PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο boot



Tabman
22-06-09, 21:14
Γειά σας,

Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα: Δεν φορτώνει τα windows (xp), εμφανίζει το μήνυμα "the windows did not start successfully" κλπ...μου δίνει επιλογή να μπώ με safe mode αλλά ούτε και τότε φορτώνει το λειτουργικό καταλήγοντας και πάλι στην ίδια οθόνη.

Μια δυο φορές (οχι πάντα) μου έβγαλε και το μήνυμα "Exiting intel boot agent"

πόσο ασχημα την έχω ?

καμια ιδέα κανείς ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

grgz
23-06-09, 00:06
Δες εδώ (http://forums.techguy.org/t353391.html), εδώ (http://forums.techguy.org/windows-nt-2000-xp/723247-solved-intel-boot-agent-problem.html) κι εδώ (http://support.intel.com/support/network/sb/cs-008018.htm).

alexgk
23-06-09, 07:36
Επίσης κάνε bios reset. Αν δεν στρώσει, βγάλε ότι κάρτα έχει σε θύρα pci (κάρτα δικτύου, μόντεμ, κάρτα tv tuner κλπ), τα οπτικά, το card reader, το floppy και άσε μόνον το σκληρό την vga και τις μνήμες, μήπως τρώει κανένα μπέρδεμα η μητρική σου.

Tabman
24-06-09, 23:32
Δυστυχως το πρόβλημα παραμένει, με το μήνυμα:

"We apologize for the inconvenience, but Windows did not start successfully. A recent hardware or software change might have caused this".

alexgk
25-06-09, 01:37
Μήπως έκανες κάποια αλλαγή στο hardware; Επίσης ποια μητρική έχεις; Κάνε και ένα bios reset.

Tabman
25-06-09, 19:01
έχω την Intel 945p... και δεν έχω αλάξει κατι στο hardware...

Bios reset έχω κάνει αλλά τίποτα...


Να προσθέσω ότι για 5 περίπου sec φαίνεται ότι κανει μια προσπάθεα να φορτώσει τα windows (εμφανίζει το σηματάκι win xp) αλλα στη συνέχεια επιστρέφει στο αρχικό μήνυμα

thnx!

drhouse
25-06-09, 23:38
floppy έχεις? Αν ναι δεν αν είναι άδειο.

Αν το πρόβλημα συνεχίζει, πας σε recovery console και τρέχεις
ATTRIB -H -R -S C:\Boot.ini
DEL C:\Boot.ini
Bootcfg /Rebuild
Fixboot

alexgk
26-06-09, 00:58
Δοκίμασε αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω. Αν συνεχίσει το πρόβλημα, ίσως πρέπει να κάνεις φορμάτ για να ξέρεις αν οφείλεται σε software ή σε hardware.

Tabman
27-06-09, 14:22
Με το ATTRIB -H -R -S C:\Boot.ini πάιρνω το "The file cannot be opened".

... και το chkdsk μου βγάζει unrecoverable problems!

Το θέμα είναι τώρα εάν θα δω το σκληρό από αλλό PC γιατί έχω κάποια data που δεν θέλω να χάσω....

Cloudman
27-06-09, 23:10
Με το ATTRIB -H -R -S C:\Boot.ini πάιρνω το "The file cannot be opened".

... και το chkdsk μου βγάζει unrecoverable problems!

Το θέμα είναι τώρα εάν θα δω το σκληρό από αλλό PC γιατί έχω κάποια data που δεν θέλω να χάσω....

Αν βγάλεις το σκληρό από το μηχάνημα που δεν μπουτάρει και τον συνδέσεις ως δεύτερο σε άλλο μηχάνημα, τότε θα μπορέσεις να πάρεις backup ό,τι χρειάζεσαι και να τον φορμάρεις μετά. Το έχω κάνει αρκετές φορές με μηχανάκια φίλων. Αυτό πάντα με την προϋπόθεση ότι ο δίσκος δεν έχει "χτυπήσει".

Tabman
01-07-09, 23:13
Δυστυχώς ενώ ο ο δισκος εμφανίζεται στο window explorer και στο disk management, μόνο από το 2o δευτερο partition μπορώ να δω data.

καμια ιδέα να ανακτήσω κάποια δεδομένα??
Thnx !

alexgk
01-07-09, 23:55
Με το getdata back το οποίο θα το εγκαταστήσεις σε έναν άλλο σκληρό. Το σκληρό σου θα τον βάλεις σαν δεύτερο. Μην γράψεις τίποτα στο σκληρό με πρόβλημα, γιατί ότι γράψεις μπορεί να αλλοιώσει αρχεία που είναι γραμμένα σε αυτό που θέλεις να κάνεις ανάκτηση τα αρχεία του. Επίσης δοκίμασε με live cd μήπως και δεις τα αρχεία που δεν φαίνονται.

Tabman
02-07-09, 00:29
Thanx!

καπου -εδω μέσα- είδα για το Stellar Phoenix FAT & NTFS και προσπαθώ με αυτό μήπως κάνω κάτι....

δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο και ποιο τελικά θα κάνει δουλεια...

Tabman
03-07-09, 00:04
Πλέον τον δισκο δεν τον βλέπει ούτε το BIOS...

αυτό σημαίνει ότι δεν έχει πλέον ελπιδα ??

alexgk
03-07-09, 10:52
Τον δοκίμασες και σε κάποιον άλλον υπολογιστή;

Tabman
09-07-09, 16:40
Τον δοκίμασα και σε άλλον υπολογιστή.. αλλά τίποτα !!

Ο δισκος ανεβάζει θερμοκρασία, αλλά μέχρι εκεί... δεν φαίνεται πουθενά...

alexgk
09-07-09, 21:03
Τον δοκίμασα και σε άλλον υπολογιστή.. αλλά τίποτα !!

Ο δισκος ανεβάζει θερμοκρασία, αλλά μέχρι εκεί... δεν φαίνεται πουθενά...
Aν ο δίσκος δε φαίνεται σε δύο υπολογιστές (αν κατάλαβα καλά), τότε φίλε μου, μάλλον έχει βγει off.

Tabman
09-07-09, 23:36
Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα και η πλακέτα (εκτός των άλλων) ???

alexgk
10-07-09, 04:20
Ναι μπορεί να συμβαίνει και αυτό. Έχω διαβάσει πως μπορείς να πάρεις έναν ολόιδιο σκληρό και να βάλεις την πλακέτα από τον καλό στο χαλασμένο. Δεν πιάνει όμως πάντα αυτό το κόλπο.

drhouse
10-07-09, 09:38
OX, μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=305100&highlight=drhouse&page=2)

@ ADSLgr.com All rights reserved.