PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Zer0c00L
10-09-16, 18:33
XaxA είσαι και αστείος ξερόλας :rofl: καποιος σου πέταξε μια βλακεια σαν τα "λαδακια" και εγινες μεγαλος γνώστης ΚΑΙ στο ατμισμα :oneup:

αστείος και ξερόλας είσαι εσύ

εγώ δεν είμαι ούτε αστείος ούτε ξερόλας

ουδέποτε είπα ότι είμαι γνώστης του αντικειμένου που λέγεται άτμισμα ξέρεις ασχολούμαι από την 01/09/2016 που έκοψα το κάπνισμα και έχουμε 10/09/2016 άρα όπως καταλαβαίνεις είμαι αρχάριος...ακόμα μαθαίνω

απλά τυχαίνει και στην περιοχή μου έχω αρκετά καταστήματα ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλά και γυρνάω σε όλη την αθήνα λόγω εργασίας και όταν βλέπω κατάστημα μπαίνω και χαζεύω τα διάφορα ηλεκτρονικά τσιγάρα

επίσης όπως είπα εξ αρχής κατόπιν προτροπής φίλου που ασχολείται με το άτμισμα και του γεγονότος ότι ως καπνιστής (κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα) προτιμήθηκε ο ατμοποιητής Aspire Nautilus με μια μπαταρία (λίγο μεγάλη) 2000 mAh 40 Watt (σε σημείο που έχω θέμα καθώς δεν βρίσκω θήκη) σε συνδιασμό με υγρό που έχει βάση 18αρα νικοτίνη και άρωμα virginia ώστε να μην μου λείψει και ξανά γυρίσω στο τσιγάρο.

άρα ερχόμαστε στο συμπέρασμα αν δεν ξέρουμε κάτι δεν πεταγόμαστε σε ένα θέμα να πούμε την εξυπνάδα μας

γιατί όπως θα είδες και θα πρόσεξες σου απάντησαν άλλοι φίλοι πιο πάνω τι εννοώ με την λέξη "Mod".

δεν είναι κακό να μην γνωρίζουμε...απλά ρωτάμε και μαθαίνουμε

daywalker06
10-09-16, 19:38
ναι και ο άλλος γράφει οτι η νικοτίνη ειναι φάρμακο για τις καρδιοπάθειες, θα το διαβάσει ο Φαρσαλινός και θα βγάλει μαλλιά. εσυ πρεπει να ρωτάς που εισαι νεος εγω ατμίζω 5 χρόνια.
Αυτά που γράφετε, λετε και κανετε ορισμένοι ειναι βούτυρο στο ψωμί των πολέμιων

Zer0c00L
10-09-16, 20:00
ναι και ο άλλος γράφει οτι η νικοτίνη ειναι φάρμακο για τις καρδιοπάθειες, θα το διαβάσει ο Φαρσαλινός και θα βγάλει μαλλιά. εσυ πρεπει να ρωτάς που εισαι νεος εγω ατμίζω 5 χρόνια.
Αυτά που γράφετε, λετε και κανετε ορισμένοι ειναι βούτυρο στο ψωμί των πολέμιων

δυστυχως το κακο ξεκιναει φιλε μου απο την ατμιστικη κοινοτητα (που ειναι μικρογραφια της κοινωνιας που ζουμε) και φυσικα απο τους ανυπαρκτους πολιτικους μας που δεν ενδιαφερονται να μαθουν....

εγω ως νεος δεν λεω ουτε κανω κατι του κεφαλιου μου

ρωταω και μαθαινω...

επειδη ημουν καπνιστης (δυο πακετα τσιγαρα) αρκετα χρονια ρωτησα φιλο που ατμιζει αρκετα χρονια να μου πει λεπτομερειες ωστε να κοψω το τσιγαρο και να αρχισω το ηλεκτρονικο τσιγαρο και το ατμισμα.

αυτος μου ειπε για τον Aspire Nautilus (τσιγαρισιος ατμοποιητης) οσα καταστηματα ρωτησα το επιβεβαιωσαν οτι ειναι ιδανικος για την περιπτωση μου

αυτος μου προτεινε την βαση με 18αρα νικοτινη και αρωμα virginia και αυτος μου προτεινε επισης να το φτιαχνω μονος μου

οτι αφορα τους "καθηγητες" θα προτεινα να πανε να μιλησουν στους πολιτικους ωστε να καταλαβουν τις διαφορες του καπνισματος με του ατμισματος.

hemlock
10-09-16, 20:25
δυστυχως το κακο ξεκιναει φιλε μου απο την ατμιστικη κοινοτητα (που ειναι μικρογραφια της κοινωνιας που ζουμε) και φυσικα απο τους ανυπαρκτους πολιτικους μας που δεν ενδιαφερονται να μαθουν....

εγω ως νεος δεν λεω ουτε κανω κατι του κεφαλιου μου

ρωταω και μαθαινω...

Όπως και σε πολλά άλλα πραματάκια η πληροφορία γυρνάει/"ρέει"...Μονάχα να ξέρεις που να ψάξεις.Σίγουρο οχι στους λακαμάδες του FB.;)

Zer0c00L
10-09-16, 20:40
Όπως και σε πολλά άλλα πραματάκια η πληροφορία γυρνάει/"ρέει"...Μονάχα να ξέρεις που να ψάξεις.Σίγουρο οχι στους λακαμάδες του FB.;)

εγω παντως εχω μεινει εκπληκτος μεχρι τωρα με τις πληροφοριες που μαθαινω ως νεος /αρχαριος απο ανθρωπους που εχουν καταστηματα ειναι τοσο εξυπηρετικοι σε οτι ρωτησω που για μενα ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και τους αξιζουν συγχαρητηρια.

netlag
11-09-16, 05:43
δεν είναι δηλητήριο η νικοτίνη...!!!!!

το κανονικό τσιγάρο είναι το δηλητήριο...

η νικοτίνη έχει οφέλη που πολύ δεν τα γνωρίζουμε..

1. Βοηθά την ουσία κλοπιδογρέλη που υπάρχει σε φάρμακα για την καρδιά να δρα καλύτερα
2. Μειώνει τον κίνδυνο θανάτου μετά από καρδιακές προσβολές
3. Μειώνει τον κίνδυνο της παχυσαρκίας
4. Μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου του Πάρκινσον
5. Μειώνει τον κίνδυνο της ολικής αρθροπλαστικής γονάτου

αυτά δεν τα λέω εγώ.. αλλα επιστημονικές μελέτες...!

Nicotine is the fundamental cause of addiction among tobacco users. Nicotine adversely affects many organs as shown in human and animal studies. Its biological effects are widespread and extend to all systems of the body including cardiovascular, respiratory, renal and reproductive systems. Nicotine has also been found to be carcinogenic in several studies. It promotes tumorigenesis by affecting cell proliferation, angiogenesis and apoptotic pathways. It causes resistance to the chemotherapeutic agents. Nicotine replacement therapy (NRT) is an effective adjunct in management of withdrawal symptoms and improves the success of cessation programs. Any substantive beneficial effect of nicotine on human body is yet to be proven. Nicotine should be used only under supervision of trained cessation personnel therefore its sale needs to be strictly regulated. Needless to say, that research for safer alternative to nicotine must be taken on priority.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363846/

Ειναι το πρωτο link που βρηκα μπροστα μου.

- - - Updated - - -


ναι και ο άλλος γράφει οτι η νικοτίνη ειναι φάρμακο για τις καρδιοπάθειες, θα το διαβάσει ο Φαρσαλινός και θα βγάλει μαλλιά. εσυ πρεπει να ρωτάς που εισαι νεος εγω ατμίζω 5 χρόνια.
Αυτά που γράφετε, λετε και κανετε ορισμένοι ειναι βούτυρο στο ψωμί των πολέμιων

Δεν θα μου εκανε εντύπωση αν ο Φαρσαλινός υποστηριζε την ιδεα οτι η νικοτινη κανει καλο. Έχω αβασιμες υποψιες οτι ειναι biased και sponsored απο το vaping industry.

hemlock
11-09-16, 10:53
Δεν θα μου εκανε εντύπωση αν ο Φαρσαλινός υποστηριζε την ιδεα οτι η νικοτινη κανει καλο. Έχω αβασιμες υποψιες οτι ειναι biased και sponsored απο το vaping industry.
Εκείνα τα μαύρα στίγματα/μαύρη ουσία που έχεις δεί σε πνεύμονες,φωτογραφίες, θανόντων καπνιστών ΔΕΝ είναι νικοτίνη...
Επίσης, έχεις νοιώσει την επίδραση της υπερβολικής λήψης νικοτίνης (>18mg)-->εφίδρωση--> αύξηση παλμών--> μαστούρα.

netlag
11-09-16, 22:40
Εκείνα τα μαύρα στίγματα/μαύρη ουσία που έχεις δεί σε πνεύμονες,φωτογραφίες, θανόντων καπνιστών ΔΕΝ είναι νικοτίνη...
Επίσης, έχεις νοιώσει την επίδραση της υπερβολικής λήψης νικοτίνης (>18mg)-->εφίδρωση--> αύξηση παλμών--> μαστούρα.

η νικοτίνη δεν νομίζω οτι κάνει κατι στα πνευμόνια, αλλα στο κυκλοφορικό, στη καρδιά, στις αρτηρίες κλπ.
Και ανεξάρτητα από το τι κάνει άμεσα η νικοτίνη, που σιγουρα κάνει, μην ξεχνάμε οτι είναι αυτή που προκαλεί εθισμό στο κωλοτσίγαρο, και επομένως έμμεσα λαμβανουμε και τις εκατοντάδες άλλες βλαβερές ουσίες του τσιγάρου.
Η απενοχοποίηση της νικοτίνης στις συνειδησεις μας, ειναι εγκλημα ανευ προηγουμένου.

Έχω νιώσει ζάλη, είχα αυπνίες, ξηρά μάτια, και τσιμπήματα στο στόμα και πολλές σφυξεις. Νομίζω όλα από overdose νικοτίνης. Μαστούρα (δυστυχως) δεν :p .

akisgr
12-09-16, 01:21
Zer0c00L:


https://www.youtube.com/watch?v=qZfHXNEMHH4

Zer0c00L
12-09-16, 11:59
για μενα προσωπικα η απαγορευση του ατμισματος στους δημοσιους χωρους ειναι η μεγαλυτερη "λαλακια" ολων των εποχων
καθως προσπαθουν να πεισουν οτι καπνισμα/ατμισμα προκαλει το ιδιο κακο

εγω φιλε μου akisgr εχω καταλαβει ποιους ενοχλει το ατμισμα και ποιοι θιγονται απο αυτο (δυστυχως το καταλαβα αργα....)

αυτοι που ενοχλουνται ειναι οι καπνοβιομηχανιες και τα αφεντικα τους

βεβαια για μενα κακως....καθως θα μπορουσαν να εκσυγχρονιστουν και να κυκλοφορουν αρωματα για το ηλεκτρονικο τσιγαρο με τις γευσεις και μαρκες των τσιγαρων/προιοντων καπνου

ετσι θα ηταν ολοι ευχαριστημενοι....

daywalker06
12-09-16, 12:09
Λαθος κατάλαβες, οι καπνοβιομηχανίες μια "χαρά θέλουν" το άτμισμα, εχουν και εταιριες με ΗΤ, οι φαρμακοβιομηχανίες εχουν το προβλημα με τα φαρμακα για την διακοπη του καπνίσματος, τα κέντρα διακοπής καπνίσματος, οι πνευμονολόγοι πχ Μπεχράκης

Zer0c00L
12-09-16, 13:29
οι καπνοβιομηχανιες που λες οτι εχουν εταιρειες ΗΤ

για πες ονοματα?

εγω μιλησα κυριως για αρωματα γνωστων προιοντων καπνου οπως π.χ την μαρκα τσιγαρων που καπνιζα (αν υπηρχε αρωμα εννοειται οτι θα το αγοραζα)

οσο για τις φαρμακοβιομηχανιες και τους γνωστους πνευματολογους που εχουν κεντρα διακοπης καπνισματος (δεν θα πω την γνωμη/αποψη μου)

hemlock
12-09-16, 13:37
Ο παπαστράτος για αρχή.!

Zer0c00L
12-09-16, 13:39
ωραια λες παπαστρατος? ποια εταιρεια εχει?

ειπα να λεμε ονοματα (καθαρα και ξαστερα)

hemlock
12-09-16, 13:43
Ωχου... (http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos)

Zer0c00L
12-09-16, 13:47
συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος

αλλα ειπα και στον προηγουμενο φιλο να τα λεμε με το ονομα του (καθαρα)

οτι αφορα αυτο που δημοσιευεις με λινκ να με συγχωρεις αλλα πρεπει να ειναι κοροιδο ο αλλος για να αγορασει τετοιο πραγμα...

daywalker06
12-09-16, 13:48
Την Joyetech την έχει η Philip Morris για αλλα ρωτα τα καταστήματα που ξέρουν τα αθλήματα mod :p

hemlock
12-09-16, 13:56
συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος

αλλα ειπα και στον προηγουμενο φιλο να τα λεμε με το ονομα του (καθαρα)

οτι αφορα αυτο που δημοσιευεις με λινκ να με συγχωρεις αλλα πρεπει να ειναι κοροιδο ο αλλος για να αγορασει τετοιο πραγμα...

Ε ναι αυτός είναι σκοπός τους...Άσχημα,μικρά σε κάθε διάστασή τους,άχρηστα σε σχέση με κάτι που θα ψωνίσεις απο μαγαζί ΗΤ, ΑΛΛΑ να μπορείς να τα ψωνίζεις ΠΑΝΤΟΥ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις ?

Zer0c00L
12-09-16, 13:58
@daywalker06
εγω ρωταω εσενα που χαρακτηριζες εμενα "αστειο και ξερολα" να πεις με στοιχεια αυτο που λες

λες για την joyetech και την philip morris το μονο που βρισκω ειναι αυτο http://www.joyetech.co.uk/news/philip-morris-international-buys-e-cigarette-manufacturer#.V9aM2TWHPpw

@hemlock
εγω μια χαρα καταλαβαινω μην ανησυχεις

απλα δεν ειμαι κοροιδο να αγορασω τετοιο πραγμα (καθαρα προσωπικη αποψη ετσι)

hemlock
12-09-16, 14:04
εγω ρωταω εσενα που χαρακτηριζες εμενα "αστειο και ξερολα" να πεις με στοιχεια αυτο που λες

- - - Updated - - -



εγω μια χαρα καταλαβαινω μην ανησυχεις

απλα δεν ειμαι κοροιδο να αγορασω τετοιο πραγμα....οποιος εχει λεφτα για πεταμα ας παει να το παρει.
Το σεναριάκι είναι πολλλλλλύ απλό.Ξες ,νοιώθεις,έχεις δεί ανθρώπους που υποφέρουν απο το ΚΤ,έχεις δεί ανθρώπους να πεθαίνουν απο το ΚΤ,έχει δεί γείτονα σου να έχει μηχανάκι αναπνευστική υποστήριξης-ΧΑΠ κλπ,άρα χαλλλαρά το δοκιμάζεις/ψωνίζεις,ειδικά μετά και το πανηγυράκι με τις μαλακίες των ΜΜΕ (δεν υπάρχουν "έρευνες")...

Zer0c00L
12-09-16, 14:06
@hemlock

ειπα καταλαβα τι λες και τι εννοεις.

s.s
12-09-16, 15:00
Αυτή τη μαλακία με τις καπνοβιομηχανιες θα την λέτε για πολύ ακόμα ; Δηλαδή, τα υγρά και οι ατμοποιητες είναι από μικρές οικογενειακές επιχειρησεις που έχουν σκοπό να σωσουν τον κόσμο από το κακό και θανατηφορο τσιγάρο ; Ήμαρτον, μεγάλοι άνθρωποι είστε. Είπαμε, βλάπτει πολύ λιγότερο από το τσιγάρο κλπ κλπ αλλά μην γινόμαστε θυματα.

Zer0c00L
12-09-16, 15:06
εγω παντως δεν ξερω πιο κανει το (περισσοτερο) κακο

το καπνισμα
το ατμισμα

η κανενα απο τα δυο?

γιατι προσωπικα δυστυχως εχω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων (του στενου οικογενειακου/συγγενικου περιβαλλοντος μου) τα οποια καπνιζαν και πεθαναν απο καρκινο αλλα και ανθρωπων που δεν καπνιζαν η επιναν αλλα παλι πεθαναν απο καρκινο η αλλες παθησεις (καρδιακες/αναπνευστικες)

ardi21
12-09-16, 15:38
εγω παντως δεν ξερω πιο κανει το (περισσοτερο) κακο

το καπνισμα
το ατμισμα

η κανενα απο τα δυο?

γιατι προσωπικα δυστυχως εχω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων (του στενου οικογενειακου/συγγενικου περιβαλλοντος μου) τα οποια καπνιζαν και πεθαναν απο καρκινο αλλα και ανθρωπων που δεν καπνιζαν η επιναν αλλα παλι πεθαναν απο καρκινο η αλλες παθησεις (καρδιακες/αναπνευστικες)

Καλα μιλας σοβαρα τωρα? Επειδη υπαρχουν ατομα που πεθαναν απο καρκινο χωρις να καπνιζουν βαζεις αυτο το ερωτημα?

akisgr
12-09-16, 17:01
εγω παντως δεν ξερω πιο κανει το (περισσοτερο) κακο

το καπνισμα
το ατμισμα

η κανενα απο τα δυο?

γιατι προσωπικα δυστυχως εχω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων (του στενου οικογενειακου/συγγενικου περιβαλλοντος μου) τα οποια καπνιζαν και πεθαναν απο καρκινο αλλα και ανθρωπων που δεν καπνιζαν η επιναν αλλα παλι πεθαναν απο καρκινο η αλλες παθησεις (καρδιακες/αναπνευστικες)

ένα πράγμα είναι σίγουρο: Το κάπνισμα σκοτώνει! Για την ακρίβεια σκοτώνει 20.000 Έλληνες κάθε χρόνο. Πολύ περισσότερους δηλαδή απ' όσους το αλκοόλ, οι αυτοκτονίες, οι δολοφονίες, οι πυρκαγιές, τα ναρκωτικά και το AIDS όλα μαζί!

Προφανώς έχετε ακούσει για τη νικοτίνη και την πίσσα, όμως το ξέρατε ότι ο καπνός του τσιγάρου περιέχει 4000 χημικές ουσίες, περιλαμβανομένων των παρακάτω ιδιαίτερα επικίνδυνων ουσιών;

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ

Πίσσα: Αποτελεί μίγμα βλαβερών χημικών ουσιών και χρησιμοποιείται στην ασφαλτόστρωση των δρόμων. Περίπου το 70% της πίσσας του τσιγάρου, εναποτίθεται στους πνεύμονες των καπνιστών με αποτέλεσμα να τους φράζει.

Αμμωνία: Καυστική ουσία που περιέχεται σε δραστικά υγρά καθαρισμού (π.χ. υγρά για πατώματα) και είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη αν την εισπνεύσει κάποιος.

Φορμαλδεΰδη: Χημική ουσία με έντονη οσμή, που χρησιμοποιείται στη συντήρηση των πτωμάτων και περιέχεται σε διάφορες κόλλες και τυπογραφικές ουσίες. Η εισπνοή της φορμαλδεΰδης μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρή κρίση άσθματος, ιδίως τα βρέφη και τα μικρά παιδιά.

Αρσενικό: Ισχυρό δηλητήριο που μπορεί να σκοτώσει κάθε ζωντανό οργανισμό πολύ γρήγορα. Χρησιμοποιείται στην κατασκευή εντομοκτόνων, ποντικοφάρμακων κλπ και προκαλεί καρκίνο της ουροδόχου κύστης, των νεφρών, των πνευμόνων και του ήπατος. Επίσης προκαλεί δυσκολίες στην ακοή, πάχυνση του δέρματος και μυρμηγκιάσματα στα χέρια και τα πόδια.

Μονοξείδιο του άνθρακα: Aοσμο, δηλητηριώδες αέριο που εκπέμπεται κι από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων. Το μονοξείδιο του άνθρακα συνδέεται με τα συστατικά του αίματος που μεταφέρουν το οξυγόνο. Το 15% του αίματος των καπνιστών δεσμεύεται για να μεταφέρει το μονοξείδιο του άνθρακα που περιέχεται στον καπνό, αντί για το απαραίτητο οξυγόνο. Για να αναπληρωθούν όμως οι ανάγκες του οργανισμού σε οξυγόνο, η καρδιά αναγκάζεται να δουλεύει πιο έντονα, με αποτέλεσμα να φθείρεται και να καταστρέφεται.

Μεθάνιο: Χρησιμοποιείται ως καύσιμο για πυραύλους. Εξαιρετικά επιβλαβές για τον άνθρωπο.

Κάδμιο: Εξαιρετικά επιβλαβές μέταλλο που χρησιμοποιείται στην κατασκευή μπαταριών και προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα, καθώς και χρόνιες παθήσεις στο συκώτι, τα νεφρά και τα κόκαλα.

Κυανιούχο άλας: Θανατηφόρο δηλητήριο που χρησιμοποιήθηκε από τους Ναζί στους θαλάμους αερίων. Χρησιμοποιείται επίσης στην κατασκευή ποντικοφάρμακων.

Ακετόνη: Ισχυρό διαλυτικό που χρησιμοποιείται ευρέως, ακόμα και για το ξέβαμμα του βερνικιού των νυχιών

Γομολάκα: Χρησιμοποιείται στην επιπλοποιία ως βασικό συστατικό των γυαλιστικών του ξύλου. Αρκετές μπογιές και βερνίκια περιέχουν ως βάση τους τη γομολάκα.

Βενζόλιο: Καρκινογόνος κυκλικός υδρογονάνθρακας με ισχυρές διαλυτικές ιδιότητες, που χρησιμοποιείται στη βιομηχανία καυσίμων και τη χημική βιομηχανία. Είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνο, ακόμα και σε μικρές ποσότητες, ιδιαίτερα για άτομα κάτω των 18 ετών. Με την εισπνοή επικάθεται στα επιθήλια των πνευμόνων και στη συνέχεια κυκλοφορεί στο αίμα, το οποίο καταστρέφει αργά - αργά.

Βουτάνιο: Εύφλεκτο υγρό που χρησιμοποιείται στους αναπτήρες. Εξαιρετικά επιβλαβές για τον άνθρωπο.


ατμίζω μανιακά εως και 20μλ την ημέρα και να σου πω κάτι? έχει 2χρόνια που ο πνευμονολόγος έχει πάθει πλάκα που τα πνευμονία μου είναι τόσο καθαρά σαν έναν μη καπνιστή

από παρενέργιες τίποτα απολύτως...

ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ EINAI H ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ

Zer0c00L
12-09-16, 17:21
Καλα μιλας σοβαρα τωρα? Επειδη υπαρχουν ατομα που πεθαναν απο καρκινο χωρις να καπνιζουν βαζεις αυτο το ερωτημα?

οταν αφορα ατομα απο το αυστηρα οικογενειακο/συγγενικο μου περιβαλλον ναι μιλαω σοβαρα φιλε μου

επισης σου μιλαω ως ενας που καπνιζε δυο πακετα τσιγαρα για αρκετα χρονια

και τωρα ατμιζει....

ardi21
12-09-16, 17:28
To θεμα του τσιγαρου και το ποσο επιβαρυνει τον οργανισμο εχει αποδειχτει δεκαετιες τωρα, δεν υπαρχει κατι αλλο να συζητησουμε.

Τωρα αν εσυ ξερεις 4 ατομα που πεθαναν απο καρκινο -η απο καποια αλλη ασθενεια- εκ των οποιων τα 2 καπνιζαν και τα αλλα 2 οχι, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

Ειναι τουλαχιστον αστειο -για να μην πω τιποτα χειροτερο- να αναρωτιομαστε γι'αυτο το θεμα το 2016.

Zer0c00L
12-09-16, 17:36
για σενα μπορει να ειναι αστειο να τα συζηταμε το 2016 σεβαστη ως γνωμη/αποψη.

για μενα ομως που αφορα ανθρωπους του στενου οικογενειακου/συγγενικου μου κυκλου δεν ειναι καθολου αστειο να το συζητω

και μιλαω για ανθρωπους που δεν καπνιζαν , δεν επιναν , εκαναν υγιεινη διατροφη , γυμναστικη κτλ

δεν μιλαω για ανθρωπους που καπνιζαν (ακομα οπως εγω) η επιναν αλκοολ η δεν προσεχαν την διατροφη τους η την φυσικη τους κατασταση.

ardi21
12-09-16, 17:43
Αφου ενδιαφερεσαι λοιπον για το θεμα, αν εψαχνες λιγο, θα εβλεπες οτι ενα 30-40% των καρκινων θα συνεβαινε ετσι και αλλιως ως φυσικη εξελιξη ενας ζωντανου οργανισμου. Αρρωσταινει -> πεθαινει.

Το υπολοιπο ποσοστο υπαρχει λογω του τροπου ζωης των ανθρωπων -> καπνισμα, κακη διατροφη, αλκοολ και ελλειψη ασκησης. Με το καπνισμα μακραν πρωτο. Ειτε ως αμεση προκληση καρκινου ειτε ως εμμεση. Το δευτερο σημαινει οτι πυροδοτησε την ασθενεια εχοντας μια προδιαθεση το ατομο, αλλα χωρις το καπνισμα πιθανοτατα δεν θα εκδηλωνοταν.

Το οτι μπορει οι συγγενεις σου να ανηκαν στο 30% δεν σημαινει κατι για το τσιγαρο.

akisgr
12-09-16, 18:27
η ερώτηση μου προς τον Zer0c00L είναι η παρακάτω...

είσαι απόλυτα σίγουρος όταν τρως ψητά απο τα κάρβουνα για την υγεία σου?

εγώ θα σου πω πως μια ψητή μπριζόλα στα κάρβουνα ισοδυναμεί με 600 τσιγάρα... εσύ θα με πιστέψεις?

φυσικά και όχι...

θα προτιμήσεις να φας την ψητή μπριζόλα...

όπως όλοι μας εξάλου...

με αυτό θέλω να πω πως όση καπνίζετε ξέρετε τον κίνδυνο για την υγεία σας.. αλλά δεν σας νιάζει... προσπαθητε να το δείτε κάπως διαφορετικά...

αλλά ηλικρινα τώρα δεν είναι δυνατόν να συζητάμε για το κάπνισμα ενώ το τοπικ είναι καθαρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο... που να σημιώσω είναι 95% πιο ασφαλές από τον καπνό...! :)

hemlock
12-09-16, 18:46
Βρε σοβαρά τώρα γράφετε για καρκίνους, τους συγκρίνετε κιόλας-ο καρκίνος είναι που απενεχοποιεί το άτμισμα στο μυαλό σας ?
Δηλαδή, παραδείγματα ανθρώπων που μπόρεσαν (κάποιοι πιο γηραιοί καπνιστές, ~50αρηδες) να ανεβοκατέβουν ξανά σκαλιά,παράτησαν τα μηχανάκια υποβοήθησης,μπορούν και κοιμούνται σωστά δεν είναι ικανά να σας πείσουν ?

Zer0c00L
12-09-16, 19:04
εγω φιλε μου hemlock την διαφορα μεταξυ καπνιστη / ατμιστη (εγω τουλαχιστον εχω πειστει)

ανεβαινω τα σκαλια μια χαρα χωρις να λαχανιαζω (ενω πριν δεν συνεβαινε αυτο) υποψην μενω τελευταιο οροφο σε πολυκατοικια

κοιμαμαι πιο καλα

αναπνεω πιο καλα

ενταξει εχω κατι "λιγουρες" λογω ελλειψης της συνηθειας του καπνισματος αλλα μικρο το κακο

δεν μου λειπει η "νικοτινη" ουτε το αρωμα καθως το υγρο που χρησιμοποιω στο ΗΤ εχει και τα δυο

δεν μπορω να σου πω περισσοτερα καθως ειμαι απο την 01/09/2016 ατμιστης θα σου πω οταν κλεισει μηνας...

την ζω ο ιδιος αλλα και την γνωριζω και απο προσωπα οικογενειακου/συγγενικου/φιλικου περιβαλλοντος

κριμα που δεν ειχα ασχοληθει πιο νωρις με το ΗΤ.

- - - Updated - - -


η ερώτηση μου προς τον Zer0c00L είναι η παρακάτω...

είσαι απόλυτα σίγουρος όταν τρως ψητά απο τα κάρβουνα για την υγεία σου?

εγώ θα σου πω πως μια ψητή μπριζόλα στα κάρβουνα ισοδυναμεί με 600 τσιγάρα... εσύ θα με πιστέψεις?

φυσικά και όχι...

θα προτιμήσεις να φας την ψητή μπριζόλα...

όπως όλοι μας εξάλου...

με αυτό θέλω να πω πως όση καπνίζετε ξέρετε τον κίνδυνο για την υγεία σας.. αλλά δεν σας νιάζει... προσπαθητε να το δείτε κάπως διαφορετικά...

αλλά ηλικρινα τώρα δεν είναι δυνατόν να συζητάμε για το κάπνισμα ενώ το τοπικ είναι καθαρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο... που να σημιώσω είναι 95% πιο ασφαλές από τον καπνό...! :)

99% για μενα ειναι πιο ασφαλης ο ατμος απο τον καπνο.

Tiven
12-09-16, 19:11
99% για μενα ειναι πιο ασφαλης ο ατμος απο τον καπνο.

Από τον σημερινό καπνό + τσιγάρα για να το λέμε πιο σωστά.

Πριν χρόνια την είχα πει στον sdikr και πολύ σωστά με διόρθωσε πως καμία σχέση ο καπνός του κάποτε με αυτό που υπάρχει σήμερα. Οι τύποι το έχουν εξελίξει τρομακτικά το θέμα, δεν είναι μόνο οι ουσίες αλλά και η κάθε διεργασία που υπάρχει στις ουσίες πριν μπουν.

akisgr
12-09-16, 20:44
Από τον σημερινό καπνό + τσιγάρα για να το λέμε πιο σωστά.

Πριν χρόνια την είχα πει στον sdikr και πολύ σωστά με διόρθωσε πως καμία σχέση ο καπνός του κάποτε με αυτό που υπάρχει σήμερα. Οι τύποι το έχουν εξελίξει τρομακτικά το θέμα, δεν είναι μόνο οι ουσίες αλλά και η κάθε διεργασία που υπάρχει στις ουσίες πριν μπουν.

ο ΕΟΦ κρύβετε πίσω από όλα..... αυτό που θέλουνε είναι η μίωση του πληθυσμού και η πιο εύκολη λύση είναι τα τσιγάρα...

Zer0c00L
12-09-16, 20:58
Από τον σημερινό καπνό + τσιγάρα για να το λέμε πιο σωστά.

Πριν χρόνια την είχα πει στον sdikr και πολύ σωστά με διόρθωσε πως καμία σχέση ο καπνός του κάποτε με αυτό που υπάρχει σήμερα. Οι τύποι το έχουν εξελίξει τρομακτικά το θέμα, δεν είναι μόνο οι ουσίες αλλά και η κάθε διεργασία που υπάρχει στις ουσίες πριν μπουν.

δεν σε επιασα (καταλαβα) τι εννοεις

ηλεκτρονικο τσιγαρο ειχα δοκιμασει και παλιοτερα (κατι joyetech ego-c) καμια σχεση με το τωρινο aspire nautilus

PopManiac
20-09-16, 12:37
Τελικά ο νόμος πέρασε και πλέον ποιες είναι οι υποχρεώσεις των παρόχων ΗΤ και υγρών; Αν κανείς έχει κάποιον σύνδεσμο να προσφέρει κατά προτίμηση στον νόμο θα είμαι ευγνώμων!

hemlock
20-09-16, 12:46
1.Εξίσωση με ΚΤ.
2.Αύξηση τιμών.
3.Πιστοποιήσεις υγρών.
4.Πιστοποιήσεις συσκευών.

PopManiac
20-09-16, 12:51
1.Εξίσωση με ΚΤ.
2.Αύξηση τιμών.
3.Πιστοποιήσεις υγρών.
4.Πιστοποιήσεις συσκευών.

Θενκς, το κείμενο του νόμου το έχουμε - έχει δημοσιευτεί; Επειδή βρίσκω μόνο το κείμενο της διαβούλευσης

Zer0c00L
24-09-16, 21:08
προσωπικα με τον νεο νομο διαφωνω μονο στο κομματι της απαγορευσης

απο εκει και περα το θεμα τιμης δεν νομιζω να με επηρεασει

και φυσικα δεν με ενοχλει το θεμα πιστοποιησης υγρων / συσκευων καθως ειναι πιστοποιημενα και φυσικα εχουν περασει απο ελεγχους.

- - - Updated - - -

εγω πιστευω οτι απο πισω....κρυβονται καποιες καπνοβιομηχανιες που βλεπουν τα εσοδα τους να μειωνονται σε σχεση με τα εξοδα τους που μεγαλωνουν

καθως μην ξεχναμε οτι λογω κρισης στην χωρα μας εχει αυξηθει το "λαθρεμποριο προιοντων καπνου" , η αγορα χυμα καπνου και φυσικα μερικοι το εχουν κοψει η μειωσει για λογους οικονομικους

π.χ εγω το εκοψα γιατι δεν μπορουσα να δινω 8.60 ευρω την ημερα για δυο πακετα τσιγαρα που καπνιζα που σημαινει 240 ευρω το μηνα σε τσιγαρα

ετσι βρηκα εναλλακτικο τροπο

το ηλεκτρονικο τσιγαρο (ατμισμα) και επειδη φτιαχνω και το υγρο μονος μου με καλυπτει 100% δεν μου λειπει ουτε η νικοτινη ουτε το αρωμα τσιγαρου (καπνου)

nikoslykos
25-09-16, 13:38
Γενικα ο νεος νομος ειναι απαραδεκτος. Περα απο την απαγορευση σε δημοσιους χωρους ειναι για γελια. απο 1/1/2017 θα κυκλοφορουν μονο βασεις των 10ml (οι περισσοτερες εταιρειες αποτι μου ειπε μαγαζατορας σταματανε να φερνουν ευρωπη) και θα μπει φορος +10λεπτα ανα ml αν θυμαμαι καλα. Αρα σε μια βαση με νικοτινη μιλαμε για +10ευρω καπελο... Αποκει και περα αγορες απο εξω με νικοτινη 36αρα και PG VG μηδενικο απο το φαρμακειο.

Zer0c00L
25-09-16, 13:57
μπορουμε να μαθουμε λεπτομερειες? για τα υγρα αναπληρωσης καθως οπως ειπα φτιαχνω μονος μου το υγρο (βαση 18mg 80/20 250ml + αρωμα 10ml) αν ειναι να κανω παραγγελια απο τωρα να εχουμε...αποθεμα

ardi21
25-09-16, 14:19
Εγω γενικα σεβομαι αυτον που δεν θελει ουτε καπνο ουτε ατμο οταν καθετε σε εναν κλειστο χωρο. Αν ομως ειχε γινει σωστη, αντικειμενικη και ψυχραιμη ενημερωση στον κοσμο για το τι σημαινει ατμισμα και τους πιθανους κινδυνους, πιστευω οτι το 90% δεν θα ειχε προβλημα.

Oχι ομως υπερβολες. Γιατι και ατμο απο νερο να κανεις, οταν ο αλλος ερχεται με τον dripper, τις διπλες αντιστασεις και βγαζει ενα συννεφο καπνου μεσα στην καφετερια, μονο και μονο οπτικα σου δημιουργει απεχθεια.

Προσωπικα με τον goblin προσπαθω να ατμιζω προσεκτικα.

nikoslykos
25-09-16, 16:50
μπορουμε να μαθουμε λεπτομερειες? για τα υγρα αναπληρωσης καθως οπως ειπα φτιαχνω μονος μου το υγρο (βαση 18mg 80/20 250ml + αρωμα 10ml) αν ειναι να κανω παραγγελια απο τωρα να εχουμε...αποθεμα

Εχω μιλησει ρε φιλε με διαφορα μαγαζια..εγω πιστευω αυτο δεν θα κρατησει... βεβαια εγω εχω καποιες λυσεις για το τι θα κανω...Ειτε θα αγορασω 2 -3 μισολιτρες βασεις απο εδω που εχω βρει, ειτε αγορα απο βουλγαρια που ξερω ενα μαγαζι, ειτε κοβω εντελως και το ηλεκτρονικο που πρακτικα ειναι το καλυτερο :) Σιγα μη τους κανω και τη χαρη να γυρισω στο τσιγαρο. Αλλαξε η ζωη μου προς το καλυτερο απο τοτε που εκοψα το τσιγαρο. Πλεον λεω τι φραση που παλια μου τη λεγανε αλλοι. " Μη φυσας το καπνο πανω μου μου βρωμαει"

Zer0c00L
25-09-16, 18:51
Εχω μιλησει ρε φιλε με διαφορα μαγαζια..εγω πιστευω αυτο δεν θα κρατησει... βεβαια εγω εχω καποιες λυσεις για το τι θα κανω...Ειτε θα αγορασω 2 -3 μισολιτρες βασεις απο εδω που εχω βρει, ειτε αγορα απο βουλγαρια που ξερω ενα μαγαζι, ειτε κοβω εντελως και το ηλεκτρονικο που πρακτικα ειναι το καλυτερο :) Σιγα μη τους κανω και τη χαρη να γυρισω στο τσιγαρο. Αλλαξε η ζωη μου προς το καλυτερο απο τοτε που εκοψα το τσιγαρο. Πλεον λεω τι φραση που παλια μου τη λεγανε αλλοι. " Μη φυσας το καπνο πανω μου μου βρωμαει"

δεν ξερω αν θα κρατησει η φαση

εγω παντως μιλησα με το μαγαζι (εδω στην ελλαδα) που προμηθευομαι την βαση και το αρωμα οποτε μαλλον θα προχωρησω σε πιο μεγαλη παραγγελια ωστε να εχω αποθεμα για αρκετο χρονικο διαστημα.... θα παρω και ετοιμο υγρο με το αρωμα και την νικοτινη που ατμιζω και αστους να κουρευονται....

- - - Updated - - -


Εγω γενικα σεβομαι αυτον που δεν θελει ουτε καπνο ουτε ατμο οταν καθετε σε εναν κλειστο χωρο. Αν ομως ειχε γινει σωστη, αντικειμενικη και ψυχραιμη ενημερωση στον κοσμο για το τι σημαινει ατμισμα και τους πιθανους κινδυνους, πιστευω οτι το 90% δεν θα ειχε προβλημα.

Oχι ομως υπερβολες. Γιατι και ατμο απο νερο να κανεις, οταν ο αλλος ερχεται με τον dripper, τις διπλες αντιστασεις και βγαζει ενα συννεφο καπνου μεσα στην καφετερια, μονο και μονο οπτικα σου δημιουργει απεχθεια.

Προσωπικα με τον goblin προσπαθω να ατμιζω προσεκτικα.

δυστυχως υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση ειδικα απο διαφορα ΜΜΕ και ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ/ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ βγαινουν διαφοροι "γιατροι" που κατα συμπτωση εχουν κεντρα διακοπης καπνισματος και λενε διαφορα για τον ατμο

(το ξερω καθως αρκετοι στην γειτονια μου λενε οτι εχουν ακουσει για το ηλεκτρονικο τσιγαρο απο "ειδικους" , σκεψου ενα ....λενε οτι στην ιταλια θα απαγορευτει εντελως λεει το ηλεκτρονικο τσιγαρο...)

αν ειναι δυνατον κανουν συγκρισεις κανονικου τσιγαρου (που ολοι ξερουμε τι περιεχει μεσα) με το ηλεκτρονικο τσιγαρο (που επισης ξερουμε τι περιεχει το υγρο)

ημαρτον δηλαδη...

θα συμφωνησω βεβαια οτι και το ατμισμα δεν θελει υπερβολες....

Tiven
25-09-16, 23:58
θα παρω και ετοιμο υγρο με το αρωμα και την νικοτινη που ατμιζω και αστους να κουρευονται....

Ωραίο το σκεπτικό σου αλλά μετά τι θα κάνεις;

Zer0c00L
26-09-16, 04:48
αν παρω την ποσοτητα που σκεφτομαι απο υγρα (βαση+αρωμα) για το δικο μου + ετοιμο υγρο

θα εχω αποθεμα για αρκετο χρονικο διαστημα...

tzelen
26-09-16, 09:03
Απορώ γιατί σας χαλάει η απαγόρευση του ατμίσματος. Είδαμε και για το τσιγάρο πόσο ισχύει η απαγόρευση :rolleyes:

Zer0c00L
26-09-16, 11:22
Απορώ γιατί σας χαλάει η απαγόρευση του ατμίσματος. Είδαμε και για το τσιγάρο πόσο ισχύει η απαγόρευση :rolleyes:

Δεν με ενδιαφέρει ή απαγόρευση στους δημόσιους χώρους καθώς ατμιζω στον δρόμο , στο σπίτι μου , στην εργασία μου σε αυτούς τους χώρους επιτρέπεται.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα υγρά αναπλήρωσης.

akisgr
26-09-16, 11:35
εγώ έπαθα ζημια από την γλυκερίνη έκανα πάνω από 10ml την ημερα... και έχω ζαλάδες και ατονία όλη μέρα... τώρα σταμάτησα το "ατμισμα" και είμαι κάθε μέρα ακόμα χειρότερα...

s.s
26-09-16, 11:51
Ειρωνικά το λες, αλλά αυτό ακριβώς που περιγράφεις πάθαινα και γι αυτό το έκοψα και ξανά γύρισα στο τσιγάρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.