PDA

Επιστροφή στο Forum : Έναρξη ισχύος συνδρομής και δώρου?



kosmag
26-01-06, 16:48
Έχω πάρει All in a box Plus και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία αναμονής για ενργοποίηση της γραμμής dsl από τον ΟΤΕ. Αυτό που με απασχολεί είναι αν η γραμμή ενεργοποιηθεί από εβδομάδα (την Τετάρτη αλλάζει ο μήνας) και η Forthnet αλλάξει την προσφορά του 3+3 εγώ θα λάβω την προσφορά (η αίτηση προς τη Forthnet έχει ήδη γίνει εντός αυτού του μήνα). Επίσης, η διάρκεια της συνδομής μου αρχίζει απο τότε που λαμβάνω τους κωδικούς από τη forthnet ή από τη στιγμή που έκανα την αίτηση?

Νικαετός
26-01-06, 17:01
Προφανώς η προσφορά ισχύει από τη στιγμή που η αίτηση έγινε εντός του ορίου . Μην ανησυχείς . Δηλαδή αν η γραμμή ενεργοποιηθεί μετά από 1 τρίμηνο (λέμε τώρα) θα χάσεις και την κανονική συνδρομή ???

Μην ανησυχείς δεν υπάρχει πρόβλημα . Εγώ θα κάνω την αίτηση ακριβώς 31/1 , για την αδελφή μου .

Aegean24
26-01-06, 17:22
Έχω πάρει All in a box Plus και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία αναμονής για ενργοποίηση της γραμμής dsl από τον ΟΤΕ. Αυτό που με απασχολεί είναι αν η γραμμή ενεργοποιηθεί από εβδομάδα (την Τετάρτη αλλάζει ο μήνας) και η Forthnet αλλάξει την προσφορά του 3+3 εγώ θα λάβω την προσφορά (η αίτηση προς τη Forthnet έχει ήδη γίνει εντός αυτού του μήνα). Επίσης, η διάρκεια της συνδομής μου αρχίζει απο τότε που λαμβάνω τους κωδικούς από τη forthnet ή από τη στιγμή που έκανα την αίτηση?

Η προσφορα 3+3 ισχυει εφοσον εχεις στειλει την αιτηση πριν τις 31/01, και ο χρονος μετραει απο τη στιγμη που θα παραλαβεις τους κωδικους...

sadako
26-01-06, 17:23
Nikoseagle
Μήπως γνωρίζεις αν το ίδιο ισχύει και για τις online αιτήσεις?? Έχω ρωτήσει και στη forthnet με mail, περιμένω απάντηση (σε 4-5 άλλα mails που τους έστειλα με ερωτήσεις για νέες συνδρομές μου απάντησαν μέσα στη μέρα)..
Εγώ βασικά έχω γραμμή απο τον ΟΤΕ, και για ένα 4μηνο ήμουν καλυμμένος απο την HOL του RAM. Τώρα που τελειώνει όμως είμαι στο ψάξιμο. Το καθυστερώ και λίγο, μπας και φτιάξει η κατάσταση εδώ Θεσσαλονίκη, που είναι ΑΘΛΙΑ, με συνεχή disconnects (το διαπίστωσα και με ένα demo που πήρα). Απλά λέω αν κάνοντας εγώ την αίτηση online ( http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=127121 )πχ τη Δευτέρα, μέχρι να την ενεργοποιήσουν και να πάρω username-password πάει Τετάρτη και χάσω τους 3 έξτρα μήνες. Γιατί ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ με συμφέρει η οικονομικά..

immortal1979
26-01-06, 17:26
Η προσφορα 3+3 ισχυει εφοσον εχεις στειλει την αιτηση πριν τις 31/01, και ο χρονος μετραει απο τη στιγμη που θα παραλαβεις τους κωδικους...


ακριβως αυτο!! που ειπε ο Aegean24.
Εγω πχ εκανα την αιτηση 04/01 και ο χρονος (3+3) αρχιζει να μετραει απο την στιγμη που μου εστειλαν με μηνυμα τα στοιχεια για την ενεργοποιηση, (κωδικο,username).

Νικαετός
26-01-06, 17:36
Εγώ τους πήρα τηλέφωνο προχθές το βράδυ . Τους εξήγησα ότι έχει ήδη η αδελφή μου συνδρομή με την ΟΤΕΝΕΤ , και ότι θα διακοπεί στο τέλος του μήνα . Με ενδιαφέρει λοιπόν να ξεκινήσει η συνδρομή με την φόρθνετ από 1ης Φεβρουαρίου . Κανένα πρόβλημα μου είπαν , μπορείτε να κάνετε την αίτηση (για τηλεφωνική αίτηση μιλάω) μέχρι 31/1 και να πληρώσετε είτε μέσω πιστωτικής είτε μέσω τραπεζικής κατάθεσης και να πάρετε την προσφορά . Αυτή ήταν επακριβώς η συνομιλία μας . Για να είσαι σίγουρος πάρε τους και εσύ τηλ . Με την online αίτηση νομίζω πρέπει να έχεις πιστωτική κάρτα , οπότε ισχύει το ίδιο . Η προσφορά ισχύει από τη στιγμή της αίτησης και όχι της ενεργοποίησης .

sadako
26-01-06, 18:26
Όχι οκ,και με την online αίτηση, μπορώ να καταθέσω τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό. Το λέει και στην αίτηση (όπου λέει για τις τράπεζες και τους αντίστοιχους αριθμούς λογαριασμών), μου το διευκρίνισαν και μέσω e-mail. Απλά δεν ξέρω αν με κάποιο τρόπο γίνεται άμεσα "αποδεκτή" η αίτηση, και κάπου φαίνεται η ημερομηνία. Αν και εγώ πρέπει μέχρι 30/1 να την κάνω, γιατί τότε λήγει η HOL, και δεν θα έχω ούτως ή άλλως νετ..

Νικαετός
26-01-06, 21:47
Και γιατί δεν τους παίρνεις τηλ , αφού είναι πιο πρακτικό και σε 20 λεπτά ενεργοποιείται κιόλας η συνδρομή ???

sadako
26-01-06, 21:51
Μωρέ ας δω κάπως να βελτιώνεται η κατάσταση, και το άλλο είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Γιατί τώρα βλέπω να γίνονται χειρότερα τα πράγματα αντί για καλύτερα.. Και ψάχνω που αλλού να πάω..

Altec Telecoms μάλλον είναι η επόμενη φθηνότερη, με 3+1 που βγαίνει 15,45 το μήνα :(
Για 384 πάντα..

kyrnikos
27-01-06, 01:48
Έχω πάρει All in a box Plus και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία αναμονής για ενργοποίηση της γραμμής dsl από τον ΟΤΕ. Αυτό που με απασχολεί είναι αν η γραμμή ενεργοποιηθεί από εβδομάδα (την Τετάρτη αλλάζει ο μήνας) και η Forthnet αλλάξει την προσφορά του 3+3 εγώ θα λάβω την προσφορά (η αίτηση προς τη Forthnet έχει ήδη γίνει εντός αυτού του μήνα). Επίσης, η διάρκεια της συνδομής μου αρχίζει απο τότε που λαμβάνω τους κωδικούς από τη forthnet ή από τη στιγμή που έκανα την αίτηση?

Παραθέτω το email μου στην FORTHNET με ερώτηση παρόμοια της παραπάνω και την απάντηση τους :

____________________________________________________________________

Χαίρετε,
ενδιαφέρομαι για την αγορά του πακέτου ADSL in-a-box Plus .
Υπάρχει σε προσφορά για 3 μήνες + 3 μήνες δώρο υπό τον όρο :
"Η προσφορά για τους επιπλεόν μήνες δώρο, ισχύει για ενεργοποιήσεις από 19/12/05 έως και 31/01/2006".

Πως ορίζετε την ενεργοποίηση ;
Ενεργοποίηση της συνδρομής (πραγματικη ενεργοποίηση και έναρξη χρήσης) ή απλά αποστολή της αίτησης στην εταιρία σας ;
Και αν αφορά 'πραγματικη ενεργοποίηση' πως είναι δυνατόν να δίνετε καταληκτική ημερομηνία αφού το πακέτο αφορά και μετατροπή γραμμής από τον ΟΤΕ για την οποία δεν υπάρχει προκαθορισμένο χρονικό διάστημα ;
Στην περίπτωση αυτή πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα προλάβω να ενεργοποιήσω τη σύνδεση με δεδομένη την καθυστέριση που πολλές φορές εμφανίζεται στην μετατροπή της γραμμής από τον ΟΤΕ ;

Εν τέλει :
ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 31/01/06 ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ +3 ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΟΤΕ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ADSL ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ;

Παρακαλώ για μια σαφή απάντηση .

Ευχαριστώ,

*********** Νικόλαος.

____________________________________________________________________

Και η απάντηση :

____________________________________________________________________
Αξιότιμε Κύριε,

Ευχαριστούμε πολύ για την προτίμηση που μας δείχνετε, και για την επικοινωνία σας μαζί μας.
Σας ενημερώνουμε ότι η προσφορά με τους επιπλέον μήνες θα ισχύει και μετά τον Φεβρουάριο
(εάν αυτή δεν θα ενεργοποιηθεί μέσα στον μήνα), εφόσον την αίτηση θα την λάβουμε τον Ιανουαρίου, δηλαδή την ημερομηνία εντός της προσφοράς.
Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας,

Με Εκτίμηση,
**************
____________________________________________________________________

@ ADSLgr.com All rights reserved.