PDA

Επιστροφή στο Forum : Draytek Vigor 2710Vn και 2820Vn



famous-walker
19-06-09, 14:48
Έχει κανείς δει ή δοκιμάσει τα συγκεκριμένα ρούτερ; Σκέφτομαι να αλλάξω το 2700VG, με το 2710Vn που μου φαίνεται κάπως καλύτερο. Απλά δεν ξέρω εάν έχει την ίδια ποιότητα στην εκπομπή σήματος με το 2700...

jolieioak
29-07-09, 23:49
καλησπερα σας. ειμαι νεο μελος του φορουμ και του σαιτ αυτου.Λεγομαι Αγγελικη.συγνωμη που πηρα το θαρρος να σας γραψω αλλα ειδα οτι εχετε ιδιο μοντεμ με εμενα.
εδω στην ελλαδα εχς connex adsl 2ara και χρησιμοποιουσα ενα δικο τουσ μοντεμ μικρο τησ. ομωσ μενς στο εξωτερικο και εκει χρησιμοποιουσα το draytec vigor 2700 vgst. ηρθα για μονιμα στην ελλαδα και θελω να το χρησιμοποιησω και εδς γιατι ειναι πολυ καλο μοντεμ με πολυ καλο wifi. ομως αντιμετοπιζω προβλημα με την συνδεση του.ενς κανω τισ ρυθμισεις που πρεπει,εχω μπει και στο μενου του αλλαξα και τουσ κωδικουσ αλλα τιποτα.
ηθελα να ρωτησω μπορειτε να με βοηθησετε να το φτιαξω?εσεις το εχετε αυτο το μοντεμ και δεν ειχψατε προβλημα με την συνδεση του?η connex δεν με βοηθαει τηλεφωνικα γιατι δεν υποστηριζει λεει αλλα μοντεμ εκτοσ απο τα δικα της.
manual δεν εχω γιατι εκει μας τα δινανε με την συνδεση και την εγκατασταση την εκανε τεχνικος. ομως βρηκα αυτο στο νετ http://support.netcentral.co.uk/draytek-vigor-2700.html και προσπαθησα να κανω ρυθμισεις απο εκει.
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ παρα που για τον χρονο σας και συγνωμη που μιλησα ευθεωσ σε εσαε και οχι να κανω καποιο ποστ πρωτα.
ευχαρηστς ξανα και θα περημενω την πολυτιμη βοηθεια.Αγγελικη

paspro
30-07-09, 00:06
Λογικά το 2710n θα πρέπει να έχει ισχυρότερο σήμα και σε μεγαλύτερη εμβέλεια αφού χρησιμοποιεί το 802.11n. Εγώ έχω το 2820n και το σήμα του είναι ισχυρό και σταθερό σε ολόκληρο το σπίτι.

chrismarine
31-07-09, 00:45
δεν έχει καμιά απολύτως σχέση το πρωτόκολλο με την ισχύ σήματος και την κάλυψή γενικότερα, απεναντίας το n ίσως δημιουργήσει και περισσότερο θόρυβο ! αν θέλεις κάλυψή παίξε με πανελ antenna και b , γενικότερα τα ρουτερακια έχουν οριοθετημένη ισχύ εκπομπής που βασίζονται στους γενικότερους κανόνες wifi ,οπότε αυτό που παίζει ρόλο είναι η ευαισθησία λήψης που έχει το κάθε μηχάνημά και η υλοποίηση της κεραίας τους

filathlos
31-07-09, 11:14
Το μηχανάκι που έχει και ο paspro πάρε αν δεν θες και voip, έχει πολύ καλό ασύρματο.

Μα πολύ καλό.
Περιμένω ένα ίδιο σήμερα για να το βάλω σε πελάτη μου.

........Auto merged post: filathlos πρόσθεσε 6 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλησπερα σας. ειμαι νεο μελος του φορουμ και του σαιτ αυτου.Λεγομαι Αγγελικη.συγνωμη που πηρα το θαρρος να σας γραψω αλλα ειδα οτι εχετε ιδιο μοντεμ με εμενα.
εδω στην ελλαδα εχς connex adsl 2ara και χρησιμοποιουσα ενα δικο τουσ μοντεμ μικρο τησ. ομωσ μενς στο εξωτερικο και εκει χρησιμοποιουσα το draytec vigor 2700 vgst. ηρθα για μονιμα στην ελλαδα και θελω να το χρησιμοποιησω και εδς γιατι ειναι πολυ καλο μοντεμ με πολυ καλο wifi. ομως αντιμετοπιζω προβλημα με την συνδεση του.ενς κανω τισ ρυθμισεις που πρεπει,εχω μπει και στο μενου του αλλαξα και τουσ κωδικουσ αλλα τιποτα.
ηθελα να ρωτησω μπορειτε να με βοηθησετε να το φτιαξω?εσεις το εχετε αυτο το μοντεμ και δεν ειχψατε προβλημα με την συνδεση του?η connex δεν με βοηθαει τηλεφωνικα γιατι δεν υποστηριζει λεει αλλα μοντεμ εκτοσ απο τα δικα της.
manual δεν εχω γιατι εκει μας τα δινανε με την συνδεση και την εγκατασταση την εκανε τεχνικος. ομως βρηκα αυτο στο νετ http://support.netcentral.co.uk/draytek-vigor-2700.html και προσπαθησα να κανω ρυθμισεις απο εκει.
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ παρα που για τον χρονο σας και συγνωμη που μιλησα ευθεωσ σε εσαε και οχι να κανω καποιο ποστ πρωτα.
ευχαρηστς ξανα και θα περημενω την πολυτιμη βοηθεια.Αγγελικη
Πρώτα θα του κάνεις update firmware για να είσαι σίγουρη ότι παίζει με τα Ελληνικά δίκτυα.
Το σεταπ μετά είναι εύκολο.
Αν και να σου πω ότι το μοντέλο αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα(vgst) και δεν ήρθε ποτέ.
Μόλις μπήκα και σε καταλόγους 3 ετών και δεν υπάρχει πουθενά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.