PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

babality
30-08-16, 20:28
ειμαι στην 6η μερα ηδη χωρις τσιγαρο. εδω δεν ειχα προβλημα πριν να μην καπνισω για μερες σκεψου τωρα.γενικα καλη φαση. τωρα το μονο που μενει ειναι να κοψω την πρεζα:rofl:

netlag
31-08-16, 10:53
τωρα το μονο που μενει ειναι να κοψω την πρεζα:rofl:

σιγά σιγά. Όλα μαζί δεν γίνονται. :lol:

Zer0c00L
03-09-16, 22:13
εγω παντως που καπνιζα απο 16 χρονων και ειμαι 44 χρονων
απο σημερα τελος το καπνισμα και αρχισα το ατμισμα

πλεον εχω στην κατοχη μου εναν "τσιγαρισιο" οπως το λετε οι γνωστες Aspire Nautilus με 18αρα νικοτινη και αρωμα βιρτζινια
συμφωνα με την αποψη φιλου που με εκανε να μπω στο ατμισμα ειναι ιδανικος για εμενα που καπνιζα δυο πακετα (Rothmans King Size) την ημερα

αν και κρατησα ενα πακετο τσιγαρα ειλικρινα ουτε καν το ζηταω....

ο μονος που στεναχωριεται ειναι ο περιπτερας που εχασε τα 8,60 την ημερα (2 πακετα) = 240 ευρω το μηνα

sdikr
04-09-16, 00:49
Ωχ, εγώ λέω να το ξαναρχίσω το κανονικό τσιγάρο :p

Nozomi
04-09-16, 23:16
Για δείτε και αυτό οι καπνιστές, γιατί έχουμε μια τάση να υιοθετούμε τέτοιες "μόδες", οπότε μπορεί να πληρώσετε το bypass ή την λοβεκτομή (Ca πνεύμονος) απ΄την τσέπη σας, και είναι και... ακριβούτσικα χειρουργεία :p τα άτιμα:

Obese people and smokers 'banned from routine surgery' as NHS attempts to cut spending costs (http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/obese-people-and-smokers-banned-from-routine-surgery-as-nhs-attempts-to-cut-spending-costs-a7223731.html)

Υ.Γ
Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με το παραπάνω, άλλωστε αυτές οι κατηγορίες συναντώνται συνήθως σε χαμηλές κοινωνικές τάξεις και αυτές θα πλήξει περισσότερο, ενώ θα κάνει τα πράγματα χειρότερα (ο χοντρός θα γίνει χοντρότερος κτλ.), άλλωστε με αυτή την λογική να μην αποζημιώνουμε όσους δεν φορούν ζώνη και εμπλέκονται σε τροχαία ατυχήματα κτλ.

sdikr
04-09-16, 23:37
Για δείτε και αυτό οι καπνιστές, γιατί έχουμε μια τάση να υιοθετούμε τέτοιες "μόδες", οπότε μπορεί να πληρώσετε το bypass ή την λοβεκτομή (Ca πνεύμονος) απ΄την τσέπη σας, και είναι και... ακριβούτσικα χειρουργεία :p τα άτιμα:

Obese people and smokers 'banned from routine surgery' as NHS attempts to cut spending costs (http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/obese-people-and-smokers-banned-from-routine-surgery-as-nhs-attempts-to-cut-spending-costs-a7223731.html)

Υ.Γ
Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με το παραπάνω, άλλωστε αυτές οι κατηγορίες συναντώνται συνήθως σε χαμηλές κοινωνικές τάξεις και αυτές θα πλήξει περισσότερο, ενώ θα κάνει τα πράγματα χειρότερα (ο χοντρός θα γίνει χοντρότερος κτλ.), άλλωστε με αυτή την λογική να μην αποζημιώνουμε όσους δεν φορούν ζώνη και εμπλέκονται σε τροχαία ατυχήματα κτλ.

Με τον ίδιο τρόπο θα σου πει και ο άλλος και για άλλες δύσκολες ασθένειες να κοπούν απο την ασφάλεια, στο τέλος θα σου πει ο άλλος γιατί εγώ να πληρώνω για την ασφάλεια κοκ.

Πάντως μιλάει για άλλα πράγματα, λέει οτι αν καπνίζεις θα σου ζητήσουν να κόψεις το τσιγάρο για την εγχείρηση ή να αδυνατίσεις εφόσον είναι μια απλή επέμβαση.

akisgr
04-09-16, 23:52
εγω παντως που καπνιζα απο 16 χρονων και ειμαι 44 χρονων
απο σημερα τελος το καπνισμα και αρχισα το ατμισμα

πλεον εχω στην κατοχη μου εναν "τσιγαρισιο" οπως το λετε οι γνωστες Aspire Nautilus με 18αρα νικοτινη και αρωμα βιρτζινια
συμφωνα με την αποψη φιλου που με εκανε να μπω στο ατμισμα ειναι ιδανικος για εμενα που καπνιζα δυο πακετα (Rothmans King Size) την ημερα

αν και κρατησα ενα πακετο τσιγαρα ειλικρινα ουτε καν το ζηταω....

ο μονος που στεναχωριεται ειναι ο περιπτερας που εχασε τα 8,60 την ημερα (2 πακετα) = 240 ευρω το μηνα

νομίζω είναι υπερβολή 18άρα νικοτίνη... εγώ θα πρότεινα 6 η 12 και ας κανεις και λίγο παραπάνω.. :)

καθημερινά ατμίζω 15-20 ml και συνήθως χωρίς νικοτίνη.. εξάλλου ποτε δεν εθιστικά στην νικοτίνη για κάποιο λόγο δεν μου κάθισε καλά... :)

sdikr
04-09-16, 23:59
νομίζω είναι υπερβολή 18άρα νικοτίνη... εγώ θα πρότεινα 6 η 12 και ας κανεις και λίγο παραπάνω.. :)

καθημερινά ατμίζω 15-20 ml και συνήθως χωρίς νικοτίνη.. εξάλλου ποτε δεν εθιστικά στην νικοτίνη για κάποιο λόγο δεν μου κάθισε καλά... :)

Για τον κάθε έναν είναι διαφορετικά, εγω στην αρχή είχα και 36αρα νικοτίνη, την όποια όταν ήθελα να κάνω κανονικό τσιγάρο έκανα 2 με 3 τζούρες και ολα καλά.
Το λάθος που κάνουν πολλοί και γυρνάνε ξανά στο τσιγάρο είναι οτι κατεβάζουν απότομα την νικοτίνη

kalligator
05-09-16, 00:21
Συμφωνώ απόλυτα ως προς το λάθος των νέων ατμιστών να κατεβάσουν τη νικοτίνη χαμηλά σε σύντομο διάστημα, εκεί την πατάνε.
Ή ακόμα χειρότερα να ξεκινάνε απ'την αρχή με μηδενική πιστεύοντας ότι δεν είναι πραγματικά εθισμένοι στη νικοτίνη. Χεχε χε κούνια που τους κούναγε.

akisgr
05-09-16, 00:34
Για τον κάθε έναν είναι διαφορετικά, εγω στην αρχή είχα και 36αρα νικοτίνη, την όποια όταν ήθελα να κάνω κανονικό τσιγάρο έκανα 2 με 3 τζούρες και ολα καλά.
Το λάθος που κάνουν πολλοί και γυρνάνε ξανά στο τσιγάρο είναι οτι κατεβάζουν απότομα την νικοτίνη

δεν έχεις και άδικο... αλλα πρέπει να γνωρίζουμε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο κανονικά δεν είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος...! είναι καθαρά ένα προϊόν απόλαυσης...

εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με 0MG και ποτε δεν είχα την επιθυμία για τσιγάρο... 8 μηνες τώρα ατμίζω odin 101 ..!!!

οποιος δοκιμάσει to odin 101 δεν ύπαρxει επιστροφή στο τσιγάρο μετά...!!! με με 6άρα νικοτίνη έχει παρα πολύ δυνατό χτύπημα δίνει την αίσθηση ότι καπνίζεις βάρη πούρο και στο τέλος σκάνε και τα φρούτα και απογειώνεται το υγρό...! θέλει όμως 50W +

- - - Updated - - -


Συμφωνώ απόλυτα ως προς το λάθος των νέων ατμιστών να κατεβάσουν τη νικοτίνη χαμηλά σε σύντομο διάστημα, εκεί την πατάνε.
Ή ακόμα χειρότερα να ξεκινάνε απ'την αρχή με μηδενική πιστεύοντας ότι δεν είναι πραγματικά εθισμένοι στη νικοτίνη. Χεχε χε κούνια που τους κούναγε.

ο εθισμός στην νικοτίνη είναι πιο πολύ ψυχολογικός... λίγο υπομονή να κανεις χρειάζεται γιατί στην αρχή είναι το ζόρι.. πολλές ζαλάδες και επιθυμία για τσιγάρο.. αν είσαι δυνατός απλά προχωράς... :)

sdikr
05-09-16, 00:57
δεν έχεις και άδικο... αλλα πρέπει να γνωρίζουμε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο κανονικά δεν είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος...! είναι καθαρά ένα προϊόν απόλαυσης...

εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με 0MG και ποτε δεν είχα την επιθυμία για τσιγάρο... 8 μηνες τώρα ατμίζω odin 101 ..!!!

οποιος δοκιμάσει to odin 101 δεν ύπαρxει επιστροφή στο τσιγάρο μετά...!!! με με 6άρα νικοτίνη έχει παρα πολύ δυνατό χτύπημα δίνει την αίσθηση ότι καπνίζεις βάρη πούρο και στο τέλος σκάνε και τα φρούτα και απογειώνεται το υγρό...! θέλει όμως 50W +

- - - Updated - - -



ο εθισμός στην νικοτίνη είναι πιο πολύ ψυχολογικός... λίγο υπομονή να κανεις χρειάζεται γιατί στην αρχή είναι το ζόρι.. πολλές ζαλάδες και επιθυμία για τσιγάρο.. αν είσαι δυνατός απλά προχωράς... :)

Εγώ για να διακόψω το τσιγάρο το ξεκίνησα, οι τσίχλες κλπ δεν πιάσανε, το οτι δεν θέλουν να το περάσουν σαν συσκευή για κόψιμο του τσιγάρου έχει να κάνει με το ότι υπάρχει διαφορετικός έλεγχος για ιατρικές συσκευές.
Οπότε ναι δεν μου το πουλήσανε για να κόψω το τσιγάρο ήταν μια παρενέργεια :p

Αν επιτρέπεται πόσο κάπνιζες και τι;

akisgr
05-09-16, 01:08
Εγώ για να διακόψω το τσιγάρο το ξεκίνησα, οι τσίχλες κλπ δεν πιάσανε, το οτι δεν θέλουν να το περάσουν σαν συσκευή για κόψιμο του τσιγάρου έχει να κάνει με το ότι υπάρχει διαφορετικός έλεγχος για ιατρικές συσκευές.
Οπότε ναι δεν μου το πουλήσανε για να κόψω το τσιγάρο ήταν μια παρενέργεια :p

Αν επιτρέπεται πόσο κάπνιζες και τι;

κάπνιζα old horbon κίτρινο 10-12 τσιγάρα την ημερα το πολύ...

όταν δοκίμασα 0.3 νικοτίνη σε πνευμονικές με έπιανε το στομάχι μου και είχα έντονες ζαλάδες κάτι το οποιο με το κανονικό τσιγάρο δεν είχα.. όσο και αν έκανα υπομονή δεν το άντεχα έτσι πήγα σε 0 και πλέον δεν μου λυπεί τπτ παρα μονο το χτύπημα.... :P

sdikr
05-09-16, 02:42
κάπνιζα old horbon κίτρινο 10-12 τσιγάρα την ημερα το πολύ...

όταν δοκίμασα 0.3 νικοτίνη σε πνευμονικές με έπιανε το στομάχι μου και είχα έντονες ζαλάδες κάτι το οποιο με το κανονικό τσιγάρο δεν είχα.. όσο και αν έκανα υπομονή δεν το άντεχα έτσι πήγα σε 0 και πλέον δεν μου λυπεί τπτ παρα μονο το χτύπημα.... :P

ίσως για αυτό, εγώ έκανα 2 με 2.5 πακέτα την ημέρα camel κανονικά, χωρίς την ανεβασμένη νικοτίνη δεν θα το κατάφερνα

Zer0c00L
05-09-16, 19:51
εγω που καπνιζα 2 πακετα τσιγαρα (Rothmans King Size) την ημερα

δεν περιμενα να εχουν δικιο οι γνωστοι/φιλοι που μου προτειναν να παρω τον "τσιγαρισιο" Aspire Nautilus

οτι αφορα τα υγρα αυτα χρησιμοποιω

D.I.Y. - NICMASTER - 250ML DRIP SERIES - 80VG/20PG - 18mg -250ML (http://www.safesmoking.gr/ugra-anaplirosis/d-i-y-9/d-i-y-nicmaster-250ml-drip-series-80vg-20pg-18mg-250ml.html?___SID=U)

D.I.Y. - ΑΡΩΜΑ - HEXOCELL 10ML - VIRGINIA - 10ML (http://www.safesmoking.gr/ugra-anaplirosis/d-i-y-9/hexocell-10ml-virginia-10ml.html?___SID=U)

hemlock
06-09-16, 11:21
Zero μην ψωνίζεις τόσο μεγάλες ποσότητες υγρών...Να ψωνίζεις μικρότερες, για να έχεις την "χαλαρότητα" να αγοράζεις περισσότερα πραματάκια χωρίς το άγχος να κοιτάς την τσέπη πρώτα.;)

29gk
06-09-16, 18:34
Αυστηρούς όρους για την κυκλοφορία του ηλεκτρονικού τσιγάρου εισάγει και στη χώρα μας η Ευρωπαϊκή Οδηγία που ψηφίζεται από τη Βουλή την Πέμπτη.

Ανάμεσα σε άλλα, οι εταιρείες που εμπορεύονται τα ηλεκτρονικά τσιγάρα υποχρεούνται να καταθέσουν φάκελο σχετικά με τις προδιαγραφές με τις οποίες ρυθμίζεται η περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνη. Εφόσον λάβουν την έγκριση από το υπουργείο Υγείας, μόνον τότε το προϊον που κυκλοφορεί στην αγορά είναι ασφαλές για το κοινό που το προμηθεύεται, καθώς έτσι μπαίνει και η σφραγίδα ότι τηρούνται οι προδιαγραφές που τίθενται για την κυκλοφορία του.

Οι εταιρείες εμπορίας οφείλουν από τη στιγμή που θα δημοσιευτεί ο νόμος να συμμορφωθούν και να καταθέσουν τον εν λόγω φάκελο στο υπουργείο Υγείας ώστε να πιστοποιηθεί η δυνατότητα κυκλοφορίας του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

---------



η συνεχεια και ολοκληρο το υπολοιπο αρθρο,

http://newpost.gr/ellada/557687/erxontai-aysthroi-oroi-kai-prodiagrafes-gia-thn-kykloforia-toy-hlektronikoy-tsigaroy

paradox21
08-09-16, 21:18
Επειδή με τρώει το χέρι μου, έχω ένα istick TC40w με kanger subtank mini v2 που τον δουλεύω με Νι200 γύρω στα 0,25Ω από 180C με 220C ανάλογα τα κέφια.
Ζαχαρώνω το iStick Pico Kit 75W και Tesla Nano 60W λόγω μεγέθους, διαβάζω καλύτερα λόγια για το Pico αλλά επειδή έχω βολευτεί με USB φόρτιση του TC40w δεν έχω καταλάβει εάν γίνεται και με το PICO, έχετε καμιά πρόταση/συμβουλή?

ardi21
08-09-16, 21:36
To Pico φορτιζει κανονικα και απο usb.

Εγω περιμενω την καινουργια πλακετα της eVOLV, DNA 60. Εχω διαβασει οτι θα ειναι πολυ μικρη οποτε προσφερεται για μικρα mod. Ξερεις κανεις τιποτα παραπανω, ποτε βγαινει κτλ?

apd
08-09-16, 23:05
Να πω κι εγώ τα 5 σεντς μου για όποιον ψάχνεται.

Κοντά 35 χρόνια καπνιστής, των δύο πακέτων Winston κόκκινο τη μέρα (ή συνήθως μεγάλο Drum άσπρο χωρίς φιλτράκια ανά 1,5 μέρα), δοκίμασα τον Ιούνιο ένα ζευγάρι e-cig μικρά, αλλά σύντομα βαρέθηκα τα συνεχή γέμισε-φορτισε. Διάβασα, απέφυγα σκόπιμα τα μοντάκια, και κατέληξα σ' ένα Liqua Pen στα 2Ω, με δοχείο των 2ml και 650 mA μπαταρία, που με βγάζει ~3 ώρες. Δοκίμασα και διάφορες γεύσεις σε 12 νικοτίνη, κατέληξα σε μία καπνική, κι από τότε κάνω ~4 ml τη μέρα, έχοντας κατέβει πια σε 9 νικοτίνη 70/30. Μου τη σπάει που θέλει "χέρι", λόγω του κουμπιού, όμως τσιγάρα δεν καπνίζω σχεδόν ποτέ πια, εκτός αν βρεθώ έξω χωρίς μπαταρία. Καμιά φορά μου λείπει το χτύπημα, αλλά: τέρμα τα κίτρινα δάχτυλα/δόντια, οικονομία 50-60%, χώρια τα άλλα πιθανά οφέλη. Σίγουρα διαφορετική η αίσθηση του καπνού, αλλά είχα κάνει εδώ και χρόνια την παραδοχή ότι κάπνιζα για τη νικοτίνη - αφού δε μου λείπει, τα οφέλη είναι πολύ περισσότερα από την αλλαγή στην αίσθηση. Δεν ξέρω αν τελικά θα το κόψω κι αυτό, πάντως έστω κι έτσι είναι σίγουρα καλύτερα (τέρμα και η γκρίνια για τη μυρωδιά στο σπίτι ;) )

Καμιά πρόταση για καπνικό με δυνατότερο χτύπημα σε χαμηλή νικοτίνη; (Όχι με αλλαγή εξοπλισμού, μόνο γεύσεις ή μάρκες υγρών).

paradox21
08-09-16, 23:25
Εγώ κατέληξα σε 2, flavourart 7 foglie και After-8 Pure με νικοτίνη 3 και κάτω.

vagskarm
09-09-16, 08:25
To Pico φορτιζει κανονικα και απο usb.

Εγω περιμενω την καινουργια πλακετα της eVOLV, DNA 60. Εχω διαβασει οτι θα ειναι πολυ μικρη οποτε προσφερεται για μικρα mod. Ξερεις κανεις τιποτα παραπανω, ποτε βγαινει κτλ?

Σε μοντάκια που δεν έχουν ενσωματωμένη μπαταρία, αλλά μπορούμε να την αλλάζουμε, καλύτερα να έχουμε ξεχωριστό φορτιστή (και μάλιστα καλής ποιότητας) για να φορτίζουμε τις μπαταρίες μας.

Προσωπικά, 4 χρόνια τώρα, ποτέ μα ποτέ δεν φόρτισα μπαταρία σε μοντάκι.

Φανερός Πράκτωρ
09-09-16, 08:34
Το πήρατε χαμπάρι ότι πέρασε η απαγόρευση του σε δημόσιους χώρους (αν ειδα καλά)

Zer0c00L
09-09-16, 09:52
γιατι ειχες την εντυπωση οτι δεν θα περναγε με αυτους που μας κυβερνουν

η μηπως η ελλαδα ειναι η μονη χωρα που το απαγορευουν

ειπαμε τα χρηματα ειναι πολλα....και δεν συμφερει τις καπνοβιομηχανιες να χανουν....αν και ελπιζω οτι θα ξυπνησουν τα "ζωντανα" και θα κοψουν το καπνισμα και θα αρχισουν το ατμισμα.

gerokost
09-09-16, 10:10
..τραγικά τα πράματα...

s.s
09-09-16, 10:20
Τραγικά επειδή απαγορεύουν τη χρήση του σε κλειστούς δημόσιους χώρους και επειδή ζητάνε να γίνεται έλεγχος στα υγρά που περιέχουν νικοτίνη ; Τι παράλογο βρίσκετε δηλαδή ;

vagskarm
09-09-16, 10:22
Ο έλεγχος όχι μόνο στα υγρά, αλλά και στα υλικά κατασκευής των ατμοποιητών είναι επιβεβλημένη. Η απαγόρευση του ατμίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους είναι @@ιά, γιατί έχει αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα.

s.s
09-09-16, 10:27
Κι εγώ πρέπει να μυρίζω την βανίλια μαδαγασκαρης του διπλανού, τα μπισκότα βουτυρου του πιο δίπλα και το νιμου της Μαρίας του παραδιπλα. Εξίσου ενοχλητικό είναι. Όπου επιτρέπεται το τσιγάρο θα επιτρέπεται κι αυτό, απλό είναι.

vagskarm
09-09-16, 10:29
Δηλαδή μου λες να πάω να ατμίσω εκεί που καπνίζουν και να αναπνέω την μπόχα τους και τον καρκίνο τους, σε ευχαριστώ πολύ. Οποιος δεν το κόβει μαχαίρι, και δεν πάει στα μαγαζάκια των πνευμονολόγων (Διακοπής Καπνίσματος - Προώθησης Χαπιών), να πεθάνει. Μπράβο λογική.

s.s
09-09-16, 10:38
Όχι, σου λέω να σέβεσαι τους γύρω σου και να μην επιβαρυνεις την ατμόσφαιρα ενός κλειστού χώρου . Σε λίγο θα μας πείτε ότι κάνει και καλό να ατμιζουμε. Κι εγώ καπνίζω και ατμιζα κάποτε αλλά μερικά πράγματα τα διαχωριζω.

hemlock
09-09-16, 10:40
Δηλαδή μου λες να πάω να ατμίσω εκεί που καπνίζουν και να αναπνέω την μπόχα τους και τον καρκίνο τους, σε ευχαριστώ πολύ. Οποιος δεν το κόβει μαχαίρι, και δεν πάει στα μαγαζάκια των πνευμονολόγων (Διακοπής Καπνίσματος - Προώθησης Χαπιών), να πεθάνει. Μπράβο λογική.
Νταξ ,οχι οτι θα συνέβαινε κάτι διαφορετικό με τόσους λακαμάδες στην ατμιστική κοινότητα...!

vagskarm
09-09-16, 10:42
Τους γύρω μου τους σέβομαι από την στιγμή που δεν προκαλώ ντουμανιάζοντας όλο τον χώρο. Από εκεί όμως μέχρι την απαγόρευση για να αποφευχθεί η "μίμηση της καπνιστικής συμπεριφοράς" που λέει κάποιος παράγοντας, επειδή θέλει να πληρώνουν τα ταμεία τα "φάρμακα διακοπής καπνίσματος" που θα συνταγογραφούνται (αυτό αλήθεια το πρόσεξε κανείς ?) υπάρχει μεγάλη απόσταση.

hemlock μας αρέσει δεν μας αρέσει, η ατμιστική κοινότητα είναι καθρέφτης της κοινωνίας, δεν μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό.

gerokost
09-09-16, 11:07
Τραγικά επειδή απαγορεύουν τη χρήση του σε κλειστούς δημόσιους χώρους και επειδή ζητάνε να γίνεται έλεγχος στα υγρά που περιέχουν νικοτίνη ; Τι παράλογο βρίσκετε δηλαδή ;

Δεν μίλησα για τους ελέγχους. Αυτοί πρέπει να γίνονται για να μήν μπορεί ο κάθε βλαμμένος να βγάζει υγρά στην υπόγα του και να τα πουλάει.
Αν και πίσω απο τους "ελέγχους" κρύβονται αλλαγές στη φορολογία, αλλά οκ, ας το φορολογήσουν κι αυτό.
Τραγικά τα πράγματα επειδή απο τις μέχρι τώρα έρευνες ΔΕΝ έχει βρεθεί κάτι που να είναι βλαβερό για τον "παθητικό ατμιστή". Αλλά ξέρετε πως πάει. Ο κος Καρέλιας είναι καλός που δίνει τόσα και τόσα στους εργαζόμενους του, κτλ, κτλ :)
Ότι κόβει κέρδος απο τον κάθε "καλό" κ. Καρέλια (και όχι μόνο), πρέπει να το αντιμετωπίσουμε σαν εχθρό :)

ardi21
09-09-16, 12:40
Σε μοντάκια που δεν έχουν ενσωματωμένη μπαταρία, αλλά μπορούμε να την αλλάζουμε, καλύτερα να έχουμε ξεχωριστό φορτιστή (και μάλιστα καλής ποιότητας) για να φορτίζουμε τις μπαταρίες μας.

Προσωπικά, 4 χρόνια τώρα, ποτέ μα ποτέ δεν φόρτισα μπαταρία σε μοντάκι.

Αυτο ειναι γνωστο. Απλα το Pico φορτιζει και απο usb, σε καποια στο απαγορευει η εταιρεια. Προσωπικα φορτιζω μονο απο usb για ευκολια. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο θεμα απο την στιγμη που πλεον τα μοντακια εχουν πολλες προστασιες.

akisgr
09-09-16, 13:30
ας μην επιτρέπεται εγώ θα πηγαίνω και θα ντουμανιάζω στα 120W έτσι γιατί είμαι Ελληνάρας...!!

αν ενοχλώ τους διπλανούς δεν με νοιάζει καθόλου και εμενα με ενοχλούνε αυτή με το τσιγάρο οποτε θα ανεχτούνε το ντουμάνι που θα φάνε...

φάτε την σκόνη μου...

Ο ΕΟΦ ειναι για πολυ ξύλο... :lol:

hemlock
09-09-16, 13:57
ας μην επιτρέπεται εγώ θα πηγαίνω και θα ντουμανιάζω στα 120W έτσι γιατί είμαι Ελληνάρας...!!

αν ενοχλώ τους διπλανούς δεν με νοιάζει καθόλου και εμενα με ενοχλούνε αυτή με το τσιγάρο οποτε θα ανεχτούνε το ντουμάνι που θα φάνε...

φάτε την σκόνη μου...

Ο ΕΟΦ ειναι για πολυ ξύλο... :lol:
Το θέμα ήταν να διαφοροποιηθεί το άτμισμα απο τον καπνό...'Οσο θα βλέπεις καπνιστές στις καφετέριες φυσικά και θα ατμίζεις.!

netlag
09-09-16, 15:11
Από το Μεγάλο Σάββατο και μετά έχω κόψει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Δεν δυσκολέυτηκα ιδιαίτερα, αλλά υπάρχουν στιγμές ακόμα και μετα από τόσους μήνες που θα θελα μια τζουρα. Θα μου συμβει 3-4 φορές τη βδομάδα max, και απλά θα το προσπεράσω.

Όταν από τα 12-14mg και τον Kayfun Lite Plus πήγα στον Tilemahos V2, δεν την παλευα, γιατι επαιζα με τέρμα ανοιχτο air flow το οποιο και άμεσα σχεδον συνηθισα. Κατέβασα αμέσως στα 9mg, και μετά από λίγο καιρό στα 6mg. Συνέχισε η νικοτίνη να με ενοχλει, πήγα στα 3mg, και κάπου εκει το έκοψα μαχαίρι.

Προτεινω αν παιζεται με rebuildable που έχουν μπολικο airflow, να αρχισετε να συνηθίζετε τις πολύ αεράτες τζουρες (mouth to lung όχι lung hits απαραιτητα). Νομίζω οτι θα αναγκαστείτε να χαμηλώσετε νικοτίνη. Ακόμα και αν δεν το κόψετε, θα χαμηλώσετε το κυριότερο δηλητηριο.

Και δεν έκανα τίποτα τρελό από watt. DNA40 με Ni200, στα 15 watt.

akisgr
09-09-16, 17:51
Από το Μεγάλο Σάββατο και μετά έχω κόψει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Δεν δυσκολέυτηκα ιδιαίτερα, αλλά υπάρχουν στιγμές ακόμα και μετα από τόσους μήνες που θα θελα μια τζουρα. Θα μου συμβει 3-4 φορές τη βδομάδα max, και απλά θα το προσπεράσω.

Όταν από τα 12-14mg και τον Kayfun Lite Plus πήγα στον Tilemahos V2, δεν την παλευα, γιατι επαιζα με τέρμα ανοιχτο air flow το οποιο και άμεσα σχεδον συνηθισα. Κατέβασα αμέσως στα 9mg, και μετά από λίγο καιρό στα 6mg. Συνέχισε η νικοτίνη να με ενοχλει, πήγα στα 3mg, και κάπου εκει το έκοψα μαχαίρι.

Προτεινω αν παιζεται με rebuildable που έχουν μπολικο airflow, να αρχισετε να συνηθίζετε τις πολύ αεράτες τζουρες (mouth to lung όχι lung hits απαραιτητα). Νομίζω οτι θα αναγκαστείτε να χαμηλώσετε νικοτίνη. Ακόμα και αν δεν το κόψετε, θα χαμηλώσετε το κυριότερο δηλητηριο.

Και δεν έκανα τίποτα τρελό από watt. DNA40 με Ni200, στα 15 watt.

δεν είναι δηλητήριο η νικοτίνη...!!!!!

το κανονικό τσιγάρο είναι το δηλητήριο...

η νικοτίνη έχει οφέλη που πολύ δεν τα γνωρίζουμε..

1. Βοηθά την ουσία κλοπιδογρέλη που υπάρχει σε φάρμακα για την καρδιά να δρα καλύτερα
2. Μειώνει τον κίνδυνο θανάτου μετά από καρδιακές προσβολές
3. Μειώνει τον κίνδυνο της παχυσαρκίας
4. Μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου του Πάρκινσον
5. Μειώνει τον κίνδυνο της ολικής αρθροπλαστικής γονάτου

αυτά δεν τα λέω εγώ.. αλλα επιστημονικές μελέτες...!

ardi21
09-09-16, 17:56
Η τοξικοτητα των ουσιων σχετιζεται τις περισσοτερες φορες με την ποσοτητα. Αν πιεις ενα μπουκαλακι νικοτινη στην καλυτερη θα πας στο νοσοκομειο. Αν προλαβεις..

Οπως εχει πει και ο Φαρσαλινος κανεις δεν εχει παθει κατι απο την ποσοτητα της νικοτινης του τσιγαρου. Απο τα υπολοιπα παθαινεις. Αυτο ειναι αποδεδειγμενο.

Και για να μην γινομαστε γραφικοι οπως αυτοι που λενε τις μπαρουφες τους για το ΗΤ, το μονο σιγουρο ειναι οτι το καλυτερο ειναι να μην κανεις απολυτως τιποτα.

Zer0c00L
09-09-16, 17:59
εγω παντως εκοψα το καπνισμα (δυο πακετα τσιγαρα) ετσι δεν κανω πλουσιο κανεναν καπνοβιομηχανο

δεν παω σε κανενα κεντρο διακοπης καπνισματος ετσι δεν κανω πλουσιο κανεναν πνευμονολογο

ατμιζω οτι υγρο γουσταρω με οτι γευση γουσταρω και οση ποσοτητα νικοτινης γουσταρω

συγνωμη απο τον φιλο πιο πανω αλλα ατμιζω οπου γουσταρω ειδικα σε δημοσιους ανοιχτους χωρους (ενταξει δεν κανω σε κλειστους)

περιμενω να τηρηθει ο νομος που απαγορευει το καπνισμα (καφετεριες/μπαρ/νοσοκομεια/σχολεια/τραπεζες/δημοσιες υπηρεσιες κτλ) οταν εφαρμοστει ο νομος τοτε θα τον σεβαστω και εγω μεχρι τοτε οπου οι καπνιστες κανουν το τσιγαρο τους ετσι και εγω θα κανω το ατμισμα μου

αν τωρα ο φιλος δεν ανηκει ουτε στους καπνιστες ουτε στους ατμιστες λυπαμαι ας κατσει στο σπιτι του γιατι χωρους για τους ΑΝΤΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ/ΑΤΜΙΣΤΕΣ δεν βλεπω να υπαρχουν...

οτι αφορα την ατμιστικη κοινοτητα που ειπε ο φιλος....θα συμφωνησω οτι η καθε κοινοτητα ειναι μικρογραφια της κοινωνιας που ζουμε.

akisgr
09-09-16, 18:02
Η τοξικοτητα των ουσιων σχετιζεται πολλες φορες με την ποσοτητα. Αν πιεις ενα μπουκαλακι νικοτινη στην καλυτερη θα πας στο νοσοκομειο. Αν προλαβεις..

Οπως εχει πει και ο Φαρσαλινος κανεις δεν εχει παθει κατι απο την ποσοτητα της νικοτινης του τσιγαρου. Απο τα υπολοιπα παθαινεις.

συγγνώμη τώρα ποιος θα πάει να πιει νικοτίνη? χαχαχα

εγώ κάνω 3mg και κάνω 10ml την ημερα πάντως..

ζαλάδα έχω κάποιες στιγμές αλλα δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στην νικοτίνη... :oops:

s.s
09-09-16, 18:03
Προφανώς να ατμιζεις όπου γουστάρεις, αυτό ακριβώς λέω, εκτός από κλειστούς δημοσιους χώρους. Όπως επίσης είπα ότι καπνίζω. Δεν κατάλαβα το ύφος του μηνύματος σου, αν θες εξήγησε το μου, γιατί βλέπω ότι λέμε τα ίδια ακριβώς.

ardi21
09-09-16, 18:05
συγγνώμη τώρα ποιος θα πάει να πιει νικοτίνη? χαχαχα

εγώ κάνω 3mg και κάνω 10ml την ημερα πάντως..

ζαλάδα έχω κάποιες στιγμές αλλα δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στην νικοτίνη... :oops:

Το ειπα για να γινει πιο κατανοητο τo θεμα της ποσοτητας. Προφανως και δεν θα πιει καποιος.

Γενικα η υπερβολη κανει κακο σε ολα.

Zer0c00L
09-09-16, 19:27
η υπερβολη που βγαινει εκτος οριων θετει σε κινδυνο την υγεια αυτο ισχυει και για τους ατμιστες (αναφερομαι σε αυτους που ασχολουνται με το αθλημα που λεγεται "Mod" και πειραματιζονται σε σημειο που η απολαυση του ατμισματος γινεται επικινδυνη για την υγεια τους)

σχετικα με το σχολιο ενος φιλου

ενα πραγμα εγω περιμενω

να εφαρμοστει ο αντικαπνιστικος νομος σε :

καζινο
μπουζουκια (μεγαλα λαικα καταστηματα η πιστες)
μπαρ
καφετεριες

κτλ...

μετα φυσικα περιμενω απο τους αρμοδιους υπουργους να βρουν τα κονδυλια για επιδοματα ανεργιας των εργαζομενων απο τις επιχειρησεις που θα κλεισουν

γιατι καλα αυτα που προτεινουν

αλλα οταν ο αλλος πληρωνει για τον καφε/ποτο του θελει να καπνισει/ατμισει αυτο το δικαιωμα δεν μπορειτε να του το στερησετε

αναγκαστε τους κυριους ιδιοκτητες να εχουν ειδικους χωρους για καπνιστες/ατμιστες και μη μπορειτε?

αν οχι τοτε εφαρμοστε το νομο απλα και θα δουμε ποιοι θα επιβιωσουν και ποιοι θα κλαινε

προσωπικα απο την εποχη που καπνιζα εχω να παω σε μπαρ/καφετερια και δεν το εχω μετανοιωσει.

daywalker06
09-09-16, 19:32
Δεν υπάρχει, υπήρχε κανενα "άθλημα" στο άτμισμα που λέγεται "Mod"

Tiven
09-09-16, 19:45
Δεν υπάρχει, υπήρχε κανενα "άθλημα" στο άτμισμα που λέγεται "Mod"

Μάλλον εννοεί τα ντουμάνια που βγάζουμε με τα box mods, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τον πειράζει.

akisgr
09-09-16, 22:28
Zer0c00L:

Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΤΜΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ..

sdikr
09-09-16, 23:42
Και πάνω απο όλα, πρώτα να κάνουν κάτι για την καρετα καρετα οι υπουργοί και μετά να πιάσουν το ατμίσμα!! :p

Zer0c00L
10-09-16, 01:33
Δεν υπάρχει, υπήρχε κανενα "άθλημα" στο άτμισμα που λέγεται "Mod"

ρωτα αυτους που γνωριζουν γυρω απο το ατμισμα να σου πουν τι εννοω "Mod" γιατι λυπαμαι που το λεω αλλα εισαι εκτος τοπου και χρονου απλα πεταχτηκες για να πεις την εξυπναδα σου χωρις να γνωριζεις για τι πραγμα λεω και φαντασου το γνωριζω εγω που μετραω μερες στο ατμισμα.

- - - Updated - - -


Μάλλον εννοεί τα ντουμάνια που βγάζουμε με τα box mods, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τον πειράζει.

αν παιζεις με τα ντουμανια (εκτος οριων) διαβασε τι μπορεις να παθεις (εμενα δεν με πειραζει γιατι δεν ασχολουμε) ετσι δεν κινδυνευει η δικη μου υγεια

- - - Updated - - -


Και πάνω απο όλα, πρώτα να κάνουν κάτι για την καρετα καρετα οι υπουργοί και μετά να πιάσουν το ατμίσμα!! :p

σωστος το sdikr

- - - Updated - - -


Zer0c00L:

Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΤΜΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ..


δεν σε επιασα...

εγω παντως δεν διαφωνω με την απαγορευση αρκει πρωτα να ξεκινησει απο το καπνισμα και να εφαρμοστει ο νομος (τολμανε οι κυριοι υπουργοι) να εφαρμοσουν τον νομο π.χ σε καζινο-μπουζουκια-club-μπαρ-καφετεριες αντε να δουμε...

apd
10-09-16, 01:36
Καλά, νομίζω ότι υπερβάλλετε λίγο. Από τη στιγμή που υπάρχει η απαγόρευση, είναι λογικό που επεκτείνεται. Το ότι εσείς κάνετε τη διάκριση κάπνισμα/άτμισμα δε σημαίνει τίποτα γι' αυτούς που δεν την κάνουν. Για να το τραβήξω λίγο, θυμίζετε κάτι ποδηλάτες που κυκλοφορούν σαν να μην ισχύει γι' αυτούς ο ΚΟΚ, επειδή οδηγούν ένα όχημα που είναι "καλύτερο" με βάση ένα Χ σετ κριτηρίων.

daywalker06
10-09-16, 08:07
ρωτα αυτους που γνωριζουν γυρω απο το ατμισμα να σου πουν τι εννοω "Mod" γιατι λυπαμαι που το λεω αλλα εισαι εκτος τοπου και χρονου απλα πεταχτηκες για να πεις την εξυπναδα σου χωρις να γνωριζεις για τι πραγμα λεω και φαντασου το γνωριζω εγω που μετραω μερες στο ατμισμα.
.

XaxA είσαι και αστείος ξερόλας :rofl: καποιος σου πέταξε μια βλακεια σαν τα "λαδακια" και εγινες μεγαλος γνώστης ΚΑΙ στο ατμισμα :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.