PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ίντερνετ. To Disconnect κρατάει πολλές ώρες!!!!



lallasgr
23-06-09, 12:39
Καταρχήν καλησπέρα.

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο σε αυτό το ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=302795)...Μετακόμισα γύρω στον Μάρτη στα Βριλήσσια πίσω από το γήπεδο Χαλανδρίου.Τότε ξεκίνησε η ταλαιπωρία. Για να μην πολυλογώ, μετά από δύο με δυόμιση μήνες και με 2-3 επισκέψεις στους τεχνικούς του Χαλανδρίου (όπου ανήκει και το τηλ σε αυτό το dslam) μου έδωσαν εμένα PSTN και σε κάποιον (κακομοίρη) την PCM.

Τώρα τρέχω με τις αποσυνδέσεις. Κάθε μέρα έχω τουλάχιστον ένα disconnect που μπορεί να του πάρει και 3-5 ώρες για να γίνει η επανασύνδεση και να ξανά έχω ίντερνετ. Το περίεργο είναι ότι σε γενικές γραμμές είμαι σταθερός στα 5-6ΜΒ download και 384kbps Upload. Έχω πάρει επανειλημμένες φορές το 121 και δηλώνω συνέχεια βλάβη τον τελευταίο μήνα. Υποτίθεται ότι τελευταία έκαναν και κάποιες ρυθμίσεις για να βελτιωθεί η κατάσταση (έτσι μου είπαν) αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να βελτιωθεί η κατάσταση?Για να μην έχω τόσα disconnects (που βασικά δεν είναι πολλά αλλά κρατάνε πολύ ώρα). Τι σημεία μπορώ να ελέγξω εγώ για να δω αν φταίει κάτι?
Να δοκιμάσω να αλλάξω splitter? Υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί τέτοιου είδους πρόβλημα το splitte(δηλαδή να μένω χωρίς νετ 3-4 ώρες) ή είναι σίγουρα θέμα οτέ το πρόβλημα? Σήμερα που μίλησα με τεχνικό πάλι μου είπε για υποβάθμιση (δηλαδή να με πάνε στα 2ΜΒ). Μπορεί όντως να σταματήσουν τα disconnects σε αυτή την ταχύτητα? Και κάτι τελευταίο. Αν με ρίξουν στα 2ΜΒ και δεν λυθεί το πρόβλημα, τι άλλο μπορεί να φταίει?

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και ελπίζω να μην σας κούρασα..Παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει μπας και καταφέρω να βγάλω καμιά άκρη. Ευχαριστώ πολύ!!!!

ΥΣ: Μερικές φορές όταν μιλάω στο τηλ ακούω και κάποιον άλλο συνδρομητή να μιλάει (στο δικό του τηλ βέβαια) και μάλιστα την Παρασκευή τον άκουγα που έλεγε στον συνομιλητή του ότι και αυτός με άκουγε κάποιες φορές). Τι μπορεί να συμβαίνει εκεί? Παίζει και κάποιο μπλέξιμο γραμμών να δημιουργεί σε μένα ανωμαλίες ως προς το ίντερνετ? Μπας και πρέπει να φέρω εγώ τον ηλεκτρολόγο μου να ρίξει μια ματιά???

manicx
23-06-09, 13:21
Παρόμοια προβλήματα είχα κι εγώ με συνακροάσεις. Μου είπαν ότι άλλαξαν κάποια πράγματα στο ΚΑΦΑΟ. Αποσυνδέσεις έχω πάλι. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις, είναι το εξής:

-Όταν έχεις αποσύνδεση και δεν παίρνεις IP, έλεγξε τα στατιστικά της γραμμής σου ειδικά τα

Attenuation, Margin (SNR) αλλά και το Output power

-Κάνε αντιπαράθεση με τα στοιχεία που έχεις όταν είσαι συνδεμένος κανονικά (πάλι τα Attenuation, Margin (SNR) αλλά και το Output power).

Επίσης, ποιο router έχεις;

Πολύ πιθανό ότι όταν έχεις disconnect και δεν παίρνεις IP, να μην παίρνει πολύ ώρα να κάνεις connect. Απλά όταν συνδέεσαι μπορεί να έχει προηγηθεί πάλι disconnect(s) με αποτέλεσμα να σου δίνει IP σε κάποια από αυτές.

Ίδια προβλήματα έχω κι εγώ. Όταν δεν συνδέεται παρατηρώ ότι ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ μου δίνει μεγαλύτερο attenuation από αυτό που έχω. Τότε δεν συγχρονίζει. Αν το αφήσω, δεν συγχρονίζει παρά μόνο εαν σε κάποιο άλλο disconnect συγχρονίσω παίρνοντας το σωστό attenuation.

Να τονίσω εδώ ξανά ότι είχα κι εγώ πρόβλημα με συνακροάσεις. Δυστυχώς πέρα από την αλλαγή που έκαναν στο ΚΑΦΑΟ πέρασαν και από το σπίτι αλλά δεν ήμουν εκεί. Στο 121 μου είπαν ότι η κλήση έχει κλείσει από τους τεχνικούς.

lallasgr
23-06-09, 13:45
Ωραία θα τα τσεκάρω με τον καιρό αυτά που μου λες!!!Έχω το linksys WAG160N!!!Υπάρχει περίπτωση με άλλο ρούτερ να έχω καλύτερα αποτελέσματα ως προς τα reconnection και να μπορεί να σταθεροποιείται πιο σύντομα?Μήπως αλλάζοντας splitter έχω καλύτερα αποτελέσματα ή δεν παίζει καθόλου ρόλο το splitter στον συγχρονισμό??

manicx
23-06-09, 13:54
Εγώ έχω το Speedtouch 585v7. Ειλικρινά δεν νομίζω να έχεις καλύτερη τύχη με άλλο router. Μπορεί να είσαι καλύτερα, μπορεί και χειρότερα. Είναι τζόγος. Το παν είναι θέμα γραμμής. Αν θέλεις άλλαξε και το splitter (αυτό είναι φθηνό τουλάχιστο) αλλά προσωπικά έχω καμιά 10αριά φίλτρα και splitter και δεν είδα διαφορά. Το παν είναι να ελέγξεις ότι σου είπα. Τα προβλήματα που έχεις πιστεύω ότι είναι αρκετά ίδια με τα δικά μου. Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα κακής γραμμής και μόνο αλλά και θέμα dslam. Πριν από τον ΟΤΕ είχα Forthnet και επί τέσσερις ημέρες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την γραμμή (απλά η Forthnet είναι για τα μπάζα). Άρα αν ήταν θέμα παρεμβολών ή κακής γραμμής θα είχα κι εκεί προβλήματα.

lallasgr
23-06-09, 14:11
Κατάλαβα....Τι να πω...Δοκιμάζω προς το παρόν αυτά να δω τι θα δω και ενημερώνω πάλι μπας και βγάλω άκρη...Αύριο θα περάσει και τεχνικός από το σπίτι πάλι να δει πάλι τις γραμμές και να δούμε μπας και μπορεί να κάνει τίποτα....Ίδωμεν!!!

manicx
23-06-09, 14:36
Πάντως, αν πας στο my.otenet.gr και συγκεκριμένα στο Web Self Care, μπορείς να δεις τα sessions που έχεις (οπότε και τα disconnects).

lallasgr
23-06-09, 17:42
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο αν το ξέρει κάποιος. Υπάρχει περίπτωση από την PSTN, τη δική μου, να έχουν δημιουργήσει μια PCM γραμμή που να εξυπηρετεί κάποιον άλλο συνδρομητή ή από τη στιγμή που έχω DSL αποκλείεται πάνω στη δική μου PSTN γραμμή να υπάρχει μια PCM?

Έχω κάνει και τη σκέψη δηλαδή (ίσως χαζή) μήπως την PCM που είχα πριν εγώ την έχουν καρφώσει επάνω στη δική μου PSTN γιαυτό και ακούω και τον άλλο συνδρομητή όταν μιλάει στο τηλ αλλά και όταν κάνει χρήση της γραμμής αυτός έχω και εγώ τα disconnects κλπ...

manicx
23-06-09, 17:54
Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει dsl σε PCM. Το πρόβλημα των συνακροάσεων είναι πιθανότερο θέμα ΚΑΦΑΟ ή ακόμα και κακής ασύρματης συσκευής.

lallasgr
23-06-09, 18:31
Ναι αυτό το ξέρω...Το αντίθετο ρωτάω.Αν μπορεί επάνω σε μια γραμμή PSTN-DSL να μπει μία PCM. Το ασύρματο που χρησιμοποιώ είναι αρκετά καλής ποιότητας και απο κει και πέρα στην αρχή που μου ενεργοποιήθηκε η PSTΝ ήταν πεντακάθαρος ο ήχος και δεν άκουγα απολύτως τίποτα!!!

emeliss
23-06-09, 20:06
Όχι, δεν μπορεί. Βάλε ένα ενσύρματο τηλέφωνο δες αν το πρόβλημα παραμένει. Αν ναι, τηλέφωνο στο 121 και δηλώνεις συνακρόαση.

lallasgr
26-06-09, 15:23
Ακόμα μεγάλα προβλήματα....Μένω 5-10 ώρες εκτός ίντερνετ...Έχω ακόμα συνακροάσεις και εχτές δήλωσα πρόβλημα τηλεφωνίας για συνακροάσεις...Είχε έρθει και τεχνικός και έβαλε στον αναμεταδότη της πολυκατοικίας το δικό του μόντεμ και δεν συγχρόνιζε με τίποτα. Δοκίμασε και στα 6db και στα 11db...Μιλούσε με το κέντρο και ζήταγε να με αλλάξουν στα db για να δει τι γίνεται...Όπως προείπα βέβαια δεν συγχρόνισε καθόλου. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:


--- System Information ---
Vendor: Linksys
ModelName: WAG160N
Firmware Version: A1.00.09 , 2008-05-05T17:46:41
GUI Version: A1.00.09_007
Boot Version: 1.0.37-5.4
Hardware Version: 0.01

--- DSL Information ---
DSL Driver Version: AnnexA version - A2pB022g.d20e
DSL VPI/VCI: 8/35
DSL Status: ShowtimeRetrain Reason: 8000
DSL Mode: ADSL2+
DSL Channel: INTR
DSL Upstream Rate: 383 Kbps
DSL Downstream Rate: 3707 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 10.6 dB 19.5 dB
DSL Attenuation: 53.0 dB 25.1 dB
DSL Transmit Power: 19.5 dBm 12.4 dBm

Τι άλλο μπορώ να κάνω βρε παιδιά εγώ από μεριάς μου...Αν λυθεί το θέμα με τις συνακροάσεις τελείως υπάρχει περίπτωση να σταθεροποιηθεί το ίντερνετ μου και να μην μένω χωρίς νετ 5 και 10 ώρες? Υπάρχει περίπτωση αν ζητήσω αλλαγή DSLAM να βελτιωθούν τα πράγματα?? Παίζει να με έχουν βάλει σε κινέζικο DSLAM που είναι μούφα γιαυτό να έχω και τόσα προβλήματα? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω τρελαθεί....!!!Ευχαριστώ όπως και να χει!!!

emeliss
26-06-09, 15:26
..Αν λυθεί το θέμα με τις συνακροάσεις τελείως υπάρχει περίπτωση να σταθεροποιηθεί το ίντερνετ μου και να μην μένω χωρίς νετ 5 και 10 ώρες?
Όταν λυθεί το πρόβλημα με την συνακρόαση κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί και το πρόβλημα με το adsl.

lallasgr
26-06-09, 15:40
Μακάρι...Αναμένω λοιπόν να δω τι θα γίνει...Θα ενημερώσω για περαιτέρω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.