PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούργια πολυκατοικία χωρίς καλωδίωση



aviXilientas
19-06-09, 10:13
Καινούργια Πολυκατοικία Χωρίς Καλοδίωση

Μπηκα σε καινουργιο διαμέρισμα χωρίς να γνωρίζω οτι ο κατασκευαστής δεν έχει συνδέσει ακόμα καφάο με κατανεμειτή. Χωρις λοιπόν εγω να το γνωρίζω εκανα αίτηση στην forthnet για νεα αριθμοδότηση εξολοκλήρου αριθμό forthnet. Πεαρασαν πολλές μέρες απο την καταχώρηση της αίτησης και ετσι κάλεσα το κέντρο τους. Μου είπαν οτι απορρίφθηκα απο ΟΤΕ και οτι την έχουμε ξαναστείλει. Αυτο που θέλω να ρωτησω ειναι το εξης. Πρεπει να πιάσω τον κατασκευαστή και να τον ρωτησω να εκινησει την διαδικασία να συνδεσει τον ΟΤΕ και να ξανακάνω αίτηση ή μηπως εφοσον εχει γίνει η αίτηση ηδη στην forthnet θα το αναλάβει αυτη?
:hmm:
Ευχαριστώ πολύ

hemlock
19-06-09, 10:21
Αν δεν εχει περασει ο "κατασκευαστης" καλωδια μεχρι το διαμερισμα σου, τοτε ,γιατι να ξανακανεις αιτηση σε ISP? Κυνηγησε τον....

emeliss
19-06-09, 10:22
Το θέμα έχει απαντηθεί αρκετές φορές στο forum. Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να ζητήσει να ενωθεί η πολυκατοικία με τον ΟΤΕ.

aviXilientas
19-06-09, 10:30
Αν δεν εχει περασει ο "κατασκευαστης" καλωδια μεχρι το διαμερισμα σου, τοτε ,γιατι να ξανακανεις αιτηση σε ISP? Κυνηγησε τον....
Eιναι απο Αντιπαροχη το διαμερισμα οποτε γιαυτο ειπα κατασκευαστης. Αρα η forhtnet δεν μπορει να κανει κατι..

sexrazat
19-06-09, 10:34
Καινούργια Πολυκατοικία Χωρίς Καλοδίωση[/B]

Μπηκα σε καινουργιο διαμέρισμα χωρίς να γνωρίζω οτι ο κατασκευαστής δεν έχει συνδέσει ακόμα καφάο με κατανεμειτή. Χωρις λοιπόν εγω να το γνωρίζω εκανα αίτηση στην forthnet για νεα αριθμοδότηση εξολοκλήρου αριθμό forthnet. Πεαρασαν πολλές μέρες απο την καταχώρηση της αίτησης και ετσι κάλεσα το κέντρο τους. Μου είπαν οτι απορρίφθηκα απο ΟΤΕ και οτι την έχουμε ξαναστείλει. Αυτο που θέλω να ρωτησω ειναι το εξης. Πρεπει να πιάσω τον κατασκευαστή και να τον ρωτησω να εκινησει την διαδικασία να συνδεσει τον ΟΤΕ και να ξανακάνω αίτηση ή μηπως εφοσον εχει γίνει η αίτηση ηδη στην forthnet θα το αναλάβει αυτη?
:hmm:
Ευχαριστώ πολύ

Αποκλείεται να ασχοληθεί η Forthnet. Πρέπει να μάθεις μέσω ΟΤΕ και κατασκευαστή και πιθανότατα μέσω κάποιου άλλου ιδιοκτήτη που έχει κάνει αίτηση στον ΟΤΕ. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπλέξετε για μεγάλο διάστημα.

aviXilientas
19-06-09, 10:37
Αποκλείεται να ασχοληθεί η Forthnet. Πρέπει να μάθεις μέσω ΟΤΕ και κατασκευαστή και πιθανότατα μέσω κάποιου άλλου ιδιοκτήτη που έχει κάνει αίτηση στον ΟΤΕ. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπλέξετε για μεγάλο διάστημα.
Καταλαβα,ευχαριστώ πολυ

theopan
21-06-09, 00:01
Το θέμα έχει απαντηθεί αρκετές φορές στο forum. Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να ζητήσει να ενωθεί η πολυκατοικία με τον ΟΤΕ.

Από επαγγελματικό ενδιαφέρον και μόνο (τοπογράφος μηχανικός) και επειδή δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με κατασκευή, τι ακριβώς ζητάει ο ιδιοκτήτης-κατασκευαστής; Έστω ότι δεν προτίθεται κανένας από τους κατοίκους ενός νέου κτιρίου να ζητήσει σύνδεση ΟΤΕ (θέλει άλλο πάροχο) ή δεν προτίθεται τέλος πάντων να έχει σταθερή τηλεφωνία (από οποιονδήποτε πάροχο) άμεσα, από τον ΟΤΕ τι ζητάει ο κατασκευαστής; Δεν έχω δει ποτέ σε άδεια οικοδομής αναφορά σε "σύνδεση με τηλεφωνικό δίκτυο" εξάλλου. Για παροχές ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ υπάρχει πρόβλεψη μόνο.

emeliss
21-06-09, 08:27
Ρώτα καλύτερα ένα συνάδελφο ηλεκτρολόγο μηχανικό να σου πει ακριβώς την διαδικασία σε περίπτωση που την χρειαστείς.

Σε γενικές γραμμές η αίτηση αναφέρει τον αριθμό τηλεφώνων, fax, ευθειών που χρειάζονται και επισυνάπτεται το τοπογραφικό.

Για την άδεια, από όσο ξέρω, δεν είναι προαπαιτούμενο. Αν ο ιδιόκτητης, ανάδοχος κλπ δεν θέλει να το συνδέσει στο δίκτυο (λόγος είναι η μείωση του κόστους της οικοδομής), δεν κάνει τίποτα. Αν δεν συνδεθεί όμως δεν θα μπορεί κανένας να συνδεθεί με ενσύρματο δίκτυο σε οποιονδήποτε πάροχο.

theopan
22-06-09, 10:10
Για την άδεια, από όσο ξέρω, δεν είναι προαπαιτούμενο. Αν ο ιδιόκτητης, ανάδοχος κλπ δεν θέλει να το συνδέσει στο δίκτυο (λόγος είναι η μείωση του κόστους της οικοδομής), δεν κάνει τίποτα. Αν δεν συνδεθεί όμως δεν θα μπορεί κανένας να συνδεθεί με ενσύρματο δίκτυο σε οποιονδήποτε πάροχο.

Το ερώτημά μου όμως παραμένει: τι λέει στον ΟΤΕ ο κατασκευαστής; "Φέρε μου απλά καλωδίωση στο κτίριο και βλέπουμε" ή υποχρεωτικά ζητάει παροχή μιας τουλάχιστον σύνδεσης ΟΤΕ ώστε να έρθει η καλωδίωση; Γιατί το δεύτερο προφανώς είναι μη αποδεκτό σε καιρό που "μονοπώλειο" δεν υφίσταται πλέον (ή τουλάχιστον έτσι θέλουμε να πιστεύουμε).

emeliss
22-06-09, 15:32
Σου απάντησα. Σε γενικές γραμμές η αίτηση αναφέρει τον αριθμό τηλεφώνων, fax, ευθειών που χρειάζονται και επισυνάπτεται το τοπογραφικό.

Πήγαινε στον ΟΤΕ και ζήτα να σου δώσουν την αίτηση να την δεις με τα μάτια σου. Από όσο θυμάμαι έχει τον αριθμό των βρόχων που ζητάς. Δεν έχει αίτηση για τηλέφωνο.

ubuntubu
22-06-09, 17:49
Όλοι :hmm: γνωρίζουν πως ο ΟΤΕ είναι αυτός που περνάει καλώδια.
Ειδικά τα παλιότερα μέλη του φόρουμ δεν δικαιολογούνται να είναι αδιάβαστα σ'αυτό το θέμα.:rtfm:
Αίτηση για τηλεφωνοδότηση λοιπόν στον τοπικό ΟΤΕ και καλό χειμώνα.:whistle:

aviXilientas
22-06-09, 18:40
Όλοι :hmm: γνωρίζουν πως ο ΟΤΕ είναι αυτός που περνάει καλώδια.
Ειδικά τα παλιότερα μέλη του φόρουμ δεν δικαιολογούνται να είναι αδιάβαστα σ'αυτό το θέμα.:rtfm:
Αίτηση για τηλεφωνοδότηση λοιπόν στον τοπικό ΟΤΕ και καλό χειμώνα.:whistle:

Αυτο ακριβως πηγα εγω ο ιδιος στον τοπικο και εκανα αιτηση. Καλα Χριστουγεννα!:sorry:

aviXilientas
23-06-09, 16:20
To βρήκα και ειναι πιο γρηγορο , θα αλλαξω πολυκατοικία!!:p:p:p:p:p:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.