PDA

Επιστροφή στο Forum : Microcom Microcom 2636 firmware update



vgianni
26-01-06, 22:43
Καλησπερα,

εκανα update to firmware tou ad2636,με τον τροπο που περιγραφει καποιος , δηλαδη κατσαβιδια , jumpers κλπ., και θελω να πω την εμπειρια μου :
1. Αν δεν εχεις το καταλληλο chipset στο Μ/Β δεν υπαρχει περιπτωση να αναγνωρισθει το modem στισ usb θυρες και μενεις συξηλος με το κατσαβιδι στο χερι.
2. Οταν κανεις το update μετα θελει να εχεις πολυ καλη γνωση του αθληματος , διοτι αλλαζουν πολλα στα default που βαζει το καθε firmware.Εμενα πχ αλλαξε τα settings toy adsl conf και δεν εκανε συνχρονισμο η γραμμη, πραγμα που ειναι αδυνατο να το βρει καποιος μη εξοικιομενος , και φυσικα μην τολμησει να παρει τηλ για βοηθεια σε καμμια Vivodi το πιο πιθανο ειναι να σε κανουν να πας το modem πισω και να μεινεις χωρις Internet.
3.Το firmware που με κοπο εβαλα δεν φενεται να κανει και πολυ περισσοτερα πραγματα, εκτος απο το Upnp και ενα πιο sick Interface.
4.Δεν γινεται disable to Firewall , εισαι υποχρεωμενος να το παραμετροποιησεις
δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο , αλλα ειναι extra task αν εχεις και software firewall
εγκατεστημενο.
Γι' αυτο λεω να ειστε πολυ προσεκτικοι πριν το τολμησετε και το κυριοτερο αν το χρειαζεστε.


Ευχαριστω

CyberFreak
27-01-06, 02:18
Χμ δεν μας τα λες καλά...

Μια χαρά είναι disable το firewall!

Αν δεν έχεις βάλει κάποιο rule και στο Configuration->Advanced->Misc Configuration

HTTP Server Access All

Βγάλε και το tick από το disable Disable WAN side FTP access

και θα δεις πόσο άσχημα θα είναι τα πράγματα.

Σε εμένα τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να κάνω καμιά αλλάγη μετά το firmware upgrade..

Πέρα από το sick interface, upnp προσφέρει και DynDNS.

vgianni
28-01-06, 10:10
Εστιαζω πιο πολυ στην δυσκολια του upgrade απο καποιο μη εξοικιομενο παρα στις παραπανω δυνατοτητες που προστεθηκαν .
Και μεγαλος αριθμος χρηστων που διαβαζει αυτες τις σελιδες ειναι.
Δεν υποβαθμισα το αρθρο σου

geodimis
28-01-06, 12:43
Καταρχάς το θέμα εκτός του ότι αναπτύσσεται σε λάθος χώρο, υπάρχει συζήτηση και στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27927 όπου και αναφέρετα ιτο θέμα του firmware αλλά και είναι hardware thread.

vgianni
28-01-06, 16:23
Εχω με αυτο το τροπο στημενο το misc configuration εχω κατι λαθος?
:hmm:
5468

@ ADSLgr.com All rights reserved.