PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

mezger
07-03-16, 11:22
Μόλις είδα μια εικόνα από το aftermath μιας έκρηξης μπαταρίας.

Του έπεσε λέει το τσιγάρο, σταμάτησε να δουλεύει, έκανε ένα περίεργο θόρυβο, και το έβαλε στο αυτί του να ακούσει.
Τότε ανατινάχτηκε η μπαταρία, τον χτυπησε το στόμιο στο πρόσωπο όπου ράγισε μερικά κόκκαλα, τα υγρά τον έκαψαν στο πρόσωπο και τον ώμο, και πήραν φωτιά τα ρούχα του και οι κουρτίνες.

Οι μπαταρίες λιθίου είναι επικίνδυνα πράγματα, αν πέσουν και χτυπήσουν, αν έρθουν σε επαφή με υγρό ή αν βραχυκυκλώσουν, τις βάζουμε αμέσως σε μέρος χωρίς εύφλεκτα υλικά, καλά αεριζόμενο, και τις αφήνουμε ήσυχες μέχρι να σιγουρευτούμε ότι δε θα ανατιναχτούν και μας λούσουν με καυτό οξύ.

Το ίδιο ισχύει και για τις μπαταρίες των κινητών, αλλα αυτές έχουν το περιθώριο να φουσκώσουν λίγο για να εκτονώσουν τα αέρια, και δεν κάνουμε ζογκλερικά 2-3 φορές τη μέρα μ'αυτές.

Βάζω και τη φωτογραφία για γερά στομάχια

Προσοχή, είναι λίγο gore
Αρκετά gore
Μην πείτε ότι δεν προειδοποίησα
https://app.figure1.com/rd/image?imageid=54ec646ba3112584563fd1e5

hemlock
07-03-16, 11:25
Πολλύ παραπίσω Mezger υπάρχουν βιντεάκια ,εγώ τα σήκωσα, για το πως "αντιδρούν" οι μπαταρίες σε περίπτωση κακής χρήσης.;)

mezger
07-03-16, 11:40
Πολλύ παραπίσω Mezger υπάρχουν βιντεάκια ,εγώ τα σήκωσα, για το πως "αντιδρούν" οι μπαταρίες σε περίπτωση κακής χρήσης.;)

Μπραβο, παω να τα βρω :oneup:
Bλέπω που και που posts τύπου "Μου έχει φουσκώσει η μπαταρία στο κινητό εδώ και ένα μήνα αλλά δουλεύει, να την αλλάξω?" και σκέφτομαι ότι υπάρχει τρομακτική έλλειψη εκπαίδευσης για το θέμα.

nikoslykos
07-03-16, 19:36
Εγω παντως στο mod μου την μπαταρια την αλλαζω καθε 8 μηνες - 1 χρονο για παν ενδεχομενο. Και ουτως η αλλως αρχιζει να χανει λιγο μετα απο αυτο το διαστημα. Και παντα επωνυμες μπαταριες...Efest,Samsung η Sony. Μια φορα βραχυκυκλωσα θυμαμαι ενα μηχανικο mod που ειχα. Απλα αρχισε να καιει τιποτα αλλο. Το αφησα να ηρεμησει και εβγαλα τη μπαταρια. Δε τη ξαναχρησιμοποιησα εννοειται.

ardi21
09-03-16, 13:51
Σημερα μου ηρθε ο goblin και δοκιμασα το πρωτο στησιμο...πλημμυρα! Κριμα και φαινοντουσαν ολα σωστα ρε γμτ:cool:

Επαθα ενα μικρο σοκ και το αφησα προς το παρον.

nikoslykos
09-03-16, 14:49
Θες βοηθεια ;

ardi21
09-03-16, 14:58
Ειμαι λιγο βλακας.. Ειχα ξεχασει να βαλω το εξαρτημα που κλεινει την μια τρυπα για μονη αντισταση... Το εβαλα τωρα και εδω και 10 λεπτα δεν εχει διαρροη.

Ετσι το εστησα
168025168026

Αν ακουμπανε οι σπειρες μεταξυ τους η στον ατμοποιητη υπαρχει καποια ενδειξη, το καταλαβαινεις? Δεν λειτουργει δηλαδη? Γιατι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αφου εβαλα το βαμβακι. Ειναι πολυ στενα εκει μεσα.

Επισης αυτο που λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις υγρο με πιπετα επειδη ειναι μικρη η τρυπα, δεν ισχυει. Μια χαρα μπαινει.

nikoslykos
09-03-16, 15:08
καλα το εκανες αλλα καλο ειναι οι σπυρες να ειναι ενωμενες γιατι θα εχεις hotspot. Και πιστεψε με δεν ειναι ωραιο. Και προσπαθησε το coil να ειναι ακριβως πανω απο την τρυπα. Απλα το δεξι ποδαρακι του coil βγαλτο λιγο πιο εξω και σπρωξε την αντισταση. Απλα για να φτιαξεις σωστα το βαμβακι πρεπει να σηκωσεις το βαμβακι ορθιο και να βαλεις την καμπανα. Μετα κοβεις αυτο που περισσευει και το βαζεις μεσα να ειναι πανω στα καναλια. Επισης εκαψες την αντισταση πριν βαλεις το βαμβακι ; Εννοω Να πατησεις το κουμπι σκετο με την αντισταση μονο να πυρακτωθει. Και να ξερεις η αντισταση ειναι σωστη οταν καιει απο τη μεση προς τα εξω.

ardi21
09-03-16, 15:10
Ναι νομιζω την εσπρωξα καλυτερα στην τρυπα μετα, αυτη ειναι η πρωτη φωτογραφια.

Τελειως ενωμενες οι σπειρες? Γιατι ειχα διαβασει εδω οτι δεν ειναι καλο.

nikoslykos
09-03-16, 15:13
μα πρεπει να ειναι ενωμενες... ανοικτες σπυρες κανεις μονο με Nickel συρμα για temperature control.. ειδες κανα βιντεακι στο youtube που να κανανε build με ανοικτες σπυρες ; ουτε ενα δεν εχω δει !

ardi21
09-03-16, 15:14
Δεν την εκαψα διοτι παλι ειχα διαβασει οτι δεν κανει καλο γιατι δημιουργειται σκουρια. Απλα καθαρισα το συρμα με οινοπνευμα πριν το βαλω και οντως εβγαλε μαυριλα. Δηλαδη με kanthal πρεπει να ειναι ενωμενες οπωσδηποτε και να την καις?

Για το βαμβακι ακολουθησα αυτο (https://www.youtube.com/watch?v=g2qJqb2F-JM&index=1&list=FLhudk8xHwKc5ABtaWVgCCQg) το βιντεο. Εχω δει και αλλα με τον τροπο που λες.

nikoslykos
09-03-16, 15:22
ουτε αυτο δεν ισχυει... Στην αρχη πρεπει να το καις. Εγω αν δεν το κανω μαζι με το υγρο μου ερχεται και γευση απο το συρμα. ΤΟ κανεις επισης και οταν αλλαζεις βαμβακι να καις την αντισταση για να φυγουν τα καταλυπα απο το υγρο αλλα μετα απο εκτεταμενη χρηση ναι δεν πρεπει να το κανεις. Ουτε με οινοπνευμα δεν νομιζω οτι πρεπει να το κανεις... και αυτο πρωτη φορα το ακουω.

netlag
09-03-16, 15:24
Μεγειες!

Κάνε πολλές προσπαθείες. Θα το πετύχεις στο τελος. Κάθε RTA πρέπει να το μάθεις. Ειδικά αν δεν είχες εμπειρία στο rebuilding.

To flooding τις περισσότερες φορές είναι απότελεσμα λίγου βαμβακιου. Επίσης δοκίμασε να μην τον παραγεμίζεις με υγρο. Παιξτο safe, γεμίζοντας μέχρι τη μεση. Αν δουλευει, θα δουλευει και για περισσοτερο υγρο, και μετα τον γεμίζεις και μέχρι πάνω. Αλλά πάντα να προσέχεις το overfilling.

αν παίζεις 2.5mm διάμετρο με 0.32mm (28awg) Kanthal A1 δοκίμασε:
8 στροφες και παίχτο από 15watt και πάνω. Κάπου κοντά στο 1.5 ohm θα είσαι.

Αν τα muji pads είναι στο ιδιο thickness με τα KGD, κόψε μια λωρίδα 4.5-5mm. Όχι πιο πάνω θα περνάει δύσκολα. Την λωρίδα βρέχτην με eliquid για να την περάσεις μέσα από το coil. Αν είσαι με spaced coil, κράτα κοντρα μια σπειρα με κατσαβιδακι για να περάσει ευκολα το βαμβάκι και να μην χαλάσει το coil. Και λίγο να χάλασει το σουλουπωνεις μετα.

Αν δεις οτι οι ακρες του βαμβακιού ειναι λεπτες και δεν γεμίζουν τα juice channels του Goblin, μην τις τριμμάρεις πολυ κοντές. Αστες λίγο πιο μακριες αλλα διπλωσε τες στην ακρη ωστε να έχουν όγκο για να γεμίσουν τα channels. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγω αρχικα αν ειχα τον goblin και είχα flooding.

nikoslykos
09-03-16, 15:25
ardi21 επισης, τον επλυνες με νερο καλα πριν τον στησεις ;;;

ardi21
09-03-16, 15:29
Μεγειες!

Κάνε πολλές προσπαθείες. Θα το πετύχεις στο τελος. Κάθε RTA πρέπει να το μάθεις. Ειδικά αν δεν είχες εμπειρία στο rebuilding.

To flooding τις περισσότερες φορές είναι απότελεσμα λίγου βαμβακιου. Επίσης δοκίμασε να μην τον παραγεμίζεις με υγρο. Παιξτο safe, γεμίζοντας μέχρι τη μεση. Αν δουλευει, θα δουλευει και για περισσοτερο υγρο, και μετα τον γεμίζεις και μέχρι πάνω. Αλλά πάντα να προσέχεις το overfilling.

αν παίζεις 2.5mm διάμετρο με 0.32mm (28awg) Kanthal A1 δοκίμασε:
8 στροφες και παίχτο από 15watt και πάνω. Κάπου κοντά στο 1.5 ohm θα είσαι.

Αν τα muji pads είναι στο ιδιο thickness με τα KGD, κόψε μια λωρίδα 4.5-5mm. Όχι πιο πάνω θα περνάει δύσκολα. Την λωρίδα βρέχτην με eliquid για να την περάσεις μέσα από το coil. Αν είσαι με spaced coil, κράτα κοντρα μια σπειρα με κατσαβιδακι για να περάσει ευκολα το βαμβάκι και να μην χαλάσει το coil. Και λίγο να χάλασει το σουλουπωνεις μετα.

Αν δεις οτι οι ακρες του βαμβακιού ειναι λεπτες και δεν γεμίζουν τα juice channels του Goblin, μην τις τριμμάρεις πολυ κοντές. Αστες λίγο πιο μακριες αλλα διπλωσε τες στην ακρη ωστε να έχουν όγκο για να γεμίσουν τα channels. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγω αρχικα αν ειχα τον goblin και είχα flooding.

Για πρωτη φορα ever σε RTA, ειμαι ικανοποιημενος, διοτι δεν εχω τουλαχιστον διαρροη (μεχρι τωρα).

Μου βγηκε αντισταση 1.2. Μεχρι να περασω το βαμβακι εκανα αρκετες προσπαθεις γιατι οντως δεν περνουσε. Εβαζα παρα πολυ μαλλον. Στο τελος εβαλα το 1/3 σε παχος απο το pad και πλατος/μηκος το ιδο με το βιντεο που ποσταρα. Επισης τον γεμισα μεχρι πανω και δεν δειχνει να εχει προβλημα. Τωρα απο γευση δεν μπορω να καταλαβω καποια ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με τον subtank. Ισως να βγαινει ελαχιστη γευση μεταλλου, αλλα δεν ξερω.


ardi21 επισης, τον επλυνες με νερο καλα πριν τον στησεις ;;;

Ναι τον επλυνα καλα με νερο και υγρο σαπουνι.

Τελικα ρε παιδια τι κανουμε με kanthal? Ενωμενες σπειρες η spaced? Την καιμε πρωτα η οχι?:cool:

netlag
09-03-16, 16:23
Για να φτιαξουμε ενα touching coil κάνουμε τα εξής :

1) Kόβουμε το απαραίτητο μήκος, και καλό είναι να πλύνουμε το συρμα γιατί έχει λαδια κλπ από το εργοστασιο.
2 - προαιρετικο βήμα) Περνάμε όλο το μήκος του συρματος που κόψαμε από φλογιστρο μέχρι να πυρωσει
3) στριβουμε το coil και το τοποθετούμε στον ατμοποιητη
4) Χωρις να εχουμε βάλει βαμβακι, αναβουμε με το mod μας το συρμα μέχρι να πυρωσει. Αν δεν εχουμε κανει το βημα 2, ειναι πολύ πιθανό να δουμε hotlegs και hotspots.
5) Αν δουμε hotspots κάνουμε το εξης : Mε μια τσιμπίδα ζουλαμε το coil, ή με ενα κατσαβίδι το βουρτσιζουμε (σερνουμε το κατσαβιδι πανω στο coil), αλλά χωρίς να πατάμε το κουμπί γιατι θα βραχυκυκλώσει.
6) Θα ξαναπατήσουμε το κουμπι, και ελεγχουμε για hotspots. Αν έχουμε ξανακάνουμε το βημα 5.
7) Όταν πλεόν το coil με το πάτημα του κουμπιου, πυρωνει ομοιομορφα και πάντα από την κεντρικη του σπειρα και προς τα εξω είναι ετοιμο για να περάσουμε βαμβακι, και να συνεχίσουμε με το building.

Για να φτιαξουμε ενα spaced coil κάνουμε τα εξής :

1) Κοβουμε το συρμα και το πλενουμε.
2) Στριβουμε το coil και το τοποθετούμε στον atty.
3) Περναμε βαμβακι και συνεχιζούμε το building.

Στα spaced coils (non touching) δεν εχουμε hotspots, γιατι εξ ορισμου καμια σπειρα δεν ακουμπαει τη διπλανη της. Επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα πυρωσουμε για να δημιουργηθει στρωμα σκουριας που στην ουσια παρέχει ηλεκτρικη μονωση μεταξύ των σπειρων. Γιαυτο λενε/λεμε οτι είναι λιγοτερο βλαβερα τα spaced coils. Γιατι δεν οξειδωνονται.

Ta spaced coils, είναι λιγο πιο δυσκολα στο να περάσουμε βαμβάκι. Ειδικα τα nickel coils. Επίσης τα spaced coils, είναι ελαφρως πιο κρύα στην παραγωγή ατμού από τα touching coils.

Επίσης στα spaced coils, δεν μπορουμε ευκολα να τα καθαρίσουμε για να κανουμε rewick, και συνήθως είναι ευκολότερο απλά να ξαναφτιάξουμε το coil.
Ενω από την άλλη στα touching coils, βγάζουμε το παλιό βαμβακι, πυρωνουμε πάλι το συρμα και καθαρίζει από τα κατάλοιπα του υγρου, και ξαναπαιρνάμε βαμβάκι.

@ardi

Πειραματίσου και με spaced και με touching coils. Ειδικά τώρα μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία στο στήσιμο. Απο εκεί και πέρα ξέρεις τα +/- του καθενός.
Και γώ οταν ξεκίνησα touching coils εφτιαχνα, αλλά πλεόν φτιάχνω spaced, αποκλειστικά λόγω των θεμάτων σκουριας που ανέφερα και δεν γνώριζα παλιότερα.

Είναι ισως ενα λιθαράκι ωστε το vaping να ειναι λιγότερο βλαβέρο. Παραμένει πάντως άγνωστο το πόσο βλαβερό ειναι γενικά το vaping. Απλά ελπίζουμε (προσωπικά το πιστευώ) οτι είναι λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο. Είτε με spaced είτε με touching.

ardi21
09-03-16, 16:29
Mαλιστα.

Μονο και μονο απο την διαδικασια δεν με βλεπω για touching coils. Επισης μου φαινεται δυσκολο να φτιαξω με το εργαλειο που πηρα. Παντα μου βγαινουν spaced και οταν παω να τα πιεσω με την τσιμπιδα γινετε ενα χαλι.

nikoslykos
09-03-16, 16:33
Καλα οτι σε βολεβει εσενα θα κανεις ! Αν θες δοκιμασε αυτο το βαμβακι ==> http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/rebuildable-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9/fiber-freaks-v2-cotton-blend-pads-no1-detail.html

Εγω απο τοτε που το πηρα αυτο δεν ξαναλλαζω. Πολυ πιο καθαρη γευση και δεν μου κανει διαρροες. Επισης αν θυμαμαι καλα ειπες οτι πηρες muji βαμβακι. Πρεπει να το κοβεις με συγκεκριμενη φορα απο εκει που ξεκινανε οι λοριδες και οχι απο οπου νανε γιατι αλλιως διαλυετε !

netlag
09-03-16, 16:45
Εγω απο τοτε που το πηρα αυτο δεν ξαναλλαζω. Πολυ πιο καθαρη γευση και δεν μου κανει διαρροες. Επισης αν θυμαμαι καλα ειπες οτι πηρες muji βαμβακι. Πρεπει να το κοβεις με συγκεκριμενη φορα απο εκει που ξεκινανε οι λοριδες και οχι απο οπου νανε γιατι αλλιως διαλυετε !

Αυτό ειναι πολύ σωστη παρατήρηση, και ισχυεί για όλα τα cotton pads όχι μόνο για το muji. Η λωρίδα που κόβεις πρεπει να έχει την ιδια φορά με τις ίνες του βαμβακιου. Όχι μόνο γιατι δεν θα διαλύεται, αλλά γιατί θα εχει και πιο αποδοτικό wicking.

ardi21
09-03-16, 19:09
Ναι αυτο κανω. Κοβω κατα μηκος του pad που πανε οι ινες, οχι κατα πλατος.

Παντως ρουφαει υγρο σαν διαολος! Αλλα ειναι κουκλι το ατιμο.
168034

nikoslykos
09-03-16, 19:49
Ετσι ειναι οι επισκευασιμοι :) Εμενα μου φευγουν 7ml τη μερα. Αν δεν κανεις ακομα DIY υγρα ξανασκεψου το γιατι θα ξεφραγκιαστεις :)

ardi21
09-03-16, 20:20
To προσπαθησα το DIY, οπως εχω γραψει, αλλα δεν μου καθησε. Τωρα εχω αφησει ενα υγρο 1 μηνα να ωριμασει καλα μπας και μου αρεσει και βλεπουμε!

nikoslykos
09-03-16, 22:13
Τι μαρκα γευσεις ειχες παρει ; atmoslab ; Εγω οσους ξερω μαζι με εμενα με γευσεις atmoslab δεν τα καταφερα ποτε. Δεν ξερω αν θυμασαι σου ειχα προτεινει ενα μαγαζι παλιοτερα να πας να δεις. Εγω τα ατμιζω μεσα σε 24 ωρες κατευθειαν. Της Atmoslab πραγματικα δεν δενουν με τιποτα. Οσα και να δοκιμασα... Με την T-Juice ειχα καλυτερη τυχη. οπως και με την flavor art.

ardi21
09-03-16, 22:28
Flavor Art εχω

nikoslykos
09-03-16, 23:14
Και βαση τι επαιρνες ;

ardi21
09-03-16, 23:28
Βαση atmos lab. Γενικα ειμαι λιγο περιεργος στα υγρα, δυσκολα μου αρεσει κατι, γι'αυτο μαλλον.

nikoslykos
10-03-16, 00:52
Στο ειχα ξανα αναφερει :) Απο τοτε που εκοψα την atmos lab βρηκα την υγεια μου. Απο βασεις πλεον παιρνω μονο T-Juice,Purenic,Pink mule. Παρα πολυ καλες βασεις και τελειως αοσμες.

ardi21
10-03-16, 01:05
Tι να πω. Θα δοκιμασω και t-juice μπας και.

kontinos
10-03-16, 01:24
Απο επαγγελματικο ενδιαφερον, που απευθυνεστε για τα αναλωσιμα σας? Πρωτιστως υγρα, και ισως τα υπολοιπα. Με παραγγελιες μεσω ιντερνετ, σε εξειδικευμενα καταστηματα, στο μαγαζι της γειτονιας σας αν εχει τη δυνατοτητα να σας φερει αυτο που θελετε? Ποσο ρολο παιζει το κοστος (με μια διαφορα ταξης του 10%) στο αμεσα διαθεσιμο ή στην αναμονη του? Σας απασχολει το κοστος αναμεσα σε διαφορετικες εταιριες ή σταθμιζετε περισσοτερο την προτιμηση σας σε ενα εστω πιο ακριβο υγρο?

ardi21
10-03-16, 01:27
Προσωπικα, οσον αφορα τα υγρα, πληρωνω αυτα που μου αρεσουν πραγματικα και ας ειναι ακριβα.

Για τα υπολοιπα αν η διαφορα δεν ειναι μεγαλη παω κατευθειαν στο μαγαζι της περιοχης μου. Για 10% δεν το συζηταω καν. Μπορω να περιμενω να μου το φερουν επισης, δεν με πολυαπασχολει.

Ομως πολλες φορες η διαφορα ειναι τετοια που δεν μπορεις να κανεις αλλιως. Παραγγελνεις απο εξωτερικο.

nikoslykos
10-03-16, 01:30
Εγω πλεον ψωνιζω μονο απο Ελλαδα. Εχω βρει ακριβως αυτα που θελω.
ardi21 ψαξε για βασεις της Purenic ειναι παρα πολυ καλες και πολυ φτηνες. γυρω στα 7€ τα 125ml 20mg νικοτινη.

kontinos
10-03-16, 01:31
Ardi21 Εχεις καποιο λινκ πιο χειροπιαστο με το ιδιο υγρο απο Ελλαδα και εξωτερικο να καταλαβω για τι μιλαμε?

nikoslykos
10-03-16, 01:33
Φιλε μου εγω κανω μονο DIY υγρα. Και συγκεκριμενα αυτα που αγοραζω δεν υπαρχουν εξω γιατι παραγονται εδω.

ardi21
10-03-16, 01:38
Ardi21 Εχεις καποιο λινκ πιο χειροπιαστο με το ιδιο υγρο απο Ελλαδα και εξωτερικο να καταλαβω για τι μιλαμε?

Υγρα αγοραζω μονο απο Ελλαδα.

Ομως αν θες ενα παραδειγμα απο αναλωσιμα, οι αντιστασεις που αγοραζα για τον subtank, Ελλαδα ειχαν 4 ευρω/κομματι (μην βαζω link απο καταστηματα, το βρισκεις ευκολα) και απο εξωτερικο (fasttech) σου ερχονταν 1.5 ευρω/κομματι. Μιλαμε για αυθεντικες και στις 2 περιπτωσεις.

Καταλαβαινεις οτι η διαφορα ειναι τεραστια.


ardi21 ψαξε για βασεις της Purenic ειναι παρα πολυ καλες και πολυ φτηνες. γυρω στα 7€ τα 125ml 20mg νικοτινη.

Θα τις τσεκαρω. Thanks.

kontinos
10-03-16, 01:42
Καλα, δεν μιλαμε για τετοιες διαφορες τιμης, ειναι αστειο και καποιος να το σκεφτει να το δουλεψει στο μαγαζι του. Γενικα δεν ειμαι γνωστης του προϊοντος και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να το δουλεψει ενα ψιλικατζιδικο, βολιδοσκοπω λιγο την κατασταση, εγω ειμαι εναντιον μιας τετοιας εξελιξης, αλλα οι αλλοι με εχουν φαει! Περιμενω feedback απο εσας παιδια :)

ardi21
10-03-16, 01:47
Ενταξει το fasttech ειναι μια ειδικη περιπτωση. Δεν μπορει να το συναγωνιστει κανενας απ'οτι εχω δει. Ουτε απο Ευρωπη, ουτε απο Αμερικη. Ποσο μαλλον απο Ελλαδα. Παιζει με αλλους ορους. Ολα τα ξενα καταστηματα τις αντιστασεις αυτες π.χ τις ειχαν πανω κατω στην τιμη Ελλαδας.

Αν θες την γνωμη μου παντως ο κλαδος του Ηλεκτρονικου τσιγαρου εχει μελλον και μεγαλη αναπτυξη. Αν μεινουν τα πραγματα ετσι βεβαια. Τωρα για ψιλικατζιδικο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να πιασει. Εγω παντως θα πηγαινα σε εξειδικευμενο καταστημα που θα μου πουν και 5 παραγματα παραπανω.

qwertyuiop
10-03-16, 01:53
Fasttech: 9 δολλάρια- 8 περίπου ευρώ- οι 5 αντιστάσεις (κόστος 1.60 η μία).
Ελληνικά καταστήματα (όλα): 4.5 ευρώ η μία.

Ε, να με σχωράτε, κότσος δεν πιάνομαι. Για φούντο να πάει η παρασιτική ''επιχειρηματικότητα''. :)

nikoslykos
10-03-16, 02:01
Καλα, δεν μιλαμε για τετοιες διαφορες τιμης, ειναι αστειο και καποιος να το σκεφτει να το δουλεψει στο μαγαζι του. Γενικα δεν ειμαι γνωστης του προϊοντος και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να το δουλεψει ενα ψιλικατζιδικο, βολιδοσκοπω λιγο την κατασταση, εγω ειμαι εναντιον μιας τετοιας εξελιξης, αλλα οι αλλοι με εχουν φαει! Περιμενω feedback απο εσας παιδια :)

εχεις ψιλικατζιδικο και ψαχνεσε να πουλας αναλωσιμα για ηλεκτρονικα τσιγαρα ;

ardi21
10-03-16, 18:53
Εκανα και μια αντισταση 1.6 με fiber freaks βαμβακι αλλα δεν καταλαβα καποια διαφορα. Βασικα δεν ειμαι ποτε σιγουρος αν ακουμπαει καποια σπειρα με την αλλη η στην καμπανα, δεν ξερω πως το καταφερνω αυτο. 1-2 ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους. Ειναι και πολυ στενα εκει μεσα ρε γμτ:cool:

Το καλο ειναι οτι δεν εχω διαρροη. Ειχα διαβασει πολλα σχολια που ελεγαν οτι ειχαν αυτο το προβλημα.

Να ρωτησω και κατι αλλο. Εχω παρει το jig tool και οταν κανω την αντισταση την φτιαχνω touched και μετα την ανοιγω μονος μου. Ειναι σωστος τροπος?

nikoslykos
10-03-16, 19:01
Το αν ειναι λαθος ειναι σχετικο..αν σου βγαινει με αυτο το τροπο καλα εισαι. Αλλα οπως σου ειχα πει και touched να ειναι δεν παθαινεις τιποτα. Τωρα αν σου ακουμπαει η καμπανα το coil θα το καταλαβαινες πιστευω. Ολα τα συγχρονα mod εχουν προστασια απο βραχυκυκλωμα. Εμενα η μου πεταει μυνημα atomizer short η απλα μου βγαζει την αντισταση 0,15Ω (ενω ειναι 1). Πηρες το βαμβακι που σου ειπα ;

netlag
10-03-16, 19:04
Εκανα και μια αντισταση 1.6 με fiber freaks βαμβακι αλλα δεν καταλαβα καποια διαφορα. Βασικα δεν ειμαι ποτε σιγουρος αν ακουμπαει καποια σπειρα με την αλλη η στην καμπανα, δεν ξερω πως το καταφερνω αυτο. 1-2 ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους. Ειναι και πολυ στενα εκει μεσα ρε γμτ:cool:


την καμπάνα δεν την ακουμπάς. Θα σορτάρει και λογικά δεν θα ανάψει καν το coil, (θα σε προστατέψει το mod).
Οτι είναι περιορισμένος ο χώρος στον goblin ειναι. Επομένως αρχισε να κόβεις αριθμό σπειρων, θα πεφτεις σε ohm, και θα κατεβάζεις τα watt επίσης.



Το καλο ειναι οτι δεν εχω διαρροη. Ειχα διαβασει πολλα σχολια που ελεγαν οτι ειχαν αυτο το προβλημα.


Αν δεν έχεις διαρροες και δεν έχεις και dry hits, κατα πάσα πιθανότητα εισαι μια χαρά με το στησιμο που κανεις!



Να ρωτησω και κατι αλλο. Εχω παρει το jig tool και οταν κανω την αντισταση την φτιαχνω touched και μετα την ανοιγω μονος μου. Ειναι σωστος τροπος?

Yup, απλα δεν χρειάζεσαι καν το jig tool. Το στριβεις και στο κατσαβίδι σαν touching coil, και μετα το ανοιγεις μονος σου. Αφου το ανοιξεις το ζουλας 3,4 φορες με το νυχι σου πανω στο κατσαβιδι, ωστε να γινει ομοιομορφα spaced.

Θυμισου οταν περνας το βαμβάκι στο coil να το εχεις βρεξει με juice, και να κρατας την ακριανή σπειρα κοντρα με το κατσαβιδι ωστε να μη χαλασει το coil. Αφου το βαλεις, λογικα τραβοντας μια από δεξια μια απο αριστερα το βαμβακι οι σπειρες θα απόκτουν ίσια απόσταση μεταξυ τους. Αν οχι εχεις βάλει πολυ βαμβάκι. Και παλι ομως με ενα κατσαβιδακι μπορεις να σπρωξεις μια σπειρα δεξια μια αριστερα, για να σουλουπωθει.

ardi21
10-03-16, 19:09
Το αν ειναι λαθος ειναι σχετικο..αν σου βγαινει με αυτο το τροπο καλα εισαι. Αλλα οπως σου ειχα πει και touched να ειναι δεν παθαινεις τιποτα. Τωρα αν σου ακουμπαει η καμπανα το coil θα το καταλαβαινες πιστευω. Ολα τα συγχρονα mod εχουν προστασια απο βραχυκυκλωμα. Εμενα η μου πεταει μυνημα atomizer short η απλα μου βγαζει την αντισταση 0,15Ω (ενω ειναι 1). Πηρες το βαμβακι που σου ειπα ;

Ναι το πηρα αλλα δεν καταλαβα κατι ιδιαιτερο.


Αν δεν έχεις διαρροες και δεν έχεις και dry hits, κατα πάσα πιθανότητα εισαι μια χαρά με το στησιμο που κανεις!

Διαρροη ειναι ευκολο γιατι το βλεπεις. Τωρα για dry hit ξερω 'γω μπορει να εχω καποιο μικρο και να μην το καταλαβαινω. Οταν βαζεις πολυ βαμβακι και φραζουν τα καναλια του υγρου συμβαινει αυτο?

Αυτο με το βρεξιμο και την κοντρα δεν το κανω. Επειδη ειναι χοντρο το συρμα δεν βλεπω να χαλαει κατι. Αλλα θα το κανω απο δω και περα.

nikoslykos
10-03-16, 20:11
αν ειχες dry hit θα το καταλαβεις αμεσως :P ειναι πολυ χαρακτηριστικη γευση :p

netlag
10-03-16, 20:15
αν ειχες dry hit θα το καταλαβεις αμεσως :P ειναι πολυ χαρακτηριστικη γευση :p

+1 . Θα το καταλαβεις, λεει!! :p

nikoslykos
10-03-16, 20:36
Το χειροτερο dry hit το ειχα παθει στο αμαξι με dripper... ο ξαδερφος μου ακομα το θυμαται...σταματησα το αμαξι και κοντεψαμε να ξερασουμε. ( σκεψου εγω που το γευτηκα κιολας )

ardi21
11-03-16, 22:44
Πηρα και βασεις t-juice και σε μερικες μερες θα δοκιμασω το υγρο. Αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι αν θα σκουρυνει το ιδιο σε σχεση με τις atmos lab. Γιατι με αυτες μετα απο 10 μερες απο ανοιχτο κιτρινο ειχε γινει εντονο σκουρο καφε. Καμια σχεση το χρωμα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο για το ποσο καλη ειναι μια βαση.

Επισης οι t-juice εγραφαν οτι εχουν 10% νερο, οι atmos lab οχι. Εγω στο calculator εβαλα 50-50 για την νικοτινουχα και 100% για τις μηδενικες, δεν ειχε να βαλεις νερο. Λογικα ολες οι βασεις αραιωνονται με το ιδιο ποσοστο νερου και ειναι προυπολογισμενο απο το calculator?

nikoslykos
11-03-16, 23:37
δεν υπαρχει λογος να βαλεις νερο... το pg απο μονο του αραιωνει τη βαση. Εγω τωρα εχω παρει vg της Pink Mule και δεν εχει καθολου νερο και ειναι πολυ πυχτο. Μονο απτο pg αραιωσε! Τη γευση βαζεις τωρα ; Εγω θα σου λεγα δοκιμασε το υγρο αυριο βραδυ κιολας.

ardi21
11-03-16, 23:41
Eχω βαλει της Flavor Art. Παρφε λεμονι η συνταγη. Αν και μου επεσε λιγο παραπανω κρεμα custard και ψιλομυριζει σαν γαλακτομπουρεκο :cool:

Παντως αν και εχουν νερο οι t-juice και οι atmos οχι, το υγρο τωρα ειναι πιο πηχτο απο πριν.

netlag
12-03-16, 00:42
Eχω βαλει της Flavor Art. Παρφε λεμονι η συνταγη. Αν και μου επεσε λιγο παραπανω κρεμα custard και ψιλομυριζει σαν γαλακτομπουρεκο :cool:

Παντως αν και εχουν νερο οι t-juice και οι atmos οχι, το υγρο τωρα ειναι πιο πηχτο απο πριν.

οι pg βάσεις συνηθως δεν έχουν νερό. Οι περισσότερες VG όμως έχουν από 10-20%. Γιατι διαφορετικά είναι πάρα πολύ παχυρευστες.
Τα υγρά με νικοτίνη όσο τα βλέπει φως σκουραίνουν. Επίσης, ένα άχρωμο άρωμα, είναι πολύ πιθανόν να αποκτήσει χρώμα όταν αναμειχθεί με βάση και ωριμάσει 1-2 βδομάδες (πχ το Ripe Strawberry από TFA, αλλα και άλλα πολλά). Έτσι και τα αρωματα με χρώμα αλλαζουν απόχρωση, σκουραίνουν κλπ.

ardi21
12-03-16, 00:54
Στην t-juice εχουν νερο ολες απ'οτι φαινετε!

Παντως αλλαξα αντισταση στις 2 μερες για να φτιαξω 1.5 Ohm και η παλια ειχε προλαβει να μαυρισει αρκετα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο ενα πιθανο κολλημα καποιων σπειρων μεταξυ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.