PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ μου "ακύρωσε" τη σύνδεση



bobz2335
20-06-09, 10:38
Κάπου τις 1/6 παράγκηλα τηλεφωνικά ένα Connex (αορίστου χρόνου) για το εξοχικό μου σπίτι, για να υπάρχει γραμμή έτοιμη όταν θα πήγαινα αργότερα (περίπου 1/7). Σύμφωνα με την Απόδειξη/Δελτίο Αποστολής, στις 2/6 μου στείλανε το (ενσύρματο) router. Στις 19/6 επικοινώνησα με το 134 και μου είπανε ότι δεν υπάρχει γραμμή, διότι στις 1/6 έγινε ακύρωση. Προφανώς έγινε κάποιο λάθος, διότι δεν είχε νόημα να μου στείλουνε στις 2/6 το router.

Αυτή τη στιγμή έχουν εξαντληθεί οι πόρτες στην περιοχή και δε μπορώ να πάρω adsl.

Κράτησε τα στοιχεία μου με σκοπό να γίνει έρευνα και θα με πάρουνε τηλέφωνο. Οι μέρες περνάνε, η επόμενη εργάσιμη είναι στις 22/6. Με βλέπω στο εξοχικό χωρίς δυνατότητα adsl και θα έχω πρόβλημα με τη δουλειά. Για mobile internet δε γίνεται λόγος, δε πιάνει εκεί μεγάλες ταχύτητες.

Τι μπορώ να κάνω με τον ΟΤΕ, ώστε να μου δώσει τη γραμμή που είχα κρατήσει στις 1/6?

Davout
20-06-09, 12:33
Ευχέλαιο; :)

treli@ris
20-06-09, 14:51
Να ξανακανεις αιτηση.

030366
20-06-09, 14:58
Αν έχεις γραμμή adsl στην Αθήνα, μπορείς να συνδέεσαι με dialup χρηιμοποιώντας τους κωδικούς πού έχεις στην Αθήνα, εως ότου υπάρξουν ελεύθερες πόρτες. Η μόνη σου ελπίδα είναι να πάει κάποιος γείτονας σε άλλο πάροχο, εφόσον έχει κόμβο άλλος πάροχος στην περιοχή. Εκτός κι αν πάς εσύ σε άλλο πάροχο. :p

bobz2335
20-06-09, 15:08
Η μόνη σου ελπίδα είναι να πάει κάποιος γείτονας σε άλλο πάροχο, εφόσον έχει κόμβο άλλος πάροχος στην περιοχή. Εκτός κι αν πάς εσύ σε άλλο πάροχο. :p
Τώρα που το λές, πως μπορώ να μάθω αν για περιοχή Θάσου (Λιμενάρια) υπάρχει άλλος αξιόπιστος πάροχος?

Αλλά παρακαλώ αν κάποιος έχει ιδέες για το τι μπορώ να κάνω τη Δευτέρα που θα πάω να διαμαρτηρηθώ στον ΟΤΕ, ας μου πεί εδώ.

treli@ris
20-06-09, 15:14
Τώρα που το λές, πως μπορώ να μάθω αν για περιοχή Θάσου (Λιμενάρια) υπάρχει άλλος αξιόπιστος πάροχος?

Αλλά παρακαλώ αν κάποιος έχει ιδέες για το τι μπορώ να κάνω τη Δευτέρα που θα πάω να διαμαρτηρηθώ στον ΟΤΕ, ας μου πεί εδώ.

H HOL δινει μεχρι 2mbps μεσω ΑΡΥΣ
Η Forthnet δεν εχει διαθεσιμοτητα εκει

bobz2335
20-06-09, 15:44
Μόλις πήρα τη HOL, δεν έχει κάλυψη εκεί.

Η Forthnet μου είπε ότι δεν έχει δικό της δύκτιο εκεί, και παίρνει γραμμές από τον ΟΤΕ.

Ξαναγυρνάμε στα ίδια.

Τι κάνω με τον ΟΤΕ?

ariadgr
20-06-09, 15:46
Τι κάνω με τον ΟΤΕ?

Επικοινωνείς με το 134 και ζητάς να μιλήσεις με κάποιο προϊστάμενο.

emeliss
20-06-09, 16:10
Μήπως έχεις το πρόγραμμα "κατ' εξοχήν";

bobz2335
20-06-09, 16:23
Μήπως έχεις το πρόγραμμα "κατ' εξοχήν";
Το ΕΙΧΑ. Το διέκοψα για να μπορέσω να πάρω Adsl.

nongrata
20-06-09, 16:35
Μάλλον κάποιος μάγκας σου έκοψε την αίτηση για να εξυπηρετήσει κάποιον δικό του δεδομένης της μη διαθεσιμότητας θυρών. Αν είναι αυτό δε νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά γιατί θα συναντήσεις βουλωμένα αυτιά. Θα θέλουν να καλύψουν το συνάδελφο.

emeliss
20-06-09, 16:39
Μάλλον κάποιος μάγκας σου έκοψε την αίτηση για να εξυπηρετήσει κάποιον δικό του δεδομένης της μη διαθεσιμότητας θυρών.
Αυτό αποκλείεται. Δεν είναι τυχαίο που η ακύρωση έγινε την ίδια μέρα. Πιθανότατα κάτι έπαιζε ακόμα με το κατ'εξοχήν.

bobz2335
20-06-09, 16:45
Όταν είχα κάνει τη σύνδεση, υπήρχαν 8 διαθέσιμες πόρτες. Δε νομίζω στις 1/6 να καλήφτηκαν όλες και μετά να χρειάστηκαν και τη δική μου. Τις επόμενες ημέρες θα καλύφτηκαν. Θα μπορούσανε αυτοί να κάνουν την "ακύρωση" με προηγούμενη ημερομηνία (1/6)?

Να τονίσω πάλι ότι ζήτησα σύνδεση αορίστου χρόνου, να πληρώσω τα τέλη σύνδεσης, με σκοπό να την κρατήσω μόνο για όσο χρόνο τη χρειαστώ.

ariadgr
20-06-09, 18:18
Να τονίσω πάλι ότι ζήτησα σύνδεση αορίστου χρόνου, να πληρώσω τα τέλη σύνδεσης, με σκοπό να την κρατήσω μόνο για όσο χρόνο τη χρειαστώ.

Εννοείς το "conn-x χωρίς (12μηνη) δέσμευση", αλλά αυτό δεν έχει κάποια σχέση με τις πόρτες.

Georgevtr
20-06-09, 21:09
Όσο για mobile internet στη θάσο,μη το σκέφτεσαι κάν...Με κοσμοτέ ούτε 2g(για τις άλλες ούτε κάν αναφέρομαι).
Αν δέν βρείς σύντομα λύση με τον ΟΤΕ,θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις την λύση tooway.

spiros81
20-06-09, 21:44
Οτι να ναι ο ΟΤΕ πάλι!

princeelf
20-06-09, 23:46
Καταρχήν μπορείς να ζητήσεις να σου πούνε γραπτά αφού εσύ κάνεις γραπτό παράπονο....για ποιο λόγο και από ποιον ακυρώθηκε η αίτηση σου. Όλες οι κινήσεις καταγράφονται στα πληροφοριακά συστήματα.Αλήθεια πως ήξερες ότι είχε 6 ελεύθερες πόρτες?

ZhenXlogic
21-06-09, 12:49
Το ΕΙΧΑ. Το διέκοψα για να μπορέσω να πάρω Adsl.

To διεκοψες αλλα μαλον δεν ειχε γινει η διακοπη και εφαγες ακυρο για την aDSL. κανε ξανα αιτηση ;)

FuS
24-06-09, 19:12
Κάπου τις 1/6 παράγκηλα τηλεφωνικά ένα Connex (αορίστου χρόνου) για το εξοχικό μου σπίτι, για να υπάρχει γραμμή έτοιμη όταν θα πήγαινα αργότερα (περίπου 1/7). Σύμφωνα με την Απόδειξη/Δελτίο Αποστολής, στις 2/6 μου στείλανε το (ενσύρματο) router. Στις 19/6 επικοινώνησα με το 134 και μου είπανε ότι δεν υπάρχει γραμμή, διότι στις 1/6 έγινε ακύρωση. Προφανώς έγινε κάποιο λάθος, διότι δεν είχε νόημα να μου στείλουνε στις 2/6 το router.

Αυτή τη στιγμή έχουν εξαντληθεί οι πόρτες στην περιοχή και δε μπορώ να πάρω adsl.

Κράτησε τα στοιχεία μου με σκοπό να γίνει έρευνα και θα με πάρουνε τηλέφωνο. Οι μέρες περνάνε, η επόμενη εργάσιμη είναι στις 22/6. Με βλέπω στο εξοχικό χωρίς δυνατότητα adsl και θα έχω πρόβλημα με τη δουλειά. Για mobile internet δε γίνεται λόγος, δε πιάνει εκεί μεγάλες ταχύτητες.

Τι μπορώ να κάνω με τον ΟΤΕ, ώστε να μου δώσει τη γραμμή που είχα κρατήσει στις 1/6?

To πρόβλημα σου είναι καθαρά έλλειψη πόρτας.
Στο πληροφοριακό όταν περνούσε την αίτηση έβγαζε ελέυθερες πόρτες (πχ. 2 ή 3 πόρτες) και την ώρα που καταχωρήθηκε και εστάλη για διάθεση πόρτας.. μάλλον δεν υπήρχε πόρτα (συμβαίνει κάποιες φορές και κακώς περνιόνται αιτήματα όταν βγάζει κάτω από 4-5 πόρτες.. αλλά τέλοσπάντων).
Εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και γι' αυτό την ακύρωσε το σύστημα.

Ο υπάλληλος σου ξαναέκανε αίτηση για να μπεις σε αναμονή για πόρτα.
Μέσω 134 ή telemarketing έγινε;

bobz2335
24-06-09, 19:26
Δε νομίζω. Μάλλον από παρανόηση της τηλεφωνήτριας έγινε η "ακύρωση". Για πιό λόγο να μου στέλνανε το router?

Τέλος πάντων. Το θέμα διευθετήθηκε αρκετά ικανοποιητικά. Τους πήρα αρκετές φορές τηλέφωνο και μίλησα σε έναν επόπτη. Αυτός στην αρχή παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος του ΟΤΕ και είπε ότι "Αυτή τη στιγμή δε γίνεται τίποτα". Μόλις άρχισα να διαμαρτήρομαι ότι εμένα λίγο με ενδιαφέρει να μάθω ακριβώς πως έγινε το λάθος, αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει πως θα αποκατασταθεί το μπέρδεμα και να πάρω τη γραμμή, μου το άλλαξε: "Αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Αύριο όμως, μαζί με την ενημέρωση που θα σας κάνουν, θα σας δώσουν και μία λύση ώστε να έχετε ADSL".

Έμεινα κόκαλο.

Πράγματι την επόμενη μία πάρα πολύ εξυπηρετική κοπέλα μου εξήγησε τα πάντα (η τηλεφωνήτρια από λάθος της ακύρωσε την αίτηση) και προσφέρθηκε να μου αλλάξει ατελώς την PSTN σε ISDN, ώστε να πάρω ISDN-ADSL που υπήρχαν άφθονες πόρτες. Εγώ θα επιβαρυνθώ για 2-3 μήνες το πάγιο ISDN (σύνολο 15 ευρώ). Μετά ατελώς πάλι θα το αλλάξουν σε PSTN (και θα καταργήσω την ADSL). Η κοπέλα με παίρνει τηλέφωνο κάθε ημέρα για να μου δώσει οδηγίες και να βεβαιωθεί ότι όλα πάνε καλά.

Μπράααβο ΟΤΕ !

ariadgr
25-06-09, 03:25
...προσφέρθηκε να μου αλλάξει ατελώς την PSTN σε ISDN, ώστε να πάρω ISDN-ADSL που υπήρχαν άφθονες πόρτες.

Θα σου στείλουν και ISDN (Annex B) modem;
(επειδή σου έχουν ήδη στείλει ένα PSTN, που θα σου χρειαστείς όταν θα το γυρίσεις πάλι σε PSTN)

bobz2335
25-06-09, 08:08
Ναι, ήδη τους επέστρεψα το PSTN-modem (το πήγα εγώ στην αποθήκη τους) και περιμένω να μου στείλουνε το ISDN-modem.

@ ADSLgr.com All rights reserved.