PDA

Επιστροφή στο Forum : wifi εμβέλεια



spiros1314
21-06-09, 21:06
γεια σας,
έχω ξαναστήλει αυτή την ρώτηση αλλα δεν έβγαλα άκρη με τι συμβουλές. Λοιπόν, με απλά λόγια θέλω να συνδέσω το λάπτοπ μου με το ασύρματο ρούτερ του μαγαζιού μου (γιατι δεν μπορώ να βάλω αντιεσλ εδώ που μένω) το οπόιο ρούτερ είναι 3,5 χιλιόμετρα μακριά και έχουν οπτική επαφή. Σας παρακαλώ εξιγείστε μου όσο πιό απλά γίνεται και να μου στείλετε ακριβή λίνκ των προιόντων που πρέπει να πάρω.

Ευχαριστώ πολύ.........και συγνώμη που επαναλμβάνω την ερώτηση. . . . . .

sv2evs
22-06-09, 09:45
οπτική επαφή απο ταράτσα σε ταράτσα υπάρχει ? Αν όχι, δεν θα κάνεις δουλειά με ότι και αν σου πει κανείς.

baskin
22-06-09, 21:04
To laptop σου δεν γίνεται να συνδεθεί σε τόση απόσταση.

Αν έχεις οπτική επαφή μεταξύ των δύο σημείων θα πρέπει να στήσεις ένα direct lik που να ενώνει τα δίκτυα μεταξύ των δύο σημείων. Υπολόγιζε τουλάχιστον 250 ευρώ κόστος ανά άκρο για σωστή δουλειά και αν τα κάνεις μόνο σου.

Επίσης πολύ διάβασμα, πολλά τεχνικά θέματα για δίκτυα και πολύς χρόνος αν δεν ξέρει πως λειτουργούν οι ζεύξεις μεγάλων αποστάσεων.

Με λίγα λόγια αν δεν μπορείς να διαθέσεις όλα αυτά, πάρε έναν επαγγελματία να στο φτιάξει.
Αν από την άλλη ενδιαφέρεσαι να μάθεις πολλά πράγματα για τα ασύρματα δίκτυα, γράψου σε μία ασύρματη κοινότητα (μπορεί να υπάρχει στην περιοχή σου) και εκεί θα βρει αρκετή βοήθεια, μέχρι και ανθρώπους να έρθουν να τους κεράσεις καφέ και να τα στήσετε παρέα.

mirtiano
23-06-09, 12:08
Διαβασε το προσωπικο μυνημα (pm) που σου εστειλα.

Οπως στα λεει ο baskin ειναι τα πραγματα και δυσκολοτερα.Εγω πριν 8 χρονια εδωσα μονο για τα μισα απο αυτα που χρειαζεσαι εσυ 200-250 (σαν client) και με φτηνοπατεντες.Μονο το ''πακετο'' που θα φας απο τις δυσκολιες στις ρυθμισεις θα τα παιξεις.Ειναι ανεφικτο απο εδω να σου πουμε τι πρεπει να κανεις και να πληκτρολογουμε με τις ωρες.Και δεν ενδυκνειται γιατι αν μιλησουμε απο εδω για κεραιες και εγκαταστασεις,ειναι αρκετοι αυτοι που περνουν ιδεες και ενισχυουν υπερβολικα το σημα τους μονο και μονο για να παρεμβαλλουν το σημα του γειτονα που δεν τον χωνευουν,ή το δικτυο της γειτονισας που δεν τους ''εκατσε''.Απο την αλλη επειδη σε εστειλα να ρωτησεις στο συγκεκριμενο καταστημα ισως να νομιζεις οτι εχω απο εκει καποιο συμφερον.Για αυτο αν θελεις να επικοινωνησεις μαζι μου διαβασε το π.μ. που σου εστειλα και σου στελνω και νεο με το τηλεφωνο το κινητο,να το παρεις απο καποιο σταθερο,κανε μου αναπαντητη και θα σε παρω εγω απο το σταθερο του σπιτιου που εχω ελευθερα υπεραστικα,να στα εξηγησω ΟΛΑ και αν θες να ρισκαρεις τα χρηματα σου,δικο σου το ρισκο.

spiros1314
23-06-09, 13:36
παιδια σας ευχαριστω πολύ αλλά με αυτά που μου λέτε προτιμώ να μην κάνω τίποτα και να μήνς με ειντιεσελ στο μαγαζί και σπίτι με την απλή τηλεφωνική γραμμή......ευχαριτώ που ενδιαφερθίκατε να με βοηθήσετε και δεν πιστευω να παρω τηλ. ,ετα απο αυτά που μου ειπαν..........

mirtiano
23-06-09, 13:53
Yπομονη ο ΟΤΕ συνεχως αναβαθμιζει τις γραμμες στην επαρχια και που θα παει θα βαλεις και στο σπιτι.Και στο δικο μου το χωριο τα ιδια ειναι.Κανε πολλες βουτιες στη θαλασσα και για εμας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.