PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεϊκή τεχνική υποστήριξη



pcnw
19-06-09, 21:37
Έχοντας σχεδόν μόνιμο πρόβλημα με τη σύδεσή μου τις τελευταίες 2 εβδομάδες και αφού έχω ειδοποιήσει για τελευταία φορά, πριν 3 ημερες την τεχνική υποστήριξη, για εξαιρετικά χαμηλή ταχύτητα (~3300bps) και αδυναμία σύνδεσης τις περισσοτερες ώρες, σήμερα με πήραν τηλέφωνο και τί με ρώτησαν με το καλημέρα ?

"Πού έχετε συνδέσει το μοντεμ ?"

Και μετά από συναρπαστικό διάλογο με τον τεχνικό, κατέληξε ότι θα δώσει αίτημα (για 5η φορά τους τελευταίους μήνες) στον ΟΤΕ για βλάβη!

Επαληθεύτηκαν 2 γνωστές διαφημίσεις, αυτή με τον κάκτο δίπλα στο μόντεμ και η άλλη που για όλα φταίει ο ΟΤΕ.

Μας δουλεύουν ? Εμένα τουλάχιστον με δουλεύουν ΚΑΙ τους πληρώνω κι από πάνω !:hmm:

nnik
19-06-09, 21:49
Αν τα στατιστικά σου είναι αυτά που βλέπω γιατί είσαι κλειδωμένος σε 15 snr;

pcnw
19-06-09, 22:11
Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς εμένα ; Γιατί πρέπει να γνωρίζω εγώ και οποιοσδήποτε καταναλωτής τί σημαίνει "είσαι κλειδωμένος σε 15snr" ; Δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης!

nnik
19-06-09, 22:26
Προφανώς γι αυτό κλειδώνεις χαμηλά γιατί έχεις target snr 15 το οποίο να υποθέσω ότι στο έβαλαν λόγω αποσυνδέσεων.
Καλά τα λέω;

dikal
19-06-09, 23:32
Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς εμένα ; Γιατί πρέπει να γνωρίζω εγώ και οποιοσδήποτε καταναλωτής τί σημαίνει "είσαι κλειδωμένος σε 15snr" ; Δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης!

Καλύτερα ενημέρωσε σωστά το προφίλ σου (αν δεν είναι ενημερωμένο) και στείλε μια φωτο από το ADSL - Status. Αφού δηλώνεις το πρόβλημά σου εδώ, δεν είναι κακό να δίνεις περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσει κανείς. :)

Georgevtr
20-06-09, 00:02
Κάνουν παρέα μ αυτούς της forthnet:rofl:

kasi
21-06-09, 09:47
"Πού έχετε συνδέσει το μοντεμ ?"

Αρκετός κόσμος δεν ξέρει τι είναι το modem ;)

jack1987
21-06-09, 10:17
Αρκετός κόσμος δεν ξέρει τι είναι το modem ;)

+1 και εκτός απο αυτό πολλές φορές με το που έχετε συνδέσει το router εννοούν και σε ποια πρίζα,γιατί πολλές φορές αν δεν έχει κάνει σωστή δουλειά ο ηλεκτρολόγος,υπάρχει διαφορά συγχρονισμού απο πρίζα σε πρίζα.Για αυτό και ο τεχνικός που έρχεται να κάνει μέτρηση,ελέγχει την κεντρική πρίζα του σπιτιού.
Γενικότερα διαβάζω πολλές φορές που λένε κάποιοι,οτι πολλές φορές στην ΤΥ των εταιριών ρωτάνε βλακείες.Μπορεί για κάποιον που γνωρίζει να είναι βλακείες.Για κάποιον που δεν γνωρίζει δεν είναι.Και φυσικά ο υπάλληλος δεν μπορεί να γνωρίζει τι γνώσεις έχει ο πελάτης που εξυπηρετεί για να του κάνει και τις ανάλογες ερωτήσεις.Το θέμα βέβαια είναι να μην μένουν μόνο σε τέτοιου είδους ερωτήσεις

theofilos79
21-06-09, 12:22
Αρκετός κόσμος δεν ξέρει τι είναι το modem ;)

για να έχεις σύνδεση με τη χολ πρέπει να έχεις παρει και πτυχίο στις τηλεπικοινωνίες μου φαίνεται.:p

nnik
21-06-09, 13:40
Πάντως απ ότι βλέπω αρκετοί ασχολούμαστε εκτός από αυτόν που έχει το πρόβλημα .Μάλλον για ψυχοθεραπεία άνοιξε το θέμα και όχι για να τον βοηθήσουμε.

ZAGNA
22-06-09, 11:41
Τους προηγούμενους μήνες που λες πως δήλωσαν ξανά βλάβη στον ΟΤΕ ήταν όντως αυτή η αιτία? Γιατί μπορεί πάλι να υπάρχει πρόβλημα με ΟΤΕ.

Vitruvian78
22-06-09, 19:02
Δεν ξέρω τί παίζει με την τεχνική υποστήριξη της HOL. Πάντως για όποιο πρόβλημα έχω πάρει τηλεφωνο, ή προσπαθούνε να με εξυπηρετήσουν εκείνη την ώρα με κάποιες ερωτήσεις βασικών ρυθμίσεων, και αν το θέμα δεν έχει λυθεί εκεί μου λένε οτι τηα με πάρει κάποιος τεχνικός. Όσες φορές μου έχουν τηλεφωνήσει πίσω είναι πάρα πολυ ευγενικοί και εξυπηρετικοί, και μου έχουν λύσει το πρόβλημα. Επίσης είναι και πολύ αναλυτικοί σχετικά με το πρόβλημα, θέλουν να σε κάνουν να καταλάβεις την φύση του προβλήματος αν δεν μπορούνε να στο λύσυν (πχ. απόσταση απο το Κέντρο και χαμηλές ταχύτητες). Πιστεύω οτι παίζει ρόλο και πώς τους μιλάς. Αν είσαι εριστικός, τότε γίνονται και αυτοί κάπως γιατί ας μην ξεχνάμε μιλανε με ενα σωρό κόσμο ημερησίως και έρχονται αντιμέτωποι με κάθε είδους προβλήματα και συμπεριφορές. Στους εναλλακτικούς μπορείς να έχεις εξίσου καλή τεχνική υποστήριξη, απλά πρέπει να τους κηνυγάς, γιατί η HOL πχ δεν απασχολεί τον ίδιο αριθμό τεχνικών όπως ο ΟΤΕ (γι αυτό και είναι πιο ακριβός, επειδή τους πληρώνουμε) οι οποίοι μπορούνε σχετικά άμεσα να ανταποκριθούνε στο πρόβλημά σου. Πρέπει να επιμένεις για να παίρνεις στο τέλος αυτό που θέλεις.

tsek
22-06-09, 20:00
Πάντως απ ότι βλέπω αρκετοί ασχολούμαστε εκτός από αυτόν που έχει το πρόβλημα .Μάλλον για ψυχοθεραπεία άνοιξε το θέμα και όχι για να τον βοηθήσουμε.

ήθελε κάπου να τα πεί ο άνθρωπος , να ξεσκάσει !:p

Vitruvian78
22-06-09, 20:04
Μα δεν ειναι κακό......είναι ένας επιπλαίον ρόλος αυτός των φόρουμ!:p

ralliboy
22-06-09, 21:35
ολα ειναι σχετικα παντως.Νομιζω πως εχει να κανει με την περιπτωση.Στην δικια μου θα μπορουσα να μιλησω για πληρη ανικανοτητα αλλα η αληθεια ειναι πως απλα δεν υπαρχει ενδιαφερον να λυθει το θεμα.Ιδιαιτερα αν ειναι προβλημα του voip οπως στην περιπτωση μου,και χρειαζεται να γινουν αλλαγες σε πορτες dslam κλπ κλπ.Αφου εχω ταλαιπωρηθει 4 μηνες με συνεχεις αποσυνδεσεις και ανυπαρκτο τηλεφωνο αφου εστειλα φαξ οπως οι ιδιοι μου ειπαν για μεταπτωση απο voipσε pots απο τον Απριλιο αφου πηγα μεσα ΜΑιου Αδριανειου και Παπαδα να ρωτησω που βρισκομαστε και ελαβα το απιστευτο μουσι πως οι αλλαγες γινονται τελος του μηνα και βλεπουμε το αιτημα σας και τελος αφου εφτασε τελος Ιουνιου και δεν υπηρχε εξελιξη τι εκανα;;;; Μια ωραια επιστολη ,που την πρωτη φορα κιολας χαθηκε , που τους λεω πως δεν σκοπευω να πληρωσω απριλιο μαιο και ιουνιιο και αφου ειχα παρει το προηγουμενο βραδυ το τμημα για τις διακοπες συνδεσεων....Θαυμα με παιρνει μια ευγενεστατη κοπελα και με αρχισει στο κυριε Ρ..... μου εμεις σας θελουμε και να λυσουμε το προβλημα και λοιπες παπαριες(δεν ειναι βρισια μιστερ μοντερειτορ αυτο που κανουμε με το ψωμι στη σαλατα ειναι)και το αποτελεσμα το απογα.....(λογοκρισια) .Ειναι να εχεις τυχη απλα.Τεχνικος ειμαι με ccnp εχω κανει ωωωρες διαλογων με τεχνικους και το μονο που καταφερα ειναι να σπασω τα νευρα μου.Αν δουν οτι ζοριζει το πραγμα ειναι οικονομικως πιο συμφερον να αδιαφορησουν .Σου λεει καποια στιγμη το βοιδι ο συνδρομητης θα φυγει..Ετσι απλα .Και ειλικρινα δεν νομιζο κανεις να κανει κατι διαφορετικο.Ισως μονο Ο ΟΤΕ ολοι οι αλλοι......




και η αληθεια ειναι αγαπητοι πως καμια φορα το να τα γραφεις σε βοηθα να ηρεμησεις.Ελπιζω τα σχολια περι εκτονωσης του φιλου μας να μην ηταν περιπεκτικα.Αλλιως σας ευχομαι ολοψυχα να παθετε τα ιδια και χειροτερα μεμας να δω τοτε πως θα νιωθετε ... :p

Vitruvian78
23-06-09, 02:29
φτου φτου στον κόρφο μας!! :p

georgep138
23-06-09, 04:58
και η αληθεια ειναι αγαπητοι πως καμια φορα το να τα γραφεις σε βοηθα να ηρεμησεις.Ελπιζω τα σχολια περι εκτονωσης του φιλου μας να μην ηταν περιπεκτικα.Αλλιως σας ευχομαι ολοψυχα να παθετε τα ιδια και χειροτερα μεμας να δω τοτε πως θα νιωθετε ... :p

Δηλαδή πως θα ηρεμίσεις όταν το προβλημα σου συνεχίζει να υπάρχει και αυτοί στην HOL εξακολουθούνν να αδιαφορούν προκλητικά ;;;

theopan
23-06-09, 13:05
Δηλαδή πως θα ηρεμίσεις όταν το προβλημα σου συνεχίζει να υπάρχει και αυτοί στην HOL εξακολουθούνν να αδιαφορούν προκλητικά ;;;

Πολύ απλά. τους μουτζώνεις και πας αλλού. Και μη μου πει κανείς για τα "70 ευρώ". Αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα δεν σου τα ζητάει κανείς. Αν δεν υπάρχει και απλά "γαυγίζεις" άδικα ενώ έχεις κάνει την πατάτα εσύ, φρόντισε να διορθώσεις το λάθος σου, αντί να "γαυγίζεις".

pRieStaKoS
24-06-09, 12:41
Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς εμένα ; Γιατί πρέπει να γνωρίζω εγώ και οποιοσδήποτε καταναλωτής τί σημαίνει "είσαι κλειδωμένος σε 15snr" ; Δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης!Ναι αλλα παραπάνω όμως αναφέρεις "Μας δουλεύουν ?".

Αν ήξερες κάτι παραπάνω από αυτούς, δε θα μιλούσες καν ! Το target SNR είναι 9-11. Για να είσαι εσύ στα 15 ή ο βρόχος έχει κάποιο θέμα ή η εσωτ.καλωδίωση σου !

Το έχεις ελέγξει απο πλευράς σου ή τα περιμένεις όλα έτοιμα με €39.90?

ralliboy
24-06-09, 13:02
Ναι αλλα παραπάνω όμως αναφέρεις "Μας δουλεύουν ?".

Αν ήξερες κάτι παραπάνω από αυτούς, δε θα μιλούσες καν ! Το target SNR είναι 9-11. Για να είσαι εσύ στα 15 ή ο βρόχος έχει κάποιο θέμα ή η εσωτ.καλωδίωση σου !

Το έχεις ελέγξει απο πλευράς σου ή τα περιμένεις όλα έτοιμα με €39.90?

Κατανταει γραφικη αυτη η καραμελα για το τι πρεπει να περιμενεις με 39,90.Περιμενω αυτο που μου διαφημιζουν πως πρεπει να περιμενω.Αν δεν μπορουν ας ανεβασουν την τιμη.Αλλιως ασ λεει στο συμβολαιο πως οφειλεις να αποκτησεις και γνωσεις troubleshooting,πραγμα που να το δεκτω εν μερη στο ιντερνετ αλλα για την τηλεφωνια ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Υπαρχουν και παππουδες και γιαγιαδες που θελουν να μιλουν φτηνοτερα .ΝΑ τουσ κανουμε σεμιναρια για το ΝΕΤFASTER και την voip τηλεφωνια;;;...
Ελεος ΠΑλι καλα που καταλαβαν πως δεν τραβαει και το γυρναν σε pots σιγα σιγα...Αντε μπας και τους φωτισει ο θεοσ και το κανουν και στο corporate καποια στιγμη .

pRieStaKoS
24-06-09, 13:21
Κατανταει γραφικη αυτη η καραμελα για το τι πρεπει να περιμενεις με 39,90.Περιμενω αυτο που μου διαφημιζουν πως πρεπει να περιμενω.Αν δεν μπορουν ας ανεβασουν την τιμη.Αλλιως ασ λεει στο συμβολαιο πως οφειλεις να αποκτησεις και γνωσεις troubleshooting,πραγμα που να το δεκτω εν μερη στο ιντερνετ αλλα για την τηλεφωνια ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Υπαρχουν και παππουδες και γιαγιαδες που θελουν να μιλουν φτηνοτερα .ΝΑ τουσ κανουμε σεμιναρια για το ΝΕΤFASTER και την voip τηλεφωνια;;;...
Ελεος ΠΑλι καλα που καταλαβαν πως δεν τραβαει και το γυρναν σε pots σιγα σιγα...Αντε μπας και τους φωτισει ο θεοσ και το κανουν και στο corporate καποια στιγμη .Ελπίζω να απαντηθεί η ερώτηση μου για την εσωτ.καλωδίωση !

Πιστεύω πως μπορεί αυτοί που "δεν γνωρίζουν", αλλά και αυτοί που "νομίζουν οτι γνωρίζουν" να βομβαρδίζουν καθημερινά το κέντρο με βλάβες που οι περισσότερες είναι θέμα της εσωτ.καλωδίωσης του. ΓΤ ? Γτ πας και βάζεις (Ελληνικό) ADSL με ελληνικούς βρόχους σε καλωδίωση του 1940 ή γεμάτη πατέντες τρελών-κομάντο ηλεκτρολόγων και μετά φταίει η "τεχνική υποστήριξη" !!!

Τι να σου πω...! Εγώ 2 χρόνια με VOIP (και τώρα και IPTV) δεν έχω κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις έναν "τεχνικό" (λέμε τώρα) του ΟΤΕ, που μου έκοψε τον βρόχο για να συνδέσει έναν δικό του στο ισόγειο και δεν είχα υπηρεσίες για 15μέρες! Μια φορά πήρα τηλ στο 13844 και ήρθαν 2 τεχνικοί της HOL και 2 του ΟΤΕ μέσα σε 15μέρες.

Αν ξέρεις πως να μιλήσεις, είναι όλα μια χαρά !!!!! :rolleyes:

ralliboy
24-06-09, 19:39
Ελπίζω να απαντηθεί η ερώτηση μου για την εσωτ.καλωδίωση !

Πιστεύω πως μπορεί αυτοί που "δεν γνωρίζουν", αλλά και αυτοί που "νομίζουν οτι γνωρίζουν" να βομβαρδίζουν καθημερινά το κέντρο με βλάβες που οι περισσότερες είναι θέμα της εσωτ.καλωδίωσης του. ΓΤ ? Γτ πας και βάζεις (Ελληνικό) ADSL με ελληνικούς βρόχους σε καλωδίωση του 1940 ή γεμάτη πατέντες τρελών-κομάντο ηλεκτρολόγων και μετά φταίει η "τεχνική υποστήριξη" !!!

Τι να σου πω...! Εγώ 2 χρόνια με VOIP (και τώρα και IPTV) δεν έχω κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις έναν "τεχνικό" (λέμε τώρα) του ΟΤΕ, που μου έκοψε τον βρόχο για να συνδέσει έναν δικό του στο ισόγειο και δεν είχα υπηρεσίες για 15μέρες! Μια φορά πήρα τηλ στο 13844 και ήρθαν 2 τεχνικοί της HOL και 2 του ΟΤΕ μέσα σε 15μέρες.

Αν ξέρεις πως να μιλήσεις, είναι όλα μια χαρά !!!!! :rolleyes:
....και να μιλησω ξερω και γνωριζω τι λεω.Τα πραγματα ειναι απλα.Αν τοπροβλημα εχει και ΟΤΕ μεσα τοτε δινουν μια φορα βλαβη.Αν οι οτετζιδες δηλωσουν πως δενβρηκαν τιποτα....το θεμα τελειωνει με συνοπτικες διαδικασιες γιατι ειναι ασυμφορο για αυτους να ασχοληθουν.Σου ευχομαι να περνεις καθε φορα ΜΙΑ φορα στο 13844 και να σου λυνουν τα παντα με την μια.Σε μενα που εχω δηλωσει εδω και 4 μηνες πανω απο 15 φορες το προβλημα απλα μου λεγαν ξανα και ξανα τις ιδιες παπ...ες.Εις ματην εξηγουσα ξανα και ξανα τα ιδια.Ντουβαρια θα ακουγαν πιο προσεκτικα.Και πιστεψε με υπηρξε "τεχνικος" που οταν του ειπα πως εχω δομημενη καλωδιωση στο σπιτι δεν καταλαβε τι ηταν αυτο.Μοναχα οταν εστειλα αιτηση διακοπης δηλωνοντας πως δενσκοπευω να πληρωσω και τους τελευταιους 3 μηνες...θυμηθηκε το τεχνικο τμημα το προβλημα μου!!!.Το κακο βεβαια εγινε και το πουλακι παει σε αλλη φωλια πλεον .Σου ευχομαι ολοψυχα να μην σου τυχει κατι αντοιστοιχο γιατι θα αναθεωρησεις 100% το αν ξερεις να μιλας...
Εσυ αυτα που πρεπει ισως να λες....αλλα το τι θα ακουνε αυτοι ....:sorry:

britgreek
25-06-09, 16:45
Πάντως, προχτές που είχα πρόβλημα και πήρα τη HOL στις 2.00 το πρωί (έσβησε τελείως το λαμπάκι της ADSL, αλλά επανήλθε μετά από 1 ώρα), το άτομο που το σήκωσε στην τεχνική υποστήριξη, μου είπε ότι δεν είναι τεχνικός κι οτι οι τεχνικοί είναι εκεί μέχρι τις 9 το βράδυ. Στην τεχνική υποστήριξη, αυτοί που είναι μετά τις 9 απλά καταγράφουν τις βλάβες και τις προωθούν. Πάντως, την επόμενη μερα, με πήρε όντως τηλέφωνο ο τεχνικός. Κι επίσης, να ξέρετε ότι πλέον αν καλέσεις συνεργείο της HOL, αυτό χρεώνεται κανονικά.

http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=36&prd_st=2 (στο τέλος της σελίδας).

arisg
11-07-09, 19:34
Εγω παντως μεχρι στιγμης(πρωτος μηνας) ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τη HOL.Πολυ καλη η τεχνικη υποστηριξη και πιανω και πολυ καλες ταχυτητες εδω στην Καρδιτσα.

pcnw
12-07-09, 00:01
Γειά σας, συγνώμη γιατί δεν απάντησα νωρίτερα αλλά σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση μέσω mail για αυτό το post.

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζομαι βοήθεια για να λύσω το πρόβλημά μου, όχι γιατί είμαι ξερόλας αλλά γιατί το πρόβλημα είναι της HOL.

Ξεκίνησα αυτό το post για να ακουστεί η φωνή του εκνευρισμένου καταναλωτή που πληρώνει άδικα εταιρίες που με έντεχνα τερτίπια παίζουν με τους νόμους της αγοράς, τα νεύρα μας και τα χρήματά μας.

Αυτό το Σ/Κ μάλιστα έμεινα τελείως από ίντερνετ! "Δεν παίρνει IP το μόντεμ..." ήταν η εξήγηση του τεχνικού και μου είπε ότι θα το κοιτάξουν μάλον από Δευτέρα πρωί, αφού το Σ/Κ οι μεγαλο-τεχνικοί τους έχουν ρεπό. Εντωμεταξύ είχα προγραμματίσει αρκετά πράγματα να δουλέψω στο σπίτι, μιας και ασχολούμε με κατασκευή ιστοσελίδων, αλλά η HOL είχε άλλα σχέδια για άλλη μια φορά...

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω παντως μεχρι στιγμης(πρωτος μηνας) ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τη HOL.Πολυ καλη η τεχνικη υποστηριξη και πιανω και πολυ καλες ταχυτητες εδω στην Καρδιτσα.

και εγώ αν πλήρωνα 6αρα όπως εσύ ευχαριστημένος θα ήμουν --> 5700 μου δίνει τις περισσότερες ώρες την ημέρα.

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


....και να μιλησω ξερω και γνωριζω τι λεω.Τα πραγματα ειναι απλα.Αν τοπροβλημα εχει και ΟΤΕ μεσα τοτε δινουν μια φορα βλαβη.Αν οι οτετζιδες δηλωσουν πως δενβρηκαν τιποτα....το θεμα τελειωνει με συνοπτικες διαδικασιες γιατι ειναι ασυμφορο για αυτους να ασχοληθουν.Σου ευχομαι να περνεις καθε φορα ΜΙΑ φορα στο 13844 και να σου λυνουν τα παντα με την μια.Σε μενα που εχω δηλωσει εδω και 4 μηνες πανω απο 15 φορες το προβλημα απλα μου λεγαν ξανα και ξανα τις ιδιες παπ...ες.Εις ματην εξηγουσα ξανα και ξανα τα ιδια.Ντουβαρια θα ακουγαν πιο προσεκτικα.Και πιστεψε με υπηρξε "τεχνικος" που οταν του ειπα πως εχω δομημενη καλωδιωση στο σπιτι δεν καταλαβε τι ηταν αυτο.Μοναχα οταν εστειλα αιτηση διακοπης δηλωνοντας πως δενσκοπευω να πληρωσω και τους τελευταιους 3 μηνες...θυμηθηκε το τεχνικο τμημα το προβλημα μου!!!.Το κακο βεβαια εγινε και το πουλακι παει σε αλλη φωλια πλεον .Σου ευχομαι ολοψυχα να μην σου τυχει κατι αντοιστοιχο γιατι θα αναθεωρησεις 100% το αν ξερεις να μιλας...
Εσυ αυτα που πρεπει ισως να λες....αλλα το τι θα ακουνε αυτοι ....:sorry:

ομοιοπαθής! Πιο συχνά επικοινωνώ με τους τεχνικούς της HOL παρά με τη μάνα μου!

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


για να έχεις σύνδεση με τη χολ πρέπει να έχεις παρει και πτυχίο στις τηλεπικοινωνίες μου φαίνεται.:p

εδώ δεν μου το λύνουν αυτοί που τους πληρώνω κάθε μήνα, θα περίμενα να μου το λύσουν σε forum ;

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τους προηγούμενους μήνες που λες πως δήλωσαν ξανά βλάβη στον ΟΤΕ ήταν όντως αυτή η αιτία? Γιατί μπορεί πάλι να υπάρχει πρόβλημα με ΟΤΕ.

Πάντα άμα τους ζορίσεις και δοκιμάσουν "δήθεν" τα πάντα καταλήγουν στο ότι φταίει ο "χαλκός" του ΟΤΕ.

Είναι προφανές βέβαια ότι απλά έχουν υπερ-φορτώσει τα DSLAM...

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 7 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ξέρω τί παίζει με την τεχνική υποστήριξη της HOL. Πάντως για όποιο πρόβλημα έχω πάρει τηλεφωνο, ή προσπαθούνε να με εξυπηρετήσουν εκείνη την ώρα με κάποιες ερωτήσεις βασικών ρυθμίσεων, και αν το θέμα δεν έχει λυθεί εκεί μου λένε οτι τηα με πάρει κάποιος τεχνικός. Όσες φορές μου έχουν τηλεφωνήσει πίσω είναι πάρα πολυ ευγενικοί και εξυπηρετικοί, και μου έχουν λύσει το πρόβλημα. Επίσης είναι και πολύ αναλυτικοί σχετικά με το πρόβλημα, θέλουν να σε κάνουν να καταλάβεις την φύση του προβλήματος αν δεν μπορούνε να στο λύσυν (πχ. απόσταση απο το Κέντρο και χαμηλές ταχύτητες). Πιστεύω οτι παίζει ρόλο και πώς τους μιλάς. Αν είσαι εριστικός, τότε γίνονται και αυτοί κάπως γιατί ας μην ξεχνάμε μιλανε με ενα σωρό κόσμο ημερησίως και έρχονται αντιμέτωποι με κάθε είδους προβλήματα και συμπεριφορές. Στους εναλλακτικούς μπορείς να έχεις εξίσου καλή τεχνική υποστήριξη, απλά πρέπει να τους κηνυγάς, γιατί η HOL πχ δεν απασχολεί τον ίδιο αριθμό τεχνικών όπως ο ΟΤΕ (γι αυτό και είναι πιο ακριβός, επειδή τους πληρώνουμε) οι οποίοι μπορούνε σχετικά άμεσα να ανταποκριθούνε στο πρόβλημά σου. Πρέπει να επιμένεις για να παίρνεις στο τέλος αυτό που θέλεις.

Εγώ επιμένω ότι το θέμα είναι ότι ο καταναλωτής πληρώνει συμφωνώντας στην παροχή μιας απροβλημάτιστης και αδιάκοπης υπηρεσίας και όταν αυτή η υπηρεσία δεν "φτάνει" στο μόντεμ του καταναλωτή όπως έχει συμφωνηθεί, τότε χαλάει η αρχική συμφωνία...

........Auto merged post: pcnw πρόσθεσε 14 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τέλος πρέπει να σας πω ότι έχω ήδη αιτηθεί μεταφορά της γραμμής στην tellas μιας και οι τιμές της είναι χαμηλές και από πίσω είναι ο ΟΤΕ και γιατί μου εγγυήθηκαν πάνω από 15000 (τόσο έπιανα και πέρυσι που είχα conx).

Ευτυχώς από την wind μου έδωσαν ADSM σύνδεση δωρεάν για 2 μήνες την ίδια στιγμή που έκανα την αίτηση και μπορώ και συνεχίζω τη δουλειά μου και στο σπίτι.

Το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία με τη HOL, ήταν να γράψω σε διάφορα forums τις "περιπέτειές" μου. Έτσι κάποιοι ομοιοπαθείς που θα ναζητήσουν βοήθεια από τις κοινότητες του διαδικτύου θα καταλάβουν ότι δεν είναι οι μόνοι και ακόμα θα προλάβουν άλλοι το "κακό" πριν συμβεί!

Σε κάποια φάση που με είχαν εκνευρίσει αφάνταστα είχα σκεφτεί να φτιάξω μιά ιστοσελίδα με διεύθυνση www.black-hol.gr (μαύρο στη HOL) ....

makis the router
12-07-09, 01:26
Η κατάθεση και της δική μου άποψης. Πάνω από τρεις μήνες η ταχύτητα είναι άθλια. Αφού με πέρασαν από ιερά εξέταση και ώρες συνομιλιών και αφού άλλαξα τον ρουτερ μου έστειλαν καινούργιο και αφού έβγαλα το antivirus και αφού και αφού, για τρεις ημέρες να κατεβάζω σαν άνθρωπος γύρω στα 600kb/sec χωρίς να κάνω το παραμικρό από μέρους μου και μετά πάλι κόψιμο και πάλι έξαλλες διαμαρτυρίες και πάλι μια ημέρα τέλεια και πάλι κάτω από 1Mbs.
ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ;;;; Τι είναι αυτά που διαβάζω ότι πρέπει να ξέρω την καλωδίωση μου και τα πρωτόκολλα μου και δεν ξέρω τι;;; Έχω δικαίωμα να εισπράττω το προϊόν για το οποίο πληρώνω. Ας φέρναν όποιον τεχνικό για έλεγχο πριν και μετά και κατά τη διάρκεια και ήσαν τίμιοι ας μίλαγαν ξεκάθαρα. Αδύνατο να μου λύσουν το πρόβλημα, πλήρης αδιαφορία.....
Υπέβαλα αναφορά στην ΕΕΤΤ και ήδη αναζητώ άλλο πάροχο.... Όλα αυτά περιγράφονται με μια λέξη: ΑΠΑΤΗ.....

altkon
12-07-09, 11:46
Της προάλλες που τους τηλεφώνησα για κάποια βλάβη μου ζήτησαν το κινητό μου για να με πάρουν πίσω. Τελικά με πήραν μετά από 2 μέρες αφού είχα επιλύσει το πρόβλημα μου.
Όταν τους ρώτησα γιατί πλέον όταν πατάς το 3 στο κινητό σου για ΤΥ βγαίνει κάποιος που δεν είναι τεχνικός και σου ζητά το αρ. του κινητού σου για να σε καλέσουν αυτοί.
Όταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν ότι είναι πάγια πολιτική της εταιρίας τους από εδώ και πέρα για εξοικονόμηση χρόνου...
Κούνια που τους κούναγε...

valen_gr
12-07-09, 16:36
Τέλος πρέπει να σας πω ότι έχω ήδη αιτηθεί μεταφορά της γραμμής στην tellas μιας και οι τιμές της είναι χαμηλές και από πίσω είναι ο ΟΤΕ και γιατί μου εγγυήθηκαν πάνω από 15000 (τόσο έπιανα και πέρυσι που είχα conx).

.

Τελικα, μερικοι δεν βαζετε μυαλο με τιποτα, και μετα παραπονιεστε. Οκ, δεν λεω, καλα κανεις και φευγεις απο την HOL την στιγμη που πιστευεις οτι δεν αποδιδει αυτα που νομιζεις οτι θα επρεπε, αλλα ελεος, σου εγγυήθηκαν πανω απο 15,000?? Θελετε και τα πιστευετε αυτα?
Ο πωλητης που σου το εγγυηθηκε, πως το ηξερε? ηρθε με analyser σπιτι σου και πηρε μετρησεις? ε?

Εγγυση δεν μπορει να σου δωσει ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!
ΕΛΕΟΣ!
Αμα συνδεθεις με την tellas και δεις οτι κλειδωνεις στα 8Mbps λεω τωρα, ποιος θα σου φταιει παλι? Η τελλας που σου εγγυηθηκε ο πωλητης που δεν θα ξαναδεις ποτε σου οτι θα εχεις στανταρ τουλαχιστον 15.000, η εσυ που ειχες την αφελεια να τον πιστεψεις?!!?:nono:

boymanos
12-07-09, 17:03
Τελικα, μερικοι δεν βαζετε μυαλο με τιποτα, και μετα παραπονιεστε. Οκ, δεν λεω, καλα κανεις και φευγεις απο την HOL την στιγμη που πιστευεις οτι δεν αποδιδει αυτα που νομιζεις οτι θα επρεπε, αλλα ελεος, σου εγγυήθηκαν πανω απο 15,000?? Θελετε και τα πιστευετε αυτα?
Ο πωλητης που σου το εγγυηθηκε, πως το ηξερε? ηρθε με analyser σπιτι σου και πηρε μετρησεις? ε?

Εγγυση δεν μπορει να σου δωσει ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!
ΕΛΕΟΣ!
Αμα συνδεθεις με την tellas και δεις οτι κλειδωνεις στα 8Mbps λεω τωρα, ποιος θα σου φταιει παλι? Η τελλας που σου εγγυηθηκε ο πωλητης που δεν θα ξαναδεις ποτε σου οτι θα εχεις στανταρ τουλαχιστον 15.000, η εσυ που ειχες την αφελεια να τον πιστεψεις?!!?:nono:

εγγυηση αγαπητε φιλε δεν σου δινει κανεις.ειναι κοροιδια ομως οταν συνδεθηκα στις 10.04.09 στην hol να πιανω ταχυτητα 13600, και μετα απο εικοσι μερες να παει κατω απο τα 9000, και να μου λενε στη τεχνικη υπηρεσια οτι στη περιοχη σου αυτες ειναι οι ταχυτητες.δλδ πριν μου ειχαν βαλει turbo και την επιανα?εμενα ετσι με εδιωξαν.καθησα 2 μηνες,πληρωσα 70 ευρω και εφυγα.το μονο πραγμα που πρεπει να ξερετε οτι σε οποιον παροχο και να πατε,ειναι θεμα τυχης η ταχυτητα που θα πιασετε,καθως και σε πιο dslam ειστε.και ο αγαπητος φιλος που θελει να φυγει απο την hol και να παει στην tellas, κατα την γνωμη μου θα παει χειροτερα.εχω περασει και απο την tellas και εμαθα πολλα.

pcnw
12-07-09, 17:25
Τελικα, μερικοι δεν βαζετε μυαλο με τιποτα, και μετα παραπονιεστε. Οκ, δεν λεω, καλα κανεις και φευγεις απο την HOL την στιγμη που πιστευεις οτι δεν αποδιδει αυτα που νομιζεις οτι θα επρεπε, αλλα ελεος, σου εγγυήθηκαν πανω απο 15,000?? Θελετε και τα πιστευετε αυτα?
Ο πωλητης που σου το εγγυηθηκε, πως το ηξερε? ηρθε με analyser σπιτι σου και πηρε μετρησεις? ε?

Εγγυση δεν μπορει να σου δωσει ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!
ΕΛΕΟΣ!
Αμα συνδεθεις με την tellas και δεις οτι κλειδωνεις στα 8Mbps λεω τωρα, ποιος θα σου φταιει παλι? Η τελλας που σου εγγυηθηκε ο πωλητης που δεν θα ξαναδεις ποτε σου οτι θα εχεις στανταρ τουλαχιστον 15.000, η εσυ που ειχες την αφελεια να τον πιστεψεις?!!?:nono:

Εσύ τώρα γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ;

Τί θα ήθελες δηλαδή ; Να βάλω forthnet που κανένας γνωστός μου είτε γείτονας είτε σε άλλη περιοχή δεν είναι ευχαριστημένος ; H forthnet είναι ακόμα περισσότερο στο "παραμύθι" !

Τουλάχιστον Tellas έχει το διπλανό διαμέρισμα και πιάνει 15000 σχεδόν πάντα. Εξάλλου τώρα η συμφωνία έγινε πρόσωπο με πρόσωπο και αν δεν τα πιάσω τα 15000 ή εκει κοντά θα ξέρω ποιον θα πάω "κράξω".

Μην ξεχνάμε και το μεγαλύτερο όπλο των καταναλωτών σε αυτές τις περιπτώσεις : ΤΗ ΛΑΜΠΑ !!!

asprofridis
12-07-09, 18:19
αυτο που δεν μπορουν να σου δωσουν οι τεχνικοι να καταλαβεις (οχι οτι οφειλεις βεβαια ) ειναι οτι:
η διαδρομη του σηματος ΓΙΑ ΚΑ8Ε εταιρια ειναι : εταιρια<->κομβος εταιριας< ->κομβος οτε< -> καφαο οτε<->κατανεμητης σπιτιου<->ρουτερ.τωρα:οπου βλεπεις βελακι σκεψου απλοικα 2 καλωδιακια που ενωνονται με αλλα 2 στην αλλη ακρη του βελους με ρεκλετα(απλοικα παντα) και η εκαστοτε εταιρια οφειλει να σου φερει σημα με καλα χαρακτηριστικα στην εισαγωγη του σπιτιου σου .
1) δεν εχει dsl? στελνουν ενα σημα βλεπουν σε πιο βελακι σταματει το σημα ειτε το φτιαχνουν μονοι τους (οπου χουν δικαιοδοσια ) ειτε το δινουν στον οτε. εκει που ειναι ομως το βελακι σκεψου χιλιαδες ζευγαρια,παει ο τεχνικος να συνδεσει εμενα μπορει να κοψει σενα.το αποτελεσμα ειναι ενα για σενα αλλα που οφειλεται δεν μπορεις να ξερεις..παιρνεις κ λες 8ελω τηλεφωνο τωρα!κ η εταιρια οφειλει να σε εξυπηρετησει,αν το προβλημα ειναι ομως στον κατανεμητη του οτε προσεξε τι γινεται , δινεται στο οτε βλαβη ο οτε δινει αρση σε 3 εργασιμες , παει η εταιρια σου ελενχει βρισκει οκ εχεις τηλεφωνο , δεν βρισκει οκ το ξαναδινει στον οτε κοκ.(υποψην κα8ε αιτηση στον οτε κοστιζει 60 ευρω) μανι μανι εχει πληρωσει για σενα 120 ευρω . κ σε εχει αφησει δυσαρεστημενο για 6 μερες εργασιμες +2 πες για τα διαδικαστικα.
2)εχει αποσυνδεσεις ? στελνουν ενα σημα βλεπουν οτι μεχρι το σπιτι σου φτανει με καλα χαρακτηριστικα (snr ) οφειλουν να ελενξουν πριζακια καλωδια κτλπ.σε κουραζει ? ναι αλλα πρεπει να ελενχθει.παντα ελενχεις ενα βελακι κ πας στο επομενο μεχρι να καταληξεις πιο καλωδιο βγαζει 8ορυβο,βαζει 8ορυβο το βελακι απο τη μερια του οτε (πολυ συχνο) βλεπεις παραπανω διαδικασια(ταλαιπωρια) !
3) εχει χαμηλο συγχρονισμο ? ελενχεις την προηγουμενη περιπτωση ( σε ποια ενωση μπαινει θορυβος ) , αν ο θορυβος οφειλεται στα βελακια κ εισαι κατω απο το 1 mbit τοτε δινεται αιτημα αλλαγης απερχομενων στον οτε (το βελακι απο τη μερια του οτε) αλλιως επειδη η υπηρεσια ειναι best effort συγχρονιζει δηλαδη εκει που μπορει το μοντεμ βασει snr-atten σου λενε λειπαμαι κυριε αυτα μπορει γ γραμμη σας(η καθε εταιρια θα σου χρυσωσει πολυ η λιγο το χαπι.αν ομως ο χαμηλος συγχρονισμος οφειλεται στις παρεμβολες των γειτωνικων καλωδιων (βλεπε βελακι=χιλιαδιες παραλληλα καλωδια) τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.τα βελακια ειναι τα ιδια.οι κομβοι του οτε ειναι οι ιδιοι οι κομβοι των εταιριων ουσιαστικα οι ιδιοι διοτι στην πλειονοτητα των περιπττωσεων ειναι στον ιδιο χωρο!!. αρα ειτε τελας ειτε χολ ειτε οτιναναιΝΕΤ δεν μπορει κανεις να σου πει σε μας εχεις 15 mbit κ πανω ενω στους αλλους εχεις επιτιδες 7
4)τωρα υπαρχουν παντα εσκεμενα κατεβασματα ταχυτητας για λογους οπως : εχεις αποσυνδεσεις κ πρεπει να σε βαλουν σε χαμηλο προφιλ για να στα8εροποιη8ει η γραμμη σου . εκει το κρινεις κατα περιπτωση αν σε βολεβει το κατεβασμα ταχυτητας κ πρατεις αναλογως

πιστευω να σε βοη8ησα παρα να σε κουρασα

valen_gr
12-07-09, 19:02
Εσύ τώρα γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ;

Τί θα ήθελες δηλαδή ; Να βάλω forthnet που κανένας γνωστός μου είτε γείτονας είτε σε άλλη περιοχή δεν είναι ευχαριστημένος ; H forthnet είναι ακόμα περισσότερο στο "παραμύθι" !

Τουλάχιστον Tellas έχει το διπλανό διαμέρισμα και πιάνει 15000 σχεδόν πάντα. Εξάλλου τώρα η συμφωνία έγινε πρόσωπο με πρόσωπο και αν δεν τα πιάσω τα 15000 ή εκει κοντά θα ξέρω ποιον θα πάω "κράξω".

Μην ξεχνάμε και το μεγαλύτερο όπλο των καταναλωτών σε αυτές τις περιπτώσεις : ΤΗ ΛΑΜΠΑ !!!

Δεν ειπα οτι τα ξερω ολα, ξερω τουλαχιστον ομως οτι οποιος οποιαδηποτε εταιρειας μου πει "εγγυημετα ΧΧΧΧ ταχυτητα" ξερω οτι η ψεματα λεει, η ασχετος ειναι.
Το οτι ο διπλανος σου πιανει 15.000 τι σχεση εχει? Αληθεια ? Αλλο απερχομενο εχει αυτος, αλλο εσυ. Ξαναρωταω, τι σχεση εχει το "διπλανο" διαμερισμα? Ξερεις εσυ τι εσωτερικη καλωδιωση εχει? Ξερεις ο βρογχος του εαν περναει απο τα ιδια καλωδια με εσενα καθ'ολη τη διαδρομη μεχρι το ΑΚ? Εδωπερα εγω κλειδωνω στα 14.000 πανω κατω, και ο γειτονας στα 4.500 . Και οι δυο στην ιδια εταιρεια. Και ειμαστε στον ιδιο κατανεμητη .Διαφορες θα υπαρχουν παντα.
Το οτι η συμφωνια εγινε προσωπο με προσωπο, δεν σημαινει τιποτα. Βλεπεις εσυ πουθενα στο συμβολαιο/αιτηση που υπεγραψες εγγυηση για τουλαχιστον 15.000 ?? οχι βεβαια.
Και που ξερεις ποιος σου το "εγγυηθηκε" , και τι με αυτο? Οι προφορικες εγγυησεις ξερεις τι βαρος/σημασια εχουν??? ΜΗΔΕΝ.
Ωραια, κραξε λοιπον αυτον που σου εκανε την συμφωνια, αυτουνου δεν του καιγεται καρφι, την προμηθεια του την πηρε, και δεν ειναι καν υπευθυνος να ασχοληθει μαζι σου μετα...το CC και τα λοιπα τμηματα της εξυπηρετησης θα βγαλουν τα καστανα απο την φωτια μαζι σου... αυτος θα εχει ηδη προχωρηση σε αλλους πελατες ταζοντας εγγυημενες ταχυτητες...το εργο το εχουμε ξαναδει....

Αναρωτησου, εαν εχουν εγγυημενη ταχυτητα, γιατι δεν ειναι στο συβολαιο σου??
Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα....μπλα μπλα του πωλητη για να κανει την πωληση του...τπτ αλλο...
Μακαρι με την τελλας να εχεις λιγοτερα προβληματα, εχει φτιαξει πολυ τελευταια, αλλα προς θεου, μην πιστευεις με το σταυρο στο χερι οτι μ@λ@κία σου πει πωλητης...

........Auto merged post: valen_gr πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και στην απιστευτη περιπτωση που σηκωνει τωρα η γραμμη σου 15.000 , τι θα γινει εαν σε 1-2 μηνες μπουνε αλλοι 15 συνδρομητες ADSL στο ιδιο καλωδιο με εσενα, και ο επαγωγικος θορυβος σου ριξει τον συγχρονισμο ? Η γινουν εργα ΟΤΕ και αλλαξει ο συγχρονισμος? Η κοπουν καλωδια και ο ΟΤΕ τα μπαλωσει οπως να΄ναι μετα και συγχρονιζεις στα μισα?!

spartiatis
14-07-09, 16:09
Η κατάθεση και της δική μου άποψης. Πάνω από τρεις μήνες η ταχύτητα είναι άθλια. Αφού με πέρασαν από ιερά εξέταση και ώρες συνομιλιών και αφού άλλαξα τον ρουτερ μου έστειλαν καινούργιο και αφού έβγαλα το antivirus και αφού και αφού, για τρεις ημέρες να κατεβάζω σαν άνθρωπος γύρω στα 600kb/sec χωρίς να κάνω το παραμικρό από μέρους μου και μετά πάλι κόψιμο και πάλι έξαλλες διαμαρτυρίες και πάλι μια ημέρα τέλεια και πάλι κάτω από 1Mbs.
ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ;;;; Τι είναι αυτά που διαβάζω ότι πρέπει να ξέρω την καλωδίωση μου και τα πρωτόκολλα μου και δεν ξέρω τι;;; Έχω δικαίωμα να εισπράττω το προϊόν για το οποίο πληρώνω. Ας φέρναν όποιον τεχνικό για έλεγχο πριν και μετά και κατά τη διάρκεια και ήσαν τίμιοι ας μίλαγαν ξεκάθαρα. Αδύνατο να μου λύσουν το πρόβλημα, πλήρης αδιαφορία.....
Υπέβαλα αναφορά στην ΕΕΤΤ και ήδη αναζητώ άλλο πάροχο.... Όλα αυτά περιγράφονται με μια λέξη: ΑΠΑΤΗ.....

Εφοσον ΔΕΝ ξερεις "την καλωδιωση σου " κλπ.....τοτε πληρωνεις καποιον που ξερει !!
Αλλα στην ελλαδα ΔΕΝ θελουμε να πληρωνουμε γενικα...οποτε το ριχνουμε στην γκρινια....

Και μετα τι κανουμε ??
Δηλωνουμε βλαβη στον παροχο(αφου εμεις τα εχουμε κανει σκατα λογο ασχετιλας) ....απασχολουμε τεχνικο για ανυπαρκτη βλαβη και οταν μας χρεωσουν για "ασκοπη μετακινηση τεχνικου " τους λεμε απατεωνες.....
Εντομεταξη εχουμε στερησει τεχνικο απο μια πραγματικη βλαβη ...
Αν ξερατε ποσες "ασκοπες" γινονται καθημερινα......
Με συνεπεια οι τεχνικοι να εχουν χασει πλεον τον μπουσουλα γιατι εχουν μεινει πισω στης πραγματικες βλαβες.

Το 95% των βλαβων ειναι στην αλλαγη παροχου η νεας γραμμης...
Μετα εφοσων δουλεψει σπανια εχει προβλημα ο πελατης εκτος αν υπαρξει ΦΥΣΙΚΗ βλαβη....δηλαδι απωλεια φορεα,κεραυνο κλπ κλπ...
Για τον κυριο που εκανε τα σχολια για διαφημησεις κλπ..

Οσο τα συρματα ειναι του ΟΤΕ ...ΠΟΤΕ δεν μπορει να υπαρχει 100% ευθυνη εναλλακτικου παροχου αφου πολλα γινονται δυστυχος πισω απο της πορτες του ΟΤΕ...........Γιαυτο ασε...μη μιλας αμα δεν ξερεις τη παιζεται καθυμερινα..

Ενα μικρο παραδειγμα..
Βγηκε την δευταρα (εχτες) "συνδιαστικο ραντεβου" με OTE-HOL...
Βλαβη που ειχε διαρκεια περιπου 3 εβδομαδες.....συμπτωματα... Διακοπες,συνακροαση,ξενη ταση στη γραμμη κλπ...
Η βλαβη ηταν φως-φαναρι του ΟΤΕ....αλλα οι κυριοι του ΟΤΕ ελεγαν τα δικα τους..
Οταν ομως ζητησε η HOL το συνδιαστικο..........δια μαγειας ολα δουλεψαν...ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ....
Παιδια πηγανε ΚΥΡΙΑΚΗ και αλλαξαν ΚΕΝΤΡΙΚΟ.......

Γιαυτο σας λεω...μη λετε εαν δεν ξερετε..;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.