PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

netlag
01-02-15, 12:31
Ευκολια; δεν ειχα ασχοληθει με DIY ατμοποιητες και απο οτι φαινεται δεν θα χρειαστει αφου ειναι ηδη 0,5Ω η αντισταση.


Σε ολα τα αλλα που εγραψες συμφωνω απολυτα. Η ενσταση μου στο συγκεκριμένο είναι η εξής:

Η γεύση δεν είναι θέμα ohms. Είναι θέμα θερμοκρασιων, θέμα φυτιλιου, θέμα υγρού κλπ. Τα rebuildable δεν είναι καλύτερα λογω χαμηλων ohm. Και αναμεσα σε δυο διαφορετικα build στο ιδιο rebuildable, δεν είναι απαραίτητο οτι καλύτερο είναι αυτο με τα λιγοτερα ohm

XPHSTOS29
01-02-15, 14:36
rebuiltable στα 2Ω σπανια φτιαχνεις... συνηθως επαιζαν κατω απο 1Ω γιατι δεν κυκλοφορουσαν ευρεως.
Η καταασκευη του με καθετο πηνειο (γιατι σαν πηνειο μιαζει η αντισταση) φυτιλι στα τοιχωματα και ροη αερα στο εσωτερικο πιστευω οτι ειναι δυσκολο να επιτευχουν με το χερι.
Παντος μεχρι στιγμης δειχνει αρκετα στεγανο και δεν μου εχει δωσει αισθηση καμμενου.

hemlock
01-02-15, 17:26
Καλημερα και καλο μηνα!

Χθες,μετα απο πολλες αναβολες,απεκτησα τελικα τον Atlantis, μαζι με την subΩ μπαταρια...
Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με οτι ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα, που απορω αν ατμιζα τοσο καιρο.
Τζουρα; Απο πολυ σφιχτη μεχρι πολυ αερατη ...
Γευση; πολυ ποιο πλουσια σε σχεση με τον BCD που ειχα τον τελευταιο καιρο (εψαχνα τζαμακια για τους αλλους)
και με οτι θυμαμαι απο τους προηγουμενους.
Χτυπημα; Πολυ δυνατο !!! και δεν το εχω σαν πιπιλα οπως ειχα ολους τους προηγουμενους.
Ευκολια; δεν ειχα ασχοληθει με DIY ατμοποιητες και απο οτι φαινεται δεν θα χρειαστει αφου ειναι ηδη 0,5Ω η αντισταση.
Διαρροες; Δεν εχουν παρατηρηθει ακομα οσο και αν το εχω παιδεψει.
Ομορφη κατασκευη και τελειο ταιριασμα με την μπαταρια του.
Το επιστομιο του ειναι σαν "μπουρι της σομπας"...

Το μονο αρνητικο ειναι η μικρη χωρητικοτητα του δοχειου.
Ο riptripper έχει βιντεο με το πως να φτιάχνεις την δική σου αντίσταση...Τα .5Ω είναι πάααααααααααααααααρα πολλλύ χαμηλά για να ευχαριστηθείς άτμισμα. Προσπάθησε να φτιάξεις αντιστασούλες κάπου στα1-1.3Ω για να έχεις και διάρκεια στην μπαταρία.!

Collective_Soul
13-02-15, 18:19
Οσοι φοβαστε περι ηλεκτρονικου τσιγαρου η λυση ειναι απλη..ατμιστε σε χαμηλα watt ας πουμε απο 12 και κατω και φτιαξτε υγρα δικα σας οπως εγω με αρωμα στο 3-5% με εναν σοβαρο καθαρο επισκευασιμο

Και να βγουν σε 100 χρονια απο τωρα μελετες πραγματικες οχι πληρωμενες οτι βλαπτει το ηλεκτρονικο

1ον Θα βλαπτει παντα σιγουρα λιγοτερο απο τον καρβουνιαρη (κανονικο τσιγαρο)
2ον Αν ειναι κατι υποπτο θα ειναι τα πολλα watt ...inefficient vaporization ή υποπτες χρωστικες σε αρωματα κλπ

Αρα αυτο που μπορειτε να κανετε αν ειστε φοβιτσιαρηδες ατμιστε σε σοβαρο επισκευασιμο στα λιγα βαττ ας πουμε 8 και υγρο χωρις καθολου αρωμα (φυσιολογικα mL την ημερα μεχρι 4 /αυθαιρετο ατεκμηριωτο νουμερο) και αγγιζετε την τελειοτητα :cool::cool:

netlag
14-02-15, 12:46
τα πολλα watt μπορουν να ειναι ασφαλη, αν το coil ειναι αρκουντως μεγαλο, υπαρχει αναλογο airflow, και σωστο wicking.

Τα παραπανω ισχυουν και για τα λιγα watt. Δηλαδη υπαρχουν builds που για αυτα ακομα και τα 8 watt ειναι πολλα.

Θα συμφωνησω για ατμισμα σκετης βασης χωρις αρωμα, ως προς την ασφαλεια. Επίσης αυτο που διαβαζω και ακουω συχνα, ειναι οταν φτιαχνουμε coil σε επισκευασιμο, τα wraps να μην ακουμπανε το ενα το αλλο, και να μην κανουμε το κλασσικο dry burn και τη συμπιεση του coil με τη τσιμπιδα. Με το dry burn, οξειδώνεται το συρμα και μαλλον δεν ειναι καλο για την υγεια.

Το τι απο αυτα ισχυει, και το ποσο κακο ειναι το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχω ιδεα. Προφανως το καλυτερο ειναι να κοψεις τα παντα. Αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι ασφαλεστερο απο το κανονικο τσιγαρο. Δεν μπορω βασικα να πιστεψω καν οτι ειναι το ιδιο βλαβερο, αλλα το τι ακριβως ισχυει δυσκολα θα το μαθουμε.

Επειδη τα rebuildables θελουν εμπειρο ατμιστη, η πιο ασφαλης λυση οσον αφορα την υγεια για καποιον αρχαριο που δεν εχει ξανασχοληθει με ηλεκτρονικο τσιγαρο, ειναι καποιο mod με πλακετα που εχει temperature protection οπως το DNA40 ή καποιος κλωνος (αν υπαρχει κατι αξιολογο), και καποιο clearomizer με συμβατα coils, οπως το atlantis ή το subtank (με ni200 coils). Το προβλημα προφανως ειναι το κοστος για καποιον που θελει να ξεκινησει, μιας και το να σπρωξεις 300 ευρω για ενα πειραμα μοιαζει απαγορευτικο.

dimandro
16-02-15, 16:31
Κανένα ελληνικό παίζει ή πρέπει να μάθουμε αγγλικά (coil, airflow, wicking,...) οπωσδήποτε;

Collective_Soul
17-02-15, 03:55
Coil=Αντισταση

Airflow=Ροη αερα... αερατη τζουρα δλδ =wide airflow ή κλειστη =tight draw

Wicking=Eιναι το ποτισμα της φυτιλοαντιστασης/βαμβακοαντιστασης με υγρο ....efficient wicking=αποδοτικο ποτισμα αντιστασης δλδ θεωρητικα οτι ρουφαει η αντισταση γινεται ατμος οση ωρα πατας το κουμπακι και οχι κατι αλλο υποπτο(χωρις να παιρνουμε καμμενο=υποτροφοδοσια ή χωρις υπερτροφοδοσια=πλημμυρισε το παντελονι/πουκαμισο :p:p

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα netlag οτι και στα 8watt με κακο setup μπορει να υπαρχει θεμα μακροπροθεσμα (πχ να παιρνει καμμενο συνεχεια ο ατμιστης του συγκεκριμενου σεταπ και να νομιζει οτι ειναι το αρωμα καρβουνιλα καπνικο :rofl:)
Tα watt δεν ειναι πανακεια αλλα ακομα και σε θεωρητικα τελειο coil απο καποια watt και πανω σιγουρα θα υπαρχει θεμα κατ εμε.....δεν χρειαζονται υπερβολες :)

Erebos
19-02-15, 21:32
Honest question (και ολίγον off-topic):

Γιατί μπλέκετε με υγρά και δεν παίρνετε ένα dry herb vaporizer? Υπάρχουν ακόμα πλεονεκτήματα του e-cig τώρα που έχουν αρχίσει να γίνονται πιο προσιτά τα vaporizers?
Σκέφτομαι να πάρω τον Flowermate Vapormax V5.0S δώρο σε μια φίλη μου που κάνει καπνό (και καμια φορά από το "άλλο" :oops: ), για να της έρχεται πιο οικονομικά.
Έχει κάποιος εμπειρία με dry herb vaporizer και κανονικό καπνό?

ardi21
22-02-15, 14:39
Διαβασα καμια 10αρια σελιδες και ακρη δεν εβγαλα, τοσο επιστημη το ηλ.τσιγαρο?! Λοιπον εγω θελω κατι απλο και οσο το δυνατο καλυτερο για να αρχισω. Τι μου προτεινετε? Το Alter eGo απ'οτι καταλαβα ειναι καλο. Επισης πρεπει να παρω εφεδρικη μπαταρια και ατμοποιητη (ποσο διαρκει περιπου πριν χρειαστει αλλαγη?)

Ειδα κατι φιλες μου που εχουν παρει και τα οποια ρυθμιζουν την ταση για το ποσο βαρυ θες το τσιγαρο αλλα εκτος του οτι ειναι τεραστια κοστιζουν και 100 ευρω.

nikoslykos
22-02-15, 23:48
Διαβασα καμια 10αρια σελιδες και ακρη δεν εβγαλα, τοσο επιστημη το ηλ.τσιγαρο?! Λοιπον εγω θελω κατι απλο και οσο το δυνατο καλυτερο για να αρχισω. Τι μου προτεινετε? Το Alter eGo απ'οτι καταλαβα ειναι καλο. Επισης πρεπει να παρω εφεδρικη μπαταρια και ατμοποιητη (ποσο διαρκει περιπου πριν χρειαστει αλλαγη?)

Ειδα κατι φιλες μου που εχουν παρει και τα οποια ρυθμιζουν την ταση για το ποσο βαρυ θες το τσιγαρο αλλα εκτος του οτι ειναι τεραστια κοστιζουν και 100 ευρω.

περνα απο ενα μαγαζι που μπορεις να δοκιμασεις κιολας. ξεκινα με ενα μικρο για αρχη.

bendersteed
28-02-15, 19:47
Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τι θα προτείνατε για κάτι οικονομικό και αξιόλογο; Ο συνδυασμός Aspire K1 και ego Spinner αξίζει στα 35€; Τι άλλο θα χρειαστώ εκτός από αυτά αν τελικά τα αγοράσω;

ardi21
28-02-15, 20:04
Εγω αγορασα πριν καμια εβδομαδα αυτο το σετ -> http://www.atmosfaira.com/hlektroniko-tsigaro/ego-sets/aspire-cf-vv-1000mah-set/. Ειναι ρυθμιζομενο. Πηγαινε σε ενα καταστημα και θα σε κατευθυνουν αυτοι με βαση το ποσο και τι καπνιζεις. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο περα απο υγρο και καμια ανταλλακτικη αντισταση.

Το βασικο ειναι να δοκιμασεις πολλες γευσεις, με διαφορες περιεκτικοτητες νικοτινης και να αγορασεις τις μικροτερες ποσοτητες που μπορεις (10ml ειναι) γιατι θα εισαι σε φαση δοκιμων. Στο λεω γιατι εγω πηρα 2 γευσεις των 30ml με αρκετη νικοτινη, τελικα δεν μου αρεσουν τοσο οσο νομιζα και τωρα θα τις βαλω στο...συρταρι:cool:

hemlock
28-02-15, 20:09
Εγω αγορασα πριν καμια εβδομαδα αυτο το σετ -> http://www.atmosfaira.com/hlektroniko-tsigaro/ego-sets/aspire-cf-vv-1000mah-set/. Ειναι ρυθμιζομενο. Πηγαινε σε ενα καταστημα και θα σε κατευθυνουν αυτοι με βαση το ποσο και τι καπνιζεις. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο περα απο υγρο και καμια ανταλλακτικη αντισταση.

Το βασικο ειναι να δοκιμασεις πολλες γευσεις και στην αρχη να αγορασεις τις μικροτερες ποσοτητες που μπορεις γιατι θα εισαι σε φαση δοκιμων. Νομιζω 10ml ειναι. Στο λεω γιατι εγω πηρα 2 γευσεις των 30ml, τελικα δεν μου αρεσουν τοσο οσο νομιζα και τωρα θα τις βαλω στο...συρταρι:cool:
Μονάχα να μην αρχίσεις την μουρμούρα για το μέγεθος...:whistle:
Ποιά υγρά είναι αυτά που δεν σε αρέσουν ?

ardi21
28-02-15, 20:15
Μονάχα να μην αρχίσεις την μουρμούρα για το μέγεθος...:whistle:
Ποιά υγρά είναι αυτά που δεν σε αρέσουν ?

Το μεγεθος δεν με ενοχλει, ειναι αναγκαιο κακο

Εχω παρει την bebeca απο την Atmos Lab και την Gin's Addiction απο Halcyon Haze για πιο εντονη και premium γευση. Δεν ειναι ασχημες αλλα επρεπε να παρω μικροτερες ποσοτητες και με 12mg νικοτινη, οχι 18.

africa
28-02-15, 20:42
πάρτε:

Box SX 350 mini 60W Yihi (http://www.egovap.com/mods-pipeline-pro-dani-telegonos-dicodes-bec-pro-epipe-sigelei-itaste/1036-box-sx-350-mini-60w-yihi.html)
+
Authentic Aspire Atlantis Clearomizer (https://www.fasttech.com/p/1982800)
+
Authentic Aspire Atlantis Replacement Coil Head (5-Pack) (https://www.fasttech.com/p/2022701)
+
2 x Μπαταρία Efest IMR 18650 V3 2500mAh 35A Flat Top (http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_33_101&product_id=724)
+
NITECORE D2 2-Slot Digital Battery Charger w/ LCD Display Screen (https://www.fasttech.com/p/1765203)
+
Red hot cinnamon - VG/PG: 100%VG/0%PG - Nic level: 3 mg (https://www.yaeliq.com/user/product/cid-148450.html)

και έχετε παίξει στη μεγάλη κατηγορία :yahoo:
μόνο για μεγάλους παίκτες :dance:

hemlock
28-02-15, 20:43
Το μεγεθος δεν με ενοχλει, ειναι αναγκαιο κακο

Εχω παρει την bebeca απο την Atmos Lab και την Gin's Addiction απο Halcyon Haze για πιο εντονη και premium γευση. Δεν ειναι ασχημες αλλα επρεπε να παρω μικροτερες ποσοτητες και με 12mg νικοτινη, οχι 18.
Με μια μικρή επιφύλαξη για το τελικό αποτέλεσμα του αρώματος στο bebeca μπορείς να το "σπάσεις" για να μειώσεις την νικοτίνη.
Αγόρασε ένα μπουκαλάκι 100ml και μια μηδενική Balance της Atmos και αδειάζεις το περιεχόμενο του υγρού bebeca στο μεγάλο μπουκάλι μαζί με άλλα 15ml μηδενικής balance.
Ο τύπος είναι (ποσότητα μπουκαλιού Bebeca ή όσο έχει μείνει*(12mg Nic/18mg Nic)).

Πιθανώς να πιάσει το σπάσιμο και με το Halcyon.

ardi21
28-02-15, 20:54
Με μια μικρή επιφύλαξη για το τελικό αποτέλεσμα του αρώματος στο bebeca μπορείς να το "σπάσεις" για να μειώσεις την νικοτίνη.
Αγόρασε ένα μπουκαλάκι 100ml και μια μηδενική Balance της Atmos και αδειάζεις το περιεχόμενο του υγρού bebeca στο μεγάλο μπουκάλι μαζί με άλλα 15ml μηδενικής balance.
Ο τύπος είναι (ποσότητα μπουκαλιού Bebeca ή όσο έχει μείνει*(12mg Nic/18mg Nic)).

Πιθανώς να πιάσει το σπάσιμο και με το Halcyon.

Mπορει να το δοκιμασω. Thanks;)

netlag
02-03-15, 20:29
πάρτε:

Box SX 350 mini 60W Yihi (http://www.egovap.com/mods-pipeline-pro-dani-telegonos-dicodes-bec-pro-epipe-sigelei-itaste/1036-box-sx-350-mini-60w-yihi.html)
+
Authentic Aspire Atlantis Clearomizer (https://www.fasttech.com/p/1982800)
+
Authentic Aspire Atlantis Replacement Coil Head (5-Pack) (https://www.fasttech.com/p/2022701)
+
2 x Μπαταρία Efest IMR 18650 V3 2500mAh 35A Flat Top (http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_33_101&product_id=724)
+
NITECORE D2 2-Slot Digital Battery Charger w/ LCD Display Screen (https://www.fasttech.com/p/1765203)
+
Red hot cinnamon - VG/PG: 100%VG/0%PG - Nic level: 3 mg (https://www.yaeliq.com/user/product/cid-148450.html)

και έχετε παίξει στη μεγάλη κατηγορία :yahoo:
μόνο για μεγάλους παίκτες :dance:

ωραιο mod το sx mini, αλλα θα ειχε περισσοτερο νοημα αν ειχε βγει 6 μηνες πριν, γιατι εντός του μήνα έρχεται η πλακετα με temp protection απο yihiecigar.

Εδώ και μερικές μέρες χρησιμοποιώ το Tilemahos V2 σε αντικατάσταση του αυθεντικου Kayfun Lite Plus μου. Είναι μεγάλο upgrade μέχρι στιγμής.

africa
03-03-15, 00:06
λοιπόν έχουμε και λέμε...

Ήρθε!!! (SX 350 mini 60W Yihi)

με 8μιση ευρώ σε λιγότερο από εβδομάδα (από ημ/νια αποστολής)
δουλεύει Άψογα και είναι...Πανέμορφο!!
Πραγματικά στις φώτο χάνει πολύ σε σχέση με τη πραγματικότητα!!

(το 2ο mod είναι το X-MAN 35W)

151886
151887
151888
151889
151890
151891

bendersteed
03-03-15, 15:06
Λοιπόν τελικά αγόρασα μια Spinner II και έναν άτμο Aspire ce5-s. Δεν κατέχω το σπορ αλλά είμαι ικανοποιημένος ειδικά για τα χρήματα που έδωσα, 30€.
Έχετε καμια γενική οδηγία για έναν πρωτάρη; Από υγρά πήρα ένα hexacell virginia με 18mg νικοτίνη. Είναι βαρύ αλλά μου αρέσει σα γεύση. Ίσως μόνο να πρωτιμούσα κάτι πιο γλυκό.

lupus_Hegemonia
04-03-15, 15:37
Έλεγα να το αρχίσω (το ηλεκτρον. τσιγάρο)... μετά άκουα από άλλους "μη, όχι, δεν" και απέφευγα να το αποφασίσω... τελικά μετά από τόσο καιρό ΠΗΡΑ την απόφαση (πριν 1,5 μήνα) και το ξεκίνησα (με Nobacco).
...Κάπνιζα καθημερινά γύρω στα 30+ στριφτά (με ultra-slim φιλτράκι) Καρέλια lights...

Απ' τον πρώτο λεπτό που το ξεκίνησα το ηλεκτρ. τσιγάρο, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΟΥΦΗΞΙΑ δεν έχω κάνει σε κανονικό τσιγάρο... Δεν μου λείπει, δεν μου έλειψε καθόλου. Και μάλιστα απ' τις πρώτες 2-3 μέρες, άρχισε να με ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ και ο καπνός του κανονικού τσιγάρου.
Εκτός αυτού, δεν έχω πλέον κιτρινισμένα δάκτυλα, δεν βρωμά το χνώτο μου (ούτε τα ρούχα μου κτλ), δεν... ξεπαγιάζω στο κρύο για να καπνίζω (βγαίνοντας στο μπαλκόνι ή όταν είμαι σε έξοδο - βγαίνοντας εκτός εστιατορίου κτλ), δεν έχω φλέγματα, δεν βήχω, δεν λαχανιάζω κτλ...
Δεν συζητώ βέβαια ΚΑΝ το οικονομικό ζήτημα (ήθελα 6 ευρώ ανά 2 μέρες για τα στριφτά, τώρα με ένα μικρό μπουκαλάκι των 5 ευρώ την περνάω 7-10 μέρες!!!!!!!!)...

Δεν ξέρω αν είναι καλό, αν δεν είναι, αν είναι βλαβερό κτλ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΣ ΕΝΔΕΙΞΗ 'Η ΕΡΕΥΝΑ ότι είναι βλαβερό για την υγεία ή ότι κάνει το τάδε κακό στον οργανισμό.
Το κανονικό τσιγάρο απ' την άλλη, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ότι κάνει άπειρα κακά στον οργανισμό.
Οπότε, μεταξύ του "ίσως είναι βλαβερό" και του "είναι σίγουρο πως βλάπτει στην υγεία"... επιλέγω το πρώτο, το "αβέβαιο".

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, παιδιά. Θα αλλάξει η ζωή σας.

- - - Updated - - -


λοιπόν έχουμε και λέμε...

Ήρθε!!! (SX 350 mini 60W Yihi)

με 8μιση ευρώ σε λιγότερο από εβδομάδα (από ημ/νια αποστολής)
δουλεύει Άψογα και είναι...Πανέμορφο!!
Πραγματικά στις φώτο χάνει πολύ σε σχέση με τη πραγματικότητα!!

(το 2ο mod είναι το X-MAN 35W)

151886
151887
151888
151889
151890
151891

'Ντάξει... "πανέμορφο" δεν το λες, καρα-γκουμούτσα είναι (το 'χει ο υπάλληλος της Nobacco στην Αγία Παρασκευή και το βλέπω από κοντά).
Για πραγματικά ΠΟΛΥ ΒΑΡΒΑΤΟΥΣ καπνιστές, αξίζει να το 'χεις - κι ας είναι σαν να κρατάς... "Μακεδονικό" ασύρματο του Ελ. Στρατού!

- - - Updated - - -


Εγω αγορασα πριν καμια εβδομαδα αυτο το σετ -> http://www.atmosfaira.com/hlektroniko-tsigaro/ego-sets/aspire-cf-vv-1000mah-set/. Ειναι ρυθμιζομενο. Πηγαινε σε ενα καταστημα και θα σε κατευθυνουν αυτοι με βαση το ποσο και τι καπνιζεις. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο περα απο υγρο και καμια ανταλλακτικη αντισταση.

Το βασικο ειναι να δοκιμασεις πολλες γευσεις, με διαφορες περιεκτικοτητες νικοτινης και να αγορασεις τις μικροτερες ποσοτητες που μπορεις (10ml ειναι) γιατι θα εισαι σε φαση δοκιμων. Στο λεω γιατι εγω πηρα 2 γευσεις των 30ml με αρκετη νικοτινη, τελικα δεν μου αρεσουν τοσο οσο νομιζα και τωρα θα τις βαλω στο...συρταρι:cool:

Νομίζω ότι κι εγώ θα με κατηγοριοποιούσαν στους "φανατικούς καπνιστές" - με 30+ στριφτά την μέρα (Καρέλια lights).
Πάντως, απ' ευθείας πήγα σε 12άρι υγρό και είναι μια χαρά, δεν χρειάζομαι πιο "βαρύ" (φυσικά μιλάμε για ΑΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΠΝΙΚΕΣ γεύσεις - πουράκι αρωματικό - όχι... μέντες, μήλα και άλλες τρίχες! 'Η καπνίζεις ή... μασάς τσίχλες!).

hemlock
04-03-15, 16:03
Λοιπόν τελικά αγόρασα μια Spinner II και έναν άτμο Aspire ce5-s. Δεν κατέχω το σπορ αλλά είμαι ικανοποιημένος ειδικά για τα χρήματα που έδωσα, 30€.
Έχετε καμια γενική οδηγία για έναν πρωτάρη; Από υγρά πήρα ένα hexacell virginia με 18mg νικοτίνη. Είναι βαρύ αλλά μου αρέσει σα γεύση. Ίσως μόνο να πρωτιμούσα κάτι πιο γλυκό.
Μια έιναι η "οδηγία"...Να έχεις πάντα φορτισμένη/φορτισμένες μπαταρίες και υγρά.:p



Έλεγα να το αρχίσω (το ηλεκτρον. τσιγάρο)... μετά άκουα από άλλους "μη, όχι, δεν" και απέφευγα να το αποφασίσω... τελικά μετά από τόσο καιρό ΠΗΡΑ την απόφαση (πριν 1,5 μήνα) και το ξεκίνησα (με Nobacco).
...Κάπνιζα καθημερινά γύρω στα 30+ στριφτά (με ultra-slim φιλτράκι) Καρέλια lights...

Απ' τον πρώτο λεπτό που το ξεκίνησα το ηλεκτρ. τσιγάρο, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΟΥΦΗΞΙΑ δεν έχω κάνει σε κανονικό τσιγάρο... Δεν μου λείπει, δεν μου έλειψε καθόλου. Και μάλιστα απ' τις πρώτες 2-3 μέρες, άρχισε να με ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ και ο καπνός του κανονικού τσιγάρου.
Εκτός αυτού, δεν έχω πλέον κιτρινισμένα δάκτυλα, δεν βρωμά το χνώτο μου (ούτε τα ρούχα μου κτλ), δεν... ξεπαγιάζω στο κρύο για να καπνίζω (βγαίνοντας στο μπαλκόνι ή όταν είμαι σε έξοδο - βγαίνοντας εκτός εστιατορίου κτλ), δεν έχω φλέγματα, δεν βήχω, δεν λαχανιάζω κτλ...
Δεν συζητώ βέβαια ΚΑΝ το οικονομικό ζήτημα (ήθελα 6 ευρώ ανά 2 μέρες για τα στριφτά, τώρα με ένα μικρό μπουκαλάκι των 5 ευρώ την περνάω 7-10 μέρες!!!!!!!!)...

Δεν ξέρω αν είναι καλό, αν δεν είναι, αν είναι βλαβερό κτλ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΣ ΕΝΔΕΙΞΗ 'Η ΕΡΕΥΝΑ ότι είναι βλαβερό για την υγεία ή ότι κάνει το τάδε κακό στον οργανισμό.
Το κανονικό τσιγάρο απ' την άλλη, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ότι κάνει άπειρα κακά στον οργανισμό.
Οπότε, μεταξύ του "ίσως είναι βλαβερό" και του "είναι σίγουρο πως βλάπτει στην υγεία"... επιλέγω το πρώτο, το "αβέβαιο".

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, παιδιά. Θα αλλάξει η ζωή σας.

- - - Updated - - -

Έρευνες υπάρχουν και είναι άκρως θετικές.




'Ντάξει... "πανέμορφο" δεν το λες, καρα-γκουμούτσα είναι (το 'χει ο υπάλληλος της Nobacco στην Αγία Παρασκευή και το βλέπω από κοντά).
Για πραγματικά ΠΟΛΥ ΒΑΡΒΑΤΟΥΣ καπνιστές, αξίζει να το 'χεις - κι ας είναι σαν να κρατάς... "Μακεδονικό" ασύρματο του Ελ. Στρατού!

- - - Updated - - -
Σίγουρα οχι...Το οτι είναι δυνατότερο απο τις μπαταρίες ego πχ, είναι...Το θέμα με τέτοια μαραφέτια είναι οτι έχεις και διάρκεια μπαταρίας για μια δεδομένη τιμή Watt/Volts.Ακολουθεί το αισθητικό κομμάτι που είναι καθαρά υποκειμενικό (σωλήνας-κουτί-υλικό κατασκευής-διαστάσεις).




Νομίζω ότι κι εγώ θα με κατηγοριοποιούσαν στους "φανατικούς καπνιστές" - με 30+ στριφτά την μέρα (Καρέλια lights).
Πάντως, απ' ευθείας πήγα σε 12άρι υγρό και είναι μια χαρά, δεν χρειάζομαι πιο "βαρύ" (φυσικά μιλάμε για ΑΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΠΝΙΚΕΣ γεύσεις - πουράκι αρωματικό - όχι... μέντες, μήλα και άλλες τρίχες! 'Η καπνίζεις ή... μασάς τσίχλες!).
Μπανάνα>λεμόνι>τσιχλόφουσκα>τσικουλάτα>γρασίδι.:p

netlag
04-03-15, 18:53
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω αλλά καθάρα εμπειρικά και μόνο, τα mg νικοτίνης στο ηλ. τσιγαρό δεν λένε όλη την αλήθεια από μόνα τους.

Μπορεί με ένα dripper και το κατάλληλο στήσιμο να μην αντέχει ενας "φανατικός καπνιστής" τα 3mg, αλλα να του φαίνονται αέρας τα 18mg σε ενα clearomizer.

Οι καπνικές γεύσεις ποτέ δεν μου άρεσαν. Πλέον έχω αποκλείσει οποιαδήποτε μη αχρωμο υγρό, και κάποια στιγμή θα πάω σε σκέτη βάση. Προς το παρόν βολεύομαι με μιξη Fresco&Suave, στα 11mg νικοτίνης.

ardi21
04-03-15, 20:10
Για μενα το θεμα του μεγεθους παει μεχρι το οριο του να χωραει (στο υψος) σε μια τσεπη νορμαλ παντελονιου χωρις να εχει παχος τουβλου. Δηλαδη με μια 900-1000αρα μπαταρια εχεις και αυτονομια και φορητοτητα. Απο κει και πανω οσο σουπερ ντουπερ και να ειναι, τρωει Χ.
Οσο για το θεμα της βλαβης που προκαλει, οτι ερευνα και αν εχει γινει απο το 2007 μεχρι σημερα δειχνει οτι ειναι εξαιρετικα υγιεινο. Δεν περιεχει σχεδον καμια απο τις 4.000 τοξικες ουσιες του κανονικου τσιγαρου (και σιγουρα καμια καρκινογονος). Καποιες ελαχιστες που εχουν μετρηθει ειναι σε εξαιρετικα μικρες ποσοτητες, στα ορια του ανιχνευσιμου.

hemlock
04-03-15, 20:14
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω αλλά καθάρα εμπειρικά και μόνο, τα mg νικοτίνης στο ηλ. τσιγαρό δεν λένε όλη την αλήθεια από μόνα τους.

Μπορεί με ένα dripper και το κατάλληλο στήσιμο να μην αντέχει ενας "φανατικός καπνιστής" τα 3mg, αλλα να του φαίνονται αέρας τα 18mg σε ενα clearomizer.

Οι καπνικές γεύσεις ποτέ δεν μου άρεσαν. Πλέον έχω αποκλείσει οποιαδήποτε μη αχρωμο υγρό, και κάποια στιγμή θα πάω σε σκέτη βάση. Προς το παρόν βολεύομαι με μιξη Fresco&Suave, στα 11mg νικοτίνης.
Βασικά έχει να κάνει με τον αέρα.


Για μενα το θεμα του μεγεθους παει μεχρι το οριο του να χωραει (στο υψος) σε μια τσεπη νορμαλ παντελονιου χωρις να εχει παχος τουβλου. Δηλαδη με μια 900-1000αρα μπαταρια εχεις και αυτονομια και φορητοτητα. Απο κει και πανω οσο σουπερ ντουπερ και να ειναι, τρωει Χ.
Αν κάνεις 1ml την ημέρα,ναι...Αν κάνεις χ10 τότε όχι.

ardi21
04-03-15, 20:24
Αν κάνεις 1ml την ημέρα,ναι...Αν κάνεις χ10 τότε όχι.

Eνταξει εσυ μιλας για πολυ extreme καταστασεις. 10ml ειναι πανω απο 100 τσιγαρα. Προσωπικα δεν ξερω κανεναν ανθρωπο που κανει 5 πακετα την μερα.

hemlock
04-03-15, 20:26
Μπορεί να μην έχει καν νικοτίνη...:whistle:

ardi21
04-03-15, 20:27
Ενταξει οκ, τοτε μπορει να συμβει. Αν και παλι το θεωρω πολυ μεγαλη υπερβολη.

hemlock
04-03-15, 20:31
Δεν είναι περίεργο ούτε να κάνεις μηδενικά υγρά σε νικοτίνη,ούτε να ατμίζεις 10ml νικοτινούχα.

ardi21
04-03-15, 20:35
Παω πασο τοτε γιατι ειμαι καινουργιος στο αθλημα.

lupus_Hegemonia
05-03-15, 11:24
Επαναλαμβάνω, όσο αφορά το κατά πόσον είναι βλαβερό - και τονίζω ότι είμαι "πρωτάρης" αλλά το 'ψαξα κάμποσο, κυρίως όμως διαθέτω φαιά ουσία (νιονιό) και μπορώ να σκέπτομαι αρκετά λογικά (νομίζω):

- Στο ηλεκτρ. τσιγάρο, υπάρχει υγρό (χημικής παρασκευής, το δέχομαι) που με μια μπαταρία και μια αντίσταση που παράγουν θερμότητα και το υγρό αυτό εξατμίζεται και εσύ πλέον ρουφάς τον ΑΤΜΟ και τον φυσάς.
- Στο κανονικό τσιγάρο, υπάρχει ο ταμπάκος (που στα τσιγάρα του εμπορίου που καπνίζουμε, είναι κακής ποιότητας και επεξεργασίας ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΑ επεξεργασμένος) σε μορφή ξεραμένων φύλλων, υπάρχει το χαρτί περιτυλίγματος με την ΠΙΣΣΑ ως καύσιμο υλικό, καθώς και το συνθετικό υλικό του φίλτρου... Ανάβοντάς το, παράγεις θερμότητα και καύση στο χαρτί (που έχει πίσσα για να καίγεται - αλλιώς θα σβήσει) καθώς φυσικά και καύση στον ταμπάκο που περιέχει τεράστιες ποσότητες νικοτίνης. Προφανώς, με την καύση των άνωθεν υλικών παράγεται το διοξείδιο του άνθρακα (είναι "υποπροϊόν καύσεως" όπως ονομάζεται) - σε πολύ κλειστούς χώρους και γενικά σε χώρους με έλλειψη μεγάλης ποσότητας οξυγόνου, μπορεί να παραχθεί ΚΑΙ μονοξείδιο του άνθρακα απ' την καύση του τσιγάρου... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, τα ρουφάς και τα αναπνέεις φυσώντας τα, όταν ανάβεις ένα συμβατικό τσιγάρο.

Οπότε, με την πτωχή φαιά ουσία μου, προτιμώ να αναπνέω τον ΑΤΜΟ που παράγεται απ' την αντίσταση και την μπαταρία του ηλεκτρ. τσιγάρου, παρά ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ που περιέγραψα ότι αναπνέεις με το συμβατικό τσιγάρο.
Επίσης, το ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ που κάνουμε ηλεκτρ. τσιγάρο και πριν συμβατικό - ότι δηλαδή ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΑ σταματάει το λαχάνιασμα, ο βήχας, τα φλέγματα κτλ - είναι ΕΠΙΣΗΣ τρανό παράδειγμα ότι το συμβατικό είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΠΙΟ ΒΛΑΒΕΡΟ.

ardi21
05-03-15, 18:29
Σημερα πηγα να δοκιμασω καμια γευση και επεσα πανω στο istick mini, απιστευτα μικρο και κομψο. Δεν αντεξα και το τσιμπησα. Οποτε αν ενδιαφερεται κανεις δινω την "παλια" (http://www.atmosfaira.com/aspire-cf-vv-1000mah-black-set.html) συσκευη (10 μερες την εχω.).

Με αυτον τον ρυθμο με βλεπω να κανω αποσβεση σε κανα χρονο

XPHSTOS29
07-03-15, 14:33
Οποτε αν ενδιαφερεται κανεις δινω την "παλια" (http://www.atmosfaira.com/aspire-cf-vv-1000mah-black-set.html) συσκευη (10 μερες την εχω.).
Στειλε ΠΜ για που πως και ποτε.

hemlock
19-03-15, 21:32
Να ρωτήσω κάτι και τους Ευρωπαίους ατμιστές του φορουμ..Εχετε κάνει αγορές απο το nkon.nl (http://eu.nkon.nl/) και αν ναι τις εντυπώσεις σας.

ardi21
29-03-15, 20:10
Καθε ποτε καθαριζετε τον ατμοποιητη?

Εγω καθε 15 μερες περιπου τον πλενω με ζεστο νερο, σαπουνι χεριων + οινοπνευμα για αποστειρωση (μπορει να παθει κατι απο το οινοπνευμα?) και ανα 5-6 καθαριζω το drip tip με οινοπνευμα.

Παρ'ολα αυτα εχω θεματακια με σπυρακια στην γλωσσα και τα λοιπα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Ειδα οτι υπαρχουν κατι συσκευες με υπερηχους για καθαρισμο αντικειμενων αλλα μου φαινεται μεγαλη υπερβολη.

daywalker06
29-03-15, 20:15
Συνήθως καθε εβδομάδα, και τα drip tip κάθε 2 μέρες, οσο για τα σπυρακια γιατι τα λοιπα δεν τα ξερω και χωρις να ειμαι γιατρος τις περισσότερες φορές φταίνε τα υγρα και ποιο πολυ η PG

ardi21
29-03-15, 20:20
Α μαλιστα. Δεν το ηξερα αυτο και μου φαινεται λογικο. Θα το παρακολουθησω και με αλλα υγρα.

netlag
12-05-15, 14:43
Να ρωτήσω κάτι και τους Ευρωπαίους ατμιστές του φορουμ..Εχετε κάνει αγορές απο το nkon.nl (http://eu.nkon.nl/) και αν ναι τις εντυπώσεις σας.

δεν το γνωριζα το μαγαζι, αλλα το εμαθα απο το post σου.

Τελικα, ψωνισα μαζι με ενα φιλο να μοιραστουμε τα μεταφορικα. Δυο samsung imr 18650, μια ακομα με z-tags για να μπει καποια στιγμη σε VS DNA40 οταν χρειαστει, και μια lg 18650 HE4 μιας και την HE2 την εχουμε δοκιμασει. Πολυ χαμηλα μεταφορικα, μιας και 4 μπαταριες μπηκαν σε φακελο, και δεν χρειαζοταν parcel.

Το θετικό είναι οτι οι samsung του nkon ειναι νεο batch (σε πρασινο χρωμα) ενω του fasttech γαλαζιο (παλιοτερο batch).

20 Απριλιου η παραγγελια, 5 Μαιου παρέλαβα, χωρις tracking number. (επαρχια με εγνωσμενης βραδυτητας ταχυδρομο). Ολα καλα, τιμές αντιστοιχες με Κινα, και πολυ γρηγοροτερη παραδοση. Ειδικα αν συγκριθει με fasttech και surface mail. Και στη τελικη σοβαρο μαγαζί φαινεται, πιο πολυ εμπιστευομαι αυτο από οτι καποιο κινεζικο.

Erebos
23-05-15, 21:51
Αγόρασα από το puffitup.com το Flowermate Vapormax V5 Pro (https://www.puffitup.com/ProductDetails.asp?ProductCode=Flowermate5Pro) dry herb vaporizer (δεν παίρνει υγρά δλδ αλλά φύλλα καπνού/βοτάνων) με τον κωδικό PUFFEDUP που δίνει -15%. Τα μεταφορικά ήταν $24.15 και το σύνολο $125.30 μαζί με δώρο grinder αξίας $20.

Το συγκεκριμένο είναι hands-down το καλύτερο value for money και versatile (από πλευράς θερμοκρασίας) dry herb vaporizer στην αγορά αυτή τη στιγμή.

Το εύρος του είναι 40-230°C, γεγονός που το κάνει κατάλληλο για κάθε είδους βότανο (http://www.vapormovement.com/herbs-vaporizing-temperatures-to-use-with-your-vaporizer/) ή καπνό (tobacco 125-150°C, MJ 190-200°C).
Η αυτονομία του είναι η καλύτερη της αγοράς (2 x 2600mAh ενσωματωμένες μπαταρίες = πάνω από 20 x 5λεπτα sessions στους 135°C) και μετά από 3-4 dry runs φεύγει η μυρωδιά της σιλικόνης.

Με κίτρινο Old Holborn η μυρωδιά είναι ιδιαίτερα βαριά αλλά με τον λευκό (blonde) το άρωμά του είναι πολύ ευχάριστο.
Από άλλα βότανα (http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize) έχω δοκιμάσει μόνο το μελισσόχορτο (lemon balm (http://en.wikipedia.org/wiki/Melissa_officinalis#Uses_in_traditional_and_alternative_medicine)) μέχρι τώρα. Στην γεύση θυμίζει ice tea λεμόνι και είναι αγχολυτικό, βοηθάει στις αϋπνίες και τους πονοκεφάλους.

Για τον καθαρισμό του από τα διάφορα έλαια που υγροποιούνται στο pyrex στόμιο προτείνεται η χρήση ισοπροπυλικής αλκοόλης ως φθηνό αντικατάστατο του οινοπνεύματος.

platanos
26-05-15, 09:36
Αγόρασα από το puffitup.com το Flowermate Vapormax V5 Pro (https://www.puffitup.com/ProductDetails.asp?ProductCode=Flowermate5Pro) dry herb vaporizer (δεν παίρνει υγρά δλδ αλλά φύλλα καπνού/βοτάνων) με τον κωδικό PUFFEDUP που δίνει -15%. Τα μεταφορικά ήταν $24.15 και το σύνολο $125.30 μαζί με δώρο grinder αξίας $20.



Συγγνωμη :sorry: αλλα ενω μπορεις να πεις οτι αυτο ειναι και καλα "ηλεκτρονικο τσιγαρο" στην ουσια ΔΕΝ ειναι. Ειναι κανονικο τσιγαρο που δουλευει με μπαταρια. ;)
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αλλη κατηγορια και μαλλον θα επρεπε να μπει στην κατηγορια "Τσιγαρα Online"

Erebos
26-05-15, 14:40
Συγγνωμη :sorry: αλλα ενω μπορεις να πεις οτι αυτο ειναι και καλα "ηλεκτρονικο τσιγαρο" στην ουσια ΔΕΝ ειναι. Ειναι κανονικο τσιγαρο που δουλευει με μπαταρια. ;)
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αλλη κατηγορια και μαλλον θα επρεπε να μπει στην κατηγορια "Τσιγαρα Online"

Δεν προκαλεί ανάφλεξη, άρα δεν είναι τσιγάρο.
Αν θες τη γνώμη μου, τα δικά σας που παίρνουν υγρά είναι τα ψεύτικα. :p

OxAp0d0
26-05-15, 14:46
Έρεβε, και καλά το πήρες για να καπινίζεις μελισσόχορτο ε; ;) :lol:

Erebos
26-05-15, 14:58
Έρεβε, και καλά το πήρες για να καπινίζεις μελισσόχορτο ε; ;) :lol:

Για μια φίλη μου το πήρα που είναι μανιώδης καπνίστρια για να της βγαίνει πιο οικονομικός ο καπνός. Με ποσότητα ενός slim στριφτού κάνει 3-4 sessions των 5 λεπτών.
Η χρήση του με άλλα βότανα είναι απλά ένα "συν". :whistle:

PopManiac
16-06-15, 19:45
Όσοι ταξιδεύετε αεροπορικώς, έχετε υπόψιν το εξής:


Source: ICAO

Subject: ICAO Confirms New E-Cigarette Restrictions

Date published: June 15 2015


MONTRÉAL, 15 June 2015 – The International Civil Aviation Organization has amended the 2015-2016 edition of its Technical Instructions for the Safe Transport of Dangerous Goods by Air (ICAO Doc 9284), prohibiting passengers and crew from carrying e-cigarettes and other battery-powered portable electronic smoking devices in checked baggage. The amendment also prohibits recharging the devices in aircraft cabins.

“Several incidents have been reported involving e-cigarette heating elements being accidentally activated and resulting in fires in checked baggage,” highlighted Olumuyiwa Benard Aliu, ICAO’s Council President. “We had already recommended that our Member States take actions on these concerns late last year but, after a further review by our Dangerous Goods Panel, it was determined that a formal amendment to the ICAO Technical Instructions should also be undertaken.”

The new ICAO requirement is contained in Addendum No. 1. to the UN aviation body’s Technical Instructions. It became applicable today, following its provisional approval by President Aliu in late May and final circulation to Representatives of the ICAO Council, the Organization’s governing body, and Air Navigation Commission, its technical arm.

ICAO first advised its Member States of electronic smoking device safety issues in December 2014, when they were encouraged to recommend to airlines that their passengers be required to carry such devices in the cabin – and not in checked baggage – so that potential incidents could be immediately dealt with.

Background information relating to the Dangerous Goods Panel’s recommendation can be found in the report of the group’s April meeting.


Τουτέστιν, ηλεκτρονικό τσιγάρο μόνο σε hand / cabin luggage από εδώ και στο εξής ειδάλλως μπορεί να βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων αν το έχετε εντός βαλίτσας που θα τσεκάρετε ;)

ardi21
17-06-15, 18:17
Εγω σημερα πηρα το Kanger SUBOX Mini (http://www.kangeronline.com/products/kanger-subox-mini-black-starter-kit). Αλλο πραγμα σε σχεση με το istick mini και πανεμορφο πραγματικα...

hemlock
17-06-15, 20:44
Εγώ θα ψώνιζα το λευκό σετακι...:p

ardi21
19-06-15, 15:59
Παντως εχει θεματακια διαρροων ο subtank. Καθε φορα που γεμιζω το tank, με την πρωτη-δευτερη τζουρα φαινεται υγρο στις οπες για το air flow και δεν εχει σωστη τροφοδοσια αερα. Mετα απο 4-5 τζουρες στρωνει η τροφοδοσια αλλα παλι φαινεται το υγρο καπου καπου. Η εταιρεια μου εδωσε την παρακατω απαντηση:

SUbox generate the huge vapor while vaping, these vapor will condense inside the middle chimney of the tanks.Hence end user need to daily clean and dry these droplet to prevent too much to overflow which seems leaks finally.

Mε λιγα λογια λενε οτι πρεπει να το καθαριζεις καθημερινα. Δεν ειναι δυνατον να γινει αυτο και βασικα δεν νομιζω να λυνει καν το θεμα, οποτε ψιλοαπογοητευτηκα σ'αυτο το θεμα.

rubadub
19-06-15, 22:14
Καθε ποτε καθαριζετε τον ατμοποιητη?

Εγω καθε 15 μερες περιπου τον πλενω με ζεστο νερο, σαπουνι χεριων + οινοπνευμα για αποστειρωση (μπορει να παθει κατι απο το οινοπνευμα?) και ανα 5-6 καθαριζω το drip tip με οινοπνευμα.

Παρ'ολα αυτα εχω θεματακια με σπυρακια στην γλωσσα και τα λοιπα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Ειδα οτι υπαρχουν κατι συσκευες με υπερηχους για καθαρισμο αντικειμενων αλλα μου φαινεται μεγαλη υπερβολη.

Όποτε αλλάζω ατμοποιητή πλένω και το τανκ (κάθε 20μλ, περίπου 4-5 μέρες) και μία φορά την ημέρα περίπου το tip με σαπουνάκι χεριών.
για τα σπυράκια δοκίμασε και κάποια άλλη μάρκα υγρών μήπως σ εενοχλίε κάτι, παλαιότερα θυμάμαι με υγρά Ovale αισθανόμουν ένα μούδιασμα στα χείλη ενώ κανείς απο την παρέα μου δεν είχε τέτοιο θέμα.

ardi21
20-06-15, 02:35
Όποτε αλλάζω ατμοποιητή πλένω και το τανκ (κάθε 20μλ, περίπου 4-5 μέρες) και μία φορά την ημέρα περίπου το tip με σαπουνάκι χεριών.
για τα σπυράκια δοκίμασε και κάποια άλλη μάρκα υγρών μήπως σ εενοχλίε κάτι, παλαιότερα θυμάμαι με υγρά Ovale αισθανόμουν ένα μούδιασμα στα χείλη ενώ κανείς απο την παρέα μου δεν είχε τέτοιο θέμα.

Πλεον ολα ενταξει. Ηταν αντιδραση του οργανισμου τον πρωτο μηνα+.

hemlock
20-06-15, 10:12
Ardi21 ίσως να φταίει η αναλογία της PG. Απο την άλλη μεριά να έχεις κατα νου και η αναλογία του/των αρωμάτων θα μπορούσε να σου χαλάσει την απόλαυση (υπερβολικό άρωμα >10% ή οργανικά συστατικά-αυτά τα δύο συνήθως τα καταλαβάινεις απο την "μούργα" που πιάνει η αντίσταση).

@ ADSLgr.com All rights reserved.