PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαντηση Απο Τεχνικο ΟΤΕ Για Τις Μειωμενες Ταχυτητες



Πάνος21
26-01-06, 15:29
Παιδιά μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Εχω 1024/256 και την μέρα κατεβάζω μέχρι 50kbps.Χτες το βράδυ όμως (γύρω στις 3) κατέβασα απο 85-110 όσο δηλαδή θα έπρεπε να κατεβάζω.Σήμερα το πρωί πάλι 50...:evil:
Είχα κάνει δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ πριν 2 μέρες και με πήραν σήμερα,πριν λίγο και μου είπαν τα εξής.
Οτι ποτέ δεν θα πιάνω τέτοια ταχύτητα που θέλω..το 100αρι δηλαδή και αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως είναι ο server αλλά και η κίνηση που υπάρχει μέσα στο δίκτυο. Παρόλατα μετά απο πολύ πίεση δική μου του είπα ότι έχω μάθει ότι το DSLAM Κορυδαλλού είναι γεμάτο και ότι μάλλον για αυτό δεν μπορώ να πιάσω μεγάλη ταχύτητα.
Αφού με ρώτησε με καχυποψία που το ξέρω εγώ, λες και είμαι μυστικός πράκτορας,:twisted: του εξήγησα ότι μου το είπαν απο το 134 και δεν με πίστευε.
Μου λεει οτι θα επικοινωνήσει με τα κεντρικά να δεί αν είναι γεμάτο και τι θα γίνει με αυτή την περίπτωση.Μετα απο κανα 5λεπτο, με ξαναπαίρνει και μου λέει οτι περιμένουν αναβάθμιση στο DSLAM PSTN Κορυδαλλού η οποία θα γίνει μεσα σε 5 μέρες :worthy: ώστε να μπορέσει να αποσυμφοριστεί το δίκτυο και να αποκτήσω και την ημέρα την ταχύτητα που θέλω γιατι δεν είναι λογικό την νύχτα να πιάνω 100αρια και την ημέρα να μου μετατρέπεται η σύνδεση μετα βίας 512. Ακόμα μου είπαν οτι η γραμμή μου ειναι οκ, και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλλον σε αυτό πρέπει να λένε αλήθεια αφού κατα τισ 10 η ώρα το πρωί ήμουν εκτός για κανα τέταρτο.
Τέλος του είπα για το πρόβλημα που έχουν πολλοί απο εδώ μέσα σχετικά με τις χαμηλές ταχύτητες και μου είπε ότι εξαρτώνται όλα απο το DSLAM κάθε περιοχής και ότι καλό θα ήταν να σας ενημερώσω σε αυτό το θέμα ώστε να μην ανησυχείτε άδικα. Δεν είναι ειρωνία όμως που πληρώνουμε όλοι κάτι χωρίς να το έχουμε όλες τις ώρες της ημέρας;;:(
Πάντως για να είμαι καλυμένος θα δοκιμάσω πάλι το βράδυ να δω αν πιάνω καλές ταχύτητες ώστε να δώ ότι μετα απο το reset που μου έκαναν στην γραμμή θα πιάνω έστω αυτο το ονειρικό 100αρι την νύχτα..Βρικόλακα θα με καταντήσουν. Αν δεν το πιάσω θα τους ξαναζαλίσω στα τηλέφωνα..Ουε και αλοίμονό τους...:evil: :evil: :evil: :evil:
Εσείς τι λέτε για όλα αυτά;;;

NaGR
26-01-06, 15:35
το ερώτημα μου εμένα είναι γιατί η 1024 να πιάνει 110 ΚΒ = 880 Kb ?
1024 - 880= 144 Kb δεν νομίζω οτι είναι μόνο overhead.

Πάνος21
26-01-06, 15:42
Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά απο ότι βλέπω και άλλοι χρήστες πιάνουν αυτήν την ταχύτητα με 1024. Τώρα να σου πώ δεν ξέρω τί μπορεί άλλο να κόβει την ταχύτητα αλλά μακάρι να έπιανα 100 σε όλη την διάρκεια της μέρας. Και να σσκέφτείς ότι όταν πήγα διακοπές την Πρωτοχρονιά στο Λονδίινο έπεσα σε έναν Έλληνα σπουδαστή ο οποίος πληρώνει 30 με 40 ευρώ για ποοοοοοοοοσααααααααααααααααα;;;;;; 24 ΜΒPS......:cry:

skroutzer
26-01-06, 15:51
Παιδιά μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Εχω 1024/256 και την μέρα κατεβάζω μέχρι 50kbps.Χτες το βράδυ όμως (γύρω στις 3) κατέβασα απο 85-110 όσο δηλαδή θα έπρεπε να κατεβάζω.Σήμερα το πρωί πάλι 50...:evil:

Λοιπόν εχουμε και λέμε ...
110/50=2.2
Εγώ κατεβάζω με 15 αντι για 40, αρα
40/15=2.66
Με λιγα λόγια εισαι καλύτερος από εμένα.


Μετα απο κανα 5λεπτο, με ξαναπαίρνει και μου λέει οτι περιμένουν[B] αναβάθμιση στο DSLAM PSTN Κορυδαλλού η οποία θα γίνει μεσα σε 5 μέρες

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...

Πάνος21
26-01-06, 16:09
Ρε σύ γιατί το λες αυτό..κοίτα αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η κατάσταση να τους ξαναπάρω τηλέφωνο;; Λες να λυθεί η κατάσταση;; Τουλάχιστον να μου πουν την αλήθεια. Εκτός και αν ο τεχνικός είναι τοσο καλός ηθοποιός γιατί τον άκουσα πολύ σίγουρο για την αναβάθμιση..:-k :respekt:

skroutzer
26-01-06, 16:16
Ρε σύ γιατί το λες αυτό..κοίτα αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η κατάσταση να τους ξαναπάρω τηλέφωνο;; Λες να λυθεί η κατάσταση;; Τουλάχιστον να μου πουν την αλήθεια. Εκτός και αν ο τεχνικός είναι τοσο καλός ηθοποιός γιατί τον άκουσα πολύ σίγουρο για την αναβάθμιση..:-k :respekt:

15 χρόνια πριν οταν ειχα τα 22 σου χρονια εκανα και εγω ονειρα...
Καποια μερα κοιταξα το ημερολογιο και εγραφε 2006. Τι εχει
αλλαξει στον ΟΤΕ απο τοτε ξερεις; Απλα τοτε πληρωνα 10.000δρχ.
καθε 2-μηνο και τωρα πληρωνω 250 ευρω.

Πάνος21
26-01-06, 16:40
μου άρεσε αυτό. Ε εντάξει για ένα όνειρο ζούμε και για μια αναβάθμιση. Πάντως δεν θα ησυχάσουν απο μένα αυτό εινια σίγουρο. Και αν δεν έχει γίνει αναβάθμιση μέχρι την άλλη βδομάδα θα φτάσω μέχρι τον πρωθυπουργό. Μπορεί ο ΟΤΕ να μας πουλάει τρέλα αλλά εγώ είμια πιο τρελλός απο αυτόν. Εξάλλου του π......η δεν θα κάνουν υποχρεωτικά αναβάθμιση αφού εχει γεμίσει το DSLAM για να βάλουν και άλλους χρήστες μέσα;;;;

vaggoulas
26-01-06, 19:23
ι περιμένουν αναβάθμιση στο DSLAM PSTN Κορυδαλλού η οποία θα γίνει μεσα σε 5 μέρες :worthy: ώστε να μπορέσει να αποσυμφοριστεί το δίκτυο
Δηλ θα δώσει ο Θεός επιτέλους και από εδώ?:thumb_dup

Hellraiser76
26-01-06, 20:00
Σε 5 μερες θα φανει αν ο "τεχνικος" σου ελεγε αληθεια ή μπαρουφες για να σε ξεφορτωθει(το πιθανοτερο)...

alefgr
27-01-06, 04:26
το ερώτημα μου εμένα είναι γιατί η 1024 να πιάνει 110 ΚΒ = 880 Kb ?
1024 - 880= 144 Kb δεν νομίζω οτι είναι μόνο overhead.

Το overhead είναι περίπου 15-17%. Οπότε όταν συνδέεται το modem στα 1024, έχουμε: 875-890 KB/sec. Μιά χαρά είσαι...

stathisb
27-01-06, 11:10
Παιδιά το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με γραμμή 512/128.
Δεν παίζει ρόλο ο πάροχος ίντερνετ απλά το Dslam της κάθε περιοχής.
Εγώ έχω κατά την διάρκεια της ημέρας από 20-35 download και αργά το βράδυ 48-52.
Η απάντηση του ΟΤΕ στην δήλωση βλάβης που έκανα ήταν πως η γραμμή μου είναι οκ αλλά στα τέτοια τους αν δεν έχω σταθερό rate κατά την διάρκεια της μέρας.

Με λίγα λόγια αμα θες να κατεβάζεις γρήγορα στην Ελλάδα με adsl πρέπει να γίνεις κατσαρίδα και να βγαίνεις μόνο νύχτα.

NIB
31-01-06, 07:14
Και εγώ με 1mbit adsl είμαι και το πρωί με το ζόρι πιάνω 50kB/s. Το βράδυ πάντως χτυπάω 100kB/s. Κάτι είναι και αυτό, βάζεις 1mbit για να έχεις 512kbs. Αν και βασικά ούτε 512kbs δεν έχω, γιατί το πρωί χτυπάω κάτι ωραία 25pps. Ρε παιδιά, τουλαχιστον τα pps κρατήστε τα πάνω από 60-70. Δεν με νοιάζει και τόσο το bandwidth αλλά τα ρημάδια τα pps.

Costinio
01-02-06, 22:04
μια από τα ίδια κι εδώ με 1024... :-(

georges-ath
02-02-06, 17:04
μια από τα ίδια κι εδώ με 1024... :-(

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα, κατεβαζω πανω απο 100 καθε φορα ολη την ημερα. Αλλο προβλημα εχω. Απο οταν περασα στα 1024 σημερα ειναι η 2η φορα, κοβετε η συνδεση και οταν επανερχεται ειμαι στα 384 !!! ... το 121 κλπ για να ξαναπαω στα 1024

pan.nl
04-02-06, 18:00
Με λίγα λόγια αμα θες να κατεβάζεις γρήγορα στην Ελλάδα με adsl πρέπει να γίνεις κατσαρίδα και να βγαίνεις μόνο νύχτα.

stathisb έγραψες! :rofl: :rofl:

Πάντως με όλα αυτά που ακούγονται κάθε φορά, αναρωτιέμαι ακόμα περισσότερο αν τελικά αξίζει η μετάβαση στα 1024/256...Για browsing 384 Kbps φθάνουν...εντάξει τα e-mails ανεβαίνουν και κατεβαίνουν λίγο πιο αργά...so what? Όσον αφορά στα p2p προγράμματα, το να κατεβάζει κάποιος ένα μεγάλο αρχείο με διπλάσια ταχύτητα, προσωπικά δε με εντυπωσιάζει. Αφήνωντας το PC τη νύχτα να κατεβάζει ενώ κοιμάσαι δεν έχει μεγάλη διαφορά, έτσι δεν είναι? Τα UDP πακέτα είναι ένα άλλο πρόβλημα βέβαια, που σχετικά λύνεται, όμως, με μετάβαση σε γραμμή 512/128. Θέμα προτεραιοτήτων είναι...και πορτοφολιού.

Πάντως τεχνικός από το 121 με ενημέρωσε για γενικευμένες αναβαθμίσεις, ελπίζω να ήταν έγκυρη η πληροφορία.

:offtopic:
Πολύ καλό και το avatar σου stathisb!

gastone_2005
05-02-06, 04:55
Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα, κατεβαζω πανω απο 100 καθε φορα ολη την ημερα. Αλλο προβλημα εχω. Απο οταν περασα στα 1024 σημερα ειναι η 2η φορα, κοβετε η συνδεση και οταν επανερχεται ειμαι στα 384 !!! ... το 121 κλπ για να ξαναπαω στα 1024

Κάνε reset το router σου και ξαναδες αν θα συγχρονιστεί κανονικά..Διάβασα κάπου στο φόρουμ γι'αυτο το πρόβλημα το οποίο λύθηκε με τον τρόπο που σε είπα πριν..Αλλά δεν το βρίσκω..:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.