PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη Συμβολαιου



Spartangr
19-06-09, 10:40
Αληθεια παιδια ουτε μηνα δεν ειμαι στον οτε (απο forthnet) και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τη κανω. Με εχουν πεθανει στις αποσυνδεσεις, η σε αλλη περιπτωση μου δειχνει οτι ειμαι online ενω δεν μπορω να κανω τιποτα.
Δοκιμασα με Belkin N1, baudtec, Thomson. Μη σας ζαλιζω ομως αυτα που αναφερω ειναι γνωστα στους περισσοτερους.

Οποτε εχετε ιδεα τι θα πληρωσω σε περιπτωση που αποφασισω να διακοψω?

ariadgr
19-06-09, 11:27
Αν έχεις Conn-x με 12μηνη δέσμευση, τα πάγια Conn-x όλων των υπολειπόμενων μηνών.

Πάντως δε μας δίνεις στατιστικά συγχρονισμού, ούτε αναφέρεις αν έχεις επικοινωνήσει με το 121 για το θέμα...

Spartangr
19-06-09, 11:58
Αν έχεις Conn-x με 12μηνη δέσμευση, τα πάγια Conn-x όλων των υπολειπόμενων μηνών.

Πάντως δε μας δίνεις στατιστικά συγχρονισμού, ούτε αναφέρεις αν έχεις επικοινωνήσει με το 121 για το θέμα...

Εχεις δικιο αλλα απο τη την εμπειρια μου ξερω οτι τετοια θεματα λυνονται πολυ σπανια η και καθολου. Οι εταιριες παντα το ριχνουν στα καλωδια σε τεχνικες βλαβες στο σπιτι σου γενικα.
Αντε τωρα να πω στον ΟΤΕ οτι στη forthnet δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα εφυγα ως ενδειξη διαμαρτυριας επειδη απο τα 16000 με πηγαν τελικα σε διαστημα ενος χρονου στα 11000. Τωρα ειμαι 9600/888. Τελεια ε;

Επισης λογω ηλικιας εχω κουραστει. Παλευω με το ADSL και τα προβληματα του απο vivodi εποχη.Επισης αν πω στον ΟΤΕ για αποσυγχρονισμους θα κανουν το κλασσικο. Θα ριξουν ταχυτητα.

stefkon
19-06-09, 17:49
Εχεις δικιο αλλα απο τη την εμπειρια μου ξερω οτι τετοια θεματα λυνονται πολυ σπανια η και καθολου. Οι εταιριες παντα το ριχνουν στα καλωδια σε τεχνικες βλαβες στο σπιτι σου γενικα.
Αντε τωρα να πω στον ΟΤΕ οτι στη forthnet δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα εφυγα ως ενδειξη διαμαρτυριας επειδη απο τα 16000 με πηγαν τελικα σε διαστημα ενος χρονου στα 11000. Τωρα ειμαι 9600/888. Τελεια ε;

Επισης λογω ηλικιας εχω κουραστει. Παλευω με το ADSL και τα προβληματα του απο vivodi εποχη.Επισης αν πω στον ΟΤΕ για αποσυγχρονισμους θα κανουν το κλασσικο. Θα ριξουν ταχυτητα.

B]Τα προβλήματα δεν είναι παντού τα ίδια[/B].
Επικοινώνησε με το 121 για το πρόβλημα και αν σου πουν ότι έχεις εσύ το πρόβλημα στο σπίτι σου, πες τους ότι το έχεις ψάξει και δεν έχεις εσύ το πρόβλημα.
Εννοείται ότι το έχεις ψάξει από την πλευρά σου.
Υ.Γ.
Βάλε όλα τα στατιστικά που σου δίνει το ρούτερ και όχι μόνο την ταχύτητα που συγχρονίζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.