PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

netlag
20-06-15, 10:15
@ardi21

Τωρα που έχεις Subtank, δοκιμάσε και το rebuildable deck.

PopManiac
20-06-15, 11:39
@Αrdi: Φιλικά το γράφω και με όλον τον σεβασμό αλλά αν το ΗΤ σου προκαλεί σπυράκια στο στόμα, άλλαξε υγρά και αν τυχόν έστω και για μια μέρα συνεχιστεί τότε κόψε το άτμισμα ή τουλάχιστον πήγαινε να ρωτήσεις κανέναν γιατρό ;)

ardi21
20-06-15, 13:46
@Αrdi: Φιλικά το γράφω και με όλον τον σεβασμό αλλά αν το ΗΤ σου προκαλεί σπυράκια στο στόμα, άλλαξε υγρά και αν τυχόν έστω και για μια μέρα συνεχιστεί τότε κόψε το άτμισμα ή τουλάχιστον πήγαινε να ρωτήσεις κανέναν γιατρό ;)

Εχει ληξει το θεμα. Το ειχα ψαξει και ηταν αντιδραση του οργανισμου στο "καινουργιο".


@ardi21

Τωρα που έχεις Subtank, δοκιμάσε και το rebuildable deck.

Προς το παρον δεν εχω καμια διαθεση να φτιαχνω δικες μου αντιστασεις, βαριεμαι αφορητα :p Στο μελλον ισως αλλα δεν το βλεπω πιθανο.


Ardi21 ίσως να φταίει η αναλογία της PG. Απο την άλλη μεριά να έχεις κατα νου και η αναλογία του/των αρωμάτων θα μπορούσε να σου χαλάσει την απόλαυση (υπερβολικό άρωμα >10% ή οργανικά συστατικά-αυτά τα δύο συνήθως τα καταλαβάινεις απο την "μούργα" που πιάνει η αντίσταση).

Στην διαρροη αναφερεσαι?

hemlock
20-06-15, 15:08
Ardi21 και εγώ είχα θεματάκι όταν άτμιζα με επισκευάσιμο και υγρά με πολλλλύ PG, >50% (στο σχόλιο του rubadub).Αυτό υπέθεσα οτι σε έκανε να βγάζεις άφθες στο στόμα.

ardi21
20-06-15, 15:39
Ναι παιζουν διαφορα πραγματα. Τωρα ομως ολα ενταξει.

Slammer
25-06-15, 01:22
Δεν ξέρω πόσοι από τους φίλους που ξεκινήσαμε πριν 3 χρόνια το η.τ. συνεχίζουν με αυτό ή έχουν επιστρέψει στο κάπνισμα.....
Εγω τουλάχιστον συνεχίζω και πιστεύω ότι εχω τελειωσει οριστικά με τα τσιγαρα, τους αναπτήρες και τα τασάκια.
Βλέποντας όλες αυτές τις νέες συσκευές ατμοποίησης αναλογίζομαι τι υπήρχε τότε, που κρατώντας ενα mini&more ή μια Ego και έναν ατμοποιητή με χίλια δυό προβλήματα προσπαθούσαμε να παραμείνουμε πιστοί. Μου έρχονται στο μυαλό στιγμές που καθηλωμένοι στον υπολογιστή προσπαθούσαμε να προλάβουμε να αγοράσουμε το πιο hot τοτε εξαρτημα, έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή Bulli-A2, που ο κατασκευαστής του εβγαζε κάθε μήνα μερικά κομμάτια και γινόντουσαν ανάρπαστα μεσα σε λίγα λεπτά.
Σημερα βλέπεις ηλεκτρονικά mod που βγάζουν 30, 50, 100 και 200W, πλήθος επισκευάσιμων και εργοστασιακών ατμοποιητών με εξαιρετική απόδοση και αξιοπιστία σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχέση με τότε. Σήμερα ένας νέος που μπαίνει στον κόσμο του ατμού θα βρεί σίγουρα με λίγη καθοδήγηση αξιόπιστες συσκευές χωρίς προβλήματα.
Νομίζω πλέον ότι η αγορά του ΗΤ έχοντας περάσει από τη νηπιακή ηλικία προχωρά στη φάση της εφηβίας... ισως μερικές φορές με υπερβολές, αλλά και αυτό είναι αναμενόμενο.
Παραμένω πεισματικά πιστός στο μηχανικό mod μου και έναν dripping atomizer, ένα σετ που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 18 μήνες, όμως πραγματικά θαυμάζω όλα αυτά τα καλούδια και μπλιμπλικια που βγαίνουν καθημερινα.

netlag
25-06-15, 13:59
ψαχνω DIY flavorings για να αναμειξω με βαση, με τα εξης κριτηρια:
Αγορά από Ελλάδα.
Μή καπνικές γευσεις, κατα προτίμηση φρούτων, που είναι άχρωμες.

Έχετε κάτι να προτείνετε;

daywalker06
25-06-15, 14:20
πράσινο μήλο ειναι άχρωμο, τωρα από που, εγω παιρνω από οπου εχει αυτά που θελω (δυστυχώς μας έφαγαν τα μεταφορικά) δεν ειμαι και πολυ ψείρας, την ανάμιξη την κανω χοντρικά 100ml βάση 1 μπουκαλάκι άρωμα 5ml

29gk
25-06-15, 14:47
πράσινο μήλο ειναι άχρωμο, τωρα από που, εγω παιρνω από οπου εχει αυτά που θελω (δυστυχώς μας έφαγαν τα μεταφορικά) δεν ειμαι και πολυ ψείρας, την ανάμιξη την κανω χοντρικά 100ml βάση 1 μπουκαλάκι άρωμα 5ml

Ειμαι ευχαριστημενος εδω και χρονια με τα υγρα και τις βασεις DIY της Nobacco. Ειδικα το πρασινο μηλο ειναι απο τα καλυτερα που εχω βρει. Δες στην σελιδα τους

http://www.nobacco.gr/e-shop/diy

sdikr
25-06-15, 14:52
Ειμαι ευχαριστημενος εδω και χρονια με τα υγρα και τις βασεις DIY της Nobacco. Ειδικα το πρασινο μηλο ειναι απο τα καλυτερα που εχω βρει. Δες στην σελιδα τους

http://www.nobacco.gr/e-shop/diy

Αυτά είναι της atmoslab με ετικέτα nobacco

+1 Και απο μένα για atmoslab, για αγορές μπόρει να δεί το replacesmoke, έχουν δωρεάν μεταφορικά μετα απο κάποιο ποσο

ardi21
25-06-15, 15:02
H Nobacco τι ρολο βαραει? Παιρνει προιοντα εταιρειων και βαζει την ετικετα της?

Το εχω παρατηρησει και σε ατμοποιητη φιλου που στην ουσια ειναι ο GS16 της Eleaf αλλα γραφει Nobacco.

29gk
25-06-15, 15:05
H Nobacco τι ρολο βαραει? Παιρνει προιοντα εταιρειων και βαζει την ετικετα της?

Το εχω παρατηρησει και σε ατμοποιητη φιλου που στην ουσια ειναι ο GS16 της Eleaf αλλα γραφει Nobacco.

Καπως ετσι ειναι και παρομοια κανουν και ολες οι ελληνικες φιρμες. Δινουν ομως υποστηριξη κι εγγυησεις δικες τους. Στα συν οτι εχουν και πολλα σημεια πωλησεις αν και οχι τις καλυτερες τιμες, οπως μαλλον ειναι κι επομενο.

ardi21
25-06-15, 15:08
Πολυ περιεργο μου φαινεται.

Εγω αγοραζω απο atmosfaira και δεν εχω δει κατι παρομοιο σε κανενα προιον.

29gk
25-06-15, 15:15
Πολυ περιεργο μου φαινεται.

Εγω αγοραζω απο atmosfaira και δεν εχω δει κατι παρομοιο σε κανενα προιον.

Ισχυει και για αυτους.

ardi21
25-06-15, 15:21
Δεν ξερω, τι να πω.

Εγω παντως εχω παρει μεχρι τωρα 3 mods, 3 ατμοποιητες (και τον GS16) και υγρα απο 2-3 εταιρειες και δεν εχω δει κατι παρομοιο. Ουτε στο καταστημα εχω δει κατι που να γραφει "atmosfaira".

29gk
25-06-15, 15:28
Δεν ξερω, τι να πω.

Εγω παντως εχω παρει μεχρι τωρα 3 mods, 3 ατμοποιητες (και τον GS16) και υγρα απο 2-3 εταιρειες και δεν εχω δει κατι παρομοιο. Ουτε στο καταστημα εχω δει κατι που να γραφει "atmosfaira".

Θεμα εμπορικης πολιτικης του καθενος ειναι αυτο. Ολοι παντως παιζουν με τα μοντελα του κινεζεου, τα βασικα πχ ego-παραλλαγες και τις ιδιαιτερες εισαγωγες.

daywalker06
25-06-15, 15:32
Τις βάσεις της atmos εχει δυο χρονια που ειναι πολυ "νερουλες" για μενα κανω VG. Ειμαι με επισκευασιμους εδώ και χρονια και δεν ασχολούμαι με nobbaco κλπ
Τα καταστηματα που αγοραζω.
e-smokers
e-smokeguru
vapeclub
atmistique
vapeland μονο υγρα fivepawns για το βραδυ
replacesmoke πολυ σπανια ειναι ακριβο
fabvape καποιες λιγες φορες

ardi21
25-06-15, 15:33
Btw εχει βρει κανενας τις καινουργιες αντιστασεις 1.5Ohm του subtank?

sdikr
25-06-15, 15:35
Btw εχει βρει κανενας τις καινουργιες αντιστασεις 1.5Ohm του subtank?

Εγώ τις πήρα απο έξω, εδώ θεσσαλονική βρήκα σε ένα κατάστημα μόνο

ardi21
25-06-15, 15:37
Μπορεις να μου πεις τα 2 καταστηματα? Γιατι εγω δεν τις εχω βρει πουθενα Ελλαδα, εξωτερικο δεν εχω ψαχτει ακομα.

sdikr
25-06-15, 15:39
Μου λες τα 2 καταστηματα? Γιατι εγω δεν τις εχω βρει πουθενα Ελλαδα, εξωτερικο δεν εχω ψαχτει ακομα.

Απο εδώ (https://www.fasttech.com/products/0/10009412/2010103-authentic-kangertech-subtank-occ-coil-heads-5-pack) ήρθαν σε 10 μέρες είναι αυτό που λέει (authentic) πήρα και για δοκιμή τις imitation που έχει αλλά υπάρχει διαφορά με τις authentic

Απο Θεσσαλονίκη απο εδώ (http://www.antismoke.gr/el/)

Λαθος δικό μου, για 1.5 μιλάς εσύ εγώ κατάλαβα 1.2 :oops:

Slammer
25-06-15, 18:51
Τα πιο ρεαλιστικά αρώματα φρούτων, τουλάχιστον για μένα, έχει η TPA, επίσης πολύ ρεαλιστικά είναι τα Capella αλλά ενω στη μυρωδιά είναι εξαιρετικά σαν να χάνουν κάτι στον ατμό.
Για βάσεις έχω καταλήξει πλέον σε Umami και νικοτινούχες El-Toro. Πήρα κατι Atmos από Nobacco και μύριζαν κάτι σαν καμμένο που έβγαινε στα υγρά και τις έκοψα.

ardi21
25-06-15, 18:58
Προσωπικα εχω δοκιμασει υγρα (καπνικα και μη) απο διαφορες εταιρειες (atmoslab, liqua, halcyon haze, halo, la vape) και τα μονα που μου αρεσαν ειναι το bebeca απο atmoslab και το gin addiction απο halcyon haze. Tο ενα για ολη μερα και το αλλο που και που. Με λιγα λογια εχω ξεμεινει στο bebeca που αν και μου αρεσει το εχω βαρεθει.

Καμια αλλη προταση μπας και ξεφυγω?

Γενικα βλεπω πως πολυ δυσκολα πετυχαινουν ρεαλιστικες γευσεις. Συνηθως ειναι οτι να 'ναι. Η εγω ειμαι παραξενος:cool:

sdikr
25-06-15, 19:00
Προσωπικα εχω δοκιμασει υγρα (καπνικα και μη) απο διαφορες εταιρειες (atmoslab, liqua, halcyon haze, halo, la vape) και τα μονα που μου αρεσαν ειναι το bebeca απο atmoslab και το gin addiction απο halcyon haze. Tο ενα για ολη μερα και το αλλο που και που. Με λιγα λογια εχω ξεμεινει στο bebeca που αν και μου αρεσει το εχω βαρεθει.

Καμια αλλη προταση μπας και ξεφυγω?

Δοκίμασε τα after8, smoke, anarcy, red alert.

ardi21
25-06-15, 19:05
Δοκίμασε τα after8, smoke, anarcy, red alert.

Tα after8 τα βρηκα Αθηνα να τα δοκιμασω, τα υπολοιπα εχεις καμια ιδεα αν ερχονται εδω?

rubadub
25-06-15, 19:06
Μου άρεσε πολύ το orions tribune απο ecovape, οπως και το bebeca, αν και το τελευταίο στην αρχή μου φάνηκε πολύ έντονο. έχουν στα atmosfaira δείγματα να δοκιμάσεις. Ίσως το έχω ξαναγράψει, τα ecovape είναι απο τα μέχρι σήμερα αγαπημένα μου και με πληθώρα γέυσεων.

sdikr
25-06-15, 19:10
Tα after8 τα βρηκα Αθηνα να τα δοκιμασω, τα υπολοιπα εχεις καμια ιδεα αν ερχονται εδω?

after8 είναι η μάρκα, τα αλλά είναι γεύσεις απο αυτή την μάρκα, είναι πολύ κοντά στο bebeca με μικροδιαφορές

ardi21
25-06-15, 19:12
Μου άρεσε πολύ το orions tribune απο ecovape, οπως και το bebeca, αν και το τελευταίο στην αρχή μου φάνηκε πολύ έντονο. έχουν στα atmosfaira δείγματα να δοκιμάσεις. Ίσως το έχω ξαναγράψει, τα ecovape είναι απο τα μέχρι σήμερα αγαπημένα μου και με πληθώρα γέυσεων.

ecovape δεν βλεπω στο site τους. Οταν ξαναπαω θα ρωτησω.

To bebeca ειναι οντως εντονο αλλα στην 6αρα νικοτινη που χρησιμοποιω πλεον ειναι μια χαρα. Με την 18αρα που το ειχα πρωτοπαρει την ειχα ακουσει.


after8 είναι η μάρκα, τα αλλά είναι γεύσεις απο αυτή την μάρκα, είναι πολύ κοντά στο bebeca με μικροδιαφορές

Α οκ. Thanks.

rubadub
25-06-15, 19:26
Και εγώ 6άρα κάνω, αλλά ήταν πολύ έντονο ώς άρωμα. μετά έστρωσε, μάλλον ήθελε 2-3 μερούλες αφότου ανοιχτηκε να στρώσει...

hemlock
26-06-15, 17:08
Δεν ξέρω πόσοι από τους φίλους που ξεκινήσαμε πριν 3 χρόνια το η.τ. συνεχίζουν με αυτό ή έχουν επιστρέψει στο κάπνισμα.....
Εγω τουλάχιστον συνεχίζω και πιστεύω ότι εχω τελειωσει οριστικά με τα τσιγαρα, τους αναπτήρες και τα τασάκια.
Βλέποντας όλες αυτές τις νέες συσκευές ατμοποίησης αναλογίζομαι τι υπήρχε τότε, που κρατώντας ενα mini&more ή μια Ego και έναν ατμοποιητή με χίλια δυό προβλήματα προσπαθούσαμε να παραμείνουμε πιστοί. Μου έρχονται στο μυαλό στιγμές που καθηλωμένοι στον υπολογιστή προσπαθούσαμε να προλάβουμε να αγοράσουμε το πιο hot τοτε εξαρτημα, έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή Bulli-A2, που ο κατασκευαστής του εβγαζε κάθε μήνα μερικά κομμάτια και γινόντουσαν ανάρπαστα μεσα σε λίγα λεπτά.
Σημερα βλέπεις ηλεκτρονικά mod που βγάζουν 30, 50, 100 και 200W, πλήθος επισκευάσιμων και εργοστασιακών ατμοποιητών με εξαιρετική απόδοση και αξιοπιστία σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχέση με τότε. Σήμερα ένας νέος που μπαίνει στον κόσμο του ατμού θα βρεί σίγουρα με λίγη καθοδήγηση αξιόπιστες συσκευές χωρίς προβλήματα.
Νομίζω πλέον ότι η αγορά του ΗΤ έχοντας περάσει από τη νηπιακή ηλικία προχωρά στη φάση της εφηβίας... ισως μερικές φορές με υπερβολές, αλλά και αυτό είναι αναμενόμενο.
Παραμένω πεισματικά πιστός στο μηχανικό mod μου και έναν dripping atomizer, ένα σετ που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 18 μήνες, όμως πραγματικά θαυμάζω όλα αυτά τα καλούδια και μπλιμπλικια που βγαίνουν καθημερινα.
Λιγο παραπάνω, στα 4 και κάτι χρόνια, είμαι και εγώ. Τώρα μπορείς να ψάξεις και την λεπτομέρεια στο μαραφέτι που θα κρατάς στο χέρι σου,όπως ρυθμιζόμενοι πόλοι,μπαταρίες διαφορετικού μεγέθους για το ίδιο μαραφέτι κλπ.Άκαπνος απο τότες και λίγο ταλιμπανάκος όταν βλέπω προκλητικούς καπνιστές.:p


Τα πιο ρεαλιστικά αρώματα φρούτων, τουλάχιστον για μένα, έχει η TPA, επίσης πολύ ρεαλιστικά είναι τα Capella αλλά ενω στη μυρωδιά είναι εξαιρετικά σαν να χάνουν κάτι στον ατμό.
Για βάσεις έχω καταλήξει πλέον σε Umami και νικοτινούχες El-Toro. Πήρα κατι Atmos από Nobacco και μύριζαν κάτι σαν καμμένο που έβγαινε στα υγρά και τις έκοψα.

Με την επισήμανση οτι τα φρουτώδη TPA έχουν σίγουρο θεματάκι με τα πλαστικά windows etc.;)
Επίσης να έχεις κατα νου οτι με τα TPA αρώματα τα έχουν κάνει μουτι οι διανομείς και πουλάνε οτιναναι-όπως ναναι.Εγώ πέτυχα ελαιοδιαλυτό άρωμα με ετικέτα της TPA (προφανώς ο καταστηματάρχης τα είχε μπλέξει κάποια Loran).
Σαν βάσεις, να δοκιμάσεις (και οι υπόλοιποι :p) τις Pink mule.

ardi21
13-07-15, 21:54
Oι αντιστασεις του subtank ποσο σας κρατανε? Η πρωτη μου ειχε κρατησει μεχρι 30ml μεχρι να αλλαξει αρκετα η γευση. Η δευτερη -με το ιδιο υγρο και τα ιδια watt- στα 13-15ml ηταν εντελως αχρηστη. Δεν ειχε καθολου γευση και πολυ μικρη παραγωγη ατμου. Αφου νομιζα οτι κατι εγινε με το mod.

Tωρα ειμαι στην 3η και θα το παρακολουθησω ξανα.

hemlock
13-07-15, 22:09
Συνήθως τις αντιστάσεις τις αλλάζεις όταν αντιληφθείς αλλοίωση στη γεύση (ίσως και να βαρέθηκε να πιπιλάει το ίδιο υγρό η γλώσσα σου).
Απο την άλλη μεριά υπάρχουν πάμπολα υγρά έτοιμα ή όχι που βγάζουν μούργα. Συνήθως είναι αυτά που έχουν οργανικά συστατικά και τα περισσότερα απο τα "γκουρμεδιαρικα" που έχουν 40+ % αρώματα (μαζί με ενισχυτικά γεύσης).
Για να μην έχεις (πολύ) μούργα να βρείς το μέγιστο ποσοστό PG που δεν σε ενοχλεί (~30%).

ferongr
13-07-15, 22:20
Και η σουκραλόζη που έχουν πολλά υγρά μαυρίζει τις αντιστάσεις και τα φιτίλια.

ardi21
13-07-15, 22:21
Nαι το γνωριζω αυτο. Απλα θελω να εχω μια ιδεα για τον subtank γιατι ειδα μεγαλη διαφορα αναμεσα στις 2 αντιστασεις και μου εκανε εντυπωση.

OxAp0d0
13-07-15, 23:37
Nαι το γνωριζω αυτο. Απλα θελω να εχω μια ιδεα για τον subtank γιατι ειδα μεγαλη διαφορα αναμεσα στις 2 αντιστασεις και μου εκανε εντυπωση.

Αυτό (https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2106401-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer) το subtank έχεις; Γιατί δεν αρχίζεις να φτιάχνεις τα δικά σου coil με το RBA του; Το RBA μου δίνει πολύ καλύτερη γεύση και ατμό από τις έτοιμες κεφαλές του. Έχω χαλάσει 2 και έχω άλλες 5 καβάτζα, αλλά έχω σταματήσει να τις χρησιμοποιώ.

ardi21
13-07-15, 23:40
Ναι τον mini σε μαυρο. Δεν θελω να μπω σε διαδικασια να φτιαχνω αντιστασεις ακομα, βαριεμαι αφορητα:cool:

Βασικα για να μπω στον πειρασμο πρεπει η διαφορα να ειναι αρκετα μεγαλη και ακομα δεν εχω πειστει απο οσα διαβαζω...

sdikr
14-07-15, 00:12
Oι αντιστασεις του subtank ποσο σας κρατανε? Η πρωτη μου ειχε κρατησει μεχρι 30ml μεχρι να αλλαξει αρκετα η γευση. Η δευτερη -με το ιδιο υγρο και τα ιδια watt- στα 13-15ml ηταν εντελως αχρηστη. Δεν ειχε καθολου γευση και πολυ μικρη παραγωγη ατμου. Αφου νομιζα οτι κατι εγινε με το mod.

Tωρα ειμαι στην 3η και θα το παρακολουθησω ξανα.

Χαλαρά πάνω απο 30 ml, ποιο κοντά στο 70 με 80, μονο vg.

ardi21
14-07-15, 00:53
Χαλαρά πάνω απο 30 ml, ποιο κοντά στο 70 με 80, μονο vg.

50/50 είναι το υγρό που έχω. Τι να πω δεν ξέρω, ίσως να έτυχε και να ήταν ελλατωματική. Αλλιώς δεν εξηγειται

ardi21
17-08-15, 19:50
Τα σπυρακια στο στομα δυστυχως επανηλθαν. Τωρα δοκιμαζω υγρο 100% VG (ειναι εντελως αγευστο σε σχεση με το 50/50 αλλα κανω υπομονη).

Το εψαξα λιγο ομως και καταλαβα οτι ειναι ενας συνδυασμος πραγματων και στην ουσια κανεις δεν ξερει τον πραγματικο λογο. Αγχος, οδοντοκρεμες με συγκεκριμενα συστατικα, ελλειψη βιταμινης Β12 και αλλα. Απλα κατι μπορει να την πυροδοτησει π.χ ο ατμος, αν και ουτε αυτο εχει αποδειχθει. Οι οδοντιατροι λενε οτι δεν παιζει ρολο π.χ. Θα ρωτησω και τον δικο μου.

Το θεμα ειναι οτι εμφανιστηκε απο τοτε που αρχισα. Ειχα και παλιοτερα αλλα πολυ σπανια. Εχω ψιλοπογοητευτει διοτι δεν θελω να σταματησω το ατμισμα για κανενα λογο.

hemlock
17-08-15, 19:59
Ardi21 ,στα περι γεύσης με full VG, να σε πώ να ανεβάσεις κανα 2% το άρωμά σου στις μίξεις σου ?
Ενδιαφέρουσα ενναλακτική είναι οι drippers για τα full VG υγρά (indoor use :p).

ardi21
17-08-15, 20:03
Ardi21 ,στα περι γεύσης με full VG, να σε πώ να ανεβάσεις κανα 2% το άρωμά σου στις μίξεις σου ?
Ενδιαφέρουσα ενναλακτική είναι οι drippers για τα full VG υγρά (indoor use :p).

Δεν φτιαχνω δικα μου υγρα, παιρνω ετοιμα. Θελω να δω τι θα γινει με την VG και αν λυθει το προβλημα σκεφτομαι να αρχισω. Αν και εχω μπερδευτει με οσα εχω διαβασει..

Ουτε με drippers εχω ασχοληθει. Απλα ξερω οτι εχουν καλυτερη γευση και μεγαλη παραγωγη ατμου αλλα χυνεται το υγρο ευκολα. Σωστα?

hemlock
17-08-15, 20:11
Ίσως να μην φταίει η PG, αλλά κάποιο συστατικό των αρωμάτων που χρησιμοποιεί ο παρασκευαστής. Άρα ,πιθανώς, οι ιδιοκατασκευές να σε καλύψουν και να βοηθήσουν να ξεπεραστεί ή και να μην επανεμφανιστούν οι αφθες.
Όσο για τους drippers ναι ισχύει αυτό που γράφεις και για αυτό έγραψα να τον δουλεύεις στο σπίτι (ή κάπου "σταθερά").

ardi21
26-08-15, 18:50
Παντως τα υγρα με 100 VG πραγματικα διαλυουν τις αντιστασεις.

Collective_Soul
21-10-15, 15:02
Πηρε κανεις κανενα καινουργιο εργαλειο ;;

Περιμενω το evic mini 75watt

- - - Updated - - -


Τα σπυρακια στο στομα δυστυχως επανηλθαν. Τωρα δοκιμαζω υγρο 100% VG (ειναι εντελως αγευστο σε σχεση με το 50/50 αλλα κανω υπομονη).

Το εψαξα λιγο ομως και καταλαβα οτι ειναι ενας συνδυασμος πραγματων και στην ουσια κανεις δεν ξερει τον πραγματικο λογο. Αγχος, οδοντοκρεμες με συγκεκριμενα συστατικα, ελλειψη βιταμινης Β12 και αλλα. Απλα κατι μπορει να την πυροδοτησει π.χ ο ατμος, αν και ουτε αυτο εχει αποδειχθει. Οι οδοντιατροι λενε οτι δεν παιζει ρολο π.χ. Θα ρωτησω και τον δικο μου.

Το θεμα ειναι οτι εμφανιστηκε απο τοτε που αρχισα. Ειχα και παλιοτερα αλλα πολυ σπανια. Εχω ψιλοπογοητευτει διοτι δεν θελω να σταματησω το ατμισμα για κανενα λογο.

Το ειχα και εγω αυτο το θεμα με τις αφθες

Η λυση απλη (επειδη ακουμπουσα συνεχεια το δριπ τιπ με τα χερια μου ή σε διαφορα σημεια τραπεζια κλπ... και γεμιζε μικροβια ) ----> Πλυσιμο τακτικο του ντριπ τιπ τρεις φορες τη μερα και stainless steel τιπ.... αφθες τελος

bendersteed
21-10-15, 15:10
Ακριβώς από όταν πήρα stainless tip έχουν σταματήσει τα σπυράκια. 50/50 ή μόνο VG δεν έχω δει διαφορά.
Εγώ ατμίζω με spinner II/aspire k1 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχω φίλο με atlantis/cingelei κλπ αλλά θεωρώ ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο για αυτά που κερδίζεις.
Έχει κανείς να προτείνει κανένα έτοιμο υγρό για να ξεκολλήσω λίγο από το bebeca;

Collective_Soul
21-10-15, 15:11
To εχω εδω διπλα μου το bebeca αλλα το μπουχτιζω δεν μου αρεσει.... αμα θες στο στελνω ;) ....
Τωρα το εχω ριξει σε do it yourself εσπεριδοειδη

Παρε κατι σε πορτοκαλι πεπονακι μανταρινι κλπ θα σου αρεσει πιστευω

hemlock
21-10-15, 15:24
http://www.zougla.gr/ilektroniko-tsigaro/article/dr-konstantinos-farsalinos-periorizontas-to-ilektroniko-tsigaro-xanoume-tin-epafi-me-tin-pragmatikotita

- - - Updated - - -


To εχω εδω διπλα μου το bebeca αλλα το μπουχτιζω δεν μου αρεσει.... αμα θες στο στελνω ;) ....
Τωρα το εχω ριξει σε do it yourself εσπεριδοειδη

Παρε κατι σε πορτοκαλι πεπονακι μανταρινι κλπ θα σου αρεσει πιστευω
Εγώ πιπιλάω τούτο (http://www.atmosfaira.com/revolute-snap-pear-high-end-10ml.html) αυτή την ώρα....:p

Collective_Soul
21-10-15, 15:38
Αχλαδακι δεν εχω δοκιμασει ακομα ....ευχαριστω για την ιδεα

ardi21
21-10-15, 15:50
Το ειχα και εγω αυτο το θεμα με τις αφθες

Η λυση απλη (επειδη ακουμπουσα συνεχεια το δριπ τιπ με τα χερια μου ή σε διαφορα σημεια τραπεζια κλπ... και γεμιζε μικροβια ) ----> Πλυσιμο τακτικο του ντριπ τιπ τρεις φορες τη μερα και stainless steel τιπ.... αφθες τελος

Με stainless steel δεν λυνοταν το προβλημα. Απο τον Αυγουστο δοκιμαζω μονο VG υγρο και μεχρι τωρα δεν εχω κανενα ερεθισμο. Νομιζω πως αυτο ηταν. Το 50/50 μου επεφτε βαρυ. Τωρα εχω 70/30 και θα δω.

Οποιος ατμιζει φρουτα να δοκιμασει οπωσδηποτε τα καινουργια Lost fog. Ακριβα αλλα παρα πολυ καλα και τα 3.

Collective_Soul
21-10-15, 15:59
Μερικοι εχουν θεματα (αλλεργια η δυσανεξια κλπο....) μονο με vg η μονο με pg....εγω παντα κανω 50/50

Με φουλ vg εκτος οτι ειναι ανυπαρκτο το χτυπημα εχω πολλες καουρες κλπ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.