PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

nikoslykos
16-04-16, 20:15
Και εγω αν βαλω λιγοτερο βαμβακι μου τα κανει αυτα και δεν αποδιδει καλα... το βαμβακι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χαλαρο αλλα ουτε πολυ σφιχτο.

ardi21
17-04-16, 12:36
Εγω παντως εχω δει οτι οταν βαζω πολυ βαμβακι στην αντισταση, σε σημειο που την περναω δυσκολα εχω καλυτερη γευση. Η τουλαχιστον διαφορετικη, που μου αρεσει περισσοτερο.

Τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι placebo η οχι.

nikoslykos
17-04-16, 12:38
Αν σου αρεσει ετσι νομιζω αρκει :) Ο καθενας εχει το τροπο του. ( Και αναλογως τον ατμοποιητη ) Ο Bellus που εχω αν τον στουμπωσεις με βαμβακι παιρνεις dry hit. Ο Goblin ειναι το αντιθετο θελει πολυ βαμβακι.

ardi21
20-04-16, 15:11
Σκεφτομαι να παρω το cloupor mini και να μεταπηδησω σε TC. Ενα Ni200 0.25 συρμα ειναι ενταξει?

Επισης ειναι κατι αναλογο με kanthal η εντελως διαφορετικη λειτουργια? Δηλαδη η 1.5 αντισταση σε kanthal εχει αντιστοιχια σε νικελ? 0.15 πχ η 0.2 κτλ.

nikoslykos
20-04-16, 16:32
Αν θες TC παρε το VTC Mini. Πολυ καλυτερο. Ναι 0,25 nickel καλα ειναι, με 5 - 6 σπυρες σου βγαζει καπου 0,15Ω. Καμια σχεση παντως με kanthal ο ατμος θα ειναι δροσερος. Εγω το φοβαμαι λιγο το TC ακομα γιατι τα συρματα αυτα δεν εχουν δοκιμαστει αρκετα.

ardi21
20-04-16, 16:45
Θελω να παω στο cloupor γιατι ειναι λιγο πιο συμμαζεμενο. Εχω διαβασει πολυ καλα σχολια, δεν νομιζω να εχει καποιο θεμα.

Και 'γω αυτο σκεφτομαι και δεν εχω κανει την μεταβαση ακομα.. Ειδικα το νικελ ειναι ενα πολυ τοξικο μεταλλο. Βεβαια οι θεμροκρασιες ειναι μικρες αλλα κανεις δεν ξερει.

Το θεμα ειναι οτι στο kanthal μπορει να παιρνεις εστω και ελαχιστο καμμενο και να μην το καταλαβαινεις, νομιζω. Με το TC αυτο δεν υπαρχει.

nikoslykos
20-04-16, 17:09
Εεεε μη το λες ! και με το tc τα hotspot κανουν μπαμ.. αλλα στο tc ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πυρακτωνεται το συρμα...

ardi21
20-04-16, 18:41
Παντως εγω δεν υπαρχει περιπτωση να μην παιρνω. Ειναι αδυνατον να κανω σπειρες που δεν ακοπυμπανε καθολου μεταξυ τους!

bendersteed
20-04-16, 19:58
Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό γενικά. Αρχικά αν το βαμβάκι σου μοιάζει καμμένο σε ένα μικρό σημείο έχεις hotspot. Επίσης καλό είναι αφού στήνεις να δοκιμάζεις να τροφοδοτείς την αντίσταση, με βρεγμένο βαμβάκι εννοείται, για αρκετή ώρα, 6-7 sec, χωρίς την καμπάνα. Αν δεν κοκκινίζει πουθενά μάλλον είσαι οκ.

loun3ytunes
22-04-16, 01:50
Οποιος ενδιαφερεται για φθηνα ειδη ηλεκτρονικου τσιγαρου ,ειδη καπνιστου και ειδη δωρων ας ριξει μια ματια στο σιτε www.mrsmoky.gr

ardi21
24-04-16, 19:07
Αλλαξα προχτες αντισταση και ειχε μαυρισει. Οποτε τα hotspots μαλλον κανουν παρτυ!

Αυτο που κανω λαθος μαλλον και τωρα το καταλαβα ειναι οτι την βιδωνω στους πολους χωρις το εργαλειο που την φτιαχνω με αποτελεσμα να μου στραβωνει. Βεβαια μετα την ισιωνω αλλα δεν ξερω..

Επισης το ιδιο συμβαινει οταν προσπαθω να την βαλω καλυτερα πανω στην τρυπα σπρωχνοντας την προς αυτην με το εργαλειο. Μου μαζευονται οι σπειρες και ακουμπανε καποιες λογικα.

nikoslykos
24-04-16, 20:19
το βαμβακι εννοεις μαυριζει ; αν ναι αυτο οφειλεται το υγρο κυριως. Καποια υγρα αφηνουν καταλοιπα και καποια οχι.

ardi21
24-04-16, 20:41
το βαμβακι εννοεις μαυριζει ; αν ναι αυτο οφειλεται το υγρο κυριως. Καποια υγρα αφηνουν καταλοιπα και καποια οχι.

Τα παντα μαυρα ειναι. Και αντισταση και βαμβακι:p

Οταν λεω μαυρο εννοω καταμαυρο το βαμβακι σε ενα μεγαλυτερο μερος που ακουμπαει με την αντισταση. Δεν εχει σκουρυνει απλα.

nikoslykos
24-04-16, 20:43
Το υγρο νομιζω φταιει σε αυτη τη περιπτωση. Και στη δικια μου περιπτωση με καποια υγρα το βαμβακι γινεται καταμαυρο και με αλλα μενει πεντακαθαρο.

wesker
27-04-16, 19:06
Τα παντα μαυρα ειναι. Και αντισταση και βαμβακι:p

Οταν λεω μαυρο εννοω καταμαυρο το βαμβακι σε ενα μεγαλυτερο μερος που ακουμπαει με την αντισταση. Δεν εχει σκουρυνει απλα.
Mε τι υγρό; Κατά 99% ειναι το υγρό.

ardi21
27-04-16, 19:54
Της furiosa ειναι. 90/10 VG/PG.

nikoslykos
27-04-16, 19:56
Το πολυ vg αποτι ξερω "χαλαει" πιο γρηγορα το βαμβακι. Αλλα και παλι παιζει ρολο τα υλικα που ειναι μεσα στη γευση.

GRGeorge
28-04-16, 11:18
Πάντως με σκέτη βάση το βαμβάκι μένει πεντακάθαρο. Όλα τα κατάλοιπα οφείλονται στα αρώματα, όπου κι εκεί εξαρτάται από το είδος κλπ.

ardi21
11-05-16, 13:40
Aρχισαν τα οργανα απο Αμερικη και Ευρωπη για το ΗΤ. Δυστυχως.

nikoslykos
11-05-16, 13:53
Τι διαβασες ;

qwertyuiop
11-05-16, 13:58
Ο πατέρας τελικά έχει ξετρελαθεί με αυτό (http://www.montecristo-shop.gr/ilektroniko_tsigaro/ygra_anaplirosis/natura_30_ml/aromata_kapnou/igro_anaplirosis_ilektronikou_tsigarou_natura_maxboro_30ml), δεν το αλλάζει με τίποτα. Το πήρε τυχαία και βιαστικά πριν από ταξίδι και δεν έχει βάλει έκτοτε τίποτε άλλο, εδώ και 20 μέρες. Είναι της προκοπής ή κάνει μεγαλύτερο κακό από το κανονικό τσιγάρο; :p

ardi21
11-05-16, 14:00
Τα πιο ight μετρα απο Ε.Ε ειναι εδω (http://www.opengov.gr/yyka/?p=1458).

Στην Αμερικη γινεται ο χαμος με τον FDA. Ολοι εχουν παθει ψιλοσοκ. Στην ουσια σκοτωνουν το ΗΤ, τουλαχιστον ετσι οπως το ξερουμε. Π.χ για να κρατησει το καθε προιον της στην αγορα οποιαδηποτε εταιρεια πρειπει να πληρωσει 1 εκ δολλαρια. Εχεις κυκλοφορησει 15? 15 εκ δολλαρια. Τα μετρα ξεκινανε απο τον Αυγουστο.

Απ'οτι διαβασα θα προσπαθησουν να μαζεψουν χρηματα για να πανε δικαστικα.

nikoslykos
11-05-16, 14:14
Εγω περιμενω να δω αν θα καταργηθουν οι βασεις. Αν ναι το κοβω και το ΗΤ. Δεν δινω δραχμη σε κανεναν. Εγω κανω 10ml τη μερα. Θα με αναγκασουν να παιρνω ετοιμα υγρα των 7 και 8 ευρω ; 240€ το μηνα ; ας τα φαω σε ουζα και σουβλακια καλυτερα.

humanious
11-05-16, 20:04
Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο (http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_197998.html) δοκιμαστικά γιατί δεν ξέρω αν θα μου αρέσει το άθλημα.
Γενικά καπνίζω 5-6 τσιγάρα 3-4 φορές την εβδομάδα, αλλά λόγω ελαφρού άσθματος, θέλω να δώσω μια ευκαιρία στο ηλεκτρονικό μήπως και με επηρεάζει λιγότερο.

1. Θεωρείται οτι είναι ικανοποιητικο για αρχάριο/δοκιμή;
2. Μπορεί κάποιος να μου πει τι άλλο θα χρειαστώ (ανταλλακτικά) απ' το συγκεκριμένο site, διότι δεν έχω καμία επαφή με τα ηλεκτρονικα τσιγάρα.

Ευχαριστώ!

ardi21
11-05-16, 20:13
Μια χαρα ειναι.

Aυτες (http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_226364.html) τις αντιστασεις θα χρειαστεις επιπλεον.

humanious
11-05-16, 20:22
Μια χαρα ειναι.

Aυτες (http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_226364.html) τις αντιστασεις θα χρειαστεις επιπλεον.

0.3 ή 0.5 Ohm; Θα δω διαφορά;

ardi21
11-05-16, 20:39
Δεν νομιζω να καταλαβεις αλλα παρε 0.5.

humanious
12-05-16, 07:54
Δεν νομιζω να καταλαβεις αλλα παρε 0.5.

Σ' ευχαριστώ!

akilleas
12-05-16, 09:01
Άποψη μου είναι να πάρεις ένα μοντ, iStick 30w και από πάνω ένα Ναυτίλο.
Τουλάχιστον σου μένει το μοντ για μελλοντική αναβάθμιση του ατμό.

bendersteed
12-05-16, 17:16
Λοιπόν οι μπαταρίες του ijust είναι καλές και δυνατές αλλά το κουμπί τους πάσχει και αρχίζει να χάνει διαδρομή μετά από 3-4 μήνες. Τώρα για τον ατμοποιητή διαφωνώ καθώς είναι πολύ αεράτος, εμένα προσωπικά δε μου αρέσει.
Θα πρότεινα ως εναλλακτική το joyetech aio που προσωπικά μου άρεσε αρκετά καλύτερα, είναι πανεύκολο σε χρήση και κοστίζει 23€ για άμεση αγορά από Ελλάδα.

- - - Updated - - -


Ο πατέρας τελικά έχει ξετρελαθεί με αυτό (http://www.montecristo-shop.gr/ilektroniko_tsigaro/ygra_anaplirosis/natura_30_ml/aromata_kapnou/igro_anaplirosis_ilektronikou_tsigarou_natura_maxboro_30ml), δεν το αλλάζει με τίποτα. Το πήρε τυχαία και βιαστικά πριν από ταξίδι και δεν έχει βάλει έκτοτε τίποτε άλλο, εδώ και 20 μέρες. Είναι της προκοπής ή κάνει μεγαλύτερο κακό από το κανονικό τσιγάρο; :p

Μια χαρά είναι τα natura, βγαίνουν και σε 100μελα με 20€ άμα του αρέσουν. Δε βλέπω γιατί να είναι καλύτερα ή χειρότερα σε θέμα υγείας από άλλα υγρα.

humanious
12-05-16, 23:02
Λοιπόν οι μπαταρίες του ijust είναι καλές και δυνατές αλλά το κουμπί τους πάσχει και αρχίζει να χάνει διαδρομή μετά από 3-4 μήνες. Τώρα για τον ατμοποιητή διαφωνώ καθώς είναι πολύ αεράτος, εμένα προσωπικά δε μου αρέσει.
Θα πρότεινα ως εναλλακτική το joyetech aio που προσωπικά μου άρεσε αρκετά καλύτερα, είναι πανεύκολο σε χρήση και κοστίζει 23€ για άμεση αγορά από Ελλάδα.

- - - Updated - - -





Μια χαρά είναι τα natura, βγαίνουν και σε 100μελα με 20€ άμα του αρέσουν. Δε βλέπω γιατί να είναι καλύτερα ή χειρότερα σε θέμα υγείας από άλλα υγρα.

Στα 23€ που παίζει το joyetech ? Παραπάνω το έχει το skroutz.

bendersteed
13-05-16, 12:31
Στην ecig που είναι νομίζω και ο αντιπρόσωπος της joyetech. Εδώ (http://www.ecig.gr/hlektronika-tsigara/joyetech-ego-aio.html)!

humanious
13-05-16, 20:42
Στην ecig που είναι νομίζω και ο αντιπρόσωπος της joyetech. Εδώ (http://www.ecig.gr/hlektronika-tsigara/joyetech-ego-aio.html)!

Το πρόλαβα στα 24. Την ίδια στιγμή το πήγαν στα 26.5.

Καλό φαίνεται για αρχή. Με το υγρό πρέπει να ψαχτώ. Πήρα αρχικά το ecig Lacky strike γιατί από 5 γεύσεις που δοκίμασα μου ταίριαζε καλύτερα.

Ψιλογρατζουνάει το λαιμό αλλά νομίζω οτι αυτό θα το συνηθίσω. Αυτό συμβαίνει άλλωστε και σε αλλαγή μάρκας τσιγάρου.

Βρήκα και γνήσις αντιστάσεις (http://www.gearbest.com/accessories/pp_295282.html) πολύ φθηνότερα απ όσο τις πουλάνε εδώ (2,8 η μία...).

bendersteed
14-05-16, 00:01
Αυτές οι αντιστάσεις μπαίνουν κανονικά αλλά είναι πιο αεράτες, δεν είναι σαν τις 0.6Ω. Προσωπικά προτιμώ τις 0.6Ω αλλά είναι θέμα γούστου. Λογικά θα μπορείς να βρεις και τις 0.6Ω από έξω και γενικά αν μπορείς να περιμένεις αξίζει γιατί εδώ τις χτυπάνε!

Για το γρατζούνισμα στο λαιμό δοκίμασε χαμηλότερη νικοτίνη, αν και τα υγρά της ecig αν θυμάμαι καλά έχουν και μπόλικη προπυλενογλυκόλη οπότε μπόλικο χτύπημα. Πήγαινε σε μαγαζιά και δοκίμασε υγρά με παραπάνω γλυκερίνη και λιγότερη νικοτίνη για να βρεις τι σου αρέσει στο λαιμό και δοκίμασε και διάφορες γεύσεις!

Όσο για την ξαφνική άνοδο της τιμής το αφήνω ασχολίαστο, έστω και για δυο ευρώ :down:

humanious
15-05-16, 12:03
Παρήγγειλα απ' το ebay τις 0.6Ohm, το οποίο μαζί με την προμήθεια του paypal (request money) κόστισε 13 ευρω.
Δεν υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα σε 0.6Ohm, γι αυτό και δεν μπορείς να βρεις καλές τιμές.
Εδώ θα τις αγόραζα 2.80x5=14 ευρω, συνεπώς δεν έχει και ιδιαίτερη διαφορά. Λίγο παραπάνω συμφέρει στο πακέτο των 10 αλλά και πάλι μικρές διαφορές.

hemlock
17-05-16, 10:10
https://www.youtube.com/watch?v=D4aa_-_-FXw
Η μόνη "ιδέα" που είχαν οι δικοί μας ,μετά απο 2 χρόνια που ήξεραν τι θα έρθει, να κάνουν μια (1) έκθεση (vapearo.gr)...KATANTIA.

hemlock
21-05-16, 19:41
Live συζήτηση με τους Πετρόπουλο (πρόεδρο ΣΕΕΗΤ) και Φαρσαλινό περι της νομοθεσίας...
https://www.youtube.com/watch?v=ObWjtZRDdxk&feature=youtu.be

memos31
29-05-16, 01:12
Έτσι για το γαμώτο μια ψήφος είναι και όπως πάει (https://secure.avaaz.org/el/petition/Alexis_Tsipras_Prothypoyrgos_Ellada_Na_min_perasei_to_nomoshedio_peri_atmosmatos_os_ehei/?cqRxPeb) ;)

PopManiac
29-05-16, 01:56
Φοβάμαι πως η βιομηχανία πληρώνει το αρχικό λάθος - επικοινωνιακά αλλά από πλευράς πολιτικής πωλήσεων (marketing) μάλλον σωστό - της ονομασίας των προϊόντων ως "ηλεκτρονικά τσιγάρα".

Και μόνο η λέξη τσιγάρο έχει πετάξει τα - άλλογα και άνευ επιχειρημάτων - ταλιμπανικά αντανακλαστικά της σύγχρονης αντικαπνιστικής υστερίας με την λογική αντιμετώπισης καπνιστών ως λεπρών.

Το ότι έγινε στροφή προς την έννοια του ατμίσματος είναι σωστό και αληθές αλλά η ζημιά έχει γίνει αφού από πλευράς αντίληψης μιλάμε πάντοτε για "ηλεκτρονικά τσιγάρα".

memos31
29-05-16, 04:07
Και δυο ωραία βιντεάκια

https://www.youtube.com/watch?v=TriHW4avTO4


https://www.youtube.com/watch?v=-hu3F_pz1Qg&feature=youtu.be

no_logo
29-05-16, 07:13
Κουβεντιάζοντας με φίλο πνευμονολόγο τον ρώτησα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
Μου είπε πως σε όλα τα συνέδρια που συμμετέχει τους λένε πως τις βλαπτικές επιδράσεις του θα τις ξέρουμε σε βάθος χρόνου όπως έγινε και με το κανονικό τσιγάρο όταν εμφανίστηκε.
Το μόνο που γνωρίζουμε μέχρι στιγμής είναι πως στα υγρά του ηλεκτρονικού χρησιμοποιούν σαν βάση πόσιμη γλυκερίνη που είναι ασφαλής για την φαρμακευτική χρήση της για την οποια μέχρι σήμερα χρησιμοποιούνταν, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της με την καθημερινή χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Και πως μέχρι σήμερα ξέρουν πως επηρεάζει σίγουρα το συκώτι, ανεβάζει τρανσαμινάσες κτλ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-05-16, 08:11
Φοβάμαι πως η βιομηχανία πληρώνει το αρχικό λάθος - επικοινωνιακά αλλά από πλευράς πολιτικής πωλήσεων (marketing) μάλλον σωστό - της ονομασίας των προϊόντων ως "ηλεκτρονικά τσιγάρα".

Και μόνο η λέξη τσιγάρο έχει πετάξει τα - άλλογα και άνευ επιχειρημάτων - ταλιμπανικά αντανακλαστικά της σύγχρονης αντικαπνιστικής υστερίας με την λογική αντιμετώπισης καπνιστών ως λεπρών.

Το ότι έγινε στροφή προς την έννοια του ατμίσματος είναι σωστό και αληθές αλλά η ζημιά έχει γίνει αφού από πλευράς αντίληψης μιλάμε πάντοτε για "ηλεκτρονικά τσιγάρα".
Το ειπες και μόνος σου ("μάλλον σωστό"). Αν δεν τα ονόμαζαν έτσι, μάλλον θα τα είχαμε αποχαιρετήσει.

hemlock
29-05-16, 10:21
Κουβεντιάζοντας με φίλο πνευμονολόγο τον ρώτησα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
Μου είπε πως σε όλα τα συνέδρια που συμμετέχει τους λένε πως τις βλαπτικές επιδράσεις του θα τις ξέρουμε σε βάθος χρόνου όπως έγινε και με το κανονικό τσιγάρο όταν εμφανίστηκε.
Το μόνο που γνωρίζουμε μέχρι στιγμής είναι πως στα υγρά του ηλεκτρονικού χρησιμοποιούν σαν βάση πόσιμη γλυκερίνη που είναι ασφαλής για την φαρμακευτική χρήση της για την οποια μέχρι σήμερα χρησιμοποιούνταν, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της με την καθημερινή χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Και πως μέχρι σήμερα ξέρουν πως επηρεάζει σίγουρα το συκώτι, ανεβάζει τρανσαμινάσες κτλ
Ούτε καν...;)
Το πρόβλημα είναι (ήταν) στην εξέλιξη του τσιγάρου-οτι δηλαδή τα κακά και άσχημα του καπνίσματος τα ερεύνησαν-διαπίστωσαν-"ανακάλυψαν", μετά απο 20++ χρόνια.
Δηλαδή κάποιοι φωστήρες θέλουν (με το αζημείωτο πάντα) να προστατέψουν την κοινωνία απο ΠΙΘΑΝΕΣ παρόμοιες επιπτώσεις του τσιγάρου/καπνίσματος.Αυτό που δεν λένε να χαμπαριάσουν είναι οτι ΑΛΛΟ πράμα η κάυση χαρτιού και καπνού και ΑΛΛΟ η εξαέρωση γλυκερίνης (οχι οτι δεν έχει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο τα θέματά του σε ακραίες-ιδιαίτερες περιπτώσεις).

netlag
30-05-16, 13:09
ειναι σιγουρα λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο. Αρκουν οι μαρτυρίες καπνιστών που έγιναν ατμιστες και είδαν στην καθημερινότητα τους τη διαφορά.

Παρολα αυτα, δεν είπε κανείς οτι είναι ασφαλές. Είναι απλά λιγότερο βλαβερό. Σε 20+ χρόνια θα μάθουμε πόσο λιγοτερο βλαβερό είναι. Μέχρι τότε όσοι καταφέρουν να κόψουν εντέλως το καπνισμά είναι το ιδανικό, για τους υπόλοιπους το άτμισμα είναι το next best thing.

humanious
04-06-16, 21:08
Σκέφτομαι για ένα σετ μέτριας τιμής γύρω στα 50-60 σύνολο μαζί με μπαταρίες, αντιστάσεις κλπ.

Από mod έχω 2 στο μυαλό μου, τα κλασσικά και γνωστά 1.elaf pico και 2. joyetech mini. Δεν βλέπω τρομερές διαφορές στα χαρακτηριστικά οπότε αν κάποιοι έχετε άποψη μου λέτε.

Από ατμοποιητή είχα διαβάσει εδώ για Nautilus αλλά βλέπω σε gearbest και fasttech είναι εξαντλημένος. Δεν θέλω τον mini λόγω χωρητικότητας. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε έστω και λίγο ακριβότερο;

Και κάτι ακόμα, οι μπαταρίες 18650 φορτίζουν και στους φορτιστές που φορτίζουμε τις κοινές επαναφορτιζόμενες ΑΑ ;

nikoslykos
04-06-16, 21:18
Και κάτι ακόμα, οι μπαταρίες 18650 φορτίζουν και στους φορτιστές που φορτίζουμε τις κοινές επαναφορτιζόμενες ΑΑ ;

οχιιιιιιι !

qwertyuiop
04-06-16, 22:30
Και κάτι ακόμα, οι μπαταρίες 18650 φορτίζουν και στους φορτιστές που φορτίζουμε τις κοινές επαναφορτιζόμενες ΑΑ ;

Άμα θες να τις ρίξεις σε ματατζήδες, ναι, μια χαρά. :p

bendersteed
05-06-16, 00:36
Σκέφτομαι για ένα σετ μέτριας τιμής γύρω στα 50-60 σύνολο μαζί με μπαταρίες, αντιστάσεις κλπ.

Από mod έχω 2 στο μυαλό μου, τα κλασσικά και γνωστά 1.elaf pico και 2. joyetech mini. Δεν βλέπω τρομερές διαφορές στα χαρακτηριστικά οπότε αν κάποιοι έχετε άποψη μου λέτε.

Από ατμοποιητή είχα διαβάσει εδώ για Nautilus αλλά βλέπω σε gearbest και fasttech είναι εξαντλημένος. Δεν θέλω τον mini λόγω χωρητικότητας. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε έστω και λίγο ακριβότερο;

Και κάτι ακόμα, οι μπαταρίες 18650 φορτίζουν και στους φορτιστές που φορτίζουμε τις κοινές επαναφορτιζόμενες ΑΑ ;

Αν σε ενδιαφέρουν ο Ναυτίλος μπορείς να πάρεις τον κλώνο Kabuki, που γενικά είναι ένας καλύτερος Ναυτίλος και παίρνουν τις ίδιες κεφαλές. Έχει διάφορους στην fasttech ο πιο ακριβός είναι ο καλύτερος. Τώρα για mods έχω το vtc mini και είναι μια χαρά, αλλά νομίζω πως και το pico είναι μια χαρά για το πόσο φθηνό είναι.
Θα πρότεινα πάντως να πας σε επισκευάσιμο αν θεωρείς πως θα ασχοληθείς, θα σε αποζημειώσει πολύ σύντομα σε σχέση με τη συνεχή αγορά κεφαλών. Έχεις και το aio, έτσι δεν είναι;

humanious
05-06-16, 11:24
Αν σε ενδιαφέρουν ο Ναυτίλος μπορείς να πάρεις τον κλώνο Kabuki, που γενικά είναι ένας καλύτερος Ναυτίλος και παίρνουν τις ίδιες κεφαλές. Έχει διάφορους στην fasttech ο πιο ακριβός είναι ο καλύτερος. Τώρα για mods έχω το vtc mini και είναι μια χαρά, αλλά νομίζω πως και το pico είναι μια χαρά για το πόσο φθηνό είναι.
Θα πρότεινα πάντως να πας σε επισκευάσιμο αν θεωρείς πως θα ασχοληθείς, θα σε αποζημειώσει πολύ σύντομα σε σχέση με τη συνεχή αγορά κεφαλών. Έχεις και το aio, έτσι δεν είναι;

Το συγκεκριμένο κιτ το θέλω για άλλο άτομο. Εγώ με το ΑΙΟ είμαι οκ ακόμα.

Όταν λες επισκευάσιμο, εννοείς επισκευάσιμες αντιστάσεις, βαμβάκι κλπ; Γιατί δεν έχω την διάθεση να μπω σε τέτοια διαδικασία. Δώσε μου όμως ένα link να καταλάβω τι εννοείς.

Το eleaf πάει και σε σετάκι με ένα ατμοποιητή melo, ο οποίος δεν ξέρω τι σόι πράμα είναι.

p.s.: Τον τελευταίο καιρό έχω αγοράσει βάσεις για να φτιάχνω οικονομικότερα υγρά (από ecig). Πάιζω με αναλογίες PG/VG και συνήθως την μισή από την αναλογία γεύσης που προτείνει η ecig για να ελαττώσω την γεύση. Παρατήρησα όμως πως η μία αντίσταση μου κράτησε 10 μέρες και δεύτερη 1 ημέρα!!!! Υπάρχει περίπτωση να φταίει τόσο πολύ η ποιότητα των βάσεων ή η αναλογία που φτιάχνω; Μήπως δεν βρέχω αρκετά το βαμβάκι πριν την πρώτη χρήση (βάζω 4 σταγόνες στο κέντρο και 2 περιφερειακά); Τί λάθος μπορεί να κάνω γτ μου φαίνεται παράλογο να φταίει η συσκευή.

nikoslykos
05-06-16, 12:10
p.s.: Τον τελευταίο καιρό έχω αγοράσει βάσεις για να φτιάχνω οικονομικότερα υγρά (από ecig). Πάιζω με αναλογίες PG/VG και συνήθως την μισή από την αναλογία γεύσης που προτείνει η ecig για να ελαττώσω την γεύση. Παρατήρησα όμως πως η μία αντίσταση μου κράτησε 10 μέρες και δεύτερη 1 ημέρα!!!! Υπάρχει περίπτωση να φταίει τόσο πολύ η ποιότητα των βάσεων ή η αναλογία που φτιάχνω; Μήπως δεν βρέχω αρκετά το βαμβάκι πριν την πρώτη χρήση (βάζω 4 σταγόνες στο κέντρο και 2 περιφερειακά); Τί λάθος μπορεί να κάνω γτ μου φαίνεται παράλογο να φταίει η συσκευή.
οι ετοιμες αντιστασεις οπως ειπες μπορει να σου κρατησουν απο 10 μερες εως και 3 ωρες. Μια φορα να πας να ατμισεις και να μην ειναι πολυ βρεγμενο το βαμβακι πολυ απλα δεν φευγει η μυρωδια καμενου μετα. Βαζεις πολυ vg μηπως ;
Σκεψου το να πας προς επισκευασιμο. Δεν ειναι καθολου δυσκολο. ( κοιτα τον Subtank mini ) θα γλιτωσεις πολυ μεγαλο κοστος. βαμβακι και 1 μετρο συρμα ειναι 2€ και σε βγαζει κοντα 2 - 2,5μηνες. Και το καλο με τους επισκευασιμους ειναι οτι σου δινουν περιθωριο για λαθη :) οι ετοιμοι οχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.