PDA

Επιστροφή στο Forum : TG585v7 Firmware 8.2.4.4



Spanos
22-06-09, 21:08
Χάρη στα παιδιά απο το

http://www.modem-help.co.uk/

έχουμε ένα ακόμα firmware, το 8.2.4.4

Είναι international αλλα στο background υπάρχει η φράση Demo Premium όπως και στο 8.2.3.8

Download 8.2.4.4 Firmware (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1871)

treli@ris
22-06-09, 21:12
Ωραιος :oneup:

Να υποθεσω οτι παλι δεν υπαρχει changelog, σωστα?

Spanos
22-06-09, 21:14
Ναι σωστά

Xadiaris
22-06-09, 22:37
thanks spanos link for change log?

treli@ris
22-06-09, 22:41
Ενημερωσα απο το υπαρχον 8.2.3.7
Διαφορα καμια, ιδιος συγχρονισμος, παιζουν ολα ΟΚ

Απορω γιατι καθε λιγο βγαζουν κι απο ενα fw. Τουλαχιστον ας δειχνουν και 2-3 αλλαγες που γινονται

Spanos
22-06-09, 22:46
thanks spanos link for change log?

There is no change log, sorry


Ενημερωσα απο το υπαρχον 8.2.3.7
Διαφορα καμια, ιδιος συγχρονισμος, παιζουν ολα ΟΚ

Απορω γιατι καθε λιγο βγαζουν κι απο ενα fw. Τουλαχιστον ας δειχνουν και 2-3 αλλαγες που γινονται

Μα δε τα βγάζουν, δεν είναι επίσημα, διαρροές είναι;)

treli@ris
22-06-09, 22:50
Κι οι διαρροες ομως λογικα εχουν καποιες αλλαγες. Εκτος κι αν υπαρχουν αλλαγες που ενδιαφερουν μονο τους παροχους.

Τεσπα. Παντως θα εμενα ευχαριστημενος να βγαλουν ενα fw το οποιο θα παιζει 100% το upload στη μεγιστη ταχυτητα.

valour
23-06-09, 23:18
Δοκιμασμένο σε forthnet στη Θεσσαλονίκη, μπλοκάρει αρκετές κινήσεις.π.χ, δεν μπορώ να το δω από έξω, και δεν μπορώ να του κάνω ping από έξω και να πάρω απάντηση. Πέρασα το προηγούμενο και έστρωσε ξανά...

Spanos
23-06-09, 23:20
Μα αυτή είναι η default συμπεριφορά, να μη μπορείς να το δείς απο έξω και να κάνεις ping εκτός αν δώσεις κάποιες εντολές.

kostas_p
24-06-09, 10:38
μια διαφορα που βρηκα ειναι η λειτουργια στο κουμπι που εχει μπρωστα ..σε αυτη την εκδωση πατωντας το κανει restart

zacharis1955
24-06-09, 15:32
μια διαφορα που βρηκα ειναι η λειτουργια στο κουμπι που εχει μπρωστα ..σε αυτη την εκδωση πατωντας το κανει restart

Το παρατήρησα και εγώ αυτό...
Τελικά ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύει ακριβώς αυτό το κουμπί?

vdanasto
24-06-09, 22:20
Το παρατήρησα και εγώ αυτό...
Τελικά ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύει ακριβώς αυτό το κουμπί?

Έχει ειπωθεί τόσες, μα τόσες φορές όμως, σε πάρα πολλά threads και συνέχεια ρωτάνε και ξαναρωτάνε.

vaggos_fromhell
25-06-09, 15:23
Στο δικό μου έχω την 7.4.2.7. Να αναβαθμίσω ή δεν έχει διαφορά;

suncity
25-06-09, 17:24
Στο δικό μου έχω την 7.4.2.7. Να αναβαθμίσω ή δεν έχει διαφορά;

Η γνώμη μου είναι πως αν παίζει καλά η έκδοση που έχεις τώρα,δεν χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση.:oneup:

treli@ris
29-06-09, 18:02
Καλα παμε μεχρι στιγμης

58347

treli@ris
04-07-09, 14:20
Δοκιμασα χτες να συνδεθω ασυρματα με κινητο τηλεφωνο ομως ματαια. Δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδυασμους ακομα και χωρις ασφαλεια. Δε μπορει να συνδεθει καθολου.

Εχεις καποιος αλλος το ιδιο προβλημα? Υπαρχει καποια λυση εκτος της υποβαθμισης?

masterfaster
06-07-09, 09:44
Αυτο το DEMO PREMIUM που γεμισε την οθονη γιατι υπάρχει, οέο?

Προσωπικά θα αποφύγω το 8.2.4.4



Προτεινω να μείνετε στην 8.2.2.5 :
http://file2upload.net/download/31810/8.2.2.5_tgupg_zyw47.200.rar.html

Κλείστε τα firewalls και τρέξτε το setup.exe
Λειτουργεί άψογα με τα TG585v7 που δίνει η Forthnet

treli@ris
06-07-09, 11:14
Δεν ειναι επισημα fw αυτα γι' αυτο εχουν και το περιεργο φοντο.

deniSun
06-07-09, 15:02
Δεν ειναι επισημα fw αυτα γι' αυτο εχουν και το περιεργο φοντο.

Που μπορεί να δει κάποιος ποιο είναι το τελευταίο επίσημο fw στην 7.χ.χ.χ και 8.χ.χ.χ σειρά.
Στη διεύθυνση:
http://downloads.thomson.net/telecom/upgrade/upgrade.htm
απλά εμφανίζει:
You have the latest software!

treli@ris
06-07-09, 15:16
Σε Αγγλια που κυκλοφορει επισημα ειναι το 7.4.4.7

Απο 8αρι νομιζω το 8.2.1.5

manicx
08-07-09, 10:51
Χθες δοκίμασα το 8.2.4.4. Έκανα reset το router και ξεκίνησα να περάσω τις επιλογές από την αρχή. Στο μενού των Applications που ανοίγω πόρτες, έφαγα 2-3 warm resets. Πολύ περίεργο. Την πρώτη είπα τυχαίο, την δεύτερη άρχισα να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά, την τρίτη το επεδίωξα. Δεν μου άρεσε αυτό. Τελικά άνοιξα τις πόρτες που ήθελα και το παρακολουθώ.

Επίσης, αν και αναφέρθηκε για το πρόβλημα με το summer time, ούτε σε αυτή την έκδοση το κρατάει. Μετά από τα 3 παραπάνω resets, η επιλογή χάνονταν.

deniSun
08-07-09, 10:55
Χθες δοκίμασα το 8.2.4.4. Έκανα reset το router και ξεκίνησα να περάσω τις επιλογές από την αρχή. Στο μενού των Applications που ανοίγω πόρτες, έφαγα 2-3 warm resets. Πολύ περίεργο. Την πρώτη είπα τυχαίο, την δεύτερη άρχισα να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά, την τρίτη το επεδίωξα. Δεν μου άρεσε αυτό. Τελικά άνοιξα τις πόρτες που ήθελα και το παρακολουθώ.

Επίσης, αν και αναφέρθηκε για το πρόβλημα με το summer time, ούτε σε αυτή την έκδοση το κρατάει. Μετά από τα 3 παραπάνω resets, η επιλογή χάνονταν.

Δεν το έχω παρατηρήσει γιατί δεν ασχολούμε με torrent...
Κάποια συμπεράσματα από την 8.2.4.4. έχω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=307612).

manicx
08-07-09, 11:31
Δεν είναι θέμα torrent. Ανοίγω πόρτες για games, ssh, IM προγράμματα κλπ. Και αυτά, έχοντας κάνει δις reset με αποτέλεσμα να έχω 'καθαρίσει' το προηγούμενο ini που είχε παραπάνω επιλογές από πλευράς applications.

deniSun
08-07-09, 11:42
Δεν είναι θέμα torrent. Ανοίγω πόρτες για games, ssh, IM προγράμματα κλπ. Και αυτά, έχοντας κάνει δις reset με αποτέλεσμα να έχω 'καθαρίσει' το προηγούμενο ini που είχε παραπάνω επιλογές από πλευράς applications.

Δεν είπα ότι είναι θέμα "torrent".
Απλά ότι "επειδή δεν χρησιμοποιώ torrent δεν χρειάστηκε να ανοίξω ποτέ πόρτες και δεν το παρατήρησα ακόμα".
Γενικά δεν ανοίγω πόρτες γιατί δεν τις χρειάζομαι (δεν έχω τέτοιες εφαρμογές).
Αν ποτέ χρειαστεί να ανοίξω και εμφανιστεί πρόβλημα θα ενημερώσω.

zacharis1955
13-07-09, 02:56
Παιδια βοήθεια!
Σήμερα εκανα downgrade απο Firmware 8.2.4.4 σε Firmware 7.4.3.2 όλα ΟΚ αλλά αφ'ότου έκανα restore τις προηγουμενες ρυθμισεις που είχα κάνει back-up δεν μπορώ πλεον να μπώ στο menu του router ούτε να αλλάξω Firmware! Μου ζητά user name που δεν είναι πλέον όμως το γνωστο Administrator...
Το πιό κουλό είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω πλέον και reset κρατώντας πατημένο το γνωστό button!!!
Τί μπορεί να συμβαίνει?

Spanos
13-07-09, 14:01
Παιδια βοήθεια!
Σήμερα εκανα downgrade απο Firmware 8.2.4.4 σε Firmware 7.4.3.2 όλα ΟΚ αλλά αφ'ότου έκανα restore τις προηγουμενες ρυθμισεις που είχα κάνει back-up δεν μπορώ πλεον να μπώ στο menu του router ούτε να αλλάξω Firmware! Μου ζητά user name που δεν είναι πλέον όμως το γνωστο Administrator...
Το πιό κουλό είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω πλέον και reset κρατώντας πατημένο το γνωστό button!!!
Τί μπορεί να συμβαίνει?

Νομίζω οτι έχεις ξαναρωτήσει πολλές φορές το ίδιο πράγμα, σε κάθε firmware που βγαίνει αν δεν κάνω λάθος. Κάνε οτι έκανες και τις άλλες φορές που λύθηκε το πρόβλημα.

rexdimos
14-08-09, 20:35
τελικα αυτο ειναι το τελευταιο firmware?ποιο καινουργιο απο το 8.2.3.1.0?

rexdimos
21-08-09, 22:51
καλησπερα μια ερωτηση γιατι ξεχασα στο συγκεκριμενο firmware πως ανεβαζουμε η κατεβαζουμε το mtu (1492)??

dpa2006
22-08-09, 11:13
στο manual CLI Reference Guide TG585 v7 R8.2.1 (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064) σελ 475
ip ifconfig mtu=<number{68-65535}>

deniSun
22-08-09, 11:22
τελικα αυτο ειναι το τελευταιο firmware?ποιο καινουργιο απο το 8.2.3.1.0?
Οι εκδόσεις 7 και 8 τρέχουν παράλληλα.
Υπάρχει τελευταίο fw και στην 7 και στην 8.
Κάποια από τα 7 και 8 που κυκλοφορούν δεν είναι επίσημα.


καλησπερα μια ερωτηση γιατι ξεχασα στο συγκεκριμενο firmware πως ανεβαζουμε η κατεβαζουμε το mtu (1492)??
Αλλάζει αυτόματα με το που δηλώνεις ΡΡΡοΕ ή ΡΡΡοΑ.

rexdimos
24-08-09, 11:15
οποτε για 1492 ppoe η ppoa ?

deniSun
24-08-09, 11:36
PPPoA -> 1500
PPPoE -> 1492

rexdimos
25-08-09, 12:48
ok εφχαριστο πολιιιιιι

pouk
27-09-09, 20:13
Γεια σας... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για το πως κάνουμε αναβάθμιση στο THOMSON 585v7 γιατί είμαι λίγο άσχετος με αυτά και πως ανοίγουμε τις πόρτες... Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και αν μπορέσει κάποιος να με διαφωτίσει βήμα βήμα θα του είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων...

dinosdad
28-09-09, 20:07
Παιδια βοήθεια!
Σήμερα εκανα downgrade απο Firmware 8.2.4.4 σε Firmware 7.4.3.2 όλα ΟΚ αλλά αφ'ότου έκανα restore τις προηγουμενες ρυθμισεις που είχα κάνει back-up δεν μπορώ πλεον να μπώ στο menu του router ούτε να αλλάξω Firmware! Μου ζητά user name που δεν είναι πλέον όμως το γνωστο Administrator...
Το πιό κουλό είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω πλέον και reset κρατώντας πατημένο το γνωστό button!!!
Τί μπορεί να συμβαίνει?

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι καινούργιος στο site και ακόμα ψάχνομαι εδώ στα διάφορα topics.
Έχω το speedtouch st585 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα να του κάνω upgrade στο firmware.
Παρ'ολα αυτά άλλαξα isp και από tellas πήγα στην forthnet όπου και μου έδωσαν το speedtouch tg585 v7.
Πρόσπάθησα να κάνω upgrade sto 8.2.4.4. και δυστηχώς αντιμετωπίαω το ίδιο πρόβλημα με το zacharis1955. Μήπως κάποιος από εσάς μπορεί να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

deniSun
29-09-09, 13:57
Γεια σας... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για το πως κάνουμε αναβάθμιση στο THOMSON 585v7 γιατί είμαι λίγο άσχετος με αυτά και πως ανοίγουμε τις πόρτες... Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και αν μπορέσει κάποιος να με διαφωτίσει βήμα βήμα θα του είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων...


Καλησπέρα παιδιά.Είμαι καινούργιος στο site και ακόμα ψάχνομαι εδώ στα διάφορα topics.
Έχω το speedtouch st585 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα να του κάνω upgrade στο firmware.
Παρ'ολα αυτά άλλαξα isp και από tellas πήγα στην forthnet όπου και μου έδωσαν το speedtouch tg585 v7.
Πρόσπάθησα να κάνω upgrade sto 8.2.4.4. και δυστηχώς αντιμετωπίαω το ίδιο πρόβλημα με το zacharis1955. Μήπως κάποιος από εσάς μπορεί να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

α) Δεν κάνουμε καμία αναβάθμιση αν δεν έχουμε προβλήματα με το υπάρχον fw
β) Αφού το πάρουμε απόφαση ακολουθούμε ΠΙΣΤΑ όλα τα βήματα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251590
Αν δεν δουλέψει σημαίνει ότι κάτι παραλείψαμε ή δεν κάναμε σωστά
Η παραπάνω μέθοδος είναι δοκιμασμένη από πολλούς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
γ) Το συγκεκριμένο fw είναι σε demo έκδοση
δ) Όλη η σειρά 8 έχει βαρύ web interface αλλά με πολλές και καλές ρυθμίσεις για QoS

ε) Για port forward υπάρχουν οδηγίες εδώ:
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/default.htm

treli@ris
20-12-09, 17:29
Ξεθαβω το νημα για μια παρατηρηση.

Δοκιμασα σε γραμμη Forthnet το 585ν7 με το εν λογω firmware.

Σε λειτουργια ethernet κανενα προβλημα. Αν συνδεθω με φορητο τοτε πεφτει η συνδεση καθε 30"

Επισης, δεν μπορει να συνδεθει αν υπαρχει προστασια στο ασυρματο. Ζηταει το Wireless PIN που ειναι κατω απο το router αλλα στο τελος δεν το αναγνωριζει.

Προτεινω σε οσους εχουν Forthnet να δοκιμασουν με καποιο αλλο firmware.

deniSun
20-12-09, 17:37
Ξεθαβω το νημα για μια παρατηρηση.

Δοκιμασα σε γραμμη Forthnet το 585ν7 με το εν λογω firmware.

Σε λειτουργια ethernet κανενα προβλημα. Αν συνδεθω με φορητο τοτε πεφτει η συνδεση καθε 30"

Επισης, δεν μπορει να συνδεθει αν υπαρχει προστασια στο ασυρματο. Ζηταει το Wireless PIN που ειναι κατω απο το router αλλα στο τελος δεν το αναγνωριζει.

Προτεινω σε οσους εχουν Forthnet να δοκιμασουν με καποιο αλλο firmware.

Δεν αφορά το θέμα τον εκάστοτε πάροχο αλλά το συγκεκριμένο fw.

treli@ris
20-12-09, 17:42
Δεν αφορά το θέμα τον εκάστοτε πάροχο αλλά το συγκεκριμένο fw.

Οσοι εχουν Forthnet καλυτερα να βαλουν αλλο firmware. Αυτο ειπα στην αρχη χωρις να αναφερω οτι εχει προβλημα ο παροχος !

deniSun
20-12-09, 17:45
Οσοι εχουν Forthnet καλυτερα να βαλουν αλλο firmware. Αυτο ειπα στην αρχη χωρις να αναφερω οτι εχει προβλημα ο παροχος !

Και αυτό που σου είπα εγώ είναι ότι και ΟΤΕ να έχει και vivodi, και HOL και ότι άλλο θέλεις το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεις θα εμφανιστεί και εκεί.
Δεν έχει σχέση η εταιρεία αλλά το fw.

treli@ris
20-12-09, 18:03
Και αυτό που σου είπα εγώ είναι ότι και ΟΤΕ να έχει και vivodi, και HOL και ότι άλλο θέλεις το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεις θα εμφανιστεί και εκεί.
Δεν έχει σχέση η εταιρεία αλλά το fw.

Ειμαι τοσους μηνες με το συγκεκριμενο fw στη HOL και δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα. Ισως να επεμβαινει καποιος αλλος παραγοντας και να μην αφηνει να δουλεψει σωστα.

Εγω δοκιμη εκανα και εβγαλα αποτελεσμα. Τωρα αν φταιει η Forthnet, το firmware, ο ΟΤΕ ή οτιδηποτε αλλο κανεις δε ξερει !

@ ADSLgr.com All rights reserved.