PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

maik
09-02-14, 20:36
Βρε παιδια εχω μια απορια. Ενας βασικος λογος που το γυρναει ο κοσμος στο ατμισμα ειναι και ο χρηματικος. Εσεις με τις τοσες δοκιμες επι δοκιμων πρεπει να εχετ δωσει πολυ περισσοτερα λεφτα απο οτι αν καπνιζατε.

thourios
09-02-14, 20:41
Βρε παιδια εχω μια απορια. Ενας βασικος λογος που το γυρναει ο κοσμος στο ατμισμα ειναι και ο χρηματικος. Εσεις με τις τοσες δοκιμες επι δοκιμων πρεπει να εχετ δωσει πολυ περισσοτερα λεφτα απο οτι αν καπνιζατε.

Σωστή νομίζω η παρατήρησή σου. Εγώ για αυτό το έκοψα τελείως αφού πειραματίστηκα και με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

:oneup:

hemlock
09-02-14, 20:51
Βρε παιδια εχω μια απορια. Ενας βασικος λογος που το γυρναει ο κοσμος στο ατμισμα ειναι και ο χρηματικος. Εσεις με τις τοσες δοκιμες επι δοκιμων πρεπει να εχετ δωσει πολυ περισσοτερα λεφτα απο οτι αν καπνιζατε.
Nope....Δυο παραδείγματα:
1.Την άκουσες συλλέκτης και αγοράζεις οτι βρείς...πχ αγόρασες κάποτε hellfire ΑΤΤΥ,caravelas στα 120ευρώ και τώρα τα πουλάς πάνω απο 500...
Απλά κάποιοι κάνουν το λάθος και αγοράζουν διαφορετικές versions του ίδιου ατμοποιητή.;)
2.Την οικονομία την κάνεις κυρίως απο τα υγρά.
15 ευρώ νικοτινούχα βάση στα 20mg ,μηδενική βάση 2L/20 ευρώ (απο την ακριβή) και 5 αρώματα-17 ευρώ==50 ευρώ
Για τα δικά μου γούστα που κάνω ~5mg νικοτίνη και περίπου 7ml/day υπολόγισε κάθε πόσους μήνες ψωνίζω...
Σε βάθος χρόνου,~1 χρόνο -χωρίς "περίεργες" αγορές, κάνεις τρελή εξοικονόμηση χρημάτων.

phantom77
09-02-14, 21:04
7ml/day?? Ενδοφλέβια το καταναλώνεις; :p
Εγώ παιδεύω εδώ και μια εβδομάδα 10ml Maxx blend και έχει φύγει μόνο το 25% :D

hemlock
09-02-14, 21:09
7ml/day?? Ενδοφλέβια το καταναλώνεις; :p
Εγώ παιδεύω εδώ και μια εβδομάδα 10ml Maxx blend και έχει φύγει μόνο το 25% :D
Το 5ml θα το διάβαζες λογικότερο ?:twisted:
Το θέμα είναι με τι ατμίζεις, τι νικοτίνη (νταξ μπορείς να φτιάξει καταληκτικό κεφάλι) και όλα αυτά σε συνδιασμό την διάθεση που έχεις.

mindtrapper
09-02-14, 21:16
Για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει υπάρχουν ολοκληρωμένες έτοιμες λύσεις τόσο σε hardware όσο και softw..., ε, υγρά; :) Δεν πρόκειται να κάτσω να διαβάσω όλο το topic, έχω προσπαθήσει και σε εξειδικευμένα forum και πολλές φορές η συζήτηση ξεφεύγει και μου θυμίζει μόντες σε pc case με plexi, neon λαμπάκια κ.λπ. Κάτι απλό, αξιόπιστο, οικονομικό, reliable παίζει ή πρέπει να έχουμε bomb making skills για να ατμίσουμε;

maik
10-02-14, 00:58
Nope....Δυο παραδείγματα:
1.Την άκουσες συλλέκτης και αγοράζεις οτι βρείς...πχ αγόρασες κάποτε hellfire ΑΤΤΥ,caravelas στα 120ευρώ και τώρα τα πουλάς πάνω απο 500...
Απλά κάποιοι κάνουν το λάθος και αγοράζουν διαφορετικές versions του ίδιου ατμοποιητή.;)
2.Την οικονομία την κάνεις κυρίως απο τα υγρά.
15 ευρώ νικοτινούχα βάση στα 20mg ,μηδενική βάση 2L/20 ευρώ (απο την ακριβή) και 5 αρώματα-17 ευρώ==50 ευρώ
Για τα δικά μου γούστα που κάνω ~5mg νικοτίνη και περίπου 7ml/day υπολόγισε κάθε πόσους μήνες ψωνίζω...
Σε βάθος χρόνου,~1 χρόνο -χωρίς "περίεργες" αγορές, κάνεις τρελή εξοικονόμηση χρημάτων.

Μα εδω βλεπω συνεχεια "πηρα αυτο", "πηρα το αλλο" ,"πειραματιζομαι με εκεινο" " επαιξα με το κλαρινο του σαλεα" κλπ κλπ. Πολλα λεφτα.

sdikr
10-02-14, 01:03
Μα εδω βλεπω συνεχεια "πηρα αυτο", "πηρα το αλλο" ,"πειραματιζομαι με εκεινο" " επαιξα με το κλαρινο του σαλεα" κλπ κλπ. Πολλα λεφτα.

Σε σχέση με τα 300 ευρώ κάθε μήνα πρέπει να παίρνεις συνεχώς κλαρίνα!! :p

Προσωπικά 40 με 60 ευρώ ανά 2 μήνες ή και τρεις (ανάλογα το πόσο θα μου κρατήσουν οι αντιστάσεις) καμιά φόρα όταν δοκιμάζω πράγματα θα φύγει κάτι παραπάνω μέχρι να κατασταλάξω πάλι, πχ τώρα ψάχνω να βρω ατμοποιήτη γιατί αυτόν που είχα βολευτεί δεν θα τον ξαναφέρουν.

Και φυσικά αν είσαι γκαντέμης του στυλ χάνω το τσαντάκι μπαίνεις άλλο ενα 60αρί μέσα (μπαταριές, ατμοποιήτες, ανταλακτικα)

nikoslykos
10-02-14, 01:26
Οποιος χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο της Alter Ego να δοκιμασει εναν καινουριο ατμοποιητη που φερανε τωρα τον Α5. αν δειτε την κεφαλη του απο εξω δεν εχει καν φυτιλι !μονο μεσα εχει ενα πολυυυυ μικρο ισα ισα.ενα εχω να πω.απιστευτη γευση και γευση καμενου μπορει να σου βγαλει μετα απο 10+μερες. απιστευτος !!!!

phantom77
10-02-14, 01:35
Το 5ml θα το διάβαζες λογικότερο ?:twisted:
Το θέμα είναι με τι ατμίζεις, τι νικοτίνη (νταξ μπορείς να φτιάξει καταληκτικό κεφάλι) και όλα αυτά σε συνδιασμό την διάθεση που έχεις.
Πολύ ντουμάνι βγάζουν τα 5ml ρε φίλε :lol:


Σε σχέση με τα 300 ευρώ κάθε μήνα πρέπει να παίρνεις συνεχώς κλαρίνα!! :p

€300 το μήνα; Μήπως ήσουν στη λίστα ευεργετών του Υπ. Οικονομικών; :lol:

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό του maik αλλά καταλαβαίνω επίσης οτι κάποιοι το κάνουν απο χόμπι και όπως όλα τα χόμπι, έχει και αυτό τα (αρκετά) έξοδα του.

hemlock
10-02-14, 14:07
Μα εδω βλεπω συνεχεια "πηρα αυτο", "πηρα το αλλο" ,"πειραματιζομαι με εκεινο" " επαιξα με το κλαρινο του σαλεα" κλπ κλπ. Πολλα λεφτα.
Να τους πείς περαστικά...:whistle:

Papas
10-02-14, 14:40
Με λιγο γυμναστικη και χαλαρες βολτες σε παρκα το τσιγαρο κοβετε για πλακα. Εχω ενα σωρο γνωστους που το εκοψαν με αυτα τα 2 απλα πραγματακια. Τι ηλεκτρονικα τσιγαρα και χαζομαρες :o

alfagamma
10-02-14, 14:58
Με λιγο γυμναστικη και χαλαρες βολτες σε παρκα το τσιγαρο κοβετε για πλακα. Εχω ενα σωρο γνωστους που το εκοψαν με αυτα τα 2 απλα πραγματακια. Τι ηλεκτρονικα τσιγαρα και χαζομαρες :o
τι γυμναστήρια και βόλτες σε πάρκα? τι χαζά είναι αυτά?....
κατάλαβες ή να το εξηγήσω?
;)

mezger
10-02-14, 15:02
Οποιος χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο της Alter Ego να δοκιμασει εναν καινουριο ατμοποιητη που φερανε τωρα τον Α5. αν δειτε την κεφαλη του απο εξω δεν εχει καν φυτιλι !μονο μεσα εχει ενα πολυυυυ μικρο ισα ισα.ενα εχω να πω.απιστευτη γευση και γευση καμενου μπορει να σου βγαλει μετα απο 10+μερες. απιστευτος !!!!

Απ'ότι βλέπω έχει ίδιες κεφαλές με τον nobacco epsilon BDC aka Aspire BDC. Αν το design της alter ego δεν αλλάζει την απόδοση (λογικά όχι), συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι μάλλον ότι καλύτερο έχει βγει σε εργοστασιακό μέχρι στιγμής. Πολύ σταθερή απόδοση, πάρα πολύ ντουμάνι και κεφαλές που κρατάνε πάρα πολύ.
Προς τον φίλο που ψάχνει κάτι για ξεκίνημα, τον συστήνω δαγκωτό (σε σετάκι με μπαταρία-φορτιστή, ένα υγρό και είσαι έτοιμος).

phantom77
10-02-14, 15:56
Με λιγο γυμναστικη και χαλαρες βολτες σε παρκα το τσιγαρο κοβετε για πλακα. Εχω ενα σωρο γνωστους που το εκοψαν με αυτα τα 2 απλα πραγματακια. Τι ηλεκτρονικα τσιγαρα και χαζομαρες :o

Ναι. Τα δοκίμασα και τα δύο. Μόλις τελείωνα το πρόγραμμα άναβα τσιγάρο :lol:

mindtrapper
10-02-14, 16:37
Απ'ότι βλέπω έχει ίδιες κεφαλές με τον nobacco epsilon BDC aka Aspire BDC. Αν το design της alter ego δεν αλλάζει την απόδοση (λογικά όχι), συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι μάλλον ότι καλύτερο έχει βγει σε εργοστασιακό μέχρι στιγμής. Πολύ σταθερή απόδοση, πάρα πολύ ντουμάνι και κεφαλές που κρατάνε πάρα πολύ.
Προς τον φίλο που ψάχνει κάτι για ξεκίνημα, τον συστήνω δαγκωτό (σε σετάκι με μπαταρία-φορτιστή, ένα υγρό και είσαι έτοιμος).

Αυτό (http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-a5/alter-ego-a5g-650mah-single.html) ή αυτό (http://www.nobacco.gr/en/productsen/e-cigsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/nobacco-set-epsilon-bdc-1100-mah); Κάθε πότε αλλάζουμε κεφαλές και πόσο κρατάει ένα υγρό 10ml ας πούμε; Φαντάζομαι ανάλογα τη συχνότητα που ρουφάς αλλά θέλω να δω σε σχέση με τα τσιγάρα τι παίζει...

nikoslykos
10-02-14, 18:21
http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-a5/alter-ego-a5g-650mah-single.html
αυτο !!!! προσωπικα εμενα η κεφαλες μου κρατανε γυρω στις 12 μερες minimum και το υγρο με πολυ βαρια χρηση με κραταει 2 βδομαδες.

hemlock
10-02-14, 19:09
αυτο !!!! προσωπικα εμενα η κεφαλες μου κρατανε γυρω στις 12 μερες minimum και το υγρο με πολυ βαρια χρηση με κραταει 2 βδομαδες.

Να ρωτήσω τι θεωρείς βαριά χρήση και τι υγρό βάζεις μέσα ?:hmm:

nikoslykos
10-02-14, 19:33
Να ρωτήσω τι θεωρείς βαριά χρήση και τι υγρό βάζεις μέσα ?:hmm:

1.Οταν λεω βαρια χρηση εννοω να το χρησιμοποιω σχεδον καθε 5 - 10 λεπτα της ημερας
2. Χρησιμοποιω το Rebel της El Greco η το Tribeca της Halo (αναλογα τις ορεξεις :p )

OxAp0d0
12-02-14, 20:32
Σε σχέση με τα 300 ευρώ κάθε μήνα πρέπει να παίρνεις συνεχώς κλαρίνα!! :p

Προσωπικά 40 με 60 ευρώ ανά 2 μήνες ή και τρεις (ανάλογα το πόσο θα μου κρατήσουν οι αντιστάσεις) καμιά φόρα όταν δοκιμάζω πράγματα θα φύγει κάτι παραπάνω μέχρι να κατασταλάξω πάλι, πχ τώρα ψάχνω να βρω ατμοποιήτη γιατί αυτόν που είχα βολευτεί δεν θα τον ξαναφέρουν.

Και φυσικά αν είσαι γκαντέμης του στυλ χάνω το τσαντάκι μπαίνεις άλλο ενα 60αρί μέσα (μπαταριές, ατμοποιήτες, ανταλακτικα)

Αυτό ακριβώς. Νταξ, 300€ για τσιγάρα δεν έδινα, αλλά μια ογδονταριά τα χάλαγα. Η διαφορά με το ΗΤ είναι ότι για να αρχίσει κάποιος πρέπει να τα δώσει μαζεμένα (μπαταρίες, φορτιστές κτλ), αλλά η οικονομία είναι πολύ μεγαλύτερη. Με ιδιοκατασκευή υγρών μπορώ να βγάλω 3-4 μήνες άνετα και το κόστος είναι 10€ +5€ το άρωμα (που αργεί να τελειώσει και καλύπτει και επόμενη αγορά βάσης).

hemlock
12-02-14, 20:45
Αυτό ακριβώς. Νταξ, 300€ για τσιγάρα δεν έδινα, αλλά μια ογδονταριά τα χάλαγα. Η διαφορά με το ΗΤ είναι ότι για να αρχίσει κάποιος πρέπει να τα δώσει μαζεμένα (μπαταρίες, φορτιστές κτλ), αλλά η οικονομία είναι πολύ μεγαλύτερη. Με ιδιοκατασκευή υγρών μπορώ να βγάλω 3-4 μήνες άνετα και το κόστος είναι 10€ +5€ το άρωμα (που αργεί να τελειώσει και καλύπτει και επόμενη αγορά βάσης).

Να σε ρωτήσω τι είσαι διατεθημένος να χάσεις πηγαίνοντας κατευθείαν σε ογκώδη μαραφέτια ?
Το κόλπο είναι οι σωστές αγορές...
1.Αγοράζεις ego type μπαταρίες για να μάθεις τον τρόπο που δουλεύει το ΗΤ-το θεωρώ αναγκαίο αρχικό έξοδο...
2.Αγοράζεις σιδερικά για την ομορφιά κυρίως.
3.Αγοράζεις φθηνά ή και ακριβά VV/VW για να φχαριστηθείς το άτμισμα.
4.Αγοράζεις ατμο επισκευάσιμους για το επόμενο βήμα απο τα clearomizers.
5.Οι φορτιστές και οι μπαταρίες παίζουν ρόλο στην εξίσωση αν αγοράσεις κάποιο μηχανικό...Αν επιλέξεις VV/VW λίγο σε νοιάζει αν είναι efest ή ΣΟΝΥ κλπ...Απλά θα πρέπει να αποφασίσεις πόσο θα ατμίζεις-άλλο 10ml/day/2-3 18650 μπαταρίες και άλλο 1-2ml /day...
Τα 300 είναι σε βάθος 1χρόνου ++.;)

sdikr
12-02-14, 20:53
Να σε ρωτήσω τι είσαι διατεθημένος να χάσεις πηγαίνοντας κατευθείαν σε ογκώδη μαραφέτια ?
Το κόλπο είναι οι σωστές αγορές...
1.Αγοράζεις ego type μπαταρίες για να μάθεις τον τρόπο που δουλεύει το ΗΤ-το θεωρώ αναγκαίο αρχικό έξοδο...
2.Αγοράζεις σιδερικά για την ομορφιά κυρίως.
3.Αγοράζεις φθηνά ή και ακριβά VV/VW για να φχαριστηθείς το άτμισμα.
4.Αγοράζεις ατμο επισκευάσιμους για το επόμενο βήμα απο τα clearomizers.
5.Οι φορτιστές και οι μπαταρίες παίζουν ρόλο στην εξίσωση αν αγοράσεις κάποιο μηχανικό...Αν επιλέξεις VV/VW λίγο σε νοιάζει αν είναι efest ή ΣΟΝΥ κλπ...Απλά θα πρέπει να αποφασίσεις πόσο θα ατμίζεις-άλλο 10ml/day/2-3 18650 μπαταρίες και άλλο 1-2ml /day...
Τα 300 είναι σε βάθος 1χρόνου ++.;)

Αν μιλάτε για τα δικά μου 300, αυτά ήταν 300 τον μήνα για κανονικό τσιγάρο, 3 πακέτα την ημέρα
Οπότε για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο


Εχω κάνει και τα 5 βήματα και πάλι πήγα στις ego μπαταρίες και clearomizers Και συνεχίζω να το ευχαριστιέμαι!

hemlock
12-02-14, 20:55
Αν μιλάτε για τα δικά μου 300, αυτά ήταν 300 τον μήνα για κανονικό τσιγάρο, 3 πακέτα την ημέρα
Οπότε για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο


Εχω κάνει και τα 5 βήματα και πάλι πήγα στις ego μπαταρίες και clearomizers Και συνεχίζω να το ευχαριστιέμαι!
Κάτι κάνεις λάθος...Πιθανώς να φταίει ο Ποπ για την αποφασή σου...:p

sdikr
12-02-14, 21:00
Κάτι κάνεις λάθος...Πιθανώς να φταίει ο Ποπ για την αποφασή σου...:p

Μπα όχι, πέρασα απο πολλά, Lava, vamo *2, genesis, 510, ego, σύρματα kanthal, Κλπ

XPHSTOS29
12-02-14, 22:52
Για αρχη μπορεις να παρεις 2 μπαταριες ego απο τους κινεζους στην σοφοκλεους με 5 ευρω την μια.
εναν φορτιστη υπολογισε αλλα 8 ευρω, για εναν ατμοποιητη αλλα 5,και αλλα 8 για ενα μπουκαλακι υγρο.
Για ακομα φτηνοτερο ξεκινημα παιρνεις μια μονο μπαταρια, και αν εχεις οποιοδηποτε φορτιστη με usb παιρνεις μονο το καλωδιο φορτισης.
οποτε απο τα 31 ευρω πεφτεις στα 23 περιπου.
Αν σου ταιριαξει και το συνεχισεις παιρνεις μετα καποια καλυτερη μπαταρια και δοκιμαζεις διαφορες γευσεις κτλ.
Αν δεν σου ταιριαξει, δεν θα εχεις ξοδεψει μια περιουσια, και μπορεις να χαρισεις η να πουλησεις τα αναλωσιμα (εκτος ατμοποιητη) σε καποιον φιλο.

ΥΓ. μπαταρια εχω παρει απο τους κινεζους και δουλευει μια χαρα, ειναι μισο ποντο μικροτερη απο μια που πηρα απο μαγαζι και πληρωσα 11 ευρω.

PopManiac
15-02-14, 14:04
Δεν θέλω (ακόμα) να γράψω με ονόματα επειδή έχω υποψίες μόνο αλλά αρχίζω να πιστεύω πως κυκλοφορεί πάρα πολύ μαϊμού ανταλλακτικό στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα: Από μαγαζί που είμαι πελάτης και ψωνίζω μέσω web / τηλεφωνικής παραγγελίας καιρό τώρα αγόρασα τον Kanger ProTankII με καμιά 10αριά αντιστάσεις (επίσης Kangertech) στα 1.8Ω που σημαίνει δλδ πως ατμίζω από 3.0V μέχρι άντε το πολύ 3.3 που μου κάνει μια χαρά.

Παράλληλα, ο Protank μέσα στο κουτί του είχε έρθει με 2 αντιστάσεις ενώ είχα παραγγείλει και άλλες 5 ίδιας μάρκας / τύπου από Γερμανία.

Έ, οι "ελληνικές" αντιστάσεις με το ζόρι βαστάνε 4-5 μέρες και μετά αρχίζουν να μπάζουν υγρό, να υπερθερμαίνονται μετά από 2-3 λεπτά χρήσης, να μπουκώνουν και να μην τραβάνε καθόλου. Αντίθετα, οι "γερμανικές" και εκείνες που ήταν στο πακέτο βαστάνε τουλάχιστον εβδομάδα. Δεν μπορεί, κάτι πρέπει να τρέχει με το μαγαζί αν και οι αντιστάσεις που μου στέλνει είναι πακεταρισμένες με σωστές σημάνσεις κλπ που σημαίνει πως μπορεί και να είναι ελαττωματικές, ή μπορεί να είναι μαϊμούδες αλλά ούτε και ο άνθρωπος που τις πουλά να το γνωρίζει.

Δεν δίνω μαγαζί, ακόμα, ούτε απευθύνομαι στον καταστηματάρχη επειδή ακόμα είμαι σε φάση υποψίας αλλά το επισημαίνω μην τυχόν και έχετε και εσείς παρατηρήσει τέτοια περιστατικά με ΗΤ ανταλλακτικά

hemlock
15-02-14, 14:34
Pop το συμπέρασμα που βγάζεις είναι οτι δεν θα ξαναγοράσεις απο το συγκεκριμένο μαγαζί ?:p

PopManiac
15-02-14, 14:58
Pop το συμπέρασμα που βγάζεις είναι οτι δεν θα ξαναγοράσεις απο το συγκεκριμένο μαγαζί ?:p

Γουέλ, δεν θέλω ακόμα να καταλήξω εκεί επειδή ο άνθρωπος μου έχει φερθεί άψογα και άριστα παραπάνω από χρόνο τώρα και μου στέλνει δωρεάν όπου του ζητήσω, ακόμα και Βρυξέλλες! Γενικά είναι πολύ εντάξει και δε νομίζω να πουλά μαϊμούδες γι'αυτό και πόσταρα παραπάνω μπας και γενικά παίζουν από χονδρέμπορους / εισαγωγείς τίποτα τέτοια κόλπα και αν και άλλοι έχετε παρόμοια θέματα ή παρατηρήσει κάτι

alfagamma
15-02-14, 15:07
Υπάρχει το ενδεχόμενο (πολύ σοβαρό), όπως στα περισσότερα είδη που έρχονται Ελλάδα, έτσι και στο η.τ και παρελκόμενα να έρχονται β' διαλογής εμπορεύματα.
Το θεωρώ πάρα πολύ πιθανό.

hemlock
15-02-14, 15:16
Γουέλ, δεν θέλω ακόμα να καταλήξω εκεί επειδή ο άνθρωπος μου έχει φερθεί άψογα και άριστα παραπάνω από χρόνο τώρα και μου στέλνει δωρεάν όπου του ζητήσω, ακόμα και Βρυξέλλες! Γενικά είναι πολύ εντάξει και δε νομίζω να πουλά μαϊμούδες γι'αυτό και πόσταρα παραπάνω μπας και γενικά παίζουν από χονδρέμπορους / εισαγωγείς τίποτα τέτοια κόλπα και αν και άλλοι έχετε παρόμοια θέματα ή παρατηρήσει κάτι
Χαράς στο κουράγιο σου που ψωνίζεις απο Ελλάδα και κάνεις αποστολή στο Βέλγιο...:worthy:

Οι Ellines Atmistes συζητάνε με δικηγόρο για την απαγόρευση του ΚΤ και του ΗΤ...

http://youtu.be/MW_btnMTHtc

sdikr
15-02-14, 15:22
Δεν θέλω (ακόμα) να γράψω με ονόματα επειδή έχω υποψίες μόνο αλλά αρχίζω να πιστεύω πως κυκλοφορεί πάρα πολύ μαϊμού ανταλλακτικό στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα: Από μαγαζί που είμαι πελάτης και ψωνίζω μέσω web / τηλεφωνικής παραγγελίας καιρό τώρα αγόρασα τον Kanger ProTankII με καμιά 10αριά αντιστάσεις (επίσης Kangertech) στα 1.8Ω που σημαίνει δλδ πως ατμίζω από 3.0V μέχρι άντε το πολύ 3.3 που μου κάνει μια χαρά.

Παράλληλα, ο Protank μέσα στο κουτί του είχε έρθει με 2 αντιστάσεις ενώ είχα παραγγείλει και άλλες 5 ίδιας μάρκας / τύπου από Γερμανία.

Έ, οι "ελληνικές" αντιστάσεις με το ζόρι βαστάνε 4-5 μέρες και μετά αρχίζουν να μπάζουν υγρό, να υπερθερμαίνονται μετά από 2-3 λεπτά χρήσης, να μπουκώνουν και να μην τραβάνε καθόλου. Αντίθετα, οι "γερμανικές" και εκείνες που ήταν στο πακέτο βαστάνε τουλάχιστον εβδομάδα. Δεν μπορεί, κάτι πρέπει να τρέχει με το μαγαζί αν και οι αντιστάσεις που μου στέλνει είναι πακεταρισμένες με σωστές σημάνσεις κλπ που σημαίνει πως μπορεί και να είναι ελαττωματικές, ή μπορεί να είναι μαϊμούδες αλλά ούτε και ο άνθρωπος που τις πουλά να το γνωρίζει.

Δεν δίνω μαγαζί, ακόμα, ούτε απευθύνομαι στον καταστηματάρχη επειδή ακόμα είμαι σε φάση υποψίας αλλά το επισημαίνω μην τυχόν και έχετε και εσείς παρατηρήσει τέτοια περιστατικά με ΗΤ ανταλλακτικά

Κάτι τέτοιο εχω παρατηρήσει και εγώ, βέβαια είναι του στυλ 2 στις 10 να βγάλουν πρόβλημα αν όμως πέσουν και οι 2 μαζί χαλιέσαι.
Οι καλές όμως μιλάμε για 2 βδομάδες με 1 μήνα κρατάνε χαλαρά (στις 2 βδομάδες τις βγάζω και τις καθαρίζω σε νεράκι)

Collective_Soul
17-02-14, 17:21
Παιδια εγω θα παρω dna30(η dna 20)+επισκευασιμο και καθαρισα με αγορες για τα επομενα 3 χρονια..δεν χρειαζετε κατι παραπανω για μενα και θα κανω γρηγορα αποσβεση

hemlock
17-02-14, 17:29
Παιδια εγω θα παρω dna30(η dna 20)+επισκευασιμο και καθαρισα με αγορες για τα επομενα 3 χρονια..δεν χρειαζετε κατι παραπανω για μενα και θα κανω γρηγορα αποσβεση
Αν δώσεις λεφτά για κάποιο DNA chip (ή το φτιάξεις μόνος σε κουτί) κοίτα προς την λύση των μπαταριών LiPO...Αν οχι, τουλάχιστον ΜΗΝ δώσεις χρήματα για την βλακεία που κάνουν πολλοί χρήστες αγοράζοντας και το chip φόρτισης Usb...;)

phantom77
17-02-14, 18:59
Παιδια εγω θα παρω dna30(η dna 20)+επισκευασιμο και καθαρισα με αγορες για τα επομενα 3 χρονια..δεν χρειαζετε κατι παραπανω για μενα και θα κανω γρηγορα αποσβεση

Κανένα link για αυτά τα θαυματουργά; :)

Collective_Soul
17-02-14, 23:05
Αν δώσεις λεφτά για κάποιο DNA chip (ή το φτιάξεις μόνος σε κουτί) κοίτα προς την λύση των μπαταριών LiPO...Αν οχι, τουλάχιστον ΜΗΝ δώσεις χρήματα για την βλακεία που κάνουν πολλοί χρήστες αγοράζοντας και το chip φόρτισης Usb...;)

Δεν θα φτιαξω δικο μου μποξ θα παρω ετοιμο...μπορει να παρω το zna αν ποτε ερθει ελλαδα αλλιως καποιο αλλο ετοιμο boxaki με dna μεσα και φυσικα μπαταριες(αποσπωμενες οχι built in με usb) οπως ειπες να αντεχουν high drain

- - - Updated - - -


Κανένα link για αυτά τα θαυματουργά; :)

Eδω δες ενα tube με DNA20 chip


http://www.youtube.com/watch?v=SpqKHFasrTw

hemlock
27-02-14, 19:38
Scientific report (http://www.nature.com/srep/2014/140226/srep04133/full/srep04133.html)

vamei
08-03-14, 23:15
αυτο?
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/138-mini-epsilon/nobacco-set-mini-epsilon-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF

ή αυτο?
http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-a5/alter-ego-a5-650mah-single.html

XPHSTOS29
09-03-14, 12:17
Και τα 2 μου φαινονται πολυ ακριβα...
Στο πρωτο λινκ η μπαταρια ειναι παρα μα παρα πολυ μικρη...
Στο δευτερο λινκ ειναι ενα κλασικο πακετο σαν αυτο που περιγραφω μερικα ποστ πισω αλλα με αρκετα μεγαλυτερη τιμη ...
Ατμοποιητης - 5 € μπαταρια 650 - 11 € καλωδιο - 5 € και τροφοδοτικο 3-5 € συνολο 24-26 ευρω και σου μενουν τα υπολοιπα για μια μπαταρια ακομα.
Φυσικα με 13-14 € παιρνεις μια 900 μπαταρια για ακομα περισσοτερο ατμισμα.

hemlock
15-03-14, 13:15
“If you’re expressing your opinion about e-cigarettes in public, you should know what you’re talking about…” (http://www.e-cigarette-forum.com/infozone/news/exclusive-ecf-interview-dr-konstantinos-farsalinos.html?utm_source=ECF+Active+Members+Opted-in.&utm_campaign=b0f75df295-E-news_Jan_2014&utm_medium=email&utm_term=0_22416810d6-b0f75df295-25305853)

- - - Updated - - -

The Dolorean of APVs (http://youtu.be/CCPLl-mtSa4)...:p

phantom77
15-03-14, 14:22
The Dolorean of APVs (http://youtu.be/CCPLl-mtSa4)...:p
Φαντάζομαι ο τύπος με τη φάτσα που έχει και αυτό το μαραφέτι στο χέρι, όχι να πετάξει, ούτε να πλησιάσει σε αεροδρόμια θα μπορεί :lol:

Collective_Soul
03-04-14, 13:21
Παιδια ατμιζω το πολυ καλο υγρο heaven juice flavorart ry4 χτες το πηρα...το εχει δοκΙμασει κανεις?

hemlock
03-04-14, 15:52
Παιδια ατμιζω το πολυ καλο υγρο heaven juice flavorart ry4 χτες το πηρα...το εχει δοκΙμασει κανεις?
Μίλα μου για μήλα,λεμόνια και μπανάνες...:p

Collective_Soul
04-04-14, 04:32
Ειχα δοκιμασει το lemonade του atmoslabs...φοβερο υγρο (ηταν δειγμα)....πολυ καλοκαιρινο

hemlock
04-04-14, 12:04
Ειχα δοκιμασει το lemonade του atmoslabs...φοβερο υγρο (ηταν δειγμα)....πολυ καλοκαιρινο
Αυτή την στιγμή κάνω τρελό κέφι το frosty tart της umami-zetel...Αν δεν έχεις θέμα με το 50-50 της βάσης και τις νικοτίνες που τα πουλάει (ή και το frosty part), δοκίμασε το...

Collective_Soul
05-04-14, 04:48
Εχει μεντα μεσα η μενθολη γιατι δεν μπορω με τπτ τετοια υγρα;;;;;;;;

Collective_Soul
23-04-14, 02:07
Τελικα αναβληθηκε η αγορα του kayfun γιατι θα παρω τον Εxpromizer που γεμιζει πιο ευκολα απο τον kayfun χωρις να ξεβιδωνω κλπ
Ειναι ενα κραμα tayfun gt και kayfun και εχει και airflow control και μεγαλυτερα αυλακια τροφοδοσιας στο πυθμενα

Μεχρι να ερθει χρησιμοποιω τον evod σαν επισκευασιμο με βαμβακι στα 15watt ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ με microcoil στα 1.3ohm αλλα ειναι πολυ ζεστος ο ατμος πρεπει να παρω μακρυ drip trip για να ειναι πιο δροσερος :p
Fogmachine ο evod και δεν του το ειχα

Θα δοκιμασω και vertical microcoil
To εχει κανει κανεις ηδη να μας πει εντυπωσεις ;;;;;

OxAp0d0
28-04-14, 20:35
Αυτή την στιγμή κάνω τρελό κέφι το frosty tart της umami-zetel...Αν δεν έχεις θέμα με το 50-50 της βάσης και τις νικοτίνες που τα πουλάει (ή και το frosty part), δοκίμασε το...

Από τα πρώτα με μενθόλη που δοκίμασα :oneup: Και το άλλο με το πεπόνι + μενθόλη είναι κορυφή από τους ίδιους (frosty melontic αν δε κάνω λάθος).

netlag
09-05-14, 21:52
Τελικα αναβληθηκε η αγορα του kayfun γιατι θα παρω τον Εxpromizer που γεμιζει πιο ευκολα απο τον kayfun χωρις να ξεβιδωνω κλπ
Ειναι ενα κραμα tayfun gt και kayfun και εχει και airflow control και μεγαλυτερα αυλακια τροφοδοσιας στο πυθμενα

Μεχρι να ερθει χρησιμοποιω τον evod σαν επισκευασιμο με βαμβακι στα 15watt ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ με microcoil στα 1.3ohm αλλα ειναι πολυ ζεστος ο ατμος πρεπει να παρω μακρυ drip trip για να ειναι πιο δροσερος :p
Fogmachine ο evod και δεν του το ειχα

Θα δοκιμασω και vertical microcoil
To εχει κανει κανεις ηδη να μας πει εντυπωσεις ;;;;;

Το πηρες το expromizer; Τι λεει; Σκεφτομαι και γω για RTA και ειμαι μεταξυ expro και kfl+ . Εχω ομως stock απο coil heads για το nautilus...

hemlock
09-05-14, 22:08
Από τα πρώτα με μενθόλη που δοκίμασα :oneup: Και το άλλο με το πεπόνι + μενθόλη είναι κορυφή από τους ίδιους (frosty melontic αν δε κάνω λάθος).
Να σε ρωτήσω έστω και ετεροχρονισμένα...:p
Την "frosty" βάση την δοκίμασες ? Αν ναι ακολουθούν 2 ερωτήσεις:
1.Αν μπόρεσες/μπορείς να την σπάσεις αρκετά για να αλλάξεις την αναλογία της PG που έχει, μένει καθόλου frosty part της (ίσως και παραπάνω απο 3 φορές) ?.
Στα έτοιμα του zetel δεν μένει και πολλύ frosty part αν τα σπάσεις 2 φορές.
2. Με τι αρώματα την έδεσες (είμαι σίγουρος οτι με φρούτα θα είναι ταμαμ ,αλλά με τα γλυκά πχ τι γίνετε ?)

gedi
10-05-14, 00:03
Το πηρες το expromizer; Τι λεει; Σκεφτομαι και γω για RTA και ειμαι μεταξυ expro και kfl+ . Εχω ομως stock απο coil heads για το nautilus...
Καλός o expromizer σε απόδοση, αλλά έχε υπόψη σου ότι είναι 23άρης και οπτικά ταιριάζει σε λίγα mods...

@ ADSLgr.com All rights reserved.