PDA

Επιστροφή στο Forum : Χ-Lite & SJPhone: προβλήματα διαλειτουργικότητας;



cosmos
26-01-06, 15:01
Χρήστης Α με SJPhone -> USR 9106 -> i-Call (χωρίς ανοιγμένα ειδικά ports)
Χρήστης B με Χ-Lite -> Microcom κάτι (αυτό που δίνουν στο DSL Cube) -> i-Call (χωρίς ανοιγμένα ειδικά ports)

Δεν μπορούν να κάνουν call ο ένας στον άλλο. Αν ο Α παίξει με X-Lite, όλα παίζουν τζιτζί. Αν ο A κάνει κλήση σε σταθερό (POTS) πάλι όλα παίζουν. Ιδέες;

sdn
26-01-06, 15:50
Χρήστης Α με SJPhone -> USR 9106 -> i-Call (χωρίς ανοιγμένα ειδικά ports)
Χρήστης B με Χ-Lite -> Microcom κάτι (αυτό που δίνουν στο DSL Cube) -> i-Call (χωρίς ανοιγμένα ειδικά ports)

Δεν μπορούν να κάνουν call ο ένας στον άλλο. Αν ο Α παίξει με X-Lite, όλα παίζουν τζιτζί. Αν ο A κάνει κλήση σε σταθερό (POTS) πάλι όλα παίζουν. Ιδέες;

Πρέπει να έχουν ρυθμίσει να έχουν τα ίδια CODEC’s και να είναι και συμβατοί μεταξύ τους.

Για παράδειγμα το voipbuster υποστηρίζει G729 αλλά όχι το 729 του X-PRO.

cosmos
26-01-06, 16:15
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Έλπιζα όμως ότι τέτοια είδους interop προβλήματα δε θα εμφανιζόνταν.

alefgr
26-01-06, 17:51
Όταν λες ότι υπάρχουν προβλήματα τι εννοείς. Καταφέρνετε να συνδεθείτε και έχετε πρόβλημα με την φωνή; Τι ακριβώς εννοείς; To G711 το δοκιμάσατε που είναι σντάνταρτ στο SIP;

cosmos
26-01-06, 22:18
Καθόλου σύνδεση, νάντα.

alefgr
27-01-06, 04:08
Το ring το ακούς είτε από το ένα είτε από το άλλο τηλέφωνο; Αν υπάρχει πλήρη αποτυχία, τότε το πιό πιθανόν είναι να έχεις πρόβλημα NAT ή Firewall.

cosmos
27-01-06, 08:45
Θα δοκιμάσω και θα σας πω.

cosmos
02-02-06, 20:24
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε επιλέγοντας στο sjphone την επιλογή Οptions -> Profiles -> icall profile edit -> stun -> "Use discovered adresses in SIP"=on :)

alefgr
03-02-06, 03:38
Μα στο site του i-Call, το δείχνει καθαρά το πως θα φτιάξεις το profile. Λίγη προσοχή δεν βλάπτει...

cosmos
03-02-06, 11:53
Μα στο site του i-Call, το δείχνει καθαρά το πως θα φτιάξεις το profile. Λίγη προσοχή δεν βλάπτει...Φίλε alefgr, με τις οδηγίες του i-call δε δουλεύει σε μένα το sjphone. O μόνος τρόπος για να δουλέψει και σε μένα και σε φίλους ήταν να:

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε επιλέγοντας στο sjphone την επιλογή Οptions -> Profiles -> icall profile edit -> stun -> "Use discovered adresses in SIP"=on :)

Πρόσεξε ότι ενεργοποιώ επιλογή η οποία σύμφωνα με τις οδηγίες της Altec θα έπρεπε να είναι απενεργοποιημένη (δες και screenshot από τη σχετική οδηγία της altec στο βήμα 10, εδώ http://www.i-call.gr/Images/Content/sjphone/full/foto13.jpg)

Τέσπα, όπως βλέπεις το "λίγη προσοχή δεν βλάπτει..." ίσως θα έπρεπε να το κατευθύνεις στο i-Call support ;)

Have a nice day!

alefgr
04-02-06, 02:07
Δοκίμασα και την μία και την άλλη περίπτωση και μου παίζει κανονικά. Ίσως γιατί έχω κάνει forward στο NAT του Zyxel μερικά ports ανάμεσά τους και το 5060. Στην περίπτωση πάντως που σε εσένα έπαιξε μόνο με αυτή την ρύθμιση, πρέπει να γίνει υπόμνημα μαζί με άλλες οδηγίες για το SJphone, για να το βρίσκουν εύκολα οι ενδιαφερόμενοι χρήστες του εν λόγω προγράμματος. Τώρα σχετικά με την Altec και να τους στείλεις mail για το πρόβλημα που είχες και για το πώς το αντιμετώπισες, δεν νομίζω να το λάβουν και πολύ στα σοβαρά. Εξ' άλλου όταν τους παίρνει κάποιος που έχει πρόβλημα VoIP του λένε, “Στο ADSL.gr κοίταξες;”… :) Αστειεύομαι…

Σήμερα πάντως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την επικοινωνία που είχα, με έναν νέο χρήστη του i-Call. Συγκεκριμένα, όταν καλούσε αυτός δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα και μιλάγαμε με τις ώρες. Όταν τον καλούσα εγώ συνδεόμασταν κανονικά και μετά από 30 περίπου δευτερόλεπτα κοβόταν η επικοινωνία. Εγώ μιλούσα με SPA-3000 και ο φίλος με το SJphone που το έβαλε να παίζει χωρίς να πειράξει τίποτε στο router του. Δεν είναι πίσω από NAT το PC του αλλά έχει WAN IP, όμως δεν έχει ανοίξει ακόμα καμιά πόρτα στο firewall σχετική με την 5060. Υποθέτω πως εκεί πρέπει να είναι και το πρόβλημα γιατί πόρτα ανοικτή για 30 δευτερόλεπτα, μου θυμίζει ρύθμιση timeout στο firewall. Αύριο θα ξέρω αν είναι αυτό.

cosmos
05-02-06, 00:30
Δοκίμασα και την μία και την άλλη περίπτωση και μου παίζει κανονικά. Ίσως γιατί έχω κάνει forward στο NAT του Zyxel μερικά ports ανάμεσά τους και το 5060. Στην περίπτωση πάντως που σε εσένα έπαιξε μόνο με αυτή την ρύθμιση, πρέπει να γίνει υπόμνημα μαζί με άλλες οδηγίες για το SJphone, για να το βρίσκουν εύκολα οι ενδιαφερόμενοι χρήστες του εν λόγω προγράμματος. Τώρα σχετικά με την Altec και να τους στείλεις mail για το πρόβλημα που είχες και για το πώς το αντιμετώπισες, δεν νομίζω να το λάβουν και πολύ στα σοβαρά. Εξ' άλλου όταν τους παίρνει κάποιος που έχει πρόβλημα VoIP του λένε, “Στο ADSL.gr κοίταξες;”… :) Αστειεύομαι…
:) Η ρύθμιση αυτή πάντως έκανε να παίξει sjphone σε usr 9106 και 9108, χωρίς κανένα port mapping, ενώ η πλάκα είναι ότι χωρίς αυτή τη ρύθμιση, ακόμα και με port mapping ενεργό, δεν περνούσε φωνή.


Σήμερα πάντως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την επικοινωνία που είχα, με έναν νέο χρήστη του i-Call. Συγκεκριμένα, όταν καλούσε αυτός δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα και μιλάγαμε με τις ώρες. Όταν τον καλούσα εγώ συνδεόμασταν κανονικά και μετά από 30 περίπου δευτερόλεπτα κοβόταν η επικοινωνία. Εγώ μιλούσα με SPA-3000 και ο φίλος με το SJphone που το έβαλε να παίζει χωρίς να πειράξει τίποτε στο router του. Δεν είναι πίσω από NAT το PC του αλλά έχει WAN IP, όμως δεν έχει ανοίξει ακόμα καμιά πόρτα στο firewall σχετική με την 5060. Υποθέτω πως εκεί πρέπει να είναι και το πρόβλημα γιατί πόρτα ανοικτή για 30 δευτερόλεπτα, μου θυμίζει ρύθμιση timeout στο firewall. Αύριο θα ξέρω αν είναι αυτό.Χμμ, δε θα έπρεπε να συμβαίνει. Μέσω του STUN, το πρόγραμμα (λ.χ. sjphone) "ανακαλύπτει" το timeout, στέλνοντας πακέτα και χρονομετρώντας αν και πότε θα πάρει επιστροφή (αυτός είναι και ο λόγος που η διαδικασία αργεί λίγο όταν είσαι πίσω από port symmetric cone firewall).

alefgr
05-02-06, 02:51
Το πιο περίεργο της υπόθεσης είναι, πως σήμερα χωρίς να κάνουμε καμιά αλλαγή ούτε αυτός ούτε εγώ, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα όταν το καλούσα εγώ! Άγνωστες οι βουλές του VoIP... :worthy:

Τελικά το 652R της Zyxel, τι είδους NAT έχει;

sdikr
05-02-06, 03:15
Το πιο περίεργο της υπόθεσης είναι, πως σήμερα χωρίς να κάνουμε καμιά αλλαγή ούτε αυτός ούτε εγώ, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα όταν το καλούσα εγώ! Άγνωστες οι βουλές του VoIP... :worthy:

Τελικά το 652R της Zyxel, τι είδους NAT έχει;


Νατιάρικο!!!


Κλασικό ΝΑΤ με spi firewall, απλά μερικές φόρες το stun τα μπερδέυει

alefgr
05-02-06, 16:00
Δηλαδή είναι συμμετρικό ή ασύμμετρο το NAT του 652R; Το SJphone μου βγάζει στην οθόνη του "NAT/Firewall: Port Restricted Cone".

cosmos
06-02-06, 16:30
Έτσι είναι και το USR 9106. Το alcatel 530 από την άλλη είναι symmetric NAT.

Gordon`s
10-02-06, 02:37
Ναι και στο alcatel πρέπει να ανοίξουμε κάποιες πόρτες για να δουλέψει? Εγώ ακόμα δεν το έχω καταφέρει και πραγματικά χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

"SIP not registered"

1) Πίσω από ΝΑΤ με private ip .1
2) Πόρτες ανοιγμένες 5060 both, 3478-9 UDP.
3) Firewall off.
4) sip proxy: sip.i-Call.gr:5060 / register with proxy / proxy is stict unbound
5) stun: stun.i-Call.gr:3478 / με και χωρίς Use discovered IP address
6) Username pass κανονικά.
7) Το τηλ γράφει Full Cone NAT.

Αυτά, καμιά ιδέα?

cosmos
10-02-06, 19:47
Δες αυτό. Δεν αναφέρεις ποιο πρόγραμμα έχεις αλλά αν είναι το x-lite ή το sjphone, το προηγούμενο link θα σε βοηθήσει.

alefgr
10-02-06, 20:03
Ίσως βοηθήσει. Φίλος με δύσκολο ADSL Modem, δεν κατάφερνε να συνδεθεί στο i-Call με το SJphone με τίποτε. Να πειράξει το router δεν ήθελε γιατί φοβόταν μην τα κάνει μαντάρα. Όταν αποφάσισε να δοκιμάσει eyeBeam της CounterPath (ξαδελφάκι του X-Lite), το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Αποτυχία σύνδεσης. Όταν όμως έδωσε εντολή στο profile του i-Call να συνδέεται με outbound proxy, τότε συνδέθηκε κανονικότατα. Ίσως αυτή είναι η λύση της παράκαμψης ενός δύσκολου firewall. Outbound Proxy...

cosmos
10-02-06, 23:01
Ίσως βοηθήσει. Φίλος με δύσκολο ADSL Modem, δεν κατάφερνε να συνδεθεί στο i-Call με το SJphone με τίποτε.Ξέρεις μήπως ποιο modem (από περιέργεια βασικά).

Το σίγουρο είναι πραγματικά ότι "σίγουρες" λύσεις είναι αυτές οι οποίες είναι πολύ ειδικές (όπως αυτή του link που έδωσα) που αφορούν συγκεκριμένο modem, firmware, SIP Phone, SIP provider...

Gordon`s
11-02-06, 11:29
Το διάβασα το thread αλλά το κακό έρχεται ότι το διάβασα όταν έκανα downgrade το firmware λόγω κάποιων προβλημάτων που μου έβγαλε.
Πάντως βλέπω ότι θέλει πολλαπλές πόρτες για να παίξει. Θα δοκιμάσω να τις ανοίξω μια-μια και αν δεν δω άσπρη μέρα, θα βάλω το new firmware ξανά και θα δοκιμάσω.
Από τα λεγόμενα σου βλέπω ότι φταίει το ΝΑΤ. Όμως, σε έναν SIP server ασυρμάτου, συνδέομαι κανονικά (ακόμα αν λειτουργεί δεν ξέρω) με λιγότερες ανοιχτές πόρτες σε ένα Linksys WRT54GS.

Υ.Γ. Το SJphone με το alcatel 530i είναι...

cosmos
11-02-06, 13:38
FYI, σε USR 9105 παίζει χωρίς να ανοιχτεί καμμία πόρτα.

Gordon`s
11-02-06, 16:51
Λες να πάρω ένα USR?

cosmos
11-02-06, 17:12
Βγαίνουμε off topic, αλλά η απάντηση είναι όχι. Το 530 κάνει παπάδες με το νέο firmware.
Τι προβλήματα σου έβγαλε το τελευταίο firmware;

alefgr
11-02-06, 21:05
Ξέρεις μήπως ποιο modem (από περιέργεια βασικά)

Νομίζω το JetSpeed ή το SpeedTouch 510. Αυτά τα δύο τα μπερδεύω. Το έχει πάρει πάντως από τον ΟΤΕ.

Gordon`s
11-02-06, 21:11
Βγαίνουμε off topic, αλλά η απάντηση είναι όχι. Το 530 κάνει παπάδες με το νέο firmware.
Τι προβλήματα σου έβγαλε το τελευταίο firmware;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=482802&postcount=183

sdikr
11-02-06, 22:51
Στα 530 έχει αναφερθεί οτι θέλει να κάνεις κάποιο unbind πρώτα, περισότερες πληροφορίες στο φόρουμ των alcatel

Gordon`s
12-02-06, 12:24
Στα 530 έχει αναφερθεί οτι θέλει να κάνεις κάποιο unbind πρώτα, περισότερες πληροφορίες στο φόρουμ των alcatel

Ουπς.. Μου ξέφυγε! Να 'σαι καλά ρε Σπύρο, working... Λίγο σκατά είναι αλλά θα το μάθω.

Gordon`s
14-02-06, 11:12
Δούλεψε για λίγο και τώρα χτυπάει Error "407 Proxy aythentication..." Καμμιά ιδέα?

sdikr
14-02-06, 21:57
Δούλεψε για λίγο και τώρα χτυπάει Error "407 Proxy aythentication..." Καμμιά ιδέα?

Κάποια μικρόπροβληματάκια με το i-call έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες σήμερα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.