PDA

Επιστροφή στο Forum : Tornado Copperjet 1612 + Azureus



LEF13
26-01-06, 20:03
Καλησπερα Εχω Adsl Router Copperjet 1612 Και Δεν Μπορω Να Καταλαβω Απο Που Πρεπει Να Ανοιξω Τα Ports Στο Router. Το Εχω Συνδεσει Με Καλωδιο Utp Στο Pc Μου Και Ο Azzureus (2.3.06) Μου Βγαζει Συνεχεια Νατ Error.
Please Help!!

nnn
27-01-06, 00:34
Βάση του επόμενου post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=423721&postcount=2),πρέπει να αλλάξεις το firewall από low σε medium ή high για να σε αφήσει να ρυθμίσεις τις πόρτες που θέλεις.

Καλώς ήρθες.

LEF13
27-01-06, 10:32
Με Το Που Κανω Enable Το Firewall Δεν Μπορω Να Αλλαξω Το Security Level. Moy Χτυπαει Στο Event Viewer Του Modem (error). Επισησ Εχω Δοκιμασει Να Ανοιξω Τα Ports Και Απο Advanced Nat Connection - Add Reserve Marrings, Και Στα Triggers Εχω Προσπαθησει Αλλα Και Παλι Τιποτα. Φυσικα Με Disable To Firewall. Κανω Αραγε Κατι Λαθοσ Η Μηπωσ Το Modem Ειναι Εντελωσ Για Πεταμα;;;

vaggoulas
27-01-06, 18:24
Adsl Router Copperjet 1612
Εγώ πλέον ΟΤΙ έχει σχέση με ΠΛΑΙΣΙΟ το αποφεύγω.Για να έχω την ψυχική μου ηρεμία...:p

LEF13
27-01-06, 19:26
Μολισ Εφερα Ενα Copperjet 810 Το Οποιο Με Αφηνει Να Κανω Enable Το Security Level Αλλα Με Το Που Το Κανω Δεν Εχω Internet!! Βαζω Security Level None Και Το Azzureus Δεν Δουλευει Καθολου!! :( :(
Στο Advanced Nat Connections Φτιαχνω Ενα Reserve Mapping Με Την Port Που Χρησιμοποιει Το Azzureus Αλλα Παλι Τιποτα.
Τι Δεν Κανω Καλα;;;

Magic
29-01-06, 13:35
Φιλε LEF,
Ο σωστος τροπως 'σεταρισματος' του firewall ειναι αυτος που γραφω στο post που σου ανεφερε παραπανω ο nnn.
Μιλησα προσφατα με το support της ιδιας τησ AlliedData και το γνοριζουν το προβλημα. Απ'τα λεγομενα τους, Θα διορθοθει με το επομενο firmware update.
ΠΡΟΣΩΧΗ! Το 1612 ΔΕΝ ΕΧΕΙ RESSET. Το δικομου το κλειδωσα και δεν μπορο να μπω πλεον με τιποτα. Μη κανεισ και συ το ιδιο!:whistle:

LEF13
29-01-06, 18:47
Επειδη Δεν Βγαζω Ακρη Με Τιποτα Το Παραταω Οπωσ Ειναι. Εχω Φαει Αρκετεσ Ωρεσ Προσπαθωντασ Με Κανενα Αποτελεσμα.
Το Azureus Κατεβαζει Ετσι Κι Αλλιωσ Μια Χαρα Με Καλεσ Ταχυτητεσ Αν Και Μου Την Σπαει Που Ολα Τα Torrents Ειναι Κιτρινα!!
Ευχαριστω Για Το Ενδιαφερον!!

LEF13
12-03-06, 21:25
Λοιπόν μόλις σήμερα έλυσα το πρόβλημα με τα ports του Copperjet 1612.
Πηγαίνοντας στο web interface του Copperjet Configuration-Security-Advanced Nat Configuration, κάνουμε Add reserved Mapping. Βάζουμε την ΙP του PC μας στο πεδίο Internal, στο type TCP και στα port range βάζουμε την πόρτα που έχουμε επιλέξει στον Torrent Client. Προσοχή για να δουλέψει θα πρέπει να βάλουμε ένα range με τουλάχιστον 5 ports. Δηλαδή αν θέλουμε την 6881 βάζουμε START-6879 και END-6883. Κάνουμε ακριβώς το ίδιο και για Transport Type UDP και ελέγχουμε αν έχει γίνει forwarded η port.
Πολλές φορές θα χτυπάει error στο event log όταν θα κάνετε ΟΚ στο reserved mapping με μερικές προσπάθειες όμως θα το πάρει!!

spyronis
18-03-06, 22:54
Σε περίπτωση που κλειδώσει το Copperjet 1612, και μιας και δεν έχει reset, τι κάνει κανείς???

[ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27341 ]

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.