PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

qwertyuiop
28-01-16, 13:24
Θα βγεί εκτός σπιτιού,θα πάει στην δουλειά με το μαραφέτι στο χέρι ?;)
Μην αφήνεις να στεγνώσει το τανκ.Υπάρχει η πιθανότητα του καψουλιού (και δεν θα του αρέσει).:p

Πήγε χθες το βράδυ. Είναι σε νυκτερινό λύκειο και οι περισσότεροι μαθητές του είναι σε παρόμοιο ή μεγαλύτερο age group και έχουν επίσης ηλεκτρονικά, οπότε 1-2 βοήθησαν κιόλας με ανταλλαγή εμπειριών και πείρας.
Εντάξει το πρωί σμρ που πήγε σουπερμαρκετ φουρνο κο.κ. δεν το πήρε, έχει άβολο μέγεθος. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν κάπνιζε σε αυτές τις διαδικασίες. Οι ώρες καπνιστικής αιχμής ήταν τα βράδια μετά το σχολείο, που συνήθως παίζει κουβέντα ή καμιά ταινία και τα ανάβει αλυσιδωτά. Δεν είναι ο τύπος του εργαζόμενου καπνιστή, μόνο άμα βρεθεί σε αδράνεια του δίνει και καταλαβαίνει.

Να το συμπληρώνω ή να πετάω ό,τι απέμεινε και να ξαναγεμίζω, όταν φτάσει πχ κάτω από το 1/3 της χωρητικότητας;

button
29-01-16, 22:40
Ψάχνω ένα με μεγάλη μπαταρία άλλα όχι ακριβό

XPHSTOS29
30-01-16, 00:07
Καλημερα και καλο μηνα!

Χθες,μετα απο πολλες αναβολες,απεκτησα τελικα τον Atlantis, μαζι με την subΩ μπαταρια...
Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με οτι ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα, που απορω αν ατμιζα τοσο καιρο.
Τζουρα; Απο πολυ σφιχτη μεχρι πολυ αερατη ...
Γευση; πολυ ποιο πλουσια σε σχεση με τον BCD που ειχα τον τελευταιο καιρο (εψαχνα τζαμακια για τους αλλους)
και με οτι θυμαμαι απο τους προηγουμενους.
Χτυπημα; Πολυ δυνατο !!! και δεν το εχω σαν πιπιλα οπως ειχα ολους τους προηγουμενους.
Ευκολια; δεν ειχα ασχοληθει με DIY ατμοποιητες και απο οτι φαινεται δεν θα χρειαστει αφου ειναι ηδη 0,5Ω η αντισταση.
Διαρροες; Δεν εχουν παρατηρηθει ακομα οσο και αν το εχω παιδεψει.
Ομορφη κατασκευη και τελειο ταιριασμα με την μπαταρια του.
Το επιστομιο του ειναι σαν "μπουρι της σομπας"...

Το μονο αρνητικο ειναι η μικρη χωρητικοτητα του δοχειου.
Ενα χρονο μετα ...
Μπορει τα 75 γιουρια που εδωσα να φαινονταν πολλα αλλα τελικα η αντοχη του συγκεκριμενου σετ στον χρονο απεδωσε.
Καμενο ενιωσα μονο μια φορα που στραγγιξα το υγρο οχι απλα το αφησα να αδειασει. (δεν ειχα προσεξει οτι αδειασε)
Καταναλωσα καμια 25αρια αντιστασεις. (προς 4€ η μια)
Εσπασα το τζαμι 4-5 φορες (5€ το ενα)
Πηρα την μοντα για 5μλ (10€)
Υγρα και αρωματα κανα 150αρι €
Η μπαταρια αντεχει ακομα !!!

nikoslykos
30-01-16, 01:11
Ψάχνω ένα με μεγάλη μπαταρία άλλα όχι ακριβό
τι ατμοποιητη εχεις ;

qwertyuiop
30-01-16, 02:28
Λοιπόν, τα νεώτερα έπειτα από 48 ώρες πειράματος:

- Τα ημερήσια τσιγάρα έπεσαν από 40 την Τρίτη σε 15 την Τετάρτη και κάτω από 10 χθες και σήμερα.
- Κατά συνέπεια, ο βήχας μειώθηκε κατά πολύ, ειδικά ο πρωινός σχεδόν εξαφανίστηκε, ενώ ο ίδιος αναφέρει ότι έχει κοντά 30 χρόνια να πάρει βαθιά ανάσα με άνεση.
- Ειδικότερα, και τα 4 επιβεβαιωμένα τσιγάρα, αφού ήταν εντός σπιτιού, ακολουθούσαν φαγητό (μεσημέρι- βράδυ) και τα άλλα 2 ρόφημα (καφέ το πρωί και τσιπουράκι το βράδυ). Εξακολουθεί να επιμένει στη γευστική ανωτερώτητα του λευκού old holborn.

- Για να αντιμετωπίσω και αυτά τα 4, του πέταξα το παλιό υγρό, καθώς παραπονιόταν ότι τον καίει στο λαιμό (e-juice των 30ml που μου σύστησε φίλος παραπάνω στο θέμα ως πλησιέστερο του καπνού -80/20 αναλογία PG/VG) και το αντικατέστησα με το apache της ΑΤΜΟΣ, το οποίο έχει 2mg παραπάνω νικοτίνη (18!!!) αλλά αναλογία βάσης 50/50, οπότε και ισχυρίζεται ότι τον χτυπά λιγότερο στο λαιμό, αλλά ότι είναι πιο άγευστο - έχει δε ισχυρή εσάνς καλαμποκιού. Η αντίσταση παρέμεινε στο 1.5ωμ και τα βατ γύρω στα 11.

Διάβασα κάποια αρθράκια για το πώς να ελλαττωθεί το throat hit, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Λένε ότι φταίει η ψηλή νικοτίνη. Αν τη ρίξω, δε θα του φτάνει. Λένε ότι φταίει το πολύ PG, το έριξα και τώρα που δεν έχει έντονο χτύπημα παραπονιέται ότι είναι υπερβολικά ελαφρύ. Mάλλον θα του ρίξω την αντίσταση στη 0.5, να παίρνει απευθείας αμιγώς πνευμονικές τζούρες όπως έχει συνηθίσει, να τελειώνουμε. :rolleyes:

Επίσης, έκανε μια μικρή διαρροούλα το τανκ λόγω ελλειπούς βιδώματος αντίστασης. Ήθελε ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΑ μάλλον. :lol:

Η συνολική εντύπωση παραμένει θετική πάντως. 80-90% ελλάττωση καπνίσματος χωρίς αίσθηση στέρησης, μέσα σε 3 μέρες, είναι banger. ;)

ardi21
30-01-16, 03:45
Η διαρροη δεν ειναι λογω αντιστασης. Δεν χρειαζεται να την σφιγγει, δεν θα πετυχει κατι.

Για να μην εχει διαρροες πρεπει να παιρνει ηρεμες και σχετικα μεγαλες τζουρες (2-3 sec), οχι κοφτες και η μια πανω στην αλλη. Επισης καλο ειναι να μην αφηνει ατμο μεσα γιατι υγροποιειται και βγαινει προς τα εξω απο τις τρυπες που ρυθμιζεις το air flow. Δηλαδη πρωτα να αφηνει το κουμπι, και μετα να βγαζει το στομα του απο το ΗΤ αφου θα εχει ρουφηξει οτι ατμο εχει μεινει. Συνηθεια ειναι.

qwertyuiop
30-01-16, 04:04
Η διαρροη δεν ειναι λογω αντιστασης. Δεν χρειαζεται να την σφιγγει, δεν θα πετυχει κατι.

Για να μην εχει διαρροες πρεπει να παιρνει ηρεμες και σχετικα μεγαλες τζουρες (2-3 sec), οχι κοφτες και η μια πανω στην αλλη. Επισης καλο ειναι να μην αφηνει ατμο μεσα γιατι υγροποιειται και βγαινει προς τα εξω απο τις τρυπες που ρυθμιζεις το air flow. Δηλαδη πρωτα να αφηνει το κουμπι, και μετα να βγαζει το στομα του απο το ΗΤ αφου θα εχει ρουφηξει οτι ατμο εχει μεινει. Συνηθεια ειναι.

Kάνει ακριβώς αυτό που δεν πρέπει: Κοφτές και συχνές. Θα του το πω. Αν και το δεύτερο σκέλος το τηρεί, τελειώνει τη τζούρα αφού αφήσει το κουμπί. Έτσι εξηγείται που το πιπιλά κοντά 3 μέρες και είναι ακόμα στην πρώτη μπαταρία... :p

memos31
31-01-16, 01:27
Ήρθα και εγώ στην παρέα σας.Πήρα σήμερα το tc60 (http://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/istick-tc-60w/eleaf-istick-tc-60w-melo-2-kit.html) με αντίσταση μια aspire (http://www.alterego.gr/aspire-nautilus-triton-mini-clapton-coil-1-8ohm.html) και υγρό για αρχή (http://www.alterego.gr/e-shop/e-liquid/tobacco-flavors/elgrecovirginia.html) το θέμα είναι ότι όλη μέρα το έχω πιπίλα :sorry::sorry:

nikoslykos
31-01-16, 01:51
Ήρθα και εγώ στην παρέα σας.Πήρα σήμερα το tc60 (http://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/istick-tc-60w/eleaf-istick-tc-60w-melo-2-kit.html) με αντίσταση μια aspire (http://www.alterego.gr/aspire-nautilus-triton-mini-clapton-coil-1-8ohm.html) και υγρό για αρχή (http://www.alterego.gr/e-shop/e-liquid/tobacco-flavors/elgrecovirginia.html) το θέμα είναι ότι όλη μέρα το έχω πιπίλα :sorry::sorry:

Στην αρχη ετσι ειναι μεχρι να το συνηθησεις.

ardi21
31-01-16, 21:10
Ξαναδοκιμασα 2 συνταγες με την βοηθεια του mindtrapper αλλα τα υγρα απεχουν πολυ σε σχεση με τα ετοιμα. Ναι μεν ατμιζεται διοτι ειναι δοκιμασμενη συνταγη αλλα βγαζει μια "flat" περιεργη γευση. Ισως κατι σαν λιγο καμμενο, δεν ξερω.

Η μπορει να φταινε οι βασεις η πρεπει να το παρω αποφαση οτι τα DIY δεν μπορουν να φτασουν την πολυπλοκοτητα των ετοιμων σε καμια περιπτωση!

nikoslykos
31-01-16, 21:34
η πρεπει να το παρω αποφαση οτι τα DIY δεν μπορουν να φτασουν την πολυπλοκοτητα των ετοιμων σε καμια περιπτωση!
δεν θατολεγα! εξαρταται τι γευσεις παιρνεις. Καιγω το ιδιο παραπονο ειχα αλλα το θεμα ειναι να βρεις την εταιρεια που σου κανει εσενα... Εμενα μου πηρε κανα χρονο αλλα τελικα βρηκα.

ardi21
31-01-16, 21:55
Aν μας παρει κανα χρονο μεχρι να καταληξουμε και πεταμε αρωματα και βασεις καηκαμε. Θα εχουμε δωσει τα 2πλα χρηματα απ'οτι με τα ετοιμα και δεν θα το ευχαριστηθουμε κιολας!

Υποτιθετε οτι πηγα για οικονομια και μεχρι τωρα φευγουν τα ευρω χωρις να τα προλαβαινω:cool:

nikoslykos
31-01-16, 23:21
καλα δεν εννοουσα οτι 1 χρονο δε μαρεσε κανενα :p απλα τωρα πλεον μπορω να πω οτι κατεληξα καπου. Και στο τελος καταλαβα οτι ημουν λιγο ιδιοτροπος με τις γευσεις και να πω την αληθεια δεν με ευχαριστουσε τιποτα :P Γενικα το κουραζα πολυ, οχι αυτο δεν ειναι ετσι οχι αυτο δεν εχει αυτο κλπ κλπ. Σταματησα να το σκεφτομαι μετα και διαλεγω πιο ευκολα τωρα.

ardi21
31-01-16, 23:46
Και 'γω ειμαι περιεργος αρκετα. Μεχρι τωρα δεν εχω βρει κατι που να μπορω να το κανω πανω απο 2 μερες. Μαλλον θα το αφησω προς το παρον και θα επιστρεψω στα ετοιμα και βλεπουμε.

qwertyuiop
01-02-16, 01:42
Τελικά το apache απορρίπτεται (όπως μάλλον και όλα τα 50-50 ) οριστικά και στρεφόμαστε στο 80-20 (και αρκετά φθηνότερο :cool: ) e-juice απομίμησης τσιγάρου.
Παρατηρώ και μία καλύτερη ανοχή στην 0.5 αντίσταση σε σχέση με την 1.5. Τα 10 τσιγάρα ημερησίως γίνονται ακόμη πάντως, λόγω κρυολογήματος, κατά το οποίο πλανάται ο ισχυρισμός ότι το ορίτζιναλ είναι πιο ανεκτό από το ηλεκτρονικό. :p

vagskarm
02-02-16, 09:13
Ήρθα και εγώ στην παρέα σας.Πήρα σήμερα το tc60 με αντίσταση μια aspire και υγρό για αρχή το θέμα είναι ότι όλη μέρα το έχω πιπίλα

Μην ξεχνάς ότι ο πρώτος στόχος σου είναι να παρατήσεις το κ.τ. Στην πορεία ο οργανισμός σου θα σε οδηγήσει εκεί που θέλει. Keep Vaping.

hemlock
02-02-16, 10:38
Και 'γω ειμαι περιεργος αρκετα. Μεχρι τωρα δεν εχω βρει κατι που να μπορω να το κανω πανω απο 2 μερες. Μαλλον θα το αφησω προς το παρον και θα επιστρεψω στα ετοιμα και βλεπουμε.

Οχι να μην παρατήσεις το DIY,παραπίσω σε είχα γράψει για μονοδιάστατες-single malt γεύσεις.
Τις γκουρμεδιές και τις μίξεις πολλών αρωμάτων αργότερα, όταν η γλώσσα σου και ο στόμας σου καθαρίσει απο την τσιγαρίλα και βρείς τον ρυθμό/βηματισμό με το ΗΤ.

vagskarm
02-02-16, 12:19
Καλά στα λέει ο hemlock, πρώτα μεμονωμένες γεύσεις, φτιάξε όσες γουστάρεις, μετά δοκίμασε μίξεις έτοιμων όμως γεύσεων που θα έχεις κάνει, και αργότερα ανάμειξη ολική από την αρχή (κάτι που δεν είναι απαραίτητα σωστό).

Εγώ έφτιαξα μεγάλη ποσότητα diy πρόσφατα αλλά:

1. το βασικό μου καπνικό μόνο του
2. καπουτσίνο μόνο του
3. βανίλια μόνη της
4. φρούτα όλα μαζί (5 γεύσεις), αλλά μόνο φρούτα.

Μετά από ωρίμανση 4 ημερών (με ένα 2λεπτο ανακάτεμα πρωί - μεσημέρι - βράδυ), ανακάτεμα όλα μαζί και αποθήκευση σε μπουκαλάκια γυάλινα των 500ml.

Το diy είναι μονόδρομος. Εφτιαξα 3,2 λίτρα με κόστος κάτω από 150 ευρώ (κάλυψα όλο το '16). Ακόμη και φτηνά έτοιμα των 4 ευρώ το 10μελο ήθελα 1200 και βάλε.

Υπόψη, έχω βρει τον συνδυασμό γεύσεων που γουστάρω πάρα πολύ, γι' αυτό και η προετοιμασία νταμιτζάνας πια. Δεν μπορώ πλέον να μετράω σταγόνες, μου τη δίνει.

netlag
02-02-16, 14:50
είναι σαφώς πιο ευκολο το diy "single malt" υγρων. Η πιθανότητα αποτυχίας είναι μικρή αλλά δεν παυει να υπάρχει γιατί το άρωμα μπορεί να μυρίζει ωραία αλλά κατα το άτμισμα η γευση του να μην είναι καλή.

Έγω πάντως από 2 single malt που μου άρεσαν δεν μπόρεσα να φτιάξω ΠΟΤΕ ενα blended malt που να ήταν καλύτερο. Τις περισσότερες φορές ήταν μάλιστα πολύ χειρότερο.

Παραιτήθηκα από αυτές τις προσπάθειες γιατί είναι χημεία που δεν κατανοώ αφού οι γεύσεις είναι τεχνητές.

Στο blender πάλι έχω 100% επιτυχία, ότι smoothie και να φτιάξω μέ φρέσκα υλικά είναι εκπληκτικό! :p

mindtrapper
02-02-16, 14:56
Ποιες έφτιαξες; Δεν σου είχα στείλει πολύ σύνθετες, αν θυμάμαι καλά, αλλά σχετικά καλές με λίγα αρώματα για να μην σου βγει ο κούκος αηδόνι. :)

Τα έτοιμα να θυμάσαι ότι έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό αρώματος και σημαντικό μέρος αυτού είναι γλυκαντικά και άλλα πρόσθετα. Αν θες κάτι τέτοιο και δεν σε πειράζει να αγοράσεις πιο πολλά αρώματα μιλάμε πάλι.

EDIT:

Για παράδειγμα, πάρε συνταγή από εταιρία που έβγαλε την συνταγή όταν απέσυρε το υγρό.

TFA Acai - 15%
TFA Lychee - 5%
TFA Plum - 8%
Ethyl Maltol - 3%

31% άρωμα με 3% γλυκαντικό.

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, τα περισσότερα υγρά που αγοράζεις. Λίγα αρώματα (γιατί σκοπός τους είναι το κέρδος, δεν θα κάθονται να βάζουν 10 αρώματα σε ένα υγρό), πολύ άρωμα και πολύ γλυκαντικό, ακριβώς για να μην λες ότι σου φαίνεται φλατ.

ardi21
02-02-16, 15:19
Οχι να μην παρατήσεις το DIY,παραπίσω σε είχα γράψει για μονοδιάστατες-single malt γεύσεις.
Τις γκουρμεδιές και τις μίξεις πολλών αρωμάτων αργότερα, όταν η γλώσσα σου και ο στόμας σου καθαρίσει απο την τσιγαρίλα και βρείς τον ρυθμό/βηματισμό με το ΗΤ.

Τι εννοεις να καθαρισω απο την τσιγαριλα? 1 χρονο κανω ΗΤ:cool:


Ποιες έφτιαξες; Δεν σου είχα στείλει πολύ σύνθετες, αν θυμάμαι καλά, αλλά σχετικά καλές με λίγα αρώματα για να μην σου βγει ο κούκος αηδόνι. :)

Τα έτοιμα να θυμάσαι ότι έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό αρώματος και σημαντικό μέρος αυτού είναι γλυκαντικά και άλλα πρόσθετα. Αν θες κάτι τέτοιο και δεν σε πειράζει να αγοράσεις πιο πολλά αρώματα μιλάμε πάλι.

EDIT:

Για παράδειγμα, πάρε συνταγή από εταιρία που έβγαλε την συνταγή όταν απέσυρε το υγρό.

TFA Acai - 15%
TFA Lychee - 5%
TFA Plum - 8%
Ethyl Maltol - 3%

31% άρωμα με 3% γλυκαντικό.

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, τα περισσότερα υγρά που αγοράζεις. Λίγα αρώματα (γιατί σκοπός τους είναι το κέρδος, δεν θα κάθονται να βάζουν 10 αρώματα σε ένα υγρό), πολύ άρωμα και πολύ γλυκαντικό, ακριβώς για να μην λες ότι σου φαίνεται φλατ.

Εκανα την Toblerone και το λεμονι παρφε!

mindtrapper
02-02-16, 15:49
Πόσο καιρό τα άφησες; Τουλάχιστον μια βδομάδα;

ardi21
02-02-16, 16:03
Nαι περιπου μια εβδομαδα.

akilleas
02-02-16, 20:02
Υπάρχει κάποιο site με οδηγίες και λινκ για αγορά πρώτων υλών; Είμαι μόλις μιας εβδομάδας στο άτμισμα και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

africa
02-02-16, 20:19
Υπάρχει κάποιο site με οδηγίες και λινκ για αγορά πρώτων υλών; Είμαι μόλις μιας εβδομάδας στο άτμισμα και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.
yes master (http://e-kapnisma.gr/index.php?action=forum)

akilleas
02-02-16, 21:51
yes master (http://e-kapnisma.gr/index.php?action=forum)

Σε ευχαριστώ. Ξεκινάω διάβασμα.

ardi21
05-02-16, 15:07
Aφου τα DIY υγρα προς το παρον δεν μου βγηκαν σκεφτομαι να δοκιμασω για πρωτη φορα με RDA.

Τι ακριβως γινεται με τα συρματα? Αν εχω καταλαβει καλα το kanthal ειναι το πιο κοινο (για mod χωρις TC) και για να κανεις μια αντισταση ανω των 1.5Ohm που θελω εγω πρεπει να παρω 0.2-0.25mm για να μην χρειαστω πολλες σπειρες, σωστα?

Επισης τι ακριβως γινετε με την διαμετρο της αντιστασης? Σε τι επηρεαζει εκτος απο τα Ohm? Γευση κτλ η καμια σχεση?

bendersteed
05-02-16, 20:54
Εγώ συνήθως στήνω 7 σπείρες Kanthal A1 0.30mm σε περίπου 2.5mm πυρήνα και βγαίνει γύρω στο 1.5Ω τόσο σε Ego One με CLR επισκευάσιμη όσο και σε RDA Magma. Χοντρικά όσο πιο χοντρό το σύρμα μεγαλύτερη επιφάνεια και περισσότερη γεύση-ατμός αλλά έχεις και περισσότερο υλικό να ζεστάνεις οπότε χρειάζεται να αυξήσεις τα watt.
Σε μέγεθος πυρήνα να πω την αλήθεια έχω δει διαφορά μόνο σε τανκάτους καθώς επηρεάζεται η τροφοδοσία, σε dripper που λες δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη αλλαγή, αλλά δεν είμαι και εξπέρ.
Σε dripper πιστεύω πιο πολύ μετράει αν σου αρέσει η τζούρα του, εγώ που δεν κάνω πνευμονικές ο magma μου έχει κάτσει ωραία.

Aligator21
05-02-16, 21:03
Nαι περιπου μια εβδομαδα.

Μόνο μια εβδομάδα;
Δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ σου την πλήρη γεύση σε 1 εβδομάδα.
Ανάλογα την εταιρεία και το άρωμα, minimum 2 εβδομάδες με ιδανικό χρόνο ωρίμανσης τον 1 μήνα.

ardi21
05-02-16, 21:09
A μαλιστα. Εγω θελω να δοκιμασω RDA για καλυτερη γευση. Λεω να παω στα 0.25 με 2.5mm πυρηνα για αντισταση γυρω στα 1.5-1.6. Στα 0.3 ποσα watt θες?

Δοκιμασα με 2 στριμμενες αντιστασεις που ειχε μεσα το sub box στα 0.5 και νομιζω οτι ειχε την ιδια γευση με τις εργοστασιακες. Οποτε στα 1.5 νομιζω οτι τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα, σωστα? Βεβαια ο ατμος ηταν πολυ πιο θερμος και δεν τον εχω συνηθισει.

Επισης ειδα οτι υπαρχουν ετοιμες (https://www.fasttech.com/product/4239409) αλλα δεν ξερω αν αξιζει.


Μόνο μια εβδομάδα;
Δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ σου την πλήρη γεύση σε 1 εβδομάδα.
Ανάλογα την εταιρεία και το άρωμα, minimum 2 εβδομάδες με ιδανικό χρόνο ωρίμανσης τον 1 μήνα.

Εχω φτιαξει ενα υγρο και εχω σκοπο να το αφησω τουλαχιστον 20 μερες μεχρι να τελειωσουν τα ετοιμα που πηρα. Θα δειξει, μακαρι να βγει ωραιο!

Aligator21
05-02-16, 21:21
Εχω φτιαξει ενα υγρο και εχω σκοπο να το αφησω τουλαχιστον 20 μερες μεχρι να τελειωσουν τα ετοιμα που πηρα. Θα δειξει, μακαρι να βγει ωραιο!

Διάβασε τις οδηγίες που σου δίνει ο παρασκευαστής, περιεκτικότητα % και χρόνο αναμονής. Παίζει τεράστιο ρόλο, ειδικά στα prenium αρώματα.
Σίγουρα θα δεις διαφορά.

Αλλά στην γεύση παίζουν πολλά ρόλλο, από τον ουρανίσκο σου μέχρι το τι ατμοποιητή έχεις, τι αντίσταση, τι βαμβάκι κλπ κλπ.
Όλα τα παραπάνω φυσικά ισχύουν και στα έτοιμα υγρά.

Πάντως έχε υπομονή εάν μπορείς και στον μήνα.

Και προς Θεού! ΜΗΝ φτιάχνετε αρώματα σε μεγάλες ποσότητες εάν πρώτα δεν τις έχετε δοκιμάσει. Φτιάχτε 20-30ml, ατμήστε το μετά από x χρονικό διάστημα και εάν σας αρέσει φτιάξτε μεγάλες ποσότητες.

Όπως πολύ σωστά είπε και ένας συμφορουμίτης πιο πάνω, σε ορισμένα αρώματα άλλο άρωμα παίρνει και άλλο σε γεύση.

ardi21
05-02-16, 21:24
Στα flavor art αρωματα που εχω δεν ειδα πουθενα να αναφερεται χρονος ωριμανσης.

Aligator21
05-02-16, 21:29
Στα flavor art αρωματα που εχω δεν ειδα πουθενα να αναφερεται χρονος ωριμανσης.

πχ http://www.vaporsolutions.gr/diy-flavour-art/760-mts-vape-wizard-by-flavour-art.html
Εάν μπεις σε κάποιο άρωμα στις περισσότερες πληροφορίες αναγράφει :


Συμβουλευτείτε παρακάτω τον γενικό πίνακα της εταιιρείας Flavour Art που μας δείχνει τις αναλογίες σε σταγόνες που χρειάζονται για να πετύχουμε την σωστή αναλογία βάσης και συμπυκνωμένου αρώματος.

Η εταιρία Flavour Art προτείνει αναλογία 20%. Η προσωπική μας άποψη είναι να ξεκινήσετε με 10-12% και με μια 5ήμερη σωστή ωρίμανση θα είναι έτοιμο.

Ανάλογα την εταιρία έχει και άλλη ωρίμανση και αναλογία.

ardi21
05-02-16, 21:31
Τις αναλογιες τις ξερω, ετσι κι αλλιως με συνταγες παω. Χρονο αναμονης δεν εχω δει καπου.

Aligator21
05-02-16, 21:35
Τις αναλογιες τις ξερω, ετσι κι αλλιως με συνταγες παω. Χρονο αναμονης δεν εχω δει καπου.

Γράφω πιο πάνω... αλλά και να μην λέει η συσκευασία, τότε να ρωτάτε πάντα το μαγαζάτορα όπου τα αγοράσατε.

ardi21
05-02-16, 21:43
Nαι απαντησα πριν το κανεις edit. 5 μερες βλεπω οποτε τις ειχα ξεπερασει.

Υποψιαζομαι οτι ισως να χρειαζομαι συνταγες με μεγαλυτερο ποσοστο αρωματος (αυτες που εκανα ειχαν 6%). Anyway θα δειξει.

bendersteed
05-02-16, 21:46
jj
A μαλιστα. Εγω θελω να δοκιμασω RDA για καλυτερη γευση. Λεω να παω στα 0.25 με 2.5mm πυρηνα για αντισταση γυρω στα 1.5-1.6. Στα 0.3 ποσα watt θες?

Δοκιμασα με 2 στριμμενες αντιστασεις που ειχε μεσα το sub box στα 0.5 και νομιζω οτι ειχε την ιδια γευση με τις εργοστασιακες. Οποτε στα 1.5 νομιζω οτι τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα, σωστα? Βεβαια ο ατμος ηταν πολυ πιο θερμος και δεν τον εχω συνηθισει.

Επισης ειδα οτι υπαρχουν ετοιμες (https://www.fasttech.com/product/4239409) αλλα δεν ξερω αν αξιζει.

Έτοιμες δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει πως το σύρμα τους δεν είναι πολύ καλής ποιότητας, άσε που οικονομικά δε νομίζω ότι αξίζει αφού είναι πολύ εύκολο με λίγη εξάσκηση. Στους δικούς μου ατμοποιητές παίζω γύρω στα 11w αλλά όλα είναι θέμα γούστου, και μέχρι 16-17w δουλεύει κανονικά αλλά δεν μου αρέσει ο τόσο ζεστός ατμός. Αν κάνεις με 0.25 σύρμα ίσως μπορείς να παίζεις και πιο χαμηλά, στο 30άρι κάτω από τα 11w το άτμισμα είναι πολύ υποτονικό.

Στη γεύση παίζει σημαντικό ρόλο και το βαμβάκι! Να το προσέξεις, εγώ χρησιμοποιώ koh gen do και muji αλλά έχουν βγει και διάφορα άλλα όπως cotton bacon, fiber freaks και λοιπά για τα οποία ακούγονται καλά λόγια.

ardi21
05-02-16, 21:54
Και τωρα στα 11 watt ειμαι ακριβως οποτε μπορει να παω στα 0.3.

Thanks για το βαμβακι. Θα παρω 1 απο τα 2.

nikoslykos
06-02-16, 00:35
αν θες τη γνωμη μου παρε 40αρι συρμα και κανε 7 - 8 σπειρες σε 3αρα διαμετρο, βγαζει 1,2ohm και ειναι πολυ πιο ευκολο στο στησιμο απο ενα λεπτο συρμα ! Ποιον ατμοποιητη εχεις ardi21 ;

hemlock
06-02-16, 11:00
αν θες τη γνωμη μου παρε 40αρι συρμα και κανε 7 - 8 σπειρες σε 3αρα διαμετρο, βγαζει 1,2ohm και ειναι πολυ πιο ευκολο στο στησιμο απο ενα λεπτο συρμα ! Ποιον ατμοποιητη εχεις ardi21 ;
Αυτό το setup δουλεύει στα 10-15 Watt ? :p

netlag
06-02-16, 11:12
Αυτό το setup δουλεύει στα 10-15 Watt ? :p

22 watt για 7 wraps, 25 για 8 wraps (minimum).

@ ardi21

Με Kanthal A1 0.30mm, δοκίμασε το εξής :

3mm diameter, 5 wraps. 13-14 watt.

nikoslykos
06-02-16, 13:01
εγω στα 15 το δουλευω. με vtc mini. αμα βαλω 22watt πολυ απλα το βαμβακι δε προλαβαινει καν να τραβηξει υγρο... τωρα ειμαι στα 0,9Ω με 40αρι στα 16w. και δουλευει πενα.

ardi21
06-02-16, 15:12
Eχω τον subtank. Παιδια δεν θελω να εχω θερμο ατμο και δεν ειμαι fan της πολυ μεγαλης ποσοστητας. Δεν ξερω αν το σκεφτομαι σωστα και αν ειναι εφικτο να συνδιαστουν αυτα με μη εργοστασιακες αντιστασεις.

Με την ηδη στριμμενη αντισταση που δοκιμασα στα 0.5 και στα 11watt ο ατμος ηταν ηδη πολυ πιο ζεστος απο οτι ειχα συνηθισει.

nikoslykos
06-02-16, 16:08
αν θες δροσερο ατμο ανοιξε τερμα το airflow. Ουτε εμενα μαρεσει ο ζεστος ατμος. Ειδικα ο ατμοποιητης που εχω ο Bellus της UD βγαζει τερμα δροσερο ατμο. Η αντισταση ειναι ακριβως πανω στις τρυπες του airflow (16 τρυπουλες). Και κατα τη γνωμη μου αντιστασεις κατω απο 0,9Ω τρωνε πολυ τη γευση, ειναι μονο για ντουμανια. ardi21 δοκιμασε αν θες αυτο που σου ειπα. παρε 40αρι συρμα κανε 6 - 7 σπειρες σε 3αρα διαμετρο και θα σου βγει 0,9 - 1Ω μια χαρα θα εισαι. Ειδικα ο subtank ειναι γελοιος στο στησιμο. Αυτον ειχα πριν απλα τον αλλαξα γιατι ηθελα πιο ανοιχτο airflow. Επισης μη ξεχνας οταν βαλεις την αντισταση πανω να την καψεις χωρις βαμβακι 10 - 12 φορες, αλλιως θα σου βγαζει μια γευση σα πλαστικιλα... και το σημαντικοτερο παρε καλο βαμβακι... Πηρα τωρα το Cotton blend της fiber freaks που εχει τα pads μεσα και ειδα τεραστια διαφορα. Και οταν καψεις την αντισταση αρκετες φορες τσεκαρε τις βιδες παλι γιατι με τη θερμοτητα σηκωνονται σιγα σιγα. (Ειδικα στον subtank)

ardi21
06-02-16, 16:39
Θα το δω με τα συρματα και θα αποφασισω! Λογικα θα παρω 0.25-0.3-0.4 να τα δοκιμασω. Ψυχολογικα δεν μπορω να πεσω κατω απο τα 1.5Ohm:p

Thanks για τα tips.

Γενικα ποσο κρατανε οι DIY αντιστασεις? Οπως οι εργοστασιακες?

nikoslykos
06-02-16, 18:07
εγω τις κραταω 1,5 - 2 βδομαδες.. Απλα θεωρω 1,5ohm ειναι πολυ για επισκευασιμο.

bendersteed
06-02-16, 19:28
Εγώ στήνω 1.5Ω και σε dripper, όλα είναι θέμα γούστου. Τώρα για το πόσο κρατάνε οι αντιστάσεις, αρκετά ανάλογα το υγρό. Γενικά μπορείς και να αλλάξεις μόνο το βαμβάκι αν μπουκώσει να κάνεις dry burn για καθάρισμα και να κρατήσεις το ίδιο σύρμα για πολύ καιρό.
Προσωπικά για να μην κάνω dry burn και επειδή το κόστος είναι αμελητέο και ακούγονται διάφορα για τις οξειδώσεις των συρμάτων(ο γιατρός Φαρσαλινός σε κάποια έρευνα είχε συμπεράνει πως πρέπει το dry burn να αποφεύγεται), κάθε τρεις μέρες πετάω τα πάντα και στήνω με καινούργια.
Μπορεί να μην είναι απαραίτητο αλλά είμαι λίγο ψείρας με αυτά, γιατί ούτως ή άλλως όλοι εμείς που ατμίζουμε κάνουμε beta-testing.

netlag
06-02-16, 20:04
Eχω τον subtank. Παιδια δεν θελω να εχω θερμο ατμο και δεν ειμαι fan της πολυ μεγαλης ποσοστητας. Δεν ξερω αν το σκεφτομαι σωστα και αν ειναι εφικτο να συνδιαστουν αυτα με μη εργοστασιακες αντιστασεις.

Με την ηδη στριμμενη αντισταση που δοκιμασα στα 0.5 και στα 11watt ο ατμος ηταν ηδη πολυ πιο ζεστος απο οτι ειχα συνηθισει.

Με rebuildable ότι θες μπορεις να συνδυάσεις.
Το mod σου ενδέχεται να μην μπορεί να κάνει regulate τα 11 watt me 0.5 ohm coil. Και να δίνει μεγαλύτερο voltage, επομένως βλεπεις 11 watt στην οθόνη αλλά στην ουσία είναι πολύ περισσότερα. Ποιο mod έχεις; Επίσης τι συρμά ακριβώς έχεις να σου προτείνω ένα build για τον subtank.

- - - Updated - - -



Προσωπικά για να μην κάνω dry burn και επειδή το κόστος είναι αμελητέο και ακούγονται διάφορα για τις οξειδώσεις των συρμάτων(ο γιατρός Φαρσαλινός σε κάποια έρευνα είχε συμπεράνει πως πρέπει το dry burn να αποφεύγεται), κάθε τρεις μέρες πετάω τα πάντα και στήνω με καινούργια.
Μπορεί να μην είναι απαραίτητο αλλά είμαι λίγο ψείρας με αυτά, γιατί ούτως ή άλλως όλοι εμείς που ατμίζουμε κάνουμε beta-testing.

Είναι πολύ σωστό αυτό, να κάνεις συχνο rebuild. Μακάρι να το έκανα και γω. Το dry burn πρεπει να το αποφεύγουμε γιατί διαφορετικά ατμίζουμε σκουριά.

Οι σπείρες των coil πρέπει να μην ακουμπάνε η μία την άλλη. Με αυτό το τρόπο δεν έχεις hot spots, hot legs κλπ. Και δεν χρειάζεται το κλασσικο dry burn ωστε να ανάβει ομοιομορφα το coil από μέσα προς τα έξω. Ετσι αποφευγουμε την οξείδωση του συρματος.

Απλα το non touching coil έχει πιο αργό performance από το touching coil. Μιλάω για lag μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασια. Αν θέλουμε του βάζουμε επιπλεον watt για compansation. To touching coil όταν το κανουμε dryburn, στην ουσια δημιουργειται μια μη αγωγιμη επιφάνεια οξειδωσης πάνω στο συρμα και ετσι καθε σπειρα δεν κάνει short με τη διπλανη. Αλλά αυτη τη σκουρια την αναπνέουμε.

Με την ιδια λογική οι χρήστες SS mesh, torchαρουνε με φλογιστρα το mesh. Ωστε το μεταλλικό τους φυτιλί (το mesh) να μπορεί να ακουμπάει το coil και να μην βραχυκυκλωνει. Σκουρια παντου!

bendersteed
06-02-16, 21:40
Πολύ σωστά, εγώ είμαι και φρέσκος στους επισκευάσιμους, 2-3 μήνες οπότε δεν πέρασα ποτέ τη φάση με τα touching coils, στήνω μόνο με ανοιχτές σπείρες.

Τι χόμπι βρήκαμε πάντως για να κόψουμε το κάπνισμα! Θυμάμαι τον εαυτό μου πριν χρόνια να βλέπω τον hemlock νομίζω, συγγνώμη αν κάνω λάθος, να ατμίζει σε μια συνάντηση του forum και να λέω μα τι είναι αυτό το πράγμα, μπορείς να κόψεις το κάπνισμα με αυτό; Και να που και εγώ σχεδόν ένα χρόνο είμαι με η/τ!

hemlock
06-02-16, 21:45
Πολύ σωστά, εγώ είμαι και φρέσκος στους επισκευάσιμους, 2-3 μήνες οπότε δεν πέρασα ποτέ τη φάση με τα touching coils, στήνω μόνο με ανοιχτές σπείρες.

Τι χόμπι βρήκαμε πάντως για να κόψουμε το κάπνισμα! Θυμάμαι τον εαυτό μου πριν χρόνια να βλέπω τον hemlock νομίζω, συγγνώμη αν κάνω λάθος, να ατμίζει σε μια συνάντηση του forum και να λέω μα τι είναι αυτό το πράγμα, μπορείς να κόψεις το κάπνισμα με αυτό; Και να που και εγώ σχεδόν ένα χρόνο είμαι με η/τ!
Κάτω απο την Ακρόπολη τι περίμενες να κάνω ? :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.