PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια!!!: 1 σύνδεση σε 2 τοπικά δίκτυα.



athan00
27-01-06, 02:18
Γεια χαρα,

Πρόσφατα αγόρασα το USR 9107. Eχω 2 LANs, ενα μικρο με 5 PCs και ενα μεγαλο με 18 PCs. Θελω να εχουν και τα 2 Internet. Για κανενα λόγο και με τίποτα δεν θελω το μεγαλο Lanaki να βλέπει το μικρό Lanaki. Μεχρι τωρα ειχα 2 ADSL modems και απλως αλλαζα το καλωδιο απ το ενα στο άλλο. Αυτό όμως έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να έχω ταυτόχρονα! Υπάρχει τρόπος να εχω και στα 2 ταυτόχρονα αλλά ΧΩΡΙΣ το μεγάλο να μπορεί να δει το μικρό (μιλάω για τα shares των windowsXP, και ας ανήκουν και στο ίδιο workgroup!);
Το μικρό LANaki έχει όλα τα προσφατα patches, firewalls, antiviruses etc, ενω το μεγαλο ειναι ξεφραγο αμπελι χωρις service packs, firewalls, patches κλπ μπαινει μέσα οποιος θέλει και τρέχει ότι θέλει. Αν μπει κάποιος hacker στο μεγάλο θελω να ΜΗΝ μπορει να μπει στο μικρο (αυτος ηταν και ο λογος ο οποίος μεχρι τωρα είχα 2 διαφορετικά modems).

Το QoS έχει καμια σχέση με όλα αυτα ή ...μπα;

Επίσης εαν καποιος μπορει να μου δωσει τιποτα ρυθμίσεις του modem θα βοηθήσει!

Καμια ιδέα;

Θάνος

sdikr
27-01-06, 02:30
Θα πρέπει να αλλάξεις modem/router

ενα που θα σου κάνει την δουλεία σιγουρα είναι το zyxel 662H γιατί έχει υποστήριξη για VLANS

athan00
27-01-06, 13:07
Δηλαδή Virtual LANs σωστά; Μόνο έτσι μπορώ να έχω αυτό που θέλω; Υπάρχει άλλος τρόπος μέσω software ή άλλου modem (alcatel speedtouch ή άλλο); Κάτι άλλο; Έχω ήδη 3 adsl modems!!!

skyman
27-01-06, 13:55
Χρειάζεσαι router με δυνατότητα δημιουργείας Vlans και σε ότι αφορά το QoS το USR 9107 δεν θα σε ικανοποιήσει λόγου γνωστού bug. Προσωπικά θα κοιτούσα κατά cisco μεριά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και με κάποιους άλλους router (π.χ. Zyxel) θα έχεις πρόβλημα. Άλλη λύση software είναι να στήσεις ένα μηχάνημα (server) με 3 κάρτες δικτύου και λειτουργικό με έναν ISA server. Ωστόσο το στήσιμο του δεν είναι ότι πιο εύκολο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.