PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

sdikr
27-12-15, 19:58
Δηλώνω πλήρης άσχετος με το θέμα και θέλω να κάνω την ερώτηση
Να διαβάσω το νήμα από την αρχή (σιγά μην το κάνω) η θα μου πείτε τι θα χρειαστεί να παραγγείλω χωρίς να το κάνουμε θέμα :p

Επειδή είμαι έξω θα με βόλευε ηλεκτρονικό κατάστημα

Φχαριστωωωω

Από έξω για Hardware, fasttech, για υγρά θα πρέπει να δεις εκεί έξω τι έχεις δεν θα αγόραζα απο fasttech πχ υγρά με την καμία

hemlock
27-12-15, 20:06
Στο Αργοστόλι δεν έχω ακούσει για κάποιο μαγαζί με ΗΤ...:p

patch
27-12-15, 20:39
Ναι το είδα το μαγαζί αυτό αλλά τι hardware είναι απαραίτητο, αυτό εννοώ

Με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα εδώ μαγαζί αλλά μάλλον έχει έτοιμα μόνο, αλλά οκ μπορώ να ξεκινήσω με αυτά

Hemlock την έκανα, δεν είμαι Αργοστόλι :p
Και τι είναι το HT

sdikr
27-12-15, 20:46
Ναι το είδα το μαγαζί αυτό αλλά τι hardware είναι απαραίτητο, αυτό εννοώ

Με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα εδώ μαγαζί αλλά μάλλον έχει έτοιμα μόνο, αλλά οκ μπορώ να ξεκινήσω με αυτά

Hemlock την έκανα, δεν είμαι Αργοστόλι :p
Και τι είναι το HT

Έχεις δίκαιο, για εμένα πχ τα κλασικά μικρά ηλεκτρονικά ΗΤ δεν πιάνουν πλέον, πήγα στα μεγάλα, subtank, 40w κλπ
Εδώ Ελλάδα για να πάρω ένα θέλω κοντά στα 120 ευρώ, απο fasttech θέλω 50
πχ https://www.fasttech.com/p/2106401
https://www.fasttech.com/p/3277400

Δεν ξέρω τι έχεις εκεί πάνω, αλλά λογικά θα έχει και κάποιο που να μπορείς να δοκιμάσεις και υγρά αλλά και υλικό, πας με το σκεπτικό οτι θα το πληρώσεις κάτι παραπάνω

patch
27-12-15, 21:18
Δλδ μπορώ να παραγγείλω ένα από αυτά που έβαλες και είμαι οκ; τα έχει όλα μέσα η μόνο την ατμόμηχανή; μην βαράτε είμαι άσχετος είπαμε
Κάτι λέγατε για inox.....

Εδώ βρήκα αυτό το μαγαζί
www.cigge.no

Να συμπληρώσω ότι κάνω 10 χρόνια vannelle και πιο πριν 6 χρόνια camel αφιλτρο, δλδ πακέτο δεν έχω κάνει ποτέ, το εννοώ ποτέ, βασικά με ενοχλούν απίστευτα ότι τσιγάρο και να είναι
Για πειτε μπρος τα που να δω

sdikr
27-12-15, 21:23
Δλδ μπορώ να παραγγείλω ένα από αυτά που έβαλες και είμαι οκ; τα έχει όλα μέσα η μόνο την ατμόμηχανή; μην βαράτε είμαι άσχετος είπαμε
Κάτι λέγατε για inox.....

Εδώ βρήκα αυτό το μαγαζί
www.cigge.no

Εδώ http://www.cigge.se/en/startkit/ έχει αρκετά, αν δίνει δυνατότητα για δοκιμή θα έλεγα να πας να κάνεις μια δοκιμή, αν σου αρέσει αγόρασε το 1ο απο αυτον.

hemlock
27-12-15, 21:29
Με πρόλαβες sdikr...

ardi21
28-12-15, 15:12
Δηλώνω πλήρης άσχετος με το θέμα και θέλω να κάνω την ερώτηση
Να διαβάσω το νήμα από την αρχή (σιγά μην το κάνω) η θα μου πείτε τι θα χρειαστεί να παραγγείλω χωρίς να το κάνουμε θέμα :p

Επειδή είμαι έξω θα με βόλευε ηλεκτρονικό κατάστημα

Φχαριστωωωω

Απο συσκευη σου προτεινω αυτη που εχω και γω. Kangertech subox mini. Ειναι εξαιρετικο πακετο και πιθανοτατα δεν θα χρειαστεις να αγορασεις κατι αλλο ποτε. Εκτος αν θες να πας σε ελεγχους θερμοκρασιας κτλ. Σε καταστηματα του εξωτερικου το βρισκεις και αρκετα φθηνοτερα απ'οτι εδω. Φυσικα υπαρχουν και πολλα αλλα, ορεξη να εχεις να ψαξεις.

hemlock
30-12-15, 12:34
Χθές στην ΕΡΤ (http://webtv.ert.gr/katigories/enimerosi/29dek2015-on-ert/),ο Φαρσαλινός...(απο το 25.00)

ardi21
30-12-15, 15:14
Αμα βλεπεις κατι τετοιους τυπους να λεγονται γιατροι, τι να πεις απο 'κει και περα. Μουμιες.

alfagamma
31-12-15, 05:55
Πόσο γελοίος μπορεί να γίνει κάποιος? δείτε τον "καθ. Τουμπη" και θα καταλάβετε......
έχει ανεβάσει τον όρο γελοιότητα σε άλλο επίπεδο....

hemlock
31-12-15, 11:03
Διαβάζω Post του Καλλιτέχνη στο FB (https://www.facebook.com/panos.atmoslab?pnref=story) που σχολιάζει την συνέντευξη του πνευμονολόγου...
Γράφει για τις παρενέργειες των "3 ουσιών που μπορούν να σε κάνουν να κόψεις το τσιγάρο".Μερικά απο αυτά είναι αντικαταθλιπτικά ,προκαλούν ναυτίες,εμετούς κλπ.

netlag
31-12-15, 13:38
Οι καπνίστες νομίζω πρώτα από όλα πρέπει να προσπαθήσουν να κόψουν το κάπνισμα.
Αν οι ειλικρινείς τους προσπάθειες να κόψουν το τσιγάρο απέτυχαν, το ΗΤ είναι μια καλή εναλλακτική, ειδικα αν δεν επαναπαυτούν και συνέχισουν να προσπαθούν να κόψουν και το ΗΤ.

Πάντως υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να βελτιωθουν στο ΗΤ.
πχ ατμοποιητές χωρίς φυτιλι αλλά και χωρίς αντίσταση (πχ ανέπαφη θέρμανση και εξάτμιση του υγρου) πάντα με περιορισμό ανώτατης θερμοκρασίας.

Με ό,τι να ναι φυτιλια, συρματα και υγρα το ηλ. τσιγάρο θα στοχοποιείται διαρκώς.

hemlock
31-12-15, 13:41
Απο τον έλεγχο τάσης,σε ισχύος ,σε θερμοκρασία...Η τεχνολογία υπάρχει netlag (με κάποια ελάχιστα θεματάκια).!

netlag
31-12-15, 16:03
η τελευταία τεχνολογία που υπάρχει στην αγορά (εδώ και 1 χρόνο και κάτι) είναι ο περιορισμός θερμοκρασίας. Και δουλεύει χοντρικά.

Δεν φτάνει όμως.

Γιατί δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά των μετάλλων, υγρών και φυτιλιών σε σχέση με τη θερμοκρασία και την εισπνοή.

Πχ μπορεί να ξέρουμε τι κάνει η VG στους Χ βαθμούς, αλλά δεν ξέρουμε τι κάνει το διάλυμα VG/νερού/αρώματος στους Χ βαθμούς. Αλλά και να ξέραμε αυτό δεν φτάνει γιατι θα επρεπε να ξέρουμε πως αντιδρά το συσσωμάτωμα φυτιλιου, σύρματος, υγρού του δικού μας setup κλπ. Κοινώς είναι απειρες οι μεταβλητές.

Ο περιορισμός θερμοκρασίας υπολογίζει στο περιπου μέσω μετρησης της αλλαγής του resistivity του συρματος μια average θερμοκρασία. Δεν θα είναι όμως ίση πάντου στο συρμα και κατ'επεκταση στο φυτιλι. Μπορεί κάπου να είναι χαμηλότερη κάπου υψηλοτερη (πχ πιο στεγνα σημεία).

Δηλαδή και να λέγαμε παίζω στους Χ βαθμούς, είναι εντελώς στο περιπου. Όχι μόνο εξαιτίας της συσκευής temp control αλλά και του build μας και των υλικών του build μας. Βαλε λοιπόν και τα glitches των συσκευών (chip), και τα connections, και το σύρμα μας (αν όντως έχει το resistivity) στο οποιο έχει καλιμπραριστει το chip.....

Είναι όλα στο περιπου. Και η μόνη λύση που μπορώ να φανταστώ είναι ο αποκλεισμός καποιων πραγμάτων. Προσωπικά έχω κόψει τα αρώματα και χρησιμοποιώ σκετη βάση. Πολύ ευκολο. Το θέμα είναι να βγούν κάποια στιγμή συσκευές ωστε να μπορούμε να αποκλείσουμε το φυτίλι αλλά και το σύρμα.

nikoslykos
02-01-16, 01:49
ρε παιδια να ρωτησω κατι. Αγορασα προχτες βαση της purenic. Πηρα μια 20αρα vg και μηδενικη pg. Απλα επειδη εχω μπερδευτει λιγο με το site που τα αγορασα. Στο μπουκαλι με το vg γραφει 20mg Vegetable Glykerine και στο pg 100% Propylene Glycol. Αρα σημαινει οτι ειναι σκετο pg χωρις νικοτινη σωστα ; Ειναι λιγο βλακωδης ερωτηση απλα εχω συνειθησει που γραφει π.χ 0mg . Με σκαλωσε λιγο για καποιο λογο :p

qwertyuiop
02-01-16, 19:05
Χαίρετε.
Λέω να πάρω δώρο στον πατέρα μου ένα αξιόπιστο και αξιοπρεπές ηλεκτρονικό τσιγάρο, καθώς είναι σε ηλικία (47) που τα 30 τσιγάρα τη μέρα επιβαρύνουν εμφανώς την αναπνευστική του λειτουργία. Θα του αρέσει και γιατί θα πάψει ο μητρικός εξοστρακισμός στο μπαλκόνι ή στον κάτω όροφο για να μην παίρνουν μυρωδιά κουρτίνες κλπ πάνω. :rofl:

Με μία πρόχειρη έρευνα βρήκα ότι τούτο 'δω (https://www.fasttech.com/products/3024/10014058/2385500) θα τον καλύψει απόλυτα, αν είναι να υποκαταστήσει τα μισά (15 πχ) από τα τσιγάρα που κάνει ανά ημέρα.
Για φορτιστή μάλλον πάω προς αυτόν. (https://www.fasttech.com/products/1080400)

Απλά έχω μπερδευτεί φρικτά με τις μπαταρίες. Αναφέρεται ότι χρειάζεται τύπου 18650. Protected/Unprotected; Γιατί υπάρχει ένας σωρός υποτύπων (HG2, MH1 etc.), ποιοι είναι συμβατοί και μη; Υπάρχει μεγάλη διαφορά χωρητικότητας μεταξύ υποτύπων, κάποιοι έχουν 1500mah , άλλοι 3500!

Έστω, ας μου πει κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι ποια μπαταρία πήρε και είναι ευχαριστημένος, ή ποια πήρε και το μετάνιωσε. :p

Σας ευχαριστώ :)

8anos
02-01-16, 19:48
Χαίρετε.
Λέω να πάρω δώρο στον πατέρα μου ένα αξιόπιστο και αξιοπρεπές ηλεκτρονικό τσιγάρο, καθώς είναι σε ηλικία (47) που τα 30 τσιγάρα τη μέρα επιβαρύνουν εμφανώς την αναπνευστική του λειτουργία. Θα του αρέσει και γιατί θα πάψει ο μητρικός εξοστρακισμός στο μπαλκόνι ή στον κάτω όροφο για να μην παίρνουν μυρωδιά κουρτίνες κλπ πάνω. :rofl:

Με μία πρόχειρη έρευνα βρήκα ότι τούτο 'δω (https://www.fasttech.com/products/3024/10014058/2385500) θα τον καλύψει απόλυτα, αν είναι να υποκαταστήσει τα μισά (15 πχ) από τα τσιγάρα που κάνει ανά ημέρα.
Για φορτιστή μάλλον πάω προς αυτόν. (https://www.fasttech.com/products/1080400)

Απλά έχω μπερδευτεί φρικτά με τις μπαταρίες. Αναφέρεται ότι χρειάζεται τύπου 18650. Protected/Unprotected; Γιατί υπάρχει ένας σωρός υποτύπων (HG2, MH1 etc.), ποιοι είναι συμβατοί και μη; Υπάρχει μεγάλη διαφορά χωρητικότητας μεταξύ υποτύπων, κάποιοι έχουν 1500mah , άλλοι 3500!

Έστω, ας μου πει κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι ποια μπαταρία πήρε και είναι ευχαριστημένος, ή ποια πήρε και το μετάνιωσε. :p

Σας ευχαριστώ :)

Χωρίς να θέλω να ακουστω σπαστικός αγόρασε του το ηλεκτρονικό τσιγάρο και κλειστού ταυτόχρονα ραντεβού σε ιατρείο διακοπής καπνίσματος.
Η επιβάρυνση της αναπνευστικής λειτουργίας που αναφερεις ίσως είναι ένδειξη ΧΑΠ.

ardi21
02-01-16, 19:56
Χαίρετε.
Λέω να πάρω δώρο στον πατέρα μου ένα αξιόπιστο και αξιοπρεπές ηλεκτρονικό τσιγάρο, καθώς είναι σε ηλικία (47) που τα 30 τσιγάρα τη μέρα επιβαρύνουν εμφανώς την αναπνευστική του λειτουργία. Θα του αρέσει και γιατί θα πάψει ο μητρικός εξοστρακισμός στο μπαλκόνι ή στον κάτω όροφο για να μην παίρνουν μυρωδιά κουρτίνες κλπ πάνω. :rofl:

Με μία πρόχειρη έρευνα βρήκα ότι τούτο 'δω (https://www.fasttech.com/products/3024/10014058/2385500) θα τον καλύψει απόλυτα, αν είναι να υποκαταστήσει τα μισά (15 πχ) από τα τσιγάρα που κάνει ανά ημέρα.
Για φορτιστή μάλλον πάω προς αυτόν. (https://www.fasttech.com/products/1080400)

Απλά έχω μπερδευτεί φρικτά με τις μπαταρίες. Αναφέρεται ότι χρειάζεται τύπου 18650. Protected/Unprotected; Γιατί υπάρχει ένας σωρός υποτύπων (HG2, MH1 etc.), ποιοι είναι συμβατοί και μη; Υπάρχει μεγάλη διαφορά χωρητικότητας μεταξύ υποτύπων, κάποιοι έχουν 1500mah , άλλοι 3500!

Έστω, ας μου πει κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι ποια μπαταρία πήρε και είναι ευχαριστημένος, ή ποια πήρε και το μετάνιωσε. :p

Σας ευχαριστώ :)

Εχω το ιδιο mod. Ειναι πολυ καλη επιλογη.

Mια τετοια (https://www.fasttech.com/product/2288900) θα 'ναι μια χαρα. Γενικα θες 18650 και unprotected γιατι νομιζω οι protected δεν χωρανε, ειναι λιγο πιο μεγαλες (ετσι κι αλλιως ομως η συσκευη εχει ολες τις προστασιες). Και οπωσδηποτε απο 20A και πανω. Μπορεις να παρεις και με 35A.

qwertyuiop
02-01-16, 20:16
Χωρίς να θέλω να ακουστω σπαστικός αγόρασε του το ηλεκτρονικό τσιγάρο και κλειστού ταυτόχρονα ραντεβού σε ιατρείο διακοπής καπνίσματος.
Η επιβάρυνση της αναπνευστικής λειτουργίας που αναφερεις ίσως είναι ένδειξη ΧΑΠ.

Η ΧΑΠ δεν χειροτερεύει από την πίσσα; Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο απαλάσσεσαι από αυτήν.
Το έχω σκεφτεί πάντως αυτό που λες, και ανησυχώ. Νόμιζα ότι ο έντονος βήχας κάθε πρωί ήταν φυσιολογικός για καπνιστή, μέχρι που είδα άλλους καπνιστές το πρωί και κατάλαβα ότι ο πατέρας ήτο εξαίρεση αρκετά προς το χειρότερο. :\
Αλλά είναι ενήλικος, δε μπορώ να τον αναγκάσω να απευθυνθεί κάπου. Διδάσκει και σε νυχτερινό λύκειο και έχει μπλέξει με όλες τις στρεβλές νεοελληνικές αρρενωπότητες, σε φάση "άμα ακούγαμε τους γιατρούς θα ήμασταν μέσα σε μια γυάλα". Πολυδιάστατο πρόβλημα που αντιμετωπίζει γενικά ο κόσμος, δεν πρέπει να είναι ο μόνος. Το να κόψει στο μισό την πίσσα και το μονοξείδιο που δέχεται, είναι μία καλή αρχή.

Καθόλου σπαστικός. :oneup:



Εχω το ιδιο mod. Ειναι πολυ καλη επιλογη.

Mια τετοια (https://www.fasttech.com/product/2288900) θα 'ναι μια χαρα. Γενικα θες 18650 και unprotected γιατι νομιζω οι protected δεν χωρανε, ειναι λιγο πιο μεγαλες (ετσι κι αλλιως ομως η συσκευη εχει ολες τις προστασιες). Και οπωσδηποτε απο 20A και πανω. Μπορεις να παρεις και με 35A.

Του έχεις την ίδια να φανταστώ; Αν ναι, 2 μίνι ερωτησούλες: α) Χρειάζεται γενικά δεύτερη ή τη βγάζεις με μία; β) Διάρκεια / Απαιτητός χρόνος φόρτισης;

ardi21
02-01-16, 20:31
Του έχεις την ίδια να φανταστώ; Αν ναι, 2 μίνι ερωτησούλες: α) Χρειάζεται γενικά δεύτερη ή τη βγάζεις με μία; β) Διάρκεια / Απαιτητός χρόνος φόρτισης;

Εχω μια αντιστοιχη της samsung. Δεν χρειαζεται 2η. Τις 2 μερες τις βγαζει ευκολα. Εκτος και αν ολη μερα κανεις τζουρες. Επισης ειναι passthrough το mod. Δηλαδει μπορεις να ατμιζεις και να φορτιζεις ταυτοχρονα.

Πληρης φορτιση παει πανω απο 2 ωρες.

qwertyuiop
02-01-16, 20:34
Πληρης φορτιση παει πανω απο 2 ωρες.

Α ναι, ξέχασα. Μέχρι πόση παροχή σηκώνει; Βλέπω δίνουν σκέτο καλώδιο. Να το βάλω σε 1Α παροχή, 2Α, ή δεν έχει σημασία;

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)

ardi21
02-01-16, 20:37
Το manual γραφει 1A αλλα εγω το φορτιζω σε υψηλοτερα. Απο την εμπειρια μου, δεν εχεις προβλημα. Ετσι κι αλλιως υπαρχουν προστασιες για overvoltage κτλ.

hemlock
02-01-16, 20:37
Qwerty, ο βήχας θα κοπεί τις 2-3-5 μέρες (και οχι δεν είναι φυσιολογικός, εκτός αν έχεις ΧΑΠ).;)
Ισχύει γενικά μια μπαταρία στο μαραφέτι,μια στην τσέπη και μια στην αναμονή/φόρτιση,για να μην ξεμείνεις ποτές και ειδικά στην περίπτωση αν του "καθήσει" το ΗΤ και το έχει πιπίλα.
Αν το έχει πιπίλα ίσως να θέλει και κανα 2 παραπάνω (το βλέπεις αργότερα).
Οι μπαταρίες γράφουν την χωρητικότητά τους σε mA και ο φορτιστής τα mA Που μπορεί να φορτίσει μια ή περισσότερες μπαταρίες/κανάλι.Αν διαιρέσεις τα mA της μπαταρίας με αυτά του φορτιστή μαθαίνεις και τον χρόνο φόρτισης.Συνήθως οι φορτιστές φορτίζουν στα 500mA,750mA ή στo 1Α. Οι μπαταρίες γράφουν στα specs τους στα πόσα A μπορούν και πρέπει να φορτίζονται.

qwertyuiop
02-01-16, 20:52
Qwerty, ο βήχας θα κοπεί τις 2-3-5 μέρες (και οχι δεν είναι φυσιολογικός, εκτός αν έχεις ΧΑΠ).;)
Ισχύει γενικά μια μπαταρία στο μαραφέτι,μια στην τσέπη και μια στην αναμονή/φόρτιση,για να μην ξεμείνεις ποτές και ειδικά στην περίπτωση αν του "καθήσει" το ΗΤ και το έχει πιπίλα.
Αν το έχει πιπίλα ίσως να θέλει και κανα 2 παραπάνω (το βλέπεις αργότερα).
Οι μπαταρίες γράφουν την χωρητικότητά τους σε mA και ο φορτιστής τα mA Που μπορεί να φορτίσει μια ή περισσότερες μπαταρίες/κανάλι.Αν διαιρέσεις τα mA της μπαταρίας με αυτά του φορτιστή μαθαίνεις και τον χρόνο φόρτισης.Συνήθως οι φορτιστές φορτίζουν στα 500mA,750mA ή στo 1Α. Οι μπαταρίες γράφουν στα specs τους στα πόσα A μπορούν και πρέπει να φορτίζονται.

Κοίτα, από τα 30 του, που τον θυμάμαι, έχει παραγωγικό βήχα κάθε πρωί και μέσα στη μέρα. 17 χρόνια ΧΑΠ, χωρίς σοβαρή επιδείνωση γίνεται; :hmm:
Ε καλά αυτό είναι για φουγάρα, τα 30 τσιγάρα δεν είναι τόσο τραγική ποσότητα, ξέρω άλλους με 60,80,100...
Ευχαριστώ για την εξήγηση. Απλά έχω και μία powerbank 2.1A και μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ίσως...

hemlock
02-01-16, 20:55
Ψάξε για διαγράμματα σπιρομέτρησης και μερική εξήγηση αυτών στο ντερνετ...(και για ακτινογραφίες)

qwertyuiop
02-01-16, 22:21
Ψάξε για διαγράμματα σπιρομέτρησης και μερική εξήγηση αυτών στο ντερνετ...(και για ακτινογραφίες)

Μάλλον θα προτιμήσω να τον πείσω να πάει να κάνει ο ίδιος μια σπειρομέτρηση.
Μέχρι να πάει τις επόμενες ημέρες, τσιμπάω το εργαλείο, ένα διπλό φορτιστή και 2 μπαταρίες (https://www.fasttech.com/products/2706700) που δείχνουν πανομοιότυπες με αυτές του ardi.

Εύχομαι μόνο να μην κάνει η sweden κάνα 2μηνο όπως με ένα τάμπλετ που 'χα πάρει πέρσι...

alfagamma
02-01-16, 23:33
Κάπνιζα ένα φακελάκι καπνό (Drum) την ημέρα, είχα βήχα, δεν μπορούσα να περπατήσω και η οξυγόνωση στο αίμα ήταν οριακά στο 90 !!!!
είχα κόψει το κάπνισμα δυο φορές, μια για ένα χρόνο και άλλη μια για 10 μήνες, κατέληξα ότι δεν ήθελα να το κόψω και ας μου έκανε κακό.
από τα Χριστούγεννα του 2011 άρχισα το ηλεκτρονικό, από τότε δεν κάπνισα ξανά ούτε ένα (μάλλον προσπάθησα να καπνίσω ένα για δοκιμή μετά από ένα χρόνο, αλλά το σιχάθηκα και το πέταξα στην 3η 4η τζούρα) και το οξυγόνο στο αίμα είναι πλέον σταθερά στο 99, περπατάω, δεν βήχω και αρρωσταίνω σπάνια (ειδικά τα κρυώματα του χειμώνα)
Τα συμπεράσματα δικά σας, ο κάθε ένας (όπως ο Κ. Τουμπης) μπορεί να λέει ότι θέλει, εγώ αρκούμαι σε αυτό που βλέπω/νιώθω. Στα 52 μου πλέον είμαι πολύ καλύτερα από ότι πριν από 10 χρόνια.

καλή χρονιά.

patch
03-01-16, 00:54
Το γράφω για να μου την πείτε όταν ρωτήσω ξανά τι να πάρω
Δεύτερη μέρα την βγάζω με δύο τσιγάρα, ένα το πρωί και ένα μόλις τώρα. Δεν πάει ο καφές χωρίς τσιγάρο μην %') =$#_::

Για να δούμε για πόσο θα αντέξω

alfagamma
03-01-16, 05:55
και ο καφες και η ρακη παει χωρις τσιγαρο, μια ιδεα ειναι, αν δεν το σταματησεις απο την αρχη ξεχνα το.

xmperop1
03-01-16, 22:24
Κάπνιζα ένα φακελάκι καπνό (Drum) την ημέρα, είχα βήχα, δεν μπορούσα να περπατήσω και η οξυγόνωση στο αίμα ήταν οριακά στο 90 !!!!
είχα κόψει το κάπνισμα δυο φορές, μια για ένα χρόνο και άλλη μια για 10 μήνες, κατέληξα ότι δεν ήθελα να το κόψω και ας μου έκανε κακό.
από τα Χριστούγεννα του 2011 άρχισα το ηλεκτρονικό, από τότε δεν κάπνισα ξανά ούτε ένα (μάλλον προσπάθησα να καπνίσω ένα για δοκιμή μετά από ένα χρόνο, αλλά το σιχάθηκα και το πέταξα στην 3η 4η τζούρα) και το οξυγόνο στο αίμα είναι πλέον σταθερά στο 99, περπατάω, δεν βήχω και αρρωσταίνω σπάνια (ειδικά τα κρυώματα του χειμώνα)
Τα συμπεράσματα δικά σας, ο κάθε ένας (όπως ο Κ. Τουμπης) μπορεί να λέει ότι θέλει, εγώ αρκούμαι σε αυτό που βλέπω/νιώθω. Στα 52 μου πλέον είμαι πολύ καλύτερα από ότι πριν από 10 χρόνια.

καλή χρονιά.

:oneup:

Και σου βρωμάνε όσοι καπνίζουν,καταλαβαίνεις πλέον τα αρώματα των λουλουδιών και τις γεύσεις καλύτερα.

- - - Updated - - -


Το γράφω για να μου την πείτε όταν ρωτήσω ξανά τι να πάρω
Δεύτερη μέρα την βγάζω με δύο τσιγάρα, ένα το πρωί και ένα μόλις τώρα. Δεν πάει ο καφές χωρίς τσιγάρο μην %') =$#_::

Για να δούμε για πόσο θα αντέξω

Αν δεν το κόψεις μαχαίρι μην το παλεύεις.

patch
03-01-16, 22:28
Μα δεν θέλω να το κόψω... Δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολύ θέμα εξαρτησης όσο ότι απολαμβάνω το Rolling αλλά και το Kentucky

alfagamma
03-01-16, 22:29
Σωστός, ξέχασα να το γράψω αυτό, πριν 3 χρόνια ξαφνιάστηκα μπαίνοντας στο γραφείο όταν μύρισα μετά από πολύ καιρό ...φρέσκο καφέ :)
είχα ξεχάσει πως μυρίζει και μου έκανε φοβερή εντύπωση.

hemlock
03-01-16, 22:39
Μα δεν θέλω να το κόψω... Δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολύ θέμα εξαρτησης όσο ότι απολαμβάνω το Rolling αλλά και το Kentucky
Kentucky bourbon? :p
Κάποιοι έτσι το έκαναν ,μέχρι να βρούν τα "κατάλληλα" υγρά.

patch
03-01-16, 22:47
Kentucky bourbon? :p
Κάποιοι έτσι το έκαναν ,μέχρι να βρούν τα "κατάλληλα" υγρά.
Off-topic
Εκτός από καπνό έχουν και κάτι άλλο καλό
Anagnorisis και merkaba. Κάνε ένα search for γιατί είμαι κινητό και βαριέμαι

qwertyuiop
05-01-16, 20:41
To fasttech είναι πολύ καλό μαγαζί γενικότερα, βλέπω.
Άμεση αποστολή, φωτογραφία αυτόματη μόλις φύγει.

Γενικά τηρεί τους χρόνους παράδοσης; Λόγω μπαταρίας εγώ πήρα sweden, για την οποία ήταν λογικός σχετικά αριθμός οι 20 μέρες.
Βλέπω όμως ότι η china post έχει 14! Συνήθως κάνει παραπάνω.

Οι εμπειρίες σας σε χρόνους παράδοσης αντικατοπτρίζουν το τί ισχυρίζεται το κατάστημα γενικά; :hmm:
(επιπλέον, τί κουβό τράκινγκ ναμπερ ήταν αυτό. Για sweden ήξερα RE________SE και πήρα ένα Q_______XX :p )

ardi21
05-01-16, 21:00
Προσωπικα 2 φορες που εχω παρει και ελεγαν παραδοση απο 15-30 μερες ηρθαν στις 13 μερες.

nikoslykos
05-01-16, 21:02
Γενικα εχω κανει πολλες αγορες απο κινα δεν ειχα ποτε χρονο παραδοσης πανω απο 10 μερες. Και κινητο που ειχα παρει ηρθε σε μια βδομαδα και επαθα τη πλακα μου. Απο fasttech βεβαια που πηρα ατμοποιητη παλιοτερα περασαν 3 βδομαδες και στο τελος ανακαλυψα οτι εφτασε στο αεροδρομιο στη κινα και γυρισε πισω για καποιο λογο... βεβαια αυτο που παραδεχομαι το fasttech σε 3 μερες μου κανανε full refund χωρις καμια ταλαιπωρια και γενικα εχουν πολυ καλο support. με τα cc μπορουμε να αγορασουμε απο fasttech ; δεν εχω δοκιμασει.

netlag
05-01-16, 21:02
10-60 μέρες σε γενικές γραμμές. Με πιο πιθανό το range 20-30.

ardi21
05-01-16, 21:04
με τα cc μπορουμε να αγορασουμε απο fasttech ; δεν εχω δοκιμασει.

Ναι υπαρχουν τροποι. Ειτε με το κολπο του paypal στο balance (δεν λειτουργει σε ολες τις καρτες) ειτε με αλλη λυση στυλ revolut. Ψαξε και θα τα βρεις ολα.

nikoslykos
06-01-16, 01:26
καλα revolut εχω ηδη απλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα. με την καρτα μου κατευθειαν ειναι πιο ευκολο... :P

sdikr
06-01-16, 03:05
To fasttech είναι πολύ καλό μαγαζί γενικότερα, βλέπω.
Άμεση αποστολή, φωτογραφία αυτόματη μόλις φύγει.

Γενικά τηρεί τους χρόνους παράδοσης; Λόγω μπαταρίας εγώ πήρα sweden, για την οποία ήταν λογικός σχετικά αριθμός οι 20 μέρες.
Βλέπω όμως ότι η china post έχει 14! Συνήθως κάνει παραπάνω.

Οι εμπειρίες σας σε χρόνους παράδοσης αντικατοπτρίζουν το τί ισχυρίζεται το κατάστημα γενικά; :hmm:
(επιπλέον, τί κουβό τράκινγκ ναμπερ ήταν αυτό. Για sweden ήξερα RE________SE και πήρα ένα Q_______XX :p )

Δεν είναι μόνο το ότι γενικά στέλνουν γρήγορα, αλλά και πρόβλημα να έχεις σε καλύπτουν, πληρώνουν μάλιστα και το κόστος αποστολής το δικό σου,

ardi21
06-01-16, 04:56
καλα revolut εχω ηδη απλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα. με την καρτα μου κατευθειαν ειναι πιο ευκολο... :P

Αφού έχεις τότε κάρτα revolut γιατί δεν ψωνιζεις από fasttech και ρωτήσες αν μπορούμε λόγω cc?

ardi21
13-01-16, 00:17
Mετα απο δοκιμες 20 ημερων με 4 αρωματα που εχω παρει δυστυχως κανενα υγρο που εχω φτιαξει δεν μου αρεσει σαν γευση. Χτυπημα/νικοτινη τα εχω πετυχει αλλα οι γευσεις απλα δεν... Καμια μα καμια σχεση με τα εργοστασιακα. Το ασχημο ειναι οτι δεν μπορεις να δοκιμαζεις τα αρωματα (λογικο) και αυτο δυσκολευει πολυ την κατασταση.

mindtrapper
13-01-16, 01:06
Λογικό αν πήρες αρώματα στο κουτουρού και προσπάθησες μόνος σου να κάνεις κάτι. Ακόμα και αν οι γεύσεις που πήρες σου ακούγονταν ότι ταίριαζαν, αλλάζουν τα αρώματα από εταιρία σε εταιρία, μπορεί η μια πχ να έχει καλή σοκολάτα αλλά χάλια φράουλα και η άλλη το αντίστροφο. Παράδειγμα δίνω. Πες αν θες τι πήρες να δούμε αν βγαίνει κάτι.

ardi21
13-01-16, 01:10
Πηρα τσαι/λεμονι - Πορτοκαλι - Μελι - Capuccino ολα απο atmos lab.

Και πως αλλιως να το κανω δηλαδη? Ψαχνοντας για δοκιμασμενες συνταγες στο internet? Aλλα και παλι ειναι θεμα γουστου.

Βασικα εχω ψιλοαπογοητευτει γιατι γενικα ειμαι λιγο δυσκολος στα υγρα. Πρεπει να εχω δοκιμασει πανω απο 30 στο διαστημα που ατμιζω και εχω καταληξει σε 2-3. Τα υπολοιπα δεν μου αρεσαν καθολου. Αντε να πετυχω κατι τετοιο μονος μου! Στην αρχη σκεφτομουν να προσπαθησω να αντιγραψω ενα υγρο που κανω αλλα μετα σκεφτηκα οτι δεν εχω ελπιδα.

nikoslykos
13-01-16, 04:02
συνεχισε να δοκιμαζεις...Πολλοι οπως καιγω εχουμε πεταξει απειρα μπουκαλακια στο νεροχυτι :P εφοσον δεν σου βγαινουν κατι κανεις λαθος σιγουρα ! Μηπως βαζεις λιγο αρωμα ; Μηπως δεν βαζεις σωστα τις ποσοτητες ;

netlag
13-01-16, 10:49
Με το που αναμίξεις βάση και άρωμα είναι περίπου 80% ετοιμο το υγρο. Πρέπει να "ωριμάσει" για να είναι στο 100%. Μπορεί να χρειαστεί από 2 βδομάδες εώς 2 μήνες.
Αν κάποιο το νιώθεις καλούτσικο θα γίνει καλο. Αν κάποιο είναι τραγικό όμως, θα παραμείνει τραγικο.

Δεν ρωτάς σε κανα μαγαζί μήπως μπορείς να αγοράσεις πολλά δειγματάκια αρωμάτων για να βρεις με την ησυχία σου τι ακριβώς σου αρέσει;

Προτείνω να έχεις περισσότερα από τρία διαφορετικά υγρα για να τα κάνεις κυκλο. Μετά από λίγες μέρες/βδομάδες στο ένα, το βαριέσαι και δεν σου δίνει ευχαρίστηση.

Κάτι άλλο που αξίζει να δοκιμάσεις αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα την παλέψεις είναι η σκέτη βάση. Προφανώς δεν είναι απολαυστικό όσο ένα καλο υγρό, αλλά είναι καλύτερο από ένα υγρό με ασχημη γευση.
Αν αντέξεις το πρώτο καιρό μετά το συνηθίζεις και σου φαίνεται εντελώς ουδέτερο. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι.
Τα οφέλη πολλά. Κόστος, ευκολία, καθαρός ατμοποιητής και σίγουρα λιγότερο βλαβερό αφού λείπουν κάμποσες χημικές ενώσεις που εισπνέεις στα υγρά με άρωμα/αρώματα.

hemlock
13-01-16, 11:40
Πηρα τσαι/λεμονι - Πορτοκαλι - Μελι - Capuccino ολα απο atmos lab.

Και πως αλλιως να το κανω δηλαδη? Ψαχνοντας για δοκιμασμενες συνταγες στο internet? Aλλα και παλι ειναι θεμα γουστου.

Βασικα εχω ψιλοαπογοητευτει γιατι γενικα ειμαι λιγο δυσκολος στα υγρα. Πρεπει να εχω δοκιμασει πανω απο 30 στο διαστημα που ατμιζω και εχω καταληξει σε 2-3. Τα υπολοιπα δεν μου αρεσαν καθολου. Αντε να πετυχω κατι τετοιο μονος μου! Στην αρχη σκεφτομουν να προσπαθησω να αντιγραψω ενα υγρο που κανω αλλα μετα σκεφτηκα οτι δεν εχω ελπιδα.
Χωρίς παρεξήγηση, λαθος εταιρία επέλεξες για μίξεις αρωμάτων.
Απο την Atmos να επιλέγεις αρώματα για Single malt υγρά.;)

nikoslykos
13-01-16, 13:08
παντως εφερε και η alterego DIY γευσεις, και μιας και ειναι πολυ κοντα μου το μαγαζι δοκιμασα. Μια χαρα ειναι. Πηρα ενα αρωμα tobacco max που ουσιαστικα ειναι το maxx blend που εχουν πολλες εταιρειες αλλα αυτο που μαρεσε ηταν οτι το ατμιζω επιτοπου. Θα δοκιμασω και τα αλλα ^^

@ ADSLgr.com All rights reserved.