PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρεπει να κανω εγκατασταση CD της συνδρομης ADSL του οτεNET σε Apple Mac?



Costalondon
26-01-06, 16:48
Η αδερφη μου μολις εκανε συνδρομη ADSL με ΟΤΕNET και της εδωσαν ενα CD για να κανει την εγκατασταση.

Εχουμε και οι δυο Apple macs και στο Λονδινο που ζω δεν χρειαζεται να κανω καμμια εγκατασταση CD για να συνδεθω. Ειναι απαραιτητη η εγκατασταση στην Ελλαδα για να μπορει η ΟΤΕNET να βρει τη συνδεση της αδερφης μου?

Μηπως εχει σχεση με την ενεργοποιηση του router που σου δινει η ΟΤΕNET. Εχει δικο της router το οποιο δεν πηρε απο ΟΤΕNET.

Εαν δεν κανει την εγκατασταση θα υπαρξει προβλημα στη συνδεση?

Ευχαριστω

NoYmErOs
26-01-06, 17:43
Αν δεν βγάλεις άκρη με το CD μπορείς να καλέσεις εδώ για περαιτέρω πληροφορίες ..

Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών Tel. 801-11-35555
Fax. 210-6779990,
e-mail: noc@otenet.gr

καλύτερα τηλέφωνο..

DrEthernet
26-01-06, 18:46
Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία εγκατάσταση. Το modem/router το ρυθμίζεις κανονικά μέσω του browser, Safari/Firefox κτλ. Στο forum λογικά θα βρεις τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem. θα πρέπει όμως να βάλεις τους DNS servers της OTENET στις ρυθμίσεις του δικτύου (System Preferences/Network).

Costalondon
26-01-06, 20:36
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, μηπως εχεις καμμια ιδεα που μπορω να βρω τα σωστα dsn servers για να τα βαλω στις ρυθμισεις?

Ευχαριστω

kostthem
26-01-06, 21:06
Αν κάνεις την σύνδεση PPPoE δεν χρειάζονται ούτε οι DNS servers.

Επιλέγεις από το internet connect "built in ethernet" & PPPoE,username,password και τίποτα άλλο.

nnn
27-01-06, 00:47
Otenet Dns servers


Πρωτεύων διακομιστής DNS
(Primary DNS server) 195.170.0.1
Δευτερεύων διακομιστής DNS
(Secondary DNS server) 195.170.2.2
OTENET

Costalondon
27-01-06, 16:49
Eυχαριστω πολυ

Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα με τη συνδεση.

Κωστας

Κωνσταντινος
29-01-06, 23:33
Εβαλα τους DSN servers στο system pref/network. Ο ρουτερ μου ειναι speedtouch 510v4 απο την Αγγλια με ρυθμιση PPPOA 8*35.

Ο ρουτερ εχει δυο πρασινα φωτακια αλλα η πιστοποιηση ταυτοτητας (authentication) αποτυγχαινει.

Εχετε καμμια συμβουλη?
Ευχαριστω

kostthem
29-01-06, 23:45
Λανθασμένο password ίσως;


(Και επιμένω πως θα έπρεπε να επιλέξεις PPPoE)

Costalondon
30-01-06, 18:15
To password λεει ο ΟΤΕ οτι ειναι σωστο. Εκανα τη ρυθμιση απο εδω (Λονδινο) και για αυτο χρησιμοποιησα PPPoΑ. Εψαξα template για PPPoE στο internet αλλα δεν βρηκα τιποτα. Επισης κοιταξα στο 'set up wizard' αλλα επειδη ειναι Αγγλικο το μοντελο εχει μονο PPPoΑ.

Καμμια συμβουλη για το που μπορω να βρω PPPoE template για speedtouch 510v4?

Ευχαριστω

power
30-01-06, 21:03
Γιατί παιδεύεσαι τσάμπα?
pppoA - 8,35 - username@otenet.gr & password
Δοκιμασε με username otenet@otenet.gr και pass otenet

Αφού το κάνεις και αυτό πές μας τι χρώμα είναι το @ πάνω στο μόντεμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.