PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση στην Άνω Κυψέλη



Roulitsas
22-06-09, 14:35
Παιδιά καλημέρα,

ο αδελφός μου μένει στην Άνω Κυψέλη (Τουρκοβούνια) έχει HOL (Double Play) πληρώνει σύνδεση για 24 mbbs και έχει με το ζόρι 3 mbbs και καθόλου τηλέφωνο.

Ποιά είναι η καλύτερη σύνδεση στην περιοχή που να προσφέρει αξιοπρεπή ταχύτητα γιατί με την Hol δεν βλέπει προκοπή.

Ευχαριστώ

maxorfo
22-06-09, 15:14
Γενικά η περιοχή είναι μακρυά από DSLAM και το δίκτυο πανάθλιο, οπότε το πρόβλημα θα υπάρχει και με άλλους παρόχους. Δες το info μου για περιοχή Νέας Κυψέλης, ακριβώς κάτω από Τουρκοβούνια / Αττικό Άλσος.

Vitruvian78
22-06-09, 18:31
Ερώτηση: Αν κάποιος έχει υψηλό attenuation και κάνει αίτηση για hol telephony (POTS, όχι VOIP) θα αντιμετωπίζει προβλήματα στην τηλεφωνία;;

Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό! Έχει μιλήσει με την Τεχνική Υποστηριξη για τα προβλήματα που έχει; Θα συμφωνήσω κι εγώ πώς αν έχει μεγάλη απόσταση απο το Κέντρο της περιοχής, όποιο πάροχο και να βάλει τα ίδια προβλήματα θα έχει, γιατί όλοι στο ίδιο σημείο έχουν το κέντρο τους. Θα έλεγα λοιπόν να το κηνυγήσει με την Τεχνική Υποστήριξη, οι οποίοι οφείλουν να κάνουν την σύνδεσή του να λειτουργήσει σωστά και φυσικά να ζητήσει και να του κάνουνε πιστωτικό (να του επιστραφούνε τα χρήματα του για το διάστημα που δεν έχει τηλέφωνο) όπωσδήποτε! Αν συνεχίζουν τα προβλήματα τότε δυστυχώς ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος, και ας βάλει μόνο ADSL ιντερνετ από τη hol που προσφέρει υψηλότερη ταχύτητα από οτι ο ΟΤΕ με τα 16,50.

dfourt
23-06-09, 19:23
Εγώ με Hol στην Άνω Κυψέλη με τηλέφωνο από 86(=> κέντρο Πατήσια) πιάνω 5,5 Mbps με adsl2+.Κάπου γύρω στα 6 πρέπει να πιάνει και ο ΟΤΕ, ενώ έχω δεί σε ξεκλείδωτο ρουτερ γείτονα να πιάνει 8Mbps με ΟΝ telecoms.(αν και μου φαίνεται περίεργο λόγω των τιμών SNR Και Attentuation που έχουμε εδώ πάνω...και είναι πλέον κλειδωμένο, οπότε δεν μπορώ να ξανατσεκάρω )

Βέβαια οι τιμές αυτές διαφέρουν από σπίτι σε σπίτι ανάλογα με την ποιότητα της γραμμής και από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι,αλλά και μέσα στο σπίτι.

Η τηλεφωνία αν είναι POTS (δλδ αν δεν συνδέεται το τηλέφωνο στο router) πρέπει να παίζει κανονικά.Το ίδιο δεν κάνει και η POTS τηλεφωνία του ΟΤΕ?(αλλιώς υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή)

Πες μας το SNR και το attentuation που έχει ο φίλος σου.

treli@ris
23-06-09, 19:37
Αν εχεις POTS τηλεφωνια κατα 99% δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα ;)

Vitruvian78
23-06-09, 23:56
Οκ, ευχαριστώ! Εγώ έχω VoIP γιατί είμαι απο τους πρώτους συνδρομητές που έβαλαν double-play και τότε η hol έδινε μόνο VoIP τηλεφωνία. Έκανα όμως αίτηση για τη γραμμή των γονέων μου για τηλεφωνία και γι αυτό ρωτάω, μην έχουν πρόβληματα και με βρίζουνε όλη μέρα! :lol:

dslnek
26-06-09, 17:38
Μένω και εγώ στα Τουρκοβούνια (τηλ. 88-----) και η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει είναι 4,3 Mbps με HOL Double Play. Έχι έρθει τεχνικός στο σπίτι μου να ελέγξει τη γραμμή, εντόπισε βραχυκύκλωμα, αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι αν δεν αναβαθμίσει ο ΟΤΕ το δίκτυο της περιοχής. Πια είναι η μέγιστη ταχύτητα που πιάνετε στη συγκεκριμένη περιοχή;

maxorfo
27-06-09, 02:22
Μετρημένη από HOL και ΟΤΕ, η γραμμή μου πιάνει 4,5 Mbit στο KV.
Είναι που είναι σάπιο το δίκτυο, έχουν πέσει και πολλές νέες συνδέσεις, με αποτέλεσμα η κατάσταση να χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.
Κέντρο ΑΡΗΣ και αριθμοί από 884.... και 822.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.