι τυχερός γιατί και εγώ με ΧΧΧ/128 Tellas και Χ-Lite/G.711 ή GSM έχω το σπάσιμο της αρκούδας και το μπούκωμα της γραμμής του θανατά. Δοκιμές σε FWD και Ι-Call


Το iLBC για την ώρα χρησιμοποιείται για PC2PC και όχι PC2Phone γιατί οι περισσότεροι gatekeepers δεν το υποστιρίζουν. Με i-call προς σταθερό και προς κινητό άκουγα και ακουγόμουν καμπάνα στην ίδια παραπάνω ΧΧΧ/128 γραμμή και αυτά με iLBC (υποστηρίζεται ευτυχώς).


To GSM έχει τραγική ποιότητα. Άρα με καλή γραμμή 711. Με ISDN ή PSTN 729 / 723.Με καλή γραμμή ναι, γιατί αν έχει χάλι άστα να πάνε.


Χωρίς καλή γραμμή. Κοιτάξτε για άλλον provider γραμμής (vivodi, telepassport).ΙΜΗΟ, ή για provider που παίζει iLBC.

sdn
26-01-06, 13:20
Είσαι τυχερός γιατί και εγώ με ΧΧΧ/128 Tellas και Χ-Lite/G.711 ή GSM έχω το σπάσιμο της αρκούδας και το μπούκωμα της γραμμής του θανατά. Δοκιμές σε FWD και Ι-Call

Δεν είμαι τυχερός έχω vivodi. : )))




Με i-call προς σταθερό και προς κινητό άκουγα και ακουγόμουν καμπάνα στην ίδια παραπάνω ΧΧΧ/128 γραμμή και αυτά με iLBC (υποστηρίζεται ευτυχώς).
......

ΙΜΗΟ, ή για provider που παίζει iLBC.


Μπράβο στην altec που χρησιμοποιεί το δωρεάν iLBC και όχι το ιδιαίτερα ακριβό 729. Βέβαια για τηλεφωνήματα σε σταθερό εξωτερικού δεν πρέπει να λειτουργεί. Αν θέλεις και μπορείς δοκίμασε να καλέσεις σταθερό εξωτερικού.

Σε κάθε περίπτωση το iLBC δεν είναι καλύτερο από το 729 εκτός από το ότι ίσως είναι περισσότερο «ανθεκτικό» στα χαμένα πακέτα. Σε γραμμή ΟΤΕ με το γνωστό πρόβλημα αμφιβάλω αν θα παίξει (αν και εσύ λες το αντίθετο, οπότε ίσος κάνω λάθος).

Βέβαια το iLBC δεν υποστηρίζεται ακόμα από όλες τις ΑΤΑ (πχ PAP) αλλά είναι θέμα χρόνου.

cosmos
26-01-06, 13:21
Με xlite και G711u ...Από περιέργεια, παίρνεις προς Ευρώπη ή Αμερική; Αν παίρνεις Ελλάδα/Ευρώπη, δε δίνει καλύτερα αποτελέσματα το A-law G.711;

sdn
26-01-06, 13:29
Με xlite και G711u με γνωστο προγραμμα τηλεφωνιας σε 384/128, απιστευτη ποιοτητα χωρις κοψιματα και καθυστερηση στην φωνη,να φανταστειτε οτι αν δεν πω οτι παιρνω απο PC δεν το καταλαβαινουν οσοι δεν εχουν σχεση με ιντερνετικη τηλεφωνια,πληροφοριακα οταν μιλαω εχω κινηση 10kb/10kb /s

Με iLBC καθολου καθυστερηση αλλα μειωμενη ποιοτητα φωνης

Για το GSM θα συμφωνησω απολυτα οτι εχει τραγικη ποιοτητα αν και νομιζω οτι χρειαζετεαι πολυ λιγοτερα kb για να δουλεψει

Με καλή γραμμή ΟΤΕ & καλό voip provider & 711 δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Μπορώ να πω ότι ακούγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ΟΤΕ.

sdn
26-01-06, 13:31
Από περιέργεια, παίρνεις προς Ευρώπη ή Αμερική; Αν παίρνεις Ελλάδα/Ευρώπη, δε δίνει καλύτερα αποτελέσματα το A-law G.711;

Τα 711 u & a πρακτικά είναι ίδια (ισοδύναμα). Οι περισσότεροι providers προτείνουν u. Μόνο το voipbuster ξέρω που προτείνει a.

cosmos
26-01-06, 14:18
Τα 711 u & a πρακτικά είναι ίδια (ισοδύναμα). Όντως είναι. Από ότι θυμάμαι διαφοροποιούνται στα PCM codewords. Με βάση το ότι τα πραγματικά Ευρωπαϊκά τηλεφωνικά κέντρα ακολουθούν το A-law, σκέφτηκα ότι έτσι αποφεύγονται quantization errors κατά την μετατροπή από μ-law (αν το έχεις ρυθμισμένο στο Voip phone σου) σε A-law. Ομοίως άμα καλείς Αμερική για να αποφύγεις αυτά τα σφάλματα χώνεις στο voipphone G.711u επειδή και το POTS δίκτυο έχει το ίδιο. Τέσπα, θεωρητικά αυτά και με μεγάλα περιθώρια να θυμάμαι άλλαντιάλλων (έχει χρόνια που τα είχα δει).

sdn
26-01-06, 14:42
Αναφορικά με τους CODEC’s δύο από τα πολλά άρθρα που μπορούν να βρεθούν στον net είναι τα:


www1.cs.columbia.edu/~wenyu/papers/icn_2002.pdf

http://www.voip-info.org/wiki-Asterisk+bandwidth+iax2

cosmos
26-01-06, 14:43
Δεν είμαι τυχερός έχω vivodi. : ))) :D

Μπράβο στην altec που χρησιμοποιεί το δωρεάν iLBC και όχι το ιδιαίτερα ακριβό 729.Όντως καλή μαγκιά, ίσως επιλογή σχεδίασης λόγω της ελληνικής πραγματικότητας ADSL. Η ΗΟL παίζει iLBC;


Βέβαια για τηλεφωνήματα σε σταθερό εξωτερικού δεν πρέπει να λειτουργεί. Αν θέλεις και μπορείς δοκίμασε να καλέσεις σταθερό εξωτερικού. Καλή ιδέα, θα δοκιμάσω σε κάποια freephone Ολλανδίας/Αγγλίας μέσω FWD.


Σε κάθε περίπτωση το iLBC δεν είναι καλύτερο από το 729 εκτός από το ότι ίσως είναι περισσότερο «ανθεκτικό» στα χαμένα πακέτα. Σε γραμμή ΟΤΕ με το γνωστό πρόβλημα αμφιβάλω αν θα παίξει (αν και εσύ λες το αντίθετο, οπότε ίσος κάνω λάθος). Κι όμως είχε παίξει το ρημάδι (iirc). Σαν ποιότητα σε καθαρή γραμμή το G.729 δε πιάνεται. Όμως είναι αρκετά ευαίσθητο (hearsay) σε P/L, όπως αναφέρεται και εδώ: http://www.voip-info.org/tiki-pagehistory.php?page=QoS&preview=31


VOIP is not tolerant of packet loss. Even 1% packet loss can "significantly degrade" a VOIP call using a G.711 codec and other more compressing codecs can tolerate even less packet loss. (Intel whitepaper (http://www.intel.com/network/csp/pdf/8539.pdf))
Cisco says:
The default G.729 codec requires packet loss far less than 1 percent to avoid audible errors. Ideally, there should be no packet loss for VoIP (Cisco Whitepaper) (http://www.cisco.com/en/US/tech/tk652/tk698/technologies_white_paper09186a00800d6b73.shtml)


Βέβαια το iLBC δεν υποστηρίζεται ακόμα από όλες τις ΑΤΑ (πχ PAP) αλλά είναι θέμα χρόνου.Ειλικρινά το ελπίζω. Είναι Greek-ADSL-certified ;) Ευχάριστο είναι ότι τα τζαμπαντάν softphones το έχουν και το (δημοφιλές, λόγω του ότι δίνεται από HOL) Fritz Fon ADSL με το νέο firmware το υποστηρίζεi.

cosmos
26-01-06, 14:43
Αναφορικά με τους CODEC’s ένα από τα πολλά άρθρα που μπορούν να βρεθούν στον net είναι το :

http://www.voip-info.org/wiki-Asterisk+bandwidth+iax2Χαχαχα, πρέπει να συγχρονιστούμε στο postarisma :D

cosmos
26-01-06, 14:54
Αναφορικά με τους CODEC’s δύο από τα πολλά άρθρα που μπορούν να βρεθούν στον net είναι τα:


www1.cs.columbia.edu/~wenyu/papers/icn_2002.pdf

http://www.voip-info.org/wiki-Asterisk+bandwidth+iax2
Πολύ ενδιαφέρον το 2ο για δύο λόγους:

Somewhat surprising were the IP/IAX2 overhead figures for ILBC - they are almost one-third that of some other protocols. I tested that particular number three times to make sure I did not make any errors, and all tests were within 3% of each other, so that is an unexpected but consistent result. Of course, my method for obtaining these estimated IP/IAX2 overhead figures may be inappropriate - I welcome comments on the method used to estimate those numbers.

{A comment on overhead for iLBC: if I'm not mistaken, iLBC uses 30millisecond frames. With the default 20millisecond trunk frequency, there is only 2/3rds of a frame to be sent at each trunkfreq interval. So about 1/3rd of the trunk packets don't have to be sent at all. Or, looking at it a different way, 60msec of audio can be sent using only 2 sets of iax/ip headers, whilst other codecs would need 3 sets of iax/ip headers. So there is at least some of the difference — Steve Davies}

{Note A comment on the above comment and iLBC. The above explanation is pretty much on target. What actually happens is this
[...]

Νομίζω ότι κάπου είχε πάρει το μάτι μου και iLBC των 20ms, not sure. Ηθικόν δίδαγμα: τρομερή προσοχή θέλει στο fine-tuning αυτών των πραγμάτων. Ακόμα πιο ενδιαφέρον, και ο λόγος που αποφεύγω G.711 σε ΧΧΧ/128:


Now for the useful information. Keep in mind the link layer framing that is used as well. ATM (what most of the internet backbones use) has 53 byte fixed cells. There are 5 bytes of headers. Only one packet can exist in a group of cells (a group is 1 or more cell until the whole packet is sent). This means that if you try to send a 80 byte IP packet over an ATM link it will be chopped into 2 ATM cells with 16 bytes of padding. This is only 83% efficient. By adjusing your sample size you may find that your throughput can be increased because you transfer more useful data and less padding. Make your sample size too small and you have a lot of IP overhead, make it too large and it can cause problems with call quality (think of a 30ms jitter buffer and 30ms sample sizes, in effect you have no jitter buffer because packets cant be reordered, jitter cant be controlled, etc). Its a fine balance, but something to consider. Even if you dont use ATM the internet backbones often do, so this is something that may make slightly faster transfers and better network efficiency. DSL, E1, T1, SMDS, OC1, OC3, OC12 etc generally all use ATM, so its quite common.
... σε συνδυασμό (πέραν του γνωστού πιθανού pps-limiting) με αυτό.

Wolverine
26-01-06, 15:08
1.1 ADSL XXX/128: Αν έχετε ADSL XXX/128, ξεχάστε τα G.711. Θέλουν τουλάχιστον 64kbps, που σε συνδυασμό με τον τρόπο λειτουργίας του ADSL για μικρά πακέτα (όχι, ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ) τα 128kbps του κυκλώματος ADSL δε θα σας φτάσουν. Αν έχετε κάποιο δωρεάν softphone (Χ-lite, SJPhone) διαλέξτε iLBC. Αποφύγετε το GSM, δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από το iLBC. Αν από την άλλη έχετε εφαρμογή που υποστηρίζει και άλλα codecs ή ATA, δοκιμάστε G.729 και τις παραλλαγές του G.723

Εγώ είμαι με 512/128 και βραδινές ώρες που δεν εμφανίζεται το γνωστό πρόβλημα pps μιλάω μια χαρά και με G711a, αλλά συνήθως έχω το G729 που είναι πολύ καλό. Αλλά αυτά με ATA οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω το iLBC (και δεν κάθομαι τώρα να αλλάξω όλο το port mapping μόνο για να το δοκιμάσω). Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο πριν ρυθμίσω σωστά το QoS στον router μου ώστε να δίνει μέγιστη προτεραιότητα στο VoIP είχα μερικά προβληματάκια με τον G711a αλλά τώρα είναι μια χαρά.

cosmos
26-01-06, 15:32
Δεν ξέρω φίλε μου, τα προβλήματα που είχα με τον 711 τα είχα σε πλήρως καθαρή γραμμή, χωρίς να κάνω το παραμικρό.

Ερώτηση: γιατί πρέπει να αλλάξεις port mapping για να παίξεις με iLBC;

Wolverine
26-01-06, 16:10
Δεν ξέρω φίλε μου, τα προβλήματα που είχα με τον 711 τα είχα σε πλήρως καθαρή γραμμή, χωρίς να κάνω το παραμικρό.

Ερώτηση: γιατί πρέπει να αλλάξεις port mapping για να παίξεις με iLBC;

Γιατί έχω κάνει map όλες τις πόρτες που έχουν σχέση με το VoIP στη IP του ATA οπότε δεν νομίζω να παίξει με soft phone. Βέβαια δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω αλλά δεν το πολύ βλέπω. Όχι τίποτε άλλο αλλά στα map rules δεν έχει edit οπότε για να τα αλλάξω πρέπει αν τα σβήσω και να τα ξανά περάσω.

alefgr
26-01-06, 18:03
Δεν είναι απαραίτητο. Σε LAN έχω ρυθμίσει το NAT τα ports να τα στέλνει στο SPA3000 και ταυτόχρονα άλλα δύο PC τρέχουν SJphone με κανένα πρόβλημα.

Tsour_ee
26-01-06, 18:39
:D

Ειλικρινά το ελπίζω. Είναι Greek-ADSL-certified ;) Ευχάριστο είναι ότι τα τζαμπαντάν softphones το έχουν και το (δημοφιλές, λόγω του ότι δίνεται από HOL) Fritz Fon ADSL με το νέο firmware το υποστηρίζεi.

Να σε ρωτησω,στο Fritz οι codecs αυτοί είναι ενσωματωμενοι?Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ το voipbuster με κλασική τηλεφωνική συσκευή καρφωμένη στο Fritz μπορώ να επιλέξω codecs?

pan.nl
26-01-06, 18:54
Πάντως το G723 που χρησιμοποιώ είναι αρκετά αξιοπρεπές. Είχα δοκιμάσει και το G729 και τις παραλλαγές των G711 και G726 (με VoIPBuster σε Sipura SPA 3000), αλλά το G723 είναι το πιο αξιόπιστο, τουλάχιστον για την περίπτωσή μου (γραμμή 512/128 στην Καλλιθέα) και η ποιότητα ήχου είναι ανεκτή/καλή.

marios88
26-01-06, 21:10
Από περιέργεια, παίρνεις προς Ευρώπη ή Αμερική; Αν παίρνεις Ελλάδα/Ευρώπη, δε δίνει καλύτερα αποτελέσματα το A-law G.711;
Ελλαδα παιρνω δοκιμασα και με το A-law αλλα δεν προσεξα καμμια διαφορα οποτε και χρησημοποιω το πρωτο u



Με καλή γραμμή ΟΤΕ & καλό voip provider & 711 δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Μπορώ να πω ότι ακούγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ΟΤΕ.
Αν εχεις και ενα καλο μικροφωνο μπορει, με αυτο που εχω εγω αστα...

sdn
26-01-06, 22:02
Ελλαδα παιρνω δοκιμασα και με το A-law αλλα δεν προσεξα καμμια διαφορα οποτε και χρησημοποιω το πρωτο u



Αν εχεις και ενα καλο μικροφωνο μπορει, με αυτο που εχω εγω αστα...

Δεν έχει μεγάλη σημασία το μικρόφωνο. Πριν από μερικά χρόνια είχα πάρει ένα μικρόφωνο που συνδεόταν με ένα ακουστικό (για το ένα αυτί). Δεν υπήρχε πρόβλημα. Εκτός και θέλεις να ακούς στερεοφωνικά μουσική από το τηλέφωνο : ))

cosmos
26-01-06, 22:26
Να σε ρωτησω,στο Fritz οι codecs αυτοί είναι ενσωματωμενοι?
Ναι.

Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ το voipbuster με κλασική τηλεφωνική συσκευή καρφωμένη στο Fritz μπορώ να επιλέξω codecs?Nαι. Φυσικά όμως δεν αρκεί η συσκευή/softphone/ATA να έχει υποστήριξη για ένα codec. Πρέπει να τον υποστηρίζει και ο VoIP provider (Voipbuster επί το προκειμένω).

Tsour_ee
26-01-06, 23:56
Nαι. Φυσικά όμως δεν αρκεί η συσκευή/softphone/ATA να έχει υποστήριξη για ένα codec. Πρέπει να τον υποστηρίζει και ο VoIP provider (Voipbuster επί το προκειμένω).

Cosmos σε ευαχριστω για την απαντηση.Το voipbuster λέει ότι υποστηρίζει G711alaw η G726,εγώ από που το επιλέγω αυτό?Το interface του Fritz δεν έχει κάποια τέτοια επιλογή και έχω το τελευταίο version.

cosmos
27-01-06, 01:40
Δεν μπορώ να σου απαντήσω δυστυχώς, δεν έχω Fritz Fon.

aragorn
27-01-06, 10:11
Πάντως στο Zyxel 2602 ο 711 με i-call παίζει περίφημα (512 γραμμή ΟΤΕ). Ο ίδιος codec αρνείται πεισματικά να δουλέψει το ίδιο καλά με e-voice!

sdn
27-01-06, 11:56
Πάντως στο Zyxel 2602 ο 711 με i-call παίζει περίφημα (512 γραμμή ΟΤΕ). Ο ίδιος codec αρνείται πεισματικά να δουλέψει το ίδιο καλά με e-voice!

Δεν φταίει ο 711. Η HOL φταίει.

jnf6
29-01-06, 22:52
Καλησπέρα παιδιά....διαβάζω τα παραπάνω αφού ειμαι σε evoice και xilte. ΧΑΛΙΑ με τα default settings....

Σε SKYPE απλά μέσα από HOL τα ΣΚs παίζει μια χαρά. Και σε σταθερά κλπ κλπ. Καθημερινές ξέχνα το.

Οπότε τώρα προσπαθώ να δω τι μπορεί να γίνει με evoice από PC σε σταθερό κλπ. Σχετικά με τα CODECS τι γίνεται? Πώς μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι?
Με το ILBC που υποστηρίζει (από όσο γνωρίζω) το SKYPE, μπορώ να κάνω κάτι?...δηλαδή να το κατεβάσω και install?

τα λέμε....καλή εβδομάδα...

rizla_red
02-02-06, 14:05
512/128 hol , voip buster kai x-lite εχω και ενα headset τι codec να βαλω γιατι η ποιοτιτα ειναι χαλια.Οταν κανω κληση μεσο του προγραμματοσ voip buster χωρις δηλαδη το x-lite εχω καθιστεριση.Ρε παλικαρια εβαλα 512 και δεν μπορω να μιλισω pls help ειναι αδικια.περιοχη φιλαδελφεια και modem rooter fritz phone.
Αυτα τα udp πακετα και τα dslams ποιος τα ανακαλιψε το κερατο μου μεσα

sdn
02-02-06, 15:12
Αυτα τα udp πακετα και τα dslams ποιος τα ανακαλιψε το κερατο μου μεσα

O OTE...... (περισσότερα δεν ξέρω (δηλ ΠΟΙΟΣ/Α το σκέφθηκε), άλλωστε ισχύει η συλλογική ευθύνη σε τόσο μεγάλους οργανισμούς...)

Βάλε vivodi ή Telepassport!!!!

rizla_red
02-02-06, 23:01
Ρε φιλε εχω δεσμευτει τωρα, hol για ενα χρονο 6+6 μηνες 300 euro. Καμια αλλη λυση δεν εχεις εστω και hardware γιατι θα τρελαθω δεν λεω καλο το download αλλα καλητερα να μιλαμε με την γυναικα free lol.Να εισαι καλα και για την απαντηση φιλαρακι.

cosmos
03-02-06, 02:38
rizla_red, έχεις διάφορες επιλογές:
- δοκίμασε i-call, με sjphone και ilbc codec. Προσωπικά είχα καλύτερο ήχο με sjphone παρά με x-lite.
- Επίσης, αν το voipbuster παίζει με iLBC, sjphone με voipbuster account
- Τέλος, αντί να παίζεις με softphones, γιατί δε βάζεις το fritz fon να κάνει τη δουλειά; Η τελευταία έκδοση firmware υποστηρίζει iLBC. Δοκίμασέ το και με i-Call και με Voipbuster accounts, με κανονική τηλεφωνική συσκευή.

rizla_red
04-02-06, 00:50
cosmos εισαι best με εκανες μαγκα fritz fon και voip buster αλλαγη γραμμης με *11# το codec το εχω βαλει αθτοματο και μιλαω ωρες free και με κλειστο pc.Να εισαι καλα φιλε

apkor
04-02-06, 01:10
Παιδιά, μιλάτε για αυτό : AVM FRITZ!Box Fon VoIP Internet telephone device ?

rizla_red
04-02-06, 01:13
ναι φιλε ειναι αυτο που δινει η hol

[PWN] ROXAMIS
05-02-06, 01:30
Έχω παρατηρήσει ότι ενώ έχω πρόβλημα να καλέσω με I-call λόγω πακέτων βέβαια όταν καλώ I-call νούμερο δεν έχω πρόβλημα το έχει παρατηρήσει και άλλος ??
Αυτό με παπ 2 και 723code adsl 512

cosmos
14-02-06, 11:18
Από ένα FAQ της Grandstream (http://www.grandstream.com/FAQ-Codec.pdf):


Q1: How much overhead does Ethernet add to RTP packets?
For voice over IP over Ethenet, an RTP packet contains 54 bytes (or 432 bits) header.
These 54 bytes consist of 14 bytes Ethernet header, 20 bytes IP header, 8 bytes UDP
header and 12 bytes RTP header. Προσοχή ότι μιλάμε καθαρά για VoIP over Ethernet.

Q3: What is the frame rate and bit rate for each codec?
G.711 has 10ms frame length with 64kbps bit rate;
G.722 has 10ms frame length with 64kbps bit rate;
G.726-32 (also referred as G.721) has 10ms frame length with 32kbps bit rate;
G.728 has 2.5ms frame length with 16kbps bit rate;
G.729 has 10ms frame length with 10kbps bit rate;
G.723 has 30ms frame length with either 5.3kbps or 6.4kbps bit rate.
iLBC has 20ms or 30ms frame length with 15.2kbps or 13.3kbps bit rate; Στο κομμάτι που ακολουθεί είναι όλα τα λεφτά:

Q4: What is the total bit rate(including Ethernet and IP header and UDP and RTP
over head) or bandwidth for each codec?
G.711 -- 107.2 kbps bit rate;
G.722 -- 107.2 kbps bit rate;
G.726-32 (also referred as G.721) -- 75.2 kbps bit rate;
G.728 -- 188.8 kbps bit rate;
G.729 -- 53.2 kbps bit rate;
G.723 -- either 19.7 kbps (for 5.3 frame bit rate) or 20.8 (for 6.4kbps frame bit rate).
iLBC – either 36.8 Kbps (for 20ms frame length) or 27.7 Kbps (for 30ms frame length
NOTE: Above are based on Q3 frame interval. Η χρήση αυτή bandwidth υπολογίστηκε για χρήση Ethernet. Προσέξτε τα ιδιαίτερα υψηλά νούμερα για τo G.711 (το πιο κοινό codec). Αν τώρα είστε και πάνω από ADSL, πρέπει να συνυπολογιστούν και άλλα overheads:
- Το padding των κελιών ΑΤΜ πάνω από τα οποία μεταφέρεται αυτή η πληροφορία και
- Τα headers των κελιών ATM (5 bytes, με payload κελιού 48 iirc).

Με απλά λόγια και θεωρώντας ιδανικά ότι δεν έχουμε ποτέ overhead λόγω padding (πράγμα που στην πράξη βέβαια δεν ισχύει) και μόνο το overhead των κελλιών ΑΤΜ ανεβάζει τα παραπάνω νούμερα κατά ((48+5)/48 - 1) * 100 = 10,4%

Έτσι για παράδειγμα το συνολικό bandwidth G.711 πάνω από ADSL γίνεται 107,2 + 10,4% = 118,4 kbps. Εξαιρετικά κοντά στο όριο των 128 kbps που έχουν οι γραμμές ADSL ΧΧΧ/128... Και μικρό congestion να υπάρχει στη γραμμή -> Packet loss -> ήχος άστα να πάνε.

anon
14-02-06, 13:29
cosmos: Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά όταν σου πουλάνε ADSL, νομίζω δεν είναι με τα ΑΤΜ overheads, αλλά αυτό που είναι το encapsulated ppp, οπότε αυτό που πρέπει να μετράς, μετά το ip overhead είναι το ppp overhead και τίποτα άλλο.

Οσο για το bandwidth που χρειάζεται κάθε codec είσαι σωστός, αλλά στην πράξη, με υλοποιήσεις όπως compressed RTP και VAD (Voice Activation Detection ή αλλιώς silence suppresion) το απαιτούμενο bandwidth μειώνεται περίπου κατα 30% μέσο όρο.

Πάντως σωστά αναφέρεις τις απαιτήσεις σε bandwidth γιατί ο περισσότερος κόσμος, ακούει πχ G729 και νομίζει ότι χρειάζεται μόνο 8Kbps και τελείωσε. Επίσης θα πρέπει να σημειώσω ότι οι περισσότεροι χρήστες (εν Ελλάδι και με γραμμές 3840 αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο να ακούσουν και όχι να ακουστούν. Δηλαδή τους ακούνε καλά (δηλαδή το upload των 128Kbps πάει καλά) αλλά αυτοί δεν ακούνε καλά (download 384Kbps).

Αυτό συμβαίνει για τον εξής απλό λόγο. Οι γραμμές των χρηστών είναι ασύμετρες. Δηλαδή έχουν περισσότερο download και λιγότερο Upload. Απο το DSLAM όμως και πέρα οι γραμμές είναι συμμετρικές. Δηλαδή το ίδιο upload/download. Τώρα τι συμβαίνει; Επειδή είναι μικρότερο το upload, η αναλογία είναι καλύτερη (το λεγόμενο contention ratio) σε σχέση με το download. Και αφού είναι η αναλογία είναι καλύτερη, τα πακέτα δεν έχουν πρόβλημα.

cosmos
14-02-06, 15:24
cosmos: Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά όταν σου πουλάνε ADSL, νομίζω δεν είναι με τα ΑΤΜ overheads, αλλά αυτό που είναι το encapsulated ppp, οπότε αυτό που πρέπει να μετράς, μετά το ip overhead είναι το ppp overhead και τίποτα άλλο. Χμμ, με έβαλες σε σκέψεις. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι άφησα την ανάλυση του PPP απ'έξω για να μην περιπλέκω τα πράγματα. Όμως παραμένει το γεγονός (afaik) ότι η πληροφορία ppp (άρα και του ipcp layer και πάνω) "κβαντίζεται" σε atm κελιά των 48 bytes, με αποτέλεσμα να υπάρχει extra overhead λόγω του padding. Εκείνο που δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα είναι αν στο bitstream που παίρνουμε, δλδ τα 384k, συμπεριλαμβάνονται και τα ATM cell headers ή όχι (νομίζω πως ναι, δεν είμαι σίγουρος όμως).:hmm:


Οσο για το bandwidth που χρειάζεται κάθε codec είσαι σωστός, αλλά στην πράξη, με υλοποιήσεις όπως compressed RTP και VAD (Voice Activation Detection ή αλλιώς silence suppresion) το απαιτούμενο bandwidth μειώνεται περίπου κατα 30% μέσο όρο.Σωστός. Ενδιαφερόμουν όμως όταν πρακτικά έχεις μια συνεχή ροή λόγου (άρα και παραγωγή RTP φορτίου) τι γίνεται. Γιατί αν δεν μιλάει ... και 300kbps να είχε απαίτηση ο codec και να ήμουν με pstn, μια χαρά θαπαιζε ;)


Πάντως σωστά αναφέρεις τις απαιτήσεις σε bandwidth γιατί ο περισσότερος κόσμος, ακούει πχ G729 και νομίζει ότι χρειάζεται μόνο 8Kbps και τελείωσε. Επίσης θα πρέπει να σημειώσω ότι οι περισσότεροι χρήστες (εν Ελλάδι και με γραμμές 3840 αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο να ακούσουν και όχι να ακουστούν. Δηλαδή τους ακούνε καλά (δηλαδή το upload των 128Kbps πάει καλά) αλλά αυτοί δεν ακούνε καλά (download 384Kbps).

Αυτό συμβαίνει για τον εξής απλό λόγο. Οι γραμμές των χρηστών είναι ασύμετρες. Δηλαδή έχουν περισσότερο download και λιγότερο Upload. Απο το DSLAM όμως και πέρα οι γραμμές είναι συμμετρικές. Δηλαδή το ίδιο upload/download. Τώρα τι συμβαίνει; Επειδή είναι μικρότερο το upload, η αναλογία είναι καλύτερη (το λεγόμενο contention ratio) σε σχέση με το download. Και αφού είναι η αναλογία είναι καλύτερη, τα πακέτα δεν έχουν πρόβλημα.
Πολύ ενδιαφέρων και εξηγεί γιατί το παρατηρώ σε κλήσεις προς pstn (όπου το δικό μου downstream 384 μπορεί να μην παίζει ρόλο, γιατί απλά το άνω όριο είναι τα 128kbps που είναι το upstream του συνομιλητή μου)!:oneup:

crustest
14-02-06, 16:13
Δηλαδή cosmos , το πιο αποτελεσματικό από άποψη εξοικονόμησης bandwidth είναι το 723?
Θα πρέπει να προτιμείται από άτομα που έχουν γραμμή με πρόβλημα πακέτων?
(η γραμμή μου είναι καλή σε αυτό το θέμα, αλλά αν είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ voip με bittorrents θαταν καλά. Με 729 γίνεται και δεν γίνεται)

anon
14-02-06, 16:19
Δηλαδή cosmos , το πιο αποτελεσματικό από άποψη εξοικονόμησης bandwidth είναι το 723?
Θα πρέπει να προτιμείται από άτομα που έχουν γραμμή με πρόβλημα πακέτων?
(η γραμμή μου είναι καλή σε αυτό το θέμα, αλλά αν είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ voip με bittorrents θαταν καλά. Με 729 γίνεται και δεν γίνεται)

Ναι. Χρειάζεται περίπου 33 πακέτα το δευτ (για 30ms frames). Αλλά επειδή δεν είναι free δεν είναι εύκολα διαθέσιμος για τα διάφορα clients (ειδικά τα soft Ιp phones).
Sorry cosmos που σε πρόλαβα....

cosmos
14-02-06, 17:26
Δηλαδή cosmos , το πιο αποτελεσματικό από άποψη εξοικονόμησης bandwidth είναι το 723? Με πρόλαβαν ... :rofl:

Θα πρέπει να προτιμείται από άτομα που έχουν γραμμή με πρόβλημα πακέτων?
(η γραμμή μου είναι καλή σε αυτό το θέμα, αλλά αν είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ voip με bittorrents θαταν καλά. Με 729 γίνεται και δεν γίνεται)Δοκίμασε και το iLBC, είναι ανθεκτικό ιδιαίτερα σε P/L συνθήκες.


Sorry cosmos που σε πρόλαβα....
:lol:

crustest
14-02-06, 17:33
Χαχα, ευχαριστώ και στους δύο, περίμενα απάντηση και από σένα cosmos και από εσένα anon αλλά για κάποιο λόγο στο αρχικό μην απευθύνθηκα μόνο στον cosmos και βαρέθηκα να κάνω edit.
Έχω το ΑΤΑ Pap2, το οποίο έχει g729a και g723 αλλά όχι iLBC.
Θα δοκιμάσω λοιπόν και το 723 :oneup:

con
16-02-06, 17:02
Παίζει ρόλο για VoIP αν είναι ρυθμισμένο το adsl modem σε PPPoA ή PPPoE?

kiriakosk
20-02-06, 01:54
Με ι-call και 711α codec το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό!
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και το G.721 ως ποιο ελαφρύ

cosmos
20-02-06, 14:14
Παίζει ρόλο για VoIP αν είναι ρυθμισμένο το adsl modem σε PPPoA ή PPPoE?Off-topic a bit, αλλά τέσπα :)

Με PPPoA για μικρά πακέτα έχεις σημαντικά μικρότερο overhead. Όμως από ότι διάβασα το ωφέλιμο φορτίο των πακέτων είναι > 100 bytes. Για πάνω από 100 bytes, το PPPoA δεν υπερέχει και τόσο έναντι του PPPoE.

kiriakosk
20-02-06, 18:16
Αρκετά καλά αποτελέσματα στο i-call έχει και ο codec SPX βέβαια δεν είναι όπως ο 711α, υποφέρεται!!
Ο SPX όπως παρατήρησα δεν ξεπερνά τα 42-43KB στο upload σε αντίθεση με τα 107-109KB του 711α και 711u!

@ ADSLgr.com All rights reserved.