PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος & ψυξη υπολογιστη και τεχνικές αντιμετώπισης



Σελίδες : [1] 2 3 4

lamesaint
26-01-06, 19:45
Γειά σας

Την ιδέα για το πόστ αυτό την πήρα από αυτό εδώ το πόστ
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=458890&postcount=18

και επειδή τελευταία για δεύτερη φορά σταμάτησε να λειτουργεί το ανεμιστηράκi στην ψύκτρα της κάρτας γραφικών.
Την πρώτη φορά πέθαναν τα ανεμιστηράκια που είχε από την μαμά της και τώρα ο ανεμιστήρας της Arctic Cooling NV Silencer 4.
Προσπάθησα και τις δύο φορές με αέρα να καθαρίσω μήπως σκόνες δημιουργούσαν το πρόβλημα αλλά μάταια.
Το ίδιο ΔΕΝ έχει συμβεί με τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή (ίσως είναι καλύτερης ποιότητας?).

Επειδή εδώ και χρόνο και πλέον, και αφότου έβαλα ADSL, ο ΗΥ μένει 24ωρο συνεχώς αναμένος αναρωτιέμαι μήπως αστάθειες της τάσης δημιουργούν το πρόβλημα.

Hwoarang
26-01-06, 19:50
μήπως είναι απλα οι ώρες λειτουργίας? Και εγώ έχω κάψει κάρτα γραφικών επειδή δεν πήρα πρέφα ότι σταμάτισε ο ανεμιστήρας. Έχω την αίσθηση ότι δουλεύοντας 24/7 φέρνουμε τα μηχανήματα στα άκρα ( ειδικά το δικό μου που είναι υπερχρονισμένο )

BlindG
26-01-06, 20:19
Tα ανεμιστηράκια χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες:
Sleeve bearing και ball bearing. Στα πρώτα, ο ροτορας στηρίζεται πάνω σε δακτυλίους μετάλου (κράμα που περιέχει κα μόλυβδο για λίπανση) ενώ στα δεύτερα πάνω σε... ρουλεμάν. Εννοείται πως τα δεύτερα έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής όσο και αθόρυβη λειτουργεία. Όμως, επίσης κατασταλτικό ρόλο παίζουν τόσο η ποιότητα κατασκευής του κυκλώματος του ανεμιστήρα όσο και η τάση τροφοδοσίας. Και τα δύο είναι αστάθμητοι παράγοντες.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν θέλεις ανεμιστηράκια που θα ζήσουν πιο πολύ, παίρνεις λίγο πιο ακριβά (ball bearing) και συνεχίζεις.

A Hellene
26-01-06, 20:55
lamesaint,

Όλα τα ηλεκτρομηχανικά εξαρτήματα έχουν προκαθορισμένο όριο ζωής, επειδή κάποια στοιχεία τους λειτουρούν με τριβές.
Όταν μιλάς δε για ανεμιστηράκια ψύκτρας που δουλεύουν στους 60+°C, να περιμένεις από αυτά να έχουν ακόμη πιο μειωμένη ζωή.

Νομίζω πως θα ήτανε άδικο να συγκρίνεις τα Κινεζικα ανεμιστηράκια του κιλού, με τα αντίστοιχα ποιοτικότερα, που έχουν διπλά ίσως ρουλεμάν, ένα αυτοκόλλητο τύπου "Intel, για την ψύξη των υπέρθερμων Prescott, επειδή τους καλύπτουμε με τριετή εγγύηση", και κόστος πολλαπλάσιο των Κινέζικων.

Θέλεις να γελάσεις; Στο βοηθητικό μου μηχάνημα έχω μια Radeon 64 DDR, 5+ ετών, στην οποία έχω αλλάξει τέσσερις φορές(!) ανεμιστήρα. Γιατί; Απλά επειδή έχει ενσωματωμένο ένα ακτύπητο Video-In capture!

Βγες στην αγορά και ψάξε για επώνυμα blowers. Χωρίς να έχω κανένα σκοπό να κάνω διαφήμηση (αφού δεν θεωρείται και φθηνός), πάρε μια γεύση από αυτά, εδώ: http://www.checkmate.gr/cooling.php

Hwoarang
26-01-06, 21:05
καθώς επίσης και στο e-shop μπορεις να βρείς καλούς ανεμιστήρες

JohnGR
26-01-06, 23:21
Σε συστήματα που λειτουργούν 24/7 βγάζουμε την κάρτα γραφικών! :cool:

lamesaint
27-01-06, 12:23
Γιώργο

Την πρώτη φορά χάλασαν τα ανεμιστηράκια της κάρτα που είχε από την μάνα της (ASUS V9950) και την δεύτερη χάλασε το ανεμιστηράκι της Arctic Silencer NV4 (που αν θυμάμαι είναι ball bearing, θα το ξαναδώ).

Μπορούμε να υποθέσουμε ότι και τις δύο φορές έχουμε αστοχία υλικού?

lamesaint
27-01-06, 12:23
Σε συστήματα που λειτουργούν 24/7 βγάζουμε την κάρτα γραφικών! :cool:

Ρε καλά λες, πως δεν το σκέφτηκα:D

anon
27-01-06, 12:52
Υπάρχουν κατηγορίες αξιοπιστίας. Σε servers πχ είναι σπάνιο να έχεις πρόβλημα με ανεμιστηράκια (άσε που δεν είναι μόνο ένα για λόγους ασφαλείας). Σε επαγγελματικά, υποθέτουν 8ωρη λειτουργία, και έχουν μικρότερη αξιοπιστία (μιας και το MTBF αρκεί για πχ 5 χρόνια). Για οικιακή λειτουργία ακόμη λιγότερο. Ενω για στρατιωτική λειτουργία, η ποιότητα πάει σε άλλο επίπεδο (και οι τιμές επίσης, πχ ολοκληρωμένα που λειτουργούν απο -50 έως 400 βαθμούς κελσίου πχ).

Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν με όλα τα components ενός συστήματος (ανεμιστήρες, πυκνωτές, σκληρούς, τροφοδοτικά κλπ).

Γιαυτό όταν θέλεις σύστημα 24/7, προσπαθείς να έχεις ποιοτικά components. Πχ μεγάλα καλά τροφοδοτικά επώνυμα με διπλούς ανεμιστήρες, σκληρούς δίσκους enterprise quality κλπ.

Slammer
27-01-06, 14:13
Τα ανεμιστηράκια που κυκλοφορούν ειναι της πλάκας. Ασε που σιγα-σιγα, δυσκολα βρισκεις ανεμιστηράκια χωρίς λαμπάκια....
Αυτα που διαρκούν περισσότερο ειναι αυτά που εχουν χαμηλές στροφές, οπότε αν φτάνει η ροή τους, καλύτερα να τα διαλλέγετε.

harisman
27-01-06, 14:28
Ολα τα ανεμηστιράκια λόγω του μικρού μεγέθους είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στην σκόνη και στην τριβή. Ως εκτούτου , προσωπικά έχω κάνει την εξής πατέντα στο pc ενός φίλου μου και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος: Πηρα πάρα πολύ μεγάλες ψύκτρες και τις έχω προσαρμώσει σε κάθε τί που ζεσταίνεται ( cpu, vga, chipset) , και έχω δύο τεράστιους ανεμηστήρες, έναν για να βάζει αέρα μέσα στο case και ένα για να τον βγάζει έξω απο αυτο, συνδεδεμένους με κυκλωμα ελέγχου των στροφών, με αντίστοιχα ανοίγματα στο σκέπασμα του case. Τους ανεμηστήρες του αγόρασα απο κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων , όπως και τις ψήκτρες , μαζί με μια μεγάλη δόση ιδιοκατασκευής!! Το μόνο πρόβλημα είναι ο θόρυβος, δυστηχώς.

anon
27-01-06, 14:47
Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τα ανεμιστηράκια έχουν μια δόση λιπαντικού, αλλά φυσικά αυτό δεν ανανεώνεται. Μπορεις να τα λιπάνεις και να αυξήσεις την μακροβιότητά τους ως εξής:

Αγοράζεις ειδικό λιπαντικό (lub oil 88 / kontakt chemie). Θα το βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

Στους ανεμιστήρες υπάρχει ένα αυτοκόλλητο στην μέση του ανεμιστήρα. Το ξεκολάς προσεκτικά (για να τα ξανακολήσεις μετά).

Δεν ψεκάζεις στον ανεμιστήρα με το σπρεί!!!. Ριχνεις σε ένα κουτάκι, και απο εκεί (πχ με σταγονόμετρο ή απλά μια μπατονέτα) ρίχνεις μια σταγόνα στο κέντρο του άξονα του ανεμιστήρα.

Ξανακολάς το αυτοκόλητο (για να μην μπαίνει μέσα σκόνη).

Εισαι ΟΚ......

ΥΓ. Οι παραπάνω οδηγίες είναι για ενημέρωση. Δεν φέρω καμμία ευθύνη και με κανενα τρόπο για πιθανές βλάβες.

A Hellene
27-01-06, 17:31
Προσπαθώντας να απαντήσω εύστοχα στις ερωτήσεις σου lamesaint, λέω όχι.

Το βεντιλατέρ σου παίρνει τα ίδια 12V που τροφοδοτούν τους δίσκους, τα ATAPI, τις περιφερειακές κάρτες, και την (ακόμη πιο ευέσθητη σε θέματα τροφοδοσίας) μητρική σου. Εάν δεν σου κολάει το σύστημα, η τροφοδοσία σου είναι καλή.

Δεν πρέπει να τίθεται θέμα τροφοδοτικού ούτε αστοχίας υλικού, αλλά θερμικής καταπόνησης του ίδιου του βεντιλατέρ επειδή, όποτε δουλεύει έντονα η GPU σου, αυτό λούζεται μα αέρα ~= 90°C. Τέτοιες θερμοκρασίες αγγίζει η ψύκτρα της GPU, τη θερμότητα της οποίας "ρουφά" το βεντιλατέρ σου για να την απομακρύνει.

Ίσως να έχεις πρόβλημα θερμικής ροής στο κουτί του PC. Μπορεί δηλαδή, να μην έχεις ικανοποιηικό ρεύμα αέρα στην περιοχή της VGA, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται εκεί η θερμότητα που απάγεται από την GPU, και να μην μεταφέρεται σωστά έξω από το κουτί, στο περιβάλλον.


Βγαίνω για λίγο εκτός θέματος.

Ως προς την θερμοκρασία λειτουργίας τους, οι διαβαθμίσεις* των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, είναι:
Καταναλωτική: 0° ... 50°C
Βιομηχανική: -20° ... 80°C
Αυτοκινήτου: -40° ... 120°C
Στρατιωτική: -50° ... 180°C
(*)Τα φάσματα θερμοκρασίας που παραθέτω είναι τυπικά, επειδή διαφοροποιούνται για κάθε κατηγορία υλικού.

Υποστηρίζοντας την άποψη του anon σχετικά με το απλησίαστο του κόστους των εξαρτημάτων υψηλής θερμοκρασίας, αναφέρω το εξής:
Κυκλοφορούν ακόμη και σε αρχιτεκτονικές ζόμπι (25+ ετών και ξεπερασμένες κατά πολύ, θεωρητικά πεθαμένες πλέον, σαν την οικογένεια 8051), εξαρτήματα ειδικής χρήσης με ιδιαίτερα ευρύ φάσμα θερμοκρασία λειτουργίας (δες εδώ: http://www.ssec.honeywell.com/hightemp ) και κόστος, πχ. για τον ΗΤ83C51 (με λειτουργία -55°...+225°C) $350 το κομμάτι ΚΑΙ ελάχιστη παραγγελία $15000, τη στιγμή πο ένας τυπικός '8051 κοστίζει κάτω από $1.

Slammer
27-01-06, 17:53
Ασχετο.... αλλα οχι και πεθαμένος ο 8051.... ετσι όλοι νομιζαν και η πλάκα ειναι ότι ακομα και σήμερα αυξάνονται οι εταιρείες που τον κατασκευάζουν είτε ως core είτε ως ASIC με πυρηνα 8051 (πλησιάζουν τις 40).
Παρα πολλές εργασίες δεν χρειάζονται καν το 10% της ισχύος ενος κλασικού 8051@12Mhz (ασχετα αν υπάρχουν εκδόσεις που τρέχουν στα 100Μhz). Kαθημερινά προστιθονται νεα μέλη, με πλήθος νεων περιφερειακών (από mixed analog, μεχρι mp3 decoders και tvtuners). Το κόστος δε, ειναι τοσο χαμηλό (τοσο το chip όσο και η υλοποιηση) που για ενα συστημα μπορεί να χρησιμοποιηθούν δεκάδες επεξεργαστές, ενας για κάθε στοιχειώδη εργασία (αφου εφτασε στο σημείο να κοστιζει φθηνώτερα και από λογικά κυκλώματα). Τελος η ποικιλία των συσκευασιών του ειναι πολύ μεγάλη, τελευταία βρηκα 8 πιν επεξεργαστές που ουσιαστικά έχουν 6 εισοδους/εξοδους, με μεγεθος 3x3 χιλιοστα (χρειάζεται μονο ρευμα, ακομα και τον κρυσταλλο τον έχει on-chip, ακομα και μια απλή εξίσωση, ίσως ειναι φθηνώτερο να υλοποιηθεί μέσω λογισμικού). Κλασικό παράδειγμα εφαρμογής, το σημερινό αυτοκίνητο, που ίσως να περιέχει δεκάδες 8051 δικτυωμένους με can bus.
Βεβαια σε χρηση ως κλασικός επεξεργαστής, ουσιαστικά εχει εξαφανιστεί, μια και οι σειρές με πυρήνες ARM εχουν γινει πολύ φθηνές. Όμως σε απόλυτα νουμερα πωλήσεων, σημερα καταλαμβάνει την Νο 1 θέση σε συστηματα embedded.

A Hellene
27-01-06, 18:32
Φίλε Slammer, δεν είπα την οικογένεια 8051 άχρηστη, αλλά τελματωμένη την code-bloated αρχιτεκτονική της.

Το ότι πουλιούνται ακόμη, σαν καραμέλες, δεν δείχνει την υπεροχή τους σε επίπεδο αρχιτεκτονικής. Άλλα πράγματα δείχνει, όπως ο (αρκετές φορές δικαιογημένος) δισταγμός των developers για μετάβαση σε νεότερες πλατφόρμες: Teach an old dog new tricks...
Αμέσως μετά έρχονται οι PIC σε πωλήσεις. Αυτό σημαίνει πως οι PIC είναι κάτι το εξαιρετικό, ειδικά με τον 8-level-deep hardware stack; Εντάξει, πρόσφατα μόλις το ξεπέρασαν κι αυτό το πρόβλημα.

Μπορούν μήπως όλοι οι προηγούμενοι να συγκριθούν με τους νεότερους, ειδικά με τις απαιτήσεις που έχουν δημιουργηθεί στα embedded σήμερα, όπως η πολύ χαμηλή κατανάλωση (να καίνε, πρακτικά ...ατμούς ρεύματος), ή η ταχύτατη είσοδου και έξοδου των sleep modes; Σε αυτά τα σημεία χάνουν ακόμη και οι ARM, που είναι το μέλλον των embedded μικροεκεγτών.

Χωρίς να πολυλογώ, κάθε embedded εφαρμογή έχει τις δικές της απαιτήσεις που δεν καλύπτονται πάντα όλες, από μία οικογένεια μικροεκεγτών και μόνον.
Δες την έξαρση των κατασκευαστών να παρουσιάζουν νέα μικρά θαυματάκια, έστω και τα πιο αναξιόπιστα από αυτά όπως οι LPC214x, η ταχύτατη ARM7 απάντηση της Philips, με τα άπειρα Errata-Sheet.

Slammer
27-01-06, 18:38
Συμφωνω σε αυτά που λες Γιωργο...

Οσον αφορά τα ανεμιστηράκια... αν κανεις γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε, έστω και βιομηχανικών προδιαγραφών, εστω και σε τριπλή τιμή (αντι να πληρώνω χωρίς λογο τρεχούμενα λαμπάκια, 10 ευρω) ας μας ενημερωσει, θα ειναι πολυ χρησιμο....

ΥΓ: Καποια στιγμη, εφερνε βιομηχανικά ανεμιστηράκια ο Βενιέρης στο Περιστέρι, αλλα για τωρα δεν γνωρίζω.....

A Hellene
27-01-06, 18:47
Χωρίς να τον έχω επισκευθεί πρόσφατα, κάνε μια ερώτηση στον Ασημακόπουλο.
Τουλάχιστον, πιστεύω πως εκεί δεν θα βρείς τα "καρεκλάδικα" ανεμιστηράκια, των οποίων τα λεντάκια καίνε περισσότερο ρεύμα από το ίδιο τους το μοτέρ;)

lamesaint
27-01-06, 19:36
Συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι δεν μπορούσε να αποφευχθεί το μοιραίο και στις δύο περιπτώσεις. Και δεν μπορώ να κάνω και πολλά παρά να αντικαταστήσω ψύκτρα-ανεμιστήρα. Ή να το πω αλλιώς το πιό απλό είναι αλλαγή ψύκτρας-ανεμιστήρα.

Gothic
27-01-06, 19:45
Ωχ, και μουγγρίζει και το ανεμιστηράκι στο Arctic Cooler της 9700 ΑΙW μου... Και καλά να την βγάλω μια και δουλεύει 24/7, Photoshop και κανένα NFS:MW πως θα τρέχω;... :D

mrsaccess
27-01-06, 19:51
Χμμ, έχω ακούσει ότι τα ανεμιστηράκια που λειτουργούν στα 230V είναι πιο αξιόπιστα. :-k

A Hellene
27-01-06, 19:58
Δεν μπορείς να αφήσεις τη GPU χωρίς ψύξη. Θα σου κοστίσει περισσότερο από όσο φαντάζεσαι...

Εάν μάλιστα διαβάζεις τρελλές θερμοκρασίες στους δίσκους (>40°C) ή/και τη CPU (>65°C), θέλεις επιπλέον σοβαρότερο case.

Για να μην παρεξηγηθώ, σοβαρά κουτιά ΔΕΝ θεωρώ όσα τραβούν τη ματιά κα προκαλούν σχόλια τύπου καφετέριας, αλλά όσα κάνουν σωστά τη δουλειά τους.



Εάν ακούγομαι κάπου υπερβολικός είναι επειδή έχω μάθει να λειτουργώ με γνώμονα την πρόληψη, και όχι την αντιμετώπιση του όποιου, εκάστοτε θέματος.

lamesaint
27-01-06, 23:18
Ωχ, και μουγγρίζει και το ανεμιστηράκι στο Arctic Cooler της 9700 ΑΙW μου... Και καλά να την βγάλω μια και δουλεύει 24/7, Photoshop και κανένα NFS:MW πως θα τρέχω;... :D

Αν είναι όπως στο NV4 που είχα δύσκολο το βλέπω. Αν τα καταφέρεις πάντως θέλω να μας πεις :thumbsup1;)

sdikr
27-01-06, 23:21
Εάν ακούγομαι κάπου υπερβολικός είναι επειδή έχω μάθει να λειτουργώ με γνώμονα την πρόληψη, και όχι την αντιμετώπιση του όποιου, εκάστοτε θέματος.


Και εγω το ίδιο , για αυτό πάντα έχω το σφυρί (service pack unlimited) δίπλα στον υπολογιστή! :p

A Hellene
27-01-06, 23:43
Σωστός!

Να μην ξεχνάμε κιόλας πως τα εργαλεία κάνουν τον τεχνίτη!!!

WAntilles
27-01-06, 23:58
Εάν ακούγομαι κάπου υπερβολικός είναι επειδή έχω μάθει να λειτουργώ με γνώμονα την πρόληψη, και όχι την αντιμετώπιση του όποιου, εκάστοτε θέματος.

Το ίδιο και εγώ, Γιώργο.

morpheus
28-01-06, 00:27
Μια λεπτομέρεια: για ανεμιστήρες χαμηλών στροφών το κουζινέτο (sleeve bearing) είναι προτιμότερο λόγω θορύβου. Απο την άλλη δεν μπορεί να αντέξει υψηλές ταχύτητες οποτε εκει παίζει οπωσδήποτε ball bearing (ρουλεμάν) και θέμα θορύβου δεν υφίσταται καθώς ο αεροδυναμικός θόρυβος υπερκαλύπτει πλέον αυτόν του ρουλεμάν.

Συνήθως πάνω στους ανεμιστήρες βλέπω να γράφει "lubricated for life" άρα δεν χρειάζονται λίπανση. Εγώ έχω δοκιμάσει να λαδώσω παιγμένους ανεμιστήρες και δεν ειχε ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Patentman
28-01-06, 02:30
morpheus,
πολυ σωστα τα ειπες, με προλαβες.

Να συμπληρωσω οτι οι κακης ποιοτητας και σχεδιασης ανεμιστηρες χαλανε πιο γρηγορα επειδη φθειρεται ειτε το κουζινετο ειτε τα ρουλεμαν λογω κακης ζυγοσταθμισης της φτερωτης, ενα σημαδι κοπωσης ενος ανεμιστηρα ειναι ο αυξημενος θορυβος που παρουσιαζει (λογω κραδασμων).

Οι καλης σχεδιασης φτερωτες (σε κοψη/μορφη λεπιδων) μπορουν να μειωσουν σε πολυ μεγαλο βαθμο τον θορυβο στα ιδια CFM με ενα αλλο ανεμιστηρακι με μετρια ή κακη φτερωτη. (ποτε δεν μετραμε την αποδοση σε στροφες ή μεγεθος φτερωτης ή και τα δυο μαζι, μονο σε CFM).

Επισης οι κακης ποιοτητας ανεμιστηρες (λογω κακης φτερωτης) εχουν κραδασμους (αρα οχι σταθεροποιημενη ταχυτητα περιστροφης)οπως ειπαμε και αυτο οδηγει σε αυξομειωση της αντιστασης του στατορα με αποτελεσμα να καταπονειται περισσοτερο η πηγη παροχης ρευματος (λογω μεταβολης της αντιστασης του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου).



Χμμ, έχω ακούσει ότι τα ανεμιστηράκια που λειτουργούν στα 230V είναι πιο αξιόπιστα.:whistle:

Επειδη αν δεις ο ροτορας κατα κανονα ειναι μεγαλυτερος σε αυτους. Μεγαλυτερος=μεγαλυτερη μαζα στο κεντρο περιστροφης και αρα μειωμενη δραση κραδασμων και σταθερη στροφορμη ακομα και αν υπαρχουν αυξομειωσεις στην ταση.
Υπαρχουν και 12V υλοποιησεις με αυτην την σχεδιαση και ειναι longlife κατασκευες αλλα το μειονεκτημα παντα ειναι το μειωμενο CFM στις ιδιες στροφες ανα μεγεθος φτερωτης.

EDIT:
Επισης sleeve/ball bearing εκτος απο διαφορά σε θορυβο υπαρχει διαφορα σε μακροζωια. Οι ball bearing (ρουλεμαν) ειναι πιο ανθεκτικοι και για αυτο προτιμουνται σε κρησιμα σημεια. Επισης πριν χαλασουν προειδοποιουν με θορυβο απο τα ρουλεμαν χωρις να κολησουν ακαριαια ή/και θα αυξησουν/μειωσουν τις στροφες τους. Αντιθετα οι sleeve (κουζινετο) μπορει να μην προειδοποιησουν κανοντας θορυβο ή ακομα να μην μειωσουν τις στροφες τους αλλά να κολησουν ακαριαια.

Patentman
28-01-06, 02:41
Να φανταστειτε ποσο σημαντικο ειναι για μενα το θεμα θορυβου θα πρεπει να σας πω οτι το κουτι ειναι ακριβως διπλα μου και οχι βεβαια εντοιχισμενο!

Εχει 1x 120mm (sleeve- κουτι), 1x 100mm (bearing- ψυκτρα cpu), 5x 92mm (sleeve- κουτι), 2x 80mm (sleeve- τροφοδοτικο), 1x 5mm (sleeve- καρτα γραφικων)

Ελπιζω να μην ξεχασα κανεναν...:whistle:

Το κουτι μου δεν ακουγεται, αν ακουγοταν θα ηταν τωρα αλλου...:twisted:

Α υπολογιστε και ακυρωση φασης ηχου λογω αντιθετων κυματων...;)

EDIT:
tip-> αν θελετε ησυχο pc τοτε προτιμηστε μεγαλους σε μεγεθος ανεμιστηρες -92mm και πανω- καλης σχεδιασης φτερωτης με κουζινετα.
Μετα σας λεει απο ποσες μεχρι ποσες στροφες "πρεπει" να λειτουργει. Ριξτε τις στροφες με μια αντισταση σε σειρα με το καλωδιο +12V ωστε να πετυχετε τον καταλληλο συντονισμο. Ποτε ομως κατω απο το επιτρεπτο οριο. Ο ηχος ειναι και συχνοτητα...αναλογα με αυτην ειτε δεν τον ακουμε ειτε δεν ειναι τοσο ενοχλητικος.

Τωρα τι αντισταση, ποσα Ω? Ε ψαχτειτε...καπου γυρω στα 10-20Ω (ενδεικτικη τιμη - αναλογα τον ανεμιστηρα )...φτηνες ειναι αλλα να αγορασετε "βατικες" (ετσι τις λενε στα μαγαζά) δηλαδη αναλογα με το ποσα Watt ειναι το ανεμιστηρακι να παρετε και καταλληλη αντισταση.
Επειδη οι αντιστασεις ειναι πηγη θερμοτητας να τις τοποθετησετε κοντα στον πισω ανεμιστηρα ωστε η θερμοτητα να αποβαλεται κατευθειαν χωρις να περασει πρωτα απο το υπολοιπο συστημα.

Η αλλιως (παει χαλασε και ο ελληνας) υπαρχουν τα fan controller πανελακια που κανουν την ιδια δουλεια και μαλιστα ρυθμιζομενη...παει χαλασε και ο ελληνας...

αλλα καπου εχω ενα κυκλωματακι variable voltage regulator...με αισθητηρα θερμοκρασιας κιολας...χε χε...

Patentman
28-01-06, 04:15
Οσον αφορά τα ανεμιστηράκια... αν κανεις γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε, έστω και βιομηχανικών προδιαγραφών, εστω και σε τριπλή τιμή (αντι να πληρώνω χωρίς λογο τρεχούμενα λαμπάκια, 10 ευρω) ας μας ενημερωσει, θα ειναι πολυ χρησιμο....

ΥΓ: Καποια στιγμη, εφερνε βιομηχανικά ανεμιστηράκια ο Βενιέρης στο Περιστέρι, αλλα για τωρα δεν γνωρίζω.....

Για χρηση Η/Υ
Gladiatech SilentBlade 120mm πολυ αθορυβος
Zalman ZM-F2 92mm αθορυβος

Για χρηση OC
YS-tech 7400+rpm πολλα CFM πολυ θορυβωδεις ή σαν να λεμε βεντιλατερ αυτ/του σε σμικρυνση!

Για γενικη χρηση
Sunon, papst.
Σε ολα τα μεγαλα κατ/ματα ηλεκτρονικων εξαρτηματων. Τιμη καλη και ποιοτητα επισης.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν χρειαστειτε συμβουλες για ησυχο PC εδω ειμαι :)

Gothic
28-01-06, 05:23
Panaflo απο Αγγλία, 5 τρέχουν μέσα και δεν ακούγεται τίποτα (απο αυτούς)... :up:
Digital Doc 5 και ξερό ψωμί.

golity
28-01-06, 05:40
Είδα σε μια ψύκτρα επεξεργαστή να αναφέρεται ο τύπος bearing ως Rifle bearing!

Από τους δύο παραπάνω τύπους που είπατε τι διαφορά έχει; :confused:


EDIT: Βρήκα και μια αναφορά που λέει ότι είναι καλύτερος τύπος σε σχέση με τους άλλους δύο...

Rifle bearing?
Rifle bearing fan types offers a number of advantages against ball bearings and sleeve bearings fans.
Rifle Bearing and Ball Bearing both have a life expectance of about 50,000 hours. Sleeve bearing has a life expectance of over 20-30,000 hours.
Most people will know that Ball Bearing is noisier than Sleeve Bearing, Rifle Bearings offers the life span of ball bearings and the silent operation of Sleeve bearings. So rifle bearing provides the best noise and the best life span. It's the best from both worlds

Patentman
28-01-06, 05:55
Αν δεν κανω λαθος ειναι ο ορος του "βελονοειδες ρουλεμαν" στα αγγλικα.

Ενας τυπος ρουλεμαν που εχει κυλινδρους αντι μπιλιες.

Οχι μετα απο γκουγκλινγκ ειδα οτι δεν ισχυει...δεν ειναι ο ορος του βελονοειδους.

Επισης δεν τα ειχα ακουσει αλλα ειδα πατενταρισμενα τα coolermaster με αυτου του τυπου εδρασης -γιατι αν εχω καταλαβει μεχρι τωρα δεν ειναι τυπος ρουλεμαν το Rifle bearing αλλά ειναι τυπος κουζινετου...το ψαχνω...

Οσο και να εψαξα δεν βρηκα να υπαρχει τυπος ρουλεμαν με ονομασια Rifle bearing.
Αρα και για να ειναι πατενταρισμενα απο μια εταιρια ανεμιστηρων πρεπει να ειναι μια τεχνικη δικια τους.
Παντως βρηκα αυτο :

"Although the package shouts Ultra Silent, the integrated fan is far from quiet. The fine details of "rifle bearing" technology are not clear to me, but after my experience with this fan and the rifle bearing fan that came with the previously reviewed Cooler Master Vortex Dream, I think they should have named it machine gun bearing for the noise that it makes. The noise measurements and the sound recordings should make it abundantly clear how unacceptable this fan is for the silent PC enthusiast."

που μπορει να βρεθει ΕΔΩ (http://www.silentpcreview.com/Sections+index-req-printpage-artid-192.html)

frap
28-01-06, 09:52
Εγώ έχω δοκιμάσει να λαδώσω παιγμένους ανεμιστήρες και δεν ειχε ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Αφού βάλεις μια-δυο σταγόνες λάδι, πρέπει να αρχίσεις να τον γυρνάς με το χέρι για κανά 5-λεπτο... θα δείς ότι θα αρχίσει να μαλακώνει. Μετά ακόμη λίγο λαδάκι, βάλτον και στο ρεύμα να πάρει στροφές και θα είσαι μια χαρά.

Το κακό εδώ είναι ότι ο παιγμένος, έχει μαζέψει τόσο γρέζι μέσα του και έχει χάσει την ζυγοστάθμισή του, που σχετικά γρήγορα (1-2 μήνες non-stop, πιο σύντομα αν τον σβήνεις) θα ξανακολλήσει.

-Κ.

lamesaint
28-01-06, 13:34
Παίδες πολύ χρήσιμα τα παραπάνω πραγματικά.
Μια ερώτηση/πρόταση : τι μπορεί να κάνει κανείς αν χαλάσει ανεμιστηράκι σε κάρτα γραφικών, πριν πάρει απόφαση να βάλει κάποιο άλλο. Εννοώ αν χαλάσει το ανεμιστηράκι που έχει από την μάνα του.
Ποιά θα ήταν η γενική συμβουλή?
Η δική μου γνώμη είναι ότι αν δεν γυρίζει καν, τότε πας για άλλο. Δεν μπορούν να γίνουν και πολλά από κάποιον που δεν έχει κάποιες ειδικότερες γνώσεις/εργαλεία ή/και χωρίς πολύ επιδεξιότητα.

ΥΓ. Το ανεμιστηράκι σε μιά GeForce 4 Ti 4200 που έχει ο ΗΥ που σας γράφω τώρα, ξεκινάει με το....χέρι :-) και κάνει και ένα ...σχεδόν ...ωραίο γουργούρισμα. Μάλλον μαζεύει υπογραφές και αυτός :(

mrsaccess
28-01-06, 19:35
Ένας παλιός server που έχω υιοθετήσει έχει ένα ωραίο κολπάκι.
Έχει ένα κυκλωματάκι που ελέγχει όλους τους ανεμιστήρες και μπορεί και καταλαβαίνει πότε ένα ανεμιστηράκι είναι έτοιμο να χαλάσει και σε ειδοποιεί!

Δεν μετράει RPM (τα ανεμιστηράκια που έχω δεν έχουν καν rpm μέτρηση).
Πως το κάνει αυτό;; Δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω! Θα μπορούσε να μετράει από το ρεύμα μέχρι την σύνθετη αντίσταση... :what:

Patentman
28-01-06, 20:56
mrsaccess,
νομιζω την απαντηση την εδωσες ο ιδιος.

Μπορει αυτα τα δυο σε συναρτηση με θερμοκρασια να βγαζει συγκριτικα αποτελεσματα καλης λειτουργειας. Αρκει οταν μπαινουν καινουριοι ανεμιστηρες να κανει reset τα δεδομενα.

lamesaint,
απλα αλλαξε το ή τουλαχιστον μεχρι τοτε βαλε λιγο σπρευ γρασου -οπως αναφερθηκε στην πρωτη σελιδα. Οχι λαδι γιατι απο την φυγοκεντρο δυναμη φευγει κατευθειαν. Ετσι θα σου κρατησει λιγακι αλλα ο θορυβος δεν θα μειωθει σημαντικα.

Hwoarang
30-01-06, 21:46
Παιδιά θέλω να πάρω ανεμιστηράκι για τον amd64 2800+ πάνω σε socket 754. Έχετε να μου προτείνεται κάτι ανθεκτικό και αθόρυβο όσο γίνεται? Λέτε να στραφώ προς το Νερο? Υδρόψυξη?

Patentman
30-01-06, 22:11
Zalman CNPS7000B-AlCu

Ειναι πολυ ικανη σε ψυξη, βαρια οσο πρεπει και ελαφρια οσο χρειαζεται για αποφυγη χαλασμενης μητρικης και επεξεργαστη. Μην παρεις την "Cu" εκδοση που ειναι χαλκινη...βαρια και εχει μειονεκτηματα και σε ψυξη...

Πολυ αθορυβη. :oneup:

Mονο προσεξε αν υποστηριζει την μητρικη σου (http://www.zalman.co.kr/product/cooler/7000(AB)_754-939-940MBlist_eng.htm) (κατι που πρεπει να κανεις ουτως η αλλως με οποιαδηποτε ψυκτρα)


Δες εδω για το προϊον. http://www.zalmantech.com/

Hwoarang
30-01-06, 22:14
thx man...

βλέποντας το video για το πως να την σετάρω σε 754 βλέπω ότι πρέπει να βγάλω τον επεξεργαστη και να βάλω κάτι απο κάτω του? ισχύει κάτι τέτοιο?

Patentman
30-01-06, 22:34
Οχι, πρεπει να βγαλεις ολη την μητρικη εξω και να μπει η βαση στηριξης (και ενισχυσης παραλληλα) απο πισω απο την μητρικη. Ο επεξεργαστης δεν θελει βγαλσιμο.

Θελει λιγη δουλιτσα...αλλα στο λεω ειναι απο τις καλυτερες περιπτωσεις, εχει και ρυθμιζομενο fan speed αλλα και στο Full δεν κανει καθολου θορυβο, trust me.

Hwoarang
30-01-06, 22:41
Οχι, πρεπει να βγαλεις ολη την μητρικη εξω και να μπει η βαση στηριξης (και ενισχυσης παραλληλα) απο πισω απο την μητρικη. Ο επεξεργαστης δεν θελει βγαλσιμο.

Θελει λιγη δουλιτσα...αλλα στο λεω ειναι απο τις καλυτερες περιπτωσεις, εχει και ρυθμιζομενο fan speed αλλα και στο Full δεν κανει καθολου θορυβο, trust me.

Να βγει η μητρική ε? Χμμμ αυτό θέλει δουλειά!! Ας το αφήσουμε για μετα την εξεταστική. χεχε. Ευχαριστώ πολύ!!:up:

lamesaint
30-01-06, 22:49
mrsaccess,
νομιζω την απαντηση την εδωσες ο ιδιος.

Μπορει αυτα τα δυο σε συναρτηση με θερμοκρασια να βγαζει συγκριτικα αποτελεσματα καλης λειτουργειας. Αρκει οταν μπαινουν καινουριοι ανεμιστηρες να κανει reset τα δεδομενα.

lamesaint,
απλα αλλαξε το ή τουλαχιστον μεχρι τοτε βαλε λιγο σπρευ γρασου -οπως αναφερθηκε στην πρωτη σελιδα. Οχι λαδι γιατι απο την φυγοκεντρο δυναμη φευγει κατευθειαν. Ετσι θα σου κρατησει λιγακι αλλα ο θορυβος δεν θα μειωθει σημαντικα.

Επίση υπάρχει και η εναλλακτική λύση να έχει κανείς και εναν ΗΥ για "κατεβαστήρι" οπότε δεν θα έχει την κάρτα γραφικών 24/7 να δουλεύει.

Αναρωτιέμαι επίσης αν σε κανένα έχει τύχει το ίδιο με τον ανεμιστήρα της CPU?
Και ακόμα αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια κάρτα γραφικών που να έχει "εξυπνη" διαχείριση των στροφών του ανεμιστήρα αναλόγως με τον φόρτο και την θερμοκρασία?
Υποτίθεται οτι η Asus V9950 Ultra (που έχω) το έκανε αυτό με τον μαμίσιο ανεμιστήρα αλλά δεν μπορώ να πώ οτι έιδα κάτι ιδιαίτερο..(δείτε και το πρώτο πόστ σε αυτό το thread ;)).

Chris_Nik
30-01-06, 23:12
Τι θα λέγατε για κάρτες γραφικών χωρίς ανεμιστηρακια...... ε???
Όσο για την CPU... Ένα μόνο λέω THERMALTAKE BLUE ORB 2....
Είναι σχεδόν αθόρυβο... και πολύ ""παγωμένο"";) ;)

Patentman
30-01-06, 23:51
Οι Thermaltake Blue/Golden Orb II ειναι υπερβαρες και κινδυνευει το συστημα απο στρεβλωση μητρικης με συνεπεια ξεκολημενα τυπωμενα κυκλωματα=καμενα γιατι δεν ψυχονται.
Επισης ζημια σε επεξεργαστη γιατι το βαρος της τον τραβαει προς τα κατω και με γωνια κλισης μαλιστα.

Δεν ειναι τυχαιο που και η Intel και η AMD εχουν ορισει ανωτατο επιτρεπτο οριο το οποιο οριοθετησαν στις κατασκευες τους οι κατασκευαστες μητρικων και αυξησαν καταλληλα την αντοχη τους.

Ενδεικτικα το μεγιστο βαρος ειναι περιπου στα 450gr και μεχρι 500gr δεν εχουν προβλημα.

Golden Orb II specs (http://www.thermaltake.com/product/cooler/retail/cl-p0220/cl-p0220.asp) 752 gr -> υπερβαρη

Blue Orb II specs (http://www.thermaltake.com/product/cooler/retail/cl-p0257/cl-p0257.asp) 869gr -> υπερβαρη

Αντιθετα η Zalman CNPS7000B-AlCu ειναι μονο 438gr και απευθυνεται σε ολους.

Chris_Nik
31-01-06, 00:24
Φίλε Patentman αυτό δεν το ήξερα... εγώ μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με την ψήκτρα.
Όλα αυτά που λες περί στρέβλωσης πιστεύεις ότι θα βγούνε εν καιρό????

Patentman
31-01-06, 00:34
Ποτε δεν ξερεις, εκει στην στρεβλωση παιζει ρολο και η διαφορά θερμοκρασιας που δεχεται η πλακετα (μητρικη) αλλα πιο πολυ το βαρος.

Ακομα και οριζοντια να τοποθετηθει η μητρικη παλι κινδυνο θα εχει.

Επισης εχω δει πολλες φιγουρατζιδικες ψυκτρες που ειναι σαν τον πυργο του αϊφελ σε υψος, αυτες παρολο το μικρο βαρος που μπορει να εχουν εχουν την ιδιοτητα του μοχλου. Κατι το ανυσηχητικο επισης σε κινδυνο στρεβλωσης.

Πάνος21
31-01-06, 22:48
ρε παιδιά μια βοήθεια. Μάλλον θα βάλω υδρόψυξη της Zalman. Το έχει κανείς; Είναι εύκολο στην τοποθέτηση του η θα κάνω 100 ώρες μέχρι να το βάλω;; το βρήκα στο πλαίσιο 230κάτι ευρώ.

Patentman
31-01-06, 23:38
Καλυτερα να τα φας σοκολατες τα λεφτα...αντε σε μια αλλη αναβαθμιση ή gadget.
Δεν θα δεις διαφορα παρα μονο για show-off.

Παρε π.χ εναν αλλο επεξεργαστη με αυτα τα λεφτα αν ειναι η υδροψυξη για οβερκλοκ (που παλι δεν θα δεις μεγαλη διαφορα σε οβεκλοκ με την υδροψυξη).

Παρε μια αθορυβη ψυκτρα αν ειναι για μειωση θορυβου.

Για show-off ειναι βεβαια η καλυτερη λυση.

Πάνος21
01-02-06, 00:03
Τί εννοείς με αυτό;; Σκέφτομαι να το κάνω υδρόψυκτο γιατί ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Σκέψου οτι έχω θερμοκρασίες κοντά στους 70 κελσίου. Λες να μην κάνει δουλειά η τσάμπα η όλη ταλαιπωρία; Θέλω να τον φτάσω γύρω στους 40 κελσίου..:whistle:

Patentman
01-02-06, 00:08
α. Τι επεξεργαστη εχεις γιατι το 70C ειναι πολυ.
β. Απο 70 σε 40 δεν θα παει παντως.
γ. Κοιτα την θερμοκρασια που λεει στο BIOS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.