PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

nikoslykos
12-03-16, 01:47
Η αντισταση μαυριζει λογο του υγρου ! Δεν ειναι κατι κακο. Παντα γινεται αυτο, απλα οταν αλλαζεις βαμβακι πρεπει να κανεις dry burn την αντισταση για να κανουν τα υπολειματα και μετα απλα την καθαριζεις με λιγο χαρτι. Και παιζει μεγαλο ρολο το υγρο. Τα υγρα που κανω εγω δεν αφηνουν πολλα υπολειματα. Αλλαξα βαμβακι τωρα μετα απο 1,5 βδομαδα και το βαμβακι ηταν ακομα κατασπρο. Γενικα μην ανησυχεις τοσο :p μια χαρα τα κανεις ως τωρα ! αντισταση να αλλαζεις μια φορα τη βδομαδα και βαμβακι οποτε καταλαβαινεις οτι αλλοιωνεται η γευση.

ardi21
12-03-16, 01:55
Λεω να αλλαζω τα παντα καθε εβδομαδα. Και βαμβακι και αντισταση, λογω spaced coils τα οποια ειναι πιο δυσκολα στον καθαρισμο με dry brun συμφωνα με αυτα που μου εξηγεισαι ο netlag.

nikoslykos
12-03-16, 01:57
Και με spaced coils μια χαρα καθαριζεται.. αλλα οπως και ναχει καλο ειναι να αλλαζεις την αντισταση μια φορα τη βδομαδα... το κοστος ειναι αστειο νταξει.

mindtrapper
12-03-16, 02:57
Πιο πολύ νερό από τις βάσεις της Atmos δύσκολα θα βρεις να έχουν άλλες... :)

netlag
12-03-16, 09:54
Λεω να αλλαζω τα παντα καθε εβδομαδα. Και βαμβακι και αντισταση, λογω spaced coils τα οποια ειναι πιο δυσκολα στον καθαρισμο με dry brun συμφωνα με αυτα που μου εξηγεισαι ο netlag.

με dry burn μια χαρα καθαριζουν και τα spaced coil. Αλλά για να μην πιάσουν σκουρια, αποφευγουμε το dry burn επομενως ο μόνος τρόπος ειναι σαπουνι και βουρτσισμα του spaced coil. Ε δεν είναι να ασχοληθείς νομιζω. Στριβεις νεο coil, καλύτερα

memos31
12-03-16, 12:09
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί κάηκα από το διάβασμα εδώ και μέρες και άκρη δεν έχω βγάλει :oops:
Θέλω να κάνω και εγώ την πρώτη μου απόπειρα με υγρό και θέλω να φτιάξω το παρακάτω
Add a little Graham cracker and play with pyrazine and maltol
my receipe (not very close but similar), still add and minor the em and ap
but dont overcome with pyrazine 10drops per 10ml is the most after taste like pop corn

Start with PG/VG/Nic base of your choice.

12.5% Double RY4
2.5% Graham Cracker
2% Pyrazine
3% ethyl maltol όλα τα παραπάνω τα ζητάω με νικοτίνη η χωρίς νικοτίνη; :oops::oops:
Θέλω αυτό που θα φτιάξω δηλαδή να έχει 6 νικοτίνη το ξέρω ότι είναι κάπως γελοίο όλο το παραπάνω αλλά είναι και η πρώτη μου φορά μην βαράτε όλοι μαζί :p

nikoslykos
12-03-16, 12:35
Φιλε το ξερω αυτο το υγρο...Tribeca Clone... Τα ειχα παραγγειλει ολα... Αυτα τα υλικα που λεει ειναι της Perfumers Apprentice. τα 2 τελευταια δεν ξερω κατα ποσο ευκολα θα τα βρεις.. Και να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να δεσει αυτο.

ardi21
12-03-16, 15:13
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί κάηκα από το διάβασμα εδώ και μέρες και άκρη δεν έχω βγάλει :oops:
Θέλω να κάνω και εγώ την πρώτη μου απόπειρα με υγρό και θέλω να φτιάξω το παρακάτω όλα τα παραπάνω τα ζητάω με νικοτίνη η χωρίς νικοτίνη; :oops::oops:
Θέλω αυτό που θα φτιάξω δηλαδή να έχει 6 νικοτίνη το ξέρω ότι είναι κάπως γελοίο όλο το παραπάνω αλλά είναι και η πρώτη μου φορά μην βαράτε όλοι μαζί :p

Εκτος απο τα αρωματα (αυτα δεν εχουν νικοτινη) θα παρεις 3 βασεις για να εισαι πιο ευελικτος.

1 50/50% PG/VG νικοτινουχα. Συνηθως υπαρχουν με 18-20% νικοτινη.
1 100% VG 0% νικοτινη
1 100% PG 0% νικοτινη

Μετα θα πας εδω (http://www.steam-engine.org/juice.asp#), θα βαλεις ολα τα στοιχεια και θα σου βγαλει αναλόγιες συμφωνα με το τι θες να φτιαξεις.

Θα σε συμβουλευα να παρεις και μια ηλεκτρονικη ζυγαρια ακριβειας, τουλαχιστον για τα αρωματα. Με 5-6 ευρω βρισκεις απειρες στο ebay.


με dry burn μια χαρα καθαριζουν και τα spaced coil. Αλλά για να μην πιάσουν σκουρια, αποφευγουμε το dry burn επομενως ο μόνος τρόπος ειναι σαπουνι και βουρτσισμα του spaced coil. Ε δεν είναι να ασχοληθείς νομιζω. Στριβεις νεο coil, καλύτερα

Α μαλιστα, οκ!

nikoslykos
12-03-16, 15:36
Εγω θα τον συμβουλευα να μην ασχοληθει με αυτο το αρωμα. Το Ethyl Maltol και το Acetyl Pyrazine δεν ειναι οτι καλυτερο. το Ethyl Maltol ουσιαστικα δινει τη γευση μαλλι της γριας και το Acetyl Pyrazine ουσιαστικα ειναι καλαμποκι με βουτυρο αν το μυρισεις.. Υπαρχει μεγαλη συζητηση ακομα για το κατα ποσο ασφαλη ειναι για χρηση. Ειδικα το acetyl pyrazine.

ardi21
12-03-16, 15:40
Nαι ενταξει δεν ξερω για τo συγκεκριμενο, γενικα ειπα:)

Εδω (http://e-liquid-recipes.com/) μπορεις να βρεις μεγαλη ποικιλια. Κανεις και ενα λογαριασμο και αποθηκευεις τα παντα. Συνταγες αλλων που σου αρεσουν (μπορεις να τις προσαρμοσεις αυτοματα συμφωνα με τα δικα σου γουστα κιολας), δικες σου, αρωματα που εχεις αγορασει και να σου προτεινει συνταγες που υπαρχουν συμφωνα με αυτα κτλ.

Για το Acetyl Pyrazine δεν το ηξερα. Το εχω παρει για 1-2 συνταγες.

nikoslykos
12-03-16, 15:48
Μην το χρησιμοποιεις καλυτερα. Σε πολλες χωρες απαγορευεται η πωληση του αποτι ξερω. Θεωρητικα καλα καλα δεν ξερουμε τι επιπτωσεις εχουν αλλα πραγματα. Ποσο μαλλον ορισμενα συστατικα..

memos31
14-03-16, 09:03
Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο.:oneup:
Ναι ο tribeca είναι έχω πάθει μεγάλη ζημιά με αυτό το υγρό δοκίμασα και το bebeca από atmos αλλά δεν ....
Θα αρχίσω διάβασμα και πειράματα.

ardi21
18-03-16, 01:31
Εκανα 2 στησιματα σημερα και πηρα τα πρωτα καμμενα στις πρωτες τζουρες. Οντως το καταλαβαινεις αμεσως...Ειμαι στο 3ο τωρα και θα δουμε.

Δεν μπορω να το ψυχολογησω, νομιζω οτι δεν εκανα κατι διαφορετικο απο τις προηγουμενες φορες. Εν τω μεταξυ εχω χασει την κατευθυνση που δειχνει το fiber freaks βαμβακι στο σακουλακι και δεν ξερω αν το κοβω σωστα.

Το dry hit οφειλεται μονο στο πως βαζεις το βαμβακι η παιζει ρολο και η αντισταση που φτιαχνεις?

bendersteed
18-03-16, 01:52
Παίζει ρόλο και η αντίσταση, ειδικά αν κάνεις μικρό πυρήνα, διάμετρο δηλαδή στην αντίσταση. Για να βρεις πως πρέπει να κόβεις το βαμβάκι απλά τράβα το και δες προς τα που είναι οι ίνες. Το βαμβάκι πρέπει να το περνάς με την κατεύθυνση που πηγαίνουν οι ίνες. Αν το έχεις βάλει ανάποδα, δηλαδή οι ίνες να είναι κάθετες μέσα στην αντίσταση παίζει να έχει dry hit και για αυτό.

ardi21
18-03-16, 01:58
Α οχι καθετες δεν ειναι. Νομιζα οτι εχουν συγκεκριμενη οριζοντια φορα που πρεπει να ακολουθεις. Λαθος το ειχα καταλαβει.

2.5mm κανω.

nikoslykos
18-03-16, 02:00
ε τα Dry hit συνηθως ειναι επειδη δεν εβαλες σωστα το βαμβακι..δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ σφιχτο ουτε πολυ χαλαρο. Α και επισης της fiber freaks οσο θερμενεται χαλαρωνει οποτε πρεπει να βαλεις περισσοτερο ! Δοκιμασε αν θες 3αρα διαμετρο με πιο χοντρο συρμα οπως σου ειχα πει ειναι πιο ευκολο !

ardi21
18-03-16, 02:02
3αρα ειναι αρκετα δυσκολη στον goblin λογω χωρου. Δεν εχω προσπαθησει ακομα. Παντως οντως παρατηρησα οτι στο 3ο στησιμο που μεχρι τωρα φαινεται ενταξει, εβαλα περισσοτερο βαμβακι. Ηταν δηλαδη πιο σφιχτο οταν το περνουσα αλλα και λιγο πιο μακρυ στα αυλακια του υγρου

nikoslykos
18-03-16, 02:14
Ε μετα απο λιγα στησιματα θα κοβεις μηχανικα εντελως το βαμβακι στη ποσοτητα που θες. Συνηθεια ειναι. Σιγουρα εχει χωρο ο goblin, ο Bellus που εχω εχει λιγοτερο χωρο....... :p

ardi21
18-03-16, 02:24
Στα 5 στησιματα ειμαι τωρα. Ελπιζω να το μαθω γρηγορα γιατι εφαγα αρκετο χρονο με τα βαλε βγαλε υγρα κτλ για να αλλαζω βαμβακια!

qwertyuiop
19-03-16, 18:08
Η liqua τι λέει ως μάρκα υγρών; Τα βρήκα σε κατάστημα στη σόλωνος και βγάζουν αξιοπρεπή γευσούλα σε κάποιες γεύσεις. Προς μεγάλη μου έκπληξη τα έχει και το fasttech (https://www.fasttech.com/products/0/10004083/1297000-authentic-liqua-e-liquid-for-electronic), σε περίπου μισή τιμή. Για να πωλούνται στην ΕΕ θα είναι κι ασφαλή. Όχι; :p

ardi21
19-03-16, 18:11
Tα liqua ποτε δεν τα συμπαθησα. Βγαζουν χημικη γευση για τα γουστα μου. Ειδικα ενα πεπονι ειχα παρει, πρεπει να ειχαν βαλει και χλωρινη μεσα.

qwertyuiop
19-03-16, 18:16
Για καπνικές μιλάω. Πχ αυτή που παρέθεσα αρέσει κάπως του πατέρα, και έλεγα να τσεπώσω 1-2 μικρούλες τώρα που έχω μία επιστροφή 5 δολαρίων.

bendersteed
19-03-16, 18:52
Προσωπικά μου αρέσει αρκετά το American Blend της liqua, ήταν από τα πρώτα υγρά που δοκίμασα και μου άρεσαν και το κάνω ακόμα ευχάριστα. Γενικά σε καπνικά έχει καλές γεύσεις, σε γλυκά-φρουτένια όχι τόσο. Δημοφιλές είναι και το turkish tobacco αλλά εμένα μου θυμίζει αποσμητικό χώρου.

nikoslykos
19-03-16, 19:03
Καλη μαρκα ειναι. Απλα ειχα διαβασει απο fasttech ειναι κλωνοι..δεν θα αγοραζα ποτε απο κινεζικο site υγρα.

qwertyuiop
19-03-16, 20:33
Καλη μαρκα ειναι. Απλα ειχα διαβασει απο fasttech ειναι κλωνοι...

Έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία να παραπέμψεις; Γιατί αν είναι κλώνοι, είναι ψιλοεπικίνδυνοι. Αν δεν είναι κλώνοι, είναι gamebraker σε επίπεδο τιμών, από τη στιγμή που αρέσει στον πατέρα.

nikoslykos
19-03-16, 20:50
και στα comment αμα πας η στα review, πολλοι λενε οι γευστικα δεν εχουν καμια σχεση με τα γνησια.

daywalker06
19-03-16, 21:54
Οταν γράφει "Authentic" στο fasttech ειναι αυθεντικά, ξερω ατομο που συχνά αγοραζει liqua από εκει και ειναι ευχαριστημένος (ατμιστης πανω από πεντε χρόνια).
Οσο μπορειτε ελάχιστο αρωμα ή και καθόλου, από τοτε πού κανω σκετη βαση βρήκα την ησυχία μου

nikoslykos
19-03-16, 22:00
νταξει απο κινα ψωνιζω αρκετα πραγματα, ατμοποιητες κτλπ αλλα υγρα ποτε. Ειναι το μονο που θελω να ειμαι σιγουρος.

qwertyuiop
19-03-16, 22:02
Ναι, συνήθως αυτή είναι και η δική μου εμπειρία. Αν σε banggood, gearbest, fasttech δεις original, τότε είναι original. Στα σχόλια του συγκεκριμένου ατμού που κοίταξα, δε βρήκα κάτι αρνητικό πάντως.

daywalker06
19-03-16, 22:07
#nikoslykos
Καλά τωρα σώθηκες αν ψωνίζεις από την Ελλάδα εστω και Ευρώπη :p μικρα λαμόγια ειναι και οι δικοι μας :lol: btw από Ελλαδα ψωνιζω αλλα οχι για να ειμαι σιγουρος
Ειπα για "μικρα" και ειδα την ηλικία σου κοφτο το ρημάδι :lol:

nikoslykos
19-03-16, 22:10
ισα ισα τη βγαζω πλεον πολυ φτηνα που ψωνιζω απο εδω. Βαση 20αρα νικοτινη 7€ μηδενικη 2€ και γευσεις 3€ τα 5ml. Ανετα τη βγαζω σχεδον ενα μηνα.

ardi21
20-03-16, 05:36
Γενικα οντως το fasttech αν λεει οτι ειναι αυθεντικο, ειναι. Οτι και αν εχω παρει δεν με εχει διαψευσει. Απλα επειδη το θεμα του υγρου ειναι λιγο ευαισθητο, θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα.

Collective_Soul
21-03-16, 07:04
ισα ισα τη βγαζω πλεον πολυ φτηνα που ψωνιζω απο εδω. Βαση 20αρα νικοτινη 7€ μηδενικη 2€ και γευσεις 3€ τα 5ml. Ανετα τη βγαζω σχεδον ενα μηνα.

Φιλε για να μη γινεται διαφημιση αν μπορεις στειλε ενα πμ απο που την προμηθευεσαι την 20αρα στα 7 ευρω...

memos31
22-03-16, 18:25
Λοιπον έφτιαξα την πρώτη μου αντίσταση όπως δείχνει το http://www.alterego.gr/e-shop/atomizers/sub-ohm/eleaf-melo-2-rba.html έκανα 7 σπείρες και μου την βλέπει 0.84 και οχι 1.00 έτσι πρέπει;

nikoslykos
22-03-16, 21:53
εξαρταται τη συρμα πηρες και τη διαμετρο την εκανες. Μια χαρα ειναι 0,84.

s.s
29-03-16, 08:28
Πρόταση για μπαταρία και ατμοποιητή, σύνολο στα 50+ € ; Αγορά από Κινα.

akilleas
29-03-16, 13:23
Για μπαταρία/μοντ εγώ προτείνω Joeytech Evic VTC Mini. Τώρα για ατμοποιητή είναι το τι θες. Ο Ναυτίλος με εργοστασιακές κεφαλές είναι πολύ καλός. Αλλιώς εάν θέλεις επισκευάσιμο Kayfun v3 mini κλώνος της SXK.
Και οι δύο είναι για MTL/τσιγαρίσιες τζούρες.

s.s
29-03-16, 14:34
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Είναι για φίλο που θέλει κάτι έτοιμο , εγώ παραμένω στο τσιγάρο προς το παρών :p . Αυτόν (https://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861801-authentic-aspire-nautilus-bvc-clearomizer-5-0ml) εννοείς φαντάζομαι. Πόσα ohm να είναι οι αντιστάσεις των ανταλλακτικών κεφαλών; Γιατί βλέπω ότι βγαίνουν με αντιστάσεις από 1.6 ohm έως 2.1 ohm. Επίσης , ποια είναι η σωστή ρύθμιση του mod για να παίζει καλά , ανάλογα την αντίσταση ;

- - - Updated - - -

Με αυτά είναι εντάξει ή χρειάζεται και κάτι άλλο ; Υπάρχει καλύτερη μπαταρία ;

168867

akilleas
29-03-16, 19:16
Μια χαρά είναι όλα, εκτός από τις αντιστάσεις.
Δεν είναι αυθεντικές.
Επίσης εγώ προτιμώ στα 1,8Ω με λιγότερα watt στο μοντάκι.
Α! Και ο Ναυτίλος είναι ο μεγάλος.
Και με το κουπόνι BUNNY μέχρι σήμερα έχει 10%

s.s
29-03-16, 19:23
Να πάρω τον mini ; Αντιστάσεις έχει γνησιες το fasttech ή να κοιτάξω αλλού ; Στα 1.8 ohm στα πόσα watt ρυθμίζεις το mod ;

Ευχαριστώ και πάλι.

akilleas
29-03-16, 19:39
Να πάρω τον mini ; Αντιστάσεις έχει γνησιες το fasttech ή να κοιτάξω αλλού ; Στα 1.8 ohm στα πόσα watt ρυθμίζεις το mod ;

Ευχαριστώ και πάλι.

Έχει και τις αυθεντικές, αλλά νομίζω ότι θέλει gift certificates για να τις πάρεις. Εγώ πχ πήρα κεφαλές αυθεντικές από Gearbest. Τα watt είναι συνδυασμός πολλών παραμέτρων. Πόση νικοτίνη, τι είδους υγρό.... Κυρίως 8-11.
Κοίτα και στο προηγούμενο μήνυμα μου για το κουπόνι....

ardi21
30-03-16, 21:49
Πολυ δυνατο το νεο Furioza Lava Drop.

akilleas
30-03-16, 22:21
Πολυ δυνατο το νεο Furioza Lava Drop.

Τουλάχιστον εσείς που ζείται σε μεγάλες πόλεις μπορείτε να δοκιμάσετε πριν αγοράσετε.
Αν και αυτό λέω να το βάλω σε επόμενη παραγγελία....μόνο και μόνο για τα καλά που διαβάζω....

ardi21
30-03-16, 22:27
Τουλάχιστον εσείς που ζείται σε μεγάλες πόλεις μπορείτε να δοκιμάσετε πριν αγοράσετε.
Αν και αυτό λέω να το βάλω σε επόμενη παραγγελία....μόνο και μόνο για τα καλά που διαβάζω....

Αν εισαι του φρουτου παρτο με κλειστα ματια. Και το προηγουμενο ειναι πολυ καλο.

Υποψιν, βγαζει μια δροσια στην γευση.

ardi21
15-04-16, 20:13
Eχει δοκιμασει κανεις το cotton bacon βαμβακι? Διαβαζω πολυ καλα σχολια.

Για να ειμαι ειλικρινης βεβαια δεν μπορω να πειστω οτι μπορει να υπαρξει μεγαλη χειροπιαστη διαφορα μεταξυ επωνυμων βαμβακιων. Νομιζω οτι εχουμε παει στην υπερβολη.

akilleas
16-04-16, 09:01
Αυτό πιστεύω και εγώ. Το μόνο που ίσως μπορεί να κάνει λίγο την διαφορά στην γεύση είναι εάν κάποιο έχει καλύτερη απορροφητικότητα.
Και αυτό μάλλον με το cotton bacon δεν πρέπει να συμβαίνει γιατί λένε ότι μαυρίζει πιο εύκολα.

nikoslykos
16-04-16, 14:12
Ενας φιλος που δοκιμασε μου ειπε οτι δεν εχει καμια τρελη διαφορα. Το μονο βαμβακι που εχω δοκιμασει και εχει καποια διαφορα με τα muji ειναι το fiber freaks τα pads ομως. Πολυ καλα και δεν μαυριζουν με τιποτα.

netlag
16-04-16, 15:30
το fiber freaks δεν μαυριζει γιατι δεν ειναι βαμβάκι είναι cellulose. Αντέχει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

nikoslykos
16-04-16, 15:40
Γενικα μεχει βολεψει παντως. Και δινει πολυ πιο καθαρη γευση.

Collective_Soul
16-04-16, 18:47
Γραφω εδω αυτο που μου συνεβη γιατι μπορει να βοηθηθει και καποιος αλλος με παρομοιο θεμα
Το τελευταιο καιρο ειχα πολλα σκασιματα στον ατμοποιητη με μη αποδοτικη ατμοποιηση και λιγο ατμο σε RTA επισκευασιμο και το ατμισμα δεν ηταν απολαυση....αλλαξα βαμβακι ομως τα ιδια με πριν στον ατμοποιητη
Εν τω μεταξυ την αντισταση πρεπει να την ειχα πανω μηνες :cool: ...απλα αλλαζα βαμβακι καθε δυο μερες και εκανα dry burn κλασσικα

Οποτε φτιαχνω νεα αντισταση αυτη τη φορα σοβαρο microcoil με 28awg συρμα 3mm διαμετρο με kuro coiler και παλι ειχα σκασιματα.
Τα ξαναλυνω ολα και βαζω μπολικο βαμβακι αυτη τη φορα
Ολα τα προβληματα λυθηκαν ως δια μαγειας .

@ ADSLgr.com All rights reserved.