PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

ardi21
13-01-16, 16:16
H αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα και 2 εβδομαδες για να ωριμασει ενα υγρο. 2-3 μερες. Αλλα αμφιβαλλω αν θα αλλαζε τοσο πολυ ετσι ωστε να μου αρεσει. Δοσολογια βαζω οτι λεει ο κατασκευαστης.

Το καταστημα που ψωνιζω και ειναι κοντα απο το σπιτι μου εχει αρωματα atmos, t-juice και flavor art. Οποτε απο αυτα επιλεγω. Οποιαδηποτε προταση δεκτη.

Το θεμα ειναι οτι νομιζω πως πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα, να δοκιμασω πολλα αρωματα και ισως να καταληξω καπου. Δεν ξερω αν αξιζει ομως. Το θεμα ειναι να κανουμε και οικονομια.

qwertyuiop
13-01-16, 17:52
Έτοιμο υγρό με διαβάθμιση νικοτίνης (λίγη - καθόλου - πολλή) ή και μη, αλλά απαραίτητα με πειστικό άρωμα καπνού (βιρτζίνια πχ), έχετε να προτείνετε για τον πατέρα;
Βλέπω ότι η sweden έκανε την τιμή να τα πάει Σουηδία, οπότε εντός 2 βδομάδων περιμένω το πακέτο και θα ήθελα να έχω από πριν έτοιμο το υγρό. :)

netlag
13-01-16, 17:57
Έτοιμο υγρό με διαβάθμιση νικοτίνης (λίγη - καθόλου - πολλή) ή και μη, αλλά απαραίτητα με πειστικό άρωμα καπνού (βιρτζίνια πχ), έχετε να προτείνετε για τον πατέρα;
Βλέπω ότι η sweden έκανε την τιμή να τα πάει Σουηδία, οπότε εντός 2 βδομάδων περιμένω το πακέτο και θα ήθελα να έχω από πριν έτοιμο το υγρό. :)

δεν μπόρεσα να βρω πειστικό άρωμα καπνού πότε. Αργότερα κατάλαβα ότι δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο. Ότι πιο κοντά σε γευση τσιγάρου (με τα τωρινά μου standards που απέχω από καπνισμα) είναι ατμοποιητής που το φυτίλι του είναι στεγνό :p . Πάρτου κάποιο καπνικό, απλά μη του πεις οτι είναι καπνικό, γιατι θα ξενερώσει. Όταν το βαρεθεί αργότερα πλάσαρε του κανα φρουτένιο, αλλά όχι για αρχή.

qwertyuiop
13-01-16, 18:39
δεν μπόρεσα να βρω πειστικό άρωμα καπνού πότε. Αργότερα κατάλαβα ότι δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο. Ότι πιο κοντά σε γευση τσιγάρου (με τα τωρινά μου standards που απέχω από καπνισμα) είναι ατμοποιητής που το φυτίλι του είναι στεγνό :p . Πάρτου κάποιο καπνικό, απλά μη του πεις οτι είναι καπνικό, γιατι θα ξενερώσει. Όταν το βαρεθεί αργότερα πλάσαρε του κανα φρουτένιο, αλλά όχι για αρχή.

Σαν ποιο καπνικό δλδ; :hmm:

29gk
13-01-16, 18:48
To apache της nobacco ( αρωμα για diy και οχι ετοιμο υγρο ) ειναι παντως πολυ κοντα στα καπνικα.

nikoslykos
13-01-16, 18:51
πολυ ωραιο το apache. Αλλα θελει πολυ οριμανση...

sdikr
13-01-16, 18:51
To apache της nobacco ( αρωμα για diy και οχι ετοιμο υγρο ) ειναι παντως πολυ κοντα στα καπνικα.

Είναι το apache της atmoslab όπως και γενικά τα ποιο πολλά τους, απλά βάζουν ετικέτα

mindtrapper
13-01-16, 19:19
H αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα και 2 εβδομαδες για να ωριμασει ενα υγρο. 2-3 μερες. Αλλα αμφιβαλλω αν θα αλλαζε τοσο πολυ ετσι ωστε να μου αρεσει. Δοσολογια βαζω οτι λεει ο κατασκευαστης.

Το καταστημα που ψωνιζω και ειναι κοντα απο το σπιτι μου εχει αρωματα atmos, t-juice και flavor art. Οποτε απο αυτα επιλεγω. Οποιαδηποτε προταση δεκτη.

Το θεμα ειναι οτι νομιζω πως πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα, να δοκιμασω πολλα αρωματα και ισως να καταληξω καπου. Δεν ξερω αν αξιζει ομως. Το θεμα ειναι να κανουμε και οικονομια.

Τα tjuice δεν είναι για mix, είναι στην ουσία έτοιμες συνταγές σε ένα άρωμα. Θα σου αρέσουν στο 10% πιστεύω, ανάλογα και τα γούστα. Έχουν πάντως μερικά πολύ καλά σε κάθε κατηγορία.

Για flavourart αν σου αρέσει η σοκολάτα Toblerone πες μου να σου στείλω μια συνταγή με 2-3 αρώματα ή μια lemon pie αλλά με περισσότερα αρώματα.

ardi21
13-01-16, 20:20
Τα tjuice δεν είναι για mix, είναι στην ουσία έτοιμες συνταγές σε ένα άρωμα. Θα σου αρέσουν στο 10% πιστεύω, ανάλογα και τα γούστα. Έχουν πάντως μερικά πολύ καλά σε κάθε κατηγορία.

Για flavourart αν σου αρέσει η σοκολάτα Toblerone πες μου να σου στείλω μια συνταγή με 2-3 αρώματα ή μια lemon pie αλλά με περισσότερα αρώματα.

Nαι αν μπορεις στειλε μου, να τις δω.

qwertyuiop
21-01-16, 20:32
Το τσιγάρο του πατέρα έφυγε από σουηδία σήμερα, και από βδομάδα το περιμένω.

Έχω καταλήξει στα έτοιμα capnos, camila και apache της atmos-lab και λέω να τα παραγγείλω όλα μαζί από replacesmoke ώστε να γλυτώσω τα μεταφορικά.
Μία ερώτηση μόνο (προσθέστε κάτι αν θεωρείτε ότι μου διαφεύγει):
Πόση νικοτίνη να επιλέξω; :p Κάνει περίπου 30 τσιγάρα των 10mg τη μέρα, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Α, και κάτι τεχνικό. Το "φυτίλι" που λέτε στα kanger τί είναι; Αφού δεν παίρνει φωτιά το εργαλείο. :p Κάθε πότε θέλει αντικατάσταση και ποιο είναι το ανταλλακτικό; Δε βρήκα κάτι σχετικό στο fasttech. :hmm:

hemlock
21-01-16, 20:35
Είναι πολλλλλλλλλλλλλύ κοντινές αυτές οι γεύσεις που επέλεξες...Πάρε του διακριτές φρούτο,γλυκό και κράτα ένα απο αυτά που γράφεις.
Νικοτίνη θα σε έλεγα να ξεκινήσεις απο 9 mg (νταξ 12mg).(έχει πολλύ αεράτη τζούρα ο ατμο και δε νομίζω να καταλάβει περισσότερη νικοτίνη)
Το υλικό των αντιστάσεων είναι το βαμβάκι. (θέλουν βρέξιμο πριν την χρήση)

PS:Bλέπω οτι έχει και sample pack με τα μισά υγρά που βγάζει η atmos.Να το ζητήσεις.

qwertyuiop
21-01-16, 20:57
Είναι πολλλλλλλλλλλλλύ κοντινές αυτές οι γεύσεις που επέλεξες...Πάρε του διακριτές φρούτο,γλυκό και κράτα ένα απο αυτά που γράφεις.
Νικοτίνη θα σε έλεγα να ξεκινήσεις απο 9 mg (νταξ 12mg).(έχει πολλύ αεράτη τζούρα ο ατμο και δε νομίζω να καταλάβει περισσότερη νικοτίνη)
Το υλικό των αντιστάσεων είναι το βαμβάκι. (θέλουν βρέξιμο πριν την χρήση)

PS:Bλέπω οτι έχει και sample pack με τα μισά υγρά που βγάζει η atmos.Να το ζητήσεις.

Α, σκεφτόμουν να πάρω και τις 3 με διαβάθμιση νικοτίνης.
Ο λόγος που αποκλείω φρούτα κλπ είναι γιατί ο πατέρας, αν και 47, φέρεται σαν 87 με τις εμφανώς τεχνητές μυρωδιές και δυσανασχετεί με αρωματικά χώρου, έντονα αποσμητικά-αρώματα κλπ. Γι' αυτό και το Α και το Ω είναι να του βρω γεύση όσο πιο κοντά στον καπνό, και μετά απλά να του διαβαθμίζω τη νικοτίνη. Τουλάχιστον, ώσπου να φτάσει στο σημείο της μηδενικής (υπολογίζω ως το Πάσχα), οπότε ΙΣΩΣ πειραματιστώ με μία ελαφριά εσάνς σοκολάτας πχ για να αποσυνδεθεί εντελώς από τη λογική του τσιγάρου.

1) Μπαμπάκι; Άρα ανταλλακτικά το μηχανηματάκι δε θα χρειαστεί, πέρα από το υγρό.
2) Τα 4.5ml χωρητικότητας πόσες τζούρες βγάζουν; Ή, αν είναι πολύ ψείρα η ερώτηση, εσείς με 20 ml πόσο καιρό βγάνετε; :p

Α, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Να προσθέσω δλδ ως note στην παραγγελιά να μου επισυνάψουν τα ''δείγματα που δικαιούμαι'';

ardi21
21-01-16, 21:01
Οι αντιστασεις που παιρνει ο subtank ειναι αυτες (https://www.fasttech.com/product/2664301). Υπαρχουν και με 0.5-1.2ohm αλλα παρε τις 1.5 για καλυτερη γευση.

Καθε εβδομαδα (το πολυ ανα 10 μερες) θελουν αλλαγη. Θα το καταλαβει και ο πατερας σου. Απο καποιο σημειο και μετα δεν αποδιδουν σωστα και χαλαει και η γευση.

To ποσο βγαζει ο καθενας με 20ml ειναι υποκειμενικο οπως καταλαβαινεις, αναλογα ποσο ατμιζει. Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν 1ml/μερα και υπαρχουν και αλλοι που κανουν 10.

sdikr
21-01-16, 21:02
Α, σκεφτόμουν να πάρω και τις 3 με διαβάθμιση νικοτίνης.
Ο λόγος που αποκλείω φρούτα κλπ είναι γιατί ο πατέρας, αν και 47, φέρεται σαν 87 με τις εμφανώς τεχνητές μυρωδιές και δυσανασχετεί με αρωματικά χώρου, έντονα αποσμητικά-αρώματα κλπ. Γι' αυτό και το Α και το Ω είναι να του βρω γεύση όσο πιο κοντά στον καπνό, και μετά απλά να του διαβαθμίζω τη νικοτίνη. Τουλάχιστον, ώσπου να φτάσει στο σημείο της μηδενικής (υπολογίζω ως το Πάσχα), οπότε ΙΣΩΣ πειραματιστώ με μία ελαφριά εσάνς σοκολάτας πχ για να αποσυνδεθεί εντελώς από τη λογική του τσιγάρου.

1) Μπαμπάκι; Άρα ανταλλακτικά το μηχανηματάκι δε θα χρειαστεί, πέρα από το υγρό.
2) Τα 4.5ml χωρητικότητας πόσες τζούρες βγάζουν; Ή, αν είναι πολύ ψείρα η ερώτηση, εσείς με 20 ml πόσο καιρό βγάνετε; :p

Α, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Να προσθέσω δλδ ως note στην παραγγελιά να μου επισυνάψουν τα ''δείγματα που δικαιούμαι'';

Μην κάνεις το λάθος να κατεβάσεις την νικοτίνη τόσο γρήγορα, θα το πετάξει και θα πάρει κανονικό τσιγάρο, μάλιστα για αρχή θα πρέπει να βάλεις ποιο δυνατή νικοτίνη απο αυτό που καπνίζει σήμερα

qwertyuiop
21-01-16, 21:11
Οι αντιστασεις που παιρνει ο subtank ειναι αυτες αυτες (https://www.fasttech.com/product/2664301). Υπαρχουν και με 0.5-1.2ohm αλλα παρε τις 1.5 για καλυτερη γευση.

Καθε εβδομαδα (το πολυ ανα 10 μερες) θελουν αλλαγη. Θα το καταλαβει και ο πατερας σου. Απο καποιο σημειο και μετα δεν αποδιδουν σωστα και χαλαει και η γευση.

To ποσο βγαζει ο καθενας με 20ml ειναι υποκειμενικο οπως καταλαβαινεις, αναλογα ποσο ατμιζει. Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν 1ml/μερα και υπαρχουν και αλλοι που κανουν 10.



Μην κάνεις το λάθος να κατεβάσεις την νικοτίνη τόσο γρήγορα, θα το πετάξει και θα πάρει κανονικό τσιγάρο, μάλιστα για αρχή θα πρέπει να βάλεις ποιο δυνατή νικοτίνη απο αυτό που καπνίζει σήμερα


Ωπ! Να δυο ποστ χωρίς τα οποία ο πατέρας θα έτρωγε κάρβουνο και θα υπόκειτο σε πειραματοζωικές - καψωνικές καταστάσεις. :oneup:

(σκεφτόμουν να μειώσω νικοτίνη σε 1-2 μήνες χωρίς να το καταλάβει. Να πάμε δλδ από τα 12 στα 6 κανονικά και μετά στα 0 αθόρυβα. Όχι ε; :p )

hemlock
21-01-16, 21:14
Α, σκεφτόμουν να πάρω και τις 3 με διαβάθμιση νικοτίνης.
Ο λόγος που αποκλείω φρούτα κλπ είναι γιατί ο πατέρας, αν και 47, φέρεται σαν 87 με τις εμφανώς τεχνητές μυρωδιές και δυσανασχετεί με αρωματικά χώρου, έντονα αποσμητικά-αρώματα κλπ. Γι' αυτό και το Α και το Ω είναι να του βρω γεύση όσο πιο κοντά στον καπνό, και μετά απλά να του διαβαθμίζω τη νικοτίνη. Τουλάχιστον, ώσπου να φτάσει στο σημείο της μηδενικής (υπολογίζω ως το Πάσχα), οπότε ΙΣΩΣ πειραματιστώ με μία ελαφριά εσάνς σοκολάτας πχ για να αποσυνδεθεί εντελώς από τη λογική του τσιγάρου.

1) Μπαμπάκι; Άρα ανταλλακτικά το μηχανηματάκι δε θα χρειαστεί, πέρα από το υγρό.
2) Τα 4.5ml χωρητικότητας πόσες τζούρες βγάζουν; Ή, αν είναι πολύ ψείρα η ερώτηση, εσείς με 20 ml πόσο καιρό βγάνετε; :p

Α, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Να προσθέσω δλδ ως note στην παραγγελιά να μου επισυνάψουν τα ''δείγματα που δικαιούμαι'';
Δεν υπάρχει γεύση καπνού και λοιπές τσαχπινιές...:twisted:
2. Αν το έχει πιπίλα ίσως και μερικές ώρες. Αν το αρχίσει χαλλλαρά πιθανώς και όλη την μέρα.Αλλά και πάλι έχει να κάνει με την μπαταρία/χωρητικότητα και στα πόσα watt θα θέλει/μπορεί να ατμίσει.;)

qwertyuiop
21-01-16, 21:18
Δεν υπάρχει γεύση καπνού και λοιπές τσαχπινιές...:twisted:
2. Αν το έχει πιπίλα ίσως και μερικές ώρες. Αν το αρχίσει χαλλλαρά πιθανώς και όλη την μέρα.Αλλά και πάλι έχει να κάνει με την μπαταρία/χωρητικότητα και στα πόσα watt θα θέλει/μπορεί να ατμίσει.;)

Α ναι, κι αυτό. Τί παίζει με τα βατ; Όσο περισσότερα τόσο πιο πυκνός ο ατμός; Αυξάνεις μέχρι να αισθανθείς ότι η τζούρα σου είναι αρκετά "γεμάτη";

hemlock
21-01-16, 21:22
Γενικά ναι ισχύει,αλλά το ερώτημα είναι στα πόσα watt θα του αρέσει.Ανάλογα με την κεφαλή που θα βάλεις μέσα ξεκινάς απο τα 10-12-15 Watt για τις άνω του 1Ω ,και φτάνεις στα 30+ με τις 0.5.
Ψάχνεις να βρείς το σημείο που το ντουμάνι θα είναι μπόλικο και το χτύπημα στον λαιμό αρκετό, ώστε να το αφήσεις απο το χέρι και να περιμένεις λίγα λεπτά μέχρι την επόμενη τζούρα.

sdikr
21-01-16, 21:39
Ωπ! Να δυο ποστ χωρίς τα οποία ο πατέρας θα έτρωγε κάρβουνο και θα υπόκειτο σε πειραματοζωικές - καψωνικές καταστάσεις. :oneup:

(σκεφτόμουν να μειώσω νικοτίνη σε 1-2 μήνες χωρίς να το καταλάβει. Να πάμε δλδ από τα 12 στα 6 κανονικά και μετά στα 0 αθόρυβα. Όχι ε; :p )

Αθόρυβα θα ξαναπάρει πακέτο :p

qwertyuiop
21-01-16, 22:41
Γενικά ναι ισχύει,αλλά το ερώτημα είναι στα πόσα watt θα του αρέσει.Ανάλογα με την κεφαλή που θα βάλεις μέσα ξεκινάς απο τα 10-12-15 Watt για τις άνω του 1Ω ,και φτάνεις στα 30+ με τις 0.5.
Ψάχνεις να βρείς το σημείο που το ντουμάνι θα είναι μπόλικο και το χτύπημα στον λαιμό αρκετό, ώστε να το αφήσεις απο το χέρι και να περιμένεις λίγα λεπτά μέχρι την επόμενη τζούρα.

Α, άρα ψηλότερη αντίσταση --> μεγαλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας κιόλας; Κι άλλο ένα χρήσιμο ποστ χωρίς το οποίο ο πατέρας θα ρούφαγε αέρα. :p


Αθόρυβα θα ξαναπάρει πακέτο :p

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ. Οκ, θα το συμφωνήσουμε και θα το βάλουμε για δοκιμή μια φορά, ώστε αν δεν τον ικανοποιεί να του ξαναβάλω νικοτινάρα. :p
Άλλωστε δεν πειράζει. Ας κάνει ηλεκτρονικό όσο θέλει. Κανείς δεν έπαθε ΧΑΠ από αυτό.

hemlock
21-01-16, 22:45
Α, άρα ψηλότερη αντίσταση --> μεγαλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας κιόλας; Κι άλλο ένα χρήσιμο ποστ χωρίς το οποίο ο πατέρας θα ρούφαγε αέρα. :p


Έχεις πολλές επιλογές στην τζούρα.πχ στις μεγαλύτερες αντιστάσεις δεν θα είναι ζεστός ο ατμός (μπορεί να του αρέσει να είναι ζεστός).
Μπορεί να του αρέσει περισσότερο το ντουμάνι (θα πρέπει να πάει χαμηλότερα πχ ~1,2Ω).
Μπορεί να του αρέσει να καίει και να ανοίγει τα παράθυρα (θα πάει στις 0.5).
Μπορεί να του αρέσει η τζούρα των 10+ Sec.
...
Θα πρέπει να παίξει.;)

qwertyuiop
22-01-16, 00:25
Έχεις πολλές επιλογές στην τζούρα.πχ στις μεγαλύτερες αντιστάσεις δεν θα είναι ζεστός ο ατμός (μπορεί να του αρέσει να είναι ζεστός).
Μπορεί να του αρέσει περισσότερο το ντουμάνι (θα πρέπει να πάει χαμηλότερα πχ ~1,2Ω).
Μπορεί να του αρέσει να καίει και να ανοίγει τα παράθυρα (θα πάει στις 0.5).
Μπορεί να του αρέσει η τζούρα των 10+ Sec.
...
Θα πρέπει να παίξει.;)

Οκ ευχαριστώ για τον κατατοπιστικό οδηγό, θα επανέλθω με περισσότερο feedback όταν το υποκείμενο του πειράματος εκτεθεί στη δραστική ουσία. :cool:

mindtrapper
22-01-16, 01:09
Α, σκεφτόμουν να πάρω και τις 3 με διαβάθμιση νικοτίνης.
Ο λόγος που αποκλείω φρούτα κλπ είναι γιατί ο πατέρας, αν και 47, φέρεται σαν 87 με τις εμφανώς τεχνητές μυρωδιές και δυσανασχετεί με αρωματικά χώρου, έντονα αποσμητικά-αρώματα κλπ. Γι' αυτό και το Α και το Ω είναι να του βρω γεύση όσο πιο κοντά στον καπνό, και μετά απλά να του διαβαθμίζω τη νικοτίνη. Τουλάχιστον, ώσπου να φτάσει στο σημείο της μηδενικής (υπολογίζω ως το Πάσχα), οπότε ΙΣΩΣ πειραματιστώ με μία ελαφριά εσάνς σοκολάτας πχ για να αποσυνδεθεί εντελώς από τη λογική του τσιγάρου.

1) Μπαμπάκι; Άρα ανταλλακτικά το μηχανηματάκι δε θα χρειαστεί, πέρα από το υγρό.
2) Τα 4.5ml χωρητικότητας πόσες τζούρες βγάζουν; Ή, αν είναι πολύ ψείρα η ερώτηση, εσείς με 20 ml πόσο καιρό βγάνετε; :p

Α, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Να προσθέσω δλδ ως note στην παραγγελιά να μου επισυνάψουν τα ''δείγματα που δικαιούμαι'';

T-Juice Primo Verde πάρε. Παίζει σε έτοιμο και σε άρωμα, αν ποτέ θες να το φτιάξεις πιο οικονομικά. Το είχα δοκιμάσει αφού είχα κόψει το τσιγάρο κανένα 6μηνο και έψαχνα τασάκι για να ρίξω την στάχτη. Και το Hermano Rubio πιο ήπιο καπνικό.

Νικοτίνη θα ρίξει μόνος του αν θέλει κάποια στιγμή, πάρε ένα 18άρι και ένα 12άρι υγρό και δες ποιο τον βολεύει καλύτερα για αρχή. Στο ηλεκτρονικό δεν πάμε για να ρίξουμε την νικοτίνη αλλά για να αποφύγουμε τις 7000 βλαβερές ουσίες του τσιγάρου. Όπως λέμε: Οι καπνιστές καπνίζουν για την νικοτίνη αλλά πεθαίνουν από την πίσσα.

qwertyuiop
22-01-16, 02:38
T-Juice Primo Verde πάρε. Παίζει σε έτοιμο και σε άρωμα, αν ποτέ θες να το φτιάξεις πιο οικονομικά. Το είχα δοκιμάσει αφού είχα κόψει το τσιγάρο κανένα 6μηνο και έψαχνα τασάκι για να ρίξω την στάχτη. Και το Hermano Rubio πιο ήπιο καπνικό.

Νικοτίνη θα ρίξει μόνος του αν θέλει κάποια στιγμή, πάρε ένα 18άρι και ένα 12άρι υγρό και δες ποιο τον βολεύει καλύτερα για αρχή. Στο ηλεκτρονικό δεν πάμε για να ρίξουμε την νικοτίνη αλλά για να αποφύγουμε τις 7000 βλαβερές ουσίες του τσιγάρου. Όπως λέμε: Οι καπνιστές καπνίζουν για την νικοτίνη αλλά πεθαίνουν από την πίσσα.

Θα το έχω στα υπόψη. :)

Ισχύει ότι το DIY απαιτεί ωρίμανση, όπως είδα πιο πριν στο θέμα;

hemlock
22-01-16, 12:33
Qwerty ,ΜΗΝ αρχίσεις με DIY...Ξεκίνα με έτοιμα που μπορείς να έχεις σταθερή γεύση.

qwertyuiop
22-01-16, 19:01
Qwerty ,ΜΗΝ αρχίσεις με DIY...Ξεκίνα με έτοιμα που μπορείς να έχεις σταθερή γεύση.

Nαι βρε... εννοείται.

Απλά λέω αφού πάω για νερό στην πηγή, ας μαζέψω και κανα χορταράκι.
Αν δλδ απαιτούν ωρίμανση, είναι συμφέροντα οικονομικά αλλά δύστροπα χρονικά. Χώρια του ότι χωρίς σωστό εξοπλισμό κι εμπειρία ανάλογη, θα σου βγαίνει διαφορετική κάθε φορά, προφανώς.

nikoslykos
22-01-16, 21:24
Nαι βρε... εννοείται.

Απλά λέω αφού πάω για νερό στην πηγή, ας μαζέψω και κανα χορταράκι.
Αν δλδ απαιτούν ωρίμανση, είναι συμφέροντα οικονομικά αλλά δύστροπα χρονικά. Χώρια του ότι χωρίς σωστό εξοπλισμό κι εμπειρία ανάλογη, θα σου βγαίνει διαφορετική κάθε φορά, προφανώς.

ε "εξοπλισμο" θες 2 συγιγγες, 1 των 1ml για τη γευση και μια 5 - 10ml για τις βασεις και αδεια μπουκαλακια :p και λιγο υπομονη! Ο νυπτηρας μου εχει φαει κατι λιτρα απο αποτυχημενο υγρο :lol: και δεν ειναι τοσο δυσκολο μη νομιζεις ! απλα πλεον αυτο που καταλαβα ειναι να βαζεις σωστη ποσοτητα γευσης ( οσο προτεινει η εταιρεια συνηθως ) και να εισαι ακριβης στις ποσοτητες. Τιποτα αλλο. εμενα το κλασικο μου υγρο ειναι καθε φορα το ιδιο. 0.8ml γευση 9.2ml μηδενικο pg και 10ml vg με 20αρα νικοτινη, οποτε βγαινει 10mg νικοτινη.. αυτη τη συνταγη κανω ακριβως καθε φορα και βγαινει πενα. ( δεν περιμενω καν να οριμασει το ατμιζω κατευθειαν )

mindtrapper
23-01-16, 02:11
Τα T-Juice σε καμιά βδομάδα είναι σχεδόν έτοιμα. Έχουν φτάσει ένα 80% της γεύσης που θα δώσουν.

qwertyuiop
25-01-16, 17:13
Το τσιγάρο πέρασε τελωνείο σήμερα και μεθαύριο λογικά παραλαμβάνεται.
Παρήγγειλα 2 primo verde στα 16mg νικοτίνη που μάλλον είναι εγγύηση γιατί βλέπω πολύ κόσμο να παραδέχεται πως είναι ό,τι πιο κοντά σε τσιγάρο.
Πήρα κι έναν apache στα 18mg με περισσότερη γλυκερίνη φρούτων (50-50, αντί για 80-20 που είναι ο πρώτος) να δω αν ανταποκρίνεται καλά το υποκείμενο του πειράματος ( :p ) και σε πιο παχύ/γλυκό ατμό.

Ακριβό σπορ, 100 ευρώ έχω μπει μέσα, αλλά αν τελικά ριζώσει ο σπόρος χαλάλι.

sdikr
25-01-16, 17:16
Το τσιγάρο πέρασε τελωνείο σήμερα και μεθαύριο λογικά παραλαμβάνεται.
Παρήγγειλα 2 primo verde στα 16mg νικοτίνη που μάλλον είναι εγγύηση γιατί βλέπω πολύ κόσμο να παραδέχεται πως είναι ό,τι πιο κοντά σε τσιγάρο.
Πήρα κι έναν apache στα 18mg με περισσότερη γλυκερίνη φρούτων (50-50, αντί για 80-20 που είναι ο πρώτος) να δω αν ανταποκρίνεται καλά το υποκείμενο του πειράματος ( :p ) και σε πιο παχύ/γλυκό ατμό.

Ακριβό σπορ, 100 ευρώ έχω μπει μέσα, αλλά αν τελικά ριζώσει ο σπόρος χαλάλι.

Μόνο 100;
Εγώ είχα δώσει στις αρχές πάνω απο 400 σε διάστημα 3 μηνών, πάλι πολύ καλύτερα απο τα 250 τον μήνα που ήθελα
Αν το κάνει πίπιλα, θέλεις σίγουρα δεύτερη μπαταρία

qwertyuiop
25-01-16, 19:11
Μόνο 100;
Εγώ είχα δώσει στις αρχές πάνω απο 400 σε διάστημα 3 μηνών, πάλι πολύ καλύτερα απο τα 250 τον μήνα που ήθελα
Αν το κάνει πίπιλα, θέλεις σίγουρα δεύτερη μπαταρία

Πήρα δεύτερη μπαταρία, και φορτιστή εξωτερικό για παράλληλη φόρτιση πήρα. :cool:

Ναι, οκ, αν πεισθεί με τα 18 και 16mg νικοτίνης να εγκαταλείψει τα 10 του πακέτου, τότε παίζει να βγάλω τα λεφτά πίσω, δεδομένου ότι του πήρα 80ml υγρά και ίσως βγάλει το μήνα αν ανεβάσω βατ ώστε να καίγεται και να μην το έχει πιπίλα. :twisted:

Θέλει 180-200 το μήνα για πακέτο, πάντως.

nikoslykos
25-01-16, 19:27
κανα 80αρη θα δινει τωρα για υγρα. και πολλα λεω ισως. Τι ατμοποιητη του πηρες ;

qwertyuiop
25-01-16, 19:50
κανα 80αρη θα δινει τωρα για υγρα. και πολλα λεω ισως. Τι ατμοποιητη του πηρες ;

To best seller τουτου δω του φόρουμ (και άλλων, μάλλον). Kanger SUBOX Mini. Στην ίδια παραγγελία έμπασα και 2 samsung 2.500mah μπαταρίες, ανταλλακτικά φλαντζάκια για το στόμιο και φορτιστή για τις μπαταρίες.
Μετά από σχετικά έγκαιρη παραίνεση από το φόρουμ, πήρα και 5 αντιστάσεις οι οποίες εστάλησαν την παρασκευή, κι αν δεν προλάβουν να έρθουν μέχρι να καεί η άλλη, θα κάτσω να μου πιάσει τον πισινό κάποιο ελληνικό κατάστημα. :p

nikoslykos
25-01-16, 20:35
μια χαρα ειναι. Απλα ο ατμοποιητης ειναι λιιιγο ρουφηχτρα :D τον ειχα παλιοτερα αλλα επισκευασιμο.

ardi21
25-01-16, 21:21
To best seller τουτου δω του φόρουμ (και άλλων, μάλλον). Kanger SUBOX Mini. Στην ίδια παραγγελία έμπασα και 2 samsung 2.500mah μπαταρίες, ανταλλακτικά φλαντζάκια για το στόμιο και φορτιστή για τις μπαταρίες.
Μετά από σχετικά έγκαιρη παραίνεση από το φόρουμ, πήρα και 5 αντιστάσεις οι οποίες εστάλησαν την παρασκευή, κι αν δεν προλάβουν να έρθουν μέχρι να καεί η άλλη, θα κάτσω να μου πιάσει τον πισινό κάποιο ελληνικό κατάστημα. :p

Eπρεπε να παρεις ποσοτητα αντιστασεων. Την επομενη φορα παρε καμια 20αρια να κρατησουν καιρο.

qwertyuiop
25-01-16, 22:10
Eπρεπε να παρεις ποσοτητα αντιστασεων. Την επομενη φορα παρε καμια 20αρια να κρατησουν καιρο.

Δε μπαίνω άλλο μέσα, αν τη βρει την πρώτη βδομάδα, οι 5 που του πήρα φτάνουν για άλλες 3-4, αρκετός χρόνος για να καταφθάσει η παραγγελία με τις 25-30 που θα πληρώσει με δικά του χρήματα. :p

qwertyuiop
27-01-16, 19:33
Έχω γελάσει πάρα πολύ σήμερα, χαλάλι το χρέος. :p
Ήρθε το τσιγάρο, περάσαμε μία φάση περιεργασίας, μετά έβαλα τη γεύση γιατί η πρεσβυωπία είναι κακή αλλά η άρνηση της ύπαρξής της χειρότερη, και τελικά προτίμησα να του βάλω αντίσταση 1.5ohm αντί 0.5. Το γέλιο εφίσταται στο ότι βήχει σαν παλαβός επειδή δεν παίρνει τζούρα απλώς, αναπνέει μέσω του εργαλείου. Αν ρίξω βατ, βήχει λιγότερο (στα 7 - κατώτατο όριο). Στα 12 καίγεται + βήχει. Αλλά μετά από ένα 5λεπτο βήχα σα να μην υπήρχε αύριο, με κοίταξε δακρυσμένος από το ζόρι και αναφώνησε "ρε, καλό είναι, δε μου'ρχεται να καπνίσω".

Οπότε υποθέτω ότι δουλεύει, και μένει μόνο να προσαρμόσει τη τζούρα του. Μήπως έπρεπε να του βάλω τη 0.5 για να μην έχει αυτό το πρόβλημα; Οι οδηγίες του εργαλείου λένε αν κάνεις πνευμονική τζούρα να βάνεις μικρή αντίσταση. :hmm:

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και του εργαλείου και των μπαταριών, μόνο στην teclast και την xiaomi έχω δει κάτι αντίστοιχο. Ο φορτιστής είναι μάπα, έχει 2 θέσεις αλλά μόνο η μία φορτίζει. Και η δεύτερη, δεν έχει ένδειξη λήξης φόρτισης, το λεντ εξακολουθεί να είναι κόκκινο. Απλά κάνει έναν περίεργο υπόκωφο ήχο ο μετασχηματιστής και τότε καταλαβαίνεις ότι τέλειωσε. Δεν πειράζει, και έτσι τη βγάζει. Η μία θα δουλεύει, η άλλη θα φορτίζεται. :p

nikoslykos
27-01-16, 19:44
καιγω οταν αρχισα να κανω ηλεκτρονικο εβηχα και μου εγδερνε το λαιμο... ειναι συνηθεια.. μου το ειχε πει και ο τυπος στο μαγαζι ειναι σαν να πρωτοξεκινας το καπνισμα τις πρωτες μερες απο αποψη αισθησης. Σε 2 - 3 μερες θα ειναι κομπλε. Απλα κοιτα στον ατμοποιητη το airflow και αυξομειωσε το αναλογα τι του αρεσει. μαλλον το εχεις τερμα ανοικτο.

hemlock
27-01-16, 19:52
Έχω γελάσει πάρα πολύ σήμερα, χαλάλι το χρέος. :p
Ήρθε το τσιγάρο, περάσαμε μία φάση περιεργασίας, μετά έβαλα τη γεύση γιατί η πρεσβυωπία είναι κακή αλλά η άρνηση της ύπαρξής της χειρότερη, και τελικά προτίμησα να του βάλω αντίσταση 1.5ohm αντί 0.5. Το γέλιο εφίσταται στο ότι βήχει σαν παλαβός επειδή δεν παίρνει τζούρα απλώς, αναπνέει μέσω του εργαλείου. Αν ρίξω βατ, βήχει λιγότερο (στα 7 - κατώτατο όριο). Στα 12 καίγεται + βήχει. Αλλά μετά από ένα 5λεπτο βήχα σα να μην υπήρχε αύριο, με κοίταξε δακρυσμένος από το ζόρι και αναφώνησε "ρε, καλό είναι, δε μου'ρχεται να καπνίσω".

Οπότε υποθέτω ότι δουλεύει, και μένει μόνο να προσαρμόσει τη τζούρα του. Μήπως έπρεπε να του βάλω τη 0.5 για να μην έχει αυτό το πρόβλημα; Οι οδηγίες του εργαλείου λένε αν κάνεις πνευμονική τζούρα να βάνεις μικρή αντίσταση. :hmm:

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και του εργαλείου και των μπαταριών, μόνο στην teclast και την xiaomi έχω δει κάτι αντίστοιχο. Ο φορτιστής είναι μάπα, έχει 2 θέσεις αλλά μόνο η μία φορτίζει. Και η δεύτερη, δεν έχει ένδειξη λήξης φόρτισης, το λεντ εξακολουθεί να είναι κόκκινο. Απλά κάνει έναν περίεργο υπόκωφο ήχο ο μετασχηματιστής και τότε καταλαβαίνεις ότι τέλειωσε. Δεν πειράζει, και έτσι τη βγάζει. Η μία θα δουλεύει, η άλλη θα φορτίζεται. :p
Πρέπει να δείς γραμμένο οτι θες αλλαγή φορτιστή ? :p
Σε όλες αυτές τις συσκευές θέλει προσοχή ο πόλος.

ardi21
27-01-16, 20:02
Έχω γελάσει πάρα πολύ σήμερα, χαλάλι το χρέος. :p
Ήρθε το τσιγάρο, περάσαμε μία φάση περιεργασίας, μετά έβαλα τη γεύση γιατί η πρεσβυωπία είναι κακή αλλά η άρνηση της ύπαρξής της χειρότερη, και τελικά προτίμησα να του βάλω αντίσταση 1.5ohm αντί 0.5. Το γέλιο εφίσταται στο ότι βήχει σαν παλαβός επειδή δεν παίρνει τζούρα απλώς, αναπνέει μέσω του εργαλείου. Αν ρίξω βατ, βήχει λιγότερο (στα 7 - κατώτατο όριο). Στα 12 καίγεται + βήχει. Αλλά μετά από ένα 5λεπτο βήχα σα να μην υπήρχε αύριο, με κοίταξε δακρυσμένος από το ζόρι και αναφώνησε "ρε, καλό είναι, δε μου'ρχεται να καπνίσω".

Οπότε υποθέτω ότι δουλεύει, και μένει μόνο να προσαρμόσει τη τζούρα του. Μήπως έπρεπε να του βάλω τη 0.5 για να μην έχει αυτό το πρόβλημα; Οι οδηγίες του εργαλείου λένε αν κάνεις πνευμονική τζούρα να βάνεις μικρή αντίσταση. :hmm:

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και του εργαλείου και των μπαταριών, μόνο στην teclast και την xiaomi έχω δει κάτι αντίστοιχο. Ο φορτιστής είναι μάπα, έχει 2 θέσεις αλλά μόνο η μία φορτίζει. Και η δεύτερη, δεν έχει ένδειξη λήξης φόρτισης, το λεντ εξακολουθεί να είναι κόκκινο. Απλά κάνει έναν περίεργο υπόκωφο ήχο ο μετασχηματιστής και τότε καταλαβαίνεις ότι τέλειωσε. Δεν πειράζει, και έτσι τη βγάζει. Η μία θα δουλεύει, η άλλη θα φορτίζεται. :p

Η αντισταση του 1.5Ohm παιζει πανω απο τα 10 watt. To γραφει αν το παρατηρησεις. Οποτε δεν πρεπει να πεφτεις κατω απο αυτα. Εγω το εχω μονιμα στα 11. Τα 7-8-9 ξεχασε τα!

Οχι μην βαλεις 0.5. Πρεπει να εχει και λιγη γευση ο ανθρωπος, δεν τον ενδιαφερει να κανει ομιχλη στο σπιτι. Ασε που οι 0.5 παιζουν σε πιο υψηλα watt.

Κατα τ'αλλα συνηθεια ειναι. Σε μερικες μερες θα ειναι οκ. Παιξε και με το δαχτυλιδι του αερα. Αν θελει πνευμονικες να το βαλεις στην μεγαλυτερη τρυπα.

qwertyuiop
27-01-16, 20:31
Τι λεριάρηδες αυτοί οι κινέζοι, δε λένε τίποτα για το δαχτυλίδι. Θα το αυξήσω (ή τελοσπάντων παραμετροποιήσω) όταν γυρίσει.
Του έστειλα και sms να το βάλει πάνω από τα 10 watt γιατί πάω στοίχημα ότι θα το έχει στα 7 για να μην τον καίει.

Ποιος είναι ο θετικός πόλος της μπαταρίας; Εγώ υπέθεσα ότι είναι όπως οι ΑΑ, ο λίγο μυτερός ο θετικός και ο πλακουτσός ο αρνητικός. :p

Απλά ο φορτιστής είναι λίγο για μπάτσες - κάνει δουλειά όμως. Θα του πάρω έναν μονό από κανα σκρουτζ αν δω ότι τα φτύνει.

ardi21
27-01-16, 20:41
Τι λεριάρηδες αυτοί οι κινέζοι, δε λένε τίποτα για το δαχτυλίδι. Θα το αυξήσω (ή τελοσπάντων παραμετροποιήσω) όταν γυρίσει.
Του έστειλα και sms να το βάλει πάνω από τα 10 watt γιατί πάω στοίχημα ότι θα το έχει στα 7 για να μην τον καίει.

Ποιος είναι ο θετικός πόλος της μπαταρίας; Εγώ υπέθεσα ότι είναι όπως οι ΑΑ, ο λίγο μυτερός ο θετικός και ο πλακουτσός ο αρνητικός. :p

Απλά ο φορτιστής είναι λίγο για μπάτσες - κάνει δουλειά όμως. Θα του πάρω έναν μονό από κανα σκρουτζ αν δω ότι τα φτύνει.

Τα γραφει ολα αναλυτικα μεσα στο manual. Και για την ρυθμιση αερα και που παιζουν οι αντιστασεις και ολα...

Για τις αντιστασεις ειδικα εχει ξεχωριστο καρτελακι με τα watt αναλογα τα Ohm και τα υγρα που χρησιμοποιεις (αναλογια PG/VG).

Εκει ακριβως σου λεει οτι οταν βαζεις μια καινουργια αντισταση πρεπει πρωτα να την βρεχεις για να μην καψεις το βαμβακι και παιρνεις ασχημη γευση. Η αλλιως να την αφηνεις κανα 10λεπτο μεσα στο tank πριν ατμισεις. Στο λεω γιατι μετα θα λες οτι δεν στο ειπε κανεις :cool:

qwertyuiop
27-01-16, 20:59
Εκει ακριβως σου λεει οτι οταν βαζεις μια καινουργια αντισταση πρεπει πρωτα να την βρεχεις για να μην καψεις το βαμβακι και παιρνεις ασχημη γευση. Η αλλιως να την αφηνεις κανα 10λεπτο μεσα στο tank πριν ατμισεις. Στο λεω γιατι μετα θα λες οτι δεν στο ειπε κανεις :cool:

Τα είχα δει (και κάνει) όλα αυτά εκτός από τη ροή του αέρα, mr smartass. :cool:

netlag
27-01-16, 21:14
Η αντισταση του 1.5Ohm παιζει πανω απο τα 10 watt. To γραφει αν το παρατηρησεις. Οποτε δεν πρεπει να πεφτεις κατω απο αυτα. Εγω το εχω μονιμα στα 11. Τα 7-8-9 ξεχασε τα!

Οχι μην βαλεις 0.5. Πρεπει να εχει και λιγη γευση ο ανθρωπος, δεν τον ενδιαφερει να κανει ομιχλη στο σπιτι. Ασε που οι 0.5 παιζουν σε πιο υψηλα watt.

Κατα τ'αλλα συνηθεια ειναι. Σε μερικες μερες θα ειναι οκ. Παιξε και με το δαχτυλιδι του αερα. Αν θελει πνευμονικες να το βαλεις στην μεγαλυτερη τρυπα.


Να κάνω κάποιες παρατηρήσεις:

Τα αναγραφόμενα στην οθόνη του mod watt πάρτε τα με grain of salt. Ειδικά σε φθηνότερα κινέζικα mod και ειδικότερα το combo χαμηλά ohm σε χαμηλά watt. Αλλα γενικότερα στα 1.5 ohm, και το πιο "μετριο" mod θα δίνει ψιλοσωστά ρευματα.

Αν το head λεει από 10 watt και πάνω, δεν σημαίνει οτι είναι κακό να παίζεις χαμηλότερα. Απλά μειώνεται η παραγωγή ατμού, ο ατμός είναι πιο κρύος, και αυξάνεται ο χρόνος μέχρι να ζεσταθεί το coil. Αν κάποιον βολευει κάτι τέτοιο, δεν βλέπω λόγο να μην το κάνει.

Γενικότερα, τα χαμηλά ohm δεν σημαινουν άσχημη ή λιγότερη γευση. Παρόλα αυτα, στον ατμοποιητή αυτο για να το λές θα ισχυει. Αλλά δεν φταινε τα ohms. Απλά μαλλον δεν εβαλάν μεγαλύτερα liquid ports στη κεφαλή, και δεν προλαβαίνει να τροφοδοτησει με υγρο (το μεγαλύτερο σε φυσικό μεγεθος) coil. Πιθανολογώ οτι ειναι αρκετά μεγαλύτερο γιατί λες οτι βγάζει clouds και γιατί απαιτεί πολύ περισσότερα watt.

ardi21
27-01-16, 21:16
Ναι δεν ειπα οτι θα γινει κατι. Αλλα απο την εμπειρια μου κατω απο 9.5-10 watt δεν παιζει σωστα.

Οσον αφορα τα Ohm η 0.5 με την 1.5 ειναι η μερα με την νυχτα στην γευση στον συγκεκριμενο ατμοποιητη!

qwertyuiop
28-01-16, 11:14
Εντάξει, το πείραμα εξελίσσεται ομαλά.
Από χθες το απόγευμα έχουν ανάψει 2 τσιγάρα αντί για 12-15, αμφότερα επειδή "μετά το φαΐ και τον καφέ δεν καταλαβαινω καν οτι το καπνίζω". :p
Δοκίμασα να του ανεβάσω βατ (16) μπας και τον κάψω λίγο, αλλά δεν...

Τέσπα, αν είναι να πέσει στα 5 από τα 40, κέρδος μέγα είναι. :cool:

nikoslykos
28-01-16, 11:28
ε πιστευω σιγα σιγα θα το συνηθησει και θα κανει μονο αυτο.πιστευω ολοι στην αρχη καναμε λιγα τσιγαρα.

hemlock
28-01-16, 11:29
Νταξ θέλει τον χρόνο του ο πατέρας σου...Ένα κολπάκι για να μην κάνει ούτε αυτά τα δύο είναι η αλλαγή γεύσης (πχ σε άλλον ατμο) με κάποια πιο βαριά μυρουδιά.
Αλήθεια, τι λέει για το μαραφέτι που κρατάει στο χέρι ? :p

qwertyuiop
28-01-16, 12:26
Νταξ θέλει τον χρόνο του ο πατέρας σου...Ένα κολπάκι για να μην κάνει ούτε αυτά τα δύο είναι η αλλαγή γεύσης (πχ σε άλλον ατμο) με κάποια πιο βαριά μυρουδιά.
Αλήθεια, τι λέει για το μαραφέτι που κρατάει στο χέρι ? :p

A, είναι ένας πολύ καλός τρόπος να παλέψει την τεχνοφοβία του και κίνητρο να βάλει γυαλιά πρεσβυωπίας, ώστε να μην τεντώνει τα χέρια του για να δει την οθόνη. :p
Μέχρι και βίντεο στο youtube τον κατάφερα να δει για το ματζαφλάρι, μέχρι χθες το pc ήταν μία εξελιγμένη βερσιόν γραφομηχανής με διττή χρήση: α) Παραγωγή διαγωνισμάτων και σχολικού υλικού γενικά, β) Υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Το επόμενο βήμα είναι smartphone για viber μήπως και πάψει να δίνει 30άρια το μήνα για ομιλία. :lol:

Πάντως γενικά το'χει ψιλοκάνει πιπίλα, όλη μέρα αγκαλιά το'χει, με εξαίρεση το φαΐ και τον ύπνο. Εντυπωσιάστηκε όταν αντελήφθη ότι σήμερα το πρωί είχε μειωμένο κατά πολύ βήχα (να σκεφτείτε ότι όταν το ξεκίνησε χθες απόγευμα είχε κάνει ήδη 10 τσιγάρα μεσα στη μέρα) και με το ότι μπορεί χωρίς εξορία από τη σύζυγο ή τον ανήλικο υιό (εγώ δεν έχω πρόβλημα :cool: ) να καπνίζει ανενόχλητος ολημερίς. Θυμήθηκε λέει τα φοιτητικά του, που κάπνιζε στο κρεβάτι πριν τον ύπνο διαβάζοντας. :rolleyes:

Παρά τη συχνή χρήση, δε βλέπω το τανκ να πολυαδειάζει. Μήπως έχω λανθασμένη εντύπωση για το ότι πρέπει να αδειάσει ώστε να το ανανεώσεις;

hemlock
28-01-16, 12:40
Μην αφήνεις να στεγνώσει το τανκ.Υπάρχει η πιθανότητα του καψουλιού (και δεν θα του αρέσει).:p
Θα βγεί εκτός σπιτιού,θα πάει στην δουλειά με το μαραφέτι στο χέρι ?;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.