PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

hemlock
28-11-14, 22:03
ριξτε μια ματια και σε αυτο

Carbonyl Compounds Generated from Electronic Cigarettes (http://dx.doi.org/10.3390/ijerph111111192)

Να συμπληρώσω και την επίσημη απάντηση του Φαρσαλινού. (http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp)

africa
29-11-14, 01:47
Δεκαπλάσιες καρκινογόνες ουσίες σε ηλεκτρονικά τσιγάρα (http://www.huffingtonpost.gr/2014/11/28/karkinogones-oysies-hlektronika-tsiagara_n_6234902.html?utm_hp_ref=greece)

Νικαετός
29-11-14, 03:36
Δεκαπλάσιες καρκινογόνες ουσίες σε ηλεκτρονικά τσιγάρα (http://www.huffingtonpost.gr/2014/11/28/karkinogones-oysies-hlektronika-tsiagara_n_6234902.html?utm_hp_ref=greece)

Και αν 'εκανες τον κόπο να διαβάσεις τα αμέσως προηγούμενα ποστ, θα διαπίστωνες ότι ήδη έχει απαντηθεί... :whistle:

nikoslykos
29-11-14, 03:56
Απλα εγω αυτο που δεν καταλαβαινω.. Ενα e-liquid αυτο που περιέχει ειναι Προπυλενογλυκολη, φυτικη γλυκερινη (νομιζω φαρμακευτικης χρησης χρησιμοποιειται ), νερο και την γευση. Τα 3 πρωτα αποσο ξερω ακομα και κατα την "καυση" δεν απαλευθερουν καποια βλαβερη ουσια. Εκει το μπαλακι παει στην γευση. Δεν ξερω τι υγρα ηταν αυτα που μελετησανε, δεν λενε και δεν προκειται να πουν πιστευω. Τωρα αν αγορασανε e-liquid απο το κανενα κινεζικο site μαρκας ZUNTANG flavor τι να πω. Αποτι εχω διαβασει τα e-liquid που κυκλοφορουν Ευρωπη και Αμερικη τουλαχιστον ειναι πολυ καλης ποιοτητας ( βλεπε HALO ή και Perfumers Apprentice που παιρνω εγω )

Νικαετός
29-11-14, 10:30
Ο ατμοποιητής που χρησιμοποιούμε επηρεάζει την νικοτίνη που απορροφάμε στο τέλος, όπως ακόμα και ο ρυθμός ατμίσματος μας. Αν πας σε Ναυτίλο με BVC θα συνηστούσα 12mg/ml υγρό και όχι 18άρι. Προσωπικά ώς φουγάρο 30 τσιγάρων την ημέρα με Ναυτίλο και συχνό άτμισμα (2 τζούρες και πάνω το λεπτό) το πρώτο 18άρι υγρό που πήρα με μαστούρωνε από την υπερβολική νικοτίνη. Μια βδομάδα μετά είμαι στα 9mg/ml με υγρό ιδιοκατασκευή.

E, όχι και φουγάρο με 30 τσιγαράκια ωρέ ferongr. Tι να πω και εγώ με 3 πακέτα/ημέρα τα τελευταία 30+ χρόνια... Ότι υγρό και να δοκίμασα μου φαίνεται ... αέρας.

- - - Updated - - -


Απλα εγω αυτο που δεν καταλαβαινω.. Ενα e-liquid αυτο που περιέχει ειναι Προπυλενογλυκολη, φυτικη γλυκερινη (νομιζω φαρμακευτικης χρησης χρησιμοποιειται ), νερο και την γευση. Τα 3 πρωτα αποσο ξερω ακομα και κατα την "καυση" δεν απαλευθερουν καποια βλαβερη ουσια. Εκει το μπαλακι παει στην γευση. Δεν ξερω τι υγρα ηταν αυτα που μελετησανε, δεν λενε και δεν προκειται να πουν πιστευω. Τωρα αν αγορασανε e-liquid απο το κανενα κινεζικο site μαρκας ZUNTANG flavor τι να πω. Αποτι εχω διαβασει τα e-liquid που κυκλοφορουν Ευρωπη και Αμερικη τουλαχιστον ειναι πολυ καλης ποιοτητας ( βλεπε HALO ή και Perfumers Apprentice που παιρνω εγω )

Αν διαβάσεις την απάντηση θα δεις ότι αυτό ανιχνεύτηκε σε ΜΙΑ μόνο συσκευή από όσες χρησιμοποιήθηκαν, η οποία θα μπορούσε να είναι χαλασμένη, προβληματική κλπ κλπ. Πέρα από αυτό ο Γιαπωνέζος βρήκε ΜΟΝΟ ΜΙΑ ουσία σε ένα μόνο δείγμα. Το τσιγάρο περιέχει μερικές δεκάδες ακόμα ουσίες καρκινογόνες ουσίες...

netlag
29-11-14, 11:11
Απλα εγω αυτο που δεν καταλαβαινω.. Ενα e-liquid αυτο που περιέχει ειναι Προπυλενογλυκολη, φυτικη γλυκερινη (νομιζω φαρμακευτικης χρησης χρησιμοποιειται ), νερο και την γευση. Τα 3 πρωτα αποσο ξερω ακομα και κατα την "καυση" δεν απαλευθερουν καποια βλαβερη ουσια. Εκει το μπαλακι παει στην γευση. Δεν ξερω τι υγρα ηταν αυτα που μελετησανε, δεν λενε και δεν προκειται να πουν πιστευω. Τωρα αν αγορασανε e-liquid απο το κανενα κινεζικο site μαρκας ZUNTANG flavor τι να πω. Αποτι εχω διαβασει τα e-liquid που κυκλοφορουν Ευρωπη και Αμερικη τουλαχιστον ειναι πολυ καλης ποιοτητας ( βλεπε HALO ή και Perfumers Apprentice που παιρνω εγω )

Κανεις δεν ξερει τι παιζει με το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Και τα πραγματα προφανως δεν ειναι τοσο απλα οσο τα αναφερεις. Ναι τα υγρα ειναι φτιαγμενα απο γλυκερινη, προπυλενογλυκολη κλπ. Αλλα δεν ειναι μονο αυτα που περιεχει το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Περιεχει και αρωματα που ενας θεος ξερει απο τι ειναι φτιαγμενα. Έχει καποιο πηνιο που πυρακτωνεται και οξειδωνεται και το οποιο ειναι φτιαγμενο απο καποιο κραμα μεταλλων. Επισης εχει και το φυτιλι, που δεν ξερεις καν τι επεξεργασια εχει υποστει και ποσο ασφαλες ειναι στη τελικη. Και τελος ολη αυτη η "μουργα" που πιανει ο ατμοποιητης...

Αφενος δεν ξερουμε τι μπαινει στα πνευμονια μας με το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Και δεν ξερουμε καν τι συμπεριφορα των υγρων πχ υπο συνθηκες ατμισματος, οταν βρασει δηλαδη το υγρο κλπ. Βασικα δεν ξερουμε τιποτα.

Θελω να πιστευω οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το τσιγαρο. Αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για κατι.

- - - Updated - - -


E, όχι και φουγάρο με 30 τσιγαράκια ωρέ ferongr. Tι να πω και εγώ με 3 πακέτα/ημέρα τα τελευταία 30+ χρόνια... Ότι υγρό και να δοκίμασα μου φαίνεται ... αέρας.

Αν όντως σου φανηκε αερας, τοτε δεν θα κανεις δουλεια με απλες συσκευες ηλεκτρονικου τσιγαρου. Imho μονο σε rebuildable θα μπορεσεις να βρεις το setup που σε καλυπτει. Μη νομιζεις, το ηλ. τσιγαρο μπορει να γινει τοσο απιστευτα βαρυ, που το κανονικο τσιγαρο να σου φαινεται μετα αερας, ακομα και το αφιλτρο.

hemlock
29-11-14, 12:35
E, όχι και φουγάρο με 30 τσιγαράκια ωρέ ferongr. Tι να πω και εγώ με 3 πακέτα/ημέρα τα τελευταία 30+ χρόνια... Ότι υγρό και να δοκίμασα μου φαίνεται ... αέρας.
Ακολουθείς την ταλιμπανική μέθοδο...Άτμισμα με ογκώδεις συσκευές και σε πολλά watt.

nikoslykos
29-11-14, 13:54
E, όχι και φουγάρο με 30 τσιγαράκια ωρέ ferongr. Tι να πω και εγώ με 3 πακέτα/ημέρα τα τελευταία 30+ χρόνια... Ότι υγρό και να δοκίμασα μου φαίνεται ... αέρας.
Γιααααα παρε αυτο να μου πεις αν ειναι αερας :D
http://www.sigelei.com/goods.php?id=604

netlag
29-11-14, 14:21
Δεν ειχα κατι τετοιο στο μυαλο μου. Αυτο ειναι υπερβολικα υπερβολικο. Ενα RTA και μεχρι 20watt, πιστευουν θα καλυψουν τον Νικο, ειδικα αν η προηγουμενη εμπειρια του ηταν με απλες ego μπαταριες και clearοmizer μιας αλλης εποχης.

nikoslykos
29-11-14, 15:17
νταξι το sigelei σε στυλ πλακας το εβαλα. Απλα απο δικη μου εμπειρια, επειδη πριν καπνιζα ολο και πιο βαρια τσιγαρα γιατι δεν καταλαβαινα τον χριστο μου και γιαυτο κατεληξα στον craven τελικα ( που κιαυτος στα τελη μου φαινοταν ελαφρυς. Εκει που κατεληξα για να το καταλαβαινω πλεον το ηλεκτρονικο ειναι να παιζω με αντιστασεις κατω απο 0,8 και σε watt ειναι περιπου 29-30. Οποτε πιστεψε με πολυ πιθανον mod με 20watt μπορει και να μη του κανει. Εγω θα επαιρνα ενα ΜΕΧΡΙ 30 η 50 για να εχω ενα περιθωριο αυξησης κιολας. Αλλα λες για RTA τωρα, για καινουριο χρηση ρε συ ομως ειναι καλο ; δεν ειναι και οτι πιο ευκολο. Εγω ας πουμε αν δεν ειχα τον dripper τωρα θα επαιρνα τον nautilus. Μια χαρα ειναι και παιρνει και αντιστασεις μεχρι 0,8 νομιζω.

hemlock
29-11-14, 15:26
νταξι το sigelei σε στυλ πλακας το εβαλα. Απλα απο δικη μου εμπειρια, επειδη πριν καπνιζα ολο και πιο βαρια τσιγαρα γιατι δεν καταλαβαινα τον χριστο μου και γιαυτο κατεληξα στον craven τελικα ( που κιαυτος στα τελη μου φαινοταν ελαφρυς. Εκει που κατεληξα για να το καταλαβαινω πλεον το ηλεκτρονικο ειναι να παιζω με αντιστασεις κατω απο 0,8 και σε watt ειναι περιπου 29-30. Οποτε πιστεψε με πολυ πιθανον mod με 20watt μπορει και να μη του κανει. Εγω θα επαιρνα ενα ΜΕΧΡΙ 30 η 50 για να εχω ενα περιθωριο αυξησης κιολας. Αλλα λες για RTA τωρα, για καινουριο χρηση ρε συ ομως ειναι καλο ; δεν ειναι και οτι πιο ευκολο. Εγω ας πουμε αν δεν ειχα τον dripper τωρα θα επαιρνα τον nautilus. Μια χαρα ειναι και παιρνει και αντιστασεις μεχρι 0,8 νομιζω.
Θα συμφωνήσω για το σκεπτικό της μπαταριοθήκης...Για τον ατμο θεωρώ οτι κάτι σε τανκ θα ήταν πολλλύ πρακτικότερο απο κάποιον dripping,αν και όλα είναι θέμα συνηθειας.

nikoslykos
29-11-14, 15:57
Κοιτα να σου πω την αληθεια με εχει ψιλοβολεψει ο dripper. Εχω αγορασει και εναν RTA αλλα ειναι λιγο δυσκολος στο στησιμο...ειναι genesis οποτε κανονικα θελει mesh, εβαλα βαμβακι με single coil αλλα τρομαξα με τη καταναλωση....μου εφαγε μισο ml με 10 τζουρες... + οτι με το μηχανικο mod που εχω πραγματικα γινεται τεραστιο που καλα καλα δεν χωραει στη τσεπη μου... που επειδη ειναι δικο μου κολημα δεν μαρεσει...νιωθω λες και κραταω ροπαλο.αν παρω καποια στιγμη καποιο ηλεκτρονικο mod θα παρω εναn taifun atomizer.

nikoslykos
01-12-14, 16:04
Εντω μεταξυ ειχα παραγγειλει κατι υγρα απο 123liquids και μου ηρθε ψιλοδιαλυμενο το πακετο με μια πλαστικη συσκευασια που εγραφε " συγνωμη " απο την Deutsche post ελεος :down: Αλλα οταν ανοιξα το πακετο μου φτιαξανε τη διαθεση πραγματικα :respekt: Περα απο τα 2 υγρα που παραγγειλα ειχαν μεσα δωρο 1 πακετακι ζελεδακια haribo :rofl: μια συριγγα με ενα πρασινο υγρο μεσα που τελικα συνειδητοποιησα οτι ηταν στυλος ! και ενα μικρο δοχειακι με ενα δειγμα απο ενα καινουριο υγρο και ενα λαστιχενιο βραχιολι με το logo της Sasami. Απλα :respekt:

Νικαετός
04-12-14, 14:46
Λοιπόν, επανέρ ομαι (σόρυ για την έλλειψη του 22ου γράμματος της αλφαβήτου, αλλά τα έπαιξε το πληκτρολόγιο).

Αγόρασα σήμερα τον Ναυτίλο (τον κανονικό ό ι τον mini) και μια μπαταρία i stick 20 w. Έψαξα και ανακάλυψα τα υγρά που εί α αγοράσει και η εικόνα είναι η εξής:

147980
147981

Τα υγρά είναι κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά, 1, 2, έτοιμο υγρό με 0% νικοτίνη (ημερομηνία λήξης 08/2013). 3 γλυκερίνη 36% νικοτίνη, 4, προπυλενογλυκόλη 6% νικοτίνη, γλυκερίνη 6% νικ. και προπυλενογλυκόλη 36% νικοτίνη.

Όλα έ ουν ημερομηνία λήξης 08/2013.

Δεν θα το συζητούσα καν, αν η προπ των 36% δεν εί ε γίνει κατακόκκινη. Θυμάμαι πως όταν τα εί α αγοράσει ήταν όλα ελαφρά κιτρινωπά. Πήρα τηλέφωνο το κατάστημα και μου είπαν ότι εφόσον έ ουν λήξει, καλό είναι να ΜΗΝ τα ατμίσω. Εγώ σκέφτομαι πως δεν υπάρ ει πρόβλημα... Εσείς?

ferongr
04-12-14, 14:51
Νεροχύτη/σκουπίδια.

netlag
04-12-14, 15:41
Και γω θα σου προτεινα να τα πεταξεις. Μεγεια για τις αγορες παρεμπιπτοντως. Τα ανταλακτικα heads για τον κανονικο ναυτιλο, να ξερεις δεν αντεχουν πανω απο 10 watt, και βγαζουν ασχημη γευση. Όμως αν παρεις τα ανταλλακτικα heads του nautilus mini (λεγονται BVC) αντεχουν ανετα μεχρι και 20 watt. Τα bvc heads, ειναι 100% συμβατα και με τον κανονικο nautilus.

Οσο για το istick, ειναι μια πολυ τιμια συσκευη. Τα μεγαλα του ατου ειναι προφανως η ενσωματωμένη μπαταρια, η φορτιση απο usb και κυριως το παρα πολυ μικρο μεγεθος. Όμως να ξερεις οτι δεν ειναι ακριβες στα ρευματα του. Και ισως αν το σεταρεις στα 10watt, στον ναυτιλο με τα δικα του heads, να παιρνεις καμενο γιατι ισως δινει πιο υψηλη ταση απο οτι θα επρεπε. Γενικως μην εμπιστευεσαι τα νουμερα που αναγραφει η οθονη.

Btw, τα υγρα με νικοτινη πρεπει να τα εχεις σε σκουροχρωμα μπουκαλια και να τα αποθηκευεις σε μερος χωρις φως. Ειναι φωτοευαισθητη ή κατι τετοιο τελοσπαντων (η νικοτινη), και ισως αυτο εξηγει την αλλαγη στο χρωμα του υγρου. Δεν εχω ιδεα απο χημεια κλπ, οτι εχω διαβασει εδω και εκει σε διαφορα fora.

nikoslykos
04-12-14, 15:55
Ρε παιδια ψαχνω για ενα box mod σε μια "λογικη" τιμη αλλα εκτος απο το iStick γιατι παιζω με αντιστασεις κατω απο 1ohm.. εχει κανεις να μου προτεινει καποιο ; δε με νοιαζει αν ειναι γνισιο η απομιμιση, απλα να κανει τη δουλεια του σωστα... ( Νικ μεγεια για τις αγορες ! )

Νικαετός
04-12-14, 16:09
Και γω θα σου προτεινα να τα πεταξεις. Μεγεια για τις αγορες παρεμπιπτοντως. Τα ανταλακτικα heads για τον κανονικο ναυτιλο, να ξερεις δεν αντεχουν πανω απο 10 watt, και βγαζουν ασχημη γευση. Όμως αν παρεις τα ανταλλακτικα heads του nautilus mini (λεγονται BVC) αντεχουν ανετα μεχρι και 20 watt. Τα bvc heads, ειναι 100% συμβατα και με τον κανονικο nautilus.

Οσο για το istick, ειναι μια πολυ τιμια συσκευη. Τα μεγαλα του ατου ειναι προφανως η ενσωματωμένη μπαταρια, η φορτιση απο usb και κυριως το παρα πολυ μικρο μεγεθος. Όμως να ξερεις οτι δεν ειναι ακριβες στα ρευματα του. Και ισως αν το σεταρεις στα 10watt, στον ναυτιλο με τα δικα του heads, να παιρνεις καμενο γιατι ισως δινει πιο υψηλη ταση απο οτι θα επρεπε. Γενικως μην εμπιστευεσαι τα νουμερα που αναγραφει η οθονη.

Btw, τα υγρα με νικοτινη πρεπει να τα εχεις σε σκουροχρωμα μπουκαλια και να τα αποθηκευεις σε μερος χωρις φως. Ειναι φωτοευαισθητη ή κατι τετοιο τελοσπαντων (η νικοτινη), και ισως αυτο εξηγει την αλλαγη στο χρωμα του υγρου. Δεν εχω ιδεα απο χημεια κλπ, οτι εχω διαβασει εδω και εκει σε διαφορα fora.

Kατ΄αρχήν (αγόρασα και καινούργιο πληκτρολόγιο), πήρα τη νέα παρτίδα Nautilus ΜΕ ΒVC head... οπότε πάει αυτό. Τα μπουκάλια όλα ήταν μεν ανοικτόχρωμα αλλά ήταν σε σκοτεινή περιοχή. Όμως αυτό με την πολλή νικοτίνη κοκκίνησε από το κακό του. Αυτό θα κάνω τελικά. Θα τα πετάξω όλα και αύριο πάω για νέα. Ευχαριστώ όλους./.

hemlock
04-12-14, 16:30
,,,
Νεροχύτη/σκουπίδια χ3

29gk
04-12-14, 17:12
Καλη ιδεα, στη συνεχεια εκεινης του σκουροχρωμου μπουκαλιου που λεει ο netlag, ειναι και η αλλαγη χρησης απο πλαστικα, με γυαλινα μπουκαλακια. Χρησιμοποιω εδω και καιρο τα diy υγρα, κυριως της nobacco, αλλα αγορασα γυαλινα και με ενσωματωμενο σταγονομετρο και μπορω να πω οτι εχουν πολυ καλυτερη συμπεριφορα στην διαρκεια του χρονου.

ferongr
04-12-14, 19:14
Ρε παιδια ψαχνω για ενα box mod σε μια "λογικη" τιμη αλλα εκτος απο το iStick γιατι παιζω με αντιστασεις κατω απο 1ohm.. εχει κανεις να μου προτεινει καποιο ; δε με νοιαζει αν ειναι γνισιο η απομιμιση, απλα να κανει τη δουλεια του σωστα... ( Νικ μεγεια για τις αγορες ! )

Όχι. Η πάς σε κλώνο μηχανικού η σε ψευτοακριβό boxmod (π.χ. http://www.fasttech.com/products/3032/10011165/1918100)

nikoslykos
05-12-14, 04:29
εχω ηδη μηχανικο mod. Αυτο που μου εδειξες ειναι αυθεντικο. Εχω σταμπαρει απο το fasttech το sigelei 50w. Το ψαχνω ακομα. Σκεφτομουνα βεβαια και την λυση του DIY Box mod.

ferongr
05-12-14, 04:38
Το 50W γράφει discontinued και δεν μπορείς να το παραγγείλεις. Αν θές κάτι με μονή μπαταρία το IPV2S είναι καλή επιλογή

Edit: Στο form factor του iStick υπάρχει και το IPV Mini που παίζει με 0.5Ω αντιστάσεις και πάει μέχρι 30W.

nikoslykos
05-12-14, 05:12
ωραιο φαινεται και το IPV. Ειχα μιλησει με την εταιρια (sigelei) προχτες και μου ειπαν οτι το 50w θα ειναι διαθεσιμο στα μεσα του δεκεμβρη.

netlag
05-12-14, 11:00
εχω ηδη μηχανικο mod. Αυτο που μου εδειξες ειναι αυθεντικο. Εχω σταμπαρει απο το fasttech το sigelei 50w. Το ψαχνω ακομα. Σκεφτομουνα βεβαια και την λυση του DIY Box mod.

Εχω φτιαξει ενα SX350, σε hammond κουτι με fatdaddyvapes 510. Αν εχεις μερακι αξιζει η υποθεση DIY, αλλα και χρονο θελει, και υπολογισμους και χρημα. Αν τελικα φτιαξεις, να χρησιμοποιησεις χοντρα και ποιοτικα καλωδια καθως και battery holder (αν βαλεις) που δεν εχει ελατήρια ωστε να περιορισεις το voltage drop.

Διαφορετικα, θα σου προτεινα ενα vaporshark rDNA40 που θα το βρεις στην ελλαδα στα 190 ευρω. Temperature control, step down (αν και εσενα μαλλον δεν σε ενδιαφερει αυτο), και wireless charging.

Αν θες πιο οικονομικες λυσεις, mods με αυθεντικα SX330 chip οπως το Sigelei 50w, ειναι πολυ καλες επιλογες.

nikoslykos
05-12-14, 14:12
εψαξα λιγο για το SX350 chip. Παρα πολυ καλο ! Αλλα ρε συ βλεπω με τα ιδια λεφτα η αληθεια ειναι παιρνεις ετοιμο.... ομως να πω την αληθεια με ψηνει ομως :D αλλη φαση να το φτιαξεις μονος σου

netlag
05-12-14, 15:25
ναι ειναι πολυ καλο το SX350, κυριως λογω του range που παιζει. Όμως το DNA40 ειναι καλυτερο, αν δεν σε νοιαζει να ατμιζεις πανω απο 40watt. Το SX350 παει μεχρι 60 μετα το τελευταιο firmware update.

http://s1354.photobucket.com/user/Scuba-Matt/media/SX350SX330DNA30P3chart_zps762057b4.jpg.html

Το DNA40 επειδη εβαλε (επιτελους) protection για τη τοποθετηση της μπαταριας αναποδα, και το step down, ειναι σαν SX350 μεχρι τα 40watt. Όμως το temperature control ειναι το feature που το κανει να ξεχωριζει. Προσωπικα, αν αγοραζα regulated mod αυτη τη περιοδο, θα ηταν με DNA40. Όμως επειδη καθήμερινα χρησιμοποιω το VS DNA30 δεν με ψηνει να παω σε κατι μεγαλυτερο οπως πχ το rDNA.

nikoslykos
05-12-14, 19:00
πανω απο 40watt δε νομιζω... ουτως η αλλως και με το μηχανικο τωρα που παιζω με αντιστασεις μεχρι 0,8 - 0,7 το πολυ 30watt τραβαει.. και γενικα οτιδηποτε πανω απο 50 watt το θεωρω υπερβολη... πιο πολυ ψαχνω vv/vw mod γιατι σου δινει σταθερη ταση... δοκιμασα το istick σε ενα μαγαζι και μαρεσε πολυ, και ιδιατερα οτι ειναι μικρο. Ωραιο και το μηχανικο που εχω αλλα αν θελω να παιξω με RTA γινεται σα ροπαλο και δε μου αρεσει.

ferongr
17-12-14, 05:02
Εργοστασιακοί τέλος εδώ και μια βδομάδα. Ασύγκριτη απόλαυση.

http://i.imgur.com/TrRoBpo.jpg

nikoslykos
17-12-14, 14:34
ποιο mod ειναι αυτο ;

netlag
17-12-14, 15:57
το istick ειναι σε καποια ΟΕΜ παραλλαγη του.

ferongr
17-12-14, 17:22
το istick ειναι σε καποια ΟΕΜ παραλλαγη του.

Το αυτο, istick από ecig hellas, 47.20€ με κουπόνι ekap20 στο καλάθι, η καλύτερη τιμή στην ελληνικής αγορά.

nikoslykos
17-12-14, 20:07
μεχρι ποσα watt και τι αντιστασεις παιρνει ;

ferongr
17-12-14, 21:39
1Ω ελάχιστη, 20W+ ισχύ. Τον Magma τον παίζω διπλή αντίσταση 9 στροφές 0.28 σε ~2mm κατσαβιδάκι που βγαίνει 1.3Ω.

nikoslykos
17-12-14, 21:48
δεν μου κανει εμενα αποτι μου φαινεται :D εγω παιζω με 0,7 - 0,8Ω :P

hemlock
18-12-14, 19:42
Περι θερμοκρασίας...

https://www.youtube.com/watch?v=t6vr9yJNd_8

nikoslykos
18-12-14, 22:31
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ; πηρα ενα PG 18mg νικοτινης της T-Juice και το συνδιαζω με ενα μηδενικο vg της atmos lab. Γενικα το pg της t-juice μυριζει πολυ εντονα ( οχι ασχημη μυρωδια ομως ). Βαζω το flavor μου απλα παρατηρω μετα οτι υπερτερει η μυροδια του pg αντι της γευσης... Κανω κατι λαθος ; τα βαζω σε αναλογια η 50 - 50 η 70-30 (pg - vg). Ειχα πριν και ενα pg της atmos lab... νταξει δε το συζηταω ομως της t-juice πολυ καλυτερο.. της atmoslab..πετρελαιο..

hemlock
18-12-14, 22:39
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ; πηρα ενα PG 18mg νικοτινης της T-Juice και το συνδιαζω με ενα μηδενικο vg της atmos lab. Γενικα το pg της t-juice μυριζει πολυ εντονα ( οχι ασχημη μυρωδια ομως ). Βαζω το flavor μου απλα παρατηρω μετα οτι υπερτερει η μυροδια του pg αντι της γευσης... Κανω κατι λαθος ; τα βαζω σε αναλογια η 50 - 50 η 70-30 (pg - vg). Ειχα πριν και ενα pg της atmos lab... νταξει δε το συζηταω ομως της t-juice πολυ καλυτερο.. της atmoslab..πετρελαιο..
Αν είναι έντονη η μυρωδιά του πετρελαίου, απλά δεν την ατμίζεις.Ενημερώνεις την μαμα εταιρεία/μαγαζί που την αγόρασες.
Άοσμες βάσεις και σχετικά φθηνές ,είναι οι Umami/atmorama (αυτές κάνω και μπορώ να προτείνω).

Btw τα αρώματα τα φτιαχνεις στην προτεινόμενη αναλογία (~15%) ? :twisted:

ferongr
18-12-14, 23:24
Προσωπικά χρησιμοποιώ Balanced και Glycerin (όχι Mist καθώς drippαρώ) της Atmos Labs και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Άοσμες και αυτές με εγγυημένη ποιότητα και σε πολύ καλή τιμή. Δεν έχω δοκιμάσει σκέτη Thunder αλλά μου φαίνεται περίεργο που σου μύριζε πετρέλαιο, έπρεπε να την επιστρέψεις.

OxAp0d0
18-12-14, 23:32
Μεχρι προσφατα καιγω εβαζα μεντα στα υγρα μου αλλα μετα απο καμια βδομαδα με κουρασε πολυ... Εκτος αν βαλω στα υγρα μου 1 σταγονα το πολυ. Ειναι πολυ δυνατη. Τωρα εχω φαει τρελο κολλημα με το RY4 Double της perfumers apprentice. Μακραν το πιο ωραιο υγρο που εχω κανει ποτε μου ( Γευση εννοω με διαλυση σε βαση ). Περιμενω ακομα 2 ενισχυτικα γευσης το ethyl maltol και acetyl pyrazine γιατι βρηκα μια συνταγη για DIY Tribeca.. Για να δουμε τι λεει κιαυτο. Παντος και το RY4 σκετο πααρα πολυ ωραιο δοκιμαστε το οποιος δεν εχει !

Ε, δώσε και σε μας τα φώτα σου μάστορα!

nikoslykos
19-12-14, 02:55
η συνταγη ειναι 12.5% RY4 Double 2% Acetyl Pyrazine 3% Ethyl Maltol και 2,5% Graham Cracker και ολα απο perfumers apprentice. Ομως το graham cracker δεν θα το συνιστουσα γιατι αποτι εχω διαβασει εχει diacetyl. Και Hazelnut κανει δουλεια νομιζω. Ως τωρα δεν την εχω πετυχει τη συνταγη... Τωρα παιρνω flavors απτο ατμοραμα. Εχει παρα πολυ καλα ! Βαση θελω να παρω απο ατμοραμα αλλα πηγα και σημερα και του ειχαν τελειωσει, την ιδια μερα που τις φερνει του εχουν τελειωσει ηδη..

Gordito
21-12-14, 14:53
Παιδια εχω αυτο εδω:

CE4 v3.0 (THOR) 1100mah Clearomizer set (http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/clearomizer-sets/20-40-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1/ce4-v3.0-thor-1100mah-clearomizer-set-detail.html)

Οταν ξεβιδωσω μια αντισταση, ολα τα άλλα parts μπορουν να πλυθουν;

Αυτο το μεταλλικο/βαση που βιδωνει πανω η αντισταση πλενεται;

ferongr
21-12-14, 15:19
Ναι, πλένονται όλα κανονικά.

Gordito
21-12-14, 15:33
Πολυ ωραια.

Σαν πρωτη αναβαθμιση, σκεφτομαι καλυτερη μπαταρια.

Αξιζει σαν πρωτη αναβαθμιση;

ferongr
21-12-14, 15:56
Δεν ξέρω τι έχεις δοκιμάσει άλλα ένα καλό σετ εργοστασιακού ατμοποιητή με καλή μπαταρία είναι Mini Nautilus για άτμο με ένα iStick για μπαταρία. Η αλλιώς για πιό φθηνά, Aspire K1 και καμιά μπαταρία τύπου Spinner.

PopManiac
21-12-14, 16:05
Δεν ξέρω τι έχεις δοκιμάσει άλλα ένα καλό σετ εργοστασιακού ατμοποιητή με καλή μπαταρία είναι Mini Nautilus για άτμο με ένα iStick για μπαταρία. Η αλλιώς για πιό φθηνά, Aspire K1 και καμιά μπαταρία τύπου Spinner.

Nautilus FTW, εγώ από τότε που πήρα το Aspire δεν έχω κοιτάξει τίποτε άλλο ;)

Gordito
21-12-14, 16:06
Παιδια εχω αυτο εδω:

CE4 v3.0 (THOR) 1100mah Clearomizer set (http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/clearomizer-sets/20-40-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1/ce4-v3.0-thor-1100mah-clearomizer-set-detail.html)

Οταν ξεβιδωσω μια αντισταση, ολα τα άλλα parts μπορουν να πλυθουν;

Αυτο το μεταλλικο/βαση που βιδωνει πανω η αντισταση πλενεται;

Αυτο που γραφω εχω μονο.
Τωρα το χρησιμοποιω με υγρο 8mg, ειχα παρει ενα 18ρι και μου εκαιγε το λαιμο.

Αλλα και με το τωρινο που δοκιμαζω, βλεπω οτι και αυτο μου γαργαλαει το λαιμο και βηχω.

Δεν ξερω αν ειναι το υγρο ή η αντισταση εχει χαλασει (αν και ειναι πρακτικα καινουργια)

hemlock
21-12-14, 16:11
Ξεκίνα με αλλαγή κεφαλής-καθαρισμό,όπως το σκέφτηκες δηλαδή...Για να έχεις ενόχληση απο τα υγρά θα πρέπει να εχουν είτε πολλλλλλλλλλύ PG ,είτε να έχουν λήξει.

Gordito
21-12-14, 16:21
Μολις τα καθαρισα και αλλαξα αντισταση στο ενα.
Υγρα εχω καινουργια απο χτες.

XPHSTOS29
01-02-15, 04:15
Καλημερα και καλο μηνα!

Χθες,μετα απο πολλες αναβολες,απεκτησα τελικα τον Atlantis, μαζι με την subΩ μπαταρια...
Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με οτι ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα, που απορω αν ατμιζα τοσο καιρο.
Τζουρα; Απο πολυ σφιχτη μεχρι πολυ αερατη ...
Γευση; πολυ ποιο πλουσια σε σχεση με τον BCD που ειχα τον τελευταιο καιρο (εψαχνα τζαμακια για τους αλλους)
και με οτι θυμαμαι απο τους προηγουμενους.
Χτυπημα; Πολυ δυνατο !!! και δεν το εχω σαν πιπιλα οπως ειχα ολους τους προηγουμενους.
Ευκολια; δεν ειχα ασχοληθει με DIY ατμοποιητες και απο οτι φαινεται δεν θα χρειαστει αφου ειναι ηδη 0,5Ω η αντισταση.
Διαρροες; Δεν εχουν παρατηρηθει ακομα οσο και αν το εχω παιδεψει.
Ομορφη κατασκευη και τελειο ταιριασμα με την μπαταρια του.
Το επιστομιο του ειναι σαν "μπουρι της σομπας"...

Το μονο αρνητικο ειναι η μικρη χωρητικοτητα του δοχειου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.