PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

akilleas
03-03-16, 19:46
Καλησπέρα. Είμαι ατμιστής εδώ και έξι εβδομάδες. Ξεκίνησα την περιπέτεια μου με ένα Ναυτίλο μίνι, ενώ αναζητώντας την καλύτερη γεύση την προηγούμενη βδομάδα πήρα και έναν Τηλέμαχο ν2.
Το πρόβλημα μου είναι ότι ο Τηλέμαχος δεν με ικανοποιεί πλήρως. Μάλλον παραείναι αεράτος για τα γούστα μου.
Σε επισκευάσιμο ή τουλάχιστον να παίρνει και επισκευάσιμη κεφαλή, ποιον μου προτείνεται που να έχει καλή γεύση, σχετικά χαμηλή κατανάλωση και να είναι σφικτή η τζούρα του; Υπόψιν ότι από τον Ναυτίλο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά 3,5€ η αντίσταση ανά λίγα ml, σα να μην συμφέρει.

netlag
03-03-16, 20:03
ο Τηλέμαχος V2 (τον οποίο έχω μπροστά μου) έχει ρυθμιστή τζούρας (airflow). Στο τέρμα κλειστό aiflow έχει πιο σφιχτή τζούρα από τον Kayfun Light Plus (τον οποίο επίσης έχω μπροστά μου).

Ο KFL+ είναι ιδιαίτερα δημοφιλής λόγω γεύσης και σφιχτής τζούρας. Αλλά από τη στιγμή που έχεις Τηλέμαχο, o Kayfun είναι downgrade. Σε όλα εκτός από τη χωρητικότητα του tank.

Ακόμα και αν στην πιο σφιχτή ρυθμιση τον θεωρείς αεράτο, που μου κάνει τεράστια εντύπωση γιατι έχω δοκιμάσει Nautilus Mini, και ξεκίνησα από τον κανονικό Nautilus υπάρχει τρόπος να το περιορίσεις και αλλο το airflow.

Εντόπισε αυτό το εξάρτημα στον Τηλέμαχο. http://www.esmokeguru.com/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/t/i/tilemahos_v2_center_post_extention.jpg
Στην φώτο βλέπεις μια από τις τέσσερις τρύπες. Με ένα κομμάτι μέταλλο πχ από συνδετήρα, μπορείς να μπλοκάρεις 2 από τις 4 (ζευγος). Έτσι μειώνεις κατα ένα επιπλέον 50% το airflow.

ardi21
03-03-16, 20:07
Υπόψιν ότι από τον Ναυτίλο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά 3,5€ η αντίσταση ανά λίγα ml, σα να μην συμφέρει.

Γιατι δεν ψωνιζεις απο fasttech που παει λιγοτερο απο 1.5 ευρω/αντισταση? Eιχες ξαναρωτησει.

akilleas
03-03-16, 21:12
Γιατι δεν ψωνιζεις απο fasttech που παει λιγοτερο απο 1.5 ευρω/αντισταση? Eιχες ξαναρωτησει.

Γιατί για τις αυθεντικές θέλει αποκλειστικά bitcoin. Επίσης χθες που του άλλαξα για τέταρτη φορά την αντίσταση, σήμερα μου δίνει έντονα την γεύση του καμένου.

- - - Updated - - -



Εντόπισε αυτό το εξάρτημα στον Τηλέμαχο. http://www.esmokeguru.com/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/t/i/tilemahos_v2_center_post_extention.jpg
Στην φώτο βλέπεις μια από τις τέσσερις τρύπες. Με ένα κομμάτι μέταλλο πχ από συνδετήρα, μπορείς να μπλοκάρεις 2 από τις 4 (ζευγος). Έτσι μειώνεις κατα ένα επιπλέον 50% το airflow.
Συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός, αλλά πώς/που ακριβώς βρίσκουμε το συγκεκριμένο κομμάτι;

netlag
03-03-16, 21:30
πρέπει να λύσεις όλον τον ατμοποιητή. Ειναι στο εσωτερικό, κάτω από το deck, και πάνω από τον 510 connector.

https://www.youtube.com/watch?v=b2X4BdkCg6k
δες πχ το video, είναι το κομμάτι που κρατάει στο 4:07

akilleas
03-03-16, 21:43
πρέπει να λύσεις όλον τον ατμοποιητή. Ειναι στο εσωτερικό, κάτω από το deck, και πάνω από τον 510 connector.

https://www.youtube.com/watch?v=b2X4BdkCg6k
δες πχ το video, είναι το κομμάτι που κρατάει στο 4:07

Σε ευχαριστώ. Θα το τσεκάρω.
Και κάτι άλλο ίσως χαζό.
Μειώνοντας την ροή του αέρα, μειώνεται και η κατανάλωση ή δεν έχουν σχέση αυτά;
Γιατί ρουφάει απίστευτα ο αναθεματισμένος.

netlag
03-03-16, 22:09
Σε ευχαριστώ. Θα το τσεκάρω.
Και κάτι άλλο ίσως χαζό.
Μειώνοντας την ροή του αέρα, μειώνεται και η κατανάλωση ή δεν έχουν σχέση αυτά;
Γιατί ρουφάει απίστευτα ο αναθεματισμένος.

Ανάποδα. Όσο πιο σφιχτή η τζούρα τόσο πιο πολύ ρουφάει υγρό. Αλλά γενικώς η καταναλώση υγρού ελάχιστα επηρεάζεται από το airflow αλλά κυρίως από το πώς τον έχεις κάνει build. Όσο μικρότερο σε φυσικές διαστάσεις coil και χαμηλότερα watt, τόσο λιγότερη και η κατανάλωση.

Επίσης στον τηλέμαχο έχεις και liquid control. Αυτό πάλι δεν είναι για να σου μετριάσει την κατανάλωση υγρού, αλλά για να σε βοηθήσει αν έχεις θέματα με την τροφοδοσία του υγρού. Πχ αν πλημμυρίζει ή αν από την άλλη έχεις dry hits.

Ο Τηλέμαχος έχει collector tank, σε περιπτωση που πλημμυρίσει, και σπάνια αντιλαμβάνεσαι gurgliness γιατι δεν περναει υγρό στη τρύπα του airflow. Αν αυτό είναι το πρόβλημα σου δοκίμασε ένα build και πέρασε το βαμβάκι όπως ο τύπος εδω
https://www.youtube.com/watch?v=eqSbmtJA848

Κοινώς το βαμβακι ισα που θα κάθεται στα juice channels, και δεν θα κατεβαίνει μέχρι κάτω. Το κόβεις συριζα με το deck (το εσωτερικό κυκλικο κομμάτι).
Επίσης αφού τον γεμίσεις, και κλείσεις το top cap, πριν ανοίξεις το liquid control γυρισε τον ατμοποιητη ανάποδα ( to drip tip να κοιτάει το έδαφος). Ανοιξε έτσι το liquid control (πάνω από 4 full στροφες δεν χρειάζεται), και μετά γυρισε τον ατμοποιητη στο κανονικό του προσανατολισμο.

ardi21
03-03-16, 22:13
netlag θυμασαι που λεγαμε για τον goblin mini? Τον εχω παραγγειλει, τον περιμενω ακομα και χτες ειδα οτι βγηκε version 2:cool:

netlag
03-03-16, 22:50
netlag θυμασαι που λεγαμε για τον goblin mini? Τον εχω παραγγειλει, τον περιμενω ακομα και χτες ειδα οτι βγηκε version 2:cool:

κάνανε είδα ωραία update, top filling & μεγαλύτερο build deck. Μη τρελαινεσαι όμως, η πρωτη εκδοση είναι εγγυημένη σε απόδοση. Αν δεις αργότερα οτι σου αρέσει ο version 1, και τα reviews του version 2 είναι εξίσου καλά δεν χάθηκε ο κόσμος τον χτυπάς και αυτόν.

nikoslykos
04-03-16, 01:45
netlag θυμασαι που λεγαμε για τον goblin mini? Τον εχω παραγγειλει, τον περιμενω ακομα και χτες ειδα οτι βγηκε version 2:cool:

Εχεις εμπειρια απο στησιματα ; γιατι ειναι πολυ δυσκολος ατμοποιητης στο wicking. Και απο μαγαζια που εχω παει, μουχουν πει εχουν καει modακια για modακια μαυτον... αλλα γενικα ειναι ενας απτους καλυτερους RTA αυτη τη στιγμη. Αν δεν το εχεις κανει, δες πολλα βιντεακια στο youtube.

netlag
04-03-16, 09:18
τι εννοείς εχουν καει modακια με τον Goblin Mini? Πως είναι δυνατόν να καει mod από έναν ατμοποιητή?
Εκτός αν μιλας για user error, πχ builds που η πλακετα του mod δεν σηκώνει, και η οποία πλακετα είναι φθηνιαρικη και εκανε fire αυτα τα builds.

nikoslykos
04-03-16, 10:47
οχι ! λογω διαρροης. ο Goblin mini ειναι τελειως ανοιχτος απο κατω ουσιαστικα. Οποτε αν δεν κανεις καλο wicking πολυ απλα ολο το υγρο θα φυγει πανω στο mod. Τον ειχα παρει παλιοτερα αλλα τελικα γιαυτο το λογο τον πουλησα και πηρα τον Bellus της ιδιας εταιρειας.

netlag
04-03-16, 11:18
Είναι όντως ανοιχτός και σίγουρα το υγρό θα στάξει στο mod ευκολα, αν δεν γίνει σωστό wicking. Συνήθως πάντως οι 510 connectors των mod είναι sealed με o-rings, και γενικώς νομίζω οτι με λίγη προσοχή δεν θα έχει κανείς θέμα να του καει το mod.

Αλλά ναι, αυτο το ιδιαιτερο design που εχει το airflow του goblin (και του επιτρέπει να εχει τοσο μικρο μέγεθος), σε περίπτωση flooding θα στειλει το υγρό κατευθειαν γύρω από τον 510. Όσο είναι βιδωμένος ο ατμοποιητης δεν έχεις θεμα. Και αν ξεβιδωνεις κρατωντας ανάποδα το mod, θα είσαι λογικά επίσης ok.

Στον V2, τα ξεβιδωματα θα είναι πολυ πιο σπάνια λόγω top filling. Στον V1, θα χρειάζεται προσοχή στο γεμισμα και κυρίως να μην κάνεις overfill γιατι θα είναι instant flooding.

nikoslykos
04-03-16, 11:25
Καλα εγω τωρα μιλαω για εντελος λαθος wicking, που δεν ειναι δυσκολο να γινει σε καποιον καινουριο σε rebuildable. Γιατι ουσιαστικα πρεπει να κλεισουν οι τρυπες με το βαμβακι. Απλα και σε ενα μαγαζι που ειχα παει μου ειχαν πει οτι τους τα φερνανε πισω γιατι ολο το υγρο εφευγε πανω στο mod. Αλλα γενικα με λιγο ψαξιμο ειναι ισως ο καλυτερος RTA που μπορεις να παρεις. Ισως να τον ξαναδοκιμασω τωρα με τον V2.

ardi21
04-03-16, 13:47
Nαι το ξερω οτι ειναι δυσκολος και εχω μια αγωνια ειναι η αληθεια. Εχω δει απειρα βιντεο και εχω διαβασει φορουμ αλλα απ'οτι βλεπω σχεδον ο καθενας προτεινει δικο του τροπο στησιματος που δουλευει. Για παραδειγμα καποιοι κλεινουν τις τρυπες του υγρου και καποιοι αλλοι οχι.

Ειναι ομως αυτο που ηθελα ο ατιμος. Ομορφος και πολυ μικρος.

nikoslykos
04-03-16, 15:49
Κοίτα επειδή ο τρόπος στήσιματος μοιάζει πολύ με τον Bellus να σου δώσω μια συμβουλή. Καταρχάς δούλεψε τον single coil με τον αντάπτορα. Μικρότερη κατανάλωση υγρού, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Και εκεί που θα βάλεις το βαμβάκι φρόντισε το βαμβάκι να είναι μέσα στο κανάλι και να μη προεξεχει καθόλου απέξω για να αποφύγεις dry hits και με ένα τρόπο έτσι ώστε να μη παραγεμισει το βαμβάκι και στο πετάξει έξω το υγρό. Τι βαμβάκι χρησιμοποιείς;

ardi21
04-03-16, 17:07
Ακομα δεν χρησιμοποιω τιποτε. Περιμενω να ερθουν. Muji εχω παρει. Εννοειται single coil.

nikoslykos
04-03-16, 18:28
ενταξει μια χαρα. Εχεις ξανα στησει ποτε επισκευασιμο ;

ardi21
04-03-16, 18:35
Ποτε! Για αυτο εχω μια μικρη αγωνια. Αλλα ενταξει δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη. Εχω δει διαφορα, μου εχει πει και ο netlag 5 πραγματα, θα δειξει...

nikoslykos
04-03-16, 20:25
Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο, ισα ισα ειναι πολυ ευκολο. τι διαμετρο συρμα εχεις ;

ardi21
04-03-16, 20:27
0.32 πηρα γι'αρχη.

akilleas
04-03-16, 20:31
Μιας και ετοιμάζω και εγώ παραγγελία από Fasttech, για να φτιάχνω 1,6-1,8Ω αντίσταση, ποιο είναι το προτεινόμενο σύρμα; Και επίσης τι είδους; Kanthal ή κάτι άλλο; Και εάν μπορείτε ως πιο έμπειροι από το ίδιο site και ένα 'γευστικό' βαμβάκι;

nikoslykos
05-03-16, 02:05
0.32 πηρα γι'αρχη
μια χαρα ! απλα αν θες τη γνωμη μου παρε και ενα τετοιο http://www.alterego.gr/vaping-coil-winding-jig-tool.html γιατι ειδικα με τον goblin θα πρεπει να στριβεις αντιστασεις με 3mm διαμετρο... γιατι αν παρεις το απλο κατσαβιδακι για να φτιαξεις αντισταση στο εγγυώμαι οτι θα εχεις διαρροη. Με αλλα λογια θες πιο πυκνο βαμβακι μεσα στα καναλια.. Αν θες δοκιμασε το καποια στιγμη..παρε 40αρι συρμα kanthal και σε 3αρα διαμετρο κανε 7 - 8 σπειρες. Θα σου βγαλει 1 - 1,2Ω

Μιας και ετοιμάζω και εγώ παραγγελία από Fasttech, για να φτιάχνω 1,6-1,8Ω αντίσταση, ποιο είναι το προτεινόμενο σύρμα; Και επίσης τι είδους; Kanthal ή κάτι άλλο; Και εάν μπορείτε ως πιο έμπειροι από το ίδιο site και ένα 'γευστικό' βαμβάκι;
1,8Ω ; πολυ μου φαινεται ! τι ατμοποιητη εχεις ; πρακτικα με 32αρι καλα θα εισαι... αλλα αν εχεις καλη μπαταρια θα επαιζα στα 1 - 1,2Ω. Εγω χρησιμοποιω 40αρι συρμα με 7 σπειρες σε 3αρα διαμετρο και μου βγαζει 1Ω. Ασε που ειναι και πανευκολο με 40αρι... οσον αφορα το βαμβακι μη παρεις απο fasttech. παρε αποδω 1€ κανει σε οποιοδηποτε καταστημα και να πας...

ardi21
05-03-16, 04:41
μια χαρα ! απλα αν θες τη γνωμη μου παρε και ενα τετοιο http://www.alterego.gr/vaping-coil-winding-jig-tool.html γιατι ειδικα με τον goblin θα πρεπει να στριβεις αντιστασεις με 3mm διαμετρο... γιατι αν παρεις το απλο κατσαβιδακι για να φτιαξεις αντισταση στο εγγυώμαι οτι θα εχεις διαρροη. Με αλλα λογια θες πιο πυκνο βαμβακι μεσα στα καναλια.. Αν θες δοκιμασε το καποια στιγμη..παρε 40αρι συρμα kanthal και σε 3αρα διαμετρο κανε 7 - 8 σπειρες. Θα σου βγαλει 1 - 1,2Ω

Έχω παραγγείλει το συγκεκριμένο εργαλείο. 3αρα διάμετρο εχω διαβασει οτι βγαίνει πολύ δύσκολα στον goblin, δεν έχει χώρο. Κάποιοι κάνουν αλλά ελάχιστοι. Το 90% κάνει 2.5. Εγω θα ήθελα να βγάζω 1.3-1.5 Ohm, 2.5mm με σπείρες πού έχουν αποσταση.

nikoslykos
05-03-16, 11:36
Κατα τη γνωμη μου σε επισκευασιμους δεν βαζουμε τοσο υψηλες αντιστασεις..με αυτο το συρμα αναγκαστικα 1,5 ohm φτιαχνεις αλλα στο λεω θα εχεις θεματα. Αν θες δοκιμασε το θα δεις οτι δεν θα εχεις καποια διαφορα. Παρε 40αρι συρμα οπως ειπα και πριν. 7 σπειρες 3αρα διαμετρο. Μια χαρα χωραει. Εγω τοσο εβαζα. Δες εδω ==> https://www.youtube.com/watch?v=N3eA0siGuK0 . Ιδιο συρμα ιδια διαμετρο. Γενικα οι RTA ατμοποιητες δουλευουν καλυτερα με 3αρα διαμετρο.

akilleas
05-03-16, 12:14
1,8Ω ; πολυ μου φαινεται ! τι ατμοποιητη εχεις ; πρακτικα με 32αρι καλα θα εισαι... αλλα αν εχεις καλη μπαταρια θα επαιζα στα 1 - 1,2Ω. Εγω χρησιμοποιω 40αρι συρμα με 7 σπειρες σε 3αρα διαμετρο και μου βγαζει 1Ω. Ασε που ειναι και πανευκολο με 40αρι... οσον αφορα το βαμβακι μη παρεις απο fasttech. παρε αποδω 1€ κανει σε οποιοδηποτε καταστημα και να πας...

Έχω τον Τηλέμαχο ν2 και μπαταρία το iStick 30w και σκέφτομαι να πάρω το VTC mini. Είναι καλύτερα σε χαμηλότερα Ωμ;

Τώρα με 30αρι και 5 σπείρες μου βγήκε 1Ω. Είναι το πρώτο στήσιμο που έκανα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα παρόλη την απειρία μου. Γι'αυτό και έχω ένα σωρό απορίες

nikoslykos
05-03-16, 12:45
Κοιτα καιγω το vtc mini εχω ( πριν το istick 30w ) ειχα καιγω. Νταξει καλη αναβαθμιση ηταν να σου πω την αληθεια, ειδα αρκετες διαφορες. Πολυ πιο δυνατο mod. Βεβαια εγω το πηρα κυριως επειδη δεν μου αρεσε στο istick που δεν εβγαινε η μπαταρια. Αλλαζει μεν αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοια διαδικασια... ε μεχρι που ταφτησε η μπαταρια του istick και πηρα το vtc. Αμα το οικονομικο βεβαια δεν ειναι προβλημα παρε το vtc. Παντως αν θες περισσοτερη δυναμη, πεφτεις και χαμηλωτερα με πιο χοντρο συρμα στα 0,7Ω. Εγω στη περιπτωση μου βρηκα τον ιδανικοτερο συνδιασμο, vtc με bellus. Πολυ αερατη και δροσερη τζουρα και ταυτοχρονα με καλο throat hit. Δεν το αλλαζω με τιποτα !

qwertyuiop
05-03-16, 15:07
Εξαιρετικός ο kapnos της atmos lab.
Ο πατέρας ήταν σταθερά στα 15 τσιγάρα τη μέρα, από τα 30+ προ Η.Τ.

Μετά του πήρα και τον Habana, με αποτέλεσμα το βραδινό ποτό τα Σαββ/κα να συνοδεύεται κι αυτό πλέον με Η.Τ.

Τώρα είναι περίπου στα 10-12 στριφτά και όχι βιομηχανικά τη μέρα, μείωση που ξεπερνά άνετα το 70%. :oneup:

Σαφής βελτίωση αναπνευστικής λειτουργίας (με τα 30+ βιομηχανικά ήταν ένας δίποδος βήχας), και το σπίτι όχι απλά δε βρωμάει πια, αλλά και μοσχομυρίζει όποτε μπαίνει ο habana ή ο bebeca στο tank. :p

Φανερός Πράκτωρ
05-03-16, 16:57
Είστε σίγουροι ότι αυτά τα υγρά δεν είναι καρκινογόνα;

nikoslykos
05-03-16, 16:58
Είστε σίγουροι ότι αυτά τα υγρά δεν είναι καρκινογόνα;

Μιλας γενικα τωρα ;

sdikr
05-03-16, 17:04
Είστε σίγουροι ότι αυτά τα υγρά δεν είναι καρκινογόνα;

Είσαι σίγουρος οτι το νερό που πίνεις δεν είναι;

Φανερός Πράκτωρ
05-03-16, 17:19
Μιλας γενικα τωρα ;

Ναι. Δεν έχω καμία σχέση με το "άθλημα".

Φανερός Πράκτωρ
05-03-16, 17:23
Είσαι σίγουρος οτι το νερό που πίνεις δεν είναι;

Όχι αλλα τεστάρεται σε μεγαλύτερο δείγμα και για μεγαλύτερο διάστημα.

Με λιγα λόγια, περνάει αυτό που ατμιζετε φαρμακευτικούς ελέγχους;

sdikr
05-03-16, 17:32
Όχι αλλα τεστάρεται σε μεγαλύτερο δείγμα και για μεγαλύτερο διάστημα.

Με λιγα λόγια, περνάει αυτό που ατμιζετε φαρμακευτικούς ελέγχους;

Έτσι λένε, όπως και με το νερό και με τόσα άλλα πράγματα, αύριο ίσως πούνε κάτι άλλο
Προσωπικά το βλέπω σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο, όχι σαν κάτι που είναι "αγνό"

Φανερός Πράκτωρ
05-03-16, 17:35
Σωστά, και εγώ έτσι προσπαθώ να το δω. Ως αντικατάσταση ενός πράγματος που είναι αποδεδειγμένα βλαβερό.

ardi21
05-03-16, 17:39
Ολες οι μελετες μεχρι τωρα εχουν δειξει οτι δεν υπαρχει καμια συγκριση με το κανονικο τσιγαρο. Δειχνουν οτι ειναι 90-95% πιο υγιεινο. Προσφατα εγινε μια ανακοινωση απο το Υπουργειο Υγειας της Αγγλιας (http://www.newsbomb.gr/ygeia/news/story/633564/vretaniko-ypoyrgeio-ygeias-to-ilektroniko-tsigaro-einai-95-asfalestero-apo-to-kanoniko). Απο κει και περα συνεχιζεται το ψαξιμο και βλεπουμε, κανεις δεν ειναι απολυτα σιγουρος.

Το σωστο ειναι να μην κανεις απολυτως τιποτε. Παντως σιγουρα αξιζει να το δοκιμασεις, αυτο δεν συζητιεται καν.

nikoslykos
05-03-16, 18:32
Πιστευω παντως ειναι καλυτερα να εισαι στη DIY φαση. Ξερεις τι συρμα,βαμβακι χρησιμοποιεις. Οπως και στα υγρα εν μερη.

ardi21
06-03-16, 15:06
Eν τω μεταξυ απο τις 1/3 το κινεζικο ταχυδρομειο λεει οτι εφτασε στην Ελλαδα και τα ΕΛΤΑ βρισκονται ακομα στο πρωτο σταδιο μεταφορας του πακετου απο εξωτερικο.

nikoslykos
06-03-16, 19:07
Παντα ετσι κανουν. Στο site του ΕΛΤΑ λεει οτι εφτασε ελλαδα ; αν ναι περιμενε 1 -2 μερες ακομα. Συνηθως οταν το καταγραψουν μεσα σε 1 - 2 μερες φτανει στο ΕΛΤΑ της περιοχης σου. Με απλο ταχυδρομειο το παραγγειλες η EMS ; Βαλε το tracking number και εδω ==> http://www.17track.net/en


2015-01-13 14:06 - ELTA, ITEM DELIVERED
2015-01-13 10:25 - ELTA, ITEM ARR CHAIDARIOU - ELTA
2015-01-12 14:32 M.D. , ITEM IN CONTA M.D.
2015-01-12 11:49 M.D. , NOTICE
2015-01-12 08:54 M.D. , ITEM TO BE DELIVERED
2015-01-12 08:21 M.D. , ITEM ARR M.D.
2015-01-09 02:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
2015-01-07 03:06 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
2015-01-05 20:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, SEND ITEM ABROAD
2015-01-05 12:31 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)
2015-01-03 11:13 GREECE - ATHINA (KAT), RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2014-12-02 15:35 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Ενα παραδειγμα απο παλιοτερη αγορα μου.Απο τη στιγμη που φτανει αθηνα αν δεις κατω κατω κανει περιπου 2 μερες αντε 4. Αλλα μεχρι να φτασει στα ΕΛΤΑ της περιοχης σου... υπολογισε καμια βδομαδα - 10 μερες. Μερικες φορες αν εισαι τυχερος μπορει και λιγοτερο. Καλα οταν φτανει Αθηνα ειναι και η στιγμη της αγωνιας..μην δεις τιποτα "Εισαγωγη στο Τελωνειο" :p Με απλο ταχυδρομειο βεβαια δυσκολα.

ardi21
06-03-16, 19:17
Στα ΕΛΤΑ λεει ακομα SEND ITEM ABROAD 27/2/2015, δεν εχει προχωρησει καθολου. Και στο δικο σου site τα ιδια λεει.

Μου φανηκε περιεργο γιατι στις 2 προηγουμενες αγορες ολα εγιναν γρηγορα.

nikoslykos
06-03-16, 19:19
Αρα δεν εχει φτασει ακομα Ελλαδα. Οταν φτασει Ελλαδα θα σου γραψει στο site των ΕΛΤΑ " ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ " Το πιο τυχερο μου απο Κινα ηταν με singapore post που απο την ωρα που το παραγγειλα σε 7 μερες το ειχα στα χερια μου. Ουτε εντος ελλαδας γραμμα δεν κανει τοσο λιγο :worthy:

ardi21
06-03-16, 19:20
Και το κινεζικο ταχυδρομειο γιατι λεει: Arrival at Destination Post (Country: GR) - 01-03-2016?

Εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα.

nikoslykos
06-03-16, 19:21
βαλε το tracking number στο http://www.17track.net/en και κανε ενα copy paste εδω να σου πω.

ardi21
06-03-16, 19:23
Package Status: In Transit
Destination Country: Greece
2016-02-27 12:12 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD
Origin Country: Singapore
2016-03-01 16:03 Arrival at Destination Post (Country: GR)
2016-03-01 12:12 Despatched to overseas (Country code: GR)
2016-02-27 12:12 Received from Customer
======================================
Powered by www.17track.net

nikoslykos
06-03-16, 19:26
Λιγο περιεργο μου φαινεται. 27-2 το παρελαβε η singapore post, 1/3 εφυγε το αεροπλανο και 1/3 εφτασε ελλαδα... απο fasttech το παραγγειλες ;

ardi21
06-03-16, 21:44
Ναι fasttech

nikoslykos
06-03-16, 21:56
Στειλτους ενα μυνημα να δεις τι γινετε.

sdikr
06-03-16, 22:12
Και το κινεζικο ταχυδρομειο γιατι λεει: Arrival at Destination Post (Country: GR) - 01-03-2016?

Εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα.

Δεν έχουν ανοίξει ακόμα τον Σάκο στο αεροδρόμιο

ardi21
06-03-16, 22:16
Χμμ, οκ. Αν δεν υπαρξει καποια εξελιξη μεχρι την Παρασκευη θα επικοινωνησω με ΕΛΤΑ και fasttech.

Τωρα που το σκεφτομαι θα ηταν καλυτερα να χαθει μπας και μου πιστωσουν τα χρηματα και παρω την V2 του goblin:p Αν παιρνουν την ευθυνη βεβαια, δεν ξερω τι γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις!

nikoslykos
07-03-16, 02:19
παιρνεις refund αν γινει κατι μην ανησυχεις. Εχουν παρα πολυ καλη εξυπηρετηση. Παλιοτερα ενα μηχανικο mod που αγορασα εμεινε στο τελωνειο στη κινα και μου δωσανε full refund μεσα σε 3 μερες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.